olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

IP Strategy Holdings, Inc. IPST

Beverages · SIC 2080 · Verticală: Beverages (SIC 2080)

2,31USD−9,41 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

IP Strategy Holdings este o companie care combină un trezorerie de active digitale, centrată pe tokenul nativ al unei rețele de tip blockchain dedicate drepturilor de proprietate intelectuală, cu o afacere de băuturi spirtoase de nișă. Aproape toate veniturile recente au provenit din operațiunile de validator, care sunt acum amenințate de migrarea anunțată a rețelei către o altă platformă.

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea IP Strategy Holdings, Inc. (IPST) costa 2,31 USD (−9,41 % într-o zi), cu capitalizare 2,3 mil USD, randament al dividendului 0,00 %, beta 1,13, interval pe 52 de săptămâni 1,91–296,40 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 736,3 mii USD (−44,3 % an/an), profit net de -15,4 mil USD, EPS diluat -13,30 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
2,3 mil USD
acțiuni la 22 oct. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -146,00 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
-6.320,15 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
0,00 %
DPS 12 luni 0,00
Beta (2 ani)
1,13
Volatilitate (1 an) 230 %
Interval 52 săpt.
1,91296,40

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
43,0
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
2,05 – 3,07
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,26 · lățimea benzii 39,8 %
SMA 50 / 200
3,12 / 6,85
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,22 / -0,25
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−26,4 %−1,1 %−25,3 pp—
3 luni+3,1 %−0,5 %+3,6 pp—
6 luni−58,4 %+4,4 %−62,8 pp—
De la început de an−92,6 %+12,3 %−104,9 pp—
1 an−98,8 %+13,5 %−112,4 pp+6,7 %
3 aniindisponibil+76,4 %indisponibil−30,5 %
5 aniindisponibil+63,7 %indisponibil—
Scădere maximă (1 an)
−99,4 %
13 nov. 2025 → 10 aug. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−99,9 %
26 nov. 2024 → 10 aug. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
indisponibil
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
736,3 mii USD
−44,3 % an/an
Profit net
-15,4 mil USD
indisponibil an/an
EPS diluat
-13,30
indisponibil an/an
netă / operațională
-2.098,0 % / -2.014,3 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Venituri1,8 mil3,1 mil1,1 mil1,3 mil3,0 mil4,7 mil1,7 mil736,3 mii
Costul vânzărilor1,1 mil2,8 mil820,1 mii1,1 mil1,2 mil1,5 mil543,1 mii327,4 mii
Profit brut629,7 mii339,8 mii271,9 mii227,1 mii1,8 mil3,2 mil1,2 mil408,9 mii
Profit operațional-2,1 mil-8,3 mil-2,5 mil-6,6 mil-1,1 mil-123,7 mil-66,4 mil-14,8 mil
Amortizare și depreciere—300,3 mii296,5 mii273,9 mii——30,8 mii33,6 mii
Cheltuieli cu dobânzile——523,2 mii595,3 mii——12,5 mii14,8 mii
Profit înainte de impozit-3,4 mil-4,7 mil-3,0 mil-7,3 mil245,7 mil-373,1 mil-66,7 mil-15,4 mil
Impozit pe profit0003,1 mii49,4 mil-49,4 mil0710
Profit net-3,4 mil-4,7 mil-3,0 mil-7,3 mil196,3 mil-323,7 mil-66,7 mil-15,4 mil
EPS diluat-160,41-6,50 ≈-135,34-308,1216,97-14,97 ≈-134,70-13,30
Flux de numerar operațional-845,3 mii ≈-5,0 mil-2,0 mil-697,7 mii ≈-5,1 mil ≈-7,5 mil-2,5 mil-1,6 mil ≈
Investiții (capex)-259,9 mii ≈74,3 mii17,3 mii11,3 mii ≈46,2 mii ≈000 ≈
Răscumpărări de acțiuni1,3 mii ≈0——0 ≈2,0 mii——

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituri8,0 mil8,4 mil10,1 mil
Venituri an/anindisponibil+5,4 %+20,4 %
Profit net-36,8 mil710,5 mii-137,7 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibil−19.484,0 %
EPS diluat-96,45-39,46-16,03
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibil
netă %-461,6 %8,5 %-1.360,9 %
Flux de numerar liber-8,5 mil-11,3 mil-15,4 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
245,3 mii USD
Datorie financiară
2,6 mil USD
Datorie netă
2,3 mil USD
Capitaluri proprii
98,2 mil USD
Active totale
108,8 mil USD
Datorie / capitaluri
0,03x
Lichiditate curentă
0,31x
ROE
-278,2 %
ROA
-201,4 %
Marja FCF
-152,2 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
8,0 mil
2024
8,4 mil
2025
10,1 mil

SEC (XBRL)· 14 apr. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
230,2 mii
2024
6,3 mil
2025
4,6 mil

SEC (XBRL)· 14 apr. 2026verificat

Profit brut
2023
2,2 mil
2024
2,1 mil
2025
5,6 mil

SEC (XBRL)· 14 apr. 2026verificat

Profit operațional
2023
-11,3 mil
2024
-14,9 mil
2025
-133,9 mil

SEC (XBRL)· 14 apr. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
—
2024
1,3 mil
2025
1,1 mil

SEC (XBRL)· 14 apr. 2026verificat

EBITDA
2023
—
2024
-13,6 mil ≈
2025
-132,9 mil ≈

SEC (XBRL)· 14 apr. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
2,5 mil
2024
2,5 mil
2025
1,6 mil

SEC (XBRL)· 14 apr. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
-36,8 mil
2024
719,6 mii
2025
-137,7 mil

SEC (XBRL)· 14 apr. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
7,0 mii
2024
9,2 mii
2025
-8,5 mii

SEC (XBRL)· 14 apr. 2026verificat

Profit net
2023
-36,8 mil
2024
710,5 mii
2025
-137,7 mil

SEC (XBRL)· 14 apr. 2026verificat

EPS diluat
2023
-96,45
2024
-39,46
2025
-16,03

SEC (XBRL)· 14 apr. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
381,5 mii
2024
353,9 mii
2025
8,6 mil

SEC (XBRL)· 14 apr. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
—
2024
0,00
2025
0,00

SEC (XBRL)· 14 apr. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
76,9 mii
2024
453,2 mii
2025
245,3 mii

SEC (XBRL)· 23 oct. 2026verificat

Creanțe
2023
721,9 mii
2024
638,9 mii
2025
347,8 mii

SEC (XBRL)· 14 apr. 2026verificat

Stocuri
2023
2,8 mil
2024
2,5 mil
2025
1,6 mil

SEC (XBRL)· 14 apr. 2026verificat

Active curente
2023
5,3 mil
2024
3,9 mil
2025
2,7 mil

SEC (XBRL)· 14 apr. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
6,4 mil
2024
5,4 mil
2025
1,2 mil

SEC (XBRL)· 14 apr. 2026verificat

Fond comercial
2023
0
2024
589,9 mii
2025
0

SEC (XBRL)· 14 apr. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
0
2024
421,2 mii
2025
0

SEC (XBRL)· 14 apr. 2026verificat

Active totale
2023
26,3 mil
2024
28,0 mil
2025
108,8 mil

SEC (XBRL)· 14 apr. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
5,2 mil
2024
5,0 mil
2025
2,0 mil

SEC (XBRL)· 14 apr. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
14,3 mil
2024
13,2 mil
2025
2,6 mil

SEC (XBRL)· 14 apr. 2026verificat

Datorii curente
2023
62,8 mil
2024
13,8 mil
2025
8,9 mil

SEC (XBRL)· 14 apr. 2026verificat

Datorii totale
2023
69,7 mil
2024
27,2 mil
2025
10,5 mil

SEC (XBRL)· 14 apr. 2026verificat

Capital propriu
2023
-43,4 mil †
2024
791,8 mii †
2025
98,2 mil †

SEC (XBRL)· 14 apr. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
—
2024
4,6 mil
2025
—

SEC (XBRL)· 27 dec. 2024verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
-8,5 mil
2024
-11,2 mil
2025
-15,3 mil

SEC (XBRL)· 14 apr. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
26,5 mii
2024
106,4 mii
2025
74,8 mii

SEC (XBRL)· 14 apr. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
-8,5 mil ≈
2024
-11,3 mil ≈
2025
-15,4 mil ≈

SEC (XBRL)· 14 apr. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-24,1 mii
2024
-101,3 mii
2025
-16,5 mil

SEC (XBRL)· 14 apr. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
8,4 mil
2024
11,7 mil
2025
31,6 mil

SEC (XBRL)· 14 apr. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
11,3 mii
2024
3,7 mii
2025
2,0 mii

SEC (XBRL)· 14 apr. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
20,4 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
-19.484,0 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Profitabilitate

Marja brută
65,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBITDA
-2.023,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBIT
-2.029,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja netă
-2.064,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja FCF
-164,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Randamente

ROE
-2.713,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
-746,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
-1.156,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROCE
-1.041,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
date insuficiente
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
2,5 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
date insuficiente
Datorie / capital propriu
0,1x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Acoperirea dobânzilor
-374,0x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
0,3x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea rapidă
0,2x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea imediată
0,0x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-16,7 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Investiții (capex)
46,2 mii USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Fluxul de numerar liber
-16,7 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
date insuficiente

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
9 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de stoc (DIO)
201 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de plată (DPO)
553 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
-343 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
2,3 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
4,8 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-6.320,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
0,1x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
0,2x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
date insuficiente
EV/EBIT
indisponibil
date insuficiente
EV/Venit
0,5x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-727,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randamentul dividendului
0,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
0,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 41,7 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

2,31 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 2,3 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
2,3 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
0,1x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
date insuficiente
ROE
-2.713,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
-2.064,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
20,4 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
0,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Acoperire și prospețime

33/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 22 oct. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 23 oct. 2026
verificat 410derivat 35

Scorul pe grupe

42 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · baza de calcul nu este pozitivă

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Beverages (SIC 2080)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 41,7 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate-1.156,0 %0 (față de colegi)25 %
Marja netă · Calitate-2.064,0 %6 (față de colegi)15 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie-374,0x0 (pe interval fix)15 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie0,3x0 (pe interval fix)10 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare-727,8 %0 (pe interval fix)20 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente0,1 %2 (pe interval fix)15 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie0/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate2/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial2/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

IP STRATEGY HOLDINGS, INC. (IPST). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 10,1 mil USD în 2025; creștere an/an 20,4 %; marjă netă -2 064,0 %; ROE -2 713,2 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 41,7 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

Ce o infirmă

  • ROIC: -1 156,0 %
  • Marja netă: -2 064,0 %
  • Acoperirea dobânzilor: -374,0x
  • Lichiditatea curentă: 0,3x
  • Randament FCF: -727,8 %
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 0,1 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Beverages (SIC 2080) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 17 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 32,9x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 23,8x
P/S
0,2x
mediana verticalei 2,4x
sub mediană (−90,7 %)
P/B
0,1x
mediana verticalei 3,2x
sub mediană (−96,0 %)
ROE
-2.713,2 %
mediana verticalei 17,4 %
sub mediană (−15.718,7 %)
Marja netă
-2.064,0 %
mediana verticalei 7,1 %
sub mediană (−29.157,8 %)
Marja EBIT
-2.029,4 %
mediana verticalei 14,8 %
sub mediană (−13.792,9 %)
Venituri an/an
20,4 %
mediana verticalei 0,3 %
peste mediană (+7.706,9 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 2,4x
Randament dividend
0,0 %
mediana verticalei 2,5 %
sub mediană (−100,0 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
KOCoca Cola Co412,1 mld28,242,6 %28,7 %+1,9 %+31 % / +64 %
DEODIAGEO plc237,6 mld92,424,0 %9,1 %+0,3 %+7 % / −30 %
PEPPepsico Inc194,1 mld18,750,1 %10,8 %+2,3 %−4 % / −15 %
KDPKeurig Dr Pepper Inc.50,1 mld37,25,7 %7,1 %+8,2 %+32 % / +17 %
BF-ABrown Forman Corp14,9 mld20,318,1 %18,4 %−1,2 %+10 % / −48 %
PRMBPrimo Brands Corp7,6 mld79,43,2 %1,5 %+29,3 %+34 % / +46 %
COCOThe Vita Coco Company, Inc.3,7 mld32,932,0 %15,7 %+18,2 %+23 % / +133 %
WESTWestrock Coffee Company1,0 mld——-4,9 %+39,8 %+138 % / +13 %
BUDABuda Juice, Inc.83,2 mil34,519,3 %17,1 %+11,8 %indisponibil / indisponibil
SRXHSRX Global Inc.18,0 mil—-70,8 %-254,8 %−81,3 %−96 % / −100 %
WVVIWillamette Valley Vineyards, Inc.8,3 mil—-3,3 %-5,9 %−6,5 %−37 % / −68 %
YHCLQR House Inc.2,9 mil0,2-88,2 %-1.589,2 %−37,4 %−98 % / −100 %
IPSTIp Strategy Holdings, Inc.2,3 mil—-2.713,2 %-2.064,0 %+20,4 %−99 % / indisponibil
EDVAEndovia Health Sciences, Inc.1,2 mil——-53.856,5 %−90,9 %−96 % / −100 %
BRCCBRC Inc.903,4 mii—-14,2 %-1,5 %+1,7 %−23 % / −77 %
IBGInnovation Beverage Group Limited593,4 mii——-223,4 %−5,1 %−94 % / indisponibil
STZConstellation Brands, Inc.——23,9 %20,9 %−10,5 %+7 % / −40 %
ABEVAmbev S.A.——16,6 %17,6 %−1,4 %+9 % / +1 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru IPST din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    IP Strategy Holdings este o companie care combină un trezorerie de active digitale, centrată pe tokenul nativ al unei rețele de tip blockchain dedicate drepturilor de proprietate intelectuală, cu o afacere de băuturi spirtoase de nișă. Aproape toate veniturile recente au provenit din operațiunile de validator, care sunt acum amenințate de migrarea anunțată a rețelei către o altă platformă 2.

    SWOT

    Puncte tari

    • Compania deține o poziție semnificativă de tokenuri și a construit o infrastructură proprie de validare, cu marje ridicate în segmentul digital.
    • Politica de trezorerie stabilește un angajament clar față de acumularea pe termen lung a activelor de bază.
    • Segmentul de spirtoase are acoperire extinsă prin vânzări directe și canale de distribuție diversificate.

    Puncte slabe

    • Rezultatele financiare sunt puternic dependente de prețul tokenurilor, ceea ce duce la fluctuații mari ale câștigurilor și pierderilor.
    • Compania a raportat pierderi operaționale în anul fiscal 2025 și istoric a înregistrat pierderi nete în majoritatea anilor.
    • Segmentul de spirtoase rămâne sub presiune de costuri și este în proces de restructurare.

    Oportunități

    • Diversificarea în alte surse de venit din tokenuri, prin opțiuni, împrumuturi sau servicii noi, ar putea compensa veniturile din validare.
    • Extinderea licențierii brandurilor prin modelul TBN ar putea aduce venituri din redevențe cu cheltuieli reduse.
    • Vânzările directe către consumatori ar putea crește marjele pe segmentul de spirtoase premium.

    Amenințări

    • Migrarea rețelei către o altă platformă ar putea opri recompensele de validare care sunt sursa majoră de venit.
    • Reglementarea ar putea clasifica tokenurile drept valori mobiliare, cu impact asupra strategiei de trezorerie.
    • Deblocările succesive ale tokenurilor ar putea crea presiune de vânzare și scădere a prețului.

    Riscuri

    • Migrarea rețeleiridicat

      Migrarea anunțată către o altă platformă ar putea elimina infrastructura de validare și veniturile asociate, fără o dată certă a finalizării 2.

    • Volatilitatea prețului tokenuluiridicat

      Valoarea tokenurilor deținute a fluctuat foarte mult, iar schimbările de valoare sunt înregistrate direct în rezultate, generând câștiguri și pierderi mari 1.

    • Deblocări și presiune de vânzaremediu

      Eliberarea tokenurilor blocate ar putea crește oferta și ar putea reduce prețul, cu impact asupra veniturilor din validare 1.

    • Incertitudine reglementarămediu

      Clasificarea tokenurilor ca valori mobiliare ar putea impune cerințe suplimentare și ar putea afecta operațiunile de trezorerie 1.

    • Lichiditate și perioade de deactivaremediu

      Tokenurile puse în staking pot fi indisponibile pentru o perioadă, ceea ce poate limita capacitatea de a onora obligații pe termen scurt 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă migrarea rețelei se va încheia cu alternative de venit din tokenuri, compania ar putea păstra expunerea la active și ar putea reveni la venituri recurente.
    • Creșterea valorii tokenurilor ar putea genera câștiguri contabile semnificative, având în vedere poziția mare de trezorerie.
    • Dacă segmentul de spirtoase își atinge țintele de licențiere și vânzări directe, marjele ar putea crește și ar putea reduce dependența de activele digitale.

    Ce ar strica teza

    • Dacă migrarea rețelei elimină validatorul fără alternative, veniturile principale ar putea dispărea rapid.
    • O scădere a prețului tokenului ar putea genera pierderi contabile mari și ar putea afecta încrederea investitorilor.
    • Segmentul de spirtoase este mic în raport cu piața și ar putea rămâne nerentabil dacă restructurarea nu reușește.

    De urmărit

    • Calendarul și condițiile migrării către Sui, precum și impactul asupra validatorului2027
    • Existența unor alternative de venit din tokenuri după încheierea validăriiQ1 2027
    • Evoluția marjelor și a volumelor în segmentul de spirtoase după restructurarenext 10-Q
    • Clarificările regulatorii privind clasificarea tokenurilornext 10-K

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Compania operează pe două segmente: gestionarea activelor digitale bazată pe infrastructura de validare și pe managementul proprietății intelectuale, respectiv un segment tradițional de spirtoase craft prin subsidiara Heritage Distilling. După plasamentul privat din august 2025 de aproximativ 220 de milioane de dolari, compania a deținut 53,2 milioane de tokenuri, dintre care 43,5 milioane au fost puse în staking prin propriul validator 12. Segmentul de spirtoase se reorganizează spre un model mai ușor, cu producție externalizată, vânzări directe către consumatori, distribuție angro și licențieri prin rețeaua tribală TBN 1.

    Structura de capital și de trezorerie este guvernată de o politică ce stabilește că tokenurile reprezintă cel puțin 95 la sută din rezervele de trezorerie și că activele sunt păstrate în principal pentru acumulare pe termen lung 1. Compania a utilizat acoperiri limitate prin opțiuni call acoperite, generând venituri de primă, dar acest lucru rămâne o sursă de expunere suplimentară 12.

    Segmente

    Gestionarea activelor digitale și validatorul

    Acest segment include deținerea tokenurilor și operarea validatorului, cu venituri din recompense de staking. Compania a pus în staking o parte majoritară din trezorerie, iar o porțiune a fost mutată către custodieni terți pentru contracte pe termen mai lung 1. Migrarea anunțată către Sui ar putea opri veniturile curente din validare, fără ca alternativele să fie încă definite 2.

    Spirtoase craft și TBN

    Segmentul de spirtoase vinde whiskey super premium și whiskey aromatizate prin vânzări directe, distribuție angro și parteneriate cu comunitățile tribale. Accentul a fost mutat spre producția de către terți, închiderea sălilor de degustare la finalul lui 2025 și licențieri care aduc redevențe 12.

    Piața în context

    Segmentul de spirtoase craft se află pe o piață globală de aproximativ 288 de miliarde de dolari, în care compania urmărește cote de nișă prin vânzări directe care acoperă 96,8 la sută din populația SUA 2. Piața activelor digitale legate de drepturile de proprietate intelectuală este însă incipientă, iar valoarea tokenurilor are fluctuații foarte mari, ceea ce influențează direct rezultatele raportate 1.

    În piața de validare, veniturile depind de numărul de tokenuri puse în staking, de randamentul rețelei și de prețul tokenului, toate trei variabile externe companiei 1. Presiunea de vânzare din deblocările succesive ale tokenurilor poate reduce prețul și, implicit, veniturile în valoare 1.

    Tendințe

    • Migrarea rețelei către Suivânt din față

      Anunțul din octombrie 2026 privind migrarea rețelei ar putea elimina infrastructura de validare care generează venituri, dacă nu apar alternative de venit 2.

    • Creșterea interesului pentru activele digitale de trezorerievânt din spate

      Companiile care dețin active digitale ca rezervă de trezorerie pot atrage investitori interesați de expunerea la criptomonede, ceea ce ar putea sprijini finanțarea viitoare 1.

    • Incertitudine reglementară pentru tokenurivânt din față

      Tokenurile ar putea fi clasificate drept valori mobiliare, ceea ce ar impune reguli suplimentare și ar afecta strategia de trezorerie 1.

    • Consumul de spirtoase premium și canalele directemixt

      Vânzările directe către consumatori și licențierile pot susține marje mai bune pentru brandurile premium, dar consumul rămâne sensibil la condițiile macroeconomice 12.

    Poziția concurențială

    Compania se confruntă cu concurenți bine finanțați atât în domeniul validatorilor de rețea, cât și în cel al băuturilor craft, iar pierderea de cotă de piață este un risc declarat 1. În segmentul validatorilor, concurența este dată de operatori care pot delega tokenuri și pot oferi servicii similare 1.

    În spirtoase, competiția vine din branduri craft consacrate și din operatori care au deja rețele de distribuție și programe de licențiere, ceea ce ar putea limita creșterea volumelor 12.

    • Operatori de validatori independenți

      Concurenți în validarea rețelei, care pot atrage delegări de tokenuri și pot oferi servicii de staking comparabile.

    • Branduri craft de whiskey consacrate

      Concurenți pe rafturile distribuitorilor și în canalele directe, cu mărci deja cunoscute consumatorilor.

    • Furnizori de servicii de custodie

      Concurenți pentru păstrarea și stakingul tokenurilor, pe care compania îi folosește deja prin contracte terțe.

    • Alte companii de trezorerie digitală

      Companii care dețin active digitale de trezorerie și care concurează pentru capital și pentru atenția investitorilor.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Ultima știre din arhiva noastră e din 24 aug. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 27 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.

    Depuneri SEC

    Surse

    1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / IP Strategy Holdings, Inc. · 14 apr. 2026
    2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / IP Strategy Holdings, Inc. · 23 oct. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.