olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Thryv Holdings, Inc. THRY

Services-Advertising · SIC 7310 · Verticală: Services-Advertising (SIC 7310)

1,30USD+4,00 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Thryv Holdings este o companie software care le oferă întreprinderilor mici și mijlocii o platformă SaaS cu instrumente de CRM, automatizare, plăți și inteligență artificială, în timp ce își retrage treptat afacerea tradițională cu publicități print și digitale până la sfârșitul anului 2028. Interesul actual vine din faptul că SaaS a ajuns la 76% din venituri în al doilea trimestru din 2026, dar veniturile totale scad, iar compania anunță un plan de restructurare.

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Thryv Holdings, Inc. (THRY) costa 1,30 USD (+4,00 % într-o zi), cu capitalizare 57,8 mil USD, beta 1,41, interval pe 52 de săptămâni 1,14–7,22 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 150,7 mil USD (−28,4 % an/an), profit net de -16,7 mil USD (−219,6 % an/an), EPS diluat -0,38 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
57,8 mil USD
acțiuni la 31 iul. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -0,37 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
-28,32 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
1,41
Volatilitate (1 an) 109 %
Interval 52 săpt.
1,147,22

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
42,7
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
1,08 – 1,42
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,64 · lățimea benzii 26,8 %
SMA 50 / 200
1,58 / 3,06
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,10 / -0,14
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−12,8 %−2,0 %−10,8 pp—
3 luni−46,8 %−2,2 %−44,7 pp—
6 luni−64,2 %+4,3 %−68,5 pp—
De la început de an−78,5 %+10,6 %−89,1 pp—
1 an−80,3 %+10,5 %−90,7 pp−46,8 %
3 ani−93,0 %+73,7 %−166,6 pp−65,5 %
5 ani−95,8 %+61,7 %−157,5 pp—
Scădere maximă (1 an)
−84,2 %
05 nov. 2025 → 19 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−97,3 %
27 dec. 2021 → 19 oct. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−47,0 %
S&P 500 +10,1 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
150,7 mil USD
−28,4 % an/an
Profit net
-16,7 mil USD
−219,6 % an/an
EPS diluat
-0,38
−222,6 % an/an
netă / operațională
-11,1 % / -0,8 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Venituri179,9 mil186,6 mil181,4 mil210,5 mil201,6 mil191,6 mil167,7 mil150,7 mil
Costul vânzărilor67,9 mil63,6 mil62,1 mil63,9 mil65,1 mil61,3 mil58,4 mil56,2 mil
Profit brut112,0 mil123,0 mil119,3 mil146,6 mil136,5 mil130,3 mil109,3 mil94,6 mil
Cercetare și dezvoltare——10,2 mil8,7 mil——11,4 mil7,5 mil
Profit operațional-88,6 mil-7,2 mil-3,0 mil29,5 mil20,0 mil10,2 mil4,1 mil-1,1 mil
Amortizare și depreciere12,5 mil11,6 mil11,5 mil10,2 mil9,6 mil8,1 mil9,2 mil10,9 mil
Cheltuieli cu dobânzile11,5 mil9,7 mil9,1 mil9,0 mil8,6 mil8,1 mil6,6 mil7,5 mil
Profit înainte de impozit-101,4 mil9,5 mil-12,5 mil22,4 mil11,5 mil-4,3 mil-1,5 mil-9,5 mil
Impozit pe profit-5,4 mil1,6 mil-2,9 mil8,4 mil5,8 mil5,3 mil-6,0 mil7,2 mil
Profit net-96,1 mil7,9 mil-9,6 mil13,9 mil5,7 mil-9,7 mil4,5 mil-16,7 mil
EPS diluat-2,650,19 ≈-0,220,310,13-0,22 ≈0,10-0,38
Flux de numerar operațional36,0 mil ≈26,1 mil-10,5 mil29,6 mil ≈22,2 mil ≈22,2 mil1,5 mil25,9 mil ≈
Investiții (capex)8,5 mil ≈8,8 mil7,1 mil7,8 mil ≈7,6 mil ≈9,9 mil6,9 mil9,2 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni0 ≈0——5,0 mil ≈0——

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri1,8 mld1,4 mld1,1 mld1,1 mld1,2 mld917,0 mil824,2 mil785,0 mil
Venituri an/anindisponibil−20,3 %−21,9 %+0,4 %+8,0 %−23,7 %−10,1 %−4,7 %
Profit net52,3 mil35,5 mil149,2 mil101,6 mil54,3 mil-259,3 mil-74,2 mil307,0 mii
Profit net an/anindisponibil−32,1 %+320,3 %−31,9 %−46,5 %−577,1 %indisponibilindisponibil
EPS diluat0,880,824,422,781,49-7,47-2,000,01
EPS diluat an/anindisponibil−6,8 %+439,0 %−37,1 %−46,4 %−601,3 %indisponibilindisponibil
netă %2,9 %2,5 %13,5 %9,1 %4,5 %-28,3 %-9,0 %0,0 %
Flux de numerar liber319,6 mil244,5 mil205,0 mil143,7 mil119,3 mil114,8 mil56,2 mil31,1 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
10,8 mil USD
Datorie financiară
253,5 mil USD
Datorie netă
242,7 mil USD
Capitaluri proprii
218,1 mil USD
Active totale
688,6 mil USD
Datorie / capitaluri
1,16x
Lichiditate curentă
1,00x
ROE
0,1 %
ROA
0,0 %
Marja FCF
4,0 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
917,0 mil
2024
824,2 mil
2025
785,0 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
338,7 mil
2024
286,9 mil
2025
252,3 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Profit brut
2023
578,2 mil
2024
537,2 mil
2025
532,7 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2023
12,7 mil
2024
15,7 mil
2025
39,1 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
-200,0 mil
2024
-33,3 mil
2025
56,7 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
63,3 mil
2024
52,8 mil
2025
39,5 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

EBITDA
2023
-136,8 mil ≈
2024
19,5 mil ≈
2025
96,2 mil ≈

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
61,7 mil
2024
46,8 mil
2025
34,8 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
-260,5 mil
2024
-66,0 mil
2025
17,0 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
-1,2 mil
2024
8,2 mil
2025
16,7 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Profit net
2023
-259,3 mil
2024
-74,2 mil
2025
307,0 mii

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
-7,47
2024
-2,00
2025
0,01

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
34,7 mil
2024
37,1 mil
2025
44,5 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
18,2 mil
2024
16,3 mil
2025
10,8 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Creanțe
2023
205,5 mil
2024
161,6 mil
2025
136,4 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Active curente
2023
266,9 mil
2024
210,7 mil
2025
178,9 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
38,6 mil
2024
44,5 mil
2025
—

SEC (XBRL)· 27 feb. 2025verificat

Fond comercial
2023
302,4 mil
2024
253,3 mil
2025
253,8 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
18,8 mil
2024
34,3 mil
2025
25,9 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Active totale
2023
783,2 mil
2024
712,2 mil
2025
688,6 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
10,3 mil
2024
13,0 mil
2025
9,8 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
70,0 mil
2024
13,1 mil
2025
17,5 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
278,9 mil
2024
271,2 mil
2025
236,0 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
263,2 mil
2024
196,3 mil
2025
179,6 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
152,7 mil †
2024
196,9 mil †
2025
218,1 mil †

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
148,2 mil
2024
89,8 mil
2025
63,5 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
33,4 mil
2024
33,5 mil
2025
32,4 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
114,8 mil ≈
2024
56,2 mil ≈
2025
31,1 mil ≈

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-42,5 mil
2024
-110,4 mil
2025
-32,5 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-103,5 mil
2024
19,2 mil
2025
-38,5 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
0
2024
499,0 mii
2025
5,0 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-4,7 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
-13,2 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
-6,7 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
-82,2 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
-71,0 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
-81,1 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
-70,4 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea FCF (an/an)
-44,6 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
66,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBITDA
10,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBIT
4,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja netă
-2,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja FCF
5,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Randamente

ROE
-7,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
-2,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
6,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROCE
6,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
234,6 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Datorie netă / EBITDA
3,3x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Datorie / capital propriu
1,2x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Acoperirea dobânzilor
1,1x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,0x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
0,1x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
71,8 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Investiții (capex)
33,7 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Fluxul de numerar liber
38,2 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
101,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
67 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
7 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
57,8 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
292,4 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-28,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
0,3x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
0,1x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
4,1x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBIT
8,8x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/Venit
0,4x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
P/FCF
1,5x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randament FCF
66,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
8,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 55 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

1,30 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 57,8 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
57,8 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
0,3x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
4,1x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROE
-7,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
-2,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-4,7 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

31/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 iul. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 04 aug. 2026
verificat 1449derivat 121

Scorul pe grupe

  • Evaluare99
  • Randamente100
  • Calitate94
  • Bilanț și datorie13
  • Creștere0

Interval de valoare estimat

Jos
20,60
USD pe acțiune
Mijloc
31,42
USD pe acțiune
Sus
59,69
USD pe acțiune
Preț: 1,30 USD
Prețul este sub interval
Potențial până la valoarea centrală: 2.317,1 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 95,9 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: o singură metodă · 1 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 20,60 – 59,69 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)20,60 – 59,69 (Mijloc 31,42)
    WACC 5,9 % · FCFF de pornire 64,1 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 85 %
    Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.
    DCF invers: nicio creștere între −30 % și +40 % nu justifică prețul
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · colegi insuficienți
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Services-Advertising (SIC 7310)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 55/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate6,0 %100 (față de colegi)13 %
Marja netă · Calitate-2,3 %85 (față de colegi)8 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere-13,2 %0 (pe interval fix)11 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere-81,1 %0 (pe interval fix)11 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie3,3x20 (pe interval fix)13 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie1,1x0 (pe interval fix)8 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,0x16 (pe interval fix)5 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluare4,1x99 (pe interval fix)13 %
Randament FCF · Evaluare66,0 %100 (pe interval fix)11 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente8,7 %100 (pe interval fix)8 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie13/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Creștere0/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate94/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare99/100 · 2/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

THRYV HOLDINGS, INC. (THRY). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 785,0 mil USD în 2025; creștere an/an -4,7 %; marjă netă -2,3 %; ROE -7,6 %; datorie netă/EBITDA 3,3x.

Intervalul de valoare estimat este 20,60–59,69 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 31,42 USD, prețul de 1,30 USD lasă un potențial de 2 317,1 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 95,9 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 55/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: returns. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • ROIC: 6,0 %
  • Marja netă: -2,3 %
  • EV/EBITDA: 4,1x
  • Randament FCF: 66,0 %
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 8,7 %
  • Prețul este sub intervalul de valoare estimat

Ce o infirmă

  • CAGR venituri 3 ani: -13,2 %
  • CAGR EPS 3 ani: -81,1 %
  • Datorie netă / EBITDA: 3,3x
  • Acoperirea dobânzilor: 1,1x
  • Lichiditatea curentă: 1,0x

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, P/E (TTM), Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Services-Advertising (SIC 7310) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 13 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei —
EV/EBITDA
4,1x
mediana verticalei —
P/S
0,1x
mediana verticalei 0,5x
sub mediană (−84,9 %)
P/B
0,3x
mediana verticalei 0,7x
sub mediană (−60,1 %)
ROE
-7,6 %
mediana verticalei -39,9 %
peste mediană
Marja netă
-2,3 %
mediana verticalei -9,4 %
peste mediană
Marja EBIT
4,7 %
mediana verticalei -11,6 %
peste mediană
Venituri an/an
-4,7 %
mediana verticalei 4,7 %
sub mediană (−200,5 %)
Datorie netă/EBITDA
3,3x
mediana verticalei —
Randament dividend
—
mediana verticalei —

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
CCOClear Channel Outdoor Holdings, Inc.1,2 mld——-6,3 %+6,6 %indisponibil / indisponibil
MNTNMNTN, Inc.170,5 mil13,919,7 %18,0 %+28,6 %−24 % / indisponibil
EDHLEverbright Digital Holding Ltd.161,3 mil—-70,8 %-120,6 %−32,6 %−56 % / indisponibil
NCMINational Cinemedia, Inc.147,7 mil—-2,2 %-3,1 %indisponibil−64 % / −61 %
FLNTFluent, Inc.107,1 mil—-170,5 %-11,5 %−18,0 %+90 % / +9 %
THRYThryv Holdings, Inc.57,8 mil—-7,6 %-2,3 %−4,7 %−80 % / −93 %
TZOOTravelzoo54,5 mil191,4—0,5 %+9,3 %−25 % / −47 %
IZEAIZEA Worldwide, Inc.40,8 mil—-5,1 %-9,4 %−12,9 %−53 % / −3 %
TNMGTNL Mediagene8,2 mil—-155,9 %-175,3 %+35,3 %−93 % / −100 %
INUVInuvo, Inc.7,3 mil—-43,9 %-8,6 %+2,9 %−85 % / −85 %
PSQHPSQ Holdings, Inc.6,5 mil—-269,3 %-132,7 %+81,1 %−90 % / −98 %
STFSStar Fashion Culture Holdings Limited6,3 mil—-39,9 %-13,7 %+83,7 %−8 % / indisponibil
ANGIAngi Inc.——-27,3 %-23,8 %−13,0 %−40 % / −70 %
IBTAIbotta, Inc.0—-5,7 %-4,5 %−6,8 %+164 % / indisponibil

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru THRY din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Thryv Holdings este o companie software care le oferă întreprinderilor mici și mijlocii o platformă SaaS cu instrumente de CRM, automatizare, plăți și inteligență artificială, în timp ce își retrage treptat afacerea tradițională cu publicități print și digitale până la sfârșitul anului 2028. Interesul actual vine din faptul că SaaS a ajuns la 76% din venituri în al doilea trimestru din 2026, dar veniturile totale scad, iar compania anunță un plan de restructurare. 13

    SWOT

    Puncte tari

    • Compania are o bază largă de clienți și o forță de vânzări națională orientată spre IMM-uri, ceea ce îi permite upsell și atragerea de noi clienți 1.
    • Segmentul SaaS reprezintă o parte tot mai mare din venituri și are un ARPU în creștere, semn al monetizării mai bune a clienților 3.
    • Platforma unificată, care combină CRM, automatizare și plăți, reduce complexitatea pentru clienți și poate crește retenția 1.

    Puncte slabe

    • Veniturile din publicitatea tradițională scad, iar segmentul încă reprezintă o parte importantă a activității 12.
    • Compania a raportat pierderi nete în al doilea trimestru din 2026 și a avut nevoie de restructurare 3.
    • Datoria și obligațiile de plată rămân semnificative, ceea ce limitează flexibilitatea financiară 2.

    Oportunități

    • Dacă clienții convertiți din publicitate adoptă funcții suplimentare, veniturile SaaS ar putea crește fără costuri mari de achiziție 1.
    • Parteneriatele strategice anunțate în 2026 ar putea extinde distribuția platformei către noi segmente de clienți 3.
    • Economiile din restructurare, dacă se realizează din 2027, ar putea îmbunătăți marja și fluxul de numerar 3.

    Amenințări

    • Concurența din partea furnizorilor mari de software și a platformelor de căutare ar putea reduce prețurile sau retenția clienților 1.
    • Dacă churn-ul clienților convertiți crește, veniturile SaaS ar putea fi afectate negativ 1.
    • Depreciere de fond comercial ar putea apărea dacă evaluarea segmentului SaaS scade 1.

    Riscuri

    • Declinul afacerii tradiționaleridicat

      Dacă veniturile din publicitatea tipărită scad mai repede decât creșterea SaaS, rezultatele totale ar putea fi afectate semnificativ 1.

    • Churn al clienților convertițiridicat

      Clienții mutați pe platformă fără vânzare ar putea anula serviciile la o rată mai mare, ceea ce ar reduce retenția și ARPU 1.

    • Depreciere de fond comercialridicat

      Compania a menționat că o depreciere ulterioară ar putea apărea dacă capitalizarea bursieră rămâne sub valoarea contabilă 12.

    • Datorie și lichiditatemediu

      Obligațiile de datorie ar putea limita capacitatea companiei de a finanța investițiile dacă fluxul de numerar scade 12.

    • Executarea restructurăriimediu

      Economiile anticipate din restructurare ar putea întârzia sau ar putea fi mai mici decât estimările, afectând profitabilitatea 3.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă segmentul SaaS continuă să crească ARPU-ul și retenția, compania ar putea deveni predominant recurentă, cu marje mai bune.
    • Dacă restructurarea produce economiile anunțate din 2027, profitabilitatea ar putea reveni chiar și cu venituri totale mai mici.
    • Parteneriatele cu furnizori de tehnologie ar putea extinde platforma și ar putea atrage clienți noi fără costuri mari de vânzare.

    Ce ar strica teza

    • Dacă veniturile din publicitatea tradițională scad mai repede decât crește SaaS, veniturile totale ar putea continua să se contracte.
    • Pierderile nete și costurile de restructurare ar putea prelungi perioada de presiune asupra profitabilității.
    • Dacă numărul de clienți continuă să scadă, creșterea ARPU-ului ar putea să nu compenseze pierderea bazei de clienți.

    De urmărit

    • Îndeplinirea ghidajului SaaS și Marketing Services pe trimestrul al treilea și al patruleaQ4 2026
    • Evoluția ratei de retenție Seasoned NRR și a numărului de clienți SaaSQ1 2027
    • Realizarea economiilor din restructurare și costurile efective înregistrate2027
    • Eventuala depreciere a fondului comercial al segmentului SaaS, menționată ca posibilănext 10-K

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Thryv se prezintă ca o companie software care construiește o platformă unificată pentru întreprinderile mici și mijlocii, acoperind atragerea, implicarea, operarea și fidelizarea clienților. Platforma combină CRM-ul și motorul de automatizare Keap, marketingul Thryv Marketing Center, plățile ThryvPay și KeapPay, precum și extensii și servicii profesionale. Compania raportează două segmente, SaaS și Marketing Services, iar la 31 decembrie 2025 deservea aproximativ 230000 de clienți SMB 1. Până la jumătatea lui 2026 numărul scăzuse la aproximativ 215000 2.

    Segmente

    SaaS

    Segmentul SaaS este motorul de creștere al companiei și a generat 461.0 milioane USD în 2025 1. În trimestrul al doilea din 2026 veniturile SaaS au fost de 114.5 milioane USD, cu o scădere de 0.5% față de anul anterior, în timp ce inițiativele de marketing au crescut, dar slăbiciunea produselor CRM vechi a compensat 3. Venitul lunar mediu pe client a fost de 394 USD, în creștere cu 11.9% 3.

    Marketing Services

    Segmentul Marketing Services include directoarele tipărite Yellow Pages și publicitatea digitală, și este în declin programat, fiind planificată ieșirea completă până la sfârșitul lui 2028 1. Veniturile au fost de 324.0 milioane USD în 2025 1, iar în al doilea trimestru din 2026 de 36.2 milioane USD 3. Compania a convertit clienți digitali către platforma SaaS, ceea ce transferă venituri între segmente 1.

    Plăți și extensii

    Plățile ThryvPay și KeapPay și extensiile precum Thryv Leads fac parte din segmentul SaaS și sunt vândute ca adăugiri la abonamente 1. Compania susține că aceste produse adaugă venituri incrementale și că pot crește implicarea clienților pe platformă 1.

    Piața în context

    Piața țintă sunt întreprinderile mici și mijlocii din Statele Unite, Australia, Noua Zeelandă, Canada și Europa 1. Cererea pentru soluții integrate a crescut odată cu munca la distanță și interacțiunile virtuale, conform ambelor documente 12. Totuși, cererea pentru publicitatea tipărită scade semnificativ în industrie, ceea ce accentuează presiunea asupra segmentului tradițional 1.

    Tendințe

    • Trecerea la modelul SaaSmixt

      Compania mută clienții din publicitatea digitală spre platformă, ceea ce ar putea stabiliza veniturile recurente dacă rata de retenție se menține 1. Dacă clienții convertiți nu rămân, churn-ul ar putea afecta rezultatele.

    • Declinul publicității tipăritevânt din față

      Cererea pentru publicitate tipărită a scăzut semnificativ în ultimii ani, iar compania se așteaptă ca tendința să continue 1. Acest declin reduce veniturile segmentului tradițional.

    • Inteligența artificială în platformăvânt din spate

      Inteligența artificială este integrată în analiză, generare de conținut și automatizare, iar compania o prezintă ca pe un motor de creștere 13. Dacă funcțiile AI aduc adoptare, ar putea sprijini ARPU-ul; riscurile de gestionare a AI rămân însă semnificative 1.

    • Restructurare și presiune pe costurimixt

      Planul de restructurare vizează reducerea costurilor și eficientizarea modelului SaaS, cu economii anticipate începând din 2027 3. Costurile de restructurare ar putea reduce temporar rezultatele, iar presiunea pe lichiditate și datorie rămâne un factor de atenție 2.

    Poziția concurențială

    Thryv se confruntă cu concurență intensă din partea furnizorilor de automatizare cloud, de software CRM, de email marketing și a agențiilor de marketing digital 1. Concurenții mai mari pot oferi produse la preț redus prin pachetizare, iar motoarele de căutare și platformele de directoare pot schimba algoritmii sau acordurile comerciale 1. Presiunea concurențială ar putea forța scăderea prețurilor abonamentelor 1.

    • Furnizori de software CRM și automatizare

      Companiile de CRM și automatizare vând funcții concurente pentru întreprinderile mici și pot integra marketingul în pachetele lor 1.

    • Platforme de directoare și căutare online

      Motoarele de căutare și directoarele online concurează pentru bugetele de publicitate și pot modifica traficul către site-urile clienților 1.

    • Agenții de marketing digital

      Agențiile care oferă SEM, publicitate socială și SEO concurează direct cu soluțiile digitale ale companiei 1.

    • Suite SaaS enterprise care vizează IMM-urile

      Furnizorii mari de suite SaaS își extind oferta spre segmentul mic și mijlociu, cu resurse financiare mult mai mari 1.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Depuneri SEC

    Surse

    1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Thryv Holdings, Inc. · 26 feb. 2026
    2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Thryv Holdings, Inc. · 04 aug. 2026
    3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Thryv Holdings, Inc. · 04 aug. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    Thryv Holdings, Inc. (THRY): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw