olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
BRC Inc. BRCC
Beverages · SIC 2080 · Verticală: Beverages (SIC 2080)
BRC Inc. este o companie de cafea premium și băuturi energizante fondată de un veteran, care vinde prin canale Wholesale, DTC și Outposts. Ca venituri, compania a crescut la 398,3 milioane USD în exercițiul 2025, iar în trimestrul al doilea din 2026 a raportat o creștere a veniturilor de 12,8%.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea BRC Inc. (BRCC) costa 9,75 USD (−0,20 % într-o zi), cu capitalizare 903,4 mii USD, beta 0,88, interval pe 52 de săptămâni 6,25–17,80 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 108,0 mil USD (+7,3 % an/an), profit net de -3,3 mil USD, EPS diluat -0,28 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 42,3
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 8,72 – 12,98
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,24 · lățimea benzii 39,3 %
- SMA 50 / 200
- 9,70 / 10,24
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 0,45 / 0,59
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +3,2 % | −1,1 % | +4,3 pp | — |
| 3 luni | −3,5 % | −0,5 % | −3,0 pp | — |
| 6 luni | −22,6 % | +4,4 % | −27,0 pp | — |
| De la început de an | −12,2 % | +12,3 % | −24,5 pp | — |
| 1 an | −26,1 % | +13,5 % | −39,7 pp | +6,7 % |
| 3 ani | −69,2 % | +76,4 % | −145,7 pp | −22,9 % |
| 5 ani | indisponibil | +63,7 % | indisponibil | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 105,9 mil | 90,0 mil | 94,8 mil | 100,7 mil | 112,7 mil | 109,2 mil | 107,0 mil | 108,0 mil |
| Costul vânzărilor | 65,5 mil | 57,5 mil | 62,7 mil | 63,6 mil | 76,6 mil | 73,1 mil | 70,5 mil | 67,9 mil |
| Profit brut | 40,4 mil | 32,5 mil | 32,2 mil | 37,1 mil | 36,2 mil | 36,1 mil | 36,5 mil | 40,1 mil |
| Profit operațional | -2,2 mil | -5,4 mil | -12,6 mil | 518,0 mii | -7,1 mil | 1,3 mil | 1,1 mil | -7,5 mil |
| Amortizare și depreciere | 2,6 mil | 2,6 mil | 4,0 mil ≈ | 3,1 mil ≈ | 2,6 mil | 2,2 mil | 2,0 mil ≈ | 1,8 mil ≈ |
| Cheltuieli cu dobânzile | 4,5 mil | 2,4 mil | 1,8 mil | 1,7 mil | 1,6 mil | 1,2 mil | 1,3 mil | 1,1 mil |
| Profit înainte de impozit | -6,7 mil | -7,8 mil | -14,5 mil | -1,2 mil | -8,6 mil | 79,0 mii | -153,0 mii | -8,6 mil |
| Impozit pe profit | 21,0 mii | 44,0 mii | 44,0 mii | 44,0 mii | 0 | 33,0 mii | 33,0 mii | 33,0 mii |
| Profit net | -2,5 mil | -2,9 mil | -5,3 mil | -486,0 mii | -3,2 mil | -15,0 mii | -103,0 mii | -3,3 mil |
| EPS diluat | -0,03 ≈ | -0,04 | -0,07 | -0,05 | -0,01 ≈ | 0,00 | 0,00 | -0,28 |
| Flux de numerar operațional | 2,2 mil | -4,1 mil | -3,3 mil ≈ | 6,4 mil ≈ | -8,7 mil | 6,8 mil | 5,9 mil ≈ | -2,2 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 1,7 mil | 1,2 mil | 974,0 mii ≈ | 817,0 mii ≈ | 696,0 mii | 630,0 mii | 463,0 mii ≈ | 501,0 mii ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 82,1 mil | 163,9 mil | 233,1 mil | 301,3 mil | 395,6 mil | 391,5 mil | 398,3 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +99,6 % | +42,2 % | +29,3 % | +31,3 % | −1,0 % | +1,7 % |
| Profit net | -772,0 mii | 4,3 mil | -13,8 mil | -82,9 mil | -16,7 mil | -3,0 mil | -11,9 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | −420,4 % | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | indisponibil | indisponibil | indisponibil | -1,62 | -0,27 | -0,04 | -0,13 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | -0,9 % | 2,6 % | -5,9 % | -27,5 % | -4,2 % | -0,8 % | -3,0 % |
| Flux de numerar liber | 3,1 mil | 1,8 mil | -27,0 mil | -146,6 mil | -52,2 mil | 2,6 mil | -13,5 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 4,3 mil USD
- Datorie financiară
- 34,7 mil USD
- Datorie netă
- 30,4 mil USD
- Capitaluri proprii
- 68,0 mil USD
- Active totale
- 209,2 mil USD
- Datorie / capitaluri
- 0,51x
- Lichiditate curentă
- 1,32x
- ROE
- -20,3 %
- ROA
- -5,5 %
- Marja FCF
- -3,4 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 163,9 mil | 233,1 mil | 301,3 mil | 395,6 mil | 391,5 mil | 398,3 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 94,5 mil | 143,4 mil | 202,1 mil | 270,2 mil | 230,3 mil | 260,3 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Profit brut | 69,4 mil | 89,7 mil | 99,2 mil | 125,4 mil | 161,2 mil | 137,9 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Profit operațional | 5,8 mil | -11,6 mil | -67,8 mil | -50,2 mil | 3,8 mil | -24,6 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 1,4 mil | 2,9 mil | 4,4 mil | 7,3 mil | 10,1 mil | 12,2 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| EBITDA | 7,2 mil ≈ | -8,7 mil ≈ | -63,4 mil ≈ | -42,9 mil ≈ | 13,9 mil ≈ | -12,4 mil ≈ | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 1,0 mil | 2,0 mil | 1,6 mil | 6,3 mil | 11,3 mil | 7,5 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 4,5 mil | -13,7 mil | -337,7 mil | -56,5 mil | -7,5 mil | -32,1 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 185,0 mii | 178,0 mii | 367,0 mii | 185,0 mii | 172,0 mii | 132,0 mii | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Profit net | 4,3 mil | -13,8 mil | -82,9 mil | -16,7 mil | -3,0 mil | -11,9 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | — | — | -1,62 | -0,27 | -0,04 | -0,13 | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | — | — | 51,2 mil | 60,9 mil | 71,1 mil | 95,2 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 60,9 mil
- 2024
- 71,1 mil
- 2025
- 95,2 mil
SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 35,2 mil | 18,3 mil | 39,0 mil | 12,4 mil | 6,8 mil | 4,3 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Creanțe | 3,6 mil | 7,4 mil | 22,3 mil | 25,2 mil | 33,6 mil | 35,1 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Stocuri | 16,0 mil | 20,9 mil | 77,2 mil | 56,5 mil | 42,6 mil | 49,7 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Active curente | 57,1 mil | 53,0 mil | 145,3 mil | 107,7 mil | 95,5 mil | 100,3 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 14,7 mil | 31,1 mil | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 16 mar. 2022verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 191,0 mii | 167,0 mii | 225,0 mii | 418,0 mii | 359,0 mii | 300,0 mii | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Active totale | 72,5 mil | 87,1 mil | 225,3 mil | 235,8 mil | 227,4 mil | 209,2 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 11,5 mil | 17,4 mil | 12,4 mil | 33,6 mil | 38,8 mil | 34,7 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 866,0 mii | 12,0 mil | 2,1 mil | 2,3 mil | 2,0 mil | 2,4 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 12,2 mil | 22,7 mil | 47,0 mil | 68,7 mil | 63,0 mil | 32,3 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Datorii curente | 33,5 mil | 59,0 mil | 62,2 mil | 84,1 mil | 75,2 mil | 76,1 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 46,4 mil | 82,3 mil | 129,4 mil | 189,3 mil | 177,9 mil | 141,2 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | -102,9 mil | -149,5 mil | 95,9 mil | 46,5 mil | 49,5 mil | 68,0 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
- 2023
- 418,0 mii
- 2024
- 359,0 mii
- 2025
- 300,0 mii
SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 11,5 mil | -7,7 mil | -116,2 mil | -25,0 mil | 11,3 mil | -9,8 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 9,8 mil | 19,3 mil | 30,4 mil | 27,2 mil | 8,7 mil | 3,7 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 1,8 mil ≈ | -27,0 mil ≈ | -146,6 mil ≈ | -52,2 mil ≈ | 2,6 mil ≈ | -13,5 mil ≈ | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -9,8 mil | -19,3 mil | -30,4 mil | -21,5 mil | -7,7 mil | 1,4 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 28,8 mil | 9,7 mil | 167,3 mil | 21,4 mil | -10,7 mil | 5,9 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Dividende plătite | 0 | 7,0 mil | 0 | 0 | — | — | SEC (XBRL)· 06 mar. 2024verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 0 | 0 | 20,1 mil | 0 | 0 | — | SEC (XBRL)· 03 mar. 2025verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 903,4 mii USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
44 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 961,88 – 3.934,25 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)961,88 – 3.934,25 (Mijloc 1.610,48)WACC 5,2 % · FCFF de pornire 3,8 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 88 %Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.DCF invers: nicio creștere între −30 % și +40 % nu justifică prețul
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · lipsesc date de intrare
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | -10,8 % | 15 (față de colegi) | 24 % |
| Marja netă · Calitate | -1,5 % | 41 (față de colegi) | 14 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 9,7 % | 81 (pe interval fix) | 19 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | -2,3x | 0 (pe interval fix) | 14 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,6x | 66 (pe interval fix) | 10 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | -67,9 % | 0 (pe interval fix) | 19 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie26/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial81/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate25/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
BRC Inc. (BRCC). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 398,3 mil USD în 2025; creștere an/an 1,7 %; marjă netă -1,5 %; ROE -14,2 %.
Intervalul de valoare estimat este 961,88–3 934,25 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 1 610,48 USD, prețul de 9,75 USD lasă un potențial de 16 417,7 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 99,4 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- CAGR venituri 3 ani: 9,7 %
- Prețul este sub intervalul de valoare estimat
Ce o infirmă
- ROIC: -10,8 %
- Acoperirea dobânzilor: -2,3x
- Randament FCF: -67,9 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Beverages (SIC 2080) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 17 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| KOCoca Cola Co | 412,1 mld | 28,2 | 42,6 % | 28,7 % | +1,9 % | +31 % / +64 % |
| DEODIAGEO plc | 237,6 mld | 92,4 | 24,0 % | 9,1 % | +0,3 % | +7 % / −30 % |
| PEPPepsico Inc | 194,1 mld | 18,7 | 50,1 % | 10,8 % | +2,3 % | −4 % / −15 % |
| KDPKeurig Dr Pepper Inc. | 50,1 mld | 37,2 | 5,7 % | 7,1 % | +8,2 % | +32 % / +17 % |
| BF-ABrown Forman Corp | 14,9 mld | 20,3 | 18,1 % | 18,4 % | −1,2 % | +10 % / −48 % |
| PRMBPrimo Brands Corp | 7,6 mld | 79,4 | 3,2 % | 1,5 % | +29,3 % | +34 % / +46 % |
| COCOThe Vita Coco Company, Inc. | 3,7 mld | 32,9 | 32,0 % | 15,7 % | +18,2 % | +23 % / +133 % |
| WESTWestrock Coffee Company | 1,0 mld | — | — | -4,9 % | +39,8 % | +138 % / +13 % |
| BUDABuda Juice, Inc. | 83,2 mil | 34,5 | 19,3 % | 17,1 % | +11,8 % | indisponibil / indisponibil |
| SRXHSRX Global Inc. | 18,0 mil | — | -70,8 % | -254,8 % | −81,3 % | −96 % / −100 % |
| WVVIWillamette Valley Vineyards, Inc. | 8,3 mil | — | -3,3 % | -5,9 % | −6,5 % | −37 % / −68 % |
| YHCLQR House Inc. | 2,9 mil | 0,2 | -88,2 % | -1.589,2 % | −37,4 % | −98 % / −100 % |
| IPSTIp Strategy Holdings, Inc. | 2,3 mil | — | -2.713,2 % | -2.064,0 % | +20,4 % | −98 % / indisponibil |
| EDVAEndovia Health Sciences, Inc. | 1,2 mil | — | — | -53.856,5 % | −90,9 % | −96 % / −100 % |
| BRCCBRC Inc. | 903,4 mii | — | -14,2 % | -1,5 % | +1,7 % | −26 % / −69 % |
| IBGInnovation Beverage Group Limited | 593,4 mii | — | — | -223,4 % | −5,1 % | −94 % / indisponibil |
| STZConstellation Brands, Inc. | — | — | 23,9 % | 20,9 % | −10,5 % | +7 % / −40 % |
| ABEVAmbev S.A. | — | — | 16,6 % | 17,6 % | −1,4 % | +9 % / +1 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru BRCC din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 03 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (02 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (02 nov. 2026).
Pe scurt
BRC Inc. este o companie de cafea premium și băuturi energizante fondată de un veteran, care vinde prin canale Wholesale, DTC și Outposts. Ca venituri, compania a crescut la 398,3 milioane USD în exercițiul 2025 1, iar în trimestrul al doilea din 2026 a raportat o creștere a veniturilor de 12,8% 3.
SWOT
Puncte tari
- Brand puternic legat de misiunea față de veterani și prezență media proprie, care susține loialitatea clienților 1.
- Model omnicanal cu trei canale și o bază de abonați angajată, care reduce dependența de un singur canal 1.
- Creșterea veniturilor în 2026 și îmbunătățirea EBITDA ajustat arată o execuție în pas cu planul 3.
Puncte slabe
Oportunități
- Extinderea distribuției în retailul FDM și în magazinele specializate poate adăuga volum și vizibilitate 12.
- Creșterea categoriei Black Rifle Energy și a cafelei RTD ar putea diversifica veniturile 1.
- Economiile din planul operațional și scăderea costurilor cu cafeaua ar putea îmbunătăți marja în a doua jumătate a anului 23.
Riscuri
- Reputația branduluiridicat
Brandul este legat de valori politice și de conținutul media, iar controversele pot duce la boicoturi și pierderi de clienți 1.
- Costul cafelei verziridicat
Creșterea costurilor cu materia primă și tarifele pot reduce marja brută dacă nu sunt compensate prin prețuri 13.
- Dependența de retailerii marimediu
Canalul Wholesale depinde de un număr mic de parteneri FDM, iar pierderea unui partener ar putea reduce semnificativ veniturile 1.
- Canibalizarea canalelormediu
Trecerea clienților de la DTC la retail poate duce la o creștere totală mai mică decât se așteaptă compania 1.
- Istoric limitatscăzut
Istoricul operațional limitat face greu de estimat creșterea viitoare, iar veniturile trecute nu garantează rezultate viitoare 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă distribuția Wholesale continuă să crească și DTC își menține ritmul din 2026, veniturile ar putea depăși ținta anuală de creștere 23.
- Îmbunătățirea marjei în a doua jumătate a anului, susținută de scăderea costurilor cu cafeaua, ar putea aduce un EBITDA ajustat mai mare 3.
- Brandul și comunitatea de abonați oferă un avantaj de loialitate care poate susține vânzările repetate 1.
Ce ar strica teza
- Marja brută a scăzut în 2025 și presiunile din costurile cu materia primă pot persista, ceea ce ar limita câștigul din creșterea volumelor 13.
- Compania a avut pierderi nete în mai mulți ani, iar profitabilitatea depinde de reușita planului de eficientizare 13.
- Concurenții mari au resurse mult superioare și pot reacționa agresiv prin prețuri sau promoții în raft 1.
De urmărit
- Evoluția marjei brute față de ghidajul pentru 2026Q3 2026
- Creșterea veniturilor Wholesale și DTC după a doua jumătate a anuluiQ4 2026
- Realizarea ghidajului privind EBITDA ajustat pentru 20262026
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 03 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (02 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (02 nov. 2026).
Afacerea
BRC Inc. operează prin brandul Black Rifle Coffee, o companie premium de cafea și băuturi energizante cu sediul în Utah, care combină produsele cu conținut media propriu. Compania are un singur segment raportabil, format din trei canale: Wholesale (retail FDM și magazine specializate), DTC (inclusiv abonamentul Coffee Club) și Outposts (cafenele proprii și francizate) 1. Brandul s-a extins de la cafeaua prăjită la cafea single-serve, cafea RTD și băutura energizantă Black Rifle Energy, lansată la sfârșitul anului 2024 1.
Segmente
Piața în context
Compania activează pe piața americană a cafelei și a băuturilor energizante, unde concurența este intensă, iar prețul, aromele, ambalajul și spațiul din raft contează mult 1. Cafeaua prăjită și cafeaua RTD sunt piețe disputate de branduri consacrate, iar dependența de lanțurile FDM este un element central al creșterii 1. Sezonalitatea este moderată, cu trimestrul întâi de obicei mai slab și trimestrul patru mai puternic 1.
Tendințe
- Extinderea distribuției în retailul FDMvânt din spate
Creșterea Wholesale vine din adăugarea de clienți și din mai multă prezență în raft, ceea ce susține veniturile dacă distribuția continuă să se extindă 2.
- Revenirea canalului DTCmixt
Vânzările DTC au crescut în 2026 prin piețele digitale terțe, dar costurile de marketplace cresc odată cu volumul și pot diminua marja.
- Costul cafelei verzi și tarifelevânt din față
Costurile mai mari ale cafelei verzi și tarifele au apăsat pe marjă, iar compania se așteaptă la o îmbunătățire în a doua jumătate a anului dacă costurile scad 3.
- Eficientizarea operaționalăvânt din spate
Planul de îmbunătățire operațională a redus costurile de transport și de personal, iar economiile realizate au crescut în 2026 23.
Poziția concurențială
Concurenții includ companii internaționale mari de alimente și băuturi, precum Nestlé, Starbucks, Monster și Pepsi, plus mărci private și firme mici în creștere 1. Multe dintre acestea au resurse financiare, de marketing și de distribuție mult mai mari decât ale BRC Inc. 1. Diferențierea companiei stă în portofoliu, în brand, în conținutul media propriu și în comunitatea de abonați 1.
- Nestlé
Concurent mare cu resurse financiare și de distribuție superioare, activ în cafea și alte băuturi 1.
- StarbucksSBUX
Brand consacrat în cafea, cu puternică recunoaștere și rețea proprie de cafenele 1.
- MonsterMNST
Concurent direct în categoria băuturilor energizante, cu prezență puternică în retail 1.
- PepsiPEP
Companie mare de băuturi care concurează în categoriile RTD și energizante 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport trimestrial02 nov. 2026
- Raport curent02 nov. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent24 aug. 2026Item 3.03 · Modificarea statutului · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial03 aug. 2026
- Raport curent03 aug. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent02 iun. 2026Vot al acționarilor · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial04 mai 2026
- Raport curent04 mai 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)10 apr. 2026
- Raport curent23 mar. 2026Informare publică (Reg FD)
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / BRC Inc. · 02 mar. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / BRC Inc. · 03 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / BRC Inc. · 03 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.