olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
SRX Global Inc. SRXH
Beverages · SIC 2080 · Verticală: Beverages (SIC 2080)
SRX Global Inc. este o platformă care combină investiții în companii operaționale cu o linie de produse premium pentru animale de companie, sub brandul Halo, care a rămas după reorganizarea din ultimii ani. Compania ajunge într-o fază de tranziție, cu venituri mici, dar cu o poziție de numerar solidă și cu o strategie nouă de alocare de capital.
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea SRX Global Inc. (SRXH) costa 0,89 USD (−8,07 % într-o zi), cu capitalizare 18,0 mil USD, beta 0,30, interval pe 52 de săptămâni 0,89–34,98 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 3,4 mil USD (+26,9 % an/an), profit net de -4,1 mil USD, EPS diluat -0,36 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 20,0
- supravândut (≤ 30)
- Bollinger (20, 2)
- 0,83 – 1,46
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,09 · lățimea benzii 55,2 %
- SMA 50 / 200
- 1,43 / 5,25
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,16 / -0,15
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −40,5 % | −1,1 % | −39,4 pp | — |
| 3 luni | −36,2 % | −0,5 % | −35,7 pp | — |
| 6 luni | −86,9 % | +4,4 % | −91,3 pp | — |
| De la început de an | −93,5 % | +12,3 % | −105,8 pp | — |
| 1 an | −94,5 % | +13,5 % | −108,0 pp | +6,7 % |
| 3 ani | −99,8 % | +76,4 % | −176,2 pp | −22,9 % |
| 5 ani | −100,0 % | +63,7 % | −163,7 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 42,7 mil | 11,4 mil | 7,2 mil | 2,7 mil | 3,9 mil | 2,8 mil | 3,4 mil | 3,4 mil |
| Costul vânzărilor | 33,3 mil | 6,9 mil | 4,8 mil | 2,6 mil | 2,4 mil | 1,8 mil | 2,2 mil | 2,5 mil |
| Profit brut | 9,4 mil | 4,5 mil | 2,4 mil | 31,0 mii | 1,5 mil | 1,1 mil | 1,3 mil | 904,0 mii |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 10,7 mil | 5,6 mil | 3,5 mil | 8,6 mil | 4,3 mil | 4,8 mil | 3,1 mil | 4,1 mil |
| Profit operațional | -1,3 mil | -1,1 mil | -1,1 mil | -8,6 mil | -2,8 mil | -3,8 mil | -1,8 mil | -3,2 mil |
| Amortizare și depreciere | — | 920,0 mii | 26,0 mii | — | -2,9 mil | 15,0 mii | — | — |
| Cheltuieli cu dobânzile | 180,0 mii | — | — | -30,0 mii | 658,0 mii | 1,3 mil | 1,8 mil | 569,0 mii |
| Profit înainte de impozit | -2,3 mil | 1,5 mil | -962,0 mii | -6,9 mil | -1,8 mil | -8,6 mil | -6,4 mil | -4,1 mil |
| Impozit pe profit | 345,0 mii | -2,0 mii | 2,0 mii | 138,0 mii | — | 4,0 mii | 2,0 mii | 0 ≈ |
| Profit net | -3,1 mil | -4,0 mil | -10,1 mil | -15,1 mil | -15,3 mil | -8,6 mil | -6,4 mil | -4,1 mil |
| EPS diluat | -0,14 | -0,17 | -0,39 | -44,51 | -0,18 ≈ | -0,26 | -0,02 | -0,36 |
| Flux de numerar operațional | — | 1,5 mil | 384,0 mii | -15,8 mil ≈ | 7,6 mil | -2,9 mil | -6,6 mil ≈ | — |
| Investiții (capex) | — | -955,0 mii ≈ | 7,0 mii | — | — | — | — | — |
| Răscumpărări de acțiuni | — | — | — | — | — | — | — | 0 ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | ⚠ 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 14,8 mil | 15,6 mil | 42,6 mil | 46,0 mil | 54,7 mil | 38,6 mil | 35,0 mil | 6,5 mil |
| Venituri an/an | — | +5,4 % | +173,4 % | +8,0 % | +18,8 % | −29,4 % | −9,4 % | −81,3 % |
| Profit net | -6,0 mil | -184,5 mil | -59,3 mil | 3,4 mil | -39,3 mil | -22,8 mil | -168,0 mii | -45,0 mil |
| Profit net an/an | — | indisponibil | indisponibil | indisponibil | −1.260,8 % | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | indisponibil | indisponibil | -7,26 | 0,14 | -58,93 | -32,29 | -0,10 | -2,13 |
| EPS diluat an/an | — | indisponibil | indisponibil | indisponibil | −42.192,9 % | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | -40,8 % | -1.184,2 % | -139,3 % | 7,4 % | -71,9 % | -59,0 % | -0,5 % | -688,8 % |
| Flux de numerar liber | -6,9 mil | -21,1 mil | -7,7 mil | -12,2 mil | -20,8 mil | 79,0 mii | -4,4 mil | indisponibil |
Seria se rupe înainte de 2018: anii de dinainte vin din rapoartele originale ale emitentului de atunci, anii de după dintr-o depunere ulterioară care a retratat perimetrul (separare, operațiuni întrerupte). Variația an/an peste ruptură nu se afișează.
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 30 sept. 2025
- Numerar
- 1,3 mil USD
- Datorie financiară
- 0 USD
- Datorie netă
- -1,3 mil USD
- Capitaluri proprii
- 407,0 mii USD
- Active totale
- 8,4 mil USD
- Datorie / capitaluri
- 0,00x
- Lichiditate curentă
- 2,29x
- ROE
- indisponibil
- ROA
- -371,9 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 42,6 mil | 46,0 mil | 54,7 mil | 38,6 mil | 35,0 mil | 6,5 mil | SEC (XBRL)· 05 dec. 2025verificat |
| Costul vânzărilor | 26,5 mil | 30,6 mil | 39,4 mil | 26,8 mil | 22,0 mil | 5,0 mil | SEC (XBRL)· 05 dec. 2025verificat |
| Profit brut | 16,1 mil | 15,4 mil | 15,3 mil | 11,8 mil | 13,0 mil | 1,5 mil | SEC (XBRL)· 05 dec. 2025verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 100,0 mii | 500,0 mii | 500,0 mii | 100,0 mii | 100,0 mii | — | SEC (XBRL)· 31 mar. 2025verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 34,5 mil | 28,5 mil | 35,4 mil | 24,4 mil | 19,0 mil | 12,9 mil | SEC (XBRL)· 05 dec. 2025verificat |
| Profit operațional | -27,3 mil | -17,3 mil | -38,8 mil | -21,2 mil | -6,0 mil | -11,4 mil | SEC (XBRL)· 05 dec. 2025verificat |
| Amortizare și depreciere | 1,7 mil | 1,7 mil | 1,7 mil | 1,7 mil | 130,0 mii | 31,0 mii | SEC (XBRL)· 05 dec. 2025verificat |
| EBITDA | -25,6 mil ≈ | -15,6 mil ≈ | -37,1 mil ≈ | -19,5 mil ≈ | -5,8 mil ≈ | -11,4 mil ≈ | SEC (XBRL)· 05 dec. 2025derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 9,2 mil | — | 551,0 mii | 1,4 mil | 467,0 mii | 628,0 mii | SEC (XBRL)· 05 dec. 2025verificat |
| Profit înainte de impozit | -59,3 mil | 3,4 mil | -39,3 mil | -22,8 mil | -159,0 mii | -8,6 mil | SEC (XBRL)· 05 dec. 2025verificat |
| Impozit pe profit | 0 | 37,0 mii | -18,0 mii | 2,0 mii | 9,0 mii | — | SEC (XBRL)· 31 mar. 2025verificat |
| Profit net | -59,3 mil | 3,4 mil | -39,3 mil | -22,8 mil | -168,0 mii | -45,0 mil | SEC (XBRL)· 05 dec. 2025verificat |
| EPS diluat | -7,26 | 0,14 | -58,93 | -32,29 | -0,10 | -2,13 | SEC (XBRL)· 05 dec. 2025verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 8,2 mil | 21,9 mil | 667,1 mii | 705,2 mii | 1,6 mil | 21,1 mil | SEC (XBRL)· 05 dec. 2025verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 24,4 mil
- 2024
- 19,0 mil
- 2025
- 12,9 mil
SEC (XBRL)· 05 dec. 2025verificat
- 2023
- 705,2 mii
- 2024
- 1,6 mil
- 2025
- 21,1 mil
SEC (XBRL)· 05 dec. 2025verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 3,9 mil | 21,7 mil | 3,2 mil | 4,5 mil | 3,1 mil | 1,3 mil | SEC (XBRL)· 05 dec. 2025verificat |
| Creanțe | 4,6 mil | 6,8 mil | 6,7 mil | 4,4 mil | 5,4 mil | 3,9 mil | SEC (XBRL)· 05 dec. 2025verificat |
| Stocuri | 4,9 mil | 5,2 mil | 10,3 mil | 6,6 mil | 3,9 mil | 2,1 mil | SEC (XBRL)· 05 dec. 2025verificat |
| Active curente | 17,6 mil | 43,9 mil | 27,5 mil | 16,2 mil | 15,0 mil | 8,1 mil | SEC (XBRL)· 05 dec. 2025verificat |
| Imobilizări corporale nete | 252,0 mii | 369,0 mii | 375,0 mii | 230,0 mii | 138,0 mii | 88,0 mii | SEC (XBRL)· 05 dec. 2025verificat |
| Fond comercial | 18,6 mil | 18,6 mil | 0 | — | 405,0 mii | — | SEC (XBRL)· 31 mar. 2025verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 13,1 mil | 11,6 mil | 10,1 mil | — | — | — | SEC (XBRL)· 28 mar. 2023verificat |
| Active totale | 51,3 mil | 74,7 mil | 38,7 mil | 16,7 mil | 15,8 mil | 8,4 mil | SEC (XBRL)· 05 dec. 2025verificat |
| Datorii comerciale | 3,1 mil | 4,6 mil | 2,9 mil | 6,9 mil | 3,1 mil | 2,1 mil | SEC (XBRL)· 05 dec. 2025verificat |
| Datorie pe termen scurt | 8,0 mil | 855,0 mii | 165,0 mii | 162,0 mii | 2,4 mil | — | SEC (XBRL)· 31 mar. 2025verificat |
| Datorie pe termen lung | 24,6 mil | 9,4 mil | 11,4 mil | 4,6 mil | 2,4 mil | 0 | SEC (XBRL)· 14 mai 2026verificat |
| Datorii curente | 54,6 mil | 7,3 mil | 5,6 mil | 13,7 mil | 7,1 mil | 3,5 mil | SEC (XBRL)· 05 dec. 2025verificat |
| Datorii totale | 79,4 mil | 16,8 mil | 17,1 mil | 13,8 mil | 7,2 mil | 8,0 mil | SEC (XBRL)· 05 dec. 2025verificat |
| Capital propriu | -28,1 mil † | 57,9 mil † | 21,5 mil † | 2,9 mil † | -63,7 mil † | 407,0 mii † | SEC (XBRL)· 05 dec. 2025verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | — | — | — | — | — | 24,9 mil | SEC (XBRL)· 30 sept. 2025verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- —
- 2024
- —
- 2025
- 24,9 mil
SEC (XBRL)· 30 sept. 2025verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -7,5 mil | -11,9 mil | -20,6 mil | 97,0 mii | -4,4 mil | -8,1 mil | SEC (XBRL)· 05 dec. 2025verificat |
| Investiții (capex) | 151,0 mii | 353,0 mii | 198,0 mii | 18,0 mii | 41,0 mii | — | SEC (XBRL)· 31 mar. 2025verificat |
| Flux de numerar liber | -7,7 mil ≈ | -12,2 mil ≈ | -20,8 mil ≈ | 79,0 mii ≈ | -4,4 mil ≈ | — | SEC (XBRL)· 31 mar. 2025derivat |
| Flux de numerar din investiții | -151,0 mii | -353,0 mii | -198,0 mii | -18,0 mii | -2,3 mil | 5,9 mil | SEC (XBRL)· 05 dec. 2025verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 9,1 mil | 37,2 mil | 1,3 mil | -5,1 mil | 5,2 mil | 12,2 mil | SEC (XBRL)· 05 dec. 2025verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 0 | 1,6 mil | 0 | — | — | — | SEC (XBRL)· 28 mar. 2023verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 5 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 35,4 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 18,0 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
35 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · intrarea există, dar ultima ei cifră e mult mai veche decât ultima perioadă raportată: nu se folosește
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 35,4 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | -29,1 % | 8 (față de colegi) | 29 % |
| Marja netă · Calitate | -254,8 % | 18 (față de colegi) | 18 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | -50,7 % | 0 (pe interval fix) | 24 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | -2,7x | 0 (pe interval fix) | 18 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 27,6x | 100 (pe interval fix) | 12 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie40/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate11/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
SRX Global Inc. (SRXH). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 6,5 mil USD în 2025; creștere an/an -81,3 %; marjă netă -254,8 %; ROE -70,8 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 35,4 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Lichiditatea curentă: 27,6x
Ce o infirmă
- ROIC: -29,1 %
- Marja netă: -254,8 %
- CAGR venituri 3 ani: -50,7 %
- Acoperirea dobânzilor: -2,7x
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Beverages (SIC 2080) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 17 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| KOCoca Cola Co | 412,1 mld | 28,2 | 42,6 % | 28,7 % | +1,9 % | +31 % / +64 % |
| DEODIAGEO plc | 237,6 mld | 92,4 | 24,0 % | 9,1 % | +0,3 % | +7 % / −30 % |
| PEPPepsico Inc | 194,1 mld | 18,7 | 50,1 % | 10,8 % | +2,3 % | −4 % / −15 % |
| KDPKeurig Dr Pepper Inc. | 50,1 mld | 37,2 | 5,7 % | 7,1 % | +8,2 % | +32 % / +17 % |
| BF-ABrown Forman Corp | 14,9 mld | 20,3 | 18,1 % | 18,4 % | −1,2 % | +10 % / −48 % |
| PRMBPrimo Brands Corp | 7,6 mld | 79,4 | 3,2 % | 1,5 % | +29,3 % | +34 % / +46 % |
| COCOThe Vita Coco Company, Inc. | 3,7 mld | 32,9 | 32,0 % | 15,7 % | +18,2 % | +23 % / +133 % |
| WESTWestrock Coffee Company | 1,0 mld | — | — | -4,9 % | +39,8 % | +138 % / +13 % |
| BUDABuda Juice, Inc. | 83,2 mil | 34,5 | 19,3 % | 17,1 % | +11,8 % | indisponibil / indisponibil |
| SRXHSRX Global Inc. | 18,0 mil | — | -70,8 % | -254,8 % | −81,3 % | −94 % / −100 % |
| WVVIWillamette Valley Vineyards, Inc. | 8,3 mil | — | -3,3 % | -5,9 % | −6,5 % | −37 % / −68 % |
| YHCLQR House Inc. | 2,9 mil | 0,2 | -88,2 % | -1.589,2 % | −37,4 % | −98 % / −100 % |
| IPSTIp Strategy Holdings, Inc. | 2,3 mil | — | -2.713,2 % | -2.064,0 % | +20,4 % | −98 % / indisponibil |
| EDVAEndovia Health Sciences, Inc. | 1,2 mil | — | — | -53.856,5 % | −90,9 % | −96 % / −100 % |
| BRCCBRC Inc. | 903,4 mii | — | -14,2 % | -1,5 % | +1,7 % | −23 % / −77 % |
| IBGInnovation Beverage Group Limited | 593,4 mii | — | — | -223,4 % | −5,1 % | −94 % / indisponibil |
| ABEVAmbev S.A. | — | — | 16,6 % | 17,6 % | −1,4 % | +9 % / +1 % |
| STZConstellation Brands, Inc. | — | — | 23,9 % | 20,9 % | −10,5 % | +7 % / −40 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru SRXH din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
SRX Global Inc. este o platformă care combină investiții în companii operaționale cu o linie de produse premium pentru animale de companie, sub brandul Halo, care a rămas după reorganizarea din ultimii ani. Compania ajunge într-o fază de tranziție, cu venituri mici, dar cu o poziție de numerar solidă și cu o strategie nouă de alocare de capital 13.
SWOT
Puncte tari
- Brandul Halo are fidelitate ridicată și o bază de clienți care cumpără repetat online.
- Compania are o poziție de numerar solidă și nu are datorii restante la data ultimului raport trimestrial.
- Structura operațională redusă după reorganizare poate facilita controlul costurilor.
Puncte slabe
- Veniturile din activitatea de bază sunt mici, iar istoricul de pierderi nete rămâne o problemă.
- Dependența de câțiva co-fabricanți și de furnizori limitează flexibilitatea operațională.
- Personalul redus poate face dificilă gestionarea simultană a produselor și a investițiilor.
Oportunități
- Creșterea vânzărilor online și extinderea clienților noi ar putea sprijini o revenire a veniturilor.
- Integrarea capacităților de investiții ar putea aduce noi surse de venit, dacă rezultatele se confirmă în timp.
- Un program de răscumpărare de acțiuni, dacă este executat, ar putea susține valoarea pe acțiune.
Amenințări
- Concurența din partea producătorilor mari și a brandurilor specializate poate presa marjele.
- Costurile de publicitate online și schimbările din platformele de vânzare pot afecta vizibilitatea brandului.
- Volatilitatea activelor digitale poate produce pierderi contabile semnificative.
Riscuri
- Pierderi nete persistenteridicat
Compania a raportat pierderi nete în perioadele recente, iar continuarea lor ar putea afecta capacitatea de a finanța operațiunile 13.
- Volatilitatea activelor digitaleridicat
Schimbările valorii juste a activelor digitale pot produce pierderi contabile mari, independent de performanța operațională 3.
- Dependența de furnizorimediu
Un număr mic de co-fabricanți și de furnizori de materii prime ar putea perturba producția dacă apar probleme de calitate sau de livrare 1.
- Rezultate hipotetice ale modeluluimediu
Performanța EMJX este hipotetică, iar pe o perioadă scurtă de 14 zile nu oferă o bază sigură de evaluare 3.
- Diluare din finanțări convertibilemediu
Instrumentele convertibile și warrantele emise anterior ar putea dilua acționarii dacă sunt exercitate la scară mare 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă vânzările Halo continuă să crească și marjele se îmbunătățesc, compania ar putea transforma o bază mică de venituri într-o platformă mai stabilă.
- Poziția de numerar și lipsa datoriilor oferă flexibilitate pentru investiții și pentru politica de distribuire către acționari.
- Integrarea EMJX ar putea aduce capacități noi de alocare de capital, dacă rezultatele se confirmă pe o perioadă mai lungă.
Ce ar strica teza
- Veniturile rămân mici față de costurile operaționale, iar pierderile pot persista dacă vânzările nu accelerează.
- Activitatea de investiții în active digitale expune compania la volatilitate mare, care poate șterge câștigurile din activitatea principală.
- Concurența din partea marilor producători și presiunea costurilor de publicitate ar putea limita capacitatea brandului de a crește.
De urmărit
- Evoluția vânzărilor nete ale brandului Halo și a marjei bruteQ4 2026
- Rezultatele reale ale alocării de capital prin EMJX, nu doar cele hipotetice2027
- Execuția programului de răscumpărare de acțiuni și a dividendului unicQ4 2026
- Evoluția pierderii nete și a EBITDA ajustat în raportul anualnext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Activitatea continuă a companiei este centrată pe Consumer Products, adică pe brandul Halo, care oferă hrană, recompense, suplimente și produse dentare pentru câini și pisici. Vânzările se fac în principal online, prin platforme precum Amazon și Chewy, în timp ce canalul direct către consumator a fost închis în iunie 2024 1. Fostele operațiuni de farmacii și servicii medicale au fost scoase din activitatea curentă, iar veniturile din continuare au fost de aproximativ 6,5 milioane USD în anul fiscal 2025 1.
Din punct de vedere al structurii, compania nu își produce hrana singură, ci se bazează pe parteneri de co-fabricație, iar un procent foarte mare din achiziții provine de la un număr mic de furnizori 1. Compania s-a reorganizat după fuziunea inversă din aprilie 2025 și după procedura CCAA a filialei canadiene, ceea ce a lăsat în urmă o structură mai simplă 12. Din 2026, compania se prezintă și ca platformă de investiții, cu achiziția EMJX și cu o capitalizare bazată pe numerar 3.
Pe partea de conducere și personal, compania avea la 30 septembrie 2025 zece angajați cu normă întreagă și unul cu normă parțială, ceea ce arată o structură operațională foarte redusă 1. Sediul principal se află în North Palm Beach, Florida, iar compania își vinde produsele aproape exclusiv pe piața din Statele Unite 13.
Segmente
Consumer Products (Halo)
Acesta este singurul segment operațional rămas, care cuprinde peste o sută de produse premium și super-premium pentru animale. Vânzările sunt dominate de canalul de comerț electronic, unde fidelitatea clienților ajută la repetarea comenzilor 1. În trimestrul trei al anului fiscal 2026, vânzările nete ale segmentului au crescut la 3,4 milioane USD 3.
Investiții și trezorerie digitală (EMJX)
Acest segment nou a apărut după achiziția EMJX, finalizată la 16 iunie 2026, și combină modele cantitative cu active digitale. Rezultatele sunt hipotetice și nu reprezintă câștiguri reale, ceea ce face ca evaluarea lui să rămână incertă pentru perioada următoare 3.
Piața în context
Piața produselor premium pentru animale de companie este descrisă de companie ca fiind foarte competitivă, cu concurență din partea marilor producători convenționali și a brandurilor naturale sau specializate 1. Creșterea comerțului electronic a schimbat modul în care clienții cumpără hrana, iar brandurile care au trecut rapid la vânzările online au avut mai multă vizibilitate 1.
Pentru compania aflată în tranziție, piața poate fi mai accesibilă dacă reușește să mențină relațiile cu clienții și cu platformele de vânzare, dar presiunea prețurilor și costurile de publicitate online pot limita marjele. Datele comparative din raportarea trimestrială sugerează că brandul încă își poate atrage clienți noi cu costuri relativ controlate 3.
Tendințe
- Trecerea spre vânzările onlinevânt din spate
Compania a mutat aproape toate eforturile de marketing către canalele digitale, ceea ce ar putea accelera creșterea dacă cererea online rămâne puternică 1.
- Reorganizarea după procedura CCAAmixt
Închiderea operațiunilor medicale a redus costurile, dar a lăsat compania cu o bază de venituri mică, ceea ce poate limita creșterea pe termen scurt 12.
- Diversificarea spre investițiimixt
Achiziția EMJX și strategia de alocare de capital pot deschide noi surse de valoare, dar rezultatele actuale sunt de scurtă durată și greu de comparat 3.
- Presiunea costurilor de achiziție și a finanțăriivânt din față
Costurile de publicitate și de finanțare au crescut în ultimele trimestre, iar dobânzile și pierderile din valoarea justă pot afecta rezultatul net dacă aceste tendințe continuă 3.
Poziția concurențială
Compania concurează cu producători convenționali de hrană pentru animale, precum Mars, Nestlé sau Big Heart Pet Brands, și cu producători specializați, precum Blue Buffalo, Wellness, Fromm, Orijen, Merrick, Stella & Chewy, Open Farm și Freshpet 1. Pe lângă aceștia există și numeroase branduri regionale de nișă 1.
Avantajul companiei constă în brandul Halo și în relațiile cu platformele online, dar lipsa unei scale mari și dependența de câțiva furnizori o expun concurenței mai bine finanțate 1.
- Mars
Producător convențional de hrană pentru animale, menționat ca concurent direct în categoria produselor clasice.
- Nestlé
Grup care operează atât hrană convențională, cât și linii specializate pentru animale de companie.
- Blue Buffalo
Brand premium cu hrană naturală, care face parte dintr-un grup mai mare și concurează direct cu Halo.
- Freshpet
Producător de hrană proaspătă pentru animale, un concurent în segmentul premium.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport curent07 oct. 2026Acord material · Situații financiare și anexe
- Raport curent06 oct. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent09 sept. 2026Acord material · Situații financiare și anexe
- Raport curent02 sept. 2026Acord material · Situații financiare și anexe
- Raport curent28 aug. 2026Acord material · Item 3.02 · Situații financiare și anexe
- Raport curent19 aug. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial13 aug. 2026
- Raport curent (amendament)29 iul. 2026Item 3.02
- Raport curent28 iul. 2026Item 3.02
- Raport curent21 iul. 2026Acord material · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-09-30 · SEC / SRX Global Inc. · 05 dec. 2025
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / SRX Global Inc. · 13 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / SRX Global Inc. · 19 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.