olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
The Coca-Cola Company KO
Beverages · SIC 2080 · Verticală: Beverages (SIC 2080)
The Coca-Cola Company este o companie totală de băuturi, cu produse vândute în peste 200 de țări și teritorii. În trimestrul doi 2026, veniturile nete au crescut cu 7% până la 13,4 miliarde USD, iar volumul global de unități de caz a crescut cu 5%. Compania a ridicat ghidajul pentru întregul an 2026.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea The Coca-Cola Company (KO) costa 95,80 USD (+1,05 % într-o zi), cu capitalizare 412,1 mld USD, P/E 28,2 pe un EPS diluat de 3,40 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 2,19 %, beta -0,05, interval pe 52 de săptămâni 67,54–95,83 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 13,4 mld USD (+7,4 % an/an), profit net de 4,0 mld USD (+8,5 % an/an), EPS diluat 0,93 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 64,9
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 88,02 – 96,97
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,87 · lățimea benzii 9,7 %
- SMA 50 / 200
- 89,70 / 82,50
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 1,65 / 1,42
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +10,7 % | −1,1 % | +11,8 pp | — |
| 3 luni | +10,3 % | −0,5 % | +10,8 pp | — |
| 6 luni | +20,9 % | +4,4 % | +16,5 pp | — |
| De la început de an | +37,0 % | +12,3 % | +24,7 pp | — |
| 1 an | +39,5 % | +13,5 % | +26,0 pp | +1,2 % |
| 3 ani | +68,8 % | +76,4 % | −7,6 pp | −35,0 % |
| 5 ani | +68,5 % | +63,7 % | +4,9 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 02 oct. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 11,5 mld | 11,1 mld | 12,5 mld | 12,5 mld | 11,8 mld | 12,5 mld | 13,4 mld | 13,4 mld |
| Costul vânzărilor | 4,6 mld | 4,2 mld | 4,7 mld | 4,8 mld | 4,7 mld | 4,6 mld | 5,0 mld | 4,9 mld |
| Profit brut | 6,9 mld | 7,0 mld | 7,8 mld | 7,7 mld | 7,1 mld | 7,9 mld | 8,4 mld | 8,5 mld |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 4,0 mld | 3,2 mld | 3,5 mld | 3,6 mld | 4,2 mld | 3,5 mld | 3,7 mld | 4,0 mld |
| Profit operațional | 2,7 mld | 3,7 mld | 4,3 mld | 4,0 mld | 1,8 mld | 4,4 mld | 4,7 mld | 4,5 mld |
| Amortizare și depreciere | 276,0 mil | 267,0 mil | 279,0 mil | 268,0 mil | 236,0 mil | 264,0 mil | 266,0 mil | 253,0 mil |
| Cheltuieli cu dobânzile | 431,0 mil | 387,0 mil | 445,0 mil | 391,0 mil | 431,0 mil | 375,0 mil | 369,0 mil | 354,0 mil |
| Profit înainte de impozit | 2,8 mld | 4,1 mld | 4,8 mld | 4,2 mld | 3,0 mld | 4,6 mld | 5,5 mld | 4,8 mld |
| Impozit pe profit | 593,0 mil | 722,0 mil | 993,0 mil | 500,0 mil | 646,0 mil | 645,0 mil | 1,0 mld | 777,0 mil |
| Profit net | 2,2 mld | 3,3 mld | 3,8 mld | 3,7 mld | 2,3 mld | 3,9 mld | 4,4 mld | 4,0 mld |
| EPS diluat | 0,51 ≈ | 0,77 | 0,88 | 0,86 | 0,53 ≈ | 0,91 | 1,03 | 0,93 |
| Flux de numerar operațional | 4,0 mld | -5,2 mld | 3,8 mld ≈ | 5,0 mld ≈ | 3,8 mld | 2,0 mld | 5,5 mld ≈ | 4,9 mld ≈ |
| Investiții (capex) | 803,0 mil | 309,0 mil | 442,0 mil | 479,0 mil | 882,0 mil | 266,0 mil | 418,0 mil | 379,0 mil |
| Dividende plătite | 4,1 mld | 89,0 mil | 2,2 mld ≈ | 2,1 mld ≈ | 4,4 mld | 2,3 mld | 2,3 mld ≈ | 2,3 mld ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | 567,0 mil | 370,0 mil | 102,0 mil ≈ | 172,0 mil ≈ | 102,0 mil | 477,0 mil | 186,0 mil ≈ | 237,0 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 61 din propriul istoric de 44 trimestre (min 18,4, mediană 26,6, max 60,5; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 34,3 mld | 37,3 mld | 33,0 mld | 38,7 mld | 43,0 mld | 45,8 mld | 47,1 mld | 47,9 mld |
| Venituri an/an | −5,3 % | +8,6 % | −11,4 % | +17,1 % | +11,3 % | +6,4 % | +2,9 % | +1,9 % |
| Profit net | 6,4 mld | 8,9 mld | 7,7 mld | 9,8 mld | 9,5 mld | 10,7 mld | 10,6 mld | 13,1 mld |
| Profit net an/an | +415,5 % | +38,6 % | −13,2 % | +26,1 % | −2,3 % | +12,3 % | −0,8 % | +23,3 % |
| EPS diluat | 1,50 | 2,07 | 1,79 | 2,25 | 2,19 | 2,47 | 2,46 | 3,04 |
| EPS diluat an/an | +417,2 % | +38,0 % | −13,5 % | +25,7 % | −2,7 % | +12,8 % | −0,4 % | +23,6 % |
| netă % | 18,8 % | 23,9 % | 23,5 % | 25,3 % | 22,2 % | 23,4 % | 22,6 % | 27,3 % |
| Flux de numerar liber | 6,1 mld | 8,4 mld | 8,7 mld | 11,3 mld | 9,5 mld | 9,7 mld | 4,7 mld | 5,3 mld |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 10,3 mld USD
- Datorie financiară
- 1,8 mld USD
- Datorie netă
- -8,4 mld USD
- Capitaluri proprii
- 34,3 mld USD
- Active totale
- 104,8 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 0,05x
- Lichiditate curentă
- 1,46x
- ROE
- 43,2 %
- ROA
- 12,8 %
- Marja FCF
- 11,0 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 33,0 mld | 38,7 mld | 43,0 mld | 45,8 mld | 47,1 mld | 47,9 mld | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 13,4 mld | 15,4 mld | 18,0 mld | 18,5 mld | 18,3 mld | 18,4 mld | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Profit brut | 19,6 mld | 23,3 mld | 25,0 mld | 27,2 mld | 28,7 mld | 29,5 mld | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 9,7 mld | 12,1 mld | 12,9 mld | 14,0 mld | 14,6 mld | 14,5 mld | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Profit operațional | 9,0 mld | 10,3 mld | 10,9 mld | 11,3 mld | 10,0 mld | 13,8 mld | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 1,5 mld | 1,5 mld | 1,3 mld | 1,1 mld | 1,1 mld | 1,1 mld | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| EBITDA | 10,5 mld ≈ | 11,8 mld ≈ | 12,2 mld ≈ | 12,4 mld ≈ | 11,1 mld ≈ | 14,8 mld ≈ | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 1,4 mld | 1,6 mld | 882,0 mil | 1,5 mld | 1,7 mld | 1,7 mld | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 9,7 mld | 12,4 mld | 11,7 mld | 13,0 mld | 13,1 mld | 16,0 mld | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 2,0 mld | 2,6 mld | 2,1 mld | 2,2 mld | 2,4 mld | 2,9 mld | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Profit net | 7,7 mld | 9,8 mld | 9,5 mld | 10,7 mld | 10,6 mld | 13,1 mld | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | 1,79 | 2,25 | 2,19 | 2,47 | 2,46 | 3,04 | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 4,3 mld | 4,3 mld | 4,4 mld | 4,3 mld | 4,3 mld | 4,3 mld | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 1,64 | 1,68 | 1,76 | 1,84 | 1,94 | 2,04 | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 14,0 mld
- 2024
- 14,6 mld
- 2025
- 14,5 mld
SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat
- 2023
- 4,3 mld
- 2024
- 4,3 mld
- 2025
- 4,3 mld
SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 6,8 mld | 9,7 mld | 9,5 mld | 9,4 mld | 10,8 mld | 10,3 mld | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Creanțe | 3,1 mld | 3,5 mld | 3,5 mld | 3,4 mld | 3,6 mld | 3,0 mld | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Stocuri | 3,3 mld | 3,4 mld | 4,2 mld | 4,4 mld | 4,7 mld | 4,4 mld | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Active curente | 19,2 mld | 22,5 mld | 22,6 mld | 26,7 mld | 26,0 mld | 31,0 mld | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 10,8 mld | 9,9 mld | 9,8 mld | 9,2 mld | 10,3 mld | 9,6 mld | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Fond comercial | 17,5 mld | 19,4 mld | 18,8 mld | 18,4 mld | 18,1 mld | 15,5 mld | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 424,0 mil | 574,0 mil | 460,0 mil | 355,0 mil | — | — | SEC (XBRL)· 20 feb. 2024verificat |
| Active totale | 87,3 mld | 94,4 mld | 92,8 mld | 97,7 mld | 100,5 mld | 104,8 mld | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 11,1 mld | 14,6 mld | 15,7 mld | 15,5 mld | 21,7 mld | 14,8 mld | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 2,2 mld | 3,3 mld | 2,4 mld | 2,0 mld | 648,0 mil | 1,8 mld | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 40,1 mld | 38,1 mld | 36,4 mld | 35,5 mld | — | — | SEC (XBRL)· 20 feb. 2024verificat |
| Datorii curente | 14,6 mld | 20,0 mld | 19,7 mld | 23,6 mld | 25,2 mld | 21,3 mld | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 21,3 mld | 24,9 mld | 25,8 mld | 27,5 mld | 26,4 mld | 34,3 mld | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
- 2023
- 355,0 mil
- 2024
- —
- 2025
- —
SEC (XBRL)· 20 feb. 2024verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 9,8 mld | 12,6 mld | 11,0 mld | 11,6 mld | 6,8 mld | 7,4 mld | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 1,2 mld | 1,4 mld | 1,5 mld | 1,9 mld | 2,1 mld | 2,1 mld | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 8,7 mld ≈ | 11,3 mld ≈ | 9,5 mld ≈ | 9,7 mld ≈ | 4,7 mld ≈ | 5,3 mld ≈ | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -1,5 mld | -2,8 mld | -763,0 mil | -3,3 mld | 2,5 mld | -67,0 mil | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -8,1 mld | -6,8 mld | -10,3 mld | -8,3 mld | -6,9 mld | -8,1 mld | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Dividende plătite | 7,0 mld | 7,3 mld | 7,6 mld | 8,0 mld | 8,4 mld | 8,8 mld | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 118,0 mil | 111,0 mil | 1,4 mld | 2,3 mld | 1,8 mld | 746,0 mil | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 66 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
(margin_of_safety <= -0.25 & agreement in ['high', 'medium'])
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 412,1 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Bilanț și datorie82
- Evaluare47
- Calitate92
- Creștere54
- Randamente49
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 26,81 – 115,72 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)48,86 – 73,28 (Mijloc 58,38)WACC 9,2 % · FCFF de pornire 15,5 mld USD · ponderea valorii terminale în EV 73 %Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.DCF invers: creșterea de pornire implicită de preț (scade liniar spre creșterea terminală, restul ipotezelor fixe): 27,8 %
- Colegi: EV/EBITDA44,78 – 92,29 (Mijloc 61,57)5 firme folosite · multiplul median 15,7x · quartile 11,3x – 23,8xBF-A, BUDA, PEP, PRMB, WEST
- Colegi: P/E64,82 – 115,72 (Mijloc 90,39)6 firme folosite · multiplul median 26,6x · quartile 19,1x – 34,1xBF-A, BUDA, COCO, KDP, PEP, YHC
- Dividende actualizate (DDM)26,81 – 36,05 (Mijloc 30,75)
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neatractiv · Scor 66/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 47,4 % | 85 (față de colegi) | 10 % |
| Marja netă · Calitate | 28,7 % | 100 (față de colegi) | 6 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 97,6 % | 97 (pe interval fix) | 6 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 3,7 % | 31 (pe interval fix) | 8 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | 11,6 % | 77 (pe interval fix) | 8 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | -0,5x | 86 (față de colegi) | 10 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 10,0x | 100 (pe interval fix) | 6 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,4x | 48 (pe interval fix) | 4 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 28,2x | 63 (față de colegi) | 10 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | 24,7x | 33 (față de colegi) | 10 % |
| Randament FCF · Evaluare | 3,5 % | 43 (pe interval fix) | 8 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 3,0 % | 42 (pe interval fix) | 6 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 78,6 % | 59 (pe interval fix) | 4 % |
Grupele scorului
- Bilanț și datorie82/100 · 3/3 factori cu valoare
- Creștere54/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate92/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente49/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare47/100 · 3/3 factori cu valoare
Memo
COCA COLA CO (KO). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-10-02.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 47,9 mld USD în 2025; creștere an/an 1,9 %; marjă netă 28,7 %; ROE 42,6 %; datorie netă/EBITDA -0,5x.
Intervalul de valoare estimat este 46,82–82,79 USD pe acțiune (mediana a 4 metode, acord între metode: mediu); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 59,97 USD, prețul de 95,80 USD lasă un potențial de -37,4 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -59,7 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 66/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- ROIC: 47,4 %
- Marja netă: 28,7 %
- Conversia profitului în FCF: 97,6 %
- CAGR EPS 3 ani: 11,6 %
- Datorie netă / EBITDA: -0,5x
- Acoperirea dobânzilor: 10,0x
Ce o infirmă
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
Față de mediana verticalei
Beverages (SIC 2080) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 17 firme
Banda de mărime nu s-a aplicat: ar fi rămas prea puține firme; verticala conține și firme mult mai mici sau mai mari.
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| KOCoca Cola Co | 412,1 mld | 28,2 | 42,6 % | 28,7 % | +1,9 % | +40 % / +69 % |
| DEODIAGEO plc | 237,6 mld | 92,4 | 24,0 % | 9,1 % | +0,3 % | +7 % / −30 % |
| PEPPepsico Inc | 194,1 mld | 18,7 | 50,1 % | 10,8 % | +2,3 % | −4 % / −15 % |
| KDPKeurig Dr Pepper Inc. | 50,1 mld | 37,2 | 5,7 % | 7,1 % | +8,2 % | +32 % / +17 % |
| BF-ABrown Forman Corp | 14,9 mld | 20,3 | 18,1 % | 18,4 % | −1,2 % | +10 % / −48 % |
| PRMBPrimo Brands Corp | 7,6 mld | 79,4 | 3,2 % | 1,5 % | +29,3 % | +34 % / +46 % |
| COCOThe Vita Coco Company, Inc. | 3,7 mld | 32,9 | 32,0 % | 15,7 % | +18,2 % | +23 % / +133 % |
| WESTWestrock Coffee Company | 1,0 mld | — | — | -4,9 % | +39,8 % | +138 % / +13 % |
| BUDABuda Juice, Inc. | 83,2 mil | 34,5 | 19,3 % | 17,1 % | +11,8 % | indisponibil / indisponibil |
| SRXHSRX Global Inc. | 18,0 mil | — | -70,8 % | -254,8 % | −81,3 % | −96 % / −100 % |
| WVVIWillamette Valley Vineyards, Inc. | 8,3 mil | — | -3,3 % | -5,9 % | −6,5 % | −37 % / −68 % |
| YHCLQR House Inc. | 2,9 mil | 0,2 | -88,2 % | -1.589,2 % | −37,4 % | −98 % / −100 % |
| IPSTIp Strategy Holdings, Inc. | 2,3 mil | — | -2.713,2 % | -2.064,0 % | +20,4 % | −98 % / indisponibil |
| EDVAEndovia Health Sciences, Inc. | 1,2 mil | — | — | -53.856,5 % | −90,9 % | −96 % / −100 % |
| BRCCBRC Inc. | 903,4 mii | — | -14,2 % | -1,5 % | +1,7 % | −23 % / −77 % |
| IBGInnovation Beverage Group Limited | 593,4 mii | — | — | -223,4 % | −5,1 % | −94 % / indisponibil |
| STZConstellation Brands, Inc. | — | — | 23,9 % | 20,9 % | −10,5 % | +7 % / −40 % |
| ABEVAmbev S.A. | — | — | 16,6 % | 17,6 % | −1,4 % | +9 % / +1 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru KO din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 56,23 Randament total -40 % · Pe an -40 % | 99,44 Randament total 6 % · Pe an 6 % | 149,84 Randament total 59 % · Pe an 59 % |
| 3 ani | 53,68 Randament total -39 % · Pe an -15 % | 106,91 Randament total 19 % · Pe an 6 % | 177,01 Randament total 94 % · Pe an 25 % |
| 5 ani | 51,25 Randament total -38 % · Pe an -9 % | 114,95 Randament total 32 % · Pe an 6 % | 209,11 Randament total 135 % · Pe an 19 % |
- P/E la ieșire± 26,73
- Marja netă± 18,71
- Creșterea anuală a veniturilor± 15,48
- Diluare anuală± 1,57
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 29 iul. 2026; de atunci au apărut 10-Q (28 oct. 2026), 8-K (27 oct. 2026 · rezultate).
Pe scurt
The Coca-Cola Company este o companie totală de băuturi, cu produse vândute în peste 200 de țări și teritorii 1. În trimestrul doi 2026, veniturile nete au crescut cu 7% până la 13,4 miliarde USD, iar volumul global de unități de caz a crescut cu 5% 3. Compania a ridicat ghidajul pentru întregul an 2026 3.
SWOT
Puncte tari
- Portofoliu foarte larg de mărci recunoscute la nivel global, inclusiv Trademark Coca-Cola, Sprite și Fanta 1.
- Rețea globală de parteneri de îmbuteliere și distribuție, care permite prezența în peste 200 de țări și teritorii 1.
- Capacitatea de a crește prețurile și volumul în trimestrul doi 2026, cu creștere de venituri și profit operațional 3.
Puncte slabe
- Dependența de volumul mare din afara Statelor Unite, unde se realizează majoritatea vânzărilor, expune compania la riscuri valutare și politice 1.
- Depreciere importantă a mărcii BodyArmor, care a generat o pierdere contabilă semnificativă în trimestrul patru 2025 2.
- Dependența de un număr redus de parteneri de îmbuteliere mari, care controlează o parte importantă din volum 1.
Oportunități
- Extinderea în piețe emergente și în categorii profitabile din băuturi, inclusiv băuturi funcționale și alcoolice 1.
- Folosirea datelor și a comerțului digital pentru a personaliza marketingul și a crește legătura cu consumatorul 13.
- Inovația rapidă între piețe, ca în cazul Coca-Cola Zero Zero, ar putea deschide noi surse de creștere 3.
Amenințări
- Presiunea din partea reglementărilor privind zaharul și sănătatea, care ar putea limita cererea pentru anumite produse 1.
- Creșterea concurenței din partea mărcilor private și a companiilor regionale, care poate reduce prețurile 1.
- Conflictele internaționale și restricțiile comerciale pot perturba lanțul de aprovizionare și pot crește costurile 1.
Riscuri
- Condiții economice și geopoliticeridicat
Încetinirea economică, inflația și conflictele internaționale pot reduce puterea de cumpărare a consumatorilor și cererea pentru produsele companiei 1.
- Concurența și prețurilemediu
Concurența puternică și presiunea retailerilor pot limita capacitatea de a crește prețurile și pot crește costurile de marketing 1.
- Lanțul de aprovizionaremediu
Perturbările în aprovizionarea cu ingrediente, ambalaje și energie pot crește costurile și pot întrerupe producția 1.
- Depreciere de activemediu
Mărcile sau participațiile cu performanță sub așteptări pot necesita noi depreciere, dacă rezultatele nu urmează proiecțiile revizuite 2.
- Securitate ciberneticăscăzut
Incidentul de ransomware de la fairlife arată că atacurile asupra sistemelor pot suspenda producția, deși impactul asupra situației financiare a fost considerat nesemnificativ 2.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Creșterea simultană a volumului, prețului și profitului operațional în trimestrul doi 2026, împreună cu câștigul de cotă de valoare, sugerează o putere de piață solidă 3.
- Portofoliul larg de mărci și rețeaua globală de distribuție oferă o bază stabilă, care ar putea susține creșterea pe termen lung 1.
- Dacă inovația rapidă și marketingul digital continuă să funcționeze, compania ar putea prelua mai multe ocazii de consum 3.
Ce ar strica teza
- Dependența de piețele emergente și de condițiile economice din acestea expune compania la riscuri valutare și politice care pot afecta rezultatele 1.
- Presiunile privind sănătatea publică și reglementările asupra zahărului ar putea limita cererea pentru băuturile tradiționale 1.
- Depreciere recentă a unei mărci și creșterea concurenței arată că unele investiții pot să nu atingă proiecțiile inițiale 2.
De urmărit
- Rezultatele financiare și ghidajul actualizat pentru 2026Q3 2026
- Evoluția volumului de unități de caz și a cotei de valoare în Asia Pacific2026
- Impactul final al incidentului fairlife și al operațiunilor de producțieQ3 2026
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 29 iul. 2026; de atunci au apărut 10-Q (28 oct. 2026), 8-K (27 oct. 2026 · rezultate).
Afacerea
Distribuția se bazează pe o rețea de parteneri de îmbuteliere independenți, distribuitori și angrosiști, completată de operațiunile consolidate de îmbuteliere 1. În 2025, cei cinci mari parteneri de îmbuteliere au reprezentat 44% din volumul mondial de unități de caz 1. Volumul total al sistemului Coca-Cola a fost de 33,8 miliarde de unități de caz în 2025 1.
Structura pe segmente operaționale include EMEA, America Latină, America de Nord, Asia Pacific și Bottling Investments, plus Corporate 1. Segmentul Global Ventures a fost desființat de la 1 ianuarie 2025, activitățile sale fiind raportate în segmentele geografice 1. În iulie 2026, compania a anunțat un incident de ransomware la fairlife, care a suspendat temporar producția, iar majoritatea operațiunilor au fost reluate 2.
Segmente
Piața în context
Piața băuturilor nealcoolice este foarte competitivă, cu concurență din partea companiilor globale și regionale 1. Băuturile carbogazoase reprezintă 69% din volumul mondial, iar în afara SUA se realizează 84% din volum 1. Companiile din piață sunt afectate de costuri, cerere, inflație, curs valutar și condiții geopolitice 1.
În trimestrul doi 2026, compania a câștigat cotă de valoare în totalul băuturilor nealcoolice gata de consum, inclusiv în Germania, Maroc, Brazilia și Mexic 3. Pe de altă parte, a pierdut cotă în Asia Pacific, unde câștigurile din Japonia și China au fost compensate de pierderea din India 3.
Tendințe
- Digitalizarea comerțuluimixt
Creșterea comerțului electronic și a serviciilor de livrare schimbă canalele de vânzare și poate reduce valoarea unor strategii tradiționale de distribuție 1. Dacă compania reușește să își adapteze relațiile cu clienții, această tranziție ar putea sprijini creșterea 1.
- Inovație și sănătatevânt din spate
Preocuparea față de obezitate determină extinderea portofoliului cu opțiuni reduse sau fără calorii, ceea ce poate susține cererea 1. Inovația rapidă, precum Coca-Cola Zero Zero, a contribuit la creșterea volumului în trimestrul doi 2026 3.
- Presiuni de cost și inflațievânt din față
Costurile cu materii prime, ambalaje și energie pot crește, iar inflația ridicată în unele piețe poate reduce cererea sau determina consumatorii să treacă la produse mai ieftine 1.
- Incertitudinea geopoliticăvânt din față
Conflictele internaționale și restricțiile comerciale au perturbat operațiunile în 2025 și pot afecta lanțul de aprovizionare și profitabilitatea 1.
Poziția concurențială
Compania activează într-un sector foarte competitiv, în care concurează cu companii globale bine stabilite și cu numeroase companii regionale și locale 1. Concurența poate pune presiune pe prețuri și pe costurile de marketing 1.
Compania insistă pe inovație și marketing digital pentru a menține cota de piață, iar în 2026 a câștigat cotă de valoare în majoritatea segmentelor geografice 13. Dacă aceste eforturi nu se traduc în cotă, poziția ar putea fi afectată 1.
- PepsiCoPEP
Concurent global în băuturi nealcoolice, menționat în conceptul de concurență generală din sursele companiei, fără detalii suplimentare în textele analizate.
- Monster Beverage CorporationMNST
Partener de distribuție în anumite teritorii, conform acordurilor de coordonare menționate, dar și jucător din categoria băuturilor energizante.
- Companii regionale și locale de băuturi
Concurență numeroasă la nivel regional și local, care poate afecta cota de piață în anumite țări.
- Mărci private ale retailerilor
Produsele private-label pot atrage consumatorii care caută prețuri mai mici, iar retailerii pot folosi rețelele lor de distribuție pentru a le dezvolta.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- «Ъ» узнал о просьбе передать экс-боттлера Coca-Cola во внешнее управлениеRBC News (RU business+politics) · 05 nov. 2026 · RU
- Volumele îmbuteliatorului Coca-Cola în România au intrat din nou pe minus în T3. Zoran Bogdanovic, CEO al Coca-Cola HBC: „Vedem în România un tipar similar cu cel din Ungaria, după câţiva ani de schimbări schimbări fiscale şi legislative”Ziarul Financiar · 05 nov. 2026 · RO
- Vânzările Coca-Cola HBC scad în România, afectate de un mediu “dificil” de consumProfit.ro · 04 nov. 2026 · RO
- Îmbuteliatorul Coca-Cola a vândut mai puţin în România în T3. Energizantele şi cafeaua, singurele categorii cu creşteri de două cifreZiarul Financiar · 04 nov. 2026 · RO
- Nasdaq scade 2,8% pe fondul rezultatelor Intel și Amazon, care amplifică vânzările în AI - InvezzSurge — Google News · 30 oct. 2026 · RO
- Directorul Coca-Cola comentează porecla pe care tinerii din Generația Z au dat-o băuturii Diet Coke:... - Ziare.comSurge — Google News · 30 oct. 2026 · RO
- FOTO-REPORTAJ | Câtă tehnologie este în spatele unei sticle de apă minerală. Am intrat în fabrica Dorna din Poiana Negrii / Cum este monitorizată apa de la sursă până la produsul finitMediafax · 30 oct. 2026 · RO
- PepsiCo, Nestlé, Coca-Cola și alte zece companii lansează Asociația Română a Produselor de Marcă. Ce își propune noua organizațieEconomedia · 30 oct. 2026 · RO
- FOTO-REPORTAJ | De la izvorul din munte, pe rafturile din toată țara: cum funcționează fabrica Dorna de la Poiana Negrii, una dintre cele trei fabrici deținute de Sistemul Coca-Cola în RomâniaEconomedia · 30 oct. 2026 · RO
- Coca-Cola HBC Hungary Announces Record HUF 35 bln ExpansionBudapest Business Journal (HU, EN) · 29 oct. 2026 · EN
- Coca-Cola announces record EUR 95 million investment in Hungary – here’s what it will fundDaily News Hungary (HU, EN) · 29 oct. 2026 · EN
- Уолл-стрит закрылась в плюсе во вторникInterfax Russia (RU) · 28 oct. 2026 · RU
- Early third-quarter earnings show a 'resilient' U.S. consumer, with signs of strainCNBC — Top News · 27 oct. 2026 · EN
- Coca-Cola Raises Guidance, North America Sales DisappointBloomberg Markets · 27 oct. 2026 · EN
- Stocks making the biggest moves premarket: PayPal, Corning, UPS, Coca-Cola & moreCNBC — Top News · 27 oct. 2026 · EN
- Результаты Coca-Cola за III квартал превзошли ожиданияInterfax Russia (RU) · 27 oct. 2026 · RU
- Coca-Cola is about to report earnings. Here's what to expectCNBC — Top News · 27 oct. 2026 · EN
- La Liga anchetează incidentul în care Camavinga a fost atacat de un fan al Barcelonei care mânuia un catarg cu steagul. - Vietnam.vnSurge — Google News · 27 oct. 2026 · RO
- Coca-Cola, Nestlé și Danone schimbă etichetele sticlelor. Ce au anunțat că vor modifica - Wall-Street.roSurge — Google News · 23 oct. 2026 · RO
- Coca-Cola, Nestlé și Danone schimbă mesajele de pe sticlele din plastic. Ce informații vor primi consumatorii - Capital.roCapital.ro · 22 oct. 2026 · RO
Depuneri SEC
- Raport trimestrial28 oct. 2026
- Raport curent27 oct. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial29 iul. 2026
- Raport curent28 iul. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent16 iul. 2026Alte evenimente
- Raport curent25 iun. 2026Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
- Raport curent01 mai 2026Vot al acționarilor
- Raport trimestrial30 apr. 2026
- Raport curent28 apr. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)16 mar. 2026
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / The Coca-Cola Company · 20 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-07-03 · SEC / The Coca-Cola Company · 29 iul. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / The Coca-Cola Company · 28 iul. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.