olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Zevia PBC ZVIA

Bottled & Canned Soft Drinks & Carbonated Waters · SIC 2086 · Verticală: Bottled & Canned Soft Drinks & Carbonated Waters (SIC 2086)

1,36USD+13,33 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Zevia PBC este o companie de băuturi « better-for-you » care vinde soda, băuturi energizante și ceai, toate fără zahăr și cu îndulcitor din stevia, pe piața din SUA și Canada. Compania intră în 2026 cu o nouă conducere și cu vânzările nete în creștere de 10,4% în primul semestru, dar rămâne pe pierdere. Vânzările nete de 161,3 milioane de dolari din 2025 și 45,0 milioane de dolari în trimestrul al doilea din 2026 arată dimensiunea actuală a afacerii.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Zevia PBC (ZVIA) costa 1,36 USD (+13,33 % într-o zi), cu beta 0,90, interval pe 52 de săptămâni 1,12–2,71 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 48,3 mil USD (+18,4 % an/an), profit net de -2,1 mil USD, EPS diluat -0,03 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
indisponibil
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -0,12 · TTM până la 30 sept. 2026
E/P (TTM)
-8,78 %
TTM până la 30 sept. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,90
Volatilitate (1 an) 70 %
Interval 52 săpt.
1,122,71

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
61,9
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
1,12 – 1,32
peste banda superioară · %B 1,23 · lățimea benzii 15,8 %
SMA 50 / 200
1,28 / 1,43
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
-0,01 / -0,02
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+13,3 %−5,9 %+19,3 pp—
3 luni−7,5 %−4,6 %−2,9 pp—
6 luni+4,6 %+0,2 %+4,4 pp—
De la început de an−41,4 %+7,4 %−48,8 pp—
1 an−41,9 %+8,2 %−50,1 pp+27,6 %
3 ani−33,0 %+68,4 %−101,4 pp+35,6 %
5 ani−88,8 %+56,5 %−145,3 pp—
Scădere maximă (1 an)
−58,7 %
12 nov. 2025 → 02 nov. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−94,9 %
08 nov. 2021 → 08 iul. 2024
Creștere anuală compusă (5 ani)
−35,4 %
S&P 500 +9,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026

Venituri
48,3 mil USD
+18,4 % an/an
Profit net
-2,1 mil USD
indisponibil an/an
EPS diluat
-0,03
indisponibil an/an
netă / operațională
-4,4 % / -4,5 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Venituri39,5 mil38,0 mil44,5 mil40,8 mil37,9 mil46,1 mil45,0 mil48,3 mil
Costul vânzărilor20,0 mil19,0 mil22,8 mil22,2 mil19,8 mil23,8 mil23,0 mil25,9 mil
Profit brut19,4 mil19,0 mil21,7 mil18,6 mil18,1 mil22,3 mil22,0 mil22,4 mil
Profit operațional-6,3 mil-6,4 mil-1,0 mil-2,9 mil-1,5 mil-2,4 mil-2,9 mil-2,2 mil
Amortizare și depreciere288,0 mii252,0 mii236,0 mii202,0 mii178,0 mii168,0 mii182,0 mii163,0 mii
Profit înainte de impozit-6,8 mil-6,3 mil-634,0 mii-2,9 mil-1,3 mil-2,3 mil-2,9 mil-2,2 mil
Impozit pe profit23,0 mii41,0 mii17,0 mii-32,0 mii28,0 mii37,0 mii12,0 mii-5,0 mii
Profit net-5,8 mil-5,2 mil-697,0 mii-2,7 mil-1,3 mil-2,3 mil-2,8 mil-2,1 mil
EPS diluat-0,10 ≈-0,08-0,01-0,04-0,02 ≈-0,03-0,04-0,03
Flux de numerar operațional-2,0 mil-2,9 mil-1,4 mil ≈116,0 mii ≈-507,0 mii1,6 mil2,3 mil ≈1,5 mil ≈
Investiții (capex)45,0 mii11,0 mii34,0 mii ≈181,0 mii ≈81,0 mii270,0 mii124,0 mii ≈169,0 mii ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu202020212022202320242025
Venituri110,0 mil138,2 mil163,2 mil166,4 mil155,0 mil161,3 mil
Venituri an/anindisponibil+25,6 %+18,1 %+2,0 %−6,8 %+4,0 %
Profit net-6,1 mil-87,7 mil-47,6 mil-28,3 mil-20,0 mil-9,9 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluatindisponibil-1,33-0,81-0,41-0,34-0,15
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
netă %-5,5 %-63,4 %-29,2 %-17,0 %-12,9 %-6,2 %
Flux de numerar liber-4,1 mil-20,9 mil-23,4 milindisponibil-1,3 mil-5,0 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
25,4 mil USD
Datorie financiară
indisponibil USD
Datorie netă
indisponibil USD
Capitaluri proprii
35,6 mil USD
Active totale
63,6 mil USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
2,08x
ROE
-25,3 %
ROA
-15,1 %
Marja FCF
-3,1 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
166,4 mil
2024
155,0 mil
2025
161,3 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
91,7 mil
2024
83,1 mil
2025
83,8 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Profit brut
2023
74,8 mil
2024
71,9 mil
2025
77,4 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
-28,9 mil
2024
-23,7 mil
2025
-11,8 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
1,6 mil
2024
1,3 mil
2025
868,0 mii

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

EBITDA
2023
-27,3 mil ≈
2024
-22,3 mil ≈
2025
-10,9 mil ≈

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026derivat

Profit înainte de impozit
2023
-28,3 mil
2024
-23,7 mil
2025
-11,1 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
52,0 mii
2024
66,0 mii
2025
54,0 mii

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Profit net
2023
-28,3 mil
2024
-20,0 mil
2025
-9,9 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
-0,41
2024
-0,34
2025
-0,15

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
50,6 mil
2024
58,7 mil
2025
66,0 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
32,0 mil
2024
30,7 mil
2025
25,4 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Creanțe
2023
11,1 mil
2024
10,8 mil
2025
11,1 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Stocuri
2023
34,6 mil
2024
18,6 mil
2025
20,4 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Active curente
2023
82,7 mil
2024
61,9 mil
2025
58,2 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
2,1 mil
2024
1,3 mil
2025
867,0 mii

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
3,5 mil
2024
3,2 mil
2025
3,1 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Active totale
2023
90,9 mil
2024
68,0 mil
2025
63,6 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
21,2 mil
2024
15,3 mil
2025
17,6 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
27,7 mil
2024
24,2 mil
2025
28,0 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
29,1 mil
2024
25,0 mil
2025
28,0 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
61,8 mil
2024
42,9 mil
2025
35,6 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
-16,3 mil
2024
-1,0 mil
2025
-4,7 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
—
2024
283,0 mii
2025
307,0 mii

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
—
2024
-1,3 mil ≈
2025
-5,0 mil ≈

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
805,0 mii
2024
-283,0 mii
2025
-307,0 mii

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
25,0 mii
2024
0
2025
-289,0 mii

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 10 mar. 2023verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
4,0 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
-0,4 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
7,9 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Profitabilitate

Marja brută
47,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBITDA
-4,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBIT
-5,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja netă
-4,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja FCF
2,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Randamente

ROE
-18,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROA
-13,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
-27,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,9x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea rapidă
1,4x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea imediată
1,0x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
5,0 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Investiții (capex)
644,0 mii USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Fluxul de numerar liber
4,3 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
date insuficiente

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
23 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Zile de stoc (DIO)
58 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Zile de plată (DPO)
64 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
17 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-8,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 3 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 18,8 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

1,36 USD

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: indisponibil

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-18,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Marja netă
-4,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
4,0 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

28/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 sept. 2026
Data ultimului bilanț: 30 sept. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 04 nov. 2026
verificat 869derivat 53

Scorul pe grupe

19 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Bottled & Canned Soft Drinks & Carbonated Waters (SIC 2086)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 18,8 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate-4,8 %13 (față de colegi)33 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere-0,4 %0 (pe interval fix)44 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,9x88 (pe interval fix)22 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial88/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțial13/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Zevia PBC (ZVIA). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 161,3 mil USD în 2025; creștere an/an 4,0 %; marjă netă -4,8 %; ROE -18,0 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 18,8 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Lichiditatea curentă: 1,9x

Ce o infirmă

  • Marja netă: -4,8 %
  • CAGR venituri 3 ani: -0,4 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Bottled & Canned Soft Drinks & Carbonated Waters (SIC 2086) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 9 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 22,0x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei —
P/S
—
mediana verticalei 2,4x
P/B
—
mediana verticalei 5,9x
ROE
-18,0 %
mediana verticalei 25,4 %
sub mediană (−170,9 %)
Marja netă
-4,8 %
mediana verticalei 8,7 %
sub mediană (−155,3 %)
Marja EBIT
-5,0 %
mediana verticalei 13,2 %
sub mediană (−138,1 %)
Venituri an/an
4,0 %
mediana verticalei 3,7 %
peste mediană (+7,1 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei —
Randament dividend
—
mediana verticalei —

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
MNSTMonster Beverage Corp46,9 mld22,025,7 %23,1 %+10,7 %+28 % / +73 %
CELHCelsius Holdings, Inc.7,5 mld31,525,6 %10,0 %+85,5 %−27 % / −39 %
FIZZNational Beverage Corp.3,5 mld20,040,1 %14,8 %−1,7 %+9 % / −22 %
COKECoca-Cola Consolidated, Inc.1,5 mld2,690,0 %7,5 %+4,8 %+30 % / +189 %
REEDReed's, Inc.11,4 mil—-14.800,0 %-63,5 %−10,2 %−81 % / −92 %
KOFCoca Cola Femsa Sab De Cv—81,4——+18,2 %+31 % / +36 %
ZVIAZevia PBC——-18,0 %-4,8 %+4,0 %−42 % / −33 %
CCEPCOCA-COLA EUROPACIFIC PARTNERS plc——23,8 %9,3 %+2,3 %+28 % / +93 %
FMXMexican Economic Development, Inc.——12,0 %5,1 %−9,9 %+33 % / +1 %
AKO-AAndina Bottling Co Inc——25,2 %8,0 %+3,7 %+20 % / +108 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru ZVIA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 05 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (04 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (04 nov. 2026).

Pe scurt

Zevia PBC este o companie de băuturi « better-for-you » care vinde soda, băuturi energizante și ceai, toate fără zahăr și cu îndulcitor din stevia, pe piața din SUA și Canada. Compania intră în 2026 cu o nouă conducere și cu vânzările nete în creștere de 10,4% în primul semestru, dar rămâne pe pierdere. Vânzările nete de 161,3 milioane de dolari din 2025 și 45,0 milioane de dolari în trimestrul al doilea din 2026 arată dimensiunea actuală a afacerii 13.

SWOT

Puncte tari

  • Brandul are o bază de consumatori fideli și un portofoliu zero zahăr recunoscut, cu un ambalaj exclusiv din aluminiu 1.
  • Compania are un model asset-light, cu producție externalizată, ceea ce oferă flexibilitate la scalare 1.
  • Bilanțul nu are datorii, iar compania are lichidități și o linie de credit neutilizată 3.

Puncte slabe

  • Compania nu a fost rentabilă în perioadele analizate, iar pierderile nete au continuat în 2025 și în primul semestru din 2026 13.
  • Dependența de câțiva clienți mari face ca vânzările să fie sensibile la deciziile unui număr mic de retaileri 1.
  • Majoritatea vânzărilor vine dintr-o singură linie de produse, sodele, ceea ce concentrează riscul 1.

Oportunități

  • Linia energizantă și expansiunea pe noi canale ar putea deschide creștere suplimentară dacă brandul câștigă tracțiune 1.
  • Noua strategie de piață și reorganizarea depozitelor ar putea îmbunătăți marja și eficiența operațională 23.
  • Creșterea gradului de conștientizare a brandului ar putea aduce noi consumatori în categoria băuturilor fără zahăr 1.

Amenințări

  • Marii producători care intră în segmentul funcțional pot reduce spațiul disponibil în raft și pot tensiona prețurile 1.
  • Tarifele și costurile aluminiului pot reduce marjele dacă nu pot fi compensate prin prețuri 12.
  • Retailerii care dezvoltă mărci proprii pot înlocui produsele Zevia din raft 1.

Riscuri

  • Concurență intensăridicat

    Competitorii mari au resurse mult mai mari și pot reacționa rapid prin produse noi, prețuri sau promovare, ceea ce ar putea limita creșterea 1.

  • Concentrarea cliențilorridicat

    Cei mai mari zece clienți reprezintă o parte majoră din vânzări, iar pierderea unui client important ar putea afecta rezultatele 1.

  • Pierderi persistentemediu

    Compania a avut pierderi nete în mai mulți ani consecutivi, iar capacitatea de a ajunge la profitabilitate rămâne incertă 13.

  • Tarife și costuri de materii primemediu

    Creșterea tarifelor și a prețului aluminiului poate reduce marja brută dacă prețurile de vânzare nu pot fi ajustate 12.

  • Schimbarea conduceriiscăzut

    Numirea unui nou CEO în 2026 poate aduce schimbări în strategie și execuție, cu efecte greu de anticipat asupra planului de creștere 23.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă vânzările continuă să crească în prima jumătate a anului, precum în 2026, iar marja brută rămâne stabilă, compania ar putea avansa spre rentabilitate mai rapid 3.
  • Brandul zero zahăr are o poziție clară într-o categorie în care consumatorii caută produse mai sănătoase, ceea ce ar putea sprijini creșterea pe termen lung 1.
  • Economiile din programul de productivitate și din restructurarea depozitelor ar putea reduce costurile și susține investițiile în brand 12.

Ce ar strica teza

  • Compania a fost nerentabilă și în 2026, iar costurile cu compensațiile și restructurările pot amâna atingerea profitabilității 13.
  • Concurența din partea marilor producători poate limita spațiul în raft și poate forța reduceri de preț, ceea ce ar afecta marja 1.
  • Dependența de câțiva clienți mari și de o singură categorie de produse face compania vulnerabilă la schimbări în deciziile retailerilor 1.

De urmărit

  • Îndeplinirea ghidajului de vânzări nete pentru 20262026
  • Evoluția marjei brute și a costurilor cu aluminiulQ3 2026
  • Finalizarea restructurării depozitelor și economiile anunțateQ3 2026
  • Strategia noii conduceri și efectele asupra distribuției și marketinguluinext 10-K

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 05 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (04 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (04 nov. 2026).

Afacerea

Zevia PBC este o societate de tip public benefit din Delaware, cu sediul în Los Angeles, care dezvoltă, comercializează și distribuie băuturi cu zero zahăr și zero calorii, îndulcite natural. Toate produsele sunt făcute din câteva ingrediente simple, fără îndulcitori artificiali, și sunt vândute prin marii retaileri din grocery, drogherie, cluburi en-gros, retail de masă, canal natural, magazine de proximitate și e-commerce 1. Produsele sunt fabricate de terți contractuali din SUA și Canada, compania păstrând un model asset-light 1. Ambalajul este exclusiv din cutii de aluminiu, iar compania spune că nu a vândut niciodată o băutură în sticlă de plastic 1.

Compania a crescut cu accent pe brand și pe distribuție, dar a rămas nerentabilă. Pierderea netă atribuibilă Zevia PBC a fost de 9,9 milioane de dolari în 2025, față de 20,0 milioane în 2024, iar în primul semestru din 2026 costurile cu compensațiile bazate pe acțiuni au crescut după un acord de susținere a brandului cu un artist 13. Programul de productivitate, lansat în 2024, a redus costurile, iar o nouă restructurare a depozitelor urmărește economii suplimentare 2.

Compania are o bază de clienți concentrată: cei mai mari zece clienți au reprezentat 75% din vânzările nete din 2025, iar fără contracte pe termen lung cu aceștia 1. Bilanțul rămâne fără datorii, cu lichidități disponibile și o linie de credit neutilizată 3.

Segmente

Soda

Soda este produsul principal, lansat în 2008, și a reprezentat aproximativ 95% din vânzările nete din 2025, cu 20 de arome în multiple formate 1. Compania spune că vede oportunități semnificative de creștere în această linie 1.

Băuturi energizante

Linia Energy, lansată în 2016, conține 120 mg de cafeină organică, fără zahăr, și este disponibilă în opt arome, mai ales în canalul natural și e-commerce 1. Conducerea o consideră o oportunitate de creștere pe mai multe canale în viitor 1.

Ceai

Ceaiul este o băutură gata de consum, zero calorii, lansată în 2018, cu opt arome. Compania va întrerupe vânzarea acestei linii în 2026, ceea ce poate afecta vânzările 12.

Piața în context

Zevia activează pe piața băuturilor răcoritoare din America de Nord, unde consumatorii caută tot mai mult produse cu mai puțin zahăr și fără ingrediente artificiale 1. Compania susține că a evitat peste 103.000 de tone metrice de zahăr din dietele consumatorilor de la 2011 încoace, dar aceasta este o estimare internă 1. Piața rămâne competitivă, iar sodele « better-for-you » atrag concurenți mari și noi intrați 1.

Cererea depinde de venitul disponibil al consumatorilor. Compania observă că inflația și reducerea cheltuielilor discreționare pot afecta vânzările, iar tarifele pot crește costul aluminiului și al altor materii prime 12. Dacă aceste presiuni persistă, marja ar putea rămâne sub presiune.

Tendințe

  • Băuturi cu zero zahăr și ingrediente curatevânt din spate

    Consumatorii devin mai atenți la sănătate și evită tot mai mult zahărul adăugat și coloranții artificiali, ceea ce favorizează brandul Zevia 1.

  • Presiunea competitivă în sodele funcționalevânt din față

    Mari producători precum PepsiCo și Coca-Cola au intrat în segmentul « better-for-you », iar spațiul din raft devine tot mai disputat 1.

  • Tarife și costuri de intrarevânt din față

    Tarifele și volatilitatea prețului aluminiului au crescut costul vânzărilor, iar compania se așteaptă la o creștere continuă a acestor costuri 12.

  • Investiții în brand și reevaluarea distribuțieimixt

    Compania a crescut investițiile în marketing și și-a schimbat strategia de distribuție, ceea ce ar putea accelera creșterea dacă noul management reușește 13.

Poziția concurențială

Concurenții includ companii mari cu resurse financiare mult mai mari, precum The Coca-Cola Company, Keurig Dr Pepper, PepsiCo, National Beverage Corp., Monster Energy și Red Bull 1. Concurența se extinde și la mărci de soda prebiotică precum Poppi și Olipop, precum și la producători regionali și marca proprie 1.

Mărcile mari au scala necesară să reacționeze rapid la presiunea competitivă, prin prețuri, promovare sau produse noi. Zevia poate concura prin poziționarea sa de brand curat și fără artificiale, dar rămâne mai mică decât majoritatea rivalilor 1.

  • The Coca-Cola CompanyKO

    Companie multinațională cu resurse financiare mult mai mari, care a intrat în segmentul sodelor funcționale 1.

  • PepsiCoPEP

    Concurent mare care a achiziționat o marcă prebiotică și se concentrează pe segmentul « better-for-you » 1.

  • Keurig Dr PepperKDP

    Concurent de dimensiuni mari din băuturi, cu resurse care îi permit să schimbe prețurile sau promovarea 1.

  • Poppi

    Marcă de soda prebiotică, citată ca rival direct în segmentul de sodă funcțională 1.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Depuneri SEC

  • Raport trimestrial04 nov. 2026
  • Raport curent04 nov. 2026
    Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
  • Raport curent23 oct. 2026
    Acord material · Item 3.02 · Item 3.03 · Modificarea statutului · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
  • Raport trimestrial05 aug. 2026
  • Raport curent05 aug. 2026
    Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
  • Raport curent15 iun. 2026
    Vot al acționarilor
  • Raport curent15 iun. 2026
    Schimbări în conducere · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
  • Raport curent18 mai 2026
    Acord material · Obligație financiară nouă · Situații financiare și anexe
  • Raport curent06 mai 2026
    Rezultate financiare · Situații financiare și anexe

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Zevia PBC · 25 feb. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Zevia PBC · 05 aug. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Zevia PBC · 05 aug. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

Zevia PBC (ZVIA): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw