olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Tecogen Inc. TGEN
Air-Cond & Warm Air Heatg Equip & Comm & Indl Refrig Equip · SIC 3585 · Verticală: Mașini industriale și echipamente de calcul (SIC 358x)
Tecogen Inc. (NYSE American: TGEN) proiectează și vinde sisteme cogenerare pe gaz natural, chillere și servicii de întreținere pentru clădiri comerciale și industriale. Compania se concentrează acum pe centrele de date cu inteligență artificială, unde problema constrângerilor de putere face soluțiile sale relevante. Pierderea netă și scăderea veniturilor din produse din prima jumătate a lui 2026 arată că tranziția încă nu s-a tradus în rezultate financiare.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Tecogen Inc. (TGEN) costa 1,53 USD (−10,53 % într-o zi), cu capitalizare 46,2 mil USD, beta 2,24, interval pe 52 de săptămâni 1,53–8,31 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 5,7 mil USD (−21,2 % an/an), profit net de -2,1 mil USD, EPS diluat -0,07 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 28,4
- supravândut (≤ 30)
- Bollinger (20, 2)
- 1,64 – 2,55
- sub banda inferioară · %B -0,12 · lățimea benzii 43,5 %
- SMA 50 / 200
- 2,63 / 3,75
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,26 / -0,23
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −42,9 % | −5,9 % | −37,0 pp | — |
| 3 luni | −59,0 % | −4,6 % | −54,4 pp | — |
| 6 luni | −68,3 % | +0,2 % | −68,5 pp | — |
| De la început de an | −69,0 % | +7,4 % | −76,5 pp | — |
| 1 an | −82,7 % | +8,2 % | −90,9 pp | −4,0 % |
| 3 ani | +70,0 % | +68,4 % | +1,6 pp | +15,3 % |
| 5 ani | −12,1 % | +56,5 % | −68,6 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 5,6 mil | 6,1 mil | 7,3 mil | 7,3 mil | 7,2 mil | 5,3 mil | 6,3 mil | 5,7 mil |
| Costul vânzărilor | 3,1 mil | 3,3 mil | 4,1 mil | 4,8 mil | 5,0 mil | 3,4 mil | 3,7 mil | 3,6 mil |
| Profit brut | 2,5 mil | 2,7 mil | 3,2 mil | 2,5 mil | 2,2 mil | 2,0 mil | 2,6 mil | 2,2 mil |
| Cercetare și dezvoltare | 233,8 mii | 226,8 mii | 292,7 mii | 268,7 mii | 297,9 mii | 307,4 mii | 363,8 mii | 320,2 mii |
| Profit operațional | -873,2 mii | -1,1 mil | -594,2 mii | -1,4 mil | -2,1 mil | -4,1 mil | -2,1 mil | -2,2 mil |
| Amortizare și depreciere | 138,2 mii ≈ | 134,0 mii | 185,7 mii | 205,7 mii ≈ | 230,1 mii ≈ | 256,1 mii | 265,2 mii | 278,6 mii ≈ |
| Cheltuieli cu dobânzile | 23,0 mii | 30,8 mii | 32,3 mii | 38,2 mii | 41,1 mii | 38,7 mii | 34,2 mii | 39,2 mii |
| Profit înainte de impozit | -895,9 mii | -1,2 mil | -659,6 mii | -1,5 mil | -2,1 mil | -4,0 mil | -2,1 mil | -2,1 mil |
| Profit net | -930,4 mii | -1,2 mil | -659,9 mii | -1,5 mil | -2,1 mil | -4,0 mil | -2,1 mil | -2,1 mil |
| EPS diluat | -0,04 | -0,05 ≈ | -0,03 | -0,06 | -0,07 | -0,13 ≈ | -0,07 | -0,07 |
| Flux de numerar operațional | -207,3 mii ≈ | 4,2 mil | -1,2 mil | -2,6 mil ≈ | -3,6 mil ≈ | -2,6 mil | -3,1 mil | -2,4 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 282,3 mii ≈ | 130,2 mii | 132,0 mii | 146,0 mii ≈ | 75,3 mii ≈ | 47,5 mii | 46,1 mii | 73,3 mii ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 35,9 mil | 33,4 mil | 28,3 mil | 24,4 mil | 25,0 mil | 25,1 mil | 22,6 mil | 27,1 mil |
| Venituri an/an | +8,1 % | −6,8 % | −15,5 % | −13,6 % | +2,5 % | +0,5 % | −10,0 % | +19,7 % |
| Profit net | -5,7 mil | -4,7 mil | -6,2 mil | 3,7 mil | -2,4 mil | -4,6 mil | -4,8 mil | -8,2 mil |
| Profit net an/an | −12.134,2 % | indisponibil | indisponibil | indisponibil | −166,2 % | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | -0,23 | indisponibil | -0,25 | 0,15 | -0,10 | -0,19 | -0,19 | -0,30 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | −166,7 % | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | -15,9 % | -14,1 % | -21,8 % | 15,1 % | -9,8 % | -18,3 % | -21,0 % | -30,5 % |
| Flux de numerar liber | -4,7 mil | -4,6 mil | 1,3 mil | 373,6 mii | -1,7 mil | -864,7 mii | 3,1 mil | -10,3 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 12,4 mil USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 21,5 mil USD
- Active totale
- 37,0 mil USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 3,12x
- ROE
- -52,2 %
- ROA
- -24,2 %
- Marja FCF
- -38,1 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 28,3 mil | 24,4 mil | 25,0 mil | 25,1 mil | 22,6 mil | 27,1 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 17,4 mil | 12,8 mil | 13,9 mil | 14,9 mil | 12,7 mil | 17,2 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Profit brut | 10,8 mil | 11,6 mil | 11,1 mil | 10,2 mil | 9,9 mil | 9,8 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 767,3 mii | 542,1 mii | 732,9 mii | 840,0 mii | 961,8 mii | 1,2 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 16,8 mil | — | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 18 mar. 2021verificat |
| Profit operațional | -6,0 mil | -1,2 mil | -2,3 mil | -4,4 mil | -4,5 mil | -8,2 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 414,1 mii | 469,9 mii | 428,3 mii | 567,7 mii | 553,8 mii | 877,7 mii | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| EBITDA | -5,5 mil ≈ | -749,2 mii ≈ | -1,9 mil ≈ | -3,8 mil ≈ | -4,0 mil ≈ | -7,4 mil ≈ | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 125,8 mii | 14,2 mii | 16,3 mii | 16,1 mii | 90,3 mii | 150,3 mii | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -6,2 mil | 3,8 mil | -2,4 mil | -4,5 mil | -4,7 mil | -8,2 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 30,2 mii | 19,5 mii | 16,4 mii | 32,5 mii | 22,6 mii | 20,6 mii | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Profit net | -6,2 mil | 3,7 mil | -2,4 mil | -4,6 mil | -4,8 mil | -8,2 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | -0,25 | 0,15 | -0,10 | -0,19 | -0,19 | -0,30 | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 24,9 mil | 25,1 mil | 24,9 mil | 24,9 mil | 24,9 mil | 27,2 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 24,9 mil
- 2024
- 24,9 mil
- 2025
- 27,2 mil
SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 1,5 mil | 3,6 mil | 1,9 mil | 1,4 mil | 5,4 mil | 12,4 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Creanțe | 8,7 mil | 8,5 mil | 6,7 mil | 6,7 mil | 6,0 mil | 4,3 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Stocuri | 7,2 mil | 7,8 mil | 10,5 mil | 10,6 mil | 9,6 mil | 10,9 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Active curente | 22,2 mil | 25,0 mil | 22,0 mil | 20,3 mil | 22,1 mil | 28,9 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 2,3 mil | 1,8 mil | 1,4 mil | 1,2 mil | 1,7 mil | 1,6 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Fond comercial | 2,4 mil | 2,4 mil | 2,4 mil | 2,7 mil | 2,3 mil | 1,2 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 1,4 mil | 1,2 mil | 997,6 mii | 2,4 mil | 2,5 mil | 2,1 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Active totale | 30,1 mil | 32,4 mil | 28,3 mil | 27,8 mil | 31,1 mil | 37,0 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 4,2 mil | 3,5 mil | 3,3 mil | 4,5 mil | 4,1 mil | 3,4 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Datorii curente | 9,2 mil | 8,8 mil | 7,7 mil | 10,5 mil | 16,8 mil | 9,3 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 12,8 mil | 11,2 mil | 9,3 mil | 13,1 mil | 21,0 mil | 15,5 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 17,3 mil | 21,1 mil | 19,0 mil | 14,7 mil | 10,1 mil | 21,5 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
- 2023
- 2,4 mil
- 2024
- 2,5 mil
- 2025
- 2,1 mil
SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 1,4 mil | 465,0 mii | -1,4 mil | -817,8 mii | 4,1 mil | -9,9 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 60,0 mii | 91,5 mii | 314,9 mii | 46,9 mii | 969,2 mii | 400,8 mii | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 1,3 mil ≈ | 373,6 mii ≈ | -1,7 mil ≈ | -864,7 mii ≈ | 3,1 mil ≈ | -10,3 mil ≈ | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -217,8 mii | -215,1 mii | -348,6 mii | -244,9 mii | -1,0 mil | -464,1 mii | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -576,9 mii | 1,9 mil | 0 | 500,0 mii | 1,0 mil | 17,4 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -244,9 mii
- 2024
- -1,0 mil
- 2025
- -464,1 mii
SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
Risc
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 5 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 46,2 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
33 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | -42,3 % | 0 (față de colegi) | 19 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 2,7 % | 22 (pe interval fix) | 25 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | -68,7x | 0 (pe interval fix) | 19 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 2,9x | 100 (pe interval fix) | 13 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | -25,6 % | 0 (pe interval fix) | 25 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie40/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial22/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
TECOGEN INC. (TGEN). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 27,1 mil USD în 2025; creștere an/an 19,7 %; marjă netă -42,3 %; ROE -77,5 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Lichiditatea curentă: 2,9x
Ce o infirmă
- Marja netă: -42,3 %
- CAGR venituri 3 ani: 2,7 %
- Acoperirea dobânzilor: -68,7x
- Randament FCF: -25,6 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Mașini industriale și echipamente de calcul (SIC 358x) · același grup industrial (SIC 3 cifre) · comparată cu 10 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| JCIJohnson Controls International PLC | 80,2 mld | 23,5 | 24,1 % | 14,5 % | +2,8 % | +13 % / +149 % |
| CARRCarrier Global Corporation | 43,5 mld | — | -14,3 % | -7,9 % | −3,3 % | −3 % / +2 % |
| LIILennox International Inc | 11,9 mld | 16,2 | 59,5 % | 13,8 % | −2,7 % | −30 % / −14 % |
| MIDDThe Middleby Corporation | 5,9 mld | — | -16,2 % | -13,9 % | indisponibil | +37 % / +28 % |
| ALHAlliance Laundry Holdings Inc. | 4,5 mld | 24,8 | 109,8 % | 10,1 % | +13,3 % | −5 % / indisponibil |
| AAONAaon, Inc. | 4,5 mld | 28,4 | 17,3 % | 8,2 % | +20,1 % | −42 % / −13 % |
| HAYWHayward Holdings, Inc. | 3,4 mld | 21,1 | 10,9 % | 14,4 % | +6,7 % | −0 % / +39 % |
| SXIStandex International Corp | 2,8 mld | 24,8 | 15,3 % | 12,5 % | +12,8 % | −5 % / +74 % |
| TNCTennant Co | 1,2 mld | 53,4 | 3,9 % | 1,9 % | −6,5 % | −3 % / −17 % |
| TGENTecogen Inc. | 46,2 mil | — | -77,5 % | -42,3 % | +19,7 % | −83 % / +70 % |
| LBGJLi Bang International Corporation Inc. | 32,4 mil | — | -16,6 % | -9,1 % | +2,9 % | −100 % / indisponibil |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru TGEN din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Tecogen Inc. (NYSE American: TGEN) proiectează și vinde sisteme cogenerare pe gaz natural, chillere și servicii de întreținere pentru clădiri comerciale și industriale. Compania se concentrează acum pe centrele de date cu inteligență artificială, unde problema constrângerilor de putere face soluțiile sale relevante 13. Pierderea netă și scăderea veniturilor din produse din prima jumătate a lui 2026 arată că tranziția încă nu s-a tradus în rezultate financiare 3.
SWOT
Puncte tari
- Compania are o bază instalată de unități livrate și contracte de întreținere pe termen lung, care aduc venituri relativ previzibile 12.
- Tehnologia Ultera și eficiența ridicată a sistemelor oferă un avantaj de mediu și de costuri, relevant pentru reglementările actuale 1.
- Listarea pe NYSE American și emisiunea de acțiuni din 2025 au întărit baza financiară a companiei 1.
Puncte slabe
- Compania înregistrează pierderi nete repetate și o acumulare de deficit, ceea ce face incertă capacitatea de a deveni profitabilă 13.
- Veniturile din produse sunt neregulate, de volum mic și valoare mare, iar un număr mic de clienți domină vânzările 1.
- Dependența de câțiva furnizori mari de motoare și compresoare poate întârzia livrările dacă aceștia nu pot furniza piese 1.
Oportunități
- Dacă proiectele cu centre de date se materializează, ar putea genera o creștere semnificativă a veniturilor și a volumului de produse 13.
- Extinderea serviciilor de întreținere prin contracte noi și achiziții de portofolii ar putea consolida veniturile recurente 23.
- Constrângerile de putere din rețea creează cerere pentru soluțiile on-site ale companiei în industrie și în clădiri mari 2.
Amenințări
- Concurenții mai mari, cu resurse superioare, ar putea dezvolta tehnologii comparabile mai repede 1.
- Schimbările de reglementare sau volatilitatea prețurilor gazului natural pot reduce avantajul economic al produselor 1.
- Tarifele și conflictele geopolitice pot afecta costurile de componente și lanțurile de aprovizionare 12.
Riscuri
- Pierderi nete persistenteridicat
Compania nu a atins încă profitabilitatea, iar pierderile din prima jumătate a lui 2026 au crescut față de anul precedent 13. Dacă finanțarea nu acoperă pierderile, compania ar putea avea nevoie de capital suplimentar.
- Dependența de câțiva cliențiridicat
Un singur client a reprezentat peste 10% din venituri în 2025, iar pierderea unor clienți mari ar afecta direct rezultatele 1.
- Volatilitatea comenzilormediu
Backlogul a scăzut semnificativ față de sfârșitul anului 2024, iar termenele de comandă se pot amâna din cauza finanțării sau a permiselor 1.
- Dependența de furnizorimediu
Motoarele și compresoarele provin de la câțiva producători mari, iar întârzierile lor pot afecta livrările 1.
- Strategia de achizițiiscăzut
Achizițiile și parteneriatele pot eșua sau pot diluă acționarii, iar integrarea lor cere resurse importante 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă proiectele cu centre de date cu inteligență artificială se finalizează, cererea pentru chillerele și generarea on-site ar putea crește semnificativ 13.
- Serviciile de întreținere cresc constant și oferă venituri mai previzibile decât vânzările de produse 23.
- Procesul de listare pe NYSE American și resursele din emisiunea de acțiuni din 2025 sprijină dezvoltarea companiei 1.
De urmărit
- Conversia demonstrațiilor cu centrele de date în comenzi fermeQ3 2026
- Evoluția veniturilor din produse față de primul semestruQ3 2026
- Nivelul numerar și nevoia de finanțare suplimentarănext 10-Q
- Stadiul acordului cu Vertiv și eventualul contract de furnizare2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Tecogen produce sisteme de cogenerare alimentate cu gaz natural, care furnizează energie electrică sau putere mecanică și recuperează căldura motorului pentru utilizarea în clădire 1. Compania este organizată în trei segmente: produse, servicii de operare și întreținere și producția de energie, prin filiala American DG Energy 1. Clienții majoritari se află în regiuni cu tarife de utilitate ridicate, în special California, Mijlocul Vestului și Nordul-Est 1.
Segmente
Piața în context
Piața de bază este cea a cogenerării și a răcirii pentru clădiri comerciale, unde prețul gazului natural, tarifele locale ale energiei electrice și reglementările de mediu sunt factorii determinanți 1. Cererea de energie a centrelor de date este o nouă piață, în care compania spune că soluțiile sale pot reduce constrângerile de putere 12.
Tendințe
- Centre de date cu inteligență artificialăvânt din spate
Cererea de putere a centrelor de date crește, iar consumul de răcire crește odată cu fiecare generație de cipuri; compania crede că chillerele cu gaz pot elibera putere pentru calcul 1. Dacă aceste proiecte se concretizează, ar putea aduce venituri semnificative, dar până acum nu se văd în cifre 3.
- Constrângerile rețelei electricevânt din spate
Pe măsură ce rețeaua primește mai multă sarcină, clienții întâmpină restricții de putere, iar sistemele on-site pot ocoli termenele lungi de echipamente electrice 2. Aceasta sprijină cererea pentru soluțiile Tecogen.
- Politici anti-combustibili fosilimixt
În unele piețe, precum New York City, reglementările care elimină combustibilii fosili din clădiri au afectat vânzările de cogenerare 1. Compania spune că noile reguli privind emisiile de scop 2 ar putea favoriza produsele hibride 1.
- Tarife și prețuri la energiemixt
Prețurile ridicate ale energiei electrice fac economiile produselor mai mari, dar prețul gazului natural și volatilitatea lui pot reduce avantajul 1. Riscul de volatilitate este menționat explicit de companie 1.
Poziția concurențială
Compania spune că mulți concurenți sunt bine stabiliți și au resurse financiare, de cercetare și de producție considerabil mai mari decât ale sale 1. Concurența vine atât din producătorii de echipamente de putere distribuită, cât și din cei de răcire electrică.
Tecogen se diferențiază prin tehnologia Ultera, prin eficiența de peste 88% și prin combinarea cogenerării cu serviciile pe termen lung 12. Parteneriatul cu Vertiv pentru centrele de date extinde accesul la piață, dar depinde de volumele de vânzare atinse 1.
- Producători mari de echipamente de putere distribuită
Compania citează concurenți mai mari, cu resurse de producție și vânzare superioare, care ar putea accelera dezvoltarea cogenerării 1.
- Furnizori de chillere electrice
Chillerele electrice sunt alternativa directă pentru răcirea centrelor de date, iar compania susține că soluțiile cu gaz oferă costuri operaționale mai mici 1.
- Vertiv Corporation
Partener de distribuție și vânzare pentru chillerele DTx în centrele de date, care poate deveni și concurent pe anumite piețe 1.
- Alți furnizori de cogenerare și sisteme on-site
Companiile de servicii energetice și producătorii regionali concurează pentru aceiași clienți din industrie și din clădiri comerciale 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport curent14 oct. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent31 aug. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial13 aug. 2026
- Raport curent12 aug. 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent01 iul. 2026Schimbări în conducere
- Raport curent05 iun. 2026Vot al acționarilor
- Raport trimestrial13 mai 2026
- Raport curent12 mai 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)21 apr. 2026
- Raport curent08 apr. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Tecogen Inc. · 19 mar. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Tecogen Inc. · 13 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Tecogen Inc. · 12 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.