olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

SS&C Technologies Holdings, Inc. SSNC

Services-Prepackaged Software · SIC 7372 · Verticală: Services-Prepackaged Software (SIC 7372)

80,88USD−0,82 % · 1 ziÎnchidere 03 nov. 2026

SS&C Technologies furnizează software și servicii externalizate pentru administrarea fondurilor, transferul acțiunilor la fondurile mutuale și procesarea din sănătate, având un model de venituri recurente cu retenție ridicată a clienților. În 2025 a încasat 6272.2 milioane USD, iar în trimestrul trei din 2026 a publicat o marjă a EBITDA ajustat de 39.9 la sută, într-un context de cerere crescută pentru automatizare și inteligență artificială.

La închiderea din 03 nov. 2026, acțiunea SS&C Technologies Holdings, Inc. (SSNC) costa 80,88 USD (−0,82 % într-o zi), cu capitalizare 19,0 mld USD, P/E 23,3 pe un EPS diluat de 3,47 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 1,34 %, beta 0,74, interval pe 52 de săptămâni 62,05–89,62 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 1,7 mld USD (+10,3 % an/an), profit net de 234,8 mil USD (+29,9 % an/an), EPS diluat 0,97 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
19,0 mld USD
acțiuni la 23 iul. 2026
P/E (TTM)
23,3
EPS diluat TTM 3,47 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
4,29 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
1,34 %
DPS 12 luni 1,08
Beta (2 ani)
0,74
Volatilitate (1 an) 29 %
Interval 52 săpt.
62,0589,62

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
47,2
neutru
Bollinger (20, 2)
77,14 – 87,90
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,35 · lățimea benzii 13,0 %
SMA 50 / 200
81,29 / 74,16
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
0,15 / 0,62
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+3,0 %−2,0 %+5,0 pp—
3 luni−0,2 %−2,2 %+1,9 pp—
6 luni+16,7 %+4,3 %+12,5 pp—
De la început de an−7,5 %+10,6 %−18,0 pp—
1 an−4,6 %+10,5 %−15,0 pp+0,9 %
3 ani+54,2 %+73,7 %−19,5 pp+18,5 %
5 ani+3,9 %+61,7 %−57,8 pp—
Scădere maximă (1 an)
−30,8 %
26 dec. 2025 → 30 iun. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−44,8 %
12 ian. 2022 → 12 oct. 2022
Creștere anuală compusă (5 ani)
+0,8 %
S&P 500 +10,1 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
1,7 mld USD
+10,3 % an/an
Profit net
234,8 mil USD
+29,9 % an/an
EPS diluat
0,97
+34,7 % an/an
netă / operațională
13,8 % / 24,6 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Venituri1,5 mld1,5 mld1,5 mld1,5 mld1,6 mld1,7 mld1,6 mld1,7 mld
Costul vânzărilor761,6 mil775,8 mil766,8 mil799,9 mil820,2 mil863,7 mil845,3 mil877,4 mil
Profit brut704,2 mil753,9 mil747,1 mil736,9 mil747,8 mil789,8 mil801,8 mil818,3 mil
Cercetare și dezvoltare131,3 mil136,8 mil129,1 mil128,1 mil118,6 mil131,7 mil134,6 mil132,3 mil
Profit operațional325,1 mil357,9 mil357,9 mil344,5 mil365,7 mil368,6 mil398,2 mil417,1 mil
Amortizare și depreciere171,3 mil ≈175,8 mil170,8 mil174,9 mil ≈175,4 mil ≈182,7 mil181,0 mil180,9 mil ≈
Cheltuieli cu dobânzile109,6 mil124,1 mil105,2 mil105,5 mil104,2 mil119,8 mil105,4 mil107,0 mil
Profit înainte de impozit224,6 mil239,9 mil261,3 mil239,5 mil253,9 mil220,1 mil303,1 mil314,2 mil
Impozit pe profit60,0 mil-8,5 mil48,1 mil58,4 mil43,5 mil26,1 mil76,8 mil78,9 mil
Profit net164,4 mil248,2 mil213,0 mil180,8 mil210,0 mil193,1 mil226,1 mil234,8 mil
EPS diluat0,650,97 ≈0,840,720,830,76 ≈0,910,97
Flux de numerar operațional336,6 mil ≈486,6 mil272,2 mil372,9 mil ≈456,2 mil ≈643,5 mil299,7 mil416,7 mil ≈
Investiții (capex)25,9 mil ≈19,7 mil12,7 mil22,9 mil ≈34,7 mil ≈10,5 mil6,0 mil13,3 mil ≈
Dividende plătite182,6 mil62,3 mil61,6 mil122,5 mil65,8 mil ≈65,5 mil65,3 mil64,0 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni89,4 mil ≈368,2 mil206,9 mil270,3 mil ≈240,1 mil ≈318,7 mil168,0 mil437,7 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 16 din propriul istoric de 43 trimestre (min 17,9, mediană 26,7, max 561,6; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri3,4 mld4,6 mld4,7 mld5,1 mld5,3 mld5,5 mld5,9 mld6,3 mld
Venituri an/an+104,2 %+35,4 %+0,8 %+8,2 %+4,6 %+4,2 %+6,9 %+6,6 %
Profit net103,2 mil438,5 mil625,2 mil800,0 mil650,2 mil607,1 mil760,5 mil796,9 mil
Profit net an/an−68,6 %+324,9 %+42,6 %+28,0 %−18,7 %−6,6 %+25,3 %+4,8 %
EPS diluat0,421,662,352,992,482,393,003,15
EPS diluat an/an−72,9 %+295,2 %+41,6 %+27,2 %−17,1 %−3,6 %+25,5 %+5,0 %
netă %3,0 %9,5 %13,4 %15,8 %12,3 %11,0 %12,9 %12,7 %
Flux de numerar liber606,5 mil1,3 mld1,1 mld1,4 mld1,1 mld1,2 mld1,3 mld1,7 mld

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
462,1 mil USD
Datorie financiară
7,4 mld USD
Datorie netă
7,0 mld USD
Capitaluri proprii
6,9 mld USD
Active totale
20,7 mld USD
Datorie / capitaluri
1,07x
Lichiditate curentă
1,07x
ROE
11,8 %
ROA
4,0 %
Marja FCF
26,5 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
5,5 mld
2024
5,9 mld
2025
6,3 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
2,9 mld
2024
3,0 mld
2025
3,3 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Profit brut
2023
2,7 mld
2024
2,9 mld
2025
3,0 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2023
473,8 mil
2024
517,7 mil
2025
507,5 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
1,2 mld
2024
1,3 mld
2025
1,4 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
670,4 mil
2024
680,1 mil
2025
703,8 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

EBITDA
2023
1,9 mld ≈
2024
2,0 mld ≈
2025
2,1 mld ≈

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
476,3 mil
2024
463,0 mil
2025
434,7 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
857,7 mil
2024
893,7 mil
2025
974,8 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
249,1 mil
2024
132,0 mil
2025
176,1 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Profit net
2023
607,1 mil
2024
760,5 mil
2025
796,9 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
2,39
2024
3,00
2025
3,15

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
254,5 mil
2024
253,8 mil
2025
253,1 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
0,88
2024
0,98
2025
1,04

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
432,2 mil
2024
567,1 mil
2025
462,1 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Creanțe
2023
799,4 mil
2024
902,0 mil
2025
978,7 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Active curente
2023
4,1 mld
2024
4,9 mld
2025
5,5 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
315,3 mil
2024
299,6 mil
2025
289,5 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Fond comercial
2023
9,0 mld
2024
9,2 mld
2025
10,0 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
3,3 mld
2024
3,1 mld
2025
3,2 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Active totale
2023
18,1 mld
2024
19,0 mld
2025
20,7 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
80,3 mil
2024
70,2 mil
2025
87,2 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
51,5 mil
2024
20,0 mil
2025
25,0 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
6,7 mld
2024
7,0 mld
2025
7,4 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
3,8 mld
2024
4,4 mld
2025
5,1 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
11,7 mld
2024
12,4 mld
2025
13,8 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
6,4 mld
2024
6,6 mld
2025
6,9 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
1,2 mld
2024
1,4 mld
2025
1,7 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
56,6 mil
2024
61,4 mil
2025
80,8 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
1,2 mld ≈
2024
1,3 mld ≈
2025
1,7 mld ≈

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-268,4 mil
2024
-855,7 mil
2025
-1,3 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
712,8 mil
2024
-152,3 mil
2025
-243,5 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Dividende plătite
2023
220,9 mil
2024
244,9 mil
2025
253,8 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
471,6 mil
2024
737,5 mil
2025
1,0 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
6,6 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
5,9 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
6,1 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
6,9 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
4,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
7,0 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
5,0 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EPS (an/an)
5,0 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
8,3 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
6,0 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea FCF (an/an)
25,4 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
48,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBITDA
34,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBIT
23,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja netă
13,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja FCF
26,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Randamente

ROE
12,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
4,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
9,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROCE
10,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
31,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (FCF)
14,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Bilanț și datorie

Datoria netă
7,1 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Datorie netă / EBITDA
3,1x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Datorie / capital propriu
1,1x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Acoperirea dobânzilor
3,6x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,1x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea imediată
0,1x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
1,8 mld USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Investiții (capex)
64,5 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Fluxul de numerar liber
1,8 mld USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia profitului în FCF
202,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia EBITDA în numerar
80,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
55 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de plată (DPO)
6 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
19,0 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
26,1 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Capitalizare / profit net TTM
22,0x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
23,3x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Randamentul profitului
4,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
2,9x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
2,9x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
11,5x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBIT
16,9x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/Venit
4,0x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
P/FCF
10,8x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randament FCF
9,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randamentul dividendului
1,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
7,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026

4 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 55 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

80,88 USD

03 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 19,0 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
19,0 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
23,3x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
2,9x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
11,5x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROE
12,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
13,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
6,6 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
1,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Acoperire și prospețime

34/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 23 iul. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 30 iul. 2026
verificat 2645derivat 195

Scorul pe grupe

  • Bilanț și datorie14
  • Evaluare94
  • Calitate60
  • Creștere17
  • Randamente100

Interval de valoare estimat

Jos
123,46
USD pe acțiune
Mijloc
149,46
USD pe acțiune
Sus
212,75
USD pe acțiune
Preț: 80,88 USD
Prețul este sub interval
Potențial până la valoarea centrală: 84,8 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 45,9 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: ridicat · 3 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 113,18 – 226,25 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)113,18 – 212,75 (Mijloc 149,46)
    WACC 8,0 % · FCFF de pornire 2,1 mld USD · ponderea valorii terminale în EV 77 %
    Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.
    DCF invers: creșterea de pornire implicită de preț (scade liniar spre creșterea terminală, restul ipotezelor fixe): -13,8 %
  • Colegi: EV/Venit123,46 – 179,12 (Mijloc 127,91)
    9 firme folosite · multiplul median 5,7x · quartile 5,5x – 7,5x
    ADBE, ADSK, INTU, NOW, PTC, RBLX, SNPS, TTWO, TWLO
  • Colegi: EV/EBITDA125,04 – 226,25 (Mijloc 169,95)
    4 firme folosite · multiplul median 20,7x · quartile 16,1x – 26,5x
    ADBE, ADSK, PTC, SNPS
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Services-Prepackaged Software (SIC 7372)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 55/100

FactorValoareScorPondere folosită
Marja brută · Calitate48,1 %20 (pe interval fix)11 %
Marja EBIT · Calitate23,6 %68 (față de colegi)9 %
Marja FCF · Calitate26,7 %100 (pe interval fix)9 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere5,9 %24 (pe interval fix)17 %
Creșterea cifrei de afaceri (an/an) · Creștere6,6 %5 (față de colegi)9 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie3,1x13 (față de colegi)6 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,1x16 (pe interval fix)6 %
EV/Venit · Evaluare4,0x90 (față de colegi)17 %
Randament FCF · Evaluare9,2 %100 (pe interval fix)13 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente7,5 %100 (pe interval fix)4 %

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie14/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Creștere17/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate60/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente100/100 · 1/1 factori cu valoare
  • Evaluare94/100 · 2/2 factori cu valoare

Memo

SS&C TECHNOLOGIES HOLDINGS, INC. (SSNC). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 6,3 mld USD în 2025; creștere an/an 6,6 %; marjă netă 13,2 %; ROE 12,7 %; datorie netă/EBITDA 3,1x.

Intervalul de valoare estimat este 123,46–212,75 USD pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: ridicat); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 149,46 USD, prețul de 80,88 USD lasă un potențial de 84,8 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 45,9 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 55/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Marja FCF: 26,7 %
  • EV/Venit: 4,0x
  • Randament FCF: 9,2 %
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 7,5 %
  • Prețul este sub intervalul de valoare estimat

Ce o infirmă

  • Marja brută: 48,1 %
  • CAGR venituri 3 ani: 5,9 %
  • Creșterea cifrei de afaceri (an/an): 6,6 %
  • Datorie netă / EBITDA: 3,1x
  • Lichiditatea curentă: 1,1x

Față de mediana verticalei

Services-Prepackaged Software (SIC 7372) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 19 firme

Doar firmele cu capitalizarea între 2,6 mld și 168,1 mld (de 8 ori mai mici sau mai mari decât compania); 202 din verticală au rămas în afară.

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
23,3x
mediana verticalei 49,6x
sub mediană (−53,0 %)
EV/EBITDA
11,5x
mediana verticalei 39,0x
sub mediană (−70,5 %)
P/S
2,9x
mediana verticalei 6,8x
sub mediană (−57,3 %)
P/B
2,9x
mediana verticalei 8,4x
sub mediană (−66,0 %)
ROE
12,7 %
mediana verticalei 11,8 %
peste mediană (+7,5 %)
Marja netă
13,2 %
mediana verticalei 11,4 %
peste mediană (+15,1 %)
Marja EBIT
23,6 %
mediana verticalei 10,2 %
peste mediană (+132,4 %)
Venituri an/an
6,6 %
mediana verticalei 16,3 %
sub mediană (−59,4 %)
Datorie netă/EBITDA
3,1x
mediana verticalei 0,7x
peste mediană (+363,3 %)
Randament dividend
1,3 %
mediana verticalei —

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
NOWServicenow, Inc.113,3 mld78,311,8 %9,4 %+20,9 %−33 % / −20 %
SNOWSnowflake Inc.104,1 mld—-48,2 %-20,1 %+29,2 %+17 % / +57 %
ADBEAdobe Inc.95,8 mld13,761,9 %28,0 %+10,5 %−23 % / −60 %
INTUIntuit Inc.92,1 mld20,923,6 %21,3 %+13,9 %−46 % / −40 %
CDNSCadence Design Systems, Inc.88,8 mld64,322,9 %22,5 %+14,1 %+4 % / +18 %
SNPSSynopsys Inc88,7 mld81,83,7 %11,4 %+15,1 %+11 % / −15 %
ADSKAutodesk, Inc.52,7 mld32,753,9 %21,1 %+17,5 %−17 % / +16 %
VEEVVeeva Systems Inc.49,1 mld49,614,4 %29,3 %+16,3 %+26 % / +74 %
TTWOTake-Two Interactive Software, Inc.36,5 mld—-9,0 %-4,8 %+18,2 %−21 % / +23 %
TWLOTwilio Inc.33,1 mld26,914,9 %21,8 %+13,7 %+65 % / +231 %
RBLXRoblox Corporation32,5 mld—-478,2 %-16,5 %+35,8 %−52 % / +16 %
MDBMongodb, Inc.27,0 mld458,72,0 %2,1 %+22,8 %+1 % / −19 %
PTCPTC Inc.21,1 mld18,935,1 %41,4 %+19,2 %+11 % / +23 %
SSNCSs&C Technologies Holdings, Inc.19,0 mld23,312,7 %13,2 %+6,6 %−5 % / +54 %
UUnity Software Inc.17,8 mld—-18,9 %-29,0 %+2,0 %−5 % / +37 %
NTNXNutanix, Inc.17,5 mld12,537.460,2 %52,8 %+12,4 %+35 % / +50 %
TYLTyler Technologies, Inc.16,1 mld50,910,5 %13,5 %+9,1 %−14 % / −1 %
DOCUDocusign, Inc.15,0 mld49,017,8 %9,8 %+8,2 %+16 % / +86 %
DTDynatrace, Inc.13,5 mld87,46,4 %7,4 %+18,8 %+6 % / −12 %
GWREGuidewire Software, Inc.13,2 mld98,810,5 %9,4 %+22,7 %−25 % / +61 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru SSNC din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
51,39
Randament total -35 % · Pe an -35 %
90,80
Randament total 14 % · Pe an 14 %
136,68
Randament total 71 % · Pe an 71 %
3 ani
51,28
Randament total -33 % · Pe an -13 %
101,80
Randament total 31 % · Pe an 9 %
168,07
Randament total 114 % · Pe an 29 %
5 ani
51,16
Randament total -31 % · Pe an -7 %
114,15
Randament total 50 % · Pe an 8 %
206,66
Randament total 167 % · Pe an 22 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 25,45
  • Marja netă± 17,82
  • Creșterea anuală a veniturilor± 14,43
  • Diluare anuală± 1,50

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

SS&C Technologies furnizează software și servicii externalizate pentru administrarea fondurilor, transferul acțiunilor la fondurile mutuale și procesarea din sănătate, având un model de venituri recurente cu retenție ridicată a clienților. În 2025 a încasat 6272.2 milioane USD, iar în trimestrul trei din 2026 a publicat o marjă a EBITDA ajustat de 39.9 la sută, într-un context de cerere crescută pentru automatizare și inteligență artificială.

SWOT

Puncte tari

  • Compania are un model de venituri recurente, cu retenție ridicată a clienților și contracte de lungă durată. Deține tehnologia folosită în servicii, ceea ce îi permite actualizări rapide.
  • Poziția de lider în administrarea independentă a fondurilor alternative și în agenția de transfer pentru fondurile mutuale oferă un avantaj de încredere în piață.
  • Marjele ajustate sunt ridicate, iar fluxul de numerar operațional a crescut în 2026, ceea ce sprijină reducerea datoriei și plata dividendelor.

Puncte slabe

  • Gradul de îndatorare este ridicat, iar serviciul datoriei consumă o parte importantă din fluxul de numerar, ceea ce limitează flexibilitatea strategică.
  • O parte importantă a operațiunilor se desfășoară în India, ceea ce expune compania la riscuri politice și economice specifice acelei țări.
  • Creșterea organică a fost mai moderată în trimestrul trei din 2026 decât creșterea totală, ceea ce arată dependența de achiziții pentru expansiune.

Oportunități

  • Cererea pentru automatizare și agenți de inteligență artificială ar putea extinde oferta companiei către clienți existenți și noi.
  • Modernizarea sistemelor din sectorul sănătății, cu trecerea la platforme cloud modulare, poate deschide contracte noi pentru divizia SS&C Health.
  • Achizițiile din anii recenți în administrarea fondurilor și în tranzacțiile cu fonduri pot consolida poziția pe piețe noi, dacă integrarea este reușită.

Amenințări

  • Un declin al activității pe piețele de capital ar putea reduce volumele tranzacționate și veniturile legate de activele administrate.
  • Consolidarea băncilor și a firmelor de investiții ar putea reduce numărul de clienți sau ar putea permite clienților mari să-și proceseze singuri operațiunile.
  • Atacurile cibernetice și defecțiunile sistemelor IT ar putea afecta reputația companiei și să conducă la pierderea de clienți.

Riscuri

  • Dependența de starea economieiridicat

    Cererea pentru produsele companiei depinde de sănătatea economiei și a piețelor financiare. O recesiune ar putea determina clienții să amâne sau să reducă cheltuielile.

  • Îndatorarea ridicatăridicat

    Datoria brută este semnificativă, iar cerințele de serviciu al datoriei limitează capacitatea de a finanța noi achiziții sau investiții, dacă fluxurile de numerar scad.

  • Integrarea achizițiilormediu

    Achizițiile recente ar putea aduce pasive neprevăzute sau ar putea întârzia beneficiile anticipate dacă integrarea culturilor și a sistemelor se dovedește dificilă.

  • Riscuri cibernetice și tehnologicemediu

    Defecțiunile sistemelor, erorile de software și atacurile cibernetice ar putea duce la pierderea datelor clienților și la litigii.

  • Expunerea internaționalăscăzut

    O parte importantă a veniturilor și a operațiunilor este în afara Statelor Unite, iar fluctuațiile valutare și riscurile politice pot afecta rezultatele.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă automatizarea și soluțiile de inteligență artificială vor fi adoptate la scară largă, compania ar putea profita de poziția sa de furnizor integrat pentru procese complexe.
  • Retenția ridicată a clienților și contractele recurente pot face veniturile mai previzibile, ceea ce susține fluxul de numerar și plata dividendelor.
  • Creșterea organică în trimestrul trei și ghidajul pentru 2026 arată că cererea pentru serviciile de administrare a fondurilor rămâne solidă.

Ce ar strica teza

  • Dacă piețele de capital se vor răci, veniturile legate de activele administrate ar putea scădea mai repede decât costurile companiei.
  • Nivelul ridicat al datoriei ar putea limita capacitatea companiei de a investi în noi produse sau în achiziții, dacă dobânzile rămân ridicate.
  • Concurența din partea furnizorilor de inteligență artificială și a firmelor de externalizare ar putea reduce prețurile și marjele în timp.

De urmărit

  • Evoluția creșterii organice a veniturilor față de creșterea totală, inclusiv efectul achizițiilorQ4 2026
  • Îndeplinirea ghidajului pentru venitul ajustat și pentru profitul net ajustat în 2026FY 2026
  • Adoptarea soluțiilor de inteligență artificială și automatizare în veniturile companiei2027

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

SS&C Technologies este un furnizor global de software și servicii pentru industria serviciilor financiare și pentru sectorul sănătății, fondat în 1986 și cu sediul în Windsor, Connecticut. Compania combină produse software proprietare cu servicii externalizate, de la administrarea fondurilor de hedging și de private equity până la servicii de agent de transfer pentru fondurile mutuale. Veniturile provin în principal din servicii software-enabled, contractate pe termene de unu până la cinci ani, cu reînnoire automată, ceea ce face modelul de afaceri previzibil. Conform raportului anual 1, 67% dintre venituri provin din clienții din Statele Unite.

Clienții includ fonduri alternative, societăți de administrare a activelor, bănci, societăți de asigurări, consilieri de investiții și furnizori de planuri de sănătate. Prin achizițiile recente, compania și-a extins acoperirea geografică și oferta de administrare a fondurilor și de procesare a tranzacțiilor cu fonduri mutuale și ETF-uri. Segmentul de sănătate, SS&C Health, procesează cereri de daune medicale și farmaceutice pentru planuri de sănătate și manageri de beneficii farmaceutice.

Compania operează și Intralinks, o platformă de camere virtuale de date pentru tranzacții de fuziuni și achiziții, precum și Blue Prism, achiziționată în 2022, care aduce automatizare robotizată a proceselor și soluții bazate pe agenți de inteligență artificială. Compania își automatizează și propriile operațiuni, un program pe care îl numește Customer Zero.

Segmente

Servicii software-enabled și tehnologice

Acest segment a generat 5211.1 milioane USD în 2025 1, adică cea mai mare parte a veniturilor, și include administrarea fondurilor, serviciile de agent de transfer și procesarea tranzacțiilor pentru clienții din servicii financiare. Contractele sunt recurente și prețul depinde de activele administrate și de volumul tranzacțiilor.

Licențe, mentenanță și servicii conexe

Acest segment cuprinde licențe perpetue sau pe termen, contracte de mentenanță anuale și servicii profesionale de implementare și consultanță. Veniturile sale sunt mai puțin previzibile, depinzând de noii clienți și de calendarul reînnoirilor, dar au rămas relativ stabile în ultimii ani.

SS&C Health

Divizia de sănătate oferă procesarea cererilor de daune medicale și farmaceutice, managementul clinic, analiza populației și soluții pentru forța de muncă digitală. Clienții principali sunt planurile de sănătate și managerii de beneficii farmaceutice, inclusiv programe guvernamentale.

Piața în context

Piața software-ului pentru servicii financiare și sănătate este dominată de furnizori cu scală mare, iar externalizarea și soluțiile cloud sunt tot mai căutate de firme care vor să reducă costurile operaționale. Compania a raportat un venit de 6272.2 milioane USD în 2025 1 și continuă să crească, dar creșterea depinde de activitatea piețelor de capital și de nivelul activelor administrate.

În trimestrul trei din 2026 creșterea organică a veniturilor a fost de 5.2 la sută 3, ceea ce arată că expansiunea provine atât din achiziții, cât și din creșterea clienților existenți. Ghidajul pentru 2026 indică un venit ajustat între 6736 și 6776 milioane USD 3.

Tendințe

  • Adoptarea inteligenței artificialemixt

    Clienții investesc în agenți de inteligență artificială și automatizare pentru a reduce costurile și a îmbunătăți eficiența. Acest lucru poate deschide cerere pentru platformele companiei, dar dacă soluțiile concurente vor fi mai rapide, presiunea asupra prețurilor ar putea crește.

  • Externalizarea și soluțiile cloudvânt din spate

    Firmele de servicii financiare caută modele operaționale mai ieftine, iar externalizarea către un partener unic poate reduce riscul operațional. Aceasta susține cererea pentru serviciile SS&C.

  • Reglementare tot mai complexăvânt din spate

    Cerințele de conformitate cresc în servicii financiare și sănătate, iar clienții au nevoie de parteneri care să interpreteze reglementările. Aceasta ar putea crește cererea pentru produsele companiei.

  • Consolidarea clienților și volatilitatea piețelorvânt din față

    Fuziunile între bănci și fonduri pot reduce numărul de clienți sau pot muta procesarea în interior, iar volumele din piețele de capital influențează veniturile din tranzacții. Acești factori pot încetini creșterea dacă piețele se răcesc.

Poziția concurențială

Compania concurează cu furnizori de software pentru servicii financiare și cu firme de externalizare a proceselor de afaceri, precum și cu sistemele interne ale băncilor și fondurilor mari. Presiunea concurențială se poate traduce în reduceri de prețuri sau în pierderea de cotă de piață, conform factorilor de risc din raportul anual 1.

Avantajul companiei vine din deținerea codului sursă, din prezența globală și din rolul de administrator independent de fonduri, care reduce conflictele de interese. Totuși, concurenții care oferă platforme mai ușoare sau prețuri mai mici pot câștiga clienți mai mici, mai ales în segmentul mid-market.

  • Furnizori de software pentru servicii financiare

    Concurenți care oferă software pentru gestionarea investițiilor și a operațiunilor fondurilor, în special pentru clienții instituționali.

  • Firme de externalizare a proceselor de afaceri

    Furnizori de servicii externalizate care pot prelua funcții de back-office pentru fonduri și bănci, deseori fără să dezvolte propriul software.

  • Sistemele interne ale băncilor și fondurilor

    Clienții mari pot decide să realizeze procesele în interior, ceea ce reprezintă o concurență indirectă pentru serviciile companiei.

  • Furnizori de soluții pentru procesarea cererilor medicale

    În segmentul de sănătate, furnizorii de soluții pentru planurile de sănătate concurează pentru aceiași clienți guvernamentali și privați.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / SS&C Technologies Holdings, Inc. · 26 feb. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / SS&C Technologies Holdings, Inc. · 30 iul. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / SS&C Technologies Holdings, Inc. · 22 oct. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

SS&C Technologies Holdings, Inc. (SSNC): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw