olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
AS Pro Kapital Grupp PKG1T.TL
Estonia · Nasdaq Tallinn · ISIN EE3100006040 · Verticală: Companii listate din Estonia
AS Pro Kapital Grupp este o companie estonă de dezvoltare imobiliară cu activitate în Estonia, Letonia, Lituania și Germania, a cărei guvernanță este descrisă în raportul anual 2021. Pentru investitorii din obligațiuni, rapoartele de guvernanță și de acoperire a pierderilor din 2021 oferă contextul principal, întrucât compania a acoperit pierderea anului 2020 din rezerve și parțial din prima de emisiune.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea AS Pro Kapital Grupp (PKG1T.TL) costa 0,54 EUR (−4,46 % într-o zi), cu beta 0,12, interval pe 52 de săptămâni 0,53–1,07 EUR.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 29,6
- supravândut (≤ 30)
- Bollinger (20, 2)
- 0,50 – 0,68
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,22 · lățimea benzii 31,4 %
- SMA 50 / 200
- 0,62 / 0,82
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,03 / -0,03
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −17,7 % | +0,4 % | −18,1 pp | — |
| 3 luni | −17,7 % | −3,3 % | −14,4 pp | — |
| 6 luni | −38,5 % | +4,0 % | −42,5 pp | — |
| De la început de an | −39,9 % | +8,1 % | −48,0 pp | — |
| 1 an | −50,5 % | +10,7 % | −61,2 pp | −5,8 % |
| 3 ani | −41,2 % | +50,1 % | −91,3 pp | −7,9 % |
| 5 ani | −64,1 % | +43,6 % | −107,7 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
EPS indisponibil în depunerile structurate ale emitentului (de ex. un parteneriat raportează pe unitate, nu pe acțiune).
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2020 | 2021 |
|---|---|---|
| Venituri | 13,6 mil | 43,1 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +216,0 % |
| Profit net | -55,7 mil | 29,8 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil |
| netă % | -408,3 % | 69,0 % |
| Flux de numerar liber | -7,8 mil | 13,1 mil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2021 · 31 dec. 2021
- Numerar
- 9,6 mil EUR
- Datorie financiară
- 46,5 mil EUR
- Datorie netă
- 36,8 mil EUR
- Capitaluri proprii
- 42,8 mil EUR
- Active totale
- 116,0 mil EUR
- Datorie / capitaluri
- 1,08x
- Lichiditate curentă
- 2,66x
- ROE
- 113,5 %
- ROA
- 20,2 %
- Marja FCF
- 30,4 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (EUR)
Marje
Cont de profit și pierdere · EUR
| Linie | 2020 | 2021 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Venituri | 13,6 mil | 43,1 mil | esef· 07 iun. 2022verificat |
| Costul vânzărilor | 9,4 mil | 32,5 mil | esef· 07 iun. 2022verificat |
| Profit brut | 4,2 mil | 10,6 mil | esef· 07 iun. 2022verificat |
| Profit operațional | 2,5 mil | 39,8 mil | esef· 07 iun. 2022verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 5,4 mil | 6,0 mil | esef· 07 iun. 2022verificat |
| Profit înainte de impozit | -2,9 mil | 33,9 mil | esef· 07 iun. 2022verificat |
| Impozit pe profit | 354,0 mii | -10,0 mii | esef· 07 iun. 2022verificat |
| Profit net | -55,7 mil | 29,8 mil | esef· 07 iun. 2022verificat |
Bilanț · EUR
| Linie | 2020 | 2021 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Numerar | 9,4 mil | 9,6 mil | esef· 07 iun. 2022verificat |
| Creanțe | 755,0 mii | 680,0 mii | esef· 07 iun. 2022verificat |
| Stocuri | 58,4 mil | 57,5 mil | esef· 07 iun. 2022verificat |
| Active curente | 69,5 mil | 68,0 mil | esef· 07 iun. 2022verificat |
| Imobilizări corporale nete | 6,7 mil | 6,8 mil | esef· 07 iun. 2022verificat |
| Fond comercial | 262,0 mii | 262,0 mii | esef· 07 iun. 2022verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 113,0 mii | 92,0 mii | esef· 07 iun. 2022verificat |
| Active totale | 179,0 mil | 116,0 mil | esef· 07 iun. 2022verificat |
| Datorii comerciale | 22,2 mil | 7,3 mil | esef· 07 iun. 2022verificat |
| Datorie pe termen lung | 27,3 mil | 46,5 mil | esef· 07 iun. 2022verificat |
| Datorii curente | 138,6 mil | 25,5 mil | esef· 07 iun. 2022verificat |
| Datorii totale | 169,5 mil | 73,2 mil | esef· 07 iun. 2022verificat |
| Capital propriu | 9,6 mil | 42,8 mil | esef· 07 iun. 2022verificat |
Fluxuri de numerar · EUR
| Linie | 2020 | 2021 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -7,7 mil | 13,3 mil | esef· 07 iun. 2022verificat |
| Investiții (capex) | 94,0 mii | 178,0 mii | esef· 07 iun. 2022verificat |
| Flux de numerar liber | -7,8 mil ≈ | 13,1 mil ≈ | esef· 07 iun. 2022derivat |
| Flux de numerar din investiții | -980,0 mii | 1,2 mil | esef· 07 iun. 2022verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 7,4 mil | -14,2 mil | esef· 07 iun. 2022verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 5 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: indisponibil
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.
Scorul pe grupe
33 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: P/Eindisponibil · lipsesc date de intrare
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 3,0 %
- Prima de risc a pieței
- 5,5 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 8,5 %
- Creștere terminală
- 2,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 62,5 % | 100 (față de colegi) | 31 % |
| Marja netă · Calitate | 69,0 % | 100 (față de colegi) | 19 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 44,1 % | 20 (pe interval fix) | 19 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 6,7x | 80 (pe interval fix) | 19 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 2,7x | 100 (pe interval fix) | 13 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie88/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate78/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
AS Pro Kapital Grupp (PKG1T.TL). Ultimul exercițiu complet: 2021; date până la 2021-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 43,1 mil EUR în 2021; creștere an/an 216,0 %; marjă netă 69,0 %; ROE 106,4 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- ROIC: 62,5 %
- Marja netă: 69,0 %
- Acoperirea dobânzilor: 6,7x
- Lichiditatea curentă: 2,7x
Ce o infirmă
- Conversia profitului în FCF: 44,1 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Estonia · aceeași țară · comparată cu 9 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TAL1T.TLAktsiaselts Tallink Grupp | 482,6 mil | 34,6 | 2,0 % | 1,8 % | +61,7 % | +15 % / −3 % |
| TSM1T.TLaktsiaselts TALLINNA SADAM | 327,2 mil | 17,1 | 5,1 % | 16,0 % | +2,5 % | −1 % / +7 % |
| TVE1T.TLAktsiaselts Tallinna Vesi | 217,4 mil | 16,4 | 11,2 % | 20,6 % | +5,3 % | +2 % / +0 % |
| LVN1T.TLLiven AS | 38,2 mil | 70,0 | 3,1 % | 2,0 % | −23,8 % | indisponibil / indisponibil |
| SFG1T.TLAktsiaselts Silvano Fashion Group | 37,2 mil | 3,8 | 20,1 % | 16,9 % | +1,6 % | −7 % / −6 % |
| NCN1T.TLNordecon AS | 17,1 mil | 7,0 | 7,7 % | 0,8 % | +26,5 % | −12 % / −10 % |
| HPR1T.TLHepsor AS | 16,5 mil | 11,8 | 7,2 % | 10,8 % | −14,0 % | −30 % / −41 % |
| PRF1T.TLAS PRFoods | 2,1 mil | 5,3 | 3,8 % | 1,5 % | −53,5 % | −9 % / −74 % |
| PKG1T.TLAS Pro Kapital Grupp | — | — | 106,4 % | 69,0 % | +216,0 % | −47 % / −46 % |
| TKM1T.TLTallinna Kaubamaja Grupp AS | — | — | 8,8 % | 2,6 % | +3,4 % | −4 % / −10 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru PKG1T.TL din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
AS Pro Kapital Grupp este o companie estonă de dezvoltare imobiliară cu activitate în Estonia, Letonia, Lituania și Germania, a cărei guvernanță este descrisă în raportul anual 2021. Pentru investitorii din obligațiuni, rapoartele de guvernanță și de acoperire a pierderilor din 2021 oferă contextul principal, întrucât compania a acoperit pierderea anului 2020 din rezerve și parțial din prima de emisiune.
SWOT
Puncte tari
- Structură de grup multi-jurisdicțională, cu prezență în patru piețe europene, potrivit raportului anual 2021.
- Acces la finanțare prin obligațiuni listate pe două burse, ceea ce diversifică sursele de capital.
Puncte slabe
- Pierderea anului 2020 a fost acoperită din rezerve și din prima de emisiune, ceea ce indică un capital propriu afectat.
- Lipsa participării electronice la adunările generale limitează accesul acționarilor care nu pot veni fizic.
- Sursa nu oferă date detaliate despre veniturile pe segment, ceea ce îngreunează evaluarea performanței.
Oportunități
- Dacă piețele de capital rămân deschise, refinanțarea prin obligațiuni ar putea susține proiectele în curs.
- Cedarea activităților non-core, precum hotelul rămas, ar putea elibera capital pentru proiecte principale.
- Alinierea la standardele OECD ar putea atrage investitori instituționali străini.
Amenințări
- Costurile de refinanțare ar putea crește dacă condițiile pe piețele de obligațiuni se înăspresc.
- Piața imobiliară din regiune ar putea fi afectată de schimbări ale cererii sau ale finanțării bancare.
- Dependența de acționari străini pentru majoritatea capitalului ar putea complica deciziile de guvernanță.
Riscuri
- Capital propriu afectat de pierderea 2020ridicat
Acoperirea pierderii din rezerve și din prima de emisiune ar putea limita flexibilitatea financiară a companiei în perioadele următoare.
- Dependența de refinanțare prin obligațiuniridicat
Dacă accesul la piețele de capital se restrânge, companiile cu obligațiuni de refinanțat pot întâmpina dificultăți de plată.
- Concentrarea acționariatului străinmediu
Majoritatea acționarilor fiind străini, exercitarea drepturilor de vot poate deveni dificilă, iar riscul juridic la participarea la distanță rămâne nerezolvat.
- Activități non-core în curs de cedaremediu
Dacă cedarea activităților hoteliere rămase întârzie sau se face sub valoarea estimată, rezultatele financiare ar putea fi afectate.
- Date limitate în sursa primarăscăzut
Raportul anual 2021 nu conține cifre de venituri pe segment, ceea ce reduce capacitatea de evaluare independentă.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă finanțarea prin obligațiuni rămâne accesibilă, compania ar putea continua dezvoltarea proiectelor din patru piețe.
- Cedarea activităților non-core ar putea reduce complexitatea grupului și elibera capital pentru zonele principale.
- Alinierea la standardele de guvernanță OECD ar putea consolida încrederea investitorilor instituționali.
Ce ar strica teza
- Pierderea de 2020 acoperită din rezerve ar putea reduce capitalul propriu disponibil pentru următoarele proiecte.
- Dacă piețele de obligațiuni se înăspresc, refinanțarea datoriei ar putea deveni mai costisitoare.
- Lipsa cifrelor pe segment în sursa primară ar putea face dificilă evaluarea independentă a performanței.
De urmărit
- Situația capitalului propriu după acoperirea pierderii din 20202022
- Ritmul cedării activităților hoteliere non-core2022
- Calendarul de refinanțare a obligațiunilor listate2024
- Modificările privind participarea electronică la adunările generalenext annual general meeting
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Pe baza raportului anual 2021, AS Pro Kapital Grupp este o societate pe acțiuni de drept estonian, cu structură de guvernanță dublă la nivel de grup: o companie-mamă și grupuri distincte în Estonia, Letonia, Lituania și Germania. Adunarea generală a acționarilor este organul decizional suprem, alături de Consiliul de Supraveghere și de Consiliul de Administrație. Sursa consultată nu descrie în detaliu portofoliul de proiecte imobiliare; aceste informații trebuie căutate în restul raportului anual 1.
Compania a acoperit pierderea anului financiar 2020 în valoare de 55677271 euro 1 prin rezerve de profit din perioade anterioare, rezerva de reevaluare, rezerva legală și parțial prin prima de emisiune, fără discuții privind dividendele. Această decizie indică faptul că organul de conducere a ales să protejeze capitalul propriu din rezervele existente, nu să distribuie profit.
Structura conducerii din decembrie 2021 includea trei membri ai Consiliului de Administrație, iar din 2022 consiliul a funcționat cu doi membri 1. Rolurile executive, inclusiv cel de director general și cel de director financiar, sunt ocupate de persoane cu experiență în dezvoltare imobiliară și hotelieră.
Segmente
Dezvoltare imobiliară pe piețele baltice și germană
Potrivit raportului anual 2021, grupul operează prin structuri regionale distincte în Estonia, Letonia, Lituania și Germania 1. Sursa nu oferă cifre de venituri pe segment, astfel încât contribuția fiecărei regiuni nu poate fi estimată din acest document.
Activități hoteliere reziduale
Raportul menționează că ultimul hotel al companiei era considerat activitate non-core și a fost în proces de cedare; responsabilitatea pentru această cedare a revenit unui membru al consiliului de administrație 1. Impactul financiar al acestei cedări nu este detaliat în sursă.
Piața în context
Sursa consultată nu conține date despre dimensiunea pieței imobiliare din Estonia, Letonia, Lituania sau Germania. Raportul anual 2021 se concentrează pe guvernanță și pe structura grupului, așa că analiza de piață trebuie completată cu alte surse. Din documentul actual se poate doar reține că grupul își desfășoară activitatea în patru jurisdicții și că a emis obligațiuni listate pe bursele din Tallinn și Stockholm 1.
Prospectele pentru obligațiunile listate la NASDAQ Stockholm și NASDAQ OMX Tallinn indică faptul că finanțarea prin piețele de capital are un rol important pentru companie 1. Dacă condițiile de finanțare se înăspresc, costul refinanțării ar putea deveni un factor relevant.
Tendințe
- Finanțare prin obligațiuni listatemixt
Emisiunile de obligațiuni pe Stockholm și Tallinn oferă acces la capital de creditare fără dependență exclusivă de bănci 1. Această sursă de finanțare ar putea sprijini dezvoltarea proiectelor dacă rămâne disponibilă la costuri acceptabile.
- Acoperirea pierderilor din rezervevânt din față
Acoperirea pierderii din 2020 cu rezerve și prima de emisiune reduce capacitatea companiei de a distribui dividende într-o perioadă scurtă 1. Pe termen scurt, acest lucru poate limita atractivitatea pentru investitorii care urmăresc venituri curente.
- Participarea la adunările generalevânt din față
Compania nu permite participarea prin mijloace electronice la adunările generale, din cauza dificultăților de verificare a identității acționarilor străini 1. Această practică ar putea restrânge accesul investitorilor care nu pot fi prezenți fizic.
Poziția concurențială
Sursa consultată nu identifică concurenți direcți. Raportul anual 2021 nu discută poziția competitivă a companiei pe piețele în care activează, astfel încât orice comparație trebuie făcută cu alte documente.
Deoarece societatea este listată pe bursele baltice și pe Stockholm, comparația cu alte emitenți de obligațiuni și dezvoltatori din regiune ar putea fi relevantă. Nu există însă date în sursa primară care să permită o comparație cantitativă.
- Dezvoltatori imobiliari din regiunea baltică
Sursa nu numește concurenți; această categorie este menționată doar ca punct de referință general.
- Emitenți de obligațiuni listate în Tallinn
Sursa menționează doar listarea propriilor obligațiuni pe bursa din Tallinn, fără alți emitenți.
- Dezvoltatori activi în Germania
Grupul are o structură proprie pentru Germania, dar sursa nu identifică alți jucători din acest segment.
- Operatori hotelieri
Compania a avut un hotel rămas în portofoliu, considerat activitate non-core; sursa nu numește alți operatori.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202107 iun. 2022
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2021-12-31 (ESEF) · SEC / AS Pro Kapital Grupp · 31 dec. 2021
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.