olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Everbright Digital Holding Ltd. EDHL
Services-Advertising · SIC 7310 · Verticală: Services-Advertising (SIC 7310)
Everbright Digital Holding Ltd. (EDHL) este un furnizor de soluții integrate de marketing digital din Hong Kong, cu accent pe metaverse, realitate virtuală și realitate augmentată. Compania a intrat la tranzacționare pe Nasdaq în aprilie 2025, iar veniturile sale au scăzut la 1,862231 mn USD în 2025, de la 2,761798 mn USD în 2024, în timp ce pierderea netă a ajuns la 2,246178 mn USD.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Everbright Digital Holding Ltd. (EDHL) costa 6,05 USD (+2,89 % într-o zi), cu capitalizare 161,3 mil USD, beta 0,87, interval pe 52 de săptămâni 2,18–17,12 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 71,6
- supracumpărat (≥ 70)
- Bollinger (20, 2)
- 5,09 – 6,14
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,91 · lățimea benzii 18,6 %
- SMA 50 / 200
- 5,05 / 3,86
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 0,25 / 0,25
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +19,1 % | −1,1 % | +20,2 pp | — |
| 3 luni | +50,0 % | −0,5 % | +50,5 pp | — |
| 6 luni | +125,7 % | +4,4 % | +121,4 pp | — |
| De la început de an | +0,8 % | +12,3 % | −11,5 pp | — |
| 1 an | −61,0 % | +13,5 % | −74,6 pp | −46,8 % |
| 3 ani | indisponibil | +76,4 % | indisponibil | −69,6 % |
| 5 ani | indisponibil | +63,7 % | indisponibil | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 815,1 mii | 2,8 mil | 2,8 mil | 1,9 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +246,6 % | −2,3 % | −32,6 % |
| Profit net | 419,5 mii | 925,6 mii | 379,4 mii | -2,2 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | +120,6 % | −59,0 % | −692,0 % |
| EPS diluat | 0,17 | 5,86 | 2,29 | -1,37 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | +3.347,1 % | −60,9 % | −159,8 % |
| netă % | 51,5 % | 32,8 % | 13,7 % | -120,6 % |
| Flux de numerar liber | 175,1 mii | 638,7 mii | -367,7 mii | indisponibil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 3,2 mii USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 4,3 mil USD
- Active totale
- 4,8 mil USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 3,69x
- ROE
- -70,8 %
- ROA
- -60,9 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 815,1 mii | 2,8 mil | 2,8 mil | 1,9 mil | SEC (XBRL)· 04 mai 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 246,8 mii | 1,3 mil | 1,1 mil | 645,0 mii | SEC (XBRL)· 04 mai 2026verificat |
| Profit brut | 568,3 mii | 1,6 mil | 1,6 mil | 1,2 mil | SEC (XBRL)· 04 mai 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | — | — | — | 1,8 mil | SEC (XBRL)· 04 mai 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | — | 70,2 mii | 83,9 mii | — | SEC (XBRL)· 16 mai 2025verificat |
| Profit înainte de impozit | 472,0 mii | 1,1 mil | 516,8 mii | -2,6 mil | SEC (XBRL)· 04 mai 2026verificat |
| Impozit pe profit | 52,5 mii | 157,0 mii | 137,4 mii | -363,1 mii | SEC (XBRL)· 04 mai 2026verificat |
| Profit net | 419,5 mii | 925,6 mii | 379,4 mii | -2,2 mil | SEC (XBRL)· 04 mai 2026verificat |
| EPS diluat | 0,17 | 5,86 | 2,29 | -1,37 | SEC (XBRL)· 04 mai 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 2,5 mil | 157,8 mii | 165,5 mii | 1,6 mil | SEC (XBRL)· 04 mai 2026verificat |
- 2023
- 157,8 mii
- 2024
- 165,5 mii
- 2025
- 1,6 mil
SEC (XBRL)· 04 mai 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 1,8 mii | 399,3 mii | 389,7 mii | 3,2 mii | SEC (XBRL)· 04 mai 2026verificat |
| Creanțe | — | 637,6 mii | 914,1 mii | 1,2 mil | SEC (XBRL)· 04 mai 2026verificat |
| Active curente | — | 1,4 mil | 2,3 mil | 1,8 mil | SEC (XBRL)· 04 mai 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | — | 5,7 mii | 90,3 mii | 2,7 mii | SEC (XBRL)· 04 mai 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | — | 339,9 mii | 256,0 mii | 1,1 mil | SEC (XBRL)· 04 mai 2026verificat |
| Active totale | — | 1,8 mil | 2,6 mil | 4,8 mil | SEC (XBRL)· 04 mai 2026verificat |
| Datorii comerciale | — | 49,7 mii | — | — | SEC (XBRL)· 16 mai 2025verificat |
| Datorii curente | — | 417,0 mii | 489,4 mii | 500,2 mii | SEC (XBRL)· 04 mai 2026verificat |
| Datorii totale | — | 474,0 mii | 532,6 mii | 500,2 mii | SEC (XBRL)· 04 mai 2026verificat |
| Capital propriu | 419,1 mii † | 1,3 mil † | 2,1 mil † | 4,3 mil † | SEC (XBRL)· 04 mai 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | — | — | 1,0 mii | 26,7 mil | SEC (XBRL)· 04 mai 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- 339,9 mii
- 2024
- 256,0 mii
- 2025
- 1,1 mil
SEC (XBRL)· 04 mai 2026verificat
- 2023
- —
- 2024
- 1,0 mii
- 2025
- 26,7 mil
SEC (XBRL)· 04 mai 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 180,5 mii | 640,9 mii | -280,1 mii | -2,3 mil | SEC (XBRL)· 04 mai 2026verificat |
| Investiții (capex) | 5,4 mii | 2,2 mii | 87,6 mii | — | SEC (XBRL)· 16 mai 2025verificat |
| Flux de numerar liber | 175,1 mii ≈ | 638,7 mii ≈ | -367,7 mii ≈ | — | SEC (XBRL)· 16 mai 2025derivat |
| Flux de numerar din investiții | -184,0 mii | -243,4 mii | -87,6 mii | -2,5 mil | SEC (XBRL)· 04 mai 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | — | — | 358,1 mii | 4,4 mil | SEC (XBRL)· 04 mai 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -243,4 mii
- 2024
- -87,6 mii
- 2025
- -2,5 mil
SEC (XBRL)· 04 mai 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 4 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 161,3 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
27 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | -120,6 % | 15 (față de colegi) | 23 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 31,7 % | 100 (pe interval fix) | 31 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 3,7x | 100 (pe interval fix) | 15 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | -1,5 % | 0 (pe interval fix) | 31 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial15/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Everbright Digital Holding Ltd. (EDHL). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 1,9 mil USD în 2025; creștere an/an -32,6 %; marjă netă -120,6 %; ROE -70,8 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- CAGR venituri 3 ani: 31,7 %
- Lichiditatea curentă: 3,7x
Ce o infirmă
- Marja netă: -120,6 %
- Randament FCF: -1,5 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Services-Advertising (SIC 7310) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 13 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CCOClear Channel Outdoor Holdings, Inc. | 1,2 mld | — | — | -6,3 % | +6,6 % | indisponibil / indisponibil |
| MNTNMNTN, Inc. | 170,5 mil | 13,9 | 19,7 % | 18,0 % | +28,6 % | −24 % / indisponibil |
| EDHLEverbright Digital Holding Ltd. | 161,3 mil | — | -70,8 % | -120,6 % | −32,6 % | −61 % / indisponibil |
| NCMINational Cinemedia, Inc. | 147,7 mil | — | -2,2 % | -3,1 % | indisponibil | −64 % / −61 % |
| FLNTFluent, Inc. | 107,1 mil | — | -170,5 % | -11,5 % | −18,0 % | +90 % / +9 % |
| THRYThryv Holdings, Inc. | 57,8 mil | — | -7,6 % | -2,3 % | −4,7 % | −77 % / −93 % |
| TZOOTravelzoo | 54,5 mil | 191,4 | — | 0,5 % | +9,3 % | −25 % / −47 % |
| IZEAIZEA Worldwide, Inc. | 40,8 mil | — | -5,1 % | -9,4 % | −12,9 % | −53 % / −3 % |
| TNMGTNL Mediagene | 8,2 mil | — | -155,9 % | -175,3 % | +35,3 % | −93 % / −100 % |
| INUVInuvo, Inc. | 7,3 mil | — | -43,9 % | -8,6 % | +2,9 % | −85 % / −85 % |
| PSQHPSQ Holdings, Inc. | 6,5 mil | — | -269,3 % | -132,7 % | +81,1 % | −90 % / −98 % |
| STFSStar Fashion Culture Holdings Limited | 6,3 mil | — | -39,9 % | -13,7 % | +83,7 % | −8 % / indisponibil |
| ANGIAngi Inc. | — | — | -27,3 % | -23,8 % | −13,0 % | −40 % / −70 % |
| IBTAIbotta, Inc. | 0 | — | -5,7 % | -4,5 % | −6,8 % | +164 % / indisponibil |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru EDHL din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 04 mai 2026; de atunci au apărut 6-K (01 oct. 2026), 6-K (11 aug. 2026), 6-K (03 aug. 2026), 6-K (30 iul. 2026).
Pe scurt
Everbright Digital Holding Ltd. (EDHL) este un furnizor de soluții integrate de marketing digital din Hong Kong, cu accent pe metaverse, realitate virtuală și realitate augmentată. Compania a intrat la tranzacționare pe Nasdaq în aprilie 2025, iar veniturile sale au scăzut la 1,862231 mn USD în 2025, de la 2,761798 mn USD în 2024, în timp ce pierderea netă a ajuns la 2,246178 mn USD.
SWOT
Puncte tari
- Ofertă integrată de soluții de marketing de la concept la execuție, care reduce numărul de furnizori pentru client 1.
- Bază diversificată de clienți din domenii variate, de la imobiliare la organizatori de evenimente 1.
- Echipă creativă proprie capabilă să dezvolte proprietăți intelectuale personalizate pentru clienți 1.
Puncte slabe
- Dependență de contracte individuale, iar veniturile din anumite segmente au dispărut complet într-un singur an 1.
- Pierdere netă în 2025 și provizioane mari pentru creanțe incerte, care arată probleme de încasare și control al costurilor 1.
- Cheltuieli mari de marketing și administrare fără o creștere corespunzătoare a veniturilor 1.
Oportunități
- Creșterea rapidă a segmentului de marketing digital din Hong Kong ar putea sprijini cererea pe termen mediu 1.
- Dacă clienții revin la proiecte de VR și AR, compania ar putea recupera segmentul care a dispărut în 2025 1.
- Extinderea ofertei de consultanță și a pachetelor integrate ar putea spori valoarea pe client 1.
Riscuri
- Dispariția veniturilor din VR și ARridicat
Veniturile din această linie au ajuns la zero în 2025, ceea ce arată o expunere la schimbările de buget ale clienților 1.
- Pierdere netă și costuri ridicateridicat
Compania a raportat o pierdere netă în 2025, iar cheltuielile de marketing și administrare au fost mari în raport cu veniturile 1.
- Creanțe greu de recuperatmediu
Provizioanele pentru creanțe incerte au crescut mult în 2025, ceea ce ar putea afecta lichiditatea dacă plățile întârzie 1.
- Dependența de furnizori externimediu
Execuția tehnică este externalizată, ceea ce poate afecta calitatea și termenele proiectelor 1.
- Concentrarea geograficăscăzut
Activitatea se desfășoară în principal în Hong Kong, iar schimbările de reglementare sau economice locale ar avea efect direct asupra companiei 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Piața de marketing digital din Hong Kong este în creștere, iar compania are o ofertă integrată care ar putea atrage clienți dacă bugetele revin.
- Creșterea cu aproape o treime a segmentului de soluții totale arată că strategia de pachete complete a funcționat în anumite condiții 1.
- Marjele brute s-au îmbunătățit în 2025, ceea ce ar putea sugera un control mai bun al costurilor de execuție 1.
Ce ar strica teza
- Veniturile totale au scăzut în 2025, iar compania a raportat o pierdere netă semnificativă 1.
- Linia de VR și AR, care era principala sursă de creștere, a dispărut complet, iar un nou segment nu a compensat încă această scădere 1.
- Provizioanele mari pentru creanțe și consolidarea acțiunilor sugerează probleme de încasare și de atragere a investitorilor 1.
De urmărit
- Evoluția veniturilor din soluții totale și reluarea proiectelor VR/AR2026
- Nivelul provizioanelor pentru creanțe și capacitatea de încasareQ1 2027
- Costurile de marketing și administrare în raport cu veniturilenext 10-K
- Efectele consolidării inverse asupra lichidității și structurii acționariatului2026
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 04 mai 2026; de atunci au apărut 6-K (01 oct. 2026), 6-K (11 aug. 2026), 6-K (03 aug. 2026), 6-K (30 iul. 2026).
Afacerea
Everbright Digital Holding Ltd. este un furnizor integrat de soluții de marketing din Hong Kong, implicat în metaverse și tehnologii conexe, care oferă servicii digitale complete pe întregul proces de dezvoltare a unei întreprinderi. Gama include simulări metaverse, design și creare de realitate virtuală (VR) și augmentată (AR), organizarea evenimentelor creative, crearea de personaje IP și marketing pe rețelele sociale. Conform raportului 20-F, compania a servit peste 20 de clienți corporativi, de la dezvoltatori imobiliari la organizatori de concerte și organizații caritabile 1.
Modelul de business se bazează pe soluții personalizate construite din briefuri ale clienților: compania formulează strategia și conceptul, identifică funcțiile necesare și ghidează furnizorii externi care realizează execuția tehnică, inclusiv mediile 3D și componentele AR 1. Această abordare permite vânzarea de pachete complete, nu doar a serviciilor de tehnologie.
Compania a trecut printr-o reorganizare corporativă și printr-o restructurare a capitalului, inclusiv un split de acțiuni în ianuarie 2025 și o consolidare inversă de 1 la 16 în februarie 2026 1. Structura operațională este concentrată în Hong Kong, prin filiala HKUML 1.
Segmente
Realitate virtuală și augmentată
Veniturile din VR și AR au fost de 1,204348 mn USD în 2024 și zero în 2025, după ce au crescut de la 0,634527 mn USD în 2022 la 2,233309 mn USD în 2023 1. Scăderea a fost atribuită prudenței clienților și faptului că serviciile au fost vândute împreună cu consultanță.
Consultanță și cercetare de piață
Veniturile din consultanță și cercetare de piață au scăzut de la 220588 USD în 2024 la zero în 2025, pe fondul schimbării cererii clienților 1.
Piața în context
Compania susține că piața pe care o deservește ar putea fi de câteva ori mai mare decât oportunitatea actuală, dar aceste estimări provin din studiul consultantului și din propria evaluare a companiei 1.
Tendințe
- Prudența bugetară a cliențilorvânt din față
Incertitudinea economică globală a determinat clienții să își reducă cheltuielile de marketing, ceea ce a dus la dispariția veniturilor din VR și AR în 2025 1. Dacă această prudență persistă, cererea pentru proiecte costisitoare ar putea rămâne redusă.
- Creșterea marketingului digitalvânt din spate
Marketingul digital a crescut rapid după pandemie și rămâne cel mai dinamic segment al pieței de marketing din Hong Kong 1. Această creștere sprijină ideea că cererea structurală există.
- Trecerea spre pachete integratemixt
Clienții au cerut tot mai mult soluții complete care combină tehnologia cu consultanța și designul, ceea ce a împins veniturile din soluții totale în sus 1. Dacă această tendință devine constantă, marjele ar putea rămâne ridicate.
- Costuri și provizioane marivânt din față
Costurile de dezvoltare VR și creșterea provizioanelor pentru creanțe incerte au pus presiune pe profit, iar pierderea netă din 2025 a fost influențată de aceste elemente 1.
Poziția concurențială
Piața este fragmentată, cu firme locale mici și mijlocii, dar și cu companii digitale mari și corporații multinaționale 1. Compania se diferențiază prin ofertă integrată, echipă creativă proprie și capacitate de a combina tehnologia cu consultanța, deși nu are o poziție dominantă.
Concurența vine atât din agenții locale de marketing digital, cât și din firme internaționale care oferă servicii similare pe piața din Hong Kong 1. Sursele nu identifică concurenți cotați la bursa din SUA.
- Agenții locale de marketing digital din Hong Kong
Firme mici și mijlocii care oferă servicii de marketing digital pe aceeași piață, fiind numeroase în această categorie 1.
- Firme mari de marketing digital
Companii digitale de mare dimensiune care concurează pe piața din Hong Kong, fără identificare nominală în sursă 1.
- Corporații multinaționale de marketing
Companii internaționale active pe piața locală de soluții de marketing, menționate generic în raportul companiei 1.
- Furnizori de servicii de design și tehnologie AR/VR
Furnizori externi pe care compania îi folosește pentru execuția tehnică, dar care pot deveni și concurenți directi 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport curent (emitent străin)01 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)11 aug. 2026
- Raport curent (emitent străin)03 aug. 2026
- Raport curent (emitent străin)30 iul. 2026
- Raport anual (emitent străin)04 mai 2026
- Raport curent (emitent străin)21 apr. 2026
- Raport curent (emitent străin)20 mar. 2026
- Raport curent (emitent străin)05 feb. 2026
- Raport curent (emitent străin)31 dec. 2025
- Raport curent (emitent străin)06 oct. 2025
Surse
- [1] Form 20-F, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Everbright Digital Holding Ltd. · 04 mai 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.