olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
CarParts.com, Inc. PRTS
Retail-Auto & Home Supply Stores · SIC 5531 · Verticală: Retail-Auto & Home Supply Stores (SIC 5531)
CarParts.com este o companie de comerț electronic cu piese auto de schimb și accesorii, care vinde direct consumatorilor și atelierelor prin site, aplicație și marketplace-uri. Compania raportează o scădere a vânzărilor de la 547,5 milioane USD în exercițiul 2025, dar în al doilea trimestru din 2026 a revenit la un EBITDA ajustat pozitiv, primul de la trimestrul al treilea din 2023.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea CarParts.com, Inc. (PRTS) costa 7,69 USD (−7,79 % într-o zi), cu capitalizare 62,2 mil USD, beta 1,35, interval pe 52 de săptămâni 3,90–10,00 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2027): venituri de 129,3 mil USD (+1,2 % an/an), profit net de -4,1 mil USD, EPS diluat -0,53 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 46,8
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 7,15 – 8,86
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,31 · lățimea benzii 21,3 %
- SMA 50 / 200
- 8,25 / 7,10
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -0,10 / -0,07
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −9,7 % | −1,1 % | −8,6 pp | — |
| 3 luni | +38,6 % | −0,5 % | +39,0 pp | — |
| 6 luni | −15,5 % | +4,4 % | −19,9 pp | — |
| De la început de an | +53,8 % | +12,3 % | +41,5 pp | — |
| 1 an | +22,1 % | +13,5 % | +8,5 pp | −9,2 % |
| 3 ani | −75,4 % | +76,4 % | −151,8 pp | +27,4 % |
| 5 ani | −95,1 % | +63,7 % | −158,8 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2027 · 03 oct. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 | Q4 '26 | Q1 '27 | Q2 '27 | Q3 '27 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 133,5 mil | 147,4 mil | 151,9 mil | 127,8 mil | 120,4 mil | 132,0 mil | 135,6 mil | 129,3 mil |
| Costul vânzărilor | 90,1 mil | 100,0 mil | 102,2 mil | 85,5 mil | 80,5 mil | 89,0 mil | 90,6 mil | 86,2 mil |
| Profit brut | 43,4 mil | 47,3 mil | 49,8 mil | 42,3 mil | 39,9 mil | 42,9 mil | 45,1 mil | 43,2 mil |
| Profit operațional | -15,5 mil | -15,1 mil | -12,4 mil | -10,0 mil | -11,3 mil | -3,1 mil | -3,2 mil | -3,8 mil |
| Cheltuieli cu dobânzile | 269,0 mii | 257,0 mii | 385,0 mii | 585,0 mii | 472,0 mii | 435,0 mii | 386,0 mii | 421,0 mii |
| Profit înainte de impozit | -15,4 mil | -15,1 mil | -12,6 mil | -10,8 mil | -11,5 mil | -3,3 mil | -3,2 mil | -4,0 mil |
| Impozit pe profit | 7,0 mii | 140,0 mii | 90,0 mii | 59,0 mii | 73,0 mii | -1,4 mil | 7,0 mii | 74,0 mii |
| Profit net | -15,4 mil | -15,3 mil | -12,7 mil | -10,9 mil | -11,6 mil | -1,9 mil | -3,2 mil | -4,1 mil |
| EPS diluat | -0,27 ≈ | -0,27 | -2,27 | -1,87 | -0,05 ≈ | -0,03 | -0,43 | -0,53 |
| Flux de numerar operațional | 1,8 mil | 5,5 mil | -25,6 mil ≈ | -6,4 mil ≈ | -7,6 mil | 7,3 mil | 3,4 mil ≈ | -600,0 mii ≈ |
| Investiții (capex) | 2,4 mil | 2,1 mil | 2,3 mil ≈ | 1,9 mil ≈ | 1,7 mil | 2,1 mil | 2,3 mil ≈ | 3,1 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2017 | 2018 | 2019 | 2021 | ⚠ 2022 | 2023 | 2024 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 303,4 mil | 289,5 mil | 280,7 mil | 443,9 mil | 661,6 mil | 675,7 mil | 588,8 mil | 547,5 mil |
| Venituri an/an | +0,0 % | −4,6 % | −3,0 % | indisponibil | — | +2,1 % | −12,9 % | indisponibil |
| Profit net | 24,0 mil | -4,9 mil | -31,5 mil | -1,5 mil | -951,0 mii | -8,2 mil | -40,6 mil | -50,4 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | −120,4 % | indisponibil | indisponibil | — | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | indisponibil | indisponibil | -0,89 | -0,04 | -0,02 | -0,15 | -0,71 | -0,82 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | — | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | 7,9 % | -1,7 % | -11,2 % | -0,3 % | -0,1 % | -1,2 % | -6,9 % | -9,2 % |
| Flux de numerar liber | 6,7 mil | 492,0 mii | 717,0 mii | -28,7 mil | 2,8 mil | 38,1 mil | -10,2 mil | -42,0 mil |
Seria se rupe înainte de 2022: anii de dinainte vin din rapoartele originale ale emitentului de atunci, anii de după dintr-o depunere ulterioară care a retratat perimetrul (separare, operațiuni întrerupte). Variația an/an peste ruptură nu se afișează.
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2026 · 03 ian. 2026
- Numerar
- 25,8 mil USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 53,5 mil USD
- Active totale
- 184,9 mil USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 1,66x
- ROE
- indisponibil
- ROA
- -27,3 %
- Marja FCF
- -7,7 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2019 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 280,7 mil | 443,9 mil | 661,6 mil | 675,7 mil | 588,8 mil | 547,5 mil | SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 196,4 mil | 288,5 mil | 430,7 mil | 446,3 mil | 392,1 mil | 368,2 mil | SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat |
| Profit brut | 84,2 mil | 155,4 mil | 230,9 mil | 229,4 mil | 196,7 mil | 179,3 mil | SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat |
| Profit operațional | -8,3 mil | 295,0 mii | 651,0 mii | -9,9 mil | -40,6 mil | -48,9 mil | SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 1,9 mil | 1,7 mil | 1,4 mil | 1,4 mil | 1,2 mil | 1,7 mil | SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -10,1 mil | -1,2 mil | -319,0 mii | -8,1 mil | -40,3 mil | -50,1 mil | SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 21,4 mil | 307,0 mii | 632,0 mii | 145,0 mii | 267,0 mii | 362,0 mii | SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat |
| Profit net | -31,5 mil | -1,5 mil | -951,0 mii | -8,2 mil | -40,6 mil | -50,4 mil | SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | -0,89 | -0,04 | -0,02 | -0,15 | -0,71 | -0,82 | SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 35,7 mil | 42,3 mil | 54,1 mil | 56,6 mil | 57,0 mil | 61,2 mil | SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat |
- 2023
- 56,6 mil
- 2024
- 57,0 mil
- 2026
- 61,2 mil
SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2019 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 2,3 mil | 35,8 mil | 18,8 mil | 51,0 mil | 36,4 mil | 25,8 mil | SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat |
| Creanțe | 2,7 mil | 6,3 mil | 6,4 mil | 7,4 mil | 6,1 mil | 7,1 mil | SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat |
| Stocuri | 52,5 mil | 89,3 mil | 136,0 mil | 128,9 mil | 90,4 mil | 95,2 mil | SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat |
| Active curente | 62,4 mil | 139,4 mil | 167,9 mil | 193,3 mil | 138,9 mil | 135,1 mil | SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 9,7 mil | 14,7 mil | 24,3 mil | 26,4 mil | 32,2 mil | 20,2 mil | SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat |
| Active totale | 87,9 mil | 187,0 mil | 238,4 mil | 257,9 mil | 210,6 mil | 184,9 mil | SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 44,4 mil | 45,3 mil | 57,6 mil | 77,9 mil | 60,4 mil | 44,9 mil | SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat |
| Datorii curente | 59,9 mil | 72,0 mil | 88,0 mil | 113,0 mil | 90,4 mil | 81,2 mil | SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 75,6 mil | 103,5 mil | 128,3 mil | 145,0 mil | 125,4 mil | 131,4 mil | SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 12,4 mil | 83,5 mil | 110,1 mil | 112,8 mil | 85,2 mil | 53,5 mil | SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat |
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2019 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 6,9 mil | -19,1 mil | 15,4 mil | 50,0 mil | 10,3 mil | -34,1 mil | SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 6,2 mil | 9,7 mil | 12,6 mil | 11,9 mil | 20,6 mil | 8,0 mil | SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 717,0 mii ≈ | -28,7 mil ≈ | 2,8 mil ≈ | 38,1 mil ≈ | -10,2 mil ≈ | -42,0 mil ≈ | SEC (XBRL)· 05 mar. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -6,2 mil | -9,8 mil | -12,5 mil | -11,9 mil | -20,6 mil | -7,9 mil | SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -465,0 mii | 62,4 mil | -2,2 mil | -5,9 mil | -4,4 mil | 31,4 mil | SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | — | — | 524,0 mii | 4,3 mil | — | — | SEC (XBRL)· 08 mar. 2024verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -11,9 mil
- 2024
- -20,6 mil
- 2026
- -7,9 mil
SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 5 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 62,2 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
33 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | -4,0 % | 20 (față de colegi) | 19 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | -6,8 % | 0 (pe interval fix) | 25 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | -12,4x | 0 (pe interval fix) | 19 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,7x | 75 (pe interval fix) | 13 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | -10,9 % | 0 (pe interval fix) | 25 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie30/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial20/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
CARPARTS.COM, INC. (PRTS). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-10-03.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 547,5 mil USD în 2026; marjă netă -4,0 %; ROE -35,4 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Lichiditatea curentă: 1,7x
Ce o infirmă
- Marja netă: -4,0 %
- CAGR venituri 3 ani: -6,8 %
- Acoperirea dobânzilor: -12,4x
- Randament FCF: -10,9 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Retail-Auto & Home Supply Stores (SIC 5531) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 5 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ORLYO Reilly Automotive Inc | 74,7 mld | 29,4 | — | 14,3 % | +6,4 % | −9 % / +41 % |
| AZOAutoZone, Inc. | 53,5 mld | 21,8 | — | 12,6 % | +7,4 % | −16 % / +27 % |
| AAPAdvance Auto Parts, Inc. | 3,1 mld | 36,1 | 3,8 % | 1,0 % | indisponibil | −2 % / −0 % |
| HZOMarinemax Inc | 1,2 mld | 375,5 | 0,4 % | 0,2 % | −5,0 % | +125 % / +77 % |
| PRTSCarparts.com, Inc. | 62,2 mil | — | -35,4 % | -4,0 % | indisponibil | +22 % / −75 % |
| ONEWOneWater Marine Inc. | 10,6 mii | — | -35,9 % | -6,7 % | +5,6 % | −13 % / −60 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru PRTS din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 07 aug. 2026; de atunci au apărut 10-Q (30 oct. 2026), 8-K (29 oct. 2026 · rezultate).
Pe scurt
CarParts.com este o companie de comerț electronic cu piese auto de schimb și accesorii, care vinde direct consumatorilor și atelierelor prin site, aplicație și marketplace-uri. Compania raportează o scădere a vânzărilor de la 547,5 milioane USD în exercițiul 2025 1, dar în al doilea trimestru din 2026 a revenit la un EBITDA ajustat pozitiv, primul de la trimestrul al treilea din 2023 3.
SWOT
Puncte tari
Puncte slabe
Oportunități
- Dacă parteneriatul cu A-Premium ajunge la nivelul estimat, veniturile din piese mecanice ar putea crește semnificativ 3.
- Creșterea vânzărilor online din piața auto ar putea sprijini expansiunea canalului digital 1.
- Venituri din taxe pentru cardul propriu și abonamentul CarParts+ ar putea diversifica sursele de venit 3.
Riscuri
- Dependența de furnizori externiridicat
Majoritatea produselor provin din Taiwan și China, fără contracte pe termen lung cu furnizorii externi, ceea ce ar putea afecta disponibilitatea și prețul 1.
- Pierderi nete și vânzări în scădereridicat
Compania a raportat pierderi nete în exercițiul 2025 și o scădere a vânzărilor, iar pierderi ar putea continua 1.
- Dependența de marketplace-urimediu
Dacă gazdele marketplace-urilor își limitează accesul, compania ar putea pierde o parte importantă a veniturilor 1.
- Costuri de transportmediu
Creșterea tarifelor pentru livrările inbound și outbound ar putea reduce marjele 1.
- Riscuri legate de inteligența artificialăscăzut
Dezvoltarea AI ar putea genera riscuri operaționale și de reputație, iar tehnologia poate deveni rapid replicabilă 13.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă revenirea la EBITDA ajustat pozitiv se menține, compania ar putea demonstra că modelul său mai disciplinat funcționează 3.
- Parteneriatul cu A-Premium și extinderea rețelei de livrare ar putea aduce venituri noi cu investiții limitate în stoc 23.
- Creșterea vârstei parcului auto și a vânzărilor online ar putea susține cererea pe termen lung 1.
Ce ar strica teza
- Vânzările au scăzut în exercițiul 2025 și în al doilea trimestru 2026, iar revenirea ar putea fi lentă dacă cererea nu crește 12.
- Dependența de furnizori din Asia și de tarife ar putea ridica costurile și reduce marjele 1.
- Concurenții mari, cu resurse mai mari, ar putea limita capacitatea companiei de a câștiga cotă de piață 1.
De urmărit
- Evoluția vânzărilor nete și a EBITDA ajustat după trimestrul al doileaQ3 2026
- Ritmul de creștere al parteneriatului A-Premium față de estimarea de 100 de milioane USD pe termen lung2027
- Efectul tarifelor și al costurilor de transport asupra marjei brutenext 10-K
- Utilizarea liniei de credit de 25 de milioane USD și evoluția datoriei convertibileQ3 2026
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 07 aug. 2026; de atunci au apărut 10-Q (30 oct. 2026), 8-K (29 oct. 2026 · rezultate).
Afacerea
CarParts.com, Inc. (ticker PRTS) își descrie activitatea ca pe o companie de comerț electronic bazată pe tehnologie, care simplifică modul în care șoferii și clienții profesioniști cumpără piese și accesorii auto din piața secundară. Vânzările se fac prin site-ul www.carparts.com, aplicația mobilă, platforma de wholesale și marketplace-uri precum eBay și Amazon, iar catalogul depășește 1,5 milioane de produse 1. Compania operează patru centre de distribuție în SUA, cu peste un milion de picioare pătrate de spațiu de depozitare 1.
Modelul de livrare combină două metode: stocare în depozit (stock-and-ship) și livrare directă de la furnizori (drop-ship), ghidată de sistemul propriu Auto-Vend. Marca proprie JC Whitney este în curs de consolidare a portofoliului de mărci private, iar pentru piese mecanice compania s-a bazat pe parteneriatul cu A-Premium, care funcționează în principal pe bază de drop-ship 2. Compania avea 1.186 de angajați la 3 ianuarie 2026, iar filiala din Filipine a fost vândută în ianuarie 2026 1.
Structura financiară a fost ajustată în 2026: compania a obținut o linie de credit revolving de 25 milioane USD și a anunțat o grupare de acțiuni 10 la 1, cu revenirea la conformitatea cu cerințele Nasdaq 3. Rezultatele trimestriale arată că reducerea cheltuielilor de marketing a diminuat vânzările, dar a îmbunătățit rentabilitatea operațională 23.
Segmente
Canal online (consumatori)
Canalul online include site-ul, aplicația și marketplace-urile eBay și Amazon, principalul canal de vânzare către consumatori finali 1. Scăderea vânzărilor din al doilea trimestru 2026 a fost atribuită raționalizării cheltuielilor de marketing pe clienți cu marjă mică 2.
Canal wholesale și profesional
Platforma de wholesale vinde către ateliere de reparații, instalatori și distribuitori auto, cu livrări în cantități mari și condiții comerciale dedicate 1. Acest canal sprijină segmentul profesional din piața de reparații.
Piața în context
Piața pieselor auto din afterMarket este fragmentată și concurențială, iar vârsta medie a vehiculelor ușoare din SUA a atins 12,8 ani în 2025 1. Compania estimează că un parc mai vechi generează mai multe reparații și cerere de piese 1. Prognoza Asociației pentru Îngrijirea Auto indică vânzări online de peste 27 de miliarde USD până în 2028 12.
Creșterea vânzărilor online este susținută de disponibilitatea mai mare a produselor, prețuri mai mici și confortul crescând al consumatorilor cu platformele digitale 1. Cota de piață a companiei depinde însă de capacitatea de a reface vânzările după scăderea din 2025 12.
Tendințe
- Îmbătrânirea parcului autovânt din spate
Vehiculele mai vechi au nevoie de reparații mai frecvente, ceea ce ar putea susține cererea de piese de schimb, mai ales din partea șoferilor DIY 12.
- Migrarea către vânzările onlinevânt din spate
Dacă tendința de cumpărare online continuă, platformele digitale ar putea câștiga cotă în raport cu magazinele fizice 1.
- Tarifele și comerțul cu China și Taiwanvânt din față
Majoritatea produselor provin din Taiwan și China, iar tarifele și restricțiile comerciale ar putea crește costurile de import și marjele 1.
- Inteligența artificială în comerțmixt
Asistentul Spark și datele de potrivire a pieselor ar putea reduce costurile de achiziție, dar tehnologia devine și ea mai ușor de replicat de competitori 23.
Poziția concurențială
Concurența include lanțuri naționale de piese precum Advance Auto Parts, AutoZone, Napa Auto Parts, O’Reilly Auto Parts și Pep Boys, marketplace-uri mari ca Amazon și eBay, precum și distribuitorul LKQ Corporation 1. Compania spune că acești competitori pot fi mai mari sau pot avea resurse financiare și de marketing mai mari 1.
Avantajele invocate de companie țin de catalogul propriu de potrivire a pieselor la vehicule, de gama largă de produse și de livrarea rapidă, factori pe care compania spune că îi folosește pentru a concura 13.
- AutoZoneAZO
Lanț național de piese auto menționat ca concurent direct în sursa 1.
- O’Reilly Auto PartsORLY
Lanț național de piese auto menționat ca concurent în segmentele DIY și profesional.
- AmazonAMZN
Marketplace mare pe care compania vinde prin storefront propriu, dar care este și concurent.
- LKQ CorporationLKQ
Distribuitor angro de piese auto, menționat ca concurent în sursa 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport trimestrial30 oct. 2026
- Raport curent29 oct. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial07 aug. 2026
- Raport curent06 aug. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent16 iun. 2026Acord material · Încetarea unui acord material · Obligație financiară nouă · Situații financiare și anexe
- Raport curent09 iun. 2026Alte evenimente
- Raport curent08 iun. 2026Schimbări în conducere
- Raport curent21 mai 2026Item 3.03 · Modificarea statutului · Situații financiare și anexe
- Raport curent11 mai 2026Acord material · Încetarea unui acord material · Item 3.03 · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent11 mai 2026Schimbări în conducere · Vot al acționarilor
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2026-01-03 · SEC / CarParts.com, Inc. · 05 mar. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-07-04 · SEC / CarParts.com, Inc. · 07 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / CarParts.com, Inc. · 06 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.