olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Travelzoo TZOO

Services-Advertising · SIC 7310 · Verticală: Services-Advertising (SIC 7310)

5,34USD+6,16 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Travelzoo este o companie media globală de internet care reunește călători pasionați într-un club cu oferte de călătorii, divertisment și local, monetizate prin publicitate și, tot mai mult, prin taxe de membru. În 2026 compania trece printr-o tranziție către venituri recurente din abonamente, în timp ce veniturile trimestriale au scăzut ușor și apar pierderi operaționale, ceea ce face relevantă evaluarea modului în care membrii plătitori vor compensa declinul publicității.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Travelzoo (TZOO) costa 5,34 USD (+6,16 % într-o zi), cu capitalizare 54,5 mil USD, P/E 191,4 pe un EPS diluat de 0,03 USD în ultimele 12 luni, beta 1,20, interval pe 52 de săptămâni 4,91–12,11 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 23,2 mil USD (−2,9 % an/an), profit net de -2,1 mil USD (−252,4 % an/an), EPS diluat -0,21 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
54,5 mil USD
acțiuni la 07 aug. 2026
P/E (TTM)
191,4
EPS diluat TTM 0,03 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
0,52 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
1,20
Volatilitate (1 an) 61 %
Interval 52 săpt.
4,9112,11

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
51,6
neutru
Bollinger (20, 2)
4,88 – 5,40
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,89 · lățimea benzii 10,1 %
SMA 50 / 200
5,56 / 7,43
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,14 / -0,20
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−0,7 %−2,0 %+1,2 pp—
3 luni−24,9 %−2,2 %−22,7 pp—
6 luni−41,3 %+4,3 %−45,5 pp—
De la început de an−25,0 %+10,6 %−35,6 pp—
1 an−28,1 %+10,5 %−38,6 pp−54,7 %
3 ani−32,2 %+73,7 %−105,9 pp−77,4 %
5 ani−51,1 %+61,7 %−112,9 pp—
Scădere maximă (1 an)
−59,5 %
01 iul. 2026 → 28 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−79,4 %
07 feb. 2025 → 28 oct. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−13,3 %
S&P 500 +10,1 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
23,2 mil USD
−2,9 % an/an
Profit net
-2,1 mil USD
−252,4 % an/an
EPS diluat
-0,21
−275,0 % an/an
netă / operațională
-9,2 % / -11,9 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Venituri20,1 mil20,7 mil23,1 mil23,9 mil22,2 mil22,5 mil24,3 mil23,2 mil
Costul vânzărilor2,5 mil2,8 mil4,2 mil5,2 mil4,5 mil4,9 mil5,2 mil7,1 mil
Profit brut17,6 mil17,9 mil19,0 mil18,7 mil17,7 mil17,5 mil19,0 mil16,1 mil
Cercetare și dezvoltare594,0 mii644,0 mii634,0 mii698,0 mii631,0 mii588,0 mii664,0 mii602,0 mii
Profit operațional4,0 mil4,9 mil3,8 mil2,1 mil488,0 mii552,0 mii3,4 mil-2,8 mil
Amortizare și depreciere179,0 mii ≈170,0 mii76,0 mii106,0 mii ≈57,0 mii ≈66,0 mii56,0 mii54,0 mii ≈
Profit înainte de impozit4,4 mil4,8 mil4,4 mil2,2 mil424,0 mii578,0 mii3,4 mil-2,5 mil
Impozit pe profit1,1 mil1,5 mil1,2 mil740,0 mii245,0 mii521,0 mii942,0 mii-382,0 mii
Profit net3,2 mil3,2 mil3,2 mil1,4 mil150,0 mii-21,0 mii2,5 mil-2,1 mil
EPS diluat0,260,26 ≈0,260,120,01-0,00 ≈0,23-0,21
Flux de numerar operațional5,3 mil ≈7,8 mil3,3 mil1,3 mil ≈-373,0 mii ≈1,5 mil3,9 mil-1,7 mil ≈
Investiții (capex)46,0 mii ≈48,0 mii21,0 mii13,0 mii ≈15,0 mii ≈16,0 mii8,0 mii6,0 mii ≈
Răscumpărări de acțiuni6,2 mil ≈2,3 mil8,9 mil2,5 mil ≈1,5 mil ≈03,3 mil1,9 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 91 din propriul istoric de 34 trimestre (min 7,7, mediană 20,1, max 738,0; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri111,3 mil104,9 mil53,6 mil62,7 mil70,6 mil84,5 mil83,9 mil91,7 mil
Venituri an/an+4,5 %−5,7 %−48,9 %+17,0 %+12,6 %+19,7 %−0,7 %+9,3 %
Profit net4,7 mil4,2 mil-13,4 mil911,0 mii6,6 mil12,4 mil13,6 mil4,7 mil
Profit net an/an+32,0 %−10,9 %−423,1 %indisponibil+628,2 %+86,4 %+9,7 %−65,4 %
EPS diluat0,370,35-1,180,070,530,831,060,41
EPS diluat an/an+37,0 %−5,4 %−437,1 %indisponibil+657,1 %+56,6 %+27,7 %−61,3 %
netă %4,2 %4,0 %-25,0 %1,5 %9,4 %14,6 %16,2 %5,1 %
Flux de numerar liber4,6 mil10,8 mil46,8 mil-8,1 mil-23,6 mil10,4 mil20,9 mil5,6 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
10,0 mil USD
Datorie financiară
indisponibil USD
Datorie netă
indisponibil USD
Capitaluri proprii
-2,4 mil USD
Active totale
45,2 mil USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
0,68x
ROE
indisponibil
ROA
9,4 %
Marja FCF
6,1 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
84,5 mil
2024
83,9 mil
2025
91,7 mil

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
10,9 mil
2024
10,5 mil
2025
18,1 mil

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Profit brut
2023
73,5 mil
2024
73,4 mil
2025
73,6 mil

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2023
2,1 mil
2024
2,4 mil
2025
2,6 mil

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Profit operațional
2023
15,6 mil
2024
18,5 mil
2025
6,9 mil

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
1,9 mil
2024
907,0 mii
2025
305,0 mii

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

EBITDA
2023
17,5 mil ≈
2024
19,4 mil ≈
2025
7,2 mil ≈

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 31 mar. 2022verificat

Profit înainte de impozit
2023
17,1 mil
2024
19,1 mil
2025
7,7 mil

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
5,1 mil
2024
5,4 mil
2025
2,7 mil

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Profit net
2023
12,4 mil
2024
13,6 mil
2025
4,7 mil

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

EPS diluat
2023
0,83
2024
1,06
2025
0,41

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
15,0 mil
2024
12,9 mil
2025
11,5 mil

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
15,7 mil
2024
17,1 mil
2025
10,0 mil

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Creanțe
2023
13,0 mil
2024
12,8 mil
2025
10,7 mil

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Stocuri
2023
—
2024
0
2025
124,0 mii

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Active curente
2023
30,8 mil
2024
31,8 mil
2025
23,4 mil

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
578,0 mii
2024
423,0 mii
2025
231,0 mii

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Fond comercial
2023
10,9 mil
2024
10,9 mil
2025
10,9 mil

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
2,1 mil
2024
1,5 mil
2025
1,5 mil

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Active totale
2023
55,4 mil
2024
54,7 mil
2025
45,2 mil

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
4,5 mil
2024
6,2 mil
2025
7,8 mil

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Datorii curente
2023
34,2 mil
2024
36,5 mil
2025
34,2 mil

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Datorii totale
2023
46,5 mil
2024
50,4 mil
2025
47,6 mil

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Capital propriu
2023
8,9 mil
2024
4,4 mil
2025
-2,4 mil

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
10,7 mil
2024
21,1 mil
2025
5,7 mil

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
255,0 mii
2024
177,0 mii
2025
65,0 mii

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
10,4 mil ≈
2024
20,9 mil ≈
2025
5,6 mil ≈

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-39,0 mii
2024
-177,0 mii
2025
-65,0 mii

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-14,2 mil
2024
-19,0 mil
2025
-13,1 mil

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
16,8 mil
2024
18,9 mil
2025
13,0 mil

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
9,3 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
9,1 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
11,3 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
-62,7 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
-65,4 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
-10,9 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
-61,3 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
-8,2 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
-73,3 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
76,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBITDA
2,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBIT
1,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja netă
0,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja FCF
3,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Randamente

ROE
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
ROA
1,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: capitalul investit e micșorat de răscumpărări, iar ROIC ar ieși mare fără să spună ceva
ROCE
20,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită

Lichiditate

Lichiditatea curentă
0,6x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
0,2x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
3,3 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Investiții (capex)
45,0 mii USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Fluxul de numerar liber
3,2 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia profitului în FCF
683,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia EBITDA în numerar
166,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
52 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
122 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
54,5 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
115,7x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
191,4x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Randamentul profitului
0,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
P/S
0,6x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
16,9x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randament FCF
5,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
12,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

5,34 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 54,5 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
54,5 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
191,4x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
Marja netă
0,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
9,3 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

31/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 07 aug. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 13 aug. 2026
verificat 2278derivat 140

Scorul pe grupe

58 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/Eindisponibil · colegi insuficienți
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Services-Advertising (SIC 7310)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate0,5 %92 (față de colegi)11 %
Conversia profitului în FCF · Calitate683,7 %100 (pe interval fix)11 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere9,1 %76 (pe interval fix)14 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere-8,2 %0 (pe interval fix)14 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie0,6x0 (pe interval fix)7 %
P/E (TTM) · Evaluare191,4x0 (pe interval fix)18 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare5,9 %74 (pe interval fix)14 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente12,4 %100 (pe interval fix)11 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere38/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate96/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare33/100 · 2/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Travelzoo (TZOO). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 91,7 mil USD în 2025; creștere an/an 9,3 %; marjă netă 0,5 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Marja netă: 0,5 %
  • Conversia profitului în FCF: 683,7 %
  • CAGR venituri 3 ani: 9,1 %
  • Randament FCF: 5,9 %
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 12,4 %

Ce o infirmă

  • CAGR EPS 3 ani: -8,2 %
  • Lichiditatea curentă: 0,6x
  • P/E (TTM): 191,4x

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, EV/EBITDA, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Services-Advertising (SIC 7310) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 13 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
191,4x
mediana verticalei —
EV/EBITDA
—
mediana verticalei —
P/S
0,6x
mediana verticalei 0,4x
peste mediană (+53,7 %)
P/B
—
mediana verticalei 0,5x
ROE
—
mediana verticalei -33,6 %
Marja netă
0,5 %
mediana verticalei -9,4 %
peste mediană
Marja EBIT
1,9 %
mediana verticalei -11,6 %
peste mediană
Venituri an/an
9,3 %
mediana verticalei -0,9 %
peste mediană
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei —
Randament dividend
—
mediana verticalei —

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
CCOClear Channel Outdoor Holdings, Inc.1,2 mld——-6,3 %+6,6 %indisponibil / indisponibil
MNTNMNTN, Inc.170,5 mil13,919,7 %18,0 %+28,6 %−24 % / indisponibil
EDHLEverbright Digital Holding Ltd.161,3 mil—-70,8 %-120,6 %−32,6 %−56 % / indisponibil
NCMINational Cinemedia, Inc.147,7 mil—-2,2 %-3,1 %indisponibil−64 % / −61 %
FLNTFluent, Inc.107,1 mil—-170,5 %-11,5 %−18,0 %+90 % / +9 %
THRYThryv Holdings, Inc.57,8 mil—-7,6 %-2,3 %−4,7 %−77 % / −93 %
TZOOTravelzoo54,5 mil191,4—0,5 %+9,3 %−28 % / −32 %
IZEAIZEA Worldwide, Inc.40,8 mil—-5,1 %-9,4 %−12,9 %−53 % / −3 %
TNMGTNL Mediagene8,2 mil—-155,9 %-175,3 %+35,3 %−93 % / −100 %
INUVInuvo, Inc.7,3 mil—-43,9 %-8,6 %+2,9 %−85 % / −85 %
PSQHPSQ Holdings, Inc.6,5 mil—-269,3 %-132,7 %+81,1 %−90 % / −98 %
STFSStar Fashion Culture Holdings Limited6,3 mil—-39,9 %-13,7 %+83,7 %−8 % / indisponibil
IBTAIbotta, Inc.0—-5,7 %-4,5 %−6,8 %+164 % / indisponibil
ANGIAngi Inc.——-27,3 %-23,8 %−13,0 %−40 % / −70 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru TZOO din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
5,47
Randament total 2 % · Pe an 2 %
9,64
Randament total 81 % · Pe an 81 %
14,49
Randament total 171 % · Pe an 171 %
3 ani
5,81
Randament total 9 % · Pe an 3 %
11,48
Randament total 115 % · Pe an 29 %
18,88
Randament total 253 % · Pe an 52 %
5 ani
6,17
Randament total 16 % · Pe an 3 %
13,67
Randament total 156 % · Pe an 21 %
24,58
Randament total 360 % · Pe an 36 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 2,87
  • Marja netă± 2,01
  • Creșterea anuală a veniturilor± 1,58
  • Diluare anuală± 0,17

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 13 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (27 oct. 2026 · rezultate).

Pe scurt

Travelzoo este o companie media globală de internet care reunește călători pasionați într-un club cu oferte de călătorii, divertisment și local, monetizate prin publicitate și, tot mai mult, prin taxe de membru. În 2026 compania trece printr-o tranziție către venituri recurente din abonamente, în timp ce veniturile trimestriale au scăzut ușor și apar pierderi operaționale, ceea ce face relevantă evaluarea modului în care membrii plătitori vor compensa declinul publicității.

SWOT

Puncte tari

  • Brandul consacrat, audiența mare de călători pasionați și relațiile cu furnizorii de oferte oferă companiei un avantaj de negociere 1.
  • Modelul de vouchere și de oferte verificate de experți este greu de replicat rapid de noii intrați 1.
  • Bilanțul include active lichide și o bază de membri plătitori în creștere, care pot susține investițiile în achiziție 3.

Puncte slabe

  • Compania a raportat pierderi operaționale în trimestrul al doilea din 2026 și un flux de numerar din exploatare negativ 3.
  • Cererea pentru vouchere a scăzut în ultimii ani, iar procentul de rambursări poate crește, ceea ce afectează veniturile 1.
  • Dependența de trafic cumpărat din motoare de căutare și rețele sociale crește costul de achiziție și expune compania la schimbări de algoritm 1.

Oportunități

  • Creșterea numărului de membri plătitori și reînnoirile tot mai numeroase ar putea transforma veniturile în recurente și mai previzibile 3.
  • Extinderea formatelor video și a prezenței pe rețele sociale poate atrage bugetele publicitare care migrează din media tradițională 1.
  • Activitatea de licențiere în Australia, Japonia și alte piețe ar putea crește dacă veniturile licențiatarilor se extind, cum se așteaptă conducerea 3.

Amenințări

  • Incertitudinea din conflictele internaționale poate reduce bugetele furnizorilor și cheltuielile călătorilor 3.
  • Schimbările din politicile platformelor digitale sau din modul în care inteligența artificială prezintă ofertele ar putea reduce traficul 1.
  • Cerințele fiscale privind taxele de rezervare și serviciile digitale din Uniunea Europeană pot crește sarcina fiscală 1.

Riscuri

  • Profitabilitate incertăridicat

    Compania nu poate garanta profitabilitatea viitoare, iar cheltuielile mari de achiziție de membri ar putea menține pierderile operaționale 13.

  • Dependența de trafic digitalridicat

    Modificările algoritmilor motoarelor de căutare și ale rețelelor sociale pot reduce vizibilitatea și pot crește costul achiziției de utilizatori 1.

  • Rambursări și estimări de veniturimediu

    Estimările privind rambursările voucherelor implică judecată, iar erori semnificative ar putea duce la corectarea veniturilor raportate 1.

  • Risc fiscalmediu

    Interpretarea legislației fiscale din SUA și din Uniunea Europeană, inclusiv taxele pe servicii digitale, poate avea un impact semnificativ 1.

  • Concentrarea acționariatuluiscăzut

    Acționarul majoritar controlează o pondere importantă din acțiuni, ceea ce poate limita influența altor investitori asupra deciziilor companiei 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă taxele de membru continuă să crească și reînnoirile rămân la niveluri record, veniturile recurente ar putea compensa treptat declinul publicității.
  • Brandul puternic, audiența globală de călători și relațiile cu furnizorii pot susține un avantaj durabil în negocierea ofertelor exclusive pentru membri.
  • Dacă extinderea în social media și formatele video atrag bugete publicitare noi, compania ar putea diversifica sursele de venit.

Ce ar strica teza

  • Dacă pierderile operaționale persistă și investițiile în achiziția de membri nu aduc suficienți plătitori, presiunea asupra capitalului ar putea crește.
  • Dependența de algoritmii platformelor digitale poate face costurile de trafic greu de controlat și poate reduce veniturile din publicitate.
  • Dacă incertitudinea din conflictele internaționale se prelungește, bugetele furnizorilor și cheltuielile călătorilor ar putea rămâne reduse.

De urmărit

  • Evoluția veniturilor trimestriale și a reînnoirilor de membriQ3 2026
  • Realizarea creșterii de venituri anunțate pentru trimestrele următoare2026
  • Efectele taxei de membru din Germania și ale creșterii de prețuri din SUA2027

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 13 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (27 oct. 2026 · rezultate).

Afacerea

Modelul de venituri are trei componente: publicitate și comisioane (inclusiv vouchere Getaways și Local Deals), taxe de membru și alte venituri din licențe și din fosta activitate MTE. Taxa anuală de membru, de 40 de dolari din 2024, a fost majorată la 50 de dolari pentru noii membri din SUA începând cu 1 ianuarie 2026, iar în Germania a fost stabilită la 40 de euro din aprilie 2026 12. Veniturile din abonamente sunt recunoscute treptat pe durata perioadei de abonament, ceea ce face ca tranziția spre membri plătitori să își arate efectele în timp.

Compania are patru segmente raportabile: Travelzoo North America, Travelzoo Europe, Jack's Flight Club și New Initiatives, care include licențierea și Travelzoo META. Activitatea din America de Nord a reprezentat cea mai mare parte a veniturilor în 2025, iar cea din Europa a urmat la distanță 1. Acționarul majoritar Azzurro, controlat de fondatorul companiei, deține o pondere importantă din acțiuni, ceea ce influențează structura de guvernanță 1.

Segmente

Travelzoo North America

Segmentul din SUA și Canada a generat cea mai mare parte a veniturilor în 2025 și a înregistrat în al doilea trimestru din 2026 venituri de 15,7 milioane de dolari, în scădere cu 3% față de anul precedent, cu o pierdere operațională 3.

Travelzoo Europe

Segmentul european, care acoperă Franța, Germania, Spania și Regatul Unit, a reprezentat a doua pondere a veniturilor în 2025 și a raportat în trimestrul al doilea din 2026 venituri de 6,2 milioane de dolari, cu o pierdere operațională 3.

Piața în context

Industria călătoriilor a crescut în 2025 la niveluri record, potrivit WTTC, citat în raportul anual, iar publicitatea digitală a continuat să câștige cotă din bugetele globale de publicitate 1. Totuși, compania activează într-o piață a publicității digitale intens competitivă, în care costurile de achiziție a traficului și presiunea asupra tarifelor pot limita marja de profit 1.

În paralel, cererea pentru vouchere a scăzut față de perioada dinaintea anului 2021, iar publicitatea pe rețele sociale a crescut mai rapid decât cea tradițională, ceea ce obligă compania să își extindă formatele și canalele 1. Evoluția pieței depinde de cât de repede publicul acceptă taxa de membru și de revenirea cheltuielilor de călătorie ale consumatorilor.

Tendințe

  • Creșterea nivelului global al călătoriilorvânt din spate

    Potrivit WTTC, industria turismului a atins niveluri record în 2025, ceea ce sprijină cererea pentru oferte de călătorie și publicitatea aferentă 1.

  • Trecerea la publicitate digitală și pe rețele socialemixt

    Bugetele publicitare se mută tot mai mult spre canalele digitale și social media, unde compania își extinde prezența video și multicanal 1.

  • Tranziția spre membri plătitorimixt

    Taxa de membru creează venituri recurente, dar presupune investiții mari în achiziția de noi membri și poate reduce numărul de utilizatori activi dacă renunțarea crește 13.

  • Incertitudinea din conflictele internaționalevânt din față

    În trimestrul al doilea din 2026, conflictele internaționale au creat incertitudine pentru reclamatori și călători, afectând toate segmentele, iar conducerea consideră efectul temporar 3.

Poziția concurențială

Travelzoo concurează cu alte platforme de oferte, cu agregatori de călătorii și cu site-uri de rezervare care captează trafic prin căutare și publicitate digitală. Raportul anual menționează intensitatea concurenței din industrie și disponibilitatea unor concurenți de a crește nerentabil, ceea ce poate forța reducerea tarifelor publicitare 1.

Compania depinde și de platformele digitale pentru trafic, iar schimbările de algoritmi sau integrările de inteligență artificială ale acestora ar putea reduce vizibilitatea serviciilor și crește costul achiziției de membri 1.

  • Platforme de oferte și agregatori de călătorii

    Concurenți care captează aceeași audiență de călători pasionați prin oferte și publicitate digitală, menționați generic în raportul anual 1.

  • Site-uri de căutare și metacăutare pentru călătorii

    Platforme care concurează pentru trafic și pentru bugetele de publicitate ale furnizorilor de călătorii 1.

  • Platforme de social media și publicitate digitală

    Canale de publicitate care atrag bugetele furnizorilor și reprezintă atât o oportunitate, cât și o sursă de dependență pentru companie 1.

  • Alte servicii de abonament pentru zboruri

    Servicii care oferă alerte de bilete de avion similare cu Jack's Flight Club și concurează pentru aceiași abonați 1.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Travelzoo · 11 mar. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Travelzoo · 13 aug. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Travelzoo · 28 iul. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.