olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Clear Channel Outdoor Holdings, Inc. CCO

Services-Advertising · SIC 7310 · Verticală: Services-Advertising (SIC 7310)

2,42USDindisponibil · 1 ziÎnchidere 15 oct. 2026

Clear Channel Outdoor este un furnizor important de publicitate în afara casei, cu panouri stradale, mobilier urban și afișaj în aeroporturi, cu accent pe piața din SUA. Compania este în curs de preluare printr-o tranzacție de tip take-private, ceea ce face ca evoluția sa viitoare să depindă de finalizarea acestei fuziuni.

La închiderea din 15 oct. 2026, acțiunea Clear Channel Outdoor Holdings, Inc. (CCO) costa 2,42 USD, cu interval pe 52 de săptămâni 2,42–2,42 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 438,0 mil USD (+8,7 % an/an), profit net de -5,3 mil USD (−155,9 % an/an), EPS diluat -0,01 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
indisponibil
acțiuni la 31 iul. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -0,21 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
-8,84 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
indisponibil
Interval 52 săpt.
2,422,42

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
indisponibil
Bollinger (20, 2)
indisponibil – indisponibil
SMA 50 / 200
indisponibil / indisponibil
MACD (12, 26, 9)
indisponibil / indisponibil

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lunăindisponibil−5,9 %indisponibil—
3 luniindisponibil−4,6 %indisponibil—
6 luniindisponibil+0,2 %indisponibil—
De la început de anindisponibil+7,4 %indisponibil—
1 anindisponibil+8,2 %indisponibil−56,5 %
3 aniindisponibil+68,4 %indisponibil−67,5 %
5 aniindisponibil+56,5 %indisponibil—
Scădere maximă (1 an)
indisponibil
Scădere maximă (5 ani)
indisponibil
Creștere anuală compusă (5 ani)
indisponibil
S&P 500 +9,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
438,0 mil USD
+8,7 % an/an
Profit net
-5,3 mil USD
−155,9 % an/an
EPS diluat
-0,01
−150,0 % an/an
netă / operațională
-1,2 % / 20,3 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Venituri375,2 mil426,7 mil334,2 mil402,8 mil405,6 mil461,5 mil373,9 mil438,0 mil
Cheltuieli generale și de vânzare63,5 mil65,7 mil63,7 mil65,7 mil66,2 mil66,8 mil66,6 mil70,0 mil
Profit operațional66,7 mil100,1 mil45,0 mil77,4 mil80,7 mil107,5 mil39,5 mil89,1 mil
Amortizare și depreciere46,2 mil43,2 mil43,0 mil43,3 mil43,9 mil44,7 mil41,5 mil41,2 mil
Cheltuieli cu dobânzile99,7 mil100,1 mil99,4 mil96,0 mil101,1 mil99,2 mil98,5 mil99,0 mil
Profit înainte de impozit-33,7 mil910,0 mii-54,1 mil10,9 mil-64,0 mil8,5 mil-58,3 mil-9,7 mil
Impozit pe profit-5,7 mil2,0 mil1,2 mil4,5 mil-14,4 mil13,7 mil-8,8 mil299,0 mii
Profit net-32,5 mil-17,9 mil62,5 mil9,5 mil-60,1 mil8,0 mil-48,6 mil-5,3 mil
EPS diluat-0,07-0,040,130,02-0,120,02 ≈-0,10-0,01
Flux de numerar operațional54,5 mil ≈29,3 mil14,9 mil-12,6 mil ≈56,2 mil ≈56,3 mil3,2 mil44,6 mil ≈
Investiții (capex)33,5 mil ≈57,1 mil25,5 mil16,6 mil ≈14,8 mil ≈26,0 mil16,0 mil19,3 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri2,7 mld2,7 mld1,9 mld1,8 mld1,4 mld1,4 mld1,5 mld1,6 mld
Venituri an/an+5,1 %−1,4 %−30,9 %−4,6 %−21,9 %+3,8 %+5,0 %+6,6 %
Profit net-218,2 mil-363,3 mil-582,7 mil-433,8 mil-96,6 mil-310,9 mil-179,3 mil19,9 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluat-0,60-0,88-1,25-0,93-0,20-0,65-0,370,04
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
netă %-8,0 %-13,5 %-31,4 %-24,5 %-7,0 %-21,7 %-11,9 %1,2 %
Flux de numerar liber-23,8 mil-17,9 mil-262,0 mil-281,5 mil-44,7 mil-135,3 mil-62,6 mil32,0 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
190,0 mil USD
Datorie financiară
5,1 mld USD
Datorie netă
4,9 mld USD
Capitaluri proprii
-3,4 mld USD
Active totale
3,8 mld USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
1,28x
ROE
indisponibil
ROA
0,5 %
Marja FCF
2,0 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
1,4 mld
2024
1,5 mld
2025
1,6 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
235,5 mil
2024
252,9 mil
2025
262,4 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
216,8 mil
2024
279,2 mil
2025
310,6 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
196,8 mil
2024
174,0 mil
2025
175,0 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

EBITDA
2023
413,6 mil ≈
2024
453,2 mil ≈
2025
485,6 mil ≈

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
398,1 mil
2024
401,5 mil
2025
395,6 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
-183,1 mil
2024
-133,1 mil
2025
-98,8 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
-23,7 mil
2024
-9,4 mil
2025
4,9 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Profit net
2023
-310,9 mil
2024
-179,3 mil
2025
19,9 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
-0,65
2024
-0,37
2025
0,04

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
481,7 mil
2024
487,7 mil
2025
495,4 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
171,8 mil
2024
109,7 mil
2025
190,0 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Creanțe
2023
314,9 mil
2024
344,1 mil
2025
371,4 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Stocuri
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 25 feb. 2021verificat

Active curente
2023
957,4 mil
2024
1,7 mld
2025
793,2 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
489,7 mil
2024
480,0 mil
2025
441,8 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Fond comercial
2023
507,8 mil
2024
507,8 mil
2025
507,8 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
741,6 mil
2024
666,7 mil
2025
588,3 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Active totale
2023
4,7 mld
2024
4,8 mld
2025
3,8 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
44,6 mil
2024
38,8 mil
2025
32,1 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
404,0 mii
2024
348,0 mii
2025
312,0 mii

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
5,6 mld
2024
5,7 mld
2025
5,1 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
883,7 mil
2024
1,3 mld
2025
618,1 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
8,2 mld
2024
8,4 mld
2025
7,2 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
-3,5 mld
2024
-3,6 mld
2025
-3,4 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
31,3 mil
2024
79,7 mil
2025
114,9 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
166,6 mil
2024
142,4 mil
2025
82,9 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
-135,3 mil ≈
2024
-62,6 mil ≈
2025
32,0 mil ≈

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-119,6 mil
2024
-155,9 mil
2025
523,3 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
45,6 mil
2024
-8,2 mil
2025
-598,3 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Dividende plătite
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 25 feb. 2021verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
6,6 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
5,1 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
-2,9 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
11,3 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
29,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBIT
18,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja netă
-6,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja FCF
5,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Randamente

ROE
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
ROA
-2,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: capitalul investit e micșorat de răscumpărări, iar ROIC ar ieși mare fără să spună ceva
ROCE
10,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
4,9 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Datorie netă / EBITDA
10,1x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Datorie / capital propriu
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
Acoperirea dobânzilor
0,8x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,3x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
0,3x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
160,4 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Investiții (capex)
76,1 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Fluxul de numerar liber
84,3 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
32,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
76 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul profitului
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 5 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 35,4 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

2,42 USD

15 oct. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: indisponibil

Prețul este mai vechi decât pragul de prospețime; indicatorii de piață sunt indisponibili.

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
Marja netă
-6,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
6,6 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Acoperire și prospețime

31/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 iul. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 05 aug. 2026
verificat 2459derivat 98

Scorul pe grupe

35 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
1,08
USD pe acțiune
Mijloc
1,24
USD pe acțiune
Sus
1,46
USD pe acțiune
Preț: indisponibil
Potențial până la valoarea centrală: indisponibil (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: indisponibil (1 − preț / valoare)
Acord între metode: o singură metodă · 1 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 1,08 – 1,46 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · colegi insuficienți
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)1,08 – 1,46 (Mijloc 1,24)
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Services-Advertising (SIC 7310)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 35,4 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate-6,3 %62 (față de colegi)18 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere5,1 %43 (pe interval fix)24 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie10,1x0 (pe interval fix)29 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie0,8x0 (pe interval fix)18 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,3x38 (pe interval fix)12 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie8/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial43/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțial62/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

CLEAR CHANNEL OUTDOOR HOLDINGS, INC. (CCO). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 1,6 mld USD în 2025; creștere an/an 6,6 %; marjă netă -6,3 %; datorie netă/EBITDA 10,1x.

Intervalul de valoare estimat este 1,08–1,46 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 35,4 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

Ce o infirmă

  • Datorie netă / EBITDA: 10,1x
  • Acoperirea dobânzilor: 0,8x

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Services-Advertising (SIC 7310) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 13 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei —
EV/EBITDA
—
mediana verticalei —
P/S
—
mediana verticalei 0,2x
P/B
—
mediana verticalei 0,5x
ROE
—
mediana verticalei -33,6 %
Marja netă
-6,3 %
mediana verticalei -9,4 %
peste mediană
Marja EBIT
18,9 %
mediana verticalei -11,6 %
peste mediană
Venituri an/an
6,6 %
mediana verticalei -0,9 %
peste mediană
Datorie netă/EBITDA
10,1x
mediana verticalei —
Randament dividend
—
mediana verticalei —

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
CCOClear Channel Outdoor Holdings, Inc.1,2 mld——-6,3 %+6,6 %indisponibil / indisponibil
EDHLEverbright Digital Holding Ltd.162,1 mil—-70,8 %-120,6 %−32,6 %−56 % / indisponibil
NCMINational Cinemedia, Inc.152,4 mil—-2,2 %-3,1 %indisponibil−62 % / −60 %
FLNTFluent, Inc.114,4 mil—-170,5 %-11,5 %−18,0 %+103 % / +16 %
MNTNMNTN, Inc.77,3 mil6,319,7 %18,0 %+28,6 %−66 % / indisponibil
THRYThryv Holdings, Inc.52,9 mil—-7,6 %-2,3 %−4,7 %−79 % / −93 %
TZOOTravelzoo51,3 mil180,3—0,5 %+9,3 %−29 % / −50 %
IZEAIZEA Worldwide, Inc.38,1 mil—-5,1 %-9,4 %−12,9 %−56 % / −9 %
TNMGTNL Mediagene7,3 mil—-155,9 %-175,3 %+35,3 %−94 % / −100 %
INUVInuvo, Inc.6,8 mil—-43,9 %-8,6 %+2,9 %−86 % / −86 %
STFSStar Fashion Culture Holdings Limited6,5 mil—-39,9 %-13,7 %+83,7 %−5 % / indisponibil
PSQHPSQ Holdings, Inc.5,6 mil—-269,3 %-132,7 %+81,1 %−92 % / −98 %
ANGIAngi Inc.——-27,3 %-23,8 %−13,0 %−36 % / −67 %
IBTAIbotta, Inc.0—-5,7 %-4,5 %−6,8 %+142 % / indisponibil

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru CCO din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Clear Channel Outdoor este un furnizor important de publicitate în afara casei, cu panouri stradale, mobilier urban și afișaj în aeroporturi, cu accent pe piața din SUA. Compania este în curs de preluare printr-o tranzacție de tip take-private, ceea ce face ca evoluția sa viitoare să depindă de finalizarea acestei fuziuni 12.

SWOT

Puncte tari

  • Compania operează un portofoliu greu de replicat, protejat de reglementări și contracte exclusive, cu o pondere ridicată a afișajelor digitale în venituri.
  • Platforma RADAR de date și instrumentele programatice oferă avantaje de măsurare și de vânzare pentru clienții din publicitate.
  • Refinanțarea și vânzările de active internaționale au extins scadențele datoriei, reducând riscul de refinanțare pe termen scurt.

Puncte slabe

  • Datoria și costurile cu dobânzile rămân ridicate, ceea ce limitează flexibilitatea financiară a companiei.
  • Costurile cu chiriile pentru locațiile afișajelor sunt mari și cresc odată cu veniturile, ceea ce presează marjele.
  • Compania depinde în mare măsură de piața din SUA și de câteva segmente, ceea ce crește expunerea la evoluții locale.

Oportunități

  • Extinderea afișajelor digitale și a publicității programatice ar putea atrage noi categorii de anunțători.
  • Creșterea traficului din aeroporturi și din marile orașe ar putea susține veniturile segmentului Aeroporturi.
  • Reducerea costurilor corporative prin automatizare și bugetare fără bază istorică ar putea îmbunătăți profitabilitatea.

Amenințări

  • Scăderea cheltuielilor publicitare într-o încetinire economică ar putea afecta rapid veniturile companiei.
  • Limitările de reglementare și procedurile de autorizare ar putea încetini digitalizarea în anumite piețe.
  • Tensiunile comerciale și tarifele pot crește costul materialelor și echipamentelor necesare afișajelor.

Riscuri

  • Riscul de nefinalizare a fuziuniiridicat

    Închiderea tranzacției depinde de aprobări de acționari și de reglementare, inclusiv de revizuirea CFIUS. Dacă tranzacția eșuează, cursul acțiunilor ar putea scădea, iar compania ar putea fi obligată să plătească o taxă de reziliere 1.

  • Restricții operaționale în perioada fuziuniimediu

    Până la închidere, compania trebuie să își desfășoare activitatea în cursul normal, ceea ce poate limita investițiile și deciziile strategice 12.

  • Povara datoriei și a dobânzilorridicat

    Plățile de dobânzi sunt semnificative, iar costul împrumuturilor rămâne ridicat, ceea ce reduce flexibilitatea financiară 13.

  • Expunerea la cererea din aviațiemediu

    Segmentul Aeroporturi depinde de volumul de pasageri, care poate fi afectat de politica comercială și de condițiile economice 1.

  • Costuri de lanț de aprovizionarescăzut

    Tarifele și tensiunile geopolitice pot crește prețul ecranelor, al oțelului și al componentelor electrice 12.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă fuziunea se finalizează, acționarii primesc numerar fix, iar compania poate opera fără presiunile unei piețe publice.
  • Creșterea veniturilor digitale și a segmentului Aeroporturi arată că modelul de afaceri poate genera venituri peste medie.
  • Vânzarea activelor internaționale și refinanțarea datoriei pot îmbunătăți structura de capital în perioada următoare.

Ce ar strica teza

  • Dacă fuziunea eșuează, acțiunile ar putea pierde valoare, iar compania ar putea rămâne cu o datorie ridicată și restricții operaționale.
  • Veniturile din primul semestru au beneficiat de evenimente temporare, iar o revenire a cererii ar putea încetini creșterea.
  • Costurile cu chiriile și cu dobânzile ar putea limita marjele chiar dacă veniturile cresc.

De urmărit

  • Închiderea fuziunii cu consorțiul Mubadala Capital și aprobările CFIUSQ3 2026
  • Utilizarea produsului vânzării din Spania pentru reducerea datoriei2026
  • Plățile de dobânzi și scadențele din 2027 și 20282027
  • Evoluția veniturilor digitale și a segmentului Aeroporturi după evenimentele majoreQ3 2026

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Clear Channel Outdoor Holdings, Inc. (NYSE: CCO) vinde spațiu publicitar pe afișaje în afara casei pe care le deține sau le operează, inclusiv panouri stradale, mobilier urban și afișaje din aeroporturi, în formate digitale și tipărite. Compania a renunțat în ultimii ani la majoritatea operațiunilor internaționale, astfel încât activitatea sa principală rămâne în SUA 1. Veniturile consolidate au ajuns la 1.604,14 milioane USD în 2025, iar veniturile digitale au reprezentat 44,1% din total 1.

Pe 9 februarie 2026, compania a încheiat un acord de fuziune cu o entitate controlată de un consorțiu de investitori asociat fondurilor Mubadala Capital și TWG Global. Acționarii primesc 2,43 USD în numerar pe acțiune, iar închiderea este preconizată până la sfârșitul trimestrului al treilea din 2026, sub rezerva aprobărilor de reglementare 13. Dacă tranzacția se finalizează, acțiunile nu vor mai fi tranzacționate pe nicio piață publică 1.

Segmente

Alte operațiuni

Operațiunile rămase din Singapore sunt raportate separat, sub denumirea « Other ». Contribuția lor la venituri este minimă, având în vedere că veniturile trimestriale nu depășesc câteva sute de mii de dolari 3.

Piața în context

Creșterea piețelor depinde și de capacitatea operatorilor de a converti panourile în formate digitale, proces condiționat de procedurile de autorizare locale 1. Dacă cererea publicitară scade odată cu economia, veniturile ar putea fi afectate, deși în primul semestru din 2026 cererea a rămas relativ rezistentă 2.

Tendințe

  • Digitalizarea afișajelorvânt din spate

    Afișajele digitale generează venituri mai mari pe structură decât cele tipărite, iar compania le extinde prin conversii și instalări noi 1. Dacă ritmul de digitalizare se menține, veniturile ar putea continua să crească mai rapid decât media.

  • Cererea din evenimente majoremixt

    Veniturile din primul semestru din 2026 au beneficiat de Cupa Mondială FIFA și de Super Bowl LX 2. Asemenea efecte sunt temporare și pot inversa dinamica în perioadele fără evenimente de anvergură.

  • Costurile cu chiriilevânt din față

    Cheltuielile cu chiriile pentru locațiile afișajelor cresc odată cu veniturile, ceea ce limitează expansiunea marjelor 12. Compania a raportat că majorarea chiriilor a fost un factor principal al creșterii costurilor directe.

  • Incertitudinea macroeconomică și tarifarăvânt din față

    Inflația și tarifele comerciale creează presiuni asupra costurilor de materiale și echipamente, iar costurile ridicate ale creditului persistă 12. Dacă aceste presiuni se accentuează, marjele ar putea fi afectate.

Poziția concurențială

Piața publicității OOH din SUA este fragmentată și concurențială, cu alți operatori mari, precum Lamar Advertising Company și Outfront Media Inc., dar și numeroși participanți regionali și locali 1. Concurența se bazează pe acoperire, calitatea locațiilor și capacitatea de a demonstra rezultate măsurabile 1.

Compania concurează și cu alte forme de publicitate, precum media digitală, televiziunea liniară, radioul, presa tipărită și marketingul direct 1. Pe termen lung, poziția sa depinde de capacitatea de a atrage bugete care se mută din aceste canale.

  • Lamar Advertising CompanyLAMR

    Operator mare de panouri publicitare din SUA, menționat ca principal concurent direct în sursa oficială.

  • Outfront Media Inc.OUT

    Operator important de publicitate în afara casei din SUA, citat ca alt mare concurent.

  • Operatori regionali și locali

    Numeroși participanți mai mici, prezenți pe piețe locale, care concurează pe contracte și acoperire regională.

  • Platforme digitale și media tradițională

    Căutare, rețele sociale, televiziune liniară, radio și presă, care concurează pentru același buget publicitar.

Știri și depuneri

Din presă

Ultima știre din arhiva noastră e din 13 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 16 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.

Depuneri SEC

  • Item 5.01 · Situații financiare și anexe
  • Raport curent14 oct. 2026
    Acord material · Încetarea unui acord material · Achiziție sau vânzare de active · Obligație financiară nouă · Item 2.04 · Notificare de delistare · Item 3.03 · Item 5.01 · Schimbări în conducere · Modificarea statutului · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
  • Raport curent01 oct. 2026
    Informare publică (Reg FD)
  • Raport trimestrial05 aug. 2026
  • Raport curent05 aug. 2026
    Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
  • Raport curent18 mai 2026
    Acord material · Obligație financiară nouă · Situații financiare și anexe
  • Raport curent12 mai 2026
    Vot al acționarilor
  • Raport curent06 mai 2026
    Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
  • Raport curent13 apr. 2026
    Acord material · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Clear Channel Outdoor Holdings, Inc. · 26 feb. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Clear Channel Outdoor Holdings, Inc. · 05 aug. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Clear Channel Outdoor Holdings, Inc. · 05 aug. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.