olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Hampiðjan hf HAMP.IC

Islanda · Nasdaq Iceland · ISIN IS0000000305 · Verticală: Companii listate din Islanda

79,00ISK0,00 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Hampiðjan hf (HAMP.IC) costa 79,00 ISK (+0,00 % într-o zi), cu beta 0,32, interval pe 52 de săptămâni 79,00–119,00 ISK.

Date la · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
indisponibil
acțiuni la 31 dec. 2024
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM 2,24 · TTM până la 31 dec. 2024
E/P (TTM)
indisponibil
TTM până la 31 dec. 2024
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,32
Volatilitate (1 an) 22 %
Interval 52 săpt.
79,00119,00

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
29,3
supravândut (≤ 30)
Bollinger (20, 2)
78,76 – 85,89
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,03 · lățimea benzii 8,7 %
SMA 50 / 200
85,41 / 93,72
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-1,55 / -1,33
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−8,1 %+0,4 %−8,5 pp—
3 luni−10,2 %−3,3 %−7,0 pp—
6 luni−11,7 %+4,0 %−15,7 pp—
De la început de an−22,5 %+8,1 %−30,6 pp—
1 an−31,9 %+10,7 %−42,6 pp−6,8 %
3 ani−37,3 %+50,1 %−87,4 pp+17,9 %
5 aniindisponibil+43,6 %indisponibil—
Scădere maximă (1 an)
−33,6 %
06 nov. 2025 → 04 nov. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−50,0 %
20 feb. 2024 → 04 nov. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
indisponibil
EURO STOXX 50 +7,5 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

prețul (USD) și raportarea sunt în monede diferite

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituri322,1 mil311,0 mil359,7 mil
Venituri an/anindisponibil−3,5 %+15,7 %
Profit net10,4 mil12,9 mil4,3 mil
Profit net an/anindisponibil+24,2 %−66,6 %
EPS diluat2,022,24indisponibil
EPS diluat an/anindisponibil+10,9 %indisponibil
netă %3,2 %4,2 %1,2 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
26,4 mil EUR
Datorie financiară
211,4 mil EUR
Datorie netă
185,0 mil EUR
Capitaluri proprii
270,3 mil EUR
Active totale
547,5 mil EUR
Datorie / capitaluri
0,78x
Lichiditate curentă
1,85x
ROE
1,6 %
ROA
0,8 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (EUR)

Marje

Cont de profit și pierdere · EUR

Venituri
2023
322,1 mil
2024
311,0 mil
2025
359,7 mil

esef· 10 mar. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
235,3 mil
2024
226,9 mil
2025
263,0 mil

esef· 10 mar. 2026verificat

Profit brut
2023
86,8 mil
2024
84,1 mil
2025
96,7 mil

esef· 10 mar. 2026verificat

Profit operațional
2023
23,5 mil
2024
23,6 mil
2025
24,3 mil

esef· 10 mar. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
13,5 mil
2024
13,5 mil
2025
12,7 mil

esef· 10 mar. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
15,1 mil
2024
17,2 mil
2025
11,3 mil

esef· 10 mar. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
3,4 mil
2024
2,9 mil
2025
2,5 mil

esef· 10 mar. 2026verificat

Profit net
2023
10,4 mil
2024
12,9 mil
2025
4,3 mil

esef· 10 mar. 2026verificat

EPS diluat
2023
2,02
2024
2,24
2025
—

esef· 11 mar. 2025verificat

Dividend pe acțiune
2023
1,63
2024
1.100,00
2025
1.100,00

esef· 10 mar. 2026verificat

Bilanț · EUR

Numerar
2023
53,0 mil
2024
41,4 mil
2025
26,4 mil

esef· 10 mar. 2026verificat

Creanțe
2023
59,2 mil
2024
66,6 mil
2025
71,9 mil

esef· 10 mar. 2026verificat

Stocuri
2023
125,8 mil
2024
126,7 mil
2025
138,4 mil

esef· 10 mar. 2026verificat

Active curente
2023
238,0 mil
2024
234,8 mil
2025
237,2 mil

esef· 10 mar. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
169,6 mil
2024
180,7 mil
2025
194,1 mil

esef· 10 mar. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
76,9 mil
2024
86,6 mil
2025
105,1 mil

esef· 10 mar. 2026verificat

Active totale
2023
490,0 mil
2024
509,5 mil
2025
547,5 mil

esef· 10 mar. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
41,2 mil
2024
46,7 mil
2025
56,4 mil

esef· 10 mar. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
47,9 mil
2024
51,0 mil
2025
70,4 mil

esef· 10 mar. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
120,2 mil
2024
127,6 mil
2025
141,0 mil

esef· 10 mar. 2026verificat

Datorii curente
2023
92,3 mil
2024
100,8 mil
2025
128,6 mil

esef· 10 mar. 2026verificat

Datorii totale
2023
219,7 mil
2024
236,3 mil
2025
277,2 mil

esef· 10 mar. 2026verificat

Capital propriu
2023
270,3 mil
2024
273,2 mil
2025
270,3 mil

esef· 10 mar. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
5,2 mil
2024
5,8 mil
2025
—

esef· 10 mar. 2026derivat

Fluxuri de numerar · EUR

Flux de numerar operațional
2023
19,1 mil
2024
23,7 mil
2025
13,9 mil

esef· 10 mar. 2026verificat

Flux de numerar din investiții
2023
-18,4 mil
2024
-34,8 mil
2025
-42,1 mil

esef· 10 mar. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
32,7 mil
2024
-1,8 mil
2025
13,9 mil

esef· 10 mar. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
15,7 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
2,9 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
-66,6 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
26,9 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
6,7 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
1,2 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
1,7 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
0,8 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
4,4 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROCE
5,8 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
49.107,1 %
calculat olivLawFY 2025
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
185,0 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,8x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Acoperirea dobânzilor
1,9x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,8x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
0,8x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea imediată
0,2x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
13,9 mil EUR
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
70 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de stoc (DIO)
184 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de plată (DPO)
72 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Ciclul de conversie a numerarului
183 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul profitului
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 4 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

79,00 ISK

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: indisponibil

Prețul și raportarea sunt în monede diferite; indicatorii de piață sunt indisponibili.

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
1,7 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
1,2 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
15,7 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Acoperire și prospețime

27/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2024
Sursă: esefpublicat 10 mar. 2026
verificat 87derivat 2

Scorul pe grupe

27 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
7.486,48
EUR pe acțiune
Mijloc
8.637,28
EUR pe acțiune
Sus
10.207,69
EUR pe acțiune
Preț: indisponibil
Potențial până la valoarea centrală: indisponibil (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: indisponibil (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 2 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 12,96 – 20.400,00 EUR.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: P/E12,96 – 15,38 (Mijloc 13,02)
    5 firme folosite · multiplul median 17,4x · quartile 17,3x – 20,5x
    ASAR.IC, BERA.IC, FESTI.IC, HAGA.IC, NOVA.IC
  • Dividende actualizate (DDM)14.960,00 – 20.400,00 (Mijloc 17.261,54)

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
3,0 %
Prima de risc a pieței
5,5 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
8,5 %
Creștere terminală
2,0 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate4,4 %14 (față de colegi)38 %
Marja netă · Calitate1,2 %11 (față de colegi)23 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie1,9x6 (pe interval fix)23 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,8x87 (pe interval fix)15 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie39/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate13/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Hampiðjan hf (HAMP.IC). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 359,7 mil EUR în 2025; creștere an/an 15,7 %; marjă netă 1,2 %; ROE 1,7 %.

Intervalul de valoare estimat este 7 486,48–10 207,69 EUR pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Lichiditatea curentă: 1,8x

Ce o infirmă

  • ROIC: 4,4 %
  • Marja netă: 1,2 %
  • Acoperirea dobânzilor: 1,9x
  • Metodele de evaluare diverg

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Companii listate din Islanda · aceeași țară · comparată cu 10 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 17,3x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei —
P/S
—
mediana verticalei 0,9x
P/B
—
mediana verticalei 2,1x
ROE
1,7 %
mediana verticalei 11,1 %
sub mediană (−84,8 %)
Marja netă
1,2 %
mediana verticalei 6,1 %
sub mediană (−80,3 %)
Marja EBIT
6,7 %
mediana verticalei 12,7 %
sub mediană (−46,7 %)
Venituri an/an
15,7 %
mediana verticalei 7,7 %
peste mediană (+103,4 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei —
Randament dividend
—
mediana verticalei 1,4 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
HAGA.ICHagar hf.133,6 mld20,518,2 %3,8 %+9,3 %+8 % / +83 %
FESTI.ICFesti hf.90,9 mld22,810,1 %2,6 %+13,4 %−8 % / +67 %
HEIMAR.ICHeimar hf.61,3 mld7,513,5 %55,5 %+7,7 %−6 % / +49 %
BERA.ICÖlgerðin Egill Skallagríms hf.37,1 mld17,313,7 %5,9 %+7,7 %−24 % / +0 %
NOVA.ICNova Klúbburinn hf12,0 mld14,88,5 %6,1 %+2,8 %−26 % / −16 %
ALVO.ICAlvotech———9,0 %+43,4 %−14 % / −58 %
ASAR.ICSíminn hf.—17,4——+3,0 %−19 % / +27 %
BRIM.ICBrim hf.——11,9 %14,6 %+5,2 %+19 % / +13 %
EIK.ICEik Fasteignafélag Hf.——10,2 %43,6 %+9,5 %+1 % / +23 %
EIM.ICEimskipafélag Íslands hf.——3,2 %1,2 %−4,7 %+6 % / −35 %
HAMP.ICHampiðjan hf——1,7 %1,2 %+15,7 %−26 % / −37 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru HAMP.IC din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

Analiză AI

Analiza calitativă nu este încă scrisă pentru această firmă.

Produse, piață și concurență

Analiza calitativă nu este încă scrisă pentru această firmă.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Rapoarte anuale (ESEF)

Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

Hampiðjan hf (HAMP.IC): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw