olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Starwood Property Trust, Inc. STWD
Real Estate Investment Trusts · SIC 6798 · Verticală: Real Estate Investment Trusts (SIC 6798)
Starwood Property Trust este un REIT hipotecar cu sediul în Miami Beach, care originează, achiziționează și administrează credite și investiții imobiliare în SUA, Europa și Australia, cu patru segmente raportabile. Compania a încheiat 2025 cu achiziția Fundamental Income Properties, iar în al doilea trimestru din 2026 a raportat active totale la nivel record, ceea ce face din ea un jucător important pe piața finanțării imobiliare comerciale.
La închiderea din 30 oct. 2026, acțiunea Starwood Property Trust, Inc. (STWD) costa 12,20 USD (−1,61 % într-o zi), cu capitalizare 4,5 mld USD, P/E 20,5 pe un EPS diluat de 0,59 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 15,74 %, beta 0,57, interval pe 52 de săptămâni 11,98–18,61 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 513,7 mil USD (+15,6 % an/an), profit net de 6,6 mil USD (−94,9 % an/an), EPS diluat 0,01 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 32,4
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 11,99 – 12,99
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,21 · lățimea benzii 8,0 %
- SMA 50 / 200
- 14,12 / 16,54
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,50 / -0,60
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −9,6 % | −0,9 % | −8,7 pp | — |
| 3 luni | −23,7 % | +1,2 % | −24,9 pp | — |
| 6 luni | −33,3 % | +4,8 % | −38,2 pp | — |
| De la început de an | −32,3 % | +10,7 % | −43,0 pp | — |
| 1 an | −32,7 % | +11,1 % | −43,8 pp | +3,1 % |
| 3 ani | −31,3 % | +80,7 % | −112,0 pp | +22,0 % |
| 5 ani | −52,1 % | +64,6 % | −116,7 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 479,5 mil | 454,4 mil | 418,2 mil | 444,3 mil | 488,9 mil | 492,9 mil | 512,5 mil | 513,7 mil |
| Amortizare și depreciere | 10,2 mil | 11,2 mil | 11,5 mil | 10,4 mil | 26,0 mil | 31,1 mil | 33,7 mil | 35,3 mil |
| Cheltuieli cu dobânzile | 337,9 mil | — | — | — | — | — | — | — |
| Profit înainte de impozit | 82,6 mil | 68,7 mil | 119,9 mil | 135,4 mil | 93,3 mil | 131,3 mil | 53,5 mil | 21,2 mil |
| Impozit pe profit | 10,4 mil | -2,1 mil | 3,8 mil | 671,0 mii | 13,3 mil | 18,9 mil | -3,9 mil | 6,2 mil |
| Profit net | 76,1 mil | 51,6 mil | 112,3 mil | 129,8 mil | 72,6 mil | 96,9 mil | 51,9 mil | 6,6 mil |
| EPS diluat | 0,23 | 0,15 ≈ | 0,33 | 0,38 | 0,19 | 0,26 ≈ | 0,13 | 0,01 |
| Flux de numerar operațional | 241,8 mil ≈ | 295,6 mil | 238,9 mil | -87,4 mil ≈ | 337,6 mil ≈ | 488,8 mil | 93,6 mil | 170,7 mil ≈ |
| Investiții (capex) | — | 0 | — | — | — | 0 | — | — |
| Dividende plătite | 152,3 mil ≈ | 162,8 mil | 162,3 mil | 163,7 mil ≈ | 164,6 mil ≈ | 178,2 mil | 178,2 mil | 178,8 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | — | — | 0 | 0 ≈ | — | — | 19,9 mil | 10,0 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 95 din propriul istoric de 39 trimestre (min 6,7, mediană 14,9, max 27,6; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,1 mld | 1,2 mld | 1,1 mld | 1,2 mld | 1,5 mld | 2,0 mld | 1,9 mld | 1,8 mld |
| Venituri an/an | +26,1 % | +7,9 % | −5,0 % | +3,0 % | +25,2 % | +40,0 % | −5,0 % | −5,3 % |
| Profit net | 385,8 mil | 509,7 mil | 331,7 mil | 447,7 mil | 871,5 mil | 339,2 mil | 359,9 mil | 411,5 mil |
| Profit net an/an | −3,7 % | +32,1 % | −34,9 % | +35,0 % | +94,6 % | −61,1 % | +6,1 % | +14,3 % |
| EPS diluat | 1,42 | 1,79 | 1,16 | 1,52 | 2,74 | 1,07 | 1,10 | 1,15 |
| EPS diluat an/an | −6,6 % | +26,1 % | −35,2 % | +31,0 % | +80,3 % | −60,9 % | +2,8 % | +4,5 % |
| netă % | 34,8 % | 42,6 % | 29,2 % | 38,3 % | 59,5 % | 16,5 % | 18,5 % | 22,3 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | 528,6 mil | 646,6 mil | 99,4 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 499,5 mil USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 7,1 mld USD
- Active totale
- 63,2 mld USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- indisponibil
- ROE
- 5,9 %
- ROA
- 0,7 %
- Marja FCF
- 5,4 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,1 mld | 1,2 mld | 1,5 mld | 2,0 mld | 1,9 mld | 1,8 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 94,4 mil | 83,0 mil | 49,3 mil | 49,1 mil | 41,3 mil | 79,0 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 419,8 mil | 445,1 mil | 797,1 mil | 1,4 mld | — | — | SEC (XBRL)· 22 feb. 2024verificat |
| Profit înainte de impozit | 386,3 mil | 501,1 mil | 997,5 mil | 417,5 mil | 406,0 mil | 479,8 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 20,2 mil | 8,7 mil | -61,5 mil | -682,0 mii | 25,4 mil | 36,7 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Profit net | 331,7 mil | 447,7 mil | 871,5 mil | 339,2 mil | 359,9 mil | 411,5 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | 1,16 | 1,52 | 2,74 | 1,07 | 1,10 | 1,15 | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 282,5 mil | 296,8 mil | 315,7 mil | 310,5 mil | 320,6 mil | 350,0 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 1,92 | 1,92 | 1,92 | 1,92 | 1,92 | 1,92 | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
- 2023
- 310,5 mil
- 2024
- 320,6 mil
- 2025
- 350,0 mil
SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 563,2 mil | 217,4 mil | 261,1 mil | 194,7 mil | 377,8 mil | 499,5 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Fond comercial | 259,8 mil | 259,8 mil | 259,8 mil | 259,8 mil | 259,8 mil | 259,8 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 70,1 mil | 63,6 mil | 68,8 mil | 65,0 mil | 60,7 mil | 436,1 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Active totale | 80,9 mld | 83,9 mld | 79,0 mld | 69,5 mld | 62,6 mld | 63,2 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 1,7 mld | 1,8 mld | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 04 mai 2022verificat |
| Datorii totale | 76,0 mld | 77,2 mld | 71,8 mld | 62,5 mld | 55,4 mld | 55,7 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 4,9 mld | 6,4 mld | 6,8 mld | 6,6 mld | 6,8 mld | 7,1 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
- 2023
- 65,0 mil
- 2024
- 60,7 mil
- 2025
- 436,1 mil
SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 1,0 mld | -990,0 mil | 213,7 mil | 528,6 mil | 646,6 mil | 977,9 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Investiții (capex) | — | — | — | 0 | 0 | 878,5 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | — | — | — | 528,6 mil ≈ | 646,6 mil ≈ | 99,4 mil ≈ | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -911,8 mil | -4,3 mld | -3,0 mld | 855,1 mil | 2,1 mld | -3,8 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 13,3 mil | 4,9 mld | 2,8 mld | -1,5 mld | -2,5 mld | 2,9 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Dividende plătite | 546,9 mil | 553,9 mil | 591,5 mil | 601,2 mil | 620,0 mil | 668,9 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 33,8 mil | 0 | 0 | — | — | — | SEC (XBRL)· 01 mar. 2023verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Piață și evaluare
9 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 70 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
score >= 65 · margin_of_safety >= 0.15 · agreement in ['high', 'medium']
Preț de închidere
30 oct. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 4,5 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Creștere80
- Calitate33
- Randamente69
- Evaluare76
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 13,58 – 44,85 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- Valoarea activului net (NAV)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Dividende actualizate (DDM)25,23 – 33,93 (Mijloc 28,94)
- Colegi: P/B13,58 – 44,85 (Mijloc 33,60)31 firme folosite · multiplul median 1,9x · quartile 0,8x – 2,6xABR, ACR, ACRE, BFS, DLR, DRH, ESS, EXR, GLPI, HHH, HST, ILPT, IOR, KIM, KRC, LXP, MAA, MKZR, NHP, O, PLD, PSA, REFI, SQFT, SUI, TPTS, UDR, VICI, VMRK, VTR, WELL
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil atractiv · Scor 70/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROE · Calitate | 3,5 % | 33 (față de colegi) | 10 % |
| Marja EBITDA · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 8,0 % | 80 (pe interval fix) | 14 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| P/B · Evaluare | 0,7x | 79 (față de colegi) | 31 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 20,5x | 68 (față de colegi) | 14 % |
| Randamentul dividendului · Randamente | 15,7 % | 89 (față de colegi) | 24 % |
| Rata de distribuire (EPS) · Randamente | 323,1 % | 0 (pe interval fix) | 7 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Creștere80/100 · 1/1 factori cu valoare
- Calitate· parțial33/100 · 1/2 factori cu valoare
- Randamente69/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare76/100 · 2/2 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Starwood Property Trust, Inc. (STWD). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 1,8 mld USD în 2025; creștere an/an -5,3 %; marjă netă 11,4 %; ROE 3,5 %.
Intervalul de valoare estimat este 19,41–39,39 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: ridicat); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 31,27 USD, prețul de 12,20 USD lasă un potențial de 156,3 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 61,0 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 70/100, încadrare metodologică: profil atractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: balance, quality. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- CAGR venituri 3 ani: 8,0 %
- P/B: 0,7x
- Randamentul dividendului: 15,7 %
- Prețul este sub intervalul de valoare estimat
Ce o infirmă
- Rata de distribuire (EPS): 323,1 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Marja EBITDA, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor.
Față de mediana verticalei
Real Estate Investment Trusts (SIC 6798) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| WELLWelltower Inc. | 172,1 mld | 100,4 | 4,0 % | 12,7 % | +35,6 % | +30 % / +181 % |
| PLDPrologis, Inc. | 119,3 mld | 32,2 | 7,1 % | 42,5 % | +7,2 % | +3 % / +27 % |
| EQIXEquinix Inc | 100,3 mld | 60,9 | 11,5 % | 16,4 % | +5,4 % | +20 % / +39 % |
| AMTAmerican Tower Corporation | 87,1 mld | 26,4 | 90,6 % | 30,7 % | +5,1 % | +5 % / +5 % |
| DLRDigital Realty Trust, Inc. | 63,5 mld | 47,2 | 6,2 % | 21,7 % | +10,0 % | +6 % / +45 % |
| PSAPublic Storage | 60,7 mld | 33,0 | 16,0 % | 37,8 % | +2,7 % | +17 % / +36 % |
| ORealty Income Corporation | 53,9 mld | 41,5 | 3,3 % | 21,5 % | +9,1 % | −2 % / +20 % |
| VTRVentas, Inc. | 44,8 mld | 159,5 | 1,9 % | 4,0 % | +18,5 % | +15 % / +100 % |
| CCICrown Castle Inc. | 37,7 mld | 45,1 | — | 20,7 % | −4,4 % | −2 % / −5 % |
| IRMIron Mountain Inc | 34,7 mld | 82,5 | — | 5,7 % | +12,2 % | +13 % / +97 % |
| EXRExtra Space Storage Inc. | 31,6 mld | 30,8 | 7,9 % | 29,9 % | +3,7 % | +13 % / +46 % |
| VICIVICI Properties Inc. | 26,9 mld | 11,2 | 8,3 % | 56,5 % | +4,1 % | −18 % / −12 % |
| VMRKVivmark Residential | 23,2 mld | 27,1 | 8,1 % | — | +4,8 % | +4 % / +12 % |
| SBACSba Communications Corporation | 19,9 mld | 20,2 | — | 34,5 % | +5,1 % | −2 % / −10 % |
| HSTHost Hotels & Resorts, Inc. | 17,3 mld | 16,9 | 15,8 % | 16,5 % | +7,6 % | +58 % / +63 % |
| ESSEssex Property Trust, Inc. | 17,0 mld | 40,6 | 8,0 % | 22,7 % | +6,4 % | +5 % / +23 % |
| KIMKimco Realty Corporation | 16,4 mld | 27,1 | 5,8 % | 27,8 % | +5,1 % | +19 % / +37 % |
| MAAMid-America Apartment Communities, Inc. | 13,6 mld | 35,4 | 6,8 % | 17,6 % | +0,8 % | −9 % / −1 % |
| SUISun Communities, Inc | 13,5 mld | — | -12,8 % | -32,4 % | +2,0 % | −11 % / +2 % |
| UDRUDR, Inc. | 11,5 mld | 24,1 | 14,8 % | 28,6 % | +2,4 % | +5 % / +12 % |
| GLPIGaming and Leisure Properties, Inc. | 11,3 mld | 11,9 | 19,6 % | 55,2 % | +4,1 % | −13 % / −14 % |
| HHHHoward Hughes Holdings Inc. | 4,6 mld | 15,4 | 7,7 % | 12,3 % | −15,8 % | −4 % / +21 % |
| STWDStarwood Property Trust, Inc. | 4,5 mld | 20,5 | 3,5 % | 11,4 % | −5,3 % | −33 % / −31 % |
| SKTTanger Inc | 4,2 mld | — | — | — | indisponibil | +13 % / +63 % |
| KRCKilroy Realty Corp | 4,2 mld | 19,4 | 4,6 % | 22,0 % | −2,0 % | −15 % / +26 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru STWD din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 7,73 Randament total -32 % · Pe an -32 % | 13,65 Randament total 17 % · Pe an 17 % | 20,53 Randament total 75 % · Pe an 75 % |
| 3 ani | 8,04 Randament total -21 % · Pe an -8 % | 15,92 Randament total 48 % · Pe an 14 % | 26,21 Randament total 137 % · Pe an 33 % |
| 5 ani | 8,36 Randament total -10 % · Pe an -2 % | 18,56 Randament total 84 % · Pe an 13 % | 33,46 Randament total 217 % · Pe an 26 % |
- P/E la ieșire± 3,98
- Marja netă± 2,79
- Creșterea anuală a veniturilor± 2,21
- Diluare anuală± 0,23
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Starwood Property Trust este un REIT hipotecar cu sediul în Miami Beach, care originează, achiziționează și administrează credite și investiții imobiliare în SUA, Europa și Australia, cu patru segmente raportabile. Compania a încheiat 2025 cu achiziția Fundamental Income Properties, iar în al doilea trimestru din 2026 a raportat active totale la nivel record, ceea ce face din ea un jucător important pe piața finanțării imobiliare comerciale 13.
SWOT
Puncte tari
Puncte slabe
- Gestionarea externă aduce conflicte de interese și comisioane de administrare plătite indiferent de performanță 1.
- Câștigul pe acțiune din al doilea trimestru 2026 a fost redus, iar rezultatul net GAAP a fost aproape nul 3.
- Expunerea la birouri și alte active sub presiune poate necesita majorarea rezervelor de pierderi 1.
Oportunități
Amenințări
Riscuri
- Conflicte de interese cu administratorul externridicat
Administratorul și conducerea sunt legați de Starwood Capital Group, ceea ce poate duce la alocări de oportunități care nu sunt în interesul acționarilor 1.
- Comisioane de administrare neatrnate de performanțămediu
Administratorul primește comisioane de bază indiferent de rezultate, iar comisionul de succes depinde de distribuiri, ceea ce poate încuraja asumarea de riscuri 1.
- Expunerea la birouri și retailridicat
Activele din aceste sectoare sunt sub presiune, iar rezervele de pierderi ar putea crește în continuare 1.
- Sensibilitatea la dobânzi și tarifemediu
Nivelul dobânzilor și tarifele pot afecta costul finanțării, valorile imobiliare și capacitatea debitorilor de a plăti 1.
- Dependența de personal cheiemediu
Compania depinde de conducerea și personalul administratorului, iar plecarea lor ar putea afecta semnificativ performanța 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă fundamentalele imobiliare continuă să se îmbunătățească, activele neperformante ar putea fi valorificate, eliberând capital pentru noi investiții 3.
- Accesul extins la piețele de capital și maturitățile mai lungi ale datoriei ar putea sprijini creșterea portofoliului 23.
- Diversificarea pe patru segmente și pe mai multe țări ar putea reduce dependența de un singur tip de credit 1.
Ce ar strica teza
- Dacă sectoarele de birouri și retail nu își revin, rezervele pentru pierderi ar putea crește și ar putea reduce câștigurile 1.
- Conflictele de interese cu grupul afiliat ar putea duce la decizii care nu favorizează acționarii 1.
- Câștigurile din ultimul trimestru au fost modeste în raport cu dimensiunea bilanțului, ceea ce ar putea limita capacitatea de distribuire 3.
De urmărit
- Rezolvarea activelor neperformante anunțate de conduceresfârșitul anului 2026
- Evoluția rezervelor CECL pentru birouri și alte sectoare sub presiuneurmătorul raport trimestrial
- Volumul de investiții și ritmul de desfășurare a capitaluluiQ3 2026
- Costul finanțării după emisiunile corporative din 2026următorul 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Starwood Property Trust, Inc. (NYSE: STWD) este o companie din Maryland, operațională din august 2009, care se concentrează în principal pe originarea, achiziția, finanțarea și administrarea creditelor ipotecare și a altor investiții imobiliare în SUA, Europa și Australia 1. Compania funcționează ca REIT, ceea ce înseamnă că nu plătește impozit federal pe profit pentru partea din venitul impozabil distribuită acționarilor, cu condiția să distribuie cel puțin 90% din venitul impozabil 1. Este administrată extern de SPT Management, LLC, o filială a Starwood Capital Group, ceea ce creează conflicte de interese pe care compania le descrie în factorii de risc 1. În iulie 2025 a achiziționat Fundamental Income Properties, LLC, pentru aproximativ 2,2 miliarde USD, inclusiv 1,3 miliarde USD datorii preluate 1.
Strategia investițională urmărește randamente ajustate la risc pe termen lung, obținute în principal prin dividende și secundar prin apreciere de capital 2. Compania se bazează pe trei competențe de bază: accesul la tranzacții, analiza și selecția activelor și identificarea valorilor relative atractive pe piețele de datorie și capital imobiliar 1. La finalul lunii iunie 2026 compania administra un portofoliu de 32 miliarde USD din investiții de datorie și capital 3.
Finanțarea se bazează pe linii de credit bancare, repo, securitizări, CLO și ABS, precum și pe emisiuni publice sau private de acțiuni și obligațiuni 1. În al doilea trimestru din 2026, compania a emis 600 de milioane USD obligațiuni senior cu scadența în 2031 și a îndatorat un termen de credit, ceea ce indică accesul continuu la piețele de capital 2.
Segmente
Creditare comercială și rezidențială
Acesta este cel mai mare segment, care originează și administrează credite ipotecare comerciale de rang întâi, credite rezidențiale non-agency, mezanin, acțiuni preferențiale, CMBS și RMBS, inclusiv active distressed 1. La finalul anului 2025, compania avea credite comerciale pentru investiții în portofoliu cu o maturitate medie ponderată așteptată de 2,7 ani 1. Activele de tip multifamily reprezentau 39,3% din portofoliul de credite comerciale, iar birourile 18,1% 1.
Proprietăți imobiliare
Segmentul deține participații de capital în proprietăți stabilizate sau care urmează să fie stabilizate, inclusiv multifamily, proprietăți medicale multi-chiriaș și proprietăți cu chirie netă triplă 1. Achiziția Fundamental a adăugat 468 de proprietăți, în 44 de state, cu contracte de închiriere cu durată medie ponderată de 17,1 ani 1. În al doilea trimestru din 2026 au fost adăugate 16 proprietăți cu chirie netă 2.
Investiții și servicing imobiliar
Segmentul include servicing special pentru credite CMBS, investiții în CMBS, originarea de credite conduit destinate securitizării și achiziția de active imobiliare comerciale 1. Portofoliul total de servicing special ajunsese la 93,6 miliarde USD la 30 iunie 2026 2. Compania are și rol de investitor în CMBS subordonate, ceea ce poate aduce venituri din servicing, potrivit planului său strategic 1.
Piața în context
Piața finanțării imobiliare comerciale este dominată de bănci, fonduri de credit privat și alte REIT-uri hipotecare, iar cererea depinde de dobânzile de referință și de condițiile de credit 1. Compania notează că Rezerva Federală a început să reducă dobânzile în septembrie 2025, dar direcția viitoare rămâne incertă din cauza tarifelor și a presiunilor inflaționiste 1. Rapoartele din 2026 indică o îmbunătățire a fundamentalelor din majoritatea clasei de active, ceea ce ar putea sprijini valorile garanțiilor 3.
Riscurile de pe piață includ sectorul de birouri, afectat de munca la distanță, și sectorul de retail, afectat de comerțul electronic, precum și multifamily, sub presiunea dobânzilor ridicate 1. Dacă aceste tendințe se prelungesc, rezervele pentru pierderi de credit ale companiei ar putea crește 1.
Tendințe
- Redresarea fundamentalelor imobiliarevânt din spate
Conducerea descrie o îmbunătățire a fundamentalelor imobiliare în aproape toate clasele de active și o scădere a construcțiilor noi, ceea ce ar putea susține valorile garanțiilor 3. Dacă această tendință continuă, compania ar putea recupera active neperformante.
- Presiune asupra birourilor și retailuluivânt din față
Activele de birouri și retail au fost afectate în ultimii ani de munca la distanță și de comerțul electronic, iar companiile au considerat aceste efecte în rezervele CECL 1. Dacă piața de birouri nu își revine, ar putea fi necesare creșteri suplimentare ale rezervelor.
- Acces la finanțare prin piețele de capitalvânt din spate
Compania a refinanțat în 2025 și 2026 portofolii prin CLO, ABS și emisiuni de obligațiuni senior, ceea ce a extins maturitățile și a redus costul finanțării 123. Dacă aceste condiții se mențin, compania ar putea continua să finanțeze creșterea.
Poziția concurențială
Compania concurează cu alte finanțatoare imobiliare și cu platforme de credit privat în originarea creditelor mari pentru proiecte imobiliare, unde dimensiunea și viteza sunt avantaje 1. Compania menționează concurența din industria finanțării și a imobiliarelor ca factor care ar putea afecta rezultatele reale 3.
Afilierea cu Starwood Capital Group aduce și concurență internă, deoarece fondurile private ale grupului pot accesa unele oportunități înaintea companiei sau în paralel cu aceasta 1. Politica de alocare poate limita accesul companiei la unele investiții 1.
- Blackstone Mortgage TrustBXMT
Alt REIT hipotecar cu focus pe credite comerciale de rang întâi, citat drept comparabil în sectorul finanțării imobiliare.
- Ares Commercial Real EstateACRE
Finanțator imobiliar comercial activ în credite de rang întâi și mezanin, un concurent din aceeași nișă.
- Blackstone Real Estate Income Trust
Vehicul de investiții imobiliare cu presiune competitivă pe anumite active, fără listare publică în SUA.
- Fonduri de credit privat imobiliar
Fonduri private care concurează pentru aceleași tranzacții mari de finanțare și pot oferi condiții rapide.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Starwood Property Trust’s (STWD) Penny Profit Hides A Bigger NumberYahoo Finance — News · 04 sept. 2026 · EN
Depuneri SEC
- Raport curent13 aug. 2026Schimbări în conducere
- Raport trimestrial06 aug. 2026
- Raport curent06 aug. 2026Rezultate financiare
- Raport curent10 iul. 2026Acord material · Obligație financiară nouă · Situații financiare și anexe
- Raport curent26 iun. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent25 iun. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent26 mai 2026Acord material · Obligație financiară nouă · Situații financiare și anexe
- Raport curent12 mai 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent11 mai 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial08 mai 2026
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Starwood Property Trust, Inc. · 25 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Starwood Property Trust, Inc. · 06 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Starwood Property Trust, Inc. · 06 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.