olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Ethan Allen Interiors Inc. ETD

Wood Household Furniture, (No Upholstered) · SIC 2511 · Verticală: Mobilier (SIC 251x)

20,70USD−3,18 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Ethan Allen Interiors este un designer de interior, producător și retailer vertical integrat, cu un lanț de centre de design de lux în Statele Unite și în străinătate, care își fabrică mare parte din mobilier în fabricile nord-americane. Anul fiscal 2026 a fost marcat de scăderea vânzărilor din cauza comenzilor contractuale mai slabe și a tarifelor, deși compania rămâne fără datorii și cu un bilanț solid. Cifra de afaceri consolidată a scăzut cu 5,7%.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Ethan Allen Interiors Inc. (ETD) costa 20,70 USD (−3,18 % într-o zi), cu capitalizare 521,7 mil USD, P/E 13,3 pe un EPS diluat de 1,56 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 8,74 %, beta 0,75, interval pe 52 de săptămâni 18,68–25,20 USD. Ultimul trimestru raportat (T4 2026): venituri de 146,8 mil USD (−8,5 % an/an), profit net de 11,8 mil USD (−4,2 % an/an), EPS diluat 0,46 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
521,7 mil USD
acțiuni la 27 aug. 2026
P/E (TTM)
13,3
EPS diluat TTM 1,56 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
7,54 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
8,74 %
DPS 12 luni 1,81
Beta (2 ani)
0,75
Volatilitate (1 an) 32 %
Interval 52 săpt.
18,6825,20

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
50,5
neutru
Bollinger (20, 2)
19,40 – 21,19
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,73 · lățimea benzii 8,8 %
SMA 50 / 200
21,20 / 21,97
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,11 / -0,27
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−1,8 %−5,9 %+4,2 pp—
3 luni−12,0 %−4,6 %−7,3 pp—
6 luni+1,3 %+0,2 %+1,0 pp—
De la început de an−9,4 %+7,4 %−16,8 pp—
1 an−14,2 %+8,2 %−22,4 pp−9,6 %
3 ani−21,4 %+68,4 %−89,8 pp−7,3 %
5 ani−16,8 %+56,5 %−73,3 pp—
Scădere maximă (1 an)
−25,9 %
11 dec. 2025 → 13 mai 2026
Scădere maximă (5 ani)
−47,6 %
03 aug. 2023 → 13 mai 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−3,6 %
S&P 500 +9,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q4 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
146,8 mil USD
−8,5 % an/an
Profit net
11,8 mil USD
−4,2 % an/an
EPS diluat
0,46
−3,5 % an/an
netă / operațională
8,0 % / 9,8 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26Q4 '26
Venituri154,3 mil157,3 mil142,7 mil160,4 mil147,0 mil149,9 mil135,8 mil146,8 mil
Costul vânzărilor60,5 mil62,4 mil55,3 mil64,3 mil56,8 mil58,6 mil55,1 mil54,1 mil
Profit brut93,9 mil94,8 mil87,4 mil96,1 mil90,2 mil91,3 mil80,7 mil92,6 mil
Cheltuieli generale și de vânzare76,1 mil76,7 mil76,3 mil80,8 mil79,7 mil77,9 mil73,9 mil77,2 mil
Profit operațional17,6 mil18,2 mil11,0 mil15,3 mil10,0 mil14,2 mil6,5 mil14,3 mil
Amortizare și depreciere3,9 mil4,0 mil3,8 mil3,9 mil3,8 mil3,8 mil3,8 mil3,7 mil
Cheltuieli cu dobânzile60,0 mii63,0 mii60,0 mii60,0 mii59,0 mii60,0 mii55,0 mii53,0 mii
Profit înainte de impozit19,7 mil20,1 mil12,5 mil16,7 mil14,0 mil15,7 mil7,8 mil15,6 mil
Impozit pe profit5,0 mil5,1 mil2,9 mil4,4 mil3,6 mil4,0 mil1,9 mil3,9 mil
Profit net14,7 mil15,0 mil9,6 mil12,3 mil10,5 mil11,7 mil5,9 mil11,8 mil
EPS diluat0,570,590,370,48 ≈0,410,460,230,46 ≈
Flux de numerar operațional15,1 mil11,6 mil ≈10,2 mil ≈24,8 mil16,8 mil-1,8 mil ≈15,1 mil ≈22,4 mil
Investiții (capex)3,6 mil3,8 mil ≈2,0 mil ≈1,9 mil2,4 mil2,9 mil ≈3,0 mil ≈2,8 mil
Dividende plătite20,2 mil10,0 mil ≈10,0 mil ≈10,0 mil16,4 mil10,0 mil ≈10,0 mil ≈10,0 mil

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 43 din propriul istoric de 30 trimestre (min 5,9, mediană 13,8, max 28,2; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20192020202120222023202420252026
Venituri746,7 mil589,8 mil685,2 mil817,8 mil791,4 mil646,2 mil614,6 mil579,5 mil
Venituri an/an−2,6 %−21,0 %+16,2 %+19,4 %−3,2 %−18,3 %−4,9 %−5,7 %
Profit net25,7 mil8,9 mil60,0 mil103,3 mil105,8 mil63,8 mil51,6 mil39,9 mil
Profit net an/an−29,3 %−65,4 %+574,2 %+72,1 %+2,4 %−39,7 %−19,1 %−22,7 %
EPS diluat0,960,342,374,054,132,492,011,56
EPS diluat an/an−27,3 %−64,6 %+597,1 %+70,9 %+2,0 %−39,7 %−19,3 %−22,4 %
netă %3,4 %1,5 %8,8 %12,6 %13,4 %9,9 %8,4 %6,9 %
Flux de numerar liber46,1 mil37,0 mil117,9 mil56,0 mil86,8 mil70,6 mil50,4 mil41,4 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2026 · 30 iun. 2026

Numerar
73,6 mil USD
Datorie financiară
indisponibil USD
Datorie netă
indisponibil USD
Capitaluri proprii
471,5 mil USD
Active totale
719,7 mil USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
2,06x
ROE
8,4 %
ROA
5,5 %
Marja FCF
7,2 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2024
646,2 mil
2025
614,6 mil
2026
579,5 mil

SEC (XBRL)· 03 sept. 2026verificat

Costul vânzărilor
2024
253,2 mil
2025
242,5 mil
2026
224,7 mil

SEC (XBRL)· 03 sept. 2026verificat

Profit brut
2024
393,1 mil
2025
372,1 mil
2026
354,8 mil

SEC (XBRL)· 03 sept. 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2024
315,1 mil
2025
309,8 mil
2026
308,6 mil

SEC (XBRL)· 03 sept. 2026verificat

Profit operațional
2024
78,0 mil
2025
62,0 mil
2026
45,0 mil

SEC (XBRL)· 03 sept. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2024
16,0 mil
2025
15,5 mil
2026
15,2 mil

SEC (XBRL)· 03 sept. 2026verificat

EBITDA
2024
93,9 mil ≈
2025
77,5 mil ≈
2026
60,3 mil ≈

SEC (XBRL)· 03 sept. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2024
7,4 mil
2025
243,0 mii
2026
227,0 mii

SEC (XBRL)· 03 sept. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2024
85,4 mil
2025
69,0 mil
2026
53,2 mil

SEC (XBRL)· 03 sept. 2026verificat

Impozit pe profit
2024
21,6 mil
2025
17,4 mil
2026
13,3 mil

SEC (XBRL)· 03 sept. 2026verificat

Profit net
2024
63,8 mil
2025
51,6 mil
2026
39,9 mil

SEC (XBRL)· 03 sept. 2026verificat

EPS diluat
2024
2,49
2025
2,01
2026
1,56

SEC (XBRL)· 03 sept. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2024
25,6 mil
2025
25,6 mil
2026
25,6 mil

SEC (XBRL)· 03 sept. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2024
1,97
2025
1,96
2026
1,81

SEC (XBRL)· 03 sept. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2024
69,7 mil
2025
76,2 mil
2026
73,6 mil

SEC (XBRL)· 03 sept. 2026verificat

Creanțe
2024
6,8 mil
2025
6,1 mil
2026
4,4 mil

SEC (XBRL)· 03 sept. 2026verificat

Stocuri
2024
142,0 mil
2025
140,9 mil
2026
148,5 mil

SEC (XBRL)· 03 sept. 2026verificat

Active curente
2024
332,7 mil
2025
309,9 mil
2026
305,5 mil

SEC (XBRL)· 03 sept. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2024
215,3 mil
2025
—
2026
—

SEC (XBRL)· 23 aug. 2024verificat

Fond comercial
2024
25,4 mil
2025
25,4 mil
2026
25,4 mil

SEC (XBRL)· 03 sept. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2024
19,7 mil
2025
19,7 mil
2026
19,7 mil

SEC (XBRL)· 03 sept. 2026verificat

Active totale
2024
744,9 mil
2025
737,1 mil
2026
719,7 mil

SEC (XBRL)· 03 sept. 2026verificat

Datorii comerciale
2024
27,4 mil
2025
22,1 mil
2026
30,1 mil

SEC (XBRL)· 03 sept. 2026verificat

Datorii curente
2024
153,7 mil
2025
152,9 mil
2026
148,4 mil

SEC (XBRL)· 03 sept. 2026verificat

Datorii totale
2024
262,0 mil
2025
254,8 mil
2026
248,2 mil

SEC (XBRL)· 03 sept. 2026verificat

Capital propriu
2024
482,9 mil
2025
482,3 mil
2026
471,5 mil

SEC (XBRL)· 03 sept. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2024
—
2025
—
2026
—

SEC (XBRL)· 27 oct. 2021verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2024
80,2 mil
2025
61,7 mil
2026
52,5 mil

SEC (XBRL)· 03 sept. 2026verificat

Investiții (capex)
2024
9,6 mil
2025
11,3 mil
2026
11,0 mil

SEC (XBRL)· 03 sept. 2026verificat

Flux de numerar liber
2024
70,6 mil ≈
2025
50,4 mil ≈
2026
41,4 mil ≈

SEC (XBRL)· 03 sept. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2024
-20,0 mil
2025
-2,4 mil
2026
-2,8 mil

SEC (XBRL)· 03 sept. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2024
-52,3 mil
2025
-52,6 mil
2026
-53,3 mil

SEC (XBRL)· 03 sept. 2026verificat

Dividende plătite
2024
50,3 mil
2025
50,1 mil
2026
46,3 mil

SEC (XBRL)· 03 sept. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2024
0
2025
0
2026
4,8 mil

SEC (XBRL)· 03 sept. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-5,7 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR venituri 3 ani
-9,9 %
calculat olivLawFY 2023 → FY 2026
CAGR venituri 5 ani
-3,3 %
calculat olivLawFY 2021 → FY 2026
Creșterea EBIT (an/an)
-27,4 %
calculat olivLawFY 2026
Creșterea profitului net (an/an)
-22,7 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR profit net 3 ani
-27,8 %
calculat olivLawFY 2023 → FY 2026
CAGR profit net 5 ani
-7,8 %
calculat olivLawFY 2021 → FY 2026
Creșterea EPS (an/an)
-22,4 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR EPS 3 ani
-27,7 %
calculat olivLawFY 2023 → FY 2026
CAGR EPS 5 ani
-8,0 %
calculat olivLawFY 2021 → FY 2026
Creșterea FCF (an/an)
-17,8 %
calculat olivLawFY 2026

Profitabilitate

Marja brută
61,2 %
calculat olivLawFY 2026
Marja EBITDA
10,4 %
calculat olivLawFY 2026
Marja EBIT
7,8 %
calculat olivLawFY 2026
Marja netă
6,9 %
calculat olivLawFY 2026
Marja FCF
7,2 %
calculat olivLawFY 2026

Randamente

ROE
8,4 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
5,5 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
7,9 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
116,0 %
calculat olivLawFY 2026
Rata de distribuire (FCF)
111,7 %
calculat olivLawFY 2026

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
198,3x
calculat olivLawFY 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
2,1x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea rapidă
1,1x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea imediată
0,5x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
52,5 mil USD
calculat olivLawFY 2026
Investiții (capex)
11,0 mil USD
calculat olivLawFY 2026
Fluxul de numerar liber
41,4 mil USD
calculat olivLawFY 2026
Conversia profitului în FCF
103,9 %
calculat olivLawFY 2026
Conversia EBITDA în numerar
87,1 %
calculat olivLawFY 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
3 zile
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de stoc (DIO)
235 zile
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de plată (DPO)
42 zile
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
196 zile
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 iun. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
521,7 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
13,1x
calculat olivLawFY 2026
P/E (TTM)
13,3x
calculat olivLawFY 2026
Randamentul profitului
7,5 %
calculat olivLawFY 2026
P/B
1,1x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
0,9x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
12,6x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randament FCF
7,9 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randamentul dividendului
8,7 %
calculat olivLawFY 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
9,8 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 iun. 2026

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 62 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

20,70 USD

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 521,7 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
521,7 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
13,3x
calculat olivLawFY 2026
P/B
1,1x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
8,4 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
6,9 %
calculat olivLawFY 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-5,7 %
calculat olivLawFY 2026
Randamentul dividendului
8,7 %
calculat olivLawFY 2026

Acoperire și prospețime

34/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2026
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 27 aug. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 03 sept. 2026
verificat 2634derivat 194

Scorul pe grupe

  • Calitate89
  • Creștere0
  • Bilanț și datorie100
  • Randamente65
  • Evaluare77

Interval de valoare estimat

Jos
21,22
USD pe acțiune
Mijloc
26,52
USD pe acțiune
Sus
37,16
USD pe acțiune
Preț: 20,70 USD
Prețul este sub interval
Potențial până la valoarea centrală: 28,1 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 21,9 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: ridicat · 2 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 18,65 – 42,34 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/E18,65 – 42,34 (Mijloc 25,76)
    5 firme folosite · multiplul median 16,5x · quartile 12,0x – 27,1x
    BSET, FLXS, LZB, SGI, XMAX
  • Dividende actualizate (DDM)23,79 – 31,99 (Mijloc 27,28)
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Mobilier (SIC 251x)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 62/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate6,9 %78 (față de colegi)9 %
Conversia profitului în FCF · Calitate103,9 %100 (pe interval fix)9 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere-9,9 %0 (pe interval fix)12 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere-27,7 %0 (pe interval fix)12 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie198,3x100 (pe interval fix)9 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie2,1x100 (pe interval fix)6 %
P/E (TTM) · Evaluare13,3x60 (față de colegi)15 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare7,9 %99 (pe interval fix)12 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente9,8 %100 (pe interval fix)9 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamente111,7 %12 (pe interval fix)6 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie100/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere0/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate89/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente65/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Evaluare77/100 · 2/3 factori cu valoare

Memo

Ethan Allen Interiors Inc. (ETD). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 579,5 mil USD în 2026; creștere an/an -5,7 %; marjă netă 6,9 %; ROE 8,4 %.

Intervalul de valoare estimat este 21,22–37,16 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: ridicat); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 26,52 USD, prețul de 20,70 USD lasă un potențial de 28,1 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 21,9 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 62/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Marja netă: 6,9 %
  • Conversia profitului în FCF: 103,9 %
  • Acoperirea dobânzilor: 198,3x
  • Lichiditatea curentă: 2,1x
  • Randament FCF: 7,9 %
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 9,8 %
  • Prețul este sub intervalul de valoare estimat

Ce o infirmă

  • CAGR venituri 3 ani: -9,9 %
  • CAGR EPS 3 ani: -27,7 %
  • Rata de distribuire (FCF): 111,7 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA.

Față de mediana verticalei

Mobilier (SIC 251x) · același grup industrial (SIC 3 cifre) · comparată cu 9 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
13,3x
mediana verticalei 16,5x
sub mediană (−19,6 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei —
P/S
0,9x
mediana verticalei 0,6x
peste mediană (+45,4 %)
P/B
1,1x
mediana verticalei 1,6x
sub mediană (−29,0 %)
ROE
8,4 %
mediana verticalei 6,1 %
peste mediană (+37,8 %)
Marja netă
6,9 %
mediana verticalei 2,0 %
peste mediană (+240,5 %)
Marja EBIT
7,8 %
mediana verticalei 2,5 %
peste mediană (+208,0 %)
Venituri an/an
-5,7 %
mediana verticalei 1,6 %
sub mediană (−452,3 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei —
Randament dividend
8,7 %
mediana verticalei 2,1 %
peste mediană (+318,7 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
SGISomnigroup International Inc.14,3 mld27,117,6 %7,0 %+51,6 %−26 % / +68 %
MBCMasterBrand, Inc.1,4 mld—-5,8 %-3,5 %+1,3 %−36 % / −47 %
LZBLa-Z-Boy Incorporated1,3 mld16,58,0 %3,9 %+0,8 %−16 % / −7 %
CODICompass Diversified Holdings863,0 mil—-17,7 %-5,3 %+4,8 %+56 % / −43 %
ETDEthan Allen Interiors Inc.521,7 mil13,38,4 %6,9 %−5,7 %−14 % / −21 %
XMAXXmax Inc.322,6 mil11,652,9 %185,9 %+72,6 %−10 % / +144 %
FLXSFlexsteel Industries, Inc.305,6 mil12,020,5 %6,7 %+4,1 %+86 % / +334 %
BSETBassett Furniture Industries Inc191,5 mil28,24,1 %2,0 %+1,6 %+42 % / +34 %
HOFTHooker Furnishings Corporation156,2 mil—-9,9 %-8,7 %−12,4 %+36 % / −18 %
PRPLPurple Innovation, Inc.40,6 mil——-8,9 %−3,9 %−87 % / −84 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru ETD din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
11,23
Randament total -40 % · Pe an -40 %
19,95
Randament total 4 % · Pe an 4 %
30,19
Randament total 55 % · Pe an 55 %
3 ani
8,91
Randament total -42 % · Pe an -17 %
18,00
Randament total 8 % · Pe an 3 %
30,19
Randament total 72 % · Pe an 20 %
5 ani
7,08
Randament total -44 % · Pe an -11 %
16,25
Randament total 11 % · Pe an 2 %
30,19
Randament total 90 % · Pe an 14 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 4,50
  • Marja netă± 3,15
  • Creșterea anuală a veniturilor± 2,85
  • Diluare anuală± 0,26

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Ethan Allen Interiors este un designer de interior, producător și retailer vertical integrat, cu un lanț de centre de design de lux în Statele Unite și în străinătate, care își fabrică mare parte din mobilier în fabricile nord-americane. Anul fiscal 2026 a fost marcat de scăderea vânzărilor din cauza comenzilor contractuale mai slabe și a tarifelor, deși compania rămâne fără datorii și cu un bilanț solid 12. Cifra de afaceri consolidată a scăzut cu 5,7% 1.

SWOT

Puncte tari

  • Integrarea verticală de la design la livrare și o pondere mare de producție proprie în America de Nord oferă control asupra calității și costurilor 1.
  • Compania nu are datorii și a păstrat un bilanț solid, cu lichidități substanțiale, ceea ce îi permite să continue plata dividendelor 2.
  • Serviciul de design complementar, oferit de designeri de interior, creează comenzi mai mari și clienți care revin pentru alte proiecte 1.

Puncte slabe

  • Scăderea vânzărilor din anul fiscal 2026 arată dependența de comenzi contractuale și de volumele livrate, care pot fluctua mult 1.
  • Marja operațională a scăzut comparativ cu anul precedent, pe fondul tarifelor și al deleveraging-ului din vânzări mai mici 1.
  • Compania deține și închiriază un număr mare de centre de design, ceea ce implică costuri fixe și riscuri de depreciere a activelor imobiliare 1.

Oportunități

  • Deschiderea de noi centre de design în mai multe orașe ar putea extinde baza de clienți dacă cererea revine 2.
  • Investițiile în tehnologie, realitate augmentată și design virtual ar putea atrage clienți tineri și orientați digital 1.
  • O redresare a comenzilor contractuale ar putea sprijini din nou segmentul wholesale, după creșterea comenzilor din ultimul trimestru 1.

Amenințări

  • Tarifele comerciale noi și modificările politicilor comerciale ar putea reduce marjele și ar putea crește prețurile pentru clienți 2.
  • Un consum slab, dobânzile ridicate și piața imobiliară stagnantă ar putea continua să reducă cererea pentru mobilier 1.
  • Concurența digitală și a importurilor cu prețuri mai mici ar putea presa prețurile în industrie 1.

Riscuri

  • Scăderea consumului discreționarridicat

    Vânzările de mobilier depind de încrederea consumatorilor și de condițiile economice, iar un declin al acestora ar putea afecta cererea și lichiditatea 1.

  • Tarife și costuri de importridicat

    Produsele importate reprezintă o pondere importantă a vânzărilor, iar tarifele suplimentare ar putea reduce marjele dacă nu pot fi transferate prețurilor 12.

  • Concurența digitalămediu

    O trecere a clienților spre achiziții online ar putea reduce vânzările din centrele fizice, unde compania realizează majoritatea tranzacțiilor 1.

  • Angajamente imobiliaremediu

    Dacă unele centre închiriate ar trebui închise, compania ar putea înregistra depreciere a dreptului de utilizare a activelor, în condițiile unei piețe imobiliare comerciale slabe 1.

  • Lanțul de aprovizionare și fabricilemediu

    Întreruperile în lanțul de aprovizionare sau în fabricile din America de Nord și Mexic ar putea întârzia producția și livrările 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă cererea de locuințe și comenzile contractuale își revin, avantajul integrării verticale și al producției proprii ar putea transforma rapid creșterea vânzărilor în profit 12.
  • Bilanțul fără datorii și dividendele susținute oferă o marjă de siguranță pe care puține concurente o au 2.
  • Creșterea comenzilor contractuale în ultimul trimestru și recuperarea tarifelor plătite ar putea sprijini rezultatele următoarelor perioade 12.

Ce ar strica teza

  • Dacă cererea de mobilier de lux rămâne slabă, scăderea vânzărilor și a comenzilor scrise ar putea continua 1.
  • Tarifele noi ar putea presa marjele într-un moment în care profitul pe acțiune a scăzut deja 12.
  • Trecerea clienților spre cumpărături online ar putea slăbi modelul de centre fizice, cu costuri fixe ridicate 1.

De urmărit

  • Evoluția comenzilor scrise în segmentele retail și wholesaleQ1 2027
  • Impactul noilor tarife din baza Secțiunii 301 asupra marjei bruteQ1 2027
  • Numărul de noi centre de design deschise și închise2027
  • Evoluția backlogului wholesale și a comenzilor contractuale din raportul următor 10-Knext 10-K

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Ethan Allen își descrie activitatea ca pe cea a unui designer de interior, producător și retailer de lux, integrat vertical de la proiectarea produselor până la livrarea la domiciliu 1. Vânzările se fac prin centre de design, cele mai multe operate de companie, plus o rețea de licențiați independenți, și online pe ethanallen.com 1. Modelul se sprijină pe serviciul de design complementar oferit clienților și pe producția proprie din America de Nord, care acoperă aproximativ 75% din mobilier 1.

Segmente

Wholesale

Segmentul wholesale vinde către rețeaua de centre independente, către centrele operate de companie și către clienți contractuali, inclusiv GSA 1. Vânzările wholesale au scăzut cu 7,9% în anul fiscal 2026, în principal din cauza contractelor guvernamentale mai slabe 1.

Piața în context

Industria de mobilier de interior este fragmentată și competitivă, cu concurență din partea retailerilor digitali și a lanțurilor fizice, iar cererea depinde de încrederea consumatorilor, de venituri, de piața imobiliară și de dobânzi 1. Compania spune că cererea de mobilier de interior este sensibilă la condițiile economice generale, iar piața locuințelor a rămas stagnantă în anul fiscal 2026 1.

Tendințe

  • Tarife comercialevânt din față

    Tarifele asupra produselor importate au crescut costurile și au presat marjele, deși compania a recuperat o parte din tarifele plătite anterior, în baza unor cereri depuse la vama americană 12. Noile tarife din baza Secțiunii 301 pot influența costurile din perioadele următoare dacă vor rămâne în vigoare 2.

  • Cererea de locuințe și consumul discreționarvânt din față

    Mobilierul este un bun discreționar, iar cererea scade când încrederea consumatorilor și piața imobiliară slăbesc, ceea ce s-a văzut în comenzile scrise mai slabe din anul fiscal 2026 1. Un ciclu de revenire a locuințelor ar putea sprijini din nou vânzările, dacă condițiile se îmbunătățesc 1.

  • Recâștig de marjă prin mix și eficiențăvânt din spate

    Creșterea ponderii vânzărilor cu amănuntul, reducerea costurilor de transport inbound și prețurile medii mai mari au susținut marja brută, care a crescut la 61,2% 1. Compania a redus și numărul de angajați, ceea ce contribuie la controlul costurilor 1.

Poziția concurențială

Compania concurează cu numeroși producători și retaileri individuali, cu lanțuri naționale și regionale și cu retaileri digitali, pe criterii precum design, calitate, serviciu personal, livrare și valoare 1. Ethan Allen afirmă că integrarea sa verticală, serviciul de design complementar și logistica, inclusiv livrarea de tip white glove, îi oferă un avantaj competitiv 1. Importurile din Asia, cu costuri de producție mai mici, pot exercita presiuni de preț în industrie 1.

  • Retaileri naționali și regionali de mobilier

    Lanțuri de magazine de mobilier și departamente de mobilier ale marilor magazine, citate generic în sursă fără nume precise 1.

  • Retaileri digitali de mobilier

    Comercianți online care concurează mai ales pe preț, având o pondere crescută în preferințele consumatorilor 1.

  • Producători americani și străini de mobilier

    Producători din Statele Unite și din străinătate care concurează în segmentul wholesale, inclusiv producători din Asia 1.

  • Retaileri cu magazine specializate și departamente

    Magazine specializate și retaileri tradiționali de mobilier pentru locuințe care concurează pentru locații, designeri și personal de conducere 1.

Știri și depuneri

Din presă

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2026-06-30 · SEC / Ethan Allen Interiors Inc. · 03 sept. 2026
  2. [2] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Ethan Allen Interiors Inc. · 29 iul. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.