olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

H&R Block, Inc. HRB

Services-Personal Services · SIC 7200 · Verticală: Services-Personal Services (SIC 7200)

55,47USD+4,38 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

H&R Block este unul dintre cei mai mari furnizori de servicii de pregătire a declarațiilor fiscale din Statele Unite, Canada și Australia, completate cu produse financiare și soluții pentru întreprinderile mici. În exercițiul fiscal 2026 veniturile au fost de 3.95 miliarde USD, iar compania a intrat în exercițiul 2027 cu un ghidaj de creștere și cu o politică de returnare a capitalului către acționari.

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea H&R Block, Inc. (HRB) costa 55,47 USD (+4,38 % într-o zi), cu capitalizare 6,8 mld USD, P/E 9,8 pe un EPS diluat de 5,66 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 3,03 %, beta 0,06, interval pe 52 de săptămâni 28,34–55,47 USD. Ultimul trimestru raportat (T4 2026): venituri de 1,1 mld USD (+3,0 % an/an), profit net de 293,7 mil USD (−1,9 % an/an), EPS diluat 2,31 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
6,8 mld USD
acțiuni la 31 iul. 2026
P/E (TTM)
9,8
EPS diluat TTM 5,66 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
10,20 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
3,03 %
DPS 12 luni 1,68
Beta (2 ani)
0,06
Volatilitate (1 an) 47 %
Interval 52 săpt.
28,3455,47

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
74,3
supracumpărat (≥ 70)
Bollinger (20, 2)
42,50 – 54,59
peste banda superioară · %B 1,07 · lățimea benzii 24,9 %
SMA 50 / 200
46,75 / 39,32
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
2,10 / 1,40
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+32,1 %−2,0 %+34,1 pp—
3 luni+20,9 %−2,2 %+23,1 pp—
6 luni+89,2 %+4,3 %+84,9 pp—
De la început de an+27,3 %+10,6 %+16,7 pp—
1 an+11,0 %+10,5 %+0,5 pp−19,1 %
3 ani+30,0 %+73,7 %−43,7 pp−16,0 %
5 ani+119,8 %+61,7 %+58,0 pp—
Scădere maximă (1 an)
−44,9 %
06 nov. 2025 → 12 feb. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−57,4 %
20 aug. 2024 → 12 feb. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
+17,1 %
S&P 500 +10,1 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q4 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
1,1 mld USD
+3,0 % an/an
Profit net
293,7 mil USD
−1,9 % an/an
EPS diluat
2,31
+4,7 % an/an
netă / operațională
25,7 % / indisponibil

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26Q4 '26
Venituri193,8 mil179,1 mil2,3 mld1,1 mld203,6 mil198,9 mil2,4 mld1,1 mld
Costul vânzărilor269,6 mil314,2 mil969,4 mil532,9 mil274,0 mil339,9 mil1,0 mld550,5 mil
Cheltuieli generale și de vânzare152,6 mil158,2 mil329,4 mil206,8 mil136,6 mil157,8 mil329,3 mil217,6 mil
Amortizare și depreciere28,8 mil29,2 mil29,2 mil29,6 mil28,9 mil30,0 mil31,5 mil32,0 mil
Cheltuieli cu dobânzile15,8 mil21,8 mil24,7 mil15,8 mil17,4 mil23,4 mil24,3 mil15,5 mil
Profit înainte de impozit-232,3 mil-312,3 mil958,2 mil367,8 mil-216,3 mil-319,2 mil1,0 mld373,0 mil
Impozit pe profit-60,8 mil-69,8 mil235,3 mil67,4 mil-51,0 mil-77,7 mil167,7 mil78,5 mil
Profit net-172,6 mil-243,4 mil722,3 mil299,4 mil-165,8 mil-242,2 mil847,9 mil293,7 mil
EPS diluat-1,24-1,805,312,21 ≈-1,26-1,926,602,31 ≈
Flux de numerar operațional-328,6 mil-567,1 mil ≈1,3 mld ≈251,6 mil-356,8 mil-614,0 mil ≈1,6 mld ≈252,0 mil
Investiții (capex)18,7 mil30,4 mil ≈22,7 mil ≈10,3 mil13,2 mil35,5 mil ≈18,4 mil ≈15,5 mil
Dividende plătite44,7 mil52,3 mil ≈50,2 mil ≈50,2 mil50,2 mil54,3 mil ≈53,2 mil ≈53,2 mil

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 21 din propriul istoric de 38 trimestre (min 3,7, mediană 12,5, max 50,3; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20192020202120222023202420252026
Venituri3,1 mld2,6 mld3,4 mld3,5 mld3,5 mld3,6 mld3,8 mld3,9 mld
Venituri an/an−2,1 %−14,7 %+29,3 %+1,4 %+0,3 %+4,0 %+4,2 %+4,9 %
Profit net422,5 mil-7,5 mil583,8 mil553,7 mil553,7 mil595,3 mil605,8 mil733,6 mil
Profit net an/an−31,1 %−101,8 %indisponibil−5,2 %+0,0 %+7,5 %+1,8 %+21,1 %
EPS diluat2,04-0,043,083,223,514,124,395,66
EPS diluat an/an−29,9 %−102,0 %indisponibil+4,5 %+9,0 %+17,4 %+6,6 %+28,9 %
netă %13,7 %-0,3 %17,1 %16,0 %15,9 %16,5 %16,1 %18,6 %
Flux de numerar liber511,0 mil27,3 mil573,1 mil746,6 mil752,1 mil657,2 mil598,8 mil756,1 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2026 · 30 iun. 2026

Numerar
958,7 mil USD
Datorie financiară
1,5 mld USD
Datorie netă
532,8 mil USD
Capitaluri proprii
117,5 mil USD
Active totale
3,3 mld USD
Datorie / capitaluri
12,69x
Lichiditate curentă
1,13x
ROE
710,9 %
ROA
22,5 %
Marja FCF
19,2 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2024
3,6 mld
2025
3,8 mld
2026
3,9 mld

SEC (XBRL)· 14 aug. 2026verificat

Costul vânzărilor
2024
2,0 mld
2025
2,1 mld
2026
2,2 mld

SEC (XBRL)· 14 aug. 2026verificat

Profit brut
2024
1,6 mld ≈
2025
1,7 mld ≈
2026
1,7 mld ≈

SEC (XBRL)· 14 aug. 2026derivat

Cheltuieli generale și de vânzare
2024
813,5 mil
2025
846,9 mil
2026
841,3 mil

SEC (XBRL)· 14 aug. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2024
121,8 mil
2025
116,8 mil
2026
122,4 mil

SEC (XBRL)· 14 aug. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2024
79,1 mil
2025
78,1 mil
2026
80,6 mil

SEC (XBRL)· 14 aug. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2024
762,3 mil
2025
781,4 mil
2026
853,9 mil

SEC (XBRL)· 14 aug. 2026verificat

Impozit pe profit
2024
164,4 mil
2025
172,0 mil
2026
117,6 mil

SEC (XBRL)· 14 aug. 2026verificat

Profit net
2024
595,3 mil
2025
605,8 mil
2026
733,6 mil

SEC (XBRL)· 14 aug. 2026verificat

EPS diluat
2024
4,12
2025
4,39
2026
5,66

SEC (XBRL)· 14 aug. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2024
143,9 mil
2025
137,3 mil
2026
128,9 mil

SEC (XBRL)· 14 aug. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2024
1,28
2025
1,50
2026
1,68

SEC (XBRL)· 14 aug. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2024
1,1 mld
2025
983,3 mil
2026
958,7 mil

SEC (XBRL)· 14 aug. 2026verificat

Creanțe
2024
69,1 mil
2025
63,6 mil
2026
58,2 mil

SEC (XBRL)· 14 aug. 2026verificat

Active curente
2024
1,2 mld
2025
1,2 mld
2026
1,1 mld

SEC (XBRL)· 14 aug. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2024
131,3 mil
2025
135,1 mil
2026
141,5 mil

SEC (XBRL)· 14 aug. 2026verificat

Fond comercial
2024
785,2 mil
2025
802,1 mil
2026
812,5 mil

SEC (XBRL)· 14 aug. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2024
264,1 mil
2025
259,4 mil
2026
267,0 mil

SEC (XBRL)· 14 aug. 2026verificat

Active totale
2024
3,2 mld
2025
3,3 mld
2026
3,3 mld

SEC (XBRL)· 14 aug. 2026verificat

Datorii comerciale
2024
155,8 mil
2025
144,0 mil
2026
156,3 mil

SEC (XBRL)· 14 aug. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2024
0
2025
349,9 mil
2026
0

SEC (XBRL)· 14 aug. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2024
1,5 mld
2025
1,1 mld
2026
1,5 mld

SEC (XBRL)· 14 aug. 2026verificat

Datorii curente
2024
977,3 mil
2025
1,3 mld
2026
993,4 mil

SEC (XBRL)· 14 aug. 2026verificat

Datorii totale
2024
3,1 mld
2025
3,2 mld
2026
3,1 mld

SEC (XBRL)· 14 aug. 2026verificat

Capital propriu
2024
90,6 mil †
2025
88,9 mil †
2026
117,5 mil †

SEC (XBRL)· 14 aug. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2024
720,9 mil
2025
680,9 mil
2026
838,7 mil

SEC (XBRL)· 14 aug. 2026verificat

Investiții (capex)
2024
63,7 mil
2025
82,0 mil
2026
82,6 mil

SEC (XBRL)· 14 aug. 2026verificat

Flux de numerar liber
2024
657,2 mil ≈
2025
598,8 mil ≈
2026
756,1 mil ≈

SEC (XBRL)· 14 aug. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2024
-93,9 mil
2025
-105,4 mil
2026
-124,8 mil

SEC (XBRL)· 14 aug. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2024
-564,3 mil
2025
-647,4 mil
2026
-734,2 mil

SEC (XBRL)· 14 aug. 2026verificat

Dividende plătite
2024
179,8 mil
2025
197,3 mil
2026
211,0 mil

SEC (XBRL)· 14 aug. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
4,9 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR venituri 3 ani
4,4 %
calculat olivLawFY 2023 → FY 2026
CAGR venituri 5 ani
2,9 %
calculat olivLawFY 2021 → FY 2026
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea profitului net (an/an)
21,1 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR profit net 3 ani
9,8 %
calculat olivLawFY 2023 → FY 2026
CAGR profit net 5 ani
4,7 %
calculat olivLawFY 2021 → FY 2026
Creșterea EPS (an/an)
28,9 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR EPS 3 ani
17,3 %
calculat olivLawFY 2023 → FY 2026
CAGR EPS 5 ani
12,9 %
calculat olivLawFY 2021 → FY 2026
Creșterea FCF (an/an)
26,3 %
calculat olivLawFY 2026

Profitabilitate

Marja brută
44,3 %
calculat olivLawFY 2026
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja netă
18,6 %
calculat olivLawFY 2026
Marja FCF
19,2 %
calculat olivLawFY 2026

Randamente

ROE
710,9 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
22,5 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (EPS)
29,7 %
calculat olivLawFY 2026
Rata de distribuire (FCF)
27,9 %
calculat olivLawFY 2026

Bilanț și datorie

Datoria netă
532,8 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
12,7x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,1x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
1,0x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
838,7 mil USD
calculat olivLawFY 2026
Investiții (capex)
82,6 mil USD
calculat olivLawFY 2026
Fluxul de numerar liber
756,1 mil USD
calculat olivLawFY 2026
Conversia profitului în FCF
103,1 %
calculat olivLawFY 2026
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
6 zile
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
25 zile
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
6,8 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
7,4 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Capitalizare / profit net TTM
9,3x
calculat olivLawFY 2026
P/E (TTM)
9,8x
calculat olivLawFY 2026
Randamentul profitului
10,2 %
calculat olivLawFY 2026
P/B
58,2x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
1,7x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
1,9x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
P/FCF
9,0x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randament FCF
11,1 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randamentul dividendului
3,0 %
calculat olivLawFY 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
3,1 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 iun. 2026

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 78 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

55,47 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 6,8 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
6,8 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
9,8x
calculat olivLawFY 2026
P/B
58,2x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
710,9 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
18,6 %
calculat olivLawFY 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
4,9 %
calculat olivLawFY 2026
Randamentul dividendului
3,0 %
calculat olivLawFY 2026

Acoperire și prospețime

31/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2026
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 iul. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 14 aug. 2026
verificat 2812derivat 200

Scorul pe grupe

  • Evaluare92
  • Bilanț și datorie28
  • Calitate95
  • Creștere68
  • Randamente66

Interval de valoare estimat

Jos
66,29
USD pe acțiune
Mijloc
74,61
USD pe acțiune
Sus
150,08
USD pe acțiune
Preț: 55,47 USD
Prețul este sub interval
Potențial până la valoarea centrală: 34,5 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 25,7 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 3 metode folosite · 3 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 22,08 – 172,19 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)91,93 – 150,08 (Mijloc 113,85)
    WACC 8,6 % · FCFF de pornire 825,6 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 75 %
    Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.
    DCF invers: creșterea de pornire implicită de preț (scade liniar spre creșterea terminală, restul ipotezelor fixe): -22,7 %
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: P/E66,29 – 172,19 (Mijloc 74,61)
    7 firme folosite · multiplul median 13,2x · quartile 11,7x – 30,4x
    CSV, EVI, RGS, SCI, UNF, WW, YELP
  • Dividende actualizate (DDM)22,08 – 29,69 (Mijloc 25,32)
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Services-Personal Services (SIC 7200)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 78/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate18,6 %90 (față de colegi)10 %
Conversia profitului în FCF · Calitate103,1 %100 (pe interval fix)10 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere4,4 %36 (pe interval fix)13 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere17,3 %100 (pe interval fix)13 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,1x28 (pe interval fix)7 %
P/E (TTM) · Evaluare9,8x86 (față de colegi)17 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare11,1 %100 (pe interval fix)13 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente3,1 %44 (pe interval fix)10 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamente27,9 %100 (pe interval fix)7 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial28/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere68/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate95/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente66/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Evaluare92/100 · 2/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

H&R BLOCK INC (HRB). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 3,9 mld USD în 2026; creștere an/an 4,9 %; marjă netă 18,6 %; ROE 710,9 %.

Intervalul de valoare estimat este 66,29–150,08 USD pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 74,61 USD, prețul de 55,47 USD lasă un potențial de 34,5 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 25,7 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 78/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: balance. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Marja netă: 18,6 %
  • Conversia profitului în FCF: 103,1 %
  • CAGR EPS 3 ani: 17,3 %
  • P/E (TTM): 9,8x
  • Randament FCF: 11,1 %
  • Rata de distribuire (FCF): 27,9 %
  • Prețul este sub intervalul de valoare estimat

Ce o infirmă

  • Lichiditatea curentă: 1,1x
  • Metodele de evaluare diverg

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, EV/EBITDA.

Față de mediana verticalei

Services-Personal Services (SIC 7200) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 10 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
9,8x
mediana verticalei 13,2x
sub mediană (−25,7 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 7,4x
P/S
1,7x
mediana verticalei 0,5x
peste mediană (+251,6 %)
P/B
58,2x
mediana verticalei 1,9x
peste mediană (+2.995,8 %)
ROE
710,9 %
mediana verticalei 17,3 %
peste mediană (+4.002,2 %)
Marja netă
18,6 %
mediana verticalei 3,7 %
peste mediană (+400,4 %)
Marja EBIT
—
mediana verticalei 4,5 %
Venituri an/an
4,9 %
mediana verticalei 3,7 %
peste mediană (+31,1 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 4,6x
Randament dividend
3,0 %
mediana verticalei 1,3 %
peste mediană (+142,2 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
SCIService Corporation International10,5 mld19,235,7 %12,7 %+2,9 %−3 % / +26 %
HRBH&R Block Inc6,8 mld9,8710,9 %18,6 %+4,9 %+11 % / +30 %
YELPYelp Inc1,2 mld10,618,2 %8,6 %+3,7 %−24 % / −50 %
CSVCarriage Services, Inc.571,4 mil12,817,3 %10,7 %+3,3 %−17 % / +59 %
EVIEVI Industries, Inc.282,3 mil45,35,3 %1,7 %+14,6 %+6 % / −16 %
WWWw International, Inc.121,3 mil0,1332,6 %148,1 %−11,6 %−57 % / indisponibil
RGSRegis Corporation79,4 mil13,23,7 %3,1 %+6,8 %+18 % / +362 %
DLPNDolphin Entertainment, Inc.12,2 mil—-51,6 %-6,3 %+9,7 %−42 % / −70 %
XWELXWELL, Inc.5,1 mil——-82,9 %−13,8 %−21 % / −75 %
UNFUnifirst Corporation—41,75,0 %4,3 %+3,7 %+45 % / +45 %
MRMMedirom Healthcare Technologies Inc.——26,0 %1,8 %+21,5 %−85 % / −94 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru HRB din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
34,42
Randament total -35 % · Pe an -35 %
60,86
Randament total 13 % · Pe an 13 %
91,68
Randament total 69 % · Pe an 69 %
3 ani
33,31
Randament total -33 % · Pe an -12 %
66,27
Randament total 30 % · Pe an 9 %
109,63
Randament total 111 % · Pe an 28 %
5 ani
32,23
Randament total -30 % · Pe an -7 %
72,17
Randament total 48 % · Pe an 8 %
131,09
Randament total 160 % · Pe an 21 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 16,57
  • Marja netă± 11,60
  • Creșterea anuală a veniturilor± 9,53
  • Diluare anuală± 0,97

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

H&R Block este unul dintre cei mai mari furnizori de servicii de pregătire a declarațiilor fiscale din Statele Unite, Canada și Australia, completate cu produse financiare și soluții pentru întreprinderile mici. În exercițiul fiscal 2026 veniturile au fost de 3.95 miliarde USD, iar compania a intrat în exercițiul 2027 cu un ghidaj de creștere și cu o politică de returnare a capitalului către acționari.

SWOT

Puncte tari

  • Rețeaua de oficii proprii și în franciză, brandul bine cunoscut și volumul mare de declarații oferă un avantaj de scară greu de egalat.
  • Compania generează fluxuri de numerar operaționale semnificative și are o politică consecventă de returnare a capitalului către acționari.
  • Diversificarea în produse financiare, în servicii pentru micii antreprenori și pe piețe internaționale reduce dependența de un singur produs.

Puncte slabe

  • Activitatea este foarte sezonieră, ceea ce duce la pierderi în primele trimestre și la nevoia de finanțare pe termen scurt.
  • Veniturile din royalty-uri de la francize au scăzut, iar serviciile financiare au continuat să se contracteze în exercițiul 2026.
  • Costurile cu personalul sezonier și cu spațiile de birou pot crește mai repede decât veniturile dacă volumele scad.

Oportunități

  • Creșterea Wave și extinderea serviciilor pentru micii antreprenori pot aduce venituri recurente, dacă strategia de achiziții se dovedește eficientă.
  • Inteligența artificială și automatizarea pot îmbunătăți productivitatea și experiența clienților, dacă sunt implementate eficient.
  • Achizițiile de oficii în franciză pot crește controlul asupra veniturilor și marjelor, dacă integrarea decurge bine.

Amenințări

  • Simplificarea legislativă sau declarațiile pre-completate de autorități ar putea reduce cererea pentru pregătire plătită.
  • Programele gratuite ale guvernului și ale competitorilor pot erodează prețul și cota de piață.
  • Frauda din ce în ce mai sofisticată, inclusiv cu ajutorul inteligenței artificiale, poate genera costuri și pierderi de reputație.

Riscuri

  • Schimbări ale legislației fiscaleridicat

    Modificările regulilor fiscale sau ale procedurilor IRS pot reduce cererea și tarifele pentru servicii, cu efect semnificativ asupra rezultatelor.

  • Concurența și gratuitățileridicat

    Ofertele gratuite și presiunea pe preț pot reduce cota de piață și marjele, mai ales în segmentul DIY.

  • Contracția economicămediu

    Recesiunea, șomajul și inflația ridicată pot determina clienții să renunțe la declarații sau să aleagă variante mai ieftine.

  • Fraudă și securitatea datelormediu

    Accesul neautorizat la conturi folosind identități furate poate afecta reputația și poate genera costuri suplimentare.

  • Execuția strategiei de creșteremediu

    Noua strategie și achizițiile ar putea să nu producă creșterea preconizată dacă integrarea sau alocarea resurselor sunt slabe.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Creșterea veniturilor, a marjelor și a fluxului de numerar din exercițiul 2026 arată că strategia actuală poate funcționa, dacă se menține tendința.
  • Ghidajul pentru exercițiul 2027 și creșterea dividendului sugerează încredere a conducerii în capacitatea de generare a numerarului.
  • Poziția de lider în pregătirea fiscală și rețeaua extinsă de oficii pot consolida cota de piață în fața concurenței fragmentate.

Ce ar strica teza

  • Dependența de legislația fiscală și de sezonalitate face veniturile vulnerabile la schimbări de reglementare sau la reducerea cererii.
  • Creșterea profitului din exercițiul 2026 a fost influențată de un beneficiu fiscal one-time, ceea ce ar putea face rezultatele viitoare mai modeste.
  • Presiunea din partea programelor gratuite și a tehnologiei ar putea limita creșterea tarifelor și a volumului în timp.

De urmărit

  • Realizarea ghidajului de venituri și EPS ajustat pentru exercițiul 20272027
  • Evoluția volumelor de declarații asistate și DIY în sezonul fiscalQ1 2027
  • Rezultatele integrării achizițiilor de oficii și ale Wavenext 10-K
  • Modificările legislative privind declarațiile pre-completate și programele gratuite ale IRS2027

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

H&R Block oferă pregătire asistată și de tip do-it-yourself (DIY) a declarațiilor fiscale prin oficii proprii și în franciză, prin canale online, mobile și virtuale. Compania include și produse financiare legate de declarațiile fiscale, precum transferurile de rambursare, cardul Emerald Prepaid Mastercard și aplicația Spruce, precum și servicii pentru micii antreprenori prin Block Advisors și Wave. În exercițiul fiscal 2026 au fost pregătite 11.3 milioane de declarații asistate în SUA și 3.6 milioane de declarații DIY plătite online 1.

Compania funcționează cu o forță de muncă mixtă: aproximativ 4.6 mii de angajați permanenți cu normă întreagă și un vârf de personal de aproximativ 73.4 mii de persoane, incluzând sezonierii 1. Oficiile în franciză plătesc companiei royalty-uri de aproximativ 30% din veniturile brute din pregătirea declarațiilor din SUA 1.

Segmente

Servicii financiare

Produsele legate de rambursări, cardurile preplătite și împrumuturile scurte sunt oferite prin partenerul bancar și generează venituri mai mici și în scădere ușoară. Pentru exercițiul 2026, veniturile din servicii financiare au scăzut cu 2.3% 1.

Piața în context

Industria pregătirii declarațiilor fiscale este foarte competitivă și fragmentată, cu firme de contabilitate, programe software, preparatori independenți și instituții guvernamentale care concurează pe preț și servicii. Piața este influențată de schimbările din legislație, de inițiativele statelor de a simplifica depunerea declarațiilor și de programele gratuite, care pot reduce cererea pentru serviciile plătite 1. Pe partea de consolidare, compania a avut în exercițiul 2026 o cotă notabilă de declarații, având 22.3 milioane de declarații depuse prin sau de către H&R Block 1.

Ghidajul pentru exercițiul 2027 prevede venituri între 4.11 și 4.16 miliarde USD, ceea ce indică o continuare a creșterii moderate, dacă tendințele actuale se mențin 2. Sensibilitatea la ciclul economic rămâne, deoarece recesiunea și șomajul ridicat pot reduce numărul de declarații depuse sau pot determina alegerea unor alternative mai ieftine 1.

Tendințe

  • Creșterea veniturilor din pregătirea asistatăvânt din spate

    Veniturile asistate au crescut în exercițiul 2026, susținute de creșterea tarifului mediu net și de volumul oficiilor proprii. Aceasta este o tendință favorabilă dacă se menține puterea de preț.

  • Politica de returnare a capitaluluimixt

    Compania a răscumpărat acțiuni și a mărit dividendul trimestrial cu 10%, ceea ce susține interesul investitorilor orientați spre venit, dar consumă numerar care ar putea fi folosit altfel.

  • Presiunea din partea gratuităților și automatizăriivânt din față

    Programele guvernamentale gratuite, reintroduse sau extinse, și tehnologia bazată pe inteligență artificială ar putea reduce nevoia de pregătire plătită, dacă sunt extinse.

  • Extinderea prin achiziții de oficiimixt

    Achiziția de oficii din franciză crește veniturile din pregătire, dar reduce royalty-urile, astfel că efectul net depinde de volumul și tariful acestor oficii.

Poziția concurențială

Concurența vine de la firme de contabilitate, preparatori independenți, furnizori de software online și mobil, precum și de la autoritățile fiscale și organizațiile de voluntari care oferă servicii gratuite. Compania se diferențiază prin rețeaua fizică de oficii, garanția de precizie și produsele financiare asociate 1.

În segmentul DIY și al micilor întreprinderi, presiunea este pe preț și funcționalitate, iar concurenții își pot alinia ofertele gratuite. Compania a recunoscut că nu poate garanta că își va păstra integral cota de piață sau marjele 1.

  • Intuit (TurboTax)INTU

    Furnizor important de software pentru declarații fiscale DIY și de servicii pentru întreprinderi, concurează direct în segmentul online.

  • Furnizori de software fiscal online și mobil

    Aplicații și platforme care oferă pregătire DIY, adesea pe preț redus sau gratuit, citate în riscurile companiei 1.

  • Firme de contabilitate și CPA

    Concurează pentru clienții cu situații fiscale complexe și pentru micii antreprenori, în special pentru pregătirea declarațiilor asistate 1.

  • Autorități fiscale și organizații de voluntari

    Oferă sau facilitează declarații gratuite, ceea ce poate reduce cererea pentru serviciile plătite, conform descrierii companiei 1.

Știri și depuneri

Din presă

Ultima știre din arhiva noastră e din 15 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 29 sept. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2026-06-30 · SEC / H&R Block, Inc. · 14 aug. 2026
  2. [2] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / H&R Block, Inc. · 11 aug. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

H&R Block, Inc. (HRB): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw