olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
BrasilAgro - Brazilian Agricultural Real Estate Co LND
Agricultural Production-Crops · SIC 0100 · Verticală: Agricultural Production-Crops (SIC 0100)
BrasilAgro acumulează și exploatează terenuri agricole din Brazilia, Bolivia și Paraguay, cultivând soia, porumb, trestie de zahăr și crescând bovine, cu scopul de a realiza câștiguri de capital prin vânzarea fermelor dezvoltate. Pentru anul fiscal 2025, compania a raportat venituri nete de R$877.4 milioane, iar fondul său de terenuri însumează 252.796 hectare.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea BrasilAgro - Brazilian Agricultural Real Estate Co (LND) costa 3,29 USD (+6,13 % într-o zi), cu beta 0,41, interval pe 52 de săptămâni 3,10–4,37 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 41,3
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 3,02 – 3,96
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,29 · lățimea benzii 27,0 %
- SMA 50 / 200
- 3,59 / 3,79
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,12 / -0,09
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −11,1 % | −1,1 % | −10,0 pp | — |
| 3 luni | −8,9 % | −0,5 % | −8,4 pp | — |
| 6 luni | −14,3 % | +4,4 % | −18,7 pp | — |
| De la început de an | −8,1 % | +12,3 % | −20,4 pp | — |
| 1 an | −10,8 % | +13,5 % | −24,4 pp | −26,0 % |
| 3 ani | −35,7 % | +76,4 % | −112,2 pp | −25,1 % |
| 5 ani | −33,1 % | +63,7 % | −96,8 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
prețul (USD) și raportarea sunt în monede diferite
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 244,3 mil | 357,9 mil | 487,6 mil | 663,0 mil | 1,2 mld | 903,4 mil | 771,1 mil | 877,4 mil |
| Venituri an/an | +66,3 % | +46,5 % | +36,2 % | +36,0 % | +76,2 % | −22,7 % | −14,6 % | +13,8 % |
| Profit net | 126,3 mil | 177,1 mil | 119,6 mil | 317,6 mil | 520,1 mil | 268,5 mil | 226,9 mil | 138,0 mil |
| Profit net an/an | +362,6 % | +40,2 % | −32,5 % | +165,7 % | +63,7 % | −48,4 % | −15,5 % | −39,2 % |
| EPS diluat | 2,35 | 3,27 | 2,09 | 4,45 | 5,23 | 2,70 | 2,27 | 1,38 |
| EPS diluat an/an | +395,1 % | +39,4 % | −36,0 % | +112,4 % | +17,7 % | −48,4 % | −16,1 % | −39,2 % |
| netă % | 51,7 % | 49,5 % | 24,5 % | 47,9 % | 44,5 % | 29,7 % | 29,4 % | 15,7 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 30 iun. 2025
- Numerar
- 142,9 mil BRL
- Datorie financiară
- 529,7 mil BRL
- Datorie netă
- 386,8 mil BRL
- Capitaluri proprii
- 2,2 mld BRL
- Active totale
- 3,8 mld BRL
- Datorie / capitaluri
- 0,24x
- Lichiditate curentă
- indisponibil
- ROE
- 6,3 %
- ROA
- 3,7 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (BRL)
Marje
Cont de profit și pierdere · BRL
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 487,6 mil | 663,0 mil | 1,2 mld | 903,4 mil | 771,1 mil | 877,4 mil | SEC (XBRL)· 30 oct. 2025verificat |
| Costul vânzărilor | 483,8 mil | 729,1 mil | 1,1 mld | 886,2 mil | 747,0 mil | 833,9 mil | SEC (XBRL)· 30 oct. 2025verificat |
| Profit brut | 221,4 mil | 491,5 mil | 775,9 mil | 393,7 mil | 311,9 mil | 338,2 mil | SEC (XBRL)· 30 oct. 2025verificat |
| Profit operațional | 164,3 mil | 394,1 mil | 690,2 mil | 275,9 mil | 185,9 mil | 206,5 mil | SEC (XBRL)· 30 oct. 2025verificat |
| Amortizare și depreciere | 60,2 mil | 110,0 mil | 82,6 mil | 20,9 mil | 29,6 mil | — | SEC (XBRL)· 31 oct. 2024verificat |
| EBITDA | 224,5 mil ≈ | 504,1 mil ≈ | 772,8 mil ≈ | 296,8 mil ≈ | 215,5 mil ≈ | — | SEC (XBRL)· 30 oct. 2025derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 25,2 mil | 945,6 mil | 373,0 mil | 324,6 mil | 307,2 mil | 417,9 mil | SEC (XBRL)· 30 oct. 2025verificat |
| Profit înainte de impozit | 133,5 mil | 298,1 mil | 637,3 mil | 281,7 mil | 191,5 mil | — | SEC (XBRL)· 31 oct. 2024verificat |
| Profit net | 119,6 mil | 317,6 mil | 520,1 mil | 268,5 mil | 226,9 mil | 138,0 mil | SEC (XBRL)· 30 oct. 2025verificat |
| EPS diluat | 2,09 | 4,45 | 5,23 | 2,70 | 2,27 | 1,38 | SEC (XBRL)· 30 oct. 2025verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 57,1 mii | 71,4 mii | 99,4 mii | 99,4 mii | 100,1 mii | 100,2 mii | SEC (XBRL)· 30 oct. 2025verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,81 | 0,41 | — | 3,13 | 3,11 | 1,52 | SEC (XBRL)· 30 oct. 2025derivat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 99,4 mii
- 2024
- 100,1 mii
- 2025
- 100,2 mii
SEC (XBRL)· 30 oct. 2025verificat
Bilanț · BRL
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | — | — | — | 383,8 mil | 171,0 mil | 142,9 mil | SEC (XBRL)· 30 oct. 2025verificat |
| Creanțe | — | — | — | 430,0 mil | 415,0 mil | 429,5 mil | SEC (XBRL)· 30 oct. 2025verificat |
| Stocuri | — | — | — | 213,7 mil | 233,5 mil | 293,5 mil | SEC (XBRL)· 30 oct. 2025verificat |
| Active curente | — | — | — | 1,3 mld | — | — | SEC (XBRL)· 31 oct. 2023verificat |
| Imobilizări corporale nete | — | — | — | 155,1 mil | 202,1 mil | 232,7 mil | SEC (XBRL)· 30 oct. 2025verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | — | — | — | 1,9 mil | 4,5 mil | 5,1 mil | SEC (XBRL)· 30 oct. 2025verificat |
| Active totale | — | — | — | 3,5 mld | 3,6 mld | 3,8 mld | SEC (XBRL)· 30 oct. 2025verificat |
| Datorii comerciale | — | — | — | 176,1 mil | 174,3 mil | 176,0 mil | SEC (XBRL)· 30 oct. 2025verificat |
| Datorie pe termen lung | — | — | — | 356,4 mil | 504,6 mil | 529,7 mil | SEC (XBRL)· 30 oct. 2025verificat |
| Datorii curente | — | — | — | 631,9 mil | 527,3 mil | 658,3 mil | SEC (XBRL)· 30 oct. 2025verificat |
| Datorii totale | — | — | — | 1,3 mld | 1,4 mld | 1,7 mld | SEC (XBRL)· 30 oct. 2025verificat |
| Capital propriu | — | — | — | 2,2 mld | 2,2 mld | 2,2 mld | SEC (XBRL)· 30 oct. 2025verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | — | — | — | 102,4 mil | 102,7 mil | 102,7 mil | SEC (XBRL)· 30 oct. 2025verificat |
- 2023
- 1,9 mil
- 2024
- 4,5 mil
- 2025
- 5,1 mil
SEC (XBRL)· 30 oct. 2025verificat
- 2023
- 102,4 mil
- 2024
- 102,7 mil
- 2025
- 102,7 mil
SEC (XBRL)· 30 oct. 2025verificat
Fluxuri de numerar · BRL
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 60,4 mil | 117,4 mil | 205,2 mil | 155,7 mil | 79,4 mil | 71,5 mil | SEC (XBRL)· 30 oct. 2025verificat |
| Flux de numerar din investiții | -20,7 mil | -180,2 mil | -89,7 mil | 55,0 mil | -27,8 mil | -38,9 mil | SEC (XBRL)· 30 oct. 2025verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 18,5 mil | 954,9 mil | -737,8 mil | -261,1 mil | -265,8 mil | -60,7 mil | SEC (XBRL)· 30 oct. 2025verificat |
| Dividende plătite | 50,0 mil | 42,0 mil | 460,0 mil | 320,0 mil | 319,1 mil | 156,0 mil | SEC (XBRL)· 30 oct. 2025verificat |
- 2023
- 55,0 mil
- 2024
- -27,8 mil
- 2025
- -38,9 mil
SEC (XBRL)· 30 oct. 2025verificat
- 2023
- -261,1 mil
- 2024
- -265,8 mil
- 2025
- -60,7 mil
SEC (XBRL)· 30 oct. 2025verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 50,0 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: indisponibil
Prețul și raportarea sunt în monede diferite; indicatorii de piață sunt indisponibili.
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.
Scorul pe grupe
50 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 50,0 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 6,8 % | 71 (față de colegi) | 21 % |
| Marja netă · Calitate | 15,7 % | 100 (față de colegi) | 13 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | -9,1 % | 0 (pe interval fix) | 17 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | -35,9 % | 0 (pe interval fix) | 17 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | 1,6x | 67 (pe interval fix) | 21 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 0,5x | 0 (pe interval fix) | 13 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie42/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere0/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate82/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
BrasilAgro – Brazilian Agricultural Real Estate Company (LND). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 877,4 mil BRL în 2025; creștere an/an 13,8 %; marjă netă 15,7 %; ROE 6,3 %; datorie netă/EBITDA 1,6x.
Intervalul de valoare estimat este 14,20–21,25 BRL pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: mediu); ipotezele sunt ilustrative. Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 50,0 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- ROIC: 6,8 %
- Marja netă: 15,7 %
Ce o infirmă
- CAGR venituri 3 ani: -9,1 %
- CAGR EPS 3 ani: -35,9 %
- Acoperirea dobânzilor: 0,5x
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, Lichiditatea curentă, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Agricultural Production-Crops (SIC 0100) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 11 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CTVACorteva, Inc. | 8,2 mld | 8,1 | 4,0 % | 5,7 % | +2,9 % | +21 % / +81 % |
| DMCDel Monte Corporation | 1,4 mld | 16,8 | 4,0 % | 1,9 % | +1,0 % | −21 % / +26 % |
| AGROAdecoagro S.A. | 1,3 mld | 10,3 | 7,1 % | 6,1 % | +16,9 % | +14 % / −19 % |
| DOLEDole plc | 1,3 mld | 21,9 | 4,5 % | 0,6 % | +8,2 % | −4 % / +20 % |
| VFFVillage Farms International, Inc. | 358,3 mil | 16,4 | 7,6 % | 9,8 % | +10,2 % | −26 % / +271 % |
| LMNRLimoneira Company | 190,7 mil | — | -25,7 % | -33,0 % | −16,6 % | −24 % / −31 % |
| AGRZAgroz Inc. | 42,0 mil | 48,0 | 25,6 % | 8,6 % | indisponibil | −98 % / indisponibil |
| LOCLLocal Bounti Corporation | 22,1 mil | — | — | -130,5 % | +26,8 % | −61 % / −73 % |
| TULPBloomia Holdings, Inc. | 10,9 mil | — | -87,9 % | -23,2 % | indisponibil | −40 % / −54 % |
| SEEDOrigin Agritech Limited | 8,6 mil | — | — | -58,4 % | −20,6 % | −49 % / −64 % |
| EDBLEdible Garden AG Incorporated | 1,4 mil | — | -197,1 % | -51,0 % | −7,6 % | −100 % / −100 % |
| LNDBrasilAgro – Brazilian Agricultural Real Estate Company | — | — | 6,3 % | 15,7 % | +13,8 % | −11 % / −36 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru LND din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 30 oct. 2025; de atunci au apărut 6-K (04 nov. 2026), 20-F (30 oct. 2026), 6-K (22 oct. 2026), 6-K (21 oct. 2026), 6-K (30 sept. 2026).
Pe scurt
BrasilAgro acumulează și exploatează terenuri agricole din Brazilia, Bolivia și Paraguay, cultivând soia, porumb, trestie de zahăr și crescând bovine, cu scopul de a realiza câștiguri de capital prin vânzarea fermelor dezvoltate. Pentru anul fiscal 2025, compania a raportat venituri nete de R$877.4 milioane 1, iar fondul său de terenuri însumează 252.796 hectare 1.
SWOT
Puncte tari
- Portofoliu de terenuri diversificat pe mai multe state braziliene, cu active evaluate la valori de piață substanțial peste costul de achiziție 1.
- Model de activitate flexibil, care combină producția proprie, contractele de închiriere și parteneriatele agricole 1.
- Capacitatea de a realiza câștiguri de capital prin vânzarea fermelor dezvoltate, ceea ce a generat câștiguri semnificative în anul fiscal 2025 1.
Puncte slabe
- Venituri concentrate pe câteva produse agricole, cu expunere mare la prețurile mărfurilor 1.
- Active puțin lichide: terenurile agricole se vând greu și pot fi dificil de ajustat rapid la condițiile economice 1.
- Dependența de un număr mic de clienți de import-export, care au putere de negociere ridicată 1.
Oportunități
- Continuarea dezvoltării terenurilor prin investiții în infrastructură și tehnologie, inclusiv prin finanțare de la bănci de dezvoltare guvernamentale 1.
- Extinderea operațiunilor prin noi contracte de închiriere, cum ar fi cel din statul Mato Grosso încheiat în august 2025 1.
- Diversificarea veniturilor prin intrarea pe piața zahărului, pe lângă producția de etanol 1.
Amenințări
- Restricții legale asupra achizițiilor de terenuri de către companii controlate de străini, care ar putea limita strategia de creștere 1.
- Condiții climatice nefavorabile și fenomene meteorologice neobișnuite, care pot afecta recoltele în regiunile de operare 1.
- Creșterea costurilor cu îngrășămintele și combustibilul, legată de conflictele globale, ar putea reduce marjele 1.
Riscuri
- Restricții la achiziția de terenuriridicat
Legea braziliană privind terenurile agricole deținute de străini poate limita achizițiile și poate complica tranzacțiile; decizia finală din instanța supremă este încă în așteptare 1.
- Lichiditatea terenurilormediu
Activele agricole sunt puțin lichide și volatile, ceea ce poate face dificilă vânzarea fermelor în timp util și la prețuri favorabile 1.
- Prețurile mărfurilorridicat
Lipsa unor instrumente complete de acoperire a riscului expune compania la scăderi ale prețurilor cerealelor și zahărului, ceea ce ar putea reduce valoarea terenurilor 1.
- Clima și recoltelemediu
Condițiile meteorologice nefavorabile sau dezastrele naturale din zonele de cultivare pot afecta producția și veniturile 1.
- Macroeconomia și cursul de schimbmediu
Inflația, ratele dobânzilor și cursul real-dolar influențează costurile și rezultatele financiare; datoriile indexate la inflație pot crește costurile financiare 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă cererea pentru terenuri agricole din Brazilia rămâne ridicată, valorile proprietăților ar putea crește și compania ar putea realiza câștiguri din vânzarea fermelor 1.
- Diversificarea producției între cereale, trestie de zahăr și creșterea animalelor ar putea reduce dependența de un singur produs agricol 1.
- Extinderea operațiunilor prin noile contracte de închiriere și parteneriate ar putea sprijini creșterea volumului de producție 1.
Ce ar strica teza
- Scăderea prețurilor cerealelor și zahărului ar putea reduce atât veniturile, cât și valoarea terenurilor din portofoliu 1.
- Dacă restricțiile privind achizițiile de către străini sunt confirmate, compania ar putea întâmpina întârzieri și costuri suplimentare la noile tranzacții 1.
- Lichiditatea scăzută a terenurilor ar putea împiedica vânzări rapide și profitabile în perioade de condiții economice dificile 1.
De urmărit
- Decizia Tribunalului Suprem Federal privind aplicarea Legii nr. 5.709/71next 10-K
- Evoluția prețurilor soiei, zahărului și etanolului2027
- Câștigurile din vânzarea fermelor și valoarea justă a terenurilornext 10-K
- Evoluția cursului real-dolar și a ratelor dobânzilor2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 30 oct. 2025; de atunci au apărut 6-K (04 nov. 2026), 20-F (30 oct. 2026), 6-K (22 oct. 2026), 6-K (21 oct. 2026), 6-K (30 sept. 2026).
Afacerea
BrasilAgro – Companhia Brasileira de Propriedades Agrícolas este o societate pe acțiuni constituită în Brazilia, axată pe achiziția, dezvoltarea și exploatarea proprietăților agricole cu potențial ridicat de generare de numerar și de apreciere a valorii. Compania transformă terenurile prin investiții în infrastructură și tehnologie, cultivând culturi cu valoare adăugată mare și creșterea animalelor, iar apoi vinde fermele dezvoltate pentru a realiza câștiguri de capital 1. Până la 30 iunie 2025 operează întregul portofoliu, inclusiv fermele închiriate, și vinde o parte substanțială a producției unui număr mic de companii de import-export 1.
Compania menționează că la 30 iunie 2025 deținea 21 de proprietăți agricole, cu o suprafață arabilă de 188.727 hectare, situate în statele Mato Grosso, Minas Gerais, Maranhão, Bahia, Piauí, în Bolivia și în Paraguay 1. Valoarea contabilă netă a proprietăților de investiții era de R$1.323.8 milioane la aceeași dată 1. Câștigurile din vânzarea fermelor au fost de R$180.0 milioane în anul fiscal 2025 1.
Modelul de activitate combină producția independentă cu închirierea. Pentru închirieri, compania a menționat că terenurile închiriate au contracte de regulă între trei și zece ani și că arendașii au drept de preempțiune conform legii braziliene 1. Operațiunile se bazează pe contracte scurte cu furnizori terți pentru servicii, echipamente și infrastructură, ceea ce, potrivit companiei, îi permite o adaptare mai agilă la condițiile de piață 1.
Segmente
Piața în context
Piața de referință este cea a terenurilor agricole din Brazilia, unde investițiile în agricultură au crescut substanțial în ultimii ani, ceea ce a determinat creșterea cererii și a evaluărilor proprietăților 1. Prețurile cerealelor, zahărului și etanolului sunt influențate de piețele globale, iar compania leagă valoarea terenurilor de prețurile produselor agricole 1.
Prețul soiei la Paranaguá a fost de R$137.77 pe sac în anul fiscal 2025 1, iar cursul mediu de schimb a fost de 5.70 R$ pentru un USD 1. Valoarea reală a terenurilor depinde și de situația macroeconomică a Braziliei, inclusiv de inflație și de ratele dobânzilor 1.
Tendințe
- Creșterea investițiilor în terenuri agricolemixt
Cererea de terenuri agricole din Brazilia a crescut considerabil, iar compania anticipează că prețurile vor continua să crească pe termen mediu și lung, deși acest lucru ar putea limita oportunitățile de achiziție 1.
- Volatilitatea prețurilor agricolevânt din față
Compania nu poate acoperi integral producția prin instrumente de hedging, ceea ce o expune la fluctuațiile prețurilor cerealelor și zahărului; dacă prețurile scad sub nivelurile actuale pentru o perioadă prelungită, valoarea terenurilor ar putea scădea 1.
- Restricțiile privind achiziția de terenuri de către străinivânt din față
Legea nr. 5.709/71 limitează achizițiile de terenuri de către străini și companii controlate de străini, iar disputa din fața Tribunalului Suprem Federal nu s-a încheiat; dacă aceste restricții sunt confirmate, compania ar putea fi nevoită să își schimbe strategia 1.
Poziția concurențială
Compania concurează pentru terenuri cu investitori locali și străini, mulți dintre ei mai mari și cu resurse financiare mai mari decât ale sale; acești investitori pot accepta randamente mai mici sau pot păstra investițiile mai mult timp, ceea ce le permite să plătească prețuri mai mari 1.
Pe piața vânzării produselor, compania livrează o parte substanțială a producției unui număr mic de companii de import-export, ceea ce înseamnă că acești clienți au putere de negociere ridicată 1. Compania nu identifică în sursă concurenți listați la bursa din SUA.
- Investitori locali și străini în terenuri agricole
Investitori mai mari, cu resurse financiare mai mari, care concurează pentru aceleași terenuri agricole din Brazilia 1.
- Companii de import-export din agribusiness
Cumpărători de producție cu putere de negociere ridicată, care preiau o parte substanțială din vânzările companiei 1.
- Producători de zahăr și etanol
Parteneri de livrare pentru trestia de zahăr, care pot însă reprezenta și concurență pentru același lanț de valoare 1.
- Alte companii agricole din Brazilia
Concurenți pentru terenuri și pentru forța de muncă și servicii specializate în regiunile unde compania operează 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Brasilagro Cia Brasileira De Propriedades Agricolas Q4 Earnings Call HighlightsYahoo Finance — News · 04 sept. 2026 · EN
Ultima știre din arhiva noastră e din 04 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 04 nov. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport curent (emitent străin)04 nov. 2026
- Raport curent (emitent străin)04 nov. 2026
- Raport anual (emitent străin)30 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)22 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)21 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)30 sept. 2026
- Raport curent (emitent străin)21 sept. 2026
- Raport curent (emitent străin)21 sept. 2026
- Raport curent (emitent străin)04 sept. 2026
- Raport curent (emitent străin)04 sept. 2026
Surse
- [1] Form 20-F, fiscal year ended 2025-06-30 · SEC / BrasilAgro - Brazilian Agricultural Real Estate Co · 30 oct. 2025
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.