olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Festi hf. FESTI.IC
Islanda · Nasdaq Iceland · ISIN IS0000020584 · Verticală: Companii listate din Islanda
Festi hf. este un grup islandez de retail și distribuție de carburanți, care activează și prin farmacii după achiziția Lyfja. Raportul anual 2024 arată o poziție de lichiditate solidă, un ratio de capitaluri proprii de 37,9% și o amendă de 750 milioane ISK plătită autorității de concurență.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Festi hf. (FESTI.IC) costa 297,00 ISK (+0,34 % într-o zi), cu capitalizare 90,9 mld ISK, P/E 22,8 pe un EPS diluat de 13,05 ISK în ultimele 12 luni, randament al dividendului 0,99 %, beta 0,24, interval pe 52 de săptămâni 288,00–352,00 ISK.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 49,3
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 289,14 – 304,58
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,51 · lățimea benzii 5,2 %
- SMA 50 / 200
- 299,26 / 319,18
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -1,00 / -0,87
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −0,3 % | +0,4 % | −0,7 pp | — |
| 3 luni | −3,9 % | −3,3 % | −0,6 pp | — |
| 6 luni | −8,3 % | +4,0 % | −12,3 pp | — |
| De la început de an | −8,3 % | +8,1 % | −16,4 pp | — |
| 1 an | −4,5 % | +10,7 % | −15,2 pp | −9,7 % |
| 3 ani | +62,3 % | +50,1 % | +12,2 pp | +6,7 % |
| 5 ani | +32,6 % | +43,6 % | −11,0 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 100 din propriul istoric de 3 trimestre (min 13,8, mediană 18,1, max 21,8; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 121,4 mld | 136,3 mld | 154,5 mld |
| Venituri an/an | indisponibil | +12,2 % | +13,4 % |
| Profit net | 4,1 mld | 3,4 mld | 4,0 mld |
| Profit net an/an | indisponibil | −15,8 % | +16,9 % |
| EPS diluat | 13,19 | 11,31 | 13,05 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | −14,3 % | +15,4 % |
| netă % | 3,4 % | 2,5 % | 2,6 % |
| Flux de numerar liber | 27,2 mil | 6,0 mld | 5,3 mld |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2024 · 31 dec. 2024
- Numerar
- 4,1 mld ISK
- Datorie financiară
- indisponibil ISK
- Datorie netă
- indisponibil ISK
- Capitaluri proprii
- 43,5 mld ISK
- Active totale
- 114,8 mld ISK
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 1,10x
- ROE
- 10,1 %
- ROA
- 3,8 %
- Marja FCF
- 3,4 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (ISK)
Marje
Cont de profit și pierdere · ISK
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 121,4 mld | 136,3 mld | 154,5 mld | esef· 11 feb. 2025verificat |
| Costul vânzărilor | 94,4 mld | 105,6 mld | 117,7 mld | esef· 11 feb. 2025verificat |
| Profit brut | 27,0 mld | 30,7 mld | 36,7 mld | esef· 11 feb. 2025verificat |
| Profit operațional | 6,7 mld | 7,1 mld | 7,7 mld | esef· 11 feb. 2025verificat |
| Amortizare și depreciere | 3,5 mld | 4,1 mld | 5,1 mld | esef· 11 feb. 2025verificat |
| EBITDA | 10,2 mld ≈ | 11,2 mld ≈ | 12,8 mld ≈ | esef· 11 feb. 2025derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 2,4 mld | 3,5 mld | 3,8 mld | esef· 11 feb. 2025verificat |
| Profit înainte de impozit | 4,9 mld | 4,1 mld | 5,1 mld | esef· 11 feb. 2025verificat |
| Impozit pe profit | 853,9 mil | 697,8 mil | 1,1 mld | esef· 11 feb. 2025verificat |
| Profit net | 4,1 mld | 3,4 mld | 4,0 mld | esef· 11 feb. 2025verificat |
| EPS diluat | 13,19 | 11,31 | 13,05 | esef· 11 feb. 2025verificat |
| Dividend pe acțiune | 5,05 | 3,01 | 2,95 | esef· 11 feb. 2025derivat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
Bilanț · ISK
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 2,1 mld | 3,4 mld | 4,1 mld | esef· 11 feb. 2025verificat |
| Stocuri | 13,1 mld | 13,6 mld | 14,1 mld | esef· 11 feb. 2025verificat |
| Active curente | 21,9 mld | 23,6 mld | 26,5 mld | esef· 11 feb. 2025verificat |
| Imobilizări corporale nete | 34,8 mld | 35,8 mld | 41,2 mld | esef· 11 feb. 2025verificat |
| Fond comercial | 14,9 mld | 14,8 mld | 18,4 mld | esef· 11 feb. 2025verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 4,5 mld | 4,3 mld | 8,2 mld | esef· 11 feb. 2025verificat |
| Active totale | 93,4 mld | 96,0 mld | 114,8 mld | esef· 11 feb. 2025verificat |
| Datorii curente | 17,0 mld | 19,5 mld | 24,2 mld | esef· 11 feb. 2025verificat |
| Datorii totale | 58,9 mld | 60,2 mld | 71,3 mld | esef· 11 feb. 2025verificat |
| Capital propriu | 34,5 mld | 35,8 mld | 43,5 mld | esef· 11 feb. 2025verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 309,5 mil | 304,0 mil | 306,0 mil | esef· 11 feb. 2025derivat |
Fluxuri de numerar · ISK
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 4,6 mld | 9,4 mld | 9,1 mld | esef· 11 feb. 2025verificat |
| Investiții (capex) | 4,6 mld | 3,5 mld | 3,7 mld | esef· 11 feb. 2025verificat |
| Flux de numerar liber | 27,2 mil ≈ | 6,0 mld ≈ | 5,3 mld ≈ | esef· 11 feb. 2025derivat |
| Flux de numerar din investiții | -4,8 mld | -3,4 mld | -8,1 mld | esef· 11 feb. 2025verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -1,8 mld | -4,7 mld | -159,6 mil | esef· 11 feb. 2025verificat |
| Dividende plătite | 1,6 mld | 913,5 mil | 903,8 mil | esef· 11 feb. 2025verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 1,9 mld | 1,1 mld | 0 | esef· 11 feb. 2025verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 90,9 mld ISK
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.
Scorul pe grupe
52 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 2,6 % | 22 (față de colegi) | 12 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 132,1 % | 100 (pe interval fix) | 12 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 2,0x | 8 (pe interval fix) | 12 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,1x | 25 (pe interval fix) | 8 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 22,8x | 0 (față de colegi) | 20 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 5,8 % | 73 (pe interval fix) | 16 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 1,0 % | 14 (pe interval fix) | 12 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 17,0 % | 100 (pe interval fix) | 8 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie15/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate61/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente49/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare32/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Festi hf. (FESTI.IC). Ultimul exercițiu complet: 2024; date până la 2024-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 154,5 mld ISK în 2024; creștere an/an 13,4 %; marjă netă 2,6 %; ROE 10,1 %.
Intervalul de valoare estimat este 217,74–237,16 ISK pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 226,36 ISK, prețul de 297,00 ISK lasă un potențial de -23,8 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -31,2 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Conversia profitului în FCF: 132,1 %
- Randament FCF: 5,8 %
- Rata de distribuire (FCF): 17,0 %
Ce o infirmă
- Marja netă: 2,6 %
- Acoperirea dobânzilor: 2,0x
- Lichiditatea curentă: 1,1x
- P/E (TTM): 22,8x
- Randamentul distribuirilor către acționari: 1,0 %
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA.
Față de mediana verticalei
Companii listate din Islanda · aceeași țară · comparată cu 10 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HAGA.ICHagar hf. | 133,6 mld | 20,5 | 18,2 % | 3,8 % | +9,3 % | +8 % / +83 % |
| FESTI.ICFesti hf. | 90,9 mld | 22,8 | 10,1 % | 2,6 % | +13,4 % | −8 % / +67 % |
| HEIMAR.ICHeimar hf. | 61,3 mld | 7,5 | 13,5 % | 55,5 % | +7,7 % | −6 % / +49 % |
| BERA.ICÖlgerðin Egill Skallagríms hf. | 37,1 mld | 17,3 | 13,7 % | 5,9 % | +7,7 % | −24 % / +0 % |
| NOVA.ICNova Klúbburinn hf | 12,0 mld | 14,8 | 8,5 % | 6,1 % | +2,8 % | −26 % / −16 % |
| ALVO.ICAlvotech | — | — | — | 9,0 % | +43,4 % | −14 % / −58 % |
| ASAR.ICSíminn hf. | — | 17,4 | — | — | +3,0 % | −19 % / +27 % |
| BRIM.ICBrim hf. | — | — | 11,9 % | 14,6 % | +5,2 % | +19 % / +13 % |
| EIK.ICEik Fasteignafélag Hf. | — | — | 10,2 % | 43,6 % | +9,5 % | +1 % / +23 % |
| EIM.ICEimskipafélag Íslands hf. | — | — | 3,2 % | 1,2 % | −4,7 % | +6 % / −35 % |
| HAMP.ICHampiðjan hf | — | — | 1,7 % | 1,2 % | +15,7 % | −26 % / −37 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru FESTI.IC din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (ISK)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 192,37 Randament total -34 % · Pe an -34 % | 338,76 Randament total 15 % · Pe an 15 % | 508,45 Randament total 73 % · Pe an 73 % |
| 3 ani | 221,45 Randament total -23 % · Pe an -8 % | 435,37 Randament total 50 % · Pe an 15 % | 712,36 Randament total 145 % · Pe an 35 % |
| 5 ani | 254,93 Randament total -9 % · Pe an -2 % | 559,53 Randament total 96 % · Pe an 14 % | 998,06 Randament total 246 % · Pe an 28 % |
- P/E la ieșire± 108,84
- Marja netă± 76,19
- Creșterea anuală a veniturilor± 57,64
- Diluare anuală± 6,40
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Festi hf. este un grup islandez de retail și distribuție de carburanți, care activează și prin farmacii după achiziția Lyfja. Raportul anual 2024 arată o poziție de lichiditate solidă, un ratio de capitaluri proprii de 37,9% 1 și o amendă de 750 milioane ISK plătită autorității de concurență 1.
SWOT
Puncte tari
- Lichiditate puternică și linie de credit disponibilă neutilizată la finalul anului.
- Condiții de împrumut respectate, cu un ratio de capitaluri proprii peste pragul contractual.
- Acoperire parțială a riscului de preț prin acorduri cu clienții mari și contracte derivate.
Puncte slabe
- Expunere ridicată la prețul volatil al petrolului pe piața mondială.
- Concentrare a creanțelor la un grup restrâns de clienți mari din anumite industrii.
- Sensibilitate a profitului la modificările dobânzii pentru partea de împrumuturi cu dobândă variabilă.
Oportunități
- Integrarea Lyfja ar putea deschide noi categorii de produse în zona farmaceutică.
- Dacă dobânzile scad, costul împrumuturilor variabile ar putea deveni mai avantajos.
- Rezolvarea litigiului cu autoritatea de concurență ar putea clarifica perspectiva operațională.
Amenințări
- Șocurile de preț ale petrolului ar putea reduce marjele și cererea.
- Presiunea regulatorie și sancțiunile pot limita achizițiile viitoare.
- Dificultățile de plată ale clienților din sectoarele transporturilor și pescuitului ar putea crește pierderile din creanțe.
Riscuri
- Risc de preț al petroluluiridicat
Volatilitatea prețului petrolului afectează direct costurile de achiziție, iar acoperirile acoperă doar o parte din expunere.
- Risc de dobândămediu
O creștere a dobânzilor ar reduce profitul înainte de impozitare, având în vedere partea de împrumuturi cu dobândă variabilă.
- Risc de creditmediu
Creanțele sunt concentrate la clienți mari din câteva industrii, ceea ce crește expunerea la insolvență.
- Risc regulatoriuridicat
Încălcări recunoscute ale unor obligații și amenzi ar putea afecta reputația și condițiile viitoarelor achiziții.
- Risc valutarscăzut
Achizițiile în USD și EUR creează expunere la cursul de schimb, chiar dacă majoritatea vânzărilor sunt în ISK.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Poziția de lichiditate solidă și linia de credit disponibilă oferă flexibilitate pentru perioade dificile.
- Un ratio de capitaluri proprii peste pragul din contractele de credit sugerează o structură financiară stabilă.
- Achiziția Lyfja ar putea diversifica activitatea dacă integrarea decurge conform planului.
Ce ar strica teza
- Dependența de prețul petrolului lasă marjele vulnerabile la șocuri pe piața mondială.
- Amenda și încălcările recunoscute pot semnala probleme de guvernanță sau de conformitate.
- Creșterea dobânzilor ar putea afecta rapid profitul, din cauza datoriei cu dobândă variabilă.
De urmărit
- Evoluția prețului petrolului și efectul asupra marjelor2025
- Integrarea Lyfja și respectarea condițiilor autorității de concurență2025
- Nivelul ratiului de capitaluri proprii față de pragul contractualnext 10-K
- Evoluția creanțelor la clienții mari din transporturi și pescuitnext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Grupul Festi hf. își desfășoară activitatea în Islanda, având clienți din sectoarele transporturilor, pescuitului și al antreprenorilor, potrivit notelor privind riscul de credit 1. Compania cumpără în mare parte bunuri pentru revânzare de la furnizori străini, în special în USD și EUR, iar vânzările sunt făcute preponderent în ISK 1. Raportul anual menționează și achiziția Lyfja, care a fost aprobată de autoritatea de concurență cu condiții speciale 1.
Activitatea de bază include vânzarea de bunuri de consum și combustibili, cu o rețea de distribuție care deservește atât clienți corporativi, cât și persoane fizice, potrivit raportului 1. Compania folosește contracte de cumpărare de petrol și instrumente derivate pentru a acoperi o parte din riscul de preț 1.
Segmente
Carburanți și distribuție
Prețul petrolului este principalul risc de piață al segmentului, iar grupul îl reduce prin acorduri cu cei mai mari clienți și prin contracte forward 1. Pierderea din acoperirile la petrol a fost de 1 milion ISK în 2024, față de 63 milioane ISK în 2023 1.
Farmacii (Lyfja)
Achiziția Lyfja este supusă unor condiții ale autorității de concurență, inclusiv interzicerea clauzelor de neconcurență pentru farmaciști și separarea operațională a filialei Heilsa 1.
Piața în context
Piața islandeză este de dimensiuni mici, iar cererea depinde de sectoarele transporturilor și pescuitului, care apar ca cei mai mari clienți în analiza creditării 1. Volatilitatea prețului petrolului pe piața mondială influențează direct marjele grupului 1. Ponderea vânzărilor în ISK, de 96% în 2024, arată o expunere redusă la cursul de schimb pentru partea de vânzări 1.
Costurile de finanțare sunt sensibile la dobânzi, deoarece o parte din împrumuturi are dobândă variabilă, iar finanțarea combină credite nemodificate cu credite indexate la IPC 1.
Tendințe
- Volatilitatea prețului petroluluivânt din față
Piața mondială a petrolului a fost foarte volatilă în ultimii ani, ceea ce afectează costul de achiziție 1. Dacă prețurile cresc brusc, marjele ar putea fi presate, deși acordurile cu clienții reduc parțial acest efect 1.
- Nivelul dobânzilormixt
Dobânzile ridicate cresc costul împrumuturilor cu dobândă variabilă, dar finanțarea diversificată limitează expunerea 1. Dacă dobânzile scad, cheltuielile financiare ar putea diminua.
- Reglementare și concurențăvânt din față
Autoritatea de concurență a impus condiții stricte după achiziții, iar grupul a recunoscut încălcări ale unor obligații anterioare 1. Presiunea regulatorie ar putea continua să influențeze deciziile de achiziție.
- Lichiditate și acces la creditvânt din spate
Poziția de lichiditate a fost descrisă ca puternică, cu o linie de credit disponibilă și nefolosită la finalul anului 1. Aceasta sprijină capacitatea de a onora obligațiile.
Poziția concurențială
Festi activează pe o piață restrânsă, unde concurența vine din alți distribuitori de carburanți și din lanțuri de retail și farmacii 1. Raportul anual nu detaliază o listă completă a concurenților, iar achiziția Lyfja a fost analizată ca potențial restrictivă pentru concurență 1.
- Alți distribuitori de carburanți din Islanda
Operatori locali care concurează pe segmentul de carburanți, nominalizați generic în sursă.
- Lanțuri de farmacii din Islanda
Concurenți din segmentul farmaceutic, relevanți după achiziția Lyfja.
- Lanțuri de retail alimentar și magazine de proximitate
Concurenți pentru vânzările de bunuri de consum, deși sursa nu îi nominalizează.
- Furnizori externi de bunuri de revânzare
Nu sunt concurenți direcți, dar influențează costurile de achiziție prin prețurile lor.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202411 feb. 2025
- Raportul anual 202320 feb. 2024
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2024-12-31 (ESEF) · SEC / Festi hf. · 31 dec. 2024
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.