olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
MasterBrand, Inc. MBC
Wood Household Furniture, (No Upholstered) · SIC 2511 · Verticală: Mobilier (SIC 251x)
MasterBrand este cel mai mare producător de dulapuri rezidențiale din America de Nord, care vinde prin dealeri, retaileri și constructori din SUA și Canada. În 2026 a finalizat fuziunea cu American Woodmark, iar vânzările au ajuns la 2734,7 milioane USD în exercițiul 2025 și la 815,2 milioane USD în trimestrul al doilea din 2026, ceea ce face compania relevantă pentru piața renovărilor.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea MasterBrand, Inc. (MBC) costa 7,08 USD (−5,73 % într-o zi), cu capitalizare 1,4 mld USD, beta 1,17, interval pe 52 de săptămâni 6,43–13,82 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 815,2 mil USD (+11,5 % an/an), profit net de -57,6 mil USD (−254,4 % an/an), EPS diluat -0,38 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 50,0
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 6,25 – 7,55
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,64 · lățimea benzii 18,8 %
- SMA 50 / 200
- 7,19 / 8,75
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 0,02 / -0,05
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −0,3 % | −5,9 % | +5,7 pp | — |
| 3 luni | −21,3 % | −4,6 % | −16,7 pp | — |
| 6 luni | −9,5 % | +0,2 % | −9,7 pp | — |
| De la început de an | −35,9 % | +7,4 % | −43,3 pp | — |
| 1 an | −34,5 % | +8,2 % | −42,7 pp | −9,6 % |
| 3 ani | −39,3 % | +68,4 % | −107,8 pp | −7,3 % |
| 5 ani | indisponibil | +56,5 % | indisponibil | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 28 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 718,1 mil | 667,7 mil | 660,3 mil | 730,9 mil | 698,9 mil | 644,6 mil | 618,0 mil | 815,2 mil |
| Costul vânzărilor | 480,1 mil | 464,4 mil | 458,1 mil | 491,2 mil | 480,7 mil | 477,1 mil | 461,4 mil | 609,7 mil |
| Profit brut | 238,0 mil | 203,3 mil | 202,2 mil | 239,7 mil | 218,2 mil | 167,5 mil | 156,6 mil | 205,5 mil |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 166,3 mil | 152,3 mil | 154,0 mil | 159,4 mil | 167,5 mil | 186,9 mil | 155,9 mil | 216,7 mil |
| Profit operațional | 57,6 mil | 37,5 mil | 37,1 mil | 67,3 mil | 41,7 mil | -27,1 mil | -18,5 mil | -27,8 mil |
| Cheltuieli cu dobânzile | 20,0 mil | 19,3 mil | 19,4 mil | 18,9 mil | 18,2 mil | 17,6 mil | 18,4 mil | 20,8 mil |
| Profit înainte de impozit | 39,4 mil | 19,8 mil | 17,3 mil | 49,0 mil | 23,4 mil | -43,4 mil | -36,1 mil | -48,5 mil |
| Impozit pe profit | 10,3 mil | 5,8 mil | 4,0 mil | 11,7 mil | 5,3 mil | -1,4 mil | -20,7 mil | 9,1 mil |
| Profit net | 29,1 mil | 14,0 mil | 13,3 mil | 37,3 mil | 18,1 mil | -42,0 mil | -15,4 mil | -57,6 mil |
| EPS diluat | 0,22 | 0,11 ≈ | 0,10 | 0,29 | 0,14 | -0,33 ≈ | -0,12 | -0,38 |
| Flux de numerar operațional | 80,8 mil ≈ | 115,1 mil | -31,4 mil | 84,8 mil ≈ | 55,4 mil ≈ | 86,9 mil | -133,0 mil | 138,8 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 16,3 mil ≈ | 46,3 mil | 9,8 mil | 18,1 mil ≈ | 15,9 mil ≈ | 34,4 mil | 13,2 mil | 10,2 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | 0 ≈ | 0 | 11,4 mil | 6,7 mil ≈ | 0 ≈ | 0 | 0 | 0 ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 2,9 mld | 3,3 mld | 2,7 mld | 2,7 mld | 2,7 mld |
| Venituri an/an | indisponibil | +14,7 % | −16,8 % | −0,9 % | +1,3 % |
| Profit net | 182,6 mil | 155,4 mil | 182,0 mil | 125,9 mil | 26,7 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | −14,9 % | +17,1 % | −30,8 % | −78,8 % |
| EPS diluat | 1,43 | 1,20 | 1,40 | 0,96 | 0,21 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | −16,1 % | +16,7 % | −31,4 % | −78,1 % |
| netă % | 6,4 % | 4,7 % | 6,7 % | 4,7 % | 1,0 % |
| Flux de numerar liber | 96,6 mil | 179,7 mil | 348,3 mil | 211,1 mil | 117,5 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 28 dec. 2025
- Numerar
- 183,3 mil USD
- Datorie financiară
- 974,5 mil USD
- Datorie netă
- 791,2 mil USD
- Capitaluri proprii
- 1,3 mld USD
- Active totale
- 3,1 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 0,72x
- Lichiditate curentă
- 1,67x
- ROE
- 2,0 %
- ROA
- 0,9 %
- Marja FCF
- 4,3 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 2,9 mld | 3,3 mld | 2,7 mld | 2,7 mld | 2,7 mld | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 2,1 mld | 2,3 mld | 1,8 mld | 1,8 mld | 1,9 mld | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Profit brut | 783,9 mil | 940,5 mil | 901,4 mil | 877,0 mil | 827,6 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 527,6 mil | 648,5 mil | 569,7 mil | 603,1 mil | 667,8 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Profit operațional | 234,3 mil | 203,3 mil | 306,3 mil | 235,7 mil | 119,0 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 0 | 2,2 mil | 65,2 mil | 74,0 mil | 74,1 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 238,3 mil | 213,4 mil | 238,7 mil | 168,3 mil | 46,3 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 55,7 mil | 58,0 mil | 56,7 mil | 42,4 mil | 19,6 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Profit net | 182,6 mil | 155,4 mil | 182,0 mil | 125,9 mil | 26,7 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | 1,43 | 1,20 | 1,40 | 0,96 | 0,21 | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 128,0 mil | 129,1 mil | 129,9 mil | 130,9 mil | 129,2 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
- 2023
- 569,7 mil
- 2024
- 603,1 mil
- 2025
- 667,8 mil
SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat
- 2023
- 129,9 mil
- 2024
- 130,9 mil
- 2025
- 129,2 mil
SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 141,4 mil | 101,1 mil | 148,7 mil | 120,6 mil | 183,3 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Creanțe | — | 289,6 mil | 203,0 mil | 191,0 mil | 150,4 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Stocuri | — | 373,1 mil | 249,8 mil | 276,4 mil | 269,1 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Active curente | — | 830,0 mil | 677,2 mil | 650,7 mil | 695,9 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | — | 352,6 mil | 356,6 mil | 481,5 mil | 503,1 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Fond comercial | 926,2 mil | 924,2 mil | 925,1 mil | 1,1 mld | 1,1 mld | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | — | 349,8 mil | 335,5 mil | 571,3 mil | 547,7 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Active totale | — | 2,5 mld | 2,4 mld | 2,9 mld | 3,1 mld | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Datorii comerciale | — | 219,2 mil | 151,4 mil | 180,7 mil | 203,7 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | — | 17,5 mil | 17,6 mil | 0 | 0 | SEC (XBRL)· 05 aug. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | — | 961,5 mil | 690,2 mil | 1,0 mld | 974,5 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Datorii curente | — | 411,1 mil | 349,4 mil | 395,4 mil | 415,7 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | — | 1,5 mld | 1,2 mld | 1,6 mld | 1,8 mld | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 2,5 mld † | 1,0 mld † | 1,2 mld † | 1,3 mld † | 1,3 mld † | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- 335,5 mil
- 2024
- 571,3 mil
- 2025
- 547,7 mil
SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 148,2 mil | 235,6 mil | 405,6 mil | 292,0 mil | 195,7 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 51,6 mil | 55,9 mil | 57,3 mil | 80,9 mil | 78,2 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 96,6 mil ≈ | 179,7 mil ≈ | 348,3 mil ≈ | 211,1 mil ≈ | 117,5 mil ≈ | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -51,5 mil | -55,9 mil | -56,9 mil | -580,8 mil | -74,4 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -109,7 mil | -215,3 mil | -299,9 mil | 269,6 mil | -65,7 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 0 | 0 | 22,0 mil | 6,5 mil | 18,1 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -56,9 mil
- 2024
- -580,8 mil
- 2025
- -74,4 mil
SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat
- 2023
- -299,9 mil
- 2024
- 269,6 mil
- 2025
- -65,7 mil
SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 1,4 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
58 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 3,85 – 12,01 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)3,85 – 12,01 (Mijloc 6,64)WACC 7,2 % · FCFF de pornire 137,4 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 79 %Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.DCF invers: creșterea de pornire implicită de preț (scade liniar spre creșterea terminală, restul ipotezelor fixe): -3,6 %
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | -1,0 % | 0 (pe interval fix) | 18 % |
| Marja netă · Calitate | -3,5 % | 33 (față de colegi) | 11 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | -5,8 % | 0 (pe interval fix) | 14 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | -44,1 % | 0 (pe interval fix) | 14 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | -0,4x | 0 (pe interval fix) | 11 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,8x | 80 (pe interval fix) | 7 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 5,2 % | 65 (pe interval fix) | 14 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 0,0 % | 0 (pe interval fix) | 11 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie32/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere0/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate13/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial65/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
MasterBrand, Inc. (MBC). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-28.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 2,7 mld USD în 2025; creștere an/an 1,3 %; marjă netă -3,5 %; ROE -5,8 %.
Intervalul de valoare estimat este 3,85–12,01 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 6,64 USD, prețul de 7,08 USD lasă un potențial de -6,3 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -6,7 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Lichiditatea curentă: 1,8x
Ce o infirmă
- ROIC: -1,0 %
- CAGR venituri 3 ani: -5,8 %
- CAGR EPS 3 ani: -44,1 %
- Acoperirea dobânzilor: -0,4x
- Randamentul distribuirilor către acționari: 0,0 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Mobilier (SIC 251x) · același grup industrial (SIC 3 cifre) · comparată cu 9 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SGISomnigroup International Inc. | 14,3 mld | 27,1 | 17,6 % | 7,0 % | +51,6 % | −26 % / +68 % |
| MBCMasterBrand, Inc. | 1,4 mld | — | -5,8 % | -3,5 % | +1,3 % | −35 % / −39 % |
| LZBLa-Z-Boy Incorporated | 1,3 mld | 16,5 | 8,0 % | 3,9 % | +0,8 % | −16 % / −7 % |
| CODICompass Diversified Holdings | 863,0 mil | — | -17,7 % | -5,3 % | +4,8 % | +56 % / −43 % |
| ETDEthan Allen Interiors Inc. | 521,7 mil | 13,3 | 8,4 % | 6,9 % | −5,7 % | −12 % / −23 % |
| XMAXXmax Inc. | 322,6 mil | 11,6 | 52,9 % | 185,9 % | +72,6 % | −10 % / +144 % |
| FLXSFlexsteel Industries, Inc. | 305,6 mil | 12,0 | 20,5 % | 6,7 % | +4,1 % | +86 % / +334 % |
| BSETBassett Furniture Industries Inc | 191,5 mil | 28,2 | 4,1 % | 2,0 % | +1,6 % | +42 % / +34 % |
| HOFTHooker Furnishings Corporation | 156,2 mil | — | -9,9 % | -8,7 % | −12,4 % | +36 % / −18 % |
| PRPLPurple Innovation, Inc. | 40,6 mil | — | — | -8,9 % | −3,9 % | −87 % / −84 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru MBC din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 05 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (05 nov. 2026 · rezultate).
Pe scurt
MasterBrand este cel mai mare producător de dulapuri rezidențiale din America de Nord, care vinde prin dealeri, retaileri și constructori din SUA și Canada. În 2026 a finalizat fuziunea cu American Woodmark, iar vânzările au ajuns la 2734,7 milioane USD în exercițiul 2025 și la 815,2 milioane USD în trimestrul al doilea din 2026, ceea ce face compania relevantă pentru piața renovărilor.
SWOT
Puncte tari
- Poziția de lider în volum, rețeaua extinsă de dealeri și scara operațională sunt active greu de replicat 1.
- Portofoliul de mărci și de linii de produse, de la stock la premium, acoperă mai multe segmente de preț 1.
- Sistemul de îmbunătățire continuă numit The MasterBrand Way sprijină eficiența operațională 1.
Puncte slabe
Oportunități
- Realizarea sinergiilor din American Woodmark ar putea îmbunătăți semnificativ câștigurile dacă integrarea rămâne pe grafic 3.
- Dacă piața de renovări revine, portofoliul premium și canalul online ar putea susține creșterea 1.
- Reducerea costurilor și rambursările de taxe vamale ar putea compensa parțial presiunea din marje 3.
Riscuri
- Cererea din piața locuințelorridicat
Activitatea de renovare și construcții depinde de dobânzi, de venit și de încrederea consumatorilor; o înrăutățire ar putea reduce comenzile 1.
- Tarifele și costul materiilor primeridicat
Tarifele Section 232 pot crește costurile și pot fi majorate după 2027, iar prețul lemnului este volatil 12.
- Îndatorarea după fuziunemediu
Datoria totală ridicată și raportul de 3,9x limitează manevra financiară dacă rezultatele scad 3.
- Pierderea unor clienți marimediu
Lowe's și Home Depot concentrează o parte mare din vânzări; orice reducere de comenzi ar avea efecte semnificative 1.
- Riscul de integraremediu
Dificultățile în combinarea sistemelor și a operațiunilor pot întârzia sinergiile sau pot genera costuri neprevăzute 2.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă sinergiile se realizează și piața se stabilizează, scara mai mare și rețeaua de dealeri ar putea duce la o recuperare a marjelor.
- Poziția de lider în volum și portofoliul extins de mărci pot susține cota de piață chiar și într-o piață slabă.
- Reducerea costurilor și rambursările de taxe vamale ar putea îmbunătăți fluxul de numerar în a doua jumătate a anului.
Ce ar strica teza
- Dacă piața rămâne în declin, scăderea vânzărilor din segmentul legacy ar putea continua și presa asupra marjelor să se mențină.
- Nivelul datoriei ar putea limita investițiile și reducerea țintei de îndatorare ar putea întârzia.
- Tarifele și eventualele represalii pot crește costurile mai repede decât prețurile pot compensa.
De urmărit
- Realizarea sinergiilor din American Woodmark față de ținta de peste 100 de milioane USD2027
- Ghidajul EBITDA ajustat pentru a doua jumătate a anului 2026Q4 2026
- Evoluția marjei brute a segmentului legacy și efectul tarifelorQ3 2026
- Progresul reducerii datoriei și al raportului net datorie/EBITDA2028
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 05 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (05 nov. 2026 · rezultate).
Afacerea
MasterBrand, Inc. a fost fondată în 1954 sub numele United Cabinet Incorporated și se prezintă drept cel mai mare producător de dulapuri rezidențiale din America de Nord, pe baza vânzărilor nete din 2024 1. Produsele sunt vândute în SUA și Canada către piețele de renovare și construcții noi prin trei canale: dealeri, retaileri și constructori 1. Compania a devenit independentă în decembrie 2022, prin desprinderea de Fortune Brands, și a achiziționat Supreme în iulie 2024 1.
În mai 2026 compania a închis fuziunea prin schimb de acțiuni cu American Woodmark, iar raportul trimestrial arată că aceasta a adus în trimestrul al doilea o contribuție de 125,5 milioane USD la vânzări 23. Conducerea spune că integrarea a început mai devreme decât programul prevăzut 3.
Gama acoperă dulapuri stock, semi-custom și premium pentru bucătării, băi și alte încăperi, iar materia primă principală o reprezintă lemnul tare, placajul și PAL 1. Sezonalitatea este redusă, dar primul trimestru este de obicei cel mai slab 1.
Segmente
Canale de distribuție
Canalele principale sunt dealerii, retailerii și constructorii; rețeaua de dealeri depășește 7.900 de parteneri în SUA și Canada 1. Retailerii mari concentrează o parte importantă a vânzărilor: Lowe's a reprezentat circa 20% din vânzările nete în exercițiul 2025, iar Home Depot circa 13% 1.
Produse
Stock-ul este oferit la prețuri de intrare, semi-custom-ul oferă mai multe stiluri la un preț mediu, iar premium-ul include soluții personalizate pe măsura clientului 1. Achiziția Supreme a adăugat în special linii premium 1.
Canalul online
Compania afirmă că dorește să devină lider în vânzările online de dulapuri și vanități, prin platforme mari de comerț electronic, site-urile retailerilor și vânzări directe 1.
Piața în context
Piața de dulapuri din America de Nord depinde de activitatea de renovare și de construcțiile noi, sensibile la dobânzi, la prețul locuințelor și la inflație 1. Conducerea anticipează în 2026 o piață adresabilă în scădere cu cifră medie până la mare 3.
Barierele de intrare sunt reduse, iar concurența pe preț s-a accentuat în perioadele de încetinire economică 1. Dacă cererea rămâne slabă, presiunea asupra marjelor ar putea continua, cum arată scăderea marjei brute a segmentului legacy în trimestrul al doilea 3.
Tendințe
- Tarifele Section 232 pe dulapurivânt din față
Un tarif de 25% se aplică dulapurilor și vanităților importate, cu posibilitatea de creștere după 1 ianuarie 2027 2. Compania spune că încearcă să compenseze costul prin prețuri, productivitate și reorganizarea lanțului de aprovizionare 2.
- Renovările și locuințelemixt
Compania se așteaptă ca tendințele demografice să susțină renovările pe termen lung, dar venitul disponibil și dobânzile influențează momentul deciziilor 1.
- Economii din integrare și reducere de costurivânt din spate
Programul de 30 de milioane USD de reduceri de costuri și sinergiile din American Woodmark, estimate la peste 100 de milioane USD pe an, pot sprijini marjele dacă sunt realizate 13.
- Datorie și costul finanțăriivânt din față
Datoria totală a ajuns la 1390,3 milioane USD, iar raportul net datorie/EBITDA ajustat este de 3,9x 3. Costurile cu dobânzile ridicate pot limita flexibilitatea financiară 3.
Poziția concurențială
Concurența este intensă, iar concurenții din zone cu costuri de muncă mai mici pot oferi prețuri mai mici, cu sprijin guvernamental în unele cazuri 1. Compania spune că se diferențiază prin calitate, rețea de dealeri și servicii 1.
Pe de altă parte, canalul online aduce noi concurenți și transparență a prețurilor, ceea ce poate afecta marjele 1. Consolidarea clienților mari le poate crește puterea de negociere 1.
- American Woodmark
Fostul concurent a fost absorbit de MasterBrand în mai 2026 prin schimb de acțiuni, deci nu mai este un concurent independent 23.
- Producători din zone cu costuri reduse de muncă
Concurenții din țări cu costuri de muncă și de conformitate mai mici pot produce la costuri mai mici 1.
- Retailerii mari și marca proprie
Retailerii pot înlocui produsele unui furnizor cu cele ale concurenților, iar unele lanțuri își extind propriile game 1.
- Platformele de comerț electronic
Platformele mari de comerț electronic intră în categorie și pot aduce concurență pe preț 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport curent05 nov. 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent26 oct. 2026Schimbări în conducere · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent24 sept. 2026Schimbări în conducere
- Raport trimestrial05 aug. 2026
- Raport curent04 aug. 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent (amendament)26 iun. 2026Situații financiare și anexe
- Raport curent04 iun. 2026Vot al acționarilor
- Raport curent28 mai 2026Achiziție sau vânzare de active · Obligație financiară nouă · Schimbări în conducere · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent26 mai 2026Alte evenimente
- Raport trimestrial06 mai 2026
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-28 · SEC / MasterBrand, Inc. · 13 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-28 · SEC / MasterBrand, Inc. · 05 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / MasterBrand, Inc. · 04 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.