olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
EIK fasteignafélag hf. EIK.IC
Islanda · Nasdaq Iceland · ISIN IS0000020709 · Verticală: Companii listate din Islanda
EIK fasteignafélag hf. este un proprietar și administrator de imobile comerciale din Islanda, activ și în exploatarea unui hotel. În exercițiul financiar 2025, veniturile din chirii au ajuns la 10865 milioane ISK, iar profitul net a fost de 5493 milioane ISK, ceea ce arată cât de mult depinde rezultatul de evaluarea portofoliului.
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea EIK fasteignafélag hf. (EIK.IC) costa 14,20 ISK (+3,65 % într-o zi), cu beta 0,20, interval pe 52 de săptămâni 13,55–14,90 ISK.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 50,2
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 13,80 – 14,47
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,60 · lățimea benzii 4,8 %
- SMA 50 / 200
- 14,39 / 14,23
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -0,08 / -0,08
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +2,2 % | +0,4 % | +1,8 pp | — |
| 3 luni | −3,4 % | −3,3 % | −0,1 pp | — |
| 6 luni | +1,4 % | +4,0 % | −2,5 pp | — |
| De la început de an | +2,9 % | +8,1 % | −5,2 pp | — |
| 1 an | +6,8 % | +10,7 % | −3,9 pp | −11,1 % |
| 3 ani | +24,6 % | +50,1 % | −25,5 pp | +7,2 % |
| 5 ani | +13,6 % | +43,6 % | −30,0 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
EPS indisponibil în depunerile structurate ale emitentului (de ex. un parteneriat raportează pe unitate, nu pe acțiune).
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 11,2 mld | 11,5 mld | 12,6 mld |
| Venituri an/an | indisponibil | +2,4 % | +9,5 % |
| Profit net | 7,3 mld | 6,5 mld | 5,5 mld |
| Profit net an/an | indisponibil | −11,0 % | −15,2 % |
| EPS diluat | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | 64,9 % | 56,3 % | 43,6 % |
| Flux de numerar liber | 4,0 mld | 4,8 mld | 4,9 mld |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 2,8 mld ISK
- Datorie financiară
- indisponibil ISK
- Datorie netă
- indisponibil ISK
- Capitaluri proprii
- 54,8 mld ISK
- Active totale
- 182,4 mld ISK
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 0,29x
- ROE
- 10,2 %
- ROA
- 3,2 %
- Marja FCF
- 38,7 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (ISK)
Marje
Cont de profit și pierdere · ISK
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 11,2 mld | 11,5 mld | 12,6 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Profit operațional | 14,9 mld | 14,5 mld | 13,2 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 50,0 mil | 176,0 mil | 188,0 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| EBITDA | 15,0 mld ≈ | 14,7 mld ≈ | 13,4 mld ≈ | esef· 18 mar. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 7,7 mld | 6,6 mld | 6,6 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 7,3 mld | 8,1 mld | 6,9 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 1,5 mld | 1,6 mld | 1,4 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Profit net | 7,3 mld | 6,5 mld | 5,5 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
Bilanț · ISK
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 984,0 mil | 3,6 mld | 2,8 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Creanțe | 698,0 mil | 694,0 mil | 926,0 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Active curente | 1,7 mld | 4,3 mld | 3,7 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 6,0 mld | 5,9 mld | 5,4 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Fond comercial | 351,0 mil | 351,0 mil | 351,0 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Active totale | 141,6 mld | 156,3 mld | 182,4 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 1,8 mld | 1,8 mld | 3,0 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Datorii curente | 10,2 mld | 7,9 mld | 12,8 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 92,6 mld | 103,6 mld | 127,6 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 49,0 mld | 52,7 mld | 54,8 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
Fluxuri de numerar · ISK
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 4,1 mld | 4,9 mld | 4,9 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 80,0 mil | 53,0 mil | 46,0 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 4,0 mld ≈ | 4,8 mld ≈ | 4,9 mld ≈ | esef· 18 mar. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -4,0 mld | -5,5 mld | -8,0 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -2,1 mld | 3,2 mld | 2,2 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Dividende plătite | 2,0 mld | 2,5 mld | 3,4 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 0 | 299,0 mil | 0 | esef· 18 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 5 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: indisponibil
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
27 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 43,6 % | 89 (față de colegi) | 23 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 88,7 % | 84 (pe interval fix) | 23 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 2,0x | 8 (pe interval fix) | 23 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,3x | 0 (pe interval fix) | 15 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 69,6 % | 72 (pe interval fix) | 15 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie5/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate86/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial72/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
EIK FASTEIGNAFÉLAG HF. (EIK.IC). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 12,6 mld ISK în 2025; creștere an/an 9,5 %; marjă netă 43,6 %; ROE 10,2 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja netă: 43,6 %
- Conversia profitului în FCF: 88,7 %
- Rata de distribuire (FCF): 69,6 %
Ce o infirmă
- Acoperirea dobânzilor: 2,0x
- Lichiditatea curentă: 0,3x
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari.
Față de mediana verticalei
Companii listate din Islanda · aceeași țară · comparată cu 10 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HAGA.ICHagar hf. | 131,4 mld | 20,2 | 18,2 % | 3,8 % | +9,3 % | +6 % / +80 % |
| FESTI.ICFesti hf. | 90,6 mld | 22,7 | 10,1 % | 2,6 % | +13,4 % | −8 % / +66 % |
| HEIMAR.ICHeimar hf. | 62,0 mld | 7,5 | 13,5 % | 55,5 % | +7,7 % | −5 % / +51 % |
| BERA.ICÖlgerðin Egill Skallagríms hf. | 37,6 mld | 17,6 | 13,7 % | 5,9 % | +7,7 % | −22 % / +2 % |
| NOVA.ICNova Klúbburinn hf | 12,2 mld | 15,1 | 8,5 % | 6,1 % | +2,8 % | −24 % / −15 % |
| ALVO.ICAlvotech | — | — | — | 9,0 % | +43,4 % | −14 % / −59 % |
| ASAR.ICSíminn hf. | — | 17,7 | — | — | +3,0 % | −18 % / +29 % |
| BRIM.ICBrim hf. | — | — | 11,9 % | 14,6 % | +5,2 % | +18 % / +12 % |
| EIK.ICEik Fasteignafélag Hf. | — | — | 10,2 % | 43,6 % | +9,5 % | +1 % / +23 % |
| EIM.ICEimskipafélag Íslands hf. | — | — | 3,2 % | 1,2 % | −4,7 % | +8 % / −34 % |
| HAMP.ICHampiðjan hf | — | — | 1,7 % | 1,2 % | +15,7 % | −26 % / −37 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru EIK.IC din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
EIK fasteignafélag hf. este un proprietar și administrator de imobile comerciale din Islanda, activ și în exploatarea unui hotel. În exercițiul financiar 2025, veniturile din chirii au ajuns la 10865 milioane ISK 1, iar profitul net a fost de 5493 milioane ISK 1, ceea ce arată cât de mult depinde rezultatul de evaluarea portofoliului.
SWOT
Puncte tari
- Portofoliu mare de proprietăți comerciale, cu venituri din chirii stabile și generare de numerar operațional.
- Situații financiare auditate de un auditor extern, întocmite conform IFRS.
- Capitaluri proprii semnificative care sprijină bilanțul.
Puncte slabe
- Dependență ridicată de reevaluările proprietăților pentru creșterea profitului.
- Datorii purtătoare de dobândă mari, cu costuri de finanțare substanțiale.
- Expunere concentrată pe piața islandeză.
Oportunități
- Dezvoltarea sau modernizarea proprietăților existente ar putea crește veniturile din chirii.
- Refinanțarea datoriilor în condiții mai bune ar putea reduce costurile financiare.
- Optimizarea structurii portofoliului ar putea îmbunătăți randamentul.
Amenințări
- O scădere a valorilor imobiliare ar putea reduce semnificativ profitul contabil.
- Creșterea ratelor dobânzii ar putea spori presiunea asupra costurilor de finanțare.
- Schimbările de reglementare sau de standarde contabile ar putea modifica prezentarea rezultatelor.
Riscuri
- Sensibilitatea la evaluăriridicat
Profitul depinde în bună parte de reevaluarea proprietăților, care poate fi inversată dacă piața se schimbă.
- Îndatorareridicat
Datoriile mari cresc vulnerabilitatea la schimbări ale condițiilor de credit și la refinanțare.
- Costul finanțăriimediu
Plățile de dobânzi absorb o parte importantă din fluxul de numerar operațional.
- Concentrare geograficămediu
Activitatea este concentrată în Islanda, ceea ce expune compania la condițiile economice locale.
- Schimbări de standardescăzut
Implementarea IFRS 18 ar putea modifica prezentarea rezultatelor, fără efecte asupra estimărilor, dar cu impact asupra comparabilității.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă chiriile rămân stabile și evaluările se mențin, profitul ar putea rămâne solid, susținut de un portofoliu mare.
- Dacă refinanțarea datoriilor se face în condiții mai favorabile, presiunea asupra profitului ar putea scădea.
- Investițiile continue în proprietăți ar putea extinde baza de venituri pe termen lung.
Ce ar strica teza
- Dacă piața imobiliară se răcește, reevaluările pozitive ar putea dispărea și profitul ar putea scădea considerabil.
- Datoriile mari fac compania sensibilă la creșterea costului creditului.
- Concentrarea pe o singură piață ar putea amplifica efectele unei încetiniri economice locale.
De urmărit
- Evoluția reevaluărilor portofoliului imobiliarQ1 2027
- Nivelul costurilor de finanțare și refinanțările datoriilor2027
- Aplicarea IFRS 18 și efectele asupra prezentării rezultatelor2027
- Evoluția veniturilor din chirii și a ocupării spațiilornext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Activitatea grupului constă în deținerea, închirierea și administrarea de spații comerciale, precum și în deținerea unei participații în operațiuni hoteliere 1. Situațiile financiare sunt întocmite în coroane islandeze și raportate conform IFRS, astfel că deciziile de evaluare a proprietăților influențează direct rezultatul 1. Compania este cu sediul la Kópavogur, în Islanda 1.
Fluxul de numerar operațional a fost de 4919 milioane ISK în 2025 1, dar datoriile ridicate, cu costuri de finanțare de 3505 milioane ISK plătite în exercițiu 1, limitează spațiul de manevră. Valoarea investițiilor imobiliare, de 172760 milioane ISK la 31 decembrie 2025 1, domină bilanțul.
Structura de capital combină datorii purtătoare de dobândă pe termen lung și o parte semnificativă de capitaluri proprii, care au rămas la 54761 milioane ISK la sfârșitul anului 2025 1. Dividendele plătite în 2025 au fost de 1 ISK pe acțiune 1.
Segmente
Investiții imobiliare
Segmentul de investiții a generat venituri de 11258 milioane ISK în 2025, din care cea mai mare parte provine din chirii, iar rezultatul înainte de rezultate din evaluare a fost de 8005 milioane ISK 1.
Hotel
Segmentul hotelier a avut venituri din alte activități de 872 milioane ISK în 2025 și o pierdere operațională înainte de evaluări și amortizări de 104 milioane ISK 1.
Piața în context
Compania operează pe piața imobiliară comercială din Islanda, unde valorile proprietăților sunt sensibile la nivelul dobânzilor și la condițiile de finanțare. Creșterea valorii portofoliului în 2025 a fost susținută de o reevaluare de 5352 milioane ISK 1, dar ar putea fi mai slabă dacă piața se răcește.
Tendințe
- Reevaluări ale portofoliuluimixt
Câștigurile din reevaluarea proprietăților au contribuit mult la profit în 2025, însă o parte din creșterea profitului depinde de judecăți de evaluare, nu de încasări.
- Costul finanțăriivânt din față
Datoriile purtătoare de dobândă sunt mari, iar costurile financiare rămân o presiune asupra profitului, mai ales dacă condițiile de creditare se înrăutățesc.
- Investiții în portofoliuvânt din spate
Compania a continuat să investească în proprietăți, ceea ce poate susține veniturile viitoare dacă chiriile rămân stabile.
- Standarde contabile noimixt
IFRS 18 intră în vigoare în 2027 și ar putea schimba modul de prezentare a rezultatelor, fără să modifice estimările contabile, potrivit conducerii 1.
Poziția concurențială
Compania concurează cu alți proprietari de spații comerciale și hoteluri din Islanda pentru chiriași și investitori. Sursele furnizate nu identifică numele concurenților, așa că nu pot fi făcute comparații directe de cotă de piață.
Avantajul relativ depinde de calitatea și localizarea portofoliului, precum și de capacitatea de a menține ocuparea spațiilor. Aceste aspecte nu sunt detaliate în sursele disponibile.
- Alți proprietari locali de spații comerciale
Concurență pentru chiriași și investitori pe piața islandeză; sursele nu îi numesc.
- Operatori hotelieri locali
Concurență în segmentul de cazare, unde compania are o prezență limitată.
- Investitori imobiliari instituționali
Concurenți pentru proprietăți de calitate și pentru finanțare.
- Dezvoltatori imobiliari regionali
Pot oferi spații noi care concurează cu portofoliul existent.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202518 mar. 2026
- Raportul anual 202425 feb. 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / EIK fasteignafélag hf. · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.