olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Global Industrial Company GIC
Wholesale-Industrial Machinery & Equipment · SIC 5084 · Verticală: Comerț en gros — bunuri durabile (SIC 508x)
Global Industrial Company distribuie echipamente industriale și consumabile MRO în America de Nord, prin site-uri de comerț electronic și prin vânzători relaționali. Pentru anul fiscal 2025 vânzările consolidate au fost de 1379.1 milioane USD, iar în trimestrul al doilea din 2026 creșterea a continuat, cu 7.7%.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Global Industrial Company (GIC) costa 47,57 USD (+7,80 % într-o zi), cu capitalizare 1,8 mld USD, P/E 19,8 pe un EPS diluat de 2,40 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 2,31 %, beta 0,69, interval pe 52 de săptămâni 26,65–47,57 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 389,5 mil USD (+10,2 % an/an), profit net de 24,6 mil USD (+30,9 % an/an), EPS diluat 0,64 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 75,1
- supracumpărat (≥ 70)
- Bollinger (20, 2)
- 42,28 – 46,13
- peste banda superioară · %B 1,37 · lățimea benzii 8,7 %
- SMA 50 / 200
- 42,11 / 35,19
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 0,84 / 0,82
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +9,2 % | −1,1 % | +10,3 pp | — |
| 3 luni | +22,8 % | −0,5 % | +23,2 pp | — |
| 6 luni | +59,9 % | +4,4 % | +55,5 pp | — |
| De la început de an | +62,8 % | +12,3 % | +50,5 pp | — |
| 1 an | +69,9 % | +13,5 % | +56,3 pp | +26,2 % |
| 3 ani | +37,4 % | +76,4 % | −39,0 pp | +28,3 % |
| 5 ani | +12,8 % | +63,7 % | −50,9 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 302,3 mil | 321,0 mil | 358,9 mil | 353,6 mil | 345,6 mil | 350,4 mil | 386,6 mil | 389,5 mil |
| Costul vânzărilor | 200,0 mil | 208,9 mil | 225,9 mil | 227,6 mil | 226,5 mil | 228,5 mil | 231,2 mil | 250,6 mil |
| Profit brut | 102,3 mil | 112,1 mil | 133,0 mil | 126,0 mil | 119,1 mil | 121,9 mil | 155,4 mil | 138,9 mil |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 87,8 mil | 93,9 mil | 99,5 mil | 99,7 mil | 99,5 mil | 101,3 mil | 106,1 mil | 106,2 mil |
| Profit operațional | 14,5 mil | 18,2 mil | 33,5 mil | 26,3 mil | 19,6 mil | 20,6 mil | 49,3 mil | 32,7 mil |
| Amortizare și depreciere | 1,8 mil | 1,9 mil | 1,9 mil ≈ | 2,0 mil ≈ | 1,9 mil | 1,9 mil | 2,0 mil ≈ | 2,0 mil ≈ |
| Cheltuieli cu dobânzile | -100,0 mii | 100,0 mii | — | — | — | — | — | — |
| Profit înainte de impozit | 14,1 mil | 18,1 mil | 33,8 mil | 26,1 mil | 19,6 mil | 20,7 mil | 50,3 mil | 33,1 mil |
| Impozit pe profit | 3,5 mil | 4,6 mil | 8,7 mil | 7,3 mil | 5,0 mil | 5,4 mil | 13,2 mil | 8,6 mil |
| Profit net | 10,7 mil | 13,6 mil | 25,1 mil | 18,8 mil | 14,6 mil | 16,6 mil | 37,1 mil | 24,6 mil |
| EPS diluat | 0,28 ≈ | 0,35 | 0,65 | 0,48 | 0,38 ≈ | 0,42 | 0,96 | 0,64 |
| Flux de numerar operațional | 15,9 mil | 3,4 mil | 31,7 mil ≈ | 22,7 mil ≈ | 20,0 mil | 6,4 mil | 41,4 mil ≈ | 44,3 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 700,0 mii | 200,0 mii | 1,4 mil ≈ | 700,0 mii ≈ | 800,0 mii | 800,0 mii | 900,0 mii ≈ | 1,0 mil ≈ |
| Dividende plătite | 9,6 mil | 10,1 mil | 10,0 mil ≈ | 10,1 mil ≈ | 10,1 mil | 10,8 mil | 10,8 mil ≈ | 10,7 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | — | 0 | 0 ≈ | 0 ≈ | 9,1 mil | 900,0 mii | 4,7 mil ≈ | 0 ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 80 din propriul istoric de 40 trimestre (min 9,5, mediană 17,2, max 24,3; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 896,9 mil | 946,9 mil | 1,0 mld | 1,1 mld | 1,2 mld | 1,3 mld | 1,3 mld | 1,4 mld |
| Venituri an/an | +13,3 % | +5,6 % | +8,7 % | +3,3 % | +9,7 % | +9,3 % | +3,3 % | +4,8 % |
| Profit net | 224,7 mil | 48,5 mil | 65,4 mil | 103,3 mil | 78,8 mil | 70,7 mil | 61,0 mil | 72,1 mil |
| Profit net an/an | +456,2 % | −78,4 % | +34,8 % | +58,0 % | −23,7 % | −10,3 % | −13,7 % | +18,2 % |
| EPS diluat | 5,93 | 1,28 | 1,71 | 2,71 | 2,06 | 1,84 | 1,58 | 1,85 |
| EPS diluat an/an | +454,2 % | −78,4 % | +33,6 % | +58,5 % | −24,0 % | −10,7 % | −14,1 % | +17,1 % |
| netă % | 25,1 % | 5,1 % | 6,4 % | 9,7 % | 6,8 % | 5,5 % | 4,6 % | 5,2 % |
| Flux de numerar liber | -26,8 mil | 61,5 mil | 65,5 mil | 46,4 mil | 42,8 mil | 108,1 mil | 46,9 mil | 74,7 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 67,5 mil USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 313,2 mil USD
- Active totale
- 580,8 mil USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 2,22x
- ROE
- 24,3 %
- ROA
- 13,1 %
- Marja FCF
- 5,4 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,0 mld | 1,1 mld | 1,2 mld | 1,3 mld | 1,3 mld | 1,4 mld | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 672,1 mil | 688,8 mil | 744,9 mil | 838,5 mil | 863,9 mil | 888,9 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Profit brut | 356,9 mil | 374,3 mil | 421,2 mil | 435,8 mil | 452,0 mil | 490,2 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 272,8 mil | 286,3 mil | 316,0 mil | 339,3 mil | 371,5 mil | 392,6 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Profit operațional | 84,1 mil | 88,0 mil | 105,2 mil | 96,5 mil | 80,5 mil | 97,6 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 4,1 mil | 3,7 mil | 3,9 mil | 6,4 mil | 7,6 mil | 7,7 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| EBITDA | 88,2 mil ≈ | 91,7 mil ≈ | 109,1 mil ≈ | 102,9 mil ≈ | 88,1 mil ≈ | 105,3 mil ≈ | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | — | — | 1,1 mil | 1,1 mil | 200,0 mii | — | SEC (XBRL)· 26 feb. 2025verificat |
| Profit înainte de impozit | 84,0 mil | 87,6 mil | 103,8 mil | 95,2 mil | 79,8 mil | 97,6 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 19,9 mil | 17,5 mil | 25,7 mil | 24,5 mil | 19,1 mil | 25,6 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Profit net | 65,4 mil | 103,3 mil | 78,8 mil | 70,7 mil | 61,0 mil | 72,1 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | 1,71 | 2,71 | 2,06 | 1,84 | 1,58 | 1,85 | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 37,7 mil | 38,0 mil | 38,1 mil | 38,2 mil | 38,4 mil | 38,4 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 3,56 | 1,64 | 0,72 | 0,80 | 1,00 | 1,04 | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 339,3 mil
- 2024
- 371,5 mil
- 2025
- 392,6 mil
SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat
- 2023
- 38,2 mil
- 2024
- 38,4 mil
- 2025
- 38,4 mil
SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 22,4 mil | 15,4 mil | 28,5 mil | 34,4 mil | 44,6 mil | 67,5 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Creanțe | 102,3 mil | 106,8 mil | 108,0 mil | 130,7 mil | 126,5 mil | 139,6 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Stocuri | 132,3 mil | 172,8 mil | 179,4 mil | 150,8 mil | 167,1 mil | 174,6 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Active curente | 263,8 mil | 301,4 mil | 325,7 mil | 329,8 mil | 352,6 mil | 396,5 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 16,6 mil | 16,5 mil | 21,0 mil | 20,0 mil | 19,1 mil | 18,5 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Fond comercial | 5,5 mil | 5,5 mil | 5,5 mil | 40,0 mil | 39,6 mil | 40,6 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 1,5 mil | 1,3 mil | 1,1 mil | 28,6 mil | 25,4 mil | 23,0 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Active totale | 374,9 mil | 405,0 mil | 455,2 mil | 513,4 mil | 520,7 mil | 580,8 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 125,4 mil | 114,4 mil | 96,9 mil | 111,0 mil | 106,5 mil | 108,7 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 0 | 4,5 mil | 600,0 mii | 0 | — | — | SEC (XBRL)· 12 mar. 2024verificat |
| Datorii curente | 186,4 mil | 179,9 mil | 153,1 mil | 174,2 mil | 168,4 mil | 178,5 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | 268,1 mil | 251,4 mil | 244,8 mil | 258,2 mil | 239,6 mil | 267,6 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 106,8 mil † | 153,6 mil † | 210,4 mil † | 255,2 mil † | 281,1 mil † | 313,2 mil † | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- 28,6 mil
- 2024
- 25,4 mil
- 2025
- 23,0 mil
SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 68,2 mil | 49,8 mil | 50,2 mil | 112,0 mil | 50,7 mil | 77,8 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 2,7 mil | 3,4 mil | 7,4 mil | 3,9 mil | 3,8 mil | 3,1 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 65,5 mil ≈ | 46,4 mil ≈ | 42,8 mil ≈ | 108,1 mil ≈ | 46,9 mil ≈ | 74,7 mil ≈ | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -2,7 mil | -3,4 mil | -7,1 mil | -76,2 mil | -3,8 mil | -7,1 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -138,8 mil | -55,0 mil | -29,7 mil | -29,7 mil | -36,7 mil | -47,5 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Dividende plătite | 134,3 mil | 62,5 mil | 27,6 mil | 30,6 mil | 38,4 mil | 40,3 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 7,2 mil | 0 | 0 | 0 | 0 | 9,1 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -76,2 mil
- 2024
- -3,8 mil
- 2025
- -7,1 mil
SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat
- 2023
- -29,7 mil
- 2024
- -36,7 mil
- 2025
- -47,5 mil
SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 65 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 1,8 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Evaluare81
- Randamente67
- Calitate83
- Bilanț și datorie100
- Creștere24
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 13,67 – 69,99 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/E63,36 – 69,99 (Mijloc 66,92)5 firme folosite · multiplul median 27,9x · quartile 26,4x – 29,2xAIT, DXPE, HDSN, MSM, TLIH
- Dividende actualizate (DDM)13,67 – 18,38 (Mijloc 15,68)
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 65/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 6,3 % | 67 (față de colegi) | 10 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 116,9 % | 100 (pe interval fix) | 10 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 5,8 % | 48 (pe interval fix) | 13 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | -3,5 % | 0 (pe interval fix) | 13 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 2,4x | 100 (pe interval fix) | 7 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 19,8x | 86 (față de colegi) | 17 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 6,0 % | 75 (pe interval fix) | 13 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 3,1 % | 45 (pe interval fix) | 10 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 39,0 % | 100 (pe interval fix) | 7 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere24/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate83/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente67/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare81/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Global Industrial Co (GIC). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 1,4 mld USD în 2025; creștere an/an 4,8 %; marjă netă 6,3 %; ROE 27,6 %.
Intervalul de valoare estimat este 38,51–44,19 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 41,30 USD, prețul de 47,57 USD lasă un potențial de -13,2 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -15,2 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 65/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: balance. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Conversia profitului în FCF: 116,9 %
- Lichiditatea curentă: 2,4x
- P/E (TTM): 19,8x
- Randament FCF: 6,0 %
- Rata de distribuire (FCF): 39,0 %
Ce o infirmă
- CAGR EPS 3 ani: -3,5 %
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, EV/EBITDA.
Față de mediana verticalei
Comerț en gros — bunuri durabile (SIC 508x) · același grup industrial (SIC 3 cifre) · comparată cu 9 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| AITApplied Industrial Technologies, Inc. | 10,9 mld | 26,4 | 22,5 % | 8,4 % | +8,8 % | +15 % / +86 % |
| MSMMsc Industrial Direct Co., Inc. | 6,5 mld | 29,2 | 15,8 % | 5,6 % | +6,4 % | +30 % / +19 % |
| DXPEDXP Enterprises, Inc. | 2,5 mld | 27,9 | 18,5 % | 4,4 % | +11,9 % | +69 % / +441 % |
| GICGlobal Industrial Co | 1,8 mld | 19,8 | 27,6 % | 6,3 % | +4,8 % | +70 % / +37 % |
| DSGRDistribution Solutions Group, Inc. | 1,6 mld | 180,0 | 1,4 % | 0,4 % | +9,8 % | +26 % / +38 % |
| WLFCWillis Lease Finance Corp | 1,0 mld | 12,7 | 11,5 % | 9,6 % | +28,3 % | +16 % / +213 % |
| ASLEAerSale Corporation | 237,2 mil | — | -0,9 % | -1,2 % | −2,8 % | −23 % / −64 % |
| ALTGAlta Equipment Group Inc. | 225,1 mil | — | -2.085,7 % | -4,4 % | −2,2 % | +41 % / −28 % |
| HDSNHudson Technologies Inc | 185,6 mil | 21,4 | 3,6 % | 3,5 % | +4,0 % | −35 % / −64 % |
| TLIHTen-League International Holdings Limited | 167,1 mil | 37,9 | 49,6 % | 7,3 % | +38,4 % | +59 % / indisponibil |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru GIC din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 28,85 Randament total -37 % · Pe an -37 % | 50,97 Randament total 10 % · Pe an 10 % | 76,74 Randament total 64 % · Pe an 64 % |
| 3 ani | 28,71 Randament total -34 % · Pe an -13 % | 57,00 Randament total 28 % · Pe an 8 % | 94,12 Randament total 108 % · Pe an 28 % |
| 5 ani | 28,57 Randament total -31 % · Pe an -7 % | 63,75 Randament total 48 % · Pe an 8 % | 115,45 Randament total 161 % · Pe an 21 % |
- P/E la ieșire± 14,25
- Marja netă± 9,98
- Creșterea anuală a veniturilor± 8,09
- Diluare anuală± 0,84
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 04 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (03 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (03 nov. 2026).
Pe scurt
Global Industrial Company distribuie echipamente industriale și consumabile MRO în America de Nord, prin site-uri de comerț electronic și prin vânzători relaționali. Pentru anul fiscal 2025 vânzările consolidate au fost de 1379.1 milioane USD, iar în trimestrul al doilea din 2026 creșterea a continuat, cu 7.7% 13.
SWOT
Puncte tari
- Compania are un sortiment larg, brandurile private cu marje mai bune, o rețea de comerț electronic consolidată și vânzători dedicați pe verticale, toate citate în raportul anual 1.
- Situația de numerar este solidă, cu o creștere a fluxului de numerar din activitățile operaționale și linii de credit disponibile, potrivit raportului trimestrial 23.
- Marjele brute au crescut în ultimii ani, iar managementul vorbește despre o creștere organică sustenabilă și câștiguri de cotă de piață 13.
Puncte slabe
- Dependența de produse importate din China și de furnizori din Asia expune compania la tarife și la întreruperi ale aprovizionării 1.
- Marjele brute raportate în trimestrul al doilea din 2026 au fost influențate de un beneficiu unic, ceea ce face mai greu de judecat tendința de bază 3.
- Activitatea depinde în bună măsură de sezonalitate, iar costurile de transport pot varia puternic între trimestre 1.
Oportunități
- Extinderea categoriilor de consumabile MRO și a clienților din sectorul public ar putea sprijini creșterea volumelor 1.
- Adoptarea mai largă a achizițiilor electronice de către clienți ar putea crește fidelizarea și valoarea medie a comenzilor 13.
- Achizițiile de servicii și echipamente ar putea extinde oferta cu valoare adăugată, dacă integrarea reușește 1.
Amenințări
- Noile tarife și măsurile comerciale de retorsiune ar putea reduce marjele sau cererea, dacă nu pot fi transferate integral clienților 12.
- Concurența din partea distribuitorilor mari și a platformelor de comerț electronic ar putea pune presiune pe prețuri 1.
- Riscurile geopolitice și întreruperile din lanțurile de transport maritim ar putea crește costurile și întârzia livrările 12.
Riscuri
- Tarife și politici comercialeridicat
Schimbările de tarife asupra bunurilor din China, Mexic și Canada ar putea afecta grav costurile de achiziție și marjele, în funcție de deciziile guvernelor 12.
- Dependența de furnizori din Asiaridicat
Întreruperile în fabricile din Asia sau restricțiile de export ar putea întârzia comenzile și ar putea duce la vânzări pierdute 12.
- Costurile de transportmediu
Creșterea tarifelor curierilor sau a costurilor de combustibil ar putea comprima marjele dacă nu pot fi transferate clienților 12.
- Încetinirea economică în America de Nordmediu
O scădere a investițiilor clienților din industrie, construcții și sectorul public ar putea reduce volumele și prețurile obținute 1.
- Riscuri cibernetice și de sistemscăzut
Întreruperile site-urilor de comerț electronic sau o breșă de securitate a datelor ar putea afecta operațiunile și reputația companiei 2.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Creșterea vânzărilor a continuat în trimestrul al doilea din 2026, iar managementul raportează creștere pe volum și pe preț, ceea ce ar putea susține tendința pe termen mediu 3.
- Marjele s-au îmbunătățit în ultimii ani, iar brandurile private oferă un avantaj de marjă care ar putea rămâne util dacă piața rămâne competitivă 13.
- Adoptarea extinsă a comenzilor electronice de către clienți ar putea crea venituri recurente și o relație mai stabilă cu clienții 1.
Ce ar strica teza
- Beneficiul din recuperarea tarifelor a umflat marjele din trimestrul al doilea din 2026, iar fără el rezultatele de bază ar putea fi mai modeste 3.
- Dependența de importuri din China și de noile măsuri comerciale ar putea reduce marjele în perioadele următoare 12.
- Concurența din partea marilor distribuitori și a platformelor online ar putea forța scăderi de prețuri și pierderi de cotă de piață 1.
De urmărit
- Marja brută fără efectul recuperării tarifelor și evoluția costurilor de importQ3 2026
- Evoluția vânzărilor pe zi medie și creșterea veniturilor din SUA și CanadaQ3 2026
- Noile măsuri tarifare și eventualele modificări ale acordurilor comerciale cu China2027
- Rezultatele anuale și ghidajul pentru anul fiscal următor din raportul 10-Knext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 04 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (03 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (03 nov. 2026).
Afacerea
Compania, prin filialele sale operaționale, este un distribuitor cu valoare adăugată de echipamente industriale și consumabile în America de Nord, care ajunge la clienți printr-un sistem de site-uri de comerț electronic cu branduri proprii și prin vânzători relaționali 1. Clienții sunt în principal firme, instituții educaționale și entități guvernamentale, iar promisiunea « We Can Supply That® » stă la baza strategiei de disponibilitate rapidă a produselor 1. Achiziția Indoff din mai 2023 a extins prezența pe piața MRO din America de Nord, iar în aprilie 2025 a fost achiziționat un furnizor de servicii pentru echipamente, care completează ofertele cu valoare adăugată 1.
Peste 60% din tranzacțiile de bază din Statele Unite au fost comenzi electronice în anul 2025, iar compania investește constant în instrumente de achiziție electronică, precum EDI și punch-out 1. Vânzările se bazează pe stocuri în cinci centre principale de distribuție din SUA, un centru mare în Canada și pe livrări directe de la furnizori, iar produsele Global își propun să ofere marje mai mari decât brandurile naționale 1.
Sezonalitatea influențează vânzările, categoriile HVAC, produsele pentru deszăpezire și mobilierul de exterior fiind puternic sezoniere, iar al doilea și al treilea trimestru tind să aibă vânzări și marje operaționale moderat mai mari 1. Costurile de transport din trimestrul patru și începutul trimestrului unu cresc adesea din cauza tarifelor de sezon ale curierilor 1.
Segmente
Produse industriale și MRO
Segmentul principal acoperă produse MRO și echipamente industriale, de la depozitare și siguranță până la HVAC, unelte și electrice, vândute către clienți din industrie, construcții, educație și sectorul public 1. Brandurile private Global, Nexel, Paramount, Interion și Absocold sunt fabricate de terți după specificațiile companiei 1.
Piața în context
Piața vânzărilor de produse industriale din America de Nord este foarte fragmentată, cu canale multiple, de la dealeri mici și vânzări prin corespondență la retaileri și magazine mari 1. Cumpărătorii aleg de regulă după preț, selecție, disponibilitate, nivel de serviciu și acces la plată în cont deschis 1.
Piața este în consolidare, pe măsură ce clienții țin cont de costul total al aprovizionării și de sursele stabile în mai multe locații, iar competitorii cu scară mai mare pot oferi prețuri mai mici 12.
Tendințe
- Tarifele de importmixt
Tarifele asupra bunurilor importate, în special din China, au crescut costurile de achiziție și au determinat compania să ridice prețurile și să caute surse alternative, cu efecte care pot să se atenueze dacă lanțul de aprovizionare este gestionat eficient 12. Recuperarea tarifelor IEEPA a adus un beneficiu unic în trimestrul al doilea din 2026 3.
- Comerțul electronic și achizițiile B2Bvânt din spate
Clienții se orientează spre comenzi electronice, EDI și portaluri de achiziții, iar compania extinde personalizarea și abonamentele pe site-urile sale 1. Dacă această tendință se menține, ar putea sprijini creșterea volumelor și a cotei de piață 3.
- Costurile de transport și logisticăvânt din față
Creșterea costurilor de transport, inclusiv combustibil și tarife de sezon, ar putea reduce marjele dacă nu pot fi transferate clienților, cum s-a mai întâmplat în trecut 12.
- Penuria de forță de muncă calificatăvânt din față
Piața de muncă strânsă din SUA face mai dificilă recrutarea și păstrarea angajaților în centrele de distribuție, ceea ce ar putea crește costurile de personal 1.
Poziția concurențială
Concurenții majori includ distribuitori MRO de mari dimensiuni, precum Uline, Grainger, MSC Industrial Direct și Fastenal, plus retaileri mari precum Amazon, iar producătorii care își vând direct propriile echipamente sunt și ei competitori 1.
Avantajele declarate ale companiei sunt selecția largă, sortimentul de produse greu de găsit, brandurile private cu raport bun preț-calitate și apropierea de clienții mici și mijlocii prin vânzători dedicați pe verticale 1.
- GraingerGWW
Distribuitor MRO de mari dimensiuni, citat ca concurent direct în sursele companiei.
- MSC Industrial DirectMSM
Distribuitor MRO și industrial care concurează pentru aceiași clienți industriali.
- FastenalFAST
Distribuitor industrial cu rețea extinsă, citat ca concurent în sursele companiei.
- Uline
Distribuitor de echipamente de depozitare și ambalare, citat ca concurent, fără listare publică în surse.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Premier Li calls on cooperation in global industrial and supply chainsCGTN — World · 14 oct. 2026 · EN
- Is Linde (LIN) Set to Benefit From a Global Industrial Recovery?Yahoo Finance — News · 24 aug. 2026 · EN
Ultima știre din arhiva noastră e din 14 oct. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 03 nov. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport trimestrial03 nov. 2026
- Raport curent03 nov. 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial04 aug. 2026
- Raport curent04 aug. 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent07 iul. 2026Acord material · Obligație financiară nouă
- Raport curent03 iun. 2026Vot al acționarilor
- Raport trimestrial05 mai 2026
- Raport curent05 mai 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)22 apr. 2026
- Raport anual27 feb. 2026
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Global Industrial Company · 27 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Global Industrial Company · 04 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Global Industrial Company · 04 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.