olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Rekor Systems, Inc. REKR

Communications Equipment, NEC · SIC 3669 · Verticală: Communications Equipment, NEC (SIC 3669)

0,36USD+0,96 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Rekor Systems dezvoltă platforme de inteligență rutieră bazate pe AI, folosite de agenții de transport, siguranță publică și operatori comerciali pentru a monitoriza și gestiona traficul. Compania aflată în tranziție către profitabilitate a raportat în al doilea trimestru din 2026 venituri de 12,7 milioane USD și o pierdere EBITDA ajustată în scădere, iar investițiile federale în infrastructură ar putea susține cererea pentru produsele sale.

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Rekor Systems, Inc. (REKR) costa 0,36 USD (+0,96 % într-o zi), cu capitalizare 49,3 mil USD, beta 2,30, interval pe 52 de săptămâni 0,24–2,31 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 12,7 mil USD (+2,5 % an/an), profit net de -551,0 mii USD, EPS diluat 0,00 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
49,3 mil USD
acțiuni la 12 aug. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -0,26 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
-72,54 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
2,30
Volatilitate (1 an) 83 %
Interval 52 săpt.
0,242,31

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
49,9
neutru
Bollinger (20, 2)
0,26 – 0,40
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,68 · lățimea benzii 42,7 %
SMA 50 / 200
0,40 / 0,70
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,01 / -0,03
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−1,5 %−1,1 %−0,4 pp—
3 luni−44,1 %−0,5 %−43,6 pp—
6 luni−59,8 %+4,4 %−64,2 pp—
De la început de an−74,0 %+12,3 %−86,3 pp—
1 an−84,5 %+13,5 %−98,0 pp−24,8 %
3 ani−87,7 %+76,4 %−164,1 pp+27,9 %
5 ani−97,1 %+63,7 %−160,8 pp—
Scădere maximă (1 an)
−89,8 %
05 nov. 2025 → 26 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−98,1 %
08 nov. 2021 → 26 oct. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−50,8 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
12,7 mil USD
+2,5 % an/an
Profit net
-551,0 mii USD
indisponibil an/an
EPS diluat
0,00
indisponibil an/an
netă / operațională
-4,4 % / 1,8 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Venituri10,5 mil13,3 mil9,2 mil12,4 mil14,2 mil12,7 mil10,3 mil12,7 mil
Costul vânzărilor5,9 mil6,4 mil4,8 mil6,2 mil5,2 mil5,2 mil4,9 mil5,6 mil
Cercetare și dezvoltare4,7 mil4,0 mil4,0 mil3,7 mil3,7 mil3,3 mil3,5 mil2,4 mil
Profit operațional-12,9 mil-18,5 mil-10,1 mil-7,7 mil-4,0 mil-7,0 mil-8,8 mil222,0 mii
Amortizare și depreciere2,4 mil2,4 mil1,6 mil1,6 mil1,5 mil1,6 mil1,5 mil1,4 mil
Cheltuieli cu dobânzile496,0 mii551,0 mii590,0 mii586,0 mii568,0 mii553,0 mii493,0 mii517,0 mii
Impozit pe profit045,0 mii00042,0 mii00
Profit net-12,6 mil-20,4 mil-10,9 mil-8,7 mil-4,1 mil-7,8 mil-9,4 mil-551,0 mii
EPS diluat-0,14—-0,10-0,07-0,03—-0,070,00
Flux de numerar operațional-9,6 mil ≈-4,9 mil-8,1 mil-7,7 mil ≈-4,8 mil ≈210,0 mii-3,7 mil-2,4 mil ≈
Investiții (capex)350,0 mii ≈820,0 mii349,0 mii301,0 mii ≈1,4 mil ≈464,0 mii393,0 mii0 ≈
Răscumpărări de acțiuni9,0 mii ≈093,0 mii69,0 mii ≈0 ≈27,0 mii2,0 mii0 ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri20,1 mil5,5 mil9,2 mil11,6 mil19,9 mil34,9 mil46,0 mil48,5 mil
Venituri an/an−9,4 %−72,7 %+68,8 %+25,4 %+72,1 %+75,4 %+31,8 %+5,3 %
Profit net-5,7 mil-15,9 mil-14,2 mil-26,8 mil-83,1 mil-45,7 mil-61,4 mil-31,5 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluat-0,44indisponibilindisponibil-0,66-1,67-0,72-0,71-0,26
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
netă %-28,4 %-290,4 %-153,6 %-231,4 %-417,2 %-130,8 %-133,4 %-64,9 %
Flux de numerar liber-3,1 mil-22,1 mil-16,1 mil-22,4 mil-42,6 mil-34,0 mil-34,2 mil-22,9 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
16,6 mil USD
Datorie financiară
15,0 mil USD
Datorie netă
-1,6 mil USD
Capitaluri proprii
42,9 mil USD
Active totale
85,4 mil USD
Datorie / capitaluri
0,35x
Lichiditate curentă
1,06x
ROE
-81,7 %
ROA
-37,5 %
Marja FCF
-47,3 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
34,9 mil
2024
46,0 mil
2025
48,5 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
16,5 mil
2024
23,3 mil
2025
21,4 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Profit brut
2023
18,4 mil ≈
2024
22,7 mil ≈
2025
27,1 mil ≈

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026derivat

Cercetare și dezvoltare
2023
18,3 mil
2024
18,8 mil
2025
14,6 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Profit operațional
2023
-42,1 mil
2024
-54,3 mil
2025
-28,9 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
7,9 mil
2024
9,5 mil
2025
6,3 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

EBITDA
2023
-34,2 mil ≈
2024
-44,8 mil ≈
2025
-22,6 mil ≈

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
3,6 mil
2024
2,6 mil
2025
2,3 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
-45,7 mil
2024
-61,4 mil
2025
-31,4 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
32,0 mii
2024
45,0 mii
2025
42,0 mii

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Profit net
2023
-45,7 mil
2024
-61,4 mil
2025
-31,5 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

EPS diluat
2023
-0,72
2024
-0,71
2025
-0,26

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
15,4 mil
2024
5,0 mil
2025
16,6 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Creanțe
2023
5,0 mil
2024
7,2 mil
2025
8,8 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Stocuri
2023
3,1 mil
2024
4,3 mil
2025
3,1 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Active curente
2023
25,3 mil
2024
19,9 mil
2025
30,7 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
13,2 mil
2024
11,0 mil
2025
8,6 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Fond comercial
2023
20,6 mil
2024
24,3 mil
2025
24,3 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
17,2 mil
2024
14,5 mil
2025
13,3 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Active totale
2023
92,2 mil
2024
82,5 mil
2025
85,4 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
5,1 mil
2024
4,3 mil
2025
4,4 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
26,0 mil
2024
15,9 mil
2025
15,0 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Datorii curente
2023
17,2 mil
2024
18,2 mil
2025
29,1 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Datorii totale
2023
58,8 mil
2024
48,3 mil
2025
42,5 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Capital propriu
2023
33,4 mil †
2024
34,1 mil †
2025
42,9 mil †

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
-32,6 mil
2024
-32,5 mil
2025
-20,4 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
1,4 mil
2024
1,7 mil
2025
2,5 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
-34,0 mil ≈
2024
-34,2 mil ≈
2025
-22,9 mil ≈

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
270,0 mii
2024
-9,0 mil
2025
-2,2 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
45,6 mil
2024
31,1 mil
2025
34,1 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
105,0 mii
2024
189,0 mii
2025
189,0 mii

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
5,3 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
34,5 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
39,3 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Profitabilitate

Marja brută
58,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBITDA
-27,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBIT
-39,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja netă
-43,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja FCF
-26,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Randamente

ROE
-62,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
-28,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
-38,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROCE
-43,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
5,3 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
date insuficiente
Datorie / capital propriu
0,4x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Acoperirea dobânzilor
-9,2x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
0,8x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea imediată
0,3x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-10,8 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Investiții (capex)
2,3 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Fluxul de numerar liber
-13,0 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
date insuficiente

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
59 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de plată (DPO)
80 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
49,3 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
54,6 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-44,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
1,4x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
1,0x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
date insuficiente
EV/EBIT
indisponibil
date insuficiente
EV/Venit
1,1x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-26,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
0,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026

4 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 51 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

0,36 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 49,3 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
49,3 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
1,4x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
date insuficiente
ROE
-62,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
-43,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
5,3 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

31/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 12 aug. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 13 aug. 2026
verificat 1445derivat 140

Scorul pe grupe

  • Evaluare57
  • Randamente34
  • Calitate26
  • Bilanț și datorie0
  • Creștere85

Interval de valoare estimat

Jos
0,41
USD pe acțiune
Mijloc
0,47
USD pe acțiune
Sus
0,50
USD pe acțiune
Preț: 0,36 USD
Prețul este sub interval
Potențial până la valoarea centrală: 29,8 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 23,0 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: o singură metodă · 1 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 0,41 – 0,50 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Colegi: EV/Venit0,41 – 0,50 (Mijloc 0,47)
    5 firme folosite · multiplul median 1,4x · quartile 1,2x – 1,5x
    AIOT, ESE, KSCP, MTEK, TBCH
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Communications Equipment, NEC (SIC 3669)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 51/100

FactorValoareScorPondere folosită
Marja brută · Calitate58,2 %46 (pe interval fix)11 %
Marja EBIT · Calitate-39,4 %27 (față de colegi)9 %
Marja FCF · Calitate-26,2 %0 (pe interval fix)9 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere34,5 %100 (pe interval fix)18 %
Creșterea cifrei de afaceri (an/an) · Creștere5,3 %55 (față de colegi)9 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie0,8x0 (pe interval fix)7 %
EV/Venit · Evaluare1,1x100 (față de colegi)18 %
Randament FCF · Evaluare-26,4 %0 (pe interval fix)14 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente0,1 %34 (pe interval fix)5 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Creștere85/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate26/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente34/100 · 1/1 factori cu valoare
  • Evaluare57/100 · 2/2 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Rekor Systems, Inc. (REKR). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 48,5 mil USD în 2025; creștere an/an 5,3 %; marjă netă -43,8 %; ROE -62,8 %.

Intervalul de valoare estimat este 0,41–0,50 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 0,47 USD, prețul de 0,36 USD lasă un potențial de 29,8 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 23,0 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 51/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: balance. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • CAGR venituri 3 ani: 34,5 %
  • EV/Venit: 1,1x
  • Prețul este sub intervalul de valoare estimat

Ce o infirmă

  • Marja EBIT: -39,4 %
  • Marja FCF: -26,2 %
  • Lichiditatea curentă: 0,8x
  • Randament FCF: -26,4 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Datorie netă / EBITDA.

Față de mediana verticalei

Communications Equipment, NEC (SIC 3669) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 11 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 22,6x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 21,7x
P/S
1,0x
mediana verticalei 1,7x
sub mediană (−40,9 %)
P/B
1,4x
mediana verticalei 2,5x
sub mediană (−43,1 %)
ROE
-62,8 %
mediana verticalei -11,7 %
sub mediană
Marja netă
-43,8 %
mediana verticalei -6,4 %
sub mediană
Marja EBIT
-39,4 %
mediana verticalei 3,1 %
sub mediană (−1.374,1 %)
Venituri an/an
5,3 %
mediana verticalei 4,9 %
peste mediană (+7,3 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 3,9x
Randament dividend
—
mediana verticalei —

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
LITELumentum Holdings Inc.56,8 mld—-245,8 %-175,8 %+83,2 %+93 % / +1.364 %
ESEEsco Technologies Inc.6,2 mld19,821,4 %24,4 %+19,2 %+13 % / +128 %
NSSCNapco Security Technologies, Inc1,1 mld25,923,4 %21,6 %+11,4 %−21 % / +4 %
AIOTPowerfleet, Inc.381,2 mil—-4,0 %-4,2 %+22,4 %−43 % / +22 %
TBCHTurtle Beach Corporation303,7 mil—-3,2 %-1,1 %−14,2 %+22 % / +50 %
INSGInseego Corp.79,3 mil25,3—-6,4 %−13,1 %−56 % / +120 %
AMPGAmplitech Group, Inc.74,5 mil—-19,4 %-33,4 %+165,0 %−25 % / +56 %
REKRRekor Systems, Inc.49,3 mil—-62,8 %-43,8 %+5,3 %−84 % / −88 %
KSCPKnightscope, Inc.34,7 mil—-201,3 %-217,3 %+4,9 %−91 % / −98 %
SNTSenstar Technologies Corporation33,7 mil10,38,0 %8,8 %+1,7 %−63 % / +28 %
UTSIUTStarcom Holdings Corp.19,2 mil—-19,5 %-88,5 %−17,5 %−16 % / −42 %
MTEKMaris-Tech Ltd.2,1 mil—-168,6 %-403,3 %−77,9 %−81 % / −75 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru REKR din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Rekor Systems dezvoltă platforme de inteligență rutieră bazate pe AI, folosite de agenții de transport, siguranță publică și operatori comerciali pentru a monitoriza și gestiona traficul. Compania aflată în tranziție către profitabilitate a raportat în al doilea trimestru din 2026 venituri de 12,7 milioane USD și o pierdere EBITDA ajustată în scădere, iar investițiile federale în infrastructură ar putea susține cererea pentru produsele sale.

    SWOT

    Puncte tari

    • Oferta integrată combină hardware, software și date pe o platformă unică, ceea ce permite abonamente recurente și venituri mai predictibile 1.
    • Îmbunătățirea marjei brute și a consumului de numerar în 2026 arată că măsurile de eficiență produc rezultate măsurabile 3.
    • Prezența în mai multe domenii, de la trafic la siguranță publică și mobilitate urbană, reduce dependența de un singur segment de clienți 1.

    Puncte slabe

    • Compania nu a atins încă profitabilitatea, iar pierderile din trecut au fost semnificative 1.
    • Prezența în transport și siguranță publică a fost limitată în trecut, ceea ce face mai dificilă câștigarea de contracte față de concurenții consacrați 1.
    • Dependența de lanțuri de aprovizionare externe pentru componente hardware expune compania la întreruperi și costuri variabile 1.

    Oportunități

    • Dacă granturile federale pentru siguranță rutieră și transport inteligent sunt accesate, cererea agențiilor publice ar putea crește 1.
    • Extinderea aplicării automate a legilor privind asigurarea și înmatricularea ar putea deschide noi categorii de clienți publici 1.
    • Tehnologia de autentificare a videoclipurilor din Rekor Labs ar putea avea aplicații în media și asigurări dincolo de clienții tradiționali 2.

    Amenințări

    • Concurenții cu resurse financiare mai mari pot reduce prețurile sau pot dezvolta produse similare, ceea ce ar putea afecta creșterea companiei 1.
    • Contractele guvernamentale pot fi reziliate pe termen scurt, iar ciclurile de vânzare lungi fac veniturile greu de prevăzut 1.
    • Preocupările legate de confidențialitatea datelor și de recunoașterea vehiculelor pot încetini adoptarea sau atrage reglementări mai stricte 12.

    Riscuri

    • Refinanțare și lichiditateridicat

      Evaluarea refinanțării notelor cu partajare de venituri și nivelul redus de numerar pot constrânge planurile de creștere dacă finanțarea nu este disponibilă în condiții acceptabile 13.

    • Listarea la bursămediu

      Documentele menționează eforturile de a reveni la conformitatea cu cerințele de listare ale Nasdaq, un factor care poate afecta accesul la capital 2.

    • Dependența de furnizori externiscăzut

      Componentele hardware provin din Europa și Asia, iar perturbările logistice sau comerciale ar putea crește costurile sau întârzia livrările 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Creșterea veniturilor recurente și a marjei brute arată că modelul pe abonament ar putea deveni tot mai important în structura companiei 3.
    • Dacă programele federale de infrastructură sunt accesate, compania ar putea beneficia de un val de cereri din partea agențiilor de transport 1.
    • Reducerea consumului de numerar și a personalului poate apropia compania de profitabilitatea ajustată EBITDA dacă tendințele se mențin 3.

    Ce ar strica teza

    • Compania ar putea rămâne pe pierdere în perioade viitoare dacă veniturile nu cresc suficient pentru a acoperi cheltuielile fixe 1.
    • Creșterea vânzărilor în al doilea trimestru a fost modestă pe an, iar o parte din îmbunătățirea rezultatelor a venit din reduceri de costuri și un câștig unic 3.
    • Concurența din partea unor furnizori cu resurse mai mari și nevoia de finanțare suplimentară ar putea limita capacitatea companiei de a-și extinde cota de piață 1.

    De urmărit

    • Atingerea profitabilității ajustate EBITDA anunțate pentru a doua jumătate a anului2026
    • Rezultatul evaluării refinanțării notelor cu partajare de venituriQ3 2026
    • Evoluția veniturilor recurente și a marjei brute ajustateQ3 2026
    • Alocarea granturilor federale IIJA către clienții companieinext 10-K

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Rekor Systems, Inc. (NASDAQ: REKR) se prezintă ca o companie de inteligență rutieră care urmărește modernizarea siguranței publice, a mobilității urbane și a gestionării transportului, prin hardware și platforme software interconectate bazate pe AI 1. Activitatea este realizată în principal prin filialele Rekor Recognition Systems, Waycare, Southern Traffic Services și All Traffic Data Services, iar Rekor Labs dezvoltă separat o tehnologie de verificare a autenticității videoclipurilor 1. Compania declară că își construiește un nou sistem de operare digital pentru drumuri, cu accent pe date recurente, în special prin abonamente software 12.

    Structura veniturilor combină abonamente pentru software și servicii de date cu vânzări de hardware complementar, iar conducerea anticipează că partea majoră a veniturilor viitoare va proveni din modelele recurente 1. În al doilea trimestru din 2026, veniturile recurente au reprezentat o parte din cifra de afaceri, ceea ce arată direcția strategică declarată 3. Pierderea netă din 2025 a rămas semnificativă, iar conducerea a afirmat că profitabilitatea ajustată EBITDA ar putea fi atinsă în a doua jumătate a anului 2026 13.

    Din punct de vedere operațional, compania a redus personalul și și-a reorganizat activitatea de inginerie în prima jumătate a anului 2026, ceea ce a îmbunătățit marja brută și a redus consumul de numerar 3. Bilanțul include și o evaluare a refinanțării notelor cu partajare de venituri, un element care rămâne important pentru investitori 3.

    Segmente

    Rekor Command pentru gestionarea transportului

    Platforma Rekor Command unifică date din vehicule conectate, incidente, lucrări rutiere și meteo într-un sistem operațional pentru agențiile de trafic, cu aplicații pentru monitorizare, gestionarea incidentelor și analiză avansată 1.

    Rekor Discover pentru mobilitate urbană

    Rekor Discover colectează automat date despre vehicule și le transformă în rapoarte de trafic conforme cu standardele federale, incluzând clasificarea, numărarea și viteza, fiind destinat agențiilor și dezvoltatorilor imobiliari 1.

    Rekor Scout pentru siguranță publică

    Rekor Scout recunoaște plăcuțele de înmatriculare și caracteristicile vehiculelor din camere existente, conectează agențiile la liste de urmărire și generează alerte pentru organele de ordine 1.

    Piața în context

    Compania se află pe piața inteligenței rutiere și a orașelor inteligente, unde își argumentează conducerea prin creșterea populației urbane și nevoia de gestionare mai eficientă a infrastructurii 1. Investițiile federale din cadrul IIJA, inclusiv programe de peste 200 milioane USD anual pentru siguranța rutieră și 500 milioane USD pentru programul SMART, ar putea deschide finanțare pentru clienții publici 1.

    Piața pentru vehicule conectate și recunoaștere automată este încă relativ nouă, iar adoptarea depinde de costuri, performanță și de disponibilitatea finanțării publice, ceea ce face creșterea incertă 12.

    Tendințe

    • Finanțarea federală pentru infrastructurăvânt din spate

      Programele IIJA ar putea sprijini achizițiile agențiilor de transport și siguranță publică, dacă granturile sunt alocate către soluții de inteligență rutieră 1.

    • Automatizarea aplicării legiivânt din spate

      Extinderea legislației privind controlul automat al încălcărilor, precum asigurarea obligatorie, ar putea mări piața produselor de recunoaștere a vehiculelor 1.

    • Reducerea costurilor GPU și edge computingmixt

      Procesoarele grafice mai ieftine și procesarea la margine ar putea reduce costurile hardware și de transfer de date, dar concurenții beneficiază de aceleași tehnologii 1.

    • Presiunea asupra profitabilitățiivânt din față

      Investițiile în noi piețe și produse continuă să apese asupra marjelor operaționale, iar pierderile persistente pot limita capacitatea de finanțare a companiei 13.

    Poziția concurențială

    Rekor concurează cu companii de tehnologie și de servicii de transport deja consolidate în piață, unele având resurse financiare și comerciale mai mari și relații contractuale vechi cu agențiile 1. Consolidarea industriei și parteneriatele strategice pot crea oferte mai cuprinzătoare, greu de egalat 1.

    Compania susține că algoritmii săi depășesc concurenții în benchmark-uri publicate, dar marii operatori de drumuri cu contracte pe termen lung pot fi reticenți să își schimbe sistemele existente 1.

    • Furtivo Solutions

      Concurent menționat în sursele companiei în domeniul gestionării transportului; nu este listat la o bursă din SUA, conform surselor disponibile.

    • Furnizori consolidați de sisteme ITS

      Companii cu contracte pe termen lung și resurse mari care pot extinde oferta prin achiziții sau parteneriate; sursele nu le identifică prin ticker.

    • Furnizori de sisteme de recunoaștere a plăcuțelor

      Operatori care oferă soluții instalate în sisteme de taxare și control; sursele nu precizează listarea acestora.

    • Noi intrați din sectorul conectivității vehiculelor

      Actori fără poziție actuală în piață care pot intra prin parteneriate; sursele nu le numesc.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Depuneri SEC

    • Raport curent27 oct. 2026
      Notificare de delistare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
    • Raport curent19 oct. 2026
      Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
    • Raport curent16 oct. 2026
      Vot al acționarilor
    • Raport curent06 oct. 2026
      Modificarea statutului · Situații financiare și anexe
    • Raport curent14 sept. 2026
      Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
    • Raport trimestrial13 aug. 2026
    • Raport curent13 aug. 2026
      Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
    • Raport curent15 iul. 2026
      Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
    • Raport curent15 mai 2026
      Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe

    Surse

    1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Rekor Systems, Inc. · 31 mar. 2026
    2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Rekor Systems, Inc. · 13 aug. 2026
    3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Rekor Systems, Inc. · 13 aug. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.