olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Coca-Cola Consolidated, Inc. COKE
Bottled & Canned Soft Drinks & Carbonated Waters · SIC 2086 · Verticală: Bottled & Canned Soft Drinks & Carbonated Waters (SIC 2086)
Coca-Cola Consolidated este cel mai mare ambalator Coca-Cola din Statele Unite, care produce, distribuie și vinde băuturi nealcoolice pe un teritoriu extins. În exercițiul 2025 vânzările nete au atins 7,23 miliarde USD, iar în primul semestru din 2026 volumul a crescut puternic, ceea ce face compania relevantă în contextul presiunilor de costuri ale aluminiului.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Coca-Cola Consolidated, Inc. (COKE) costa 204,18 USD (−1,01 % într-o zi), cu capitalizare 1,5 mld USD, P/E 168,7 pe un EPS diluat de 1,21 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 0,49 %, beta 0,30, interval pe 52 de săptămâni 134,74–216,91 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 2,0 mld USD (+5,4 % an/an), profit net de 175,9 mil USD (+23,6 % an/an).
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 51,0
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 192,85 – 218,22
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,45 · lățimea benzii 12,3 %
- SMA 50 / 200
- 197,89 / 187,79
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 3,33 / 4,01
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +5,1 % | −1,1 % | +6,2 pp | — |
| 3 luni | +10,5 % | −0,5 % | +11,0 pp | — |
| 6 luni | −3,0 % | +4,4 % | −7,4 pp | — |
| De la început de an | +33,2 % | +12,3 % | +20,9 pp | — |
| 1 an | +52,8 % | +13,5 % | +39,3 pp | +18,3 % |
| 3 ani | +212,7 % | +76,4 % | +136,3 pp | +2,6 % |
| 5 ani | +370,7 % | +63,7 % | +307,0 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 02 oct. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,7 mld | 1,6 mld | 1,9 mld | 1,9 mld | 1,9 mld | 1,8 mld | 2,1 mld | 2,0 mld |
| Costul vânzărilor | 1,0 mld | 952,9 mil | 1,1 mld | 1,1 mld | 1,1 mld | 1,1 mld | 1,3 mld | 1,2 mld |
| Profit brut | 697,9 mil | 627,1 mil | 742,5 mil | 748,5 mil | 754,2 mil | 727,1 mil | 778,4 mil | 771,6 mil |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 479,1 mil | 437,3 mil | 470,4 mil | 501,9 mil | 512,1 mil | 489,6 mil | 507,1 mil | 500,0 mil |
| Profit operațional | 218,7 mil | 189,8 mil | 272,1 mil | 246,6 mil | 242,1 mil | 237,5 mil | 271,3 mil | 271,6 mil |
| Amortizare și depreciere | 27,2 mil | 53,4 mil | 54,8 mil | 55,1 mil | 31,9 mil | 56,9 mil | 58,2 mil | 58,6 mil |
| Profit înainte de impozit | 246,0 mil | 139,5 mil | 253,0 mil | 192,2 mil | 188,2 mil | 151,2 mil | 215,1 mil | 238,6 mil |
| Impozit pe profit | 67,1 mil | 35,9 mil | 65,6 mil | 49,9 mil | 51,0 mil | 39,7 mil | 56,3 mil | 62,8 mil |
| Profit net | 178,9 mil | 103,6 mil | 187,4 mil | 142,3 mil | 137,3 mil | 111,6 mil | 158,8 mil | 175,9 mil |
| Flux de numerar operațional | 168,5 mil | 198,2 mil | 208,1 mil ≈ | 316,7 mil ≈ | 209,0 mil | 205,3 mil | 215,4 mil ≈ | 244,2 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 83,7 mil | 97,9 mil | 59,5 mil ≈ | 52,6 mil ≈ | 102,3 mil | 63,1 mil | 84,2 mil ≈ | 71,9 mil ≈ |
| Dividende plătite | 21,9 mil | 21,8 mil | 21,8 mil ≈ | 21,7 mil ≈ | 21,4 mil | 16,6 mil | 16,6 mil ≈ | 16,6 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | 51,6 mil | — | — | 111,3 mil ≈ | 2,5 mld | — | — | 0 ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 100 din propriul istoric de 9 trimestre (min 1,6, mediană 3,7, max 41,6; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 4,6 mld | 4,8 mld | 5,0 mld | 5,6 mld | 6,2 mld | 6,7 mld | 6,9 mld | 7,2 mld |
| Venituri an/an | +7,9 % | +4,3 % | +3,7 % | +11,1 % | +11,5 % | +7,3 % | +3,7 % | +4,8 % |
| Profit net | -19,9 mil | 11,4 mil | 172,5 mil | 189,6 mil | 430,2 mil | 408,4 mil | 633,1 mil | 570,6 mil |
| Profit net an/an | −120,6 % | indisponibil | +1.416,4 % | +9,9 % | +126,9 % | −5,1 % | +55,0 % | −9,9 % |
| EPS diluat | -2,13 | 1,21 | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat an/an | −120,7 % | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | -0,4 % | 0,2 % | 3,4 % | 3,4 % | 6,9 % | 6,1 % | 9,2 % | 7,9 % |
| Flux de numerar liber | 30,6 mil | 119,0 mil | 292,4 mil | 366,1 mil | 255,9 mil | 528,4 mil | 505,3 mil | 619,6 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 281,9 mil USD
- Datorie financiară
- 2,8 mld USD
- Datorie netă
- 2,5 mld USD
- Capitaluri proprii
- -739,7 mil USD
- Active totale
- 4,3 mld USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 1,26x
- ROE
- indisponibil
- ROA
- 11,9 %
- Marja FCF
- 8,6 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 5,0 mld | 5,6 mld | 6,2 mld | 6,7 mld | 6,9 mld | 7,2 mld | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 3,2 mld | 3,6 mld | 3,9 mld | 4,1 mld | 4,1 mld | 4,4 mld | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Profit brut | 1,8 mld | 2,0 mld | 2,3 mld | 2,6 mld | 2,8 mld | 2,9 mld | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 1,5 mld | 1,5 mld | 1,6 mld | 1,8 mld | 1,8 mld | 1,9 mld | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Profit operațional | 313,4 mil | 439,2 mil | 641,0 mil | 834,5 mil | 920,4 mil | 950,7 mil | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 179,0 mil | 180,6 mil | 171,6 mil | 153,5 mil | 170,3 mil | 195,1 mil | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| EBITDA | 492,4 mil ≈ | 619,7 mil ≈ | 812,6 mil ≈ | 987,9 mil ≈ | 1,1 mld ≈ | 1,1 mld ≈ | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 36,7 mil | 33,4 mil | 24,8 mil | -918,0 mii | — | — | SEC (XBRL)· 21 feb. 2024verificat |
| Profit înainte de impozit | 241,0 mil | 255,1 mil | 575,1 mil | 557,5 mil | 856,7 mil | 772,9 mil | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 58,9 mil | 65,6 mil | 144,9 mil | 149,1 mil | 223,5 mil | 202,3 mil | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Profit net | 172,5 mil | 189,6 mil | 430,2 mil | 408,4 mil | 633,1 mil | 570,6 mil | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 54,8 mil | 142,3 mil | 197,6 mil | 635,3 mil | 1,1 mld | 281,9 mil | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Stocuri | 225,8 mil | 302,9 mil | 347,5 mil | 321,9 mil | 330,4 mil | 336,4 mil | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Active curente | 851,2 mil | 1,1 mld | 1,2 mld | 1,7 mld | 2,5 mld | 1,4 mld | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 1,0 mld | 1,0 mld | 1,2 mld | 1,3 mld | 1,5 mld | 1,6 mld | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Fond comercial | 165,9 mil | 165,9 mil | 165,9 mil | 165,9 mil | 165,9 mil | 165,9 mil | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Active totale | 3,2 mld | 3,4 mld | 3,7 mld | 4,3 mld | 5,3 mld | 4,3 mld | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | — | 0 | — | 0 | 349,7 mil | 100,0 mil | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 940,5 mil | 723,4 mil | 598,8 mil | 599,2 mil | 1,4 mld | 2,7 mld | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Datorii curente | 647,1 mil | 834,9 mil | 905,2 mil | 1,1 mld | 1,3 mld | 1,1 mld | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | 2,7 mld | 2,7 mld | 2,6 mld | 2,9 mld | 3,9 mld | 5,0 mld | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 513,0 mil | 711,8 mil | 1,1 mld | 1,4 mld † | 1,4 mld † | -739,7 mil † | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 494,5 mil | 521,8 mil | 554,5 mil | 810,7 mil | 876,4 mil | 931,9 mil | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 202,0 mil | 155,7 mil | 298,6 mil | 282,3 mil | 371,0 mil | 312,3 mil | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 292,4 mil ≈ | 366,1 mil ≈ | 255,9 mil ≈ | 528,4 mil ≈ | 505,3 mil ≈ | 619,6 mil ≈ | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -200,4 mil | -161,9 mil | -325,0 mil | -295,4 mil | -682,2 mil | -19,0 mil | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -248,9 mil | -272,3 mil | -174,2 mil | -77,7 mil | 306,4 mil | -1,8 mld | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Dividende plătite | 9,4 mil | 9,4 mil | 9,4 mil | 46,9 mil | 185,6 mil | 86,7 mil | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | — | — | 0 | 0 | 625,7 mil | 2,6 mld | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -295,4 mil
- 2024
- -682,2 mil
- 2025
- -19,0 mil
SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat
- 2023
- -77,7 mil
- 2024
- 306,4 mil
- 2025
- -1,8 mld
SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 81 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 1,5 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Evaluare100
- Randamente100
- Calitate71
- Bilanț și datorie58
- Creștere44
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 13,14 – 17,67 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · colegi insuficienți
- Colegi: P/Eindisponibil · colegi insuficienți
- Dividende actualizate (DDM)13,14 – 17,67 (Mijloc 15,07)
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 81/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 7,5 % | 50 (față de colegi) | 8 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 94,6 % | 92 (pe interval fix) | 8 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 5,2 % | 44 (pe interval fix) | 11 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | 1,8x | 63 (pe interval fix) | 14 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,3x | 44 (pe interval fix) | 6 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 2,5x | 100 (pe interval fix) | 14 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | 3,0x | 100 (pe interval fix) | 14 % |
| Randament FCF · Evaluare | 37,9 % | 100 (pe interval fix) | 11 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 175,5 % | 100 (pe interval fix) | 8 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 12,9 % | 100 (pe interval fix) | 6 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie58/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial44/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate71/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente100/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare100/100 · 3/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
COCA-COLA CONSOLIDATED, INC. (COKE). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-10-02.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 7,2 mld USD în 2025; creștere an/an 4,8 %; marjă netă 7,5 %; ROE 90,0 %; datorie netă/EBITDA 1,8x.
Intervalul de valoare estimat este 13,14–17,67 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 15,07 USD, prețul de 204,18 USD lasă un potențial de -92,6 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -1 254,6 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 81/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: growth. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Conversia profitului în FCF: 94,6 %
- P/E (TTM): 2,5x
- EV/EBITDA: 3,0x
- Randament FCF: 37,9 %
- Randamentul distribuirilor către acționari: 175,5 %
- Rata de distribuire (FCF): 12,9 %
Ce o infirmă
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, CAGR EPS 3 ani, Acoperirea dobânzilor.
Față de mediana verticalei
Bottled & Canned Soft Drinks & Carbonated Waters (SIC 2086) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 9 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| MNSTMonster Beverage Corp | 47,8 mld | 22,4 | 25,7 % | 23,1 % | +10,7 % | +30 % / +77 % |
| CELHCelsius Holdings, Inc. | 7,8 mld | 104,3 | 10,5 % | 4,2 % | +85,5 % | −25 % / −38 % |
| FIZZNational Beverage Corp. | 3,5 mld | 20,2 | 40,1 % | 14,8 % | −1,7 % | +11 % / −21 % |
| COKECoca-Cola Consolidated, Inc. | 1,5 mld | 2,5 | 90,0 % | 7,5 % | +4,8 % | +53 % / +213 % |
| REEDReed's, Inc. | 12,0 mil | — | -14.800,0 % | -63,5 % | −10,2 % | −80 % / −92 % |
| AKO-AAndina Bottling Co Inc | — | — | 25,2 % | 8,0 % | +3,7 % | +18 % / +105 % |
| FMXMexican Economic Development, Inc. | — | — | 12,0 % | 5,1 % | −9,9 % | +36 % / +3 % |
| ZVIAZevia PBC | — | — | -18,0 % | -4,8 % | +4,0 % | −55 % / −44 % |
| KOFCoca Cola Femsa Sab De Cv | — | 82,6 | — | — | +18,2 % | +33 % / +38 % |
| CCEPCOCA-COLA EUROPACIFIC PARTNERS plc | — | — | 23,8 % | 9,3 % | +2,3 % | +26 % / +91 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru COKE din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 121,59 Randament total -40 % · Pe an -40 % | 214,88 Randament total 5 % · Pe an 5 % | 323,57 Randament total 58 % · Pe an 58 % |
| 3 ani | 119,77 Randament total -41 % · Pe an -16 % | 238,00 Randament total 17 % · Pe an 5 % | 393,24 Randament total 93 % · Pe an 24 % |
| 5 ani | 117,98 Randament total -42 % · Pe an -10 % | 263,60 Randament total 29 % · Pe an 5 % | 477,91 Randament total 134 % · Pe an 19 % |
- P/E la ieșire± 59,50
- Marja netă± 41,65
- Creșterea anuală a veniturilor± 33,95
- Diluare anuală± 3,50
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 05 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (04 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (04 nov. 2026).
Pe scurt
Coca-Cola Consolidated este cel mai mare ambalator Coca-Cola din Statele Unite, care produce, distribuie și vinde băuturi nealcoolice pe un teritoriu extins. În exercițiul 2025 vânzările nete au atins 7,23 miliarde USD, iar în primul semestru din 2026 volumul a crescut puternic, ceea ce face compania relevantă în contextul presiunilor de costuri ale aluminiului.
SWOT
Puncte tari
- Compania este cel mai mare ambalator Coca‑Cola din Statele Unite, cu o rețea extinsă de fabrici și centre de distribuție. Are relații de lungă durată cu marile lanțuri de retail și un portofoliu larg de mărci.
- Creșterea volumului în 2026 a fost susținută de mai multe categorii, inclusiv băuturi fără zahăr și băuturi sportive, ceea ce arată o capacitate bună de execuție comercială.
- Compania și-a redus datoria prin rambursări anticipate și are o structură de capital pe care o poate ajusta în funcție de nevoi.
Puncte slabe
- Dependența de un singur furnizor principal de concentrate și de contractele cu The Coca‑Cola Company limitează flexibilitatea în stabilirea prețurilor și a portofoliului.
- Concentrarea vânzărilor la doi mari clienți de retail creează un risc de negociere și de pierdere a unei părți importante din venituri.
- Marjele brute sunt mai mici pe categoria băuturilor fără gaz, iar o creștere a acestei categorii poate diminua marja medie a companiei.
Oportunități
- Cererea pentru băuturi fără zahăr, energizante și băuturi funcționale ar putea continua să crească și să sprijine vânzările pe categorii cu marjă mai bună.
- Investițiile în lanțul de aprovizionare și în sistemul digital de vânzare ar putea reduce costurile și îmbunătăți serviciul pentru clienți.
- Extinderea rutelor alternative de distribuție ar putea îmbunătăți profitabilitatea, dacă livrările se fac eficient prin terți.
Amenințări
- Volatilitatea prețurilor aluminiului, a plasticului și a combustibilului ar putea reduce marjele dacă nu pot fi compensate prin prețuri.
- Reglementările privind zahărul, ambalajele și utilizarea beneficiilor SNAP ar putea reduce cererea pentru unele produse.
- O schimbare a suportului de marketing din partea The Coca‑Cola Company sau a altor parteneri ar putea afecta vânzările și profitabilitatea.
Riscuri
- Costuri de materii primeridicat
Prețurile aluminiului, plasticului și zahărului sunt volatile, iar tarifele sau întreruperile de ofertă ar putea crește costurile. Compania nu poate garanta că va compensa integral aceste creșteri.
- Dependența de Walmart și Krogerridicat
Două lanțuri de retail reprezintă o parte importantă din vânzări. Pierderea oricăruia dintre ele ar putea avea un efect negativ semnificativ asupra rezultatelor.
- Reglementări privind băuturilemediu
Restricțiile privind zahărul, ambalajele de unică folosință și beneficiile SNAP ar putea reduce cererea sau crește costurile de conformare.
- Dependența de The Coca‑Cola Companymediu
Contractele limitează produsele pe care compania le poate distribui și prețurile pot fi stabilite unilateral de furnizor. Modificarea acestor condiții ar putea afecta profitabilitatea.
- Costul datoriei și volatilitatea contabilăscăzut
Creșterea cheltuielilor cu dobânzile și ajustările de valoare justă ale datoriilor contingente și ale instrumentelor de acoperire pot afecta rezultatul net.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă volumul rămâne robust în categoriile cu marjă mai bună, compania ar putea compensa presiunea costurilor și ar putea reveni la o creștere solidă a profitabilității.
- Poziția de cel mai mare ambalator Coca‑Cola din Statele Unite și rețeaua proprie de distribuție oferă un avantaj greu de replicat pe teritoriile acoperite.
- Reducerea datoriei și investițiile în lanțul de aprovizionare ar putea îmbunătăți flexibilitatea financiară pe termen mediu.
Ce ar strica teza
- Dacă costurile aluminiului rămân ridicate și prețurile nu le pot acoperi integral, marjele brute ar putea continua să scadă.
- Dependența de contractele cu un singur furnizor principal și de doi mari clienți ar putea limita capacitatea companiei de a negocia condiții mai bune.
- Creșterea costurilor cu dobânzile și ajustările contabile ar putea reduce rezultatul net, chiar dacă activitatea operațională rămâne solidă.
De urmărit
- Evoluția marjei brute și a costului aluminiuluiQ3 2026
- Efectul investițiilor în salarii asupra cheltuielilor SD&A2026
- Realizarea investițiilor de capital de aproximativ 300 milioane USD2026
- Evoluția volumului și a cotei de piață în categoriile fără zahăr și sportnext 10-Q
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 05 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (04 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (04 nov. 2026).
Afacerea
Compania distribuie, comercializează și produce băuturi nealcoolice pe teritorii care acoperă 14 state și Districtul Columbia, servind aproximativ 60 de milioane de consumatori 1. Aproximativ 85% din volumul de sticle și doze vândut clienților de retail provine din produsele The Coca‑Cola Company 1. Compania distribuie și produse ale altor companii, precum Monster Energy și Dr Pepper, iar acestea reprezentau circa 15% din volumul de sticle și doze în 2025 1.
Modelul de distribuție se bazează pe livrarea directă către punctele de vânzare, cu vehicule și depozite proprii, dar o parte tot mai mare din livrări s-a mutat către rute alternative prin distribuitori terți sau infrastructura clienților 1. Veniturile depind în mare măsură de două lanțuri mari de retail, Walmart și Kroger, care împreună reprezentau 29% din vânzările nete în 2025 1. Pierderea oricăruia dintre aceste clienți ar putea afecta semnificativ rezultatele 1.
Piața în context
Piața de băuturi nealcoolice din teritoriile companiei este foarte competitivă, cu concurenți naționali și regionali, precum și cu băuturi cu marcă privată 2. Sezonalitatea este marcată, vânzările de vârf fiind în trimestrele al doilea și al treilea, corelate cu vremea caldă 2. Cererea a rămas solidă în 2026, dar creșterea costurilor cu aluminiul ar putea limita marjele dacă prețurile nu compensează integral.
Schimbarea preferințelor consumatorilor, de la băuturile îndulcite către variante fără zahăr, ceai, băuturi sportive și apă, rămâne un factor care poate reconfigura cererea 1. Reglementările privind obezitatea, ambalajele și utilizarea beneficiilor SNAP ar putea reduce cererea sau crește costurile 1.
Tendințe
- Creșterea costurilor cu aluminiulvânt din față
Costurile aluminiului, agravate de tarife și constrângeri de ofertă, au erodat marjele în al doilea trimestru din 2026 3. Dacă aceste costuri persistă, prețurile anuale ar putea să nu le compenseze pe deplin.
- Cerere puternică pentru băuturi cu zahăr redus și energizantevânt din spate
Creșterea volumului s-a bazat pe produsele fără zahăr, aromate și pe băuturi precum Core Power, Powerade și Monster 3. Dacă această tendință continuă, ar putea susține vânzările pe categorii cu marjă mai mare.
- Investiții în personal și operațiunimixt
Majorarea salariilor de bază ale personalului din prima linie a crescut cheltuielile SD&A 1. Compania spune că și ciclul acestei investiții se va atenua în a doua parte a anului, ceea ce ar putea reduce presiunea pe costuri 3.
- Optimizarea lanțului de aprovizionaremixt
Compania a deschis un nou centru automatizat de distribuție în Columbus, Ohio, și continuă investițiile în lanțul de aprovizionare 1. Acestea ar putea reduce costurile pe termen lung, dar presupun cheltuieli de capital ridicate în perioada de implementare.
Poziția concurențială
Principalii concurenți sunt ambalatorii locali ai PepsiCo și, în unele regiuni, ambalatorii locali ai Dr Pepper 2. Concurența se desfășoară prin lansări de produse, merchandising la punctul de vânzare, ambalaje, prețuri și promoții 2.
Compania susține că este competitivă pe teritoriile sale la aceste criterii 2. Concurența din partea marcilor cu marcă privată și a distribuitorilor regionali poate influența prețurile și cota de piață.
- PepsiCo, Inc. (ambalatori locali)PEP
Principalul concurent menționat în sursă, prin ambalatorii locali ai produselor PepsiCo din teritoriile companiei.
- Dr Pepper (Keurig Dr Pepper Inc.)KDP
Concurent în unele regiuni prin ambalatorii locali, dar și partener de distribuție al companiei pentru anumite mărci.
- Distribuitori cu marcă privată
Ambalatori și distribuitori de băuturi cu marcă privată, menționați în sursă drept parte a competiției din industrie.
- Ambalatori și distribuitori regionali
Companii care comercializează produse la nivel regional, concurând pe raft, prețuri și frecvența livrărilor.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport trimestrial04 nov. 2026
- Raport curent04 nov. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial05 aug. 2026
- Raport curent05 aug. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent13 mai 2026Vot al acționarilor
- Raport trimestrial06 mai 2026
- Raport curent06 mai 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)23 mar. 2026
- Raport anual18 feb. 2026
- Raport curent18 feb. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Coca-Cola Consolidated, Inc. · 18 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-07-03 · SEC / Coca-Cola Consolidated, Inc. · 05 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Coca-Cola Consolidated, Inc. · 05 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.