olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Coca-Cola FEMSA, S.A.B. de C.V. KOF
Bottled & Canned Soft Drinks & Carbonated Waters · SIC 2086 · Verticală: Bottled & Canned Soft Drinks & Carbonated Waters (SIC 2086)
Coca-Cola FEMSA este cel mai mare îmbuteliator francizat al mărcilor Coca-Cola din lume după volumul vânzărilor, activ în Mexic, America Centrală, Columbia, Brazilia, Argentina și Uruguay. În 2025 veniturile totale au crescut cu 4,3% la 291746 milioane pesos mexicani, deși volumul a scăzut cu 1,8%, compania bazându-se pe creșterea prețurilor și pe managementul veniturilor.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Coca-Cola FEMSA, S.A.B. de C.V. (KOF) costa 116,40 USD (−0,02 % într-o zi), cu P/E 82,6 pe un EPS diluat de 1,41 USD în ultimele 12 luni, beta 0,34, interval pe 52 de săptămâni 86,11–119,96 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 56,2
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 110,81 – 121,07
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,54 · lățimea benzii 8,9 %
- SMA 50 / 200
- 112,59 / 107,29
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 1,27 / 1,47
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +7,6 % | −1,1 % | +8,7 pp | — |
| 3 luni | +7,5 % | −0,5 % | +8,0 pp | — |
| 6 luni | +8,8 % | +4,4 % | +4,4 pp | — |
| De la început de an | +22,9 % | +12,3 % | +10,6 pp | — |
| 1 an | +35,7 % | +13,5 % | +22,2 pp | +18,3 % |
| 3 ani | +42,7 % | +76,4 % | −33,7 pp | +2,6 % |
| 5 ani | +113,0 % | +63,7 % | +49,3 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 100 din propriul istoric de 4 trimestre (min 0,0, mediană 57,7, max 81,6; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | ⚠ 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 10,4 mld | 9,3 mld | 10,3 mld | 9,2 mld | 189,4 mld | 220,3 mld | 236,6 mld | 279,8 mld |
| Venituri an/an | −94,2 % | −10,5 % | +11,0 % | −10,5 % | — | +16,3 % | +7,4 % | +18,2 % |
| Profit net | -652,0 mil | 768,0 mil | 670,0 mil | 521,0 mil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | −12,8 % | −22,2 % | — | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | -0,31 | indisponibil | indisponibil | indisponibil | 930.000,00 | 1,13 | 1,16 | 1,41 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | — | −100,0 % | +2,7 % | +21,6 % |
| netă % | -6,3 % | 8,3 % | 6,5 % | 5,6 % | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Flux de numerar liber | 1,1 mld | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Seria se rupe înainte de 2021: anii de dinainte vin din rapoartele originale ale emitentului de atunci, anii de după dintr-o depunere ulterioară care a retratat perimetrul (separare, operațiuni întrerupte). Variația an/an peste ruptură nu se afișează.
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2024 · 31 dec. 2024
- Numerar
- indisponibil USD
- Datorie financiară
- 71,8 mld USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- indisponibil USD
- Active totale
- indisponibil USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- indisponibil
- ROE
- indisponibil
- ROA
- indisponibil
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 10,3 mld | 9,2 mld | 189,4 mld | 220,3 mld | 236,6 mld | 279,8 mld | SEC (XBRL)· 10 apr. 2025verificat |
| Costul vânzărilor | 5,7 mld | 5,1 mld | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 08 apr. 2021verificat |
| Profit brut | 4,6 mld | 4,2 mld | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 08 apr. 2021verificat |
| Amortizare și depreciere | 10,6 mld | 10,6 mld | 9,8 mld | 10,4 mld | 10,5 mld | 12,1 mld | SEC (XBRL)· 10 apr. 2025verificat |
| Profit înainte de impozit | -969,0 mil | -794,0 mil | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 08 apr. 2021verificat |
| Impozit pe profit | 299,0 mil | 273,0 mil | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 08 apr. 2021verificat |
| Profit net | 670,0 mil | 521,0 mil | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 08 apr. 2021verificat |
| EPS diluat | — | — | 930.000,00 | 1,13 | 1,16 | 1,41 | SEC (XBRL)· 10 apr. 2025verificat |
Bilanț · USD
| Linie | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 1,1 mld | 2,2 mld | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 08 apr. 2021verificat |
| Creanțe | 821,0 mil | 579,0 mil | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 08 apr. 2021verificat |
| Stocuri | 559,0 mil | 489,0 mil | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 08 apr. 2021verificat |
| Active curente | 3,0 mld | 3,6 mld | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 08 apr. 2021verificat |
| Imobilizări corporale nete | 3,2 mld | 3,0 mld | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 08 apr. 2021verificat |
| Fond comercial | 107,1 mld | 100,1 mld | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 08 apr. 2021verificat |
| Active totale | 13,7 mld | 13,2 mld | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 08 apr. 2021verificat |
| Datorii comerciale | 548,0 mil | 503,0 mil | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 08 apr. 2021verificat |
| Datorie pe termen scurt | 882,0 mil | 1,6 mld | 645,0 mil | 0 | 88,0 mil | 1,4 mld | SEC (XBRL)· 10 apr. 2025verificat |
| Datorie pe termen lung | 58,5 mld | 82,5 mld | 83,3 mld | 70,1 mld | 65,1 mld | 70,4 mld | SEC (XBRL)· 10 apr. 2025verificat |
| Datorii curente | 2,7 mld | 2,2 mld | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 08 apr. 2021verificat |
| Datorii totale | 6,8 mld | 7,1 mld | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 08 apr. 2021verificat |
| Capital propriu | 6,9 mld | 6,2 mld | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 08 apr. 2021verificat |
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Investiții (capex) | 548,0 mil | 485,0 mil | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 08 apr. 2021verificat |
| Dividende plătite | 394,0 mil | 517,0 mil | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 08 apr. 2021verificat |
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 4 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 31,2 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: indisponibil
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.
Scorul pe grupe
31 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 16,03 – 30,09 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · intrarea există, dar ultima ei cifră e mult mai veche decât ultima perioadă raportată: nu se folosește
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: P/E16,03 – 30,09 (Mijloc 28,53)3 firme folosite · multiplul median 20,2x · quartile 11,4x – 21,3xCOKE, FIZZ, MNST
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · lipsesc date de intrare
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 31,2 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 13,9 % | 100 (pe interval fix) | 27 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | -98,9 % | 0 (pe interval fix) | 27 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,7x | 74 (pe interval fix) | 13 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 82,6x | 0 (pe interval fix) | 33 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial74/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere50/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
COCA COLA FEMSA SAB DE CV (KOF). Ultimul exercițiu complet: 2024; date până la 2024-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 279,8 mld USD în 2024; creștere an/an 18,2 %.
Intervalul de valoare estimat este 16,03–30,09 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 28,53 USD, prețul de 116,40 USD lasă un potențial de -75,5 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -307,9 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 31,2 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- CAGR venituri 3 ani: 13,9 %
- Lichiditatea curentă: 1,7x
Ce o infirmă
- CAGR EPS 3 ani: -98,9 %
- P/E (TTM): 82,6x
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Marja netă, Conversia profitului în FCF, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Bottled & Canned Soft Drinks & Carbonated Waters (SIC 2086) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 9 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| MNSTMonster Beverage Corp | 47,8 mld | 22,4 | 25,7 % | 23,1 % | +10,7 % | +30 % / +77 % |
| CELHCelsius Holdings, Inc. | 7,8 mld | 104,3 | 10,5 % | 4,2 % | +85,5 % | −25 % / −38 % |
| FIZZNational Beverage Corp. | 3,5 mld | 20,2 | 40,1 % | 14,8 % | −1,7 % | +11 % / −21 % |
| COKECoca-Cola Consolidated, Inc. | 1,5 mld | 2,5 | 90,0 % | 7,5 % | +4,8 % | +25 % / +178 % |
| REEDReed's, Inc. | 12,0 mil | — | -14.800,0 % | -63,5 % | −10,2 % | −80 % / −92 % |
| CCEPCOCA-COLA EUROPACIFIC PARTNERS plc | — | — | 23,8 % | 9,3 % | +2,3 % | +26 % / +91 % |
| KOFCoca Cola Femsa Sab De Cv | — | 82,6 | — | — | +18,2 % | +36 % / +43 % |
| ZVIAZevia PBC | — | — | -18,0 % | -4,8 % | +4,0 % | −55 % / −44 % |
| FMXMexican Economic Development, Inc. | — | — | 12,0 % | 5,1 % | −9,9 % | +36 % / +3 % |
| AKO-AAndina Bottling Co Inc | — | — | 25,2 % | 8,0 % | +3,7 % | +18 % / +105 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru KOF din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 16 apr. 2026; de atunci au apărut 6-K (26 oct. 2026), 6-K (22 oct. 2026), 6-K (03 sept. 2026), 6-K (27 iul. 2026), 6-K (12 iun. 2026), 6-K (01 iun. 2026).
Pe scurt
Coca-Cola FEMSA este cel mai mare îmbuteliator francizat al mărcilor Coca-Cola din lume după volumul vânzărilor, activ în Mexic, America Centrală, Columbia, Brazilia, Argentina și Uruguay. În 2025 veniturile totale au crescut cu 4,3% la 291746 milioane pesos mexicani, deși volumul a scăzut cu 1,8%, compania bazându-se pe creșterea prețurilor și pe managementul veniturilor.
SWOT
Puncte tari
- Poziție de lider de piață în majoritatea țărilor în care operează, cu o rețea mare de fabrici și centre de distribuție.
- Portofoliu puternic bazat pe marca Coca-Cola și variantele ei cu conținut redus de zahăr.
- Capacitate de a compensa scăderile de volum prin managementul veniturilor și prin strategia de prețuri.
Puncte slabe
- Dependență mare de Mexic și Brazilia, care concentrează cea mai mare parte a veniturilor.
- Scăderea volumelor în Mexic, principala piață, în special la băuturile carbogazoase.
- Costuri fixe mai mari, inclusiv forța de muncă, ce apasă asupra marjei brute.
Oportunități
- Creșterea categoriilor de băuturi necarbogazoase, de apă și de băuturi cu conținut redus de zahăr.
- Extinderea platformei comerciale Juntos+ și utilizarea instrumentelor bazate pe inteligență artificială în vânzări.
- Achiziții strategice care ar putea adăuga teritorii sau categorii de produse.
Amenințări
- Încetinirea economiilor din regiune și inflația ridicată ar putea reduce cererea.
- Fluctuațiile cursurilor de schimb față de dolarul SUA afectează costurile și rezultatele raportate.
- Presiunile de reglementare privind publicitatea și etichetarea produselor ar putea limita vânzările.
Riscuri
- Scăderea volumului în Mexicridicat
Volumul vânzărilor din Mexic a scăzut în 2025, iar dacă această tendință continuă, veniturile ar putea fi afectate chiar și cu prețuri mai mari 1.
- Instabilitatea macroeconomicăridicat
Scăderea economică și inflația în țările unde compania operează ar putea reduce cererea și afecta profitabilitatea 1.
- Efectul cursurilor de schimbmediu
Deprecierea monedelor locale față de peso sau dolar ar putea modifica rezultatele consolidate raportate în pesos mexicani 1.
- Costul finanțăriimediu
Creșterea ratelor dobânzii ar putea majora costul datoriei cu rată variabilă și al obligațiunilor în dolari 1.
- Dependența de The Coca-Cola Companymediu
Afacerea depinde de acorduri de îmbuteliere cu The Coca-Cola Company, iar modificări ale acestor relații ar putea influența structura de costuri și portofoliul 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Poziția de cel mai mare îmbuteliator franciz al Coca-Cola din lume oferă o bază solidă de venituri și scală operațională.
- Capacitatea de a crește prețurile și de a gestiona veniturile a susținut creșterea veniturilor chiar și cu volume în scădere.
- Extinderea în categorii necarbogazoase și apă ar putea sprijini creșterea pe termen lung.
Ce ar strica teza
- Scăderea volumelor în Mexic și apăsarea costurilor fixe ar putea limita creșterea profitabilității.
- Expunerea la economiile volatile din America Latină și la inflația din Argentina adaugă incertitudine rezultatelor.
- Dacă costul datoriei crește, cheltuielile cu dobânzile ar putea reduce marja netă.
De urmărit
- Evoluția volumului vânzărilor în MexicQ1 2027
- Marja brută și efectul costurilor cu forța de muncă2027
- Evoluția cursurilor de schimb în Brazilia și Argentina2027
- Ghidajul companiei privind creșterea veniturilor și a volumuluinext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 16 apr. 2026; de atunci au apărut 6-K (26 oct. 2026), 6-K (22 oct. 2026), 6-K (03 sept. 2026), 6-K (27 iul. 2026), 6-K (12 iun. 2026), 6-K (01 iun. 2026).
Afacerea
Compania produce, distribuie și vinde în principal portofoliul de băuturi The Coca-Cola Company, inclusiv băuturi carbogazoase, ape, băuturi necarbogazoase și băuturi alcoolice tip ready-to-drink, precum și produse din alte categorii prin acorduri de distribuție. Operează 55 de fabrici de îmbuteliere și 256 de centre de distribuție, având peste 90200 de angajați. Coca-Cola și variantele sale cu zahăr redus sau fără zahăr reprezintă 60,3% din volumul total vândut în 2025 1.
Strategia pe termen lung se sprijină pe șase priorități: creșterea nucleului, consolidarea rolului de platformă comercială preferată prin platforma Juntos+, achiziții strategice, modernizarea infrastructurii și digitalizarea, cultura orientată către clienți și un viitor sustenabil 1. Aceste priorități urmăresc să compenseze scăderea volumelor într-un context economic regional dificil.
Segmente
Mexic și America Centrală
Segmentul a realizat venituri de 169641 milioane pesos mexicani în 2025, cu o creștere de 1,6%, principalul factor fiind managementul veniturilor, parțial compensat de scăderea volumului 1. Volumul a scăzut cu 4,1% la 2391,7 milioane unit cases, din cauza scăderii din Mexic, unde volumul a scăzut cu 5,2% din cauza decelerării macroeconomice și a efectelor temporare ale percepției negative asupra brandului 1.
Piața în context
Piețele în care operează compania sunt influențate de evoluția economiei SUA, de ratele dobânzii, de inflație și de cursurile de schimb locale, iar Mexicul și Brazilia reprezintă împreună 74,9% din venituri 1. Argentina este tratată ca economie hiperinflaționistă, ceea ce schimbă modul de raportare a rezultatelor din acea țară 1. Creșterea prețului mediu pe unit case, de 6,0%, arată capacitatea companiei de a compensa presiunile asupra volumelor 1.
Cererea pentru băuturi carbogazoase din Mexic a scăzut în 2025, în timp ce categoriile de băuturi necarbogazoase și ale apei îmbuteliate au avut evoluții mai bune, ceea ce indică o schimbare a preferințelor de consum 1. Lanțul de aprovizionare și costurile materiilor prime, inclusiv PET și aluminiu, rămân sensibile la cursul dolarului SUA 1.
Tendințe
- Managementul veniturilormixt
Creșterile de preț au susținut veniturile chiar dacă volumele au scăzut, iar dacă presiunea asupra consumatorilor se accentuează, această strategie ar putea deveni mai greu de susținut 1.
- Schimbarea preferințelor de consumvânt din spate
Creșterea categoriilor necarbogazoase, precum băuturile tip still și apa îmbuteliată, sugerează o adaptare a portofoliului la cererea consumatorilor 1.
- Costuri și inflație în regiunevânt din față
Creșterea costurilor cu forța de muncă și a cheltuielilor fixe a presat marja brută, iar efectele inflației în economiile hiperinflaționiste adaugă volatilitate la rezultate 1.
- Costul finanțării în dolarivânt din față
Emisiunea de obligațiuni în dolari cu scadență 2035 a crescut cheltuielile cu dobânzile, iar o creștere a ratelor dobânzii ar putea majora costul finanțării cu rată variabilă 1.
Poziția concurențială
Compania opera ca îmbuteliator francizat exclusiv al mărcilor Coca-Cola în teritoriile sale, dar concurează cu alte branduri de băuturi și cu alți producători de apă, băuturi energizante și băuturi nealcoolice din aceleași canale de distribuție 1. Sursa indică faptul că sunt cei mai mari din sistem din punct de vedere al volumului, dar nu numește alți competitori directi.
Diversificarea prin distribuția Monster, a berii Heineken în anumite piețe și a brandurilor de vin și spirtoase ajută compania să își extindă oferta în fața concurenței din categorii adiacente 1.
- The Coca-Cola CompanyKO
Proprietarul mărcilor pe care compania le îmbuteliază și distribuie, cu rol de furnizor de concentrat și de partener strategic.
- FEMSA (acționar majoritar)
Companie-mamă care operează și în retail prin OXXO, afectând dinamica de distribuție din regiune.
- Producători locali de apă și băuturi
Companii regionale care concurează pe categoriile apei îmbuteliate și băuturilor necarbogazoase, unde compania încearcă să crească.
- Alte branduri de băuturi energizante și sportive
Competitori care vizează segmentele de băuturi energizante și sportive, categorii în care compania distribuie brandul Monster.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport curent (emitent străin)26 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)22 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)03 sept. 2026
- Raport curent (emitent străin)27 iul. 2026
- Raport curent (emitent străin)12 iun. 2026
- Raport curent (emitent străin)01 iun. 2026
- Raport curent (emitent străin)26 mai 2026
- Raport curent (emitent străin)29 apr. 2026
- Raport curent (emitent străin)16 apr. 2026
- Raport anual (emitent străin)16 apr. 2026
Surse
- [1] Form 20-F, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Coca-Cola FEMSA, S.A.B. de C.V. · 16 apr. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.