olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
ESCO Technologies Inc. ESE
Communications Equipment, NEC · SIC 3669 · Verticală: Communications Equipment, NEC (SIC 3669)
ESCO Technologies Inc. proiectează și fabrică componente și sisteme de înaltă tehnologie pentru aviație, Marina SUA și apărare, instrumente de diagnoză pentru rețelele electrice și sisteme de testare RF. Pe fondul unui backlog record de 1,54 miliarde dolari la 30 iunie 2026, compania a ridicat ghidajul pentru fiscal 2026, iar achiziția Megger, anunțată în aprilie 2026, ar putea extinde zona utilităților.
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea ESCO Technologies Inc. (ESE) costa 239,86 USD (−4,28 % într-o zi), cu capitalizare 6,2 mld USD, P/E 19,8 pe un EPS diluat de 12,12 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 0,13 %, beta 1,06, interval pe 52 de săptămâni 195,39–354,90 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 339,0 mil USD (+14,4 % an/an), profit net de 32,7 mil USD (+25,6 % an/an), EPS diluat 1,26 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 41,5
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 228,82 – 264,43
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,31 · lățimea benzii 14,4 %
- SMA 50 / 200
- 259,68 / 287,64
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -6,34 / -7,30
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −11,8 % | −2,0 % | −9,8 pp | — |
| 3 luni | −26,8 % | −2,2 % | −24,6 pp | — |
| 6 luni | −28,5 % | +4,3 % | −32,8 pp | — |
| De la început de an | +22,8 % | +10,6 % | +12,2 pp | — |
| 1 an | +9,2 % | +10,5 % | −1,3 pp | −42,9 % |
| 3 ani | +139,5 % | +73,7 % | +65,8 pp | +22,4 % |
| 5 ani | +165,6 % | +61,7 % | +103,8 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 273,5 mil | 214,6 mil | 231,8 mil | 296,3 mil | 352,7 mil | 289,7 mil | 309,3 mil | 339,0 mil |
| Costul vânzărilor | 152,1 mil | 124,2 mil | 132,5 mil | 174,4 mil | 203,2 mil | 169,7 mil | 178,0 mil | 197,5 mil |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 55,6 mil | 55,0 mil | 54,3 mil | 62,0 mil | 63,3 mil | 61,2 mil | 62,8 mil | 71,0 mil |
| Profit operațional | — | 28,1 mil | — | — | — | 38,4 mil | — | — |
| Amortizare și depreciere | 13,2 mil | 13,0 mil | 13,1 mil | 22,4 mil | 26,6 mil | 26,5 mil | 26,8 mil | 26,7 mil |
| Cheltuieli cu dobânzile | 6,0 mil | 2,3 mil | 2,2 mil | 7,9 mil | 5,1 mil | 2,9 mil | — | — |
| Profit înainte de impozit | 50,6 mil | 25,8 mil | 34,4 mil | 33,1 mil | 59,6 mil | 35,5 mil | 43,9 mil | 41,0 mil |
| Impozit pe profit | 11,3 mil | 5,5 mil | 8,0 mil | 8,3 mil | 14,7 mil | 6,8 mil | 10,3 mil | 8,2 mil |
| Profit net | 34,3 mil | 23,5 mil | 31,0 mil | 26,1 mil | 218,7 mil | 28,7 mil | 34,7 mil | 32,7 mil |
| EPS diluat | 1,32 ≈ | 0,91 | 1,20 | 1,01 | 8,41 ≈ | 1,11 | 1,34 | 1,26 |
| Flux de numerar operațional | 72,1 mil | 34,2 mil | 24,1 mil ≈ | 73,7 mil ≈ | 109,9 mil | 68,9 mil | 6,4 mil ≈ | 58,8 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 8,7 mil | 5,1 mil | 9,7 mil ≈ | 9,3 mil ≈ | 12,1 mil | 5,9 mil | 7,2 mil ≈ | 11,4 mil ≈ |
| Dividende plătite | 2,1 mil | 2,1 mil | 2,1 mil ≈ | 2,1 mil ≈ | 2,1 mil | 2,1 mil | 2,1 mil ≈ | 2,1 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | 0 | — | — | — | — | — | — | — |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 14 din propriul istoric de 35 trimestre (min 13,3, mediană 28,6, max 111,7; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 771,6 mil | 726,0 mil | 730,5 mil | 715,4 mil | 857,5 mil | 855,8 mil | 919,1 mil | 1,1 mld |
| Venituri an/an | +12,5 % | −5,9 % | +0,6 % | −2,1 % | +19,9 % | −0,2 % | +7,4 % | +19,2 % |
| Profit net | 92,1 mil | 81,0 mil | 99,4 mil | 63,5 mil | 82,3 mil | 92,5 mil | 101,9 mil | 299,2 mil |
| Profit net an/an | +71,6 % | −12,0 % | +22,7 % | −36,1 % | +29,6 % | +12,4 % | +10,1 % | +193,7 % |
| EPS diluat | 3,54 | 3,10 | 3,81 | 2,42 | 3,16 | 3,58 | 3,94 | 11,55 |
| EPS diluat an/an | +71,0 % | −12,4 % | +22,9 % | −36,5 % | +30,6 % | +13,3 % | +10,1 % | +193,1 % |
| netă % | 11,9 % | 11,2 % | 13,6 % | 8,9 % | 9,6 % | 10,8 % | 11,1 % | 27,3 % |
| Flux de numerar liber | 78,0 mil | 80,9 mil | 50,2 mil | 96,4 mil | 103,2 mil | 57,2 mil | 99,3 mil | 205,6 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 30 sept. 2025
- Numerar
- 101,4 mil USD
- Datorie financiară
- 186,0 mil USD
- Datorie netă
- 84,7 mil USD
- Capitaluri proprii
- 1,5 mld USD
- Active totale
- 2,4 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 0,12x
- Lichiditate curentă
- 1,35x
- ROE
- 21,5 %
- ROA
- 14,1 %
- Marja FCF
- 18,8 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 730,5 mil | 715,4 mil | 857,5 mil | 855,8 mil | 919,1 mil | 1,1 mld | SEC (XBRL)· 01 dec. 2025verificat |
| Costul vânzărilor | 458,3 mil | 445,0 mil | 525,5 mil | 502,7 mil | 530,6 mil | 634,3 mil | SEC (XBRL)· 01 dec. 2025verificat |
| Profit brut | 272,2 mil ≈ | 270,4 mil ≈ | 332,0 mil ≈ | 353,1 mil ≈ | 388,6 mil ≈ | 461,1 mil ≈ | SEC (XBRL)· 01 dec. 2025derivat |
| Cercetare și dezvoltare | 13,3 mil | 15,4 mil | 12,3 mil | 13,0 mil | 12,0 mil | 23,0 mil | SEC (XBRL)· 01 dec. 2025verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 159,5 mil | 167,5 mil | 195,1 mil | 203,5 mil | 208,2 mil | 234,6 mil | SEC (XBRL)· 01 dec. 2025verificat |
| Profit operațional | — | — | — | 119,1 mil | 146,2 mil | 170,4 mil | SEC (XBRL)· 01 dec. 2025verificat |
| Amortizare și depreciere | 41,3 mil | 42,0 mil | 48,3 mil | 47,7 mil | 52,2 mil | 75,0 mil | SEC (XBRL)· 01 dec. 2025verificat |
| EBITDA | — | — | — | 166,8 mil ≈ | 198,4 mil ≈ | 245,4 mil ≈ | SEC (XBRL)· 01 dec. 2025derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 6,7 mil | 2,2 mil | 4,9 mil | 8,8 mil | 15,2 mil | 17,5 mil | SEC (XBRL)· 01 dec. 2025verificat |
| Profit înainte de impozit | 36,4 mil | 80,7 mil | 106,4 mil | 110,4 mil | 131,0 mil | 152,9 mil | SEC (XBRL)· 01 dec. 2025verificat |
| Impozit pe profit | 13,5 mil | 17,2 mil | 24,1 mil | 24,7 mil | 28,3 mil | 36,6 mil | SEC (XBRL)· 01 dec. 2025verificat |
| Profit net | 99,4 mil | 63,5 mil | 82,3 mil | 92,5 mil | 101,9 mil | 299,2 mil | SEC (XBRL)· 01 dec. 2025verificat |
| EPS diluat | 3,81 | 2,42 | 3,16 | 3,58 | 3,94 | 11,55 | SEC (XBRL)· 01 dec. 2025verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 26,1 mil | 26,2 mil | 26,1 mil | 25,9 mil | 25,9 mil | 25,9 mil | SEC (XBRL)· 01 dec. 2025verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,32 | 0,32 | 0,32 | 0,32 | 0,32 | 0,32 | SEC (XBRL)· 01 dec. 2025verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Venituri − Costul vânzărilor; Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 203,5 mil
- 2024
- 208,2 mil
- 2025
- 234,6 mil
SEC (XBRL)· 01 dec. 2025verificat
- 2023
- 25,9 mil
- 2024
- 25,9 mil
- 2025
- 25,9 mil
SEC (XBRL)· 01 dec. 2025verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 52,6 mil | 56,2 mil | 97,7 mil | 41,9 mil | 66,0 mil | 101,4 mil | SEC (XBRL)· 01 dec. 2025verificat |
| Creanțe | 144,1 mil | 146,3 mil | 164,6 mil | 189,3 mil | 222,1 mil | 253,6 mil | SEC (XBRL)· 01 dec. 2025verificat |
| Stocuri | 135,3 mil | 147,1 mil | 162,4 mil | 184,1 mil | 195,5 mil | 217,8 mil | SEC (XBRL)· 01 dec. 2025verificat |
| Active curente | 443,3 mil | 466,2 mil | 572,6 mil | 581,1 mil | 668,6 mil | 688,5 mil | SEC (XBRL)· 01 dec. 2025verificat |
| Imobilizări corporale nete | 139,9 mil | 154,3 mil | 156,0 mil | 155,5 mil | 149,3 mil | 172,5 mil | SEC (XBRL)· 01 dec. 2025verificat |
| Fond comercial | 408,1 mil | 504,9 mil | 492,7 mil | 493,2 mil | 529,9 mil | 761,9 mil | SEC (XBRL)· 01 dec. 2025verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 346,6 mil | 409,3 mil | 394,5 mil | 392,1 mil | 403,5 mil | 724,0 mil | SEC (XBRL)· 01 dec. 2025verificat |
| Active totale | 1,4 mld | 1,6 mld | 1,7 mld | 1,7 mld | 1,8 mld | 2,4 mld | SEC (XBRL)· 01 dec. 2025verificat |
| Datorii comerciale | 50,5 mil | 56,7 mil | 78,7 mil | 87,0 mil | 88,9 mil | 96,5 mil | SEC (XBRL)· 01 dec. 2025verificat |
| Datorie pe termen scurt | 22,4 mil | 20,0 mil | 20,0 mil | 20,0 mil | 20,0 mil | 20,0 mil | SEC (XBRL)· 01 dec. 2025verificat |
| Datorie pe termen lung | 40,0 mil | 134,0 mil | 133,0 mil | 82,0 mil | 102,0 mil | 166,0 mil | SEC (XBRL)· 01 dec. 2025verificat |
| Datorii curente | 255,5 mil | 275,0 mil | 318,1 mil | 314,7 mil | 349,9 mil | 508,1 mil | SEC (XBRL)· 01 dec. 2025verificat |
| Datorii totale | 411,2 mil | 557,6 mil | 606,3 mil | 552,1 mil | 601,3 mil | 869,5 mil | SEC (XBRL)· 01 dec. 2025verificat |
| Capital propriu | 959,0 mil † | 1,0 mld † | 1,0 mld † | 1,1 mld † | 1,2 mld † | 1,5 mld † | SEC (XBRL)· 01 dec. 2025verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- 392,1 mil
- 2024
- 403,5 mil
- 2025
- 724,0 mil
SEC (XBRL)· 01 dec. 2025verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 82,3 mil | 123,1 mil | 135,3 mil | 76,9 mil | 127,5 mil | 241,9 mil | SEC (XBRL)· 01 dec. 2025verificat |
| Investiții (capex) | 32,1 mil | 26,7 mil | 32,1 mil | 19,7 mil | 28,3 mil | 36,3 mil | SEC (XBRL)· 01 dec. 2025verificat |
| Flux de numerar liber | 50,2 mil ≈ | 96,4 mil ≈ | 103,2 mil ≈ | 57,2 mil ≈ | 99,3 mil ≈ | 205,6 mil ≈ | SEC (XBRL)· 01 dec. 2025derivat |
| Flux de numerar din investiții | 141,0 mil | -202,4 mil | -55,9 mil | -52,5 mil | -104,6 mil | -255,8 mil | SEC (XBRL)· 01 dec. 2025verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -236,2 mil | 81,5 mil | -32,1 mil | -78,3 mil | -773,0 mii | 49,5 mil | SEC (XBRL)· 01 dec. 2025verificat |
| Dividende plătite | 8,3 mil | 8,3 mil | 8,3 mil | 8,3 mil | 8,2 mil | 8,3 mil | SEC (XBRL)· 01 dec. 2025verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | — | — | 19,9 mil | 12,4 mil | 8,0 mil | — | SEC (XBRL)· 29 nov. 2024verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -52,5 mil
- 2024
- -104,6 mil
- 2025
- -255,8 mil
SEC (XBRL)· 01 dec. 2025verificat
- 2023
- -78,3 mil
- 2024
- -773,0 mii
- 2025
- 49,5 mil
SEC (XBRL)· 01 dec. 2025verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
4 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 46 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 6,2 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Evaluare38
- Randamente36
- Calitate47
- Bilanț și datorie66
- Creștere47
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 57,30 – 187,99 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)123,03 – 187,99 (Mijloc 148,33)WACC 9,2 % · FCFF de pornire 221,4 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 73 %Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.DCF invers: creșterea de pornire implicită de preț (scade liniar spre creșterea terminală, restul ipotezelor fixe): 31,9 %
- Colegi: EV/Venit57,30 – 68,87 (Mijloc 60,59)5 firme folosite · multiplul median 1,2x · quartile 1,2x – 1,4xAIOT, KSCP, MTEK, REKR, TBCH
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · colegi insuficienți
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 46/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| Marja brută · Calitate | 42,0 % | 5 (pe interval fix) | 11 % |
| Marja EBIT · Calitate | 14,0 % | 82 (față de colegi) | 9 % |
| Marja FCF · Calitate | 16,1 % | 64 (pe interval fix) | 9 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 8,5 % | 34 (pe interval fix) | 17 % |
| Creșterea cifrei de afaceri (an/an) · Creștere | 19,2 % | 73 (față de colegi) | 9 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | 0,0x | 99 (pe interval fix) | 6 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,4x | 34 (pe interval fix) | 6 % |
| EV/Venit · Evaluare | 4,8x | 17 (față de colegi) | 17 % |
| Randament FCF · Evaluare | 3,3 % | 67 (pe interval fix) | 13 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 0,1 % | 36 (pe interval fix) | 4 % |
Grupele scorului
- Bilanț și datorie66/100 · 2/2 factori cu valoare
- Creștere47/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate47/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente36/100 · 1/1 factori cu valoare
- Evaluare38/100 · 2/2 factori cu valoare
Memo
ESCO TECHNOLOGIES INC. (ESE). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 1,1 mld USD în 2025; creștere an/an 19,2 %; marjă netă 24,4 %; ROE 21,4 %; datorie netă/EBITDA 0,0x.
Intervalul de valoare estimat este 90,17–128,43 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 104,46 USD, prețul de 239,86 USD lasă un potențial de -56,4 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -129,6 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 46/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja EBIT: 14,0 %
- Creșterea cifrei de afaceri (an/an): 19,2 %
- Datorie netă / EBITDA: 0,0x
Ce o infirmă
- Marja brută: 42,0 %
- EV/Venit: 4,8x
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
- Metodele de evaluare diverg
Față de mediana verticalei
Communications Equipment, NEC (SIC 3669) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 11 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| LITELumentum Holdings Inc. | 61,7 mld | — | -245,8 % | -175,8 % | +83,2 % | +109 % / +1.489 % |
| ESEEsco Technologies Inc. | 6,2 mld | 19,8 | 21,4 % | 24,4 % | +19,2 % | +9 % / +139 % |
| NSSCNapco Security Technologies, Inc | 1,1 mld | 25,9 | 23,4 % | 21,6 % | +11,4 % | −21 % / +4 % |
| AIOTPowerfleet, Inc. | 381,2 mil | — | -4,0 % | -4,2 % | +22,4 % | −43 % / +22 % |
| TBCHTurtle Beach Corporation | 303,7 mil | — | -3,2 % | -1,1 % | −14,2 % | +22 % / +50 % |
| INSGInseego Corp. | 79,3 mil | 25,3 | — | -6,4 % | −13,1 % | −56 % / +120 % |
| AMPGAmplitech Group, Inc. | 74,5 mil | — | -19,4 % | -33,4 % | +165,0 % | −25 % / +56 % |
| REKRRekor Systems, Inc. | 49,3 mil | — | -62,8 % | -43,8 % | +5,3 % | −80 % / −87 % |
| KSCPKnightscope, Inc. | 34,7 mil | — | -201,3 % | -217,3 % | +4,9 % | −91 % / −98 % |
| SNTSenstar Technologies Corporation | 33,7 mil | 10,3 | 8,0 % | 8,8 % | +1,7 % | −63 % / +28 % |
| UTSIUTStarcom Holdings Corp. | 19,2 mil | — | -19,5 % | -88,5 % | −17,5 % | −16 % / −42 % |
| MTEKMaris-Tech Ltd. | 2,1 mil | — | -168,6 % | -403,3 % | −77,9 % | −81 % / −75 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru ESE din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 147,91 Randament total -38 % · Pe an -38 % | 261,01 Randament total 9 % · Pe an 9 % | 392,49 Randament total 64 % · Pe an 64 % |
| 3 ani | 155,34 Randament total -35 % · Pe an -13 % | 307,29 Randament total 29 % · Pe an 9 % | 505,65 Randament total 111 % · Pe an 28 % |
| 5 ani | 163,13 Randament total -31 % · Pe an -7 % | 361,77 Randament total 52 % · Pe an 9 % | 651,44 Randament total 173 % · Pe an 22 % |
- P/E la ieșire± 76,82
- Marja netă± 53,78
- Creșterea anuală a veniturilor± 42,51
- Diluare anuală± 4,52
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
ESCO Technologies Inc. proiectează și fabrică componente și sisteme de înaltă tehnologie pentru aviație, Marina SUA și apărare, instrumente de diagnoză pentru rețelele electrice și sisteme de testare RF. Pe fondul unui backlog record de 1,54 miliarde dolari la 30 iunie 2026, compania a ridicat ghidajul pentru fiscal 2026, iar achiziția Megger, anunțată în aprilie 2026, ar putea extinde zona utilităților.
SWOT
Puncte tari
- Portofoliu diversificat pe trei segmente, poziții de lider în nișe specializate și un backlog record în creștere susținută.
- Proprietate intelectuală proprie în filtrare, semnături navale și testare RF, sprijinită de brevete și know-how tehnic.
- Fluxuri de numerar operaționale în creștere și capacitate de a finanța achiziții prin cash generat din activitate.
Puncte slabe
- Dependență ridicată de contractele guvernamentale din SUA, care pot fi reduse sau întârziate din cauza finanțării anuale.
- Unele produse depind de un număr mic de furnizori, iar întreruperile pot afecta producția și marjele.
- Segmentul regenerabilelor a slăbit, iar integrarea unor achiziții mari poate pune presiune pe management.
Oportunități
- Cererea din rețelele electrice și din centrele de date ar putea susține comenzi suplimentare pentru Doble și pentru segmentul Test.
- Achiziția Megger, dacă se finalizează, ar putea extinde zona de utilități și servicii pentru rețele.
- Programele navale și de apărare pot genera comenzi pe termen lung pentru sistemele Maritime și Globe.
Amenințări
- Reduceri sau întârzieri ale finanțării apărării din SUA ar putea afecta veniturile segmentului A&D.
- Tensiunile comerciale și tarifele pot crește costurile materialelor și pot limita accesul pe unele piețe externe.
- Conflictele geopolitice și restricțiile la exporturi pot influența livrările și comenzile internaționale.
Riscuri
- Finanțarea guvernamentalăridicat
Vânzările către guvernul SUA depind de finanțarea anuală din Congres, iar întârzierile pot amâna livrările programelor navale 1.
- Contracte cu preț fixridicat
Contractele cu preț fix expun compania la pierderi dacă costurile depășesc estimările, mai ales în proiectele de dezvoltare 1.
- Expunere internaționalămediu
Activitatea din afara SUA aduce riscuri politice, valutare și de reglementare, inclusiv pentru operațiunile din Asia 1.
- Dependența de furnizorimediu
Unele produse depind de furnizori unici sau limitați, iar o întrerupere poate întârzia livrările și crește costurile 1.
- Securitate ciberneticămediu
Atacurile cibernetice și întreruperile sistemelor IT ar putea afecta operațiunile și reputația companiei 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Creșterea vânzărilor, backlogul record și ridicarea ghidajului pentru fiscal 2026 arată o cerere solidă în mai multe segmente 23.
- Achiziția Maritime și acordul pentru Megger ar putea extinde portofoliul în segmente cu marje bune 13.
- Îmbunătățirea marjelor ajustate și creșterea fluxurilor de numerar oferă flexibilitate pentru investiții și reducerea datoriei 3.
Ce ar strica teza
- Dependența de bugetele de apărare și de finanțarea guvernamentală face veniturile sensibile la decizii politice.
- Slăbirea segmentului regenerabil și presiunile inflaționiste ar putea reduce marjele în anumite linii de produse 3.
- Integrarea unor achiziții mari și finalizarea acordului Megger implică riscuri de execuție și de costuri neprevăzute 3.
De urmărit
- Finalizarea achiziției Megger și efectul asupra segmentului USGQ1 2027
- Realizarea ghidajului de EPS ajustat pentru fiscal 2026Q4 2026
- Evoluția comenzilor din segmentul A&D și a finanțării navaleurmătorul 10-K
- Evoluția vânzărilor NRG în contextul regenerabilelor2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Pe parcursul anului fiscal 2025, compania a vândut divizia spațială VACCO, cu un venit net de aproximativ 270 milioane dolari, pentru a se concentra pe piețe cu potențial de marjă ridicată 1. Achiziția Maritime, finalizată în aprilie 2025 la un preț de aproximativ 472 milioane dolari net de numerar achiziționat, a adăugat soluții de management al semnăturii și al energiei pentru nave navale 1. În aprilie 2026, ESCO a anunțat acordul de achiziție a Megger Group Limited, pe care compania se așteaptă să o finalizeze în primul trimestru al anului fiscal 2027 3.
Activitatea are un caracter global: vânzările internaționale au reprezentat 34% din veniturile din operațiuni continue în fiscal 2025, iar vânzările directe și indirecte către guvernul SUA au reprezentat 23% 1. Backlogul de comenzi ferme a ajuns la 1.540,5 milioane dolari la 30 iunie 2026, comparativ cu 1.133,6 milioane dolari la 30 septembrie 2025 2. Ponderea mare a contractelor guvernamentale și a comenzilor pe termen lung face ca rezultatele să depindă de finanțarea programelor de apărare și de calendarul livrărilor 1.
Segmente
Utility Solutions Group (USG)
Segmentul USG a reprezentat 35% din veniturile din fiscal 2025 și include Doble, care oferă instrumente de diagnoză pentru rețelele electrice, și NRG, lider în instrumente pentru energia eoliană și solară 1. În trimestrul III fiscal 2026, vânzările Doble au crescut cu 17%, în timp ce NRG a scăzut cu 29%, pe fondul slăbiciunii din segmentul regenerabilelor 3.
RF Test & Measurement (Test)
Segmentul Test, condus de ETS-Lindgren, proiectează sisteme de măsurare și control al energiei RF pentru cercetare, conformitate, medicină și apărare, reprezentând 21% din veniturile fiscal 2025 1. În trimestrul III fiscal 2026, backlogul segmentului a atins un nivel record, iar comenzile au fost susținute de proiecte de ecranare industrială și de filtre EMI pentru centrele de date din SUA 3.
Piața în context
Piețele deservite includ apărarea și Marina SUA, aviația comercială, rețelele electrice, energia regenerabilă și testarea RF pentru industria telecomunicațiilor și medicală. Cererea din apărare este susținută de programele navale, dar depinde de finanțarea anuală din Congres 1. Backlogul record și comenzile de la utilitățile electrice sugerează o cerere solidă pe termen scurt, dar dacă finanțarea guvernamentală întârzie, calendarul livrărilor ar putea fi afectat 12.
Creșterea vânzărilor din aceste piețe s-a bazat pe volumul din aviație și din Marina SUA, pe pricing și pe contribuția achizițiilor, nu doar pe creșterea organică 3. Rezultatele depind de condițiile economice și de lanțurile de aprovizionare, care au rămas tensionate pentru materiale și componente 1.
Tendințe
- Cerere navală și de apăraremixt
Programele Marinei SUA și ale Marinei Regale generează creșteri de venit pentru segmentul A&D, iar integrarea Maritime a extins portofoliul 13. Dacă finanțarea guvernamentală se reduce sau se întârzie, proiectele ar putea încetini.
- Modernizarea rețelelor electricevânt din spate
Cererea utilităților pentru testare și diagnoză a rețelelor crește, ceea ce a susținut comenzile Doble în 2026 3. Presiunea bugetară a utilităților ar putea însă amâna unele investiții.
- Slăbirea piețelor regenerabilevânt din față
Cererea pentru produse eoliene și solare a scăzut, iar NRG a înregistrat comenzi mai mici după expirarea anumitor credite fiscale pentru regenerabile în SUA 3. Această tendință pesează asupra segmentului USG.
- Presiuni inflaționiste și tarifarevânt din față
Inflația și tarifele comerciale pot crește costurile materialelor și transportului, iar compania le-a menționat ca riscuri pentru marje 13. Compania a reușit până acum să transfere o parte din creșteri către clienți.
Poziția concurențială
Concurența este globală și variată, mergând de la mici furnizori cu venituri sub un milion de dolari până la mari grupuri. În apărare și aerospațial, concurenții includ Moog, Parker Hannifin, TransDigm și Leonardo DRS 1. În utilități și testare RF, concurenții includ OMICRON, Megger, Vaisala, Rohde & Schwarz și TDK RF Solutions 1.
Competiția se concentrează pe calitate, tehnologie, preț și performanța livrărilor, iar în perioade de încetinire economică se intensifică 1. Poziția ESCO este puternică în nișe specializate, dar cota de piață este mică în multe alte domenii 1.
- Moog, Inc.MOG.A
Concurent în componente și sisteme pentru aviație și apărare, menționat în raportul anual.
- Parker HannifinPH
Concurent în controlul fluidelor și filtrare pentru aerospațial, menționat în raportul anual.
- TransDigmTDG
Concurent în componente pentru aviație, inclusiv pneudraulice, menționat în raportul anual.
- Leonardo DRS
Concurent în apărare și sisteme navale, menționat în raportul anual.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport curent02 oct. 2026Acord material · Încetarea unui acord material · Achiziție sau vânzare de active · Obligație financiară nouă · Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial10 aug. 2026
- Raport curent06 aug. 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent03 iun. 2026Acord material · Încetarea unui acord material · Obligație financiară nouă · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial11 mai 2026
- Raport curent07 mai 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent16 apr. 2026Acord material · Item 3.02 · Situații financiare și anexe
- Raport curent15 apr. 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial09 feb. 2026
- Raport curent05 feb. 2026Rezultate financiare · Vot al acționarilor · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-09-30 · SEC / ESCO Technologies Inc. · 01 dec. 2025
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / ESCO Technologies Inc. · 10 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / ESCO Technologies Inc. · 06 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.