olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Tallinna Kaubamaja Grupp AS TKM1T.TL

Estonia · Nasdaq Tallinn · ISIN EE0000001105 · Verticală: Companii listate din Estonia

8,88EUR+0,34 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Tallinna Kaubamaja Grupp este un grup comercial estonian care operează supermarketuri Selver, magazine universale Kaubamaja, comerț cu automobile și alte segmente. Anul 2020 a fost marcat de pandemie, cu creșterea vânzărilor la supermarketuri și scăderea profitului net, ceea ce face ca evoluția retailului alimentar și a comerțului online să conteze mult pentru companie, potrivit raportului anual.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Tallinna Kaubamaja Grupp AS (TKM1T.TL) costa 8,88 EUR (+0,34 % într-o zi), cu beta 0,01, interval pe 52 de săptămâni 8,85–9,90 EUR.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
indisponibil
P/E (TTM)
indisponibil
E/P (TTM)
indisponibil
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,01
Volatilitate (1 an) 9 %
Interval 52 săpt.
8,859,90

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
35,3
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
8,83 – 9,00
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,29 · lățimea benzii 1,9 %
SMA 50 / 200
9,00 / 9,29
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,04 / -0,04
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−1,4 %+0,4 %−1,8 pp—
3 luni−3,0 %−3,3 %+0,3 pp—
6 luni−4,5 %+4,0 %−8,5 pp—
De la început de an−6,5 %+8,1 %−14,6 pp—
1 an−3,4 %+10,7 %−14,1 pp−8,1 %
3 ani−10,1 %+50,1 %−60,2 pp−7,9 %
5 ani−21,0 %+43,6 %−64,6 pp—
Scădere maximă (1 an)
−10,6 %
27 mar. 2026 → 04 nov. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−23,2 %
05 ian. 2022 → 04 nov. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−4,6 %
EURO STOXX 50 +7,5 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

EPS indisponibil în depunerile structurate ale emitentului (de ex. un parteneriat raportează pe unitate, nu pe acțiune).

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu20192020
Venituri717,2 mil741,9 mil
Venituri an/anindisponibil+3,4 %
Profit net31,8 mil19,5 mil
Profit net an/anindisponibil−38,6 %
EPS diluatindisponibilindisponibil
EPS diluat an/anindisponibilindisponibil
netă %4,4 %2,6 %
Flux de numerar liber42,2 mil45,7 mil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2020 · 31 dec. 2020

Numerar
32,8 mil EUR
Datorie financiară
217,3 mil EUR
Datorie netă
184,6 mil EUR
Capitaluri proprii
223,0 mil EUR
Active totale
597,3 mil EUR
Datorie / capitaluri
0,97x
Lichiditate curentă
0,83x
ROE
8,8 %
ROA
3,5 %
Marja FCF
6,2 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (EUR)

Marje

Cont de profit și pierdere · EUR

Venituri
2019
717,2 mil
2020
741,9 mil

esef· 18 mai 2021verificat

Profit operațional
2019
40,4 mil
2020
28,0 mil

esef· 18 mai 2021verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2019
3,0 mil
2020
4,2 mil

esef· 18 mai 2021verificat

Profit înainte de impozit
2019
37,7 mil
2020
24,0 mil

esef· 18 mai 2021verificat

Impozit pe profit
2019
5,9 mil
2020
4,5 mil

esef· 18 mai 2021verificat

Profit net
2019
31,8 mil
2020
19,5 mil

esef· 18 mai 2021verificat

Bilanț · EUR

Numerar
2019
40,6 mil
2020
32,8 mil

esef· 18 mai 2021verificat

Creanțe
2019
16,9 mil
2020
15,9 mil

esef· 18 mai 2021verificat

Active curente
2019
135,8 mil
2020
126,0 mil

esef· 18 mai 2021verificat

Imobilizări corporale nete
2019
319,2 mil
2020
388,8 mil

esef· 18 mai 2021verificat

Active totale
2019
522,3 mil
2020
597,3 mil

esef· 18 mai 2021verificat

Datorie pe termen lung
2019
157,9 mil
2020
217,3 mil

esef· 18 mai 2021verificat

Datorii curente
2019
136,3 mil
2020
152,2 mil

esef· 18 mai 2021verificat

Datorii totale
2019
300,3 mil
2020
374,3 mil

esef· 18 mai 2021verificat

Capital propriu
2019
222,0 mil
2020
223,0 mil

esef· 18 mai 2021verificat

Fluxuri de numerar · EUR

Flux de numerar operațional
2019
64,8 mil
2020
73,2 mil

esef· 18 mai 2021verificat

Investiții (capex)
2019
22,6 mil
2020
27,6 mil

esef· 18 mai 2021verificat

Flux de numerar liber
2019
42,2 mil ≈
2020
45,7 mil ≈

esef· 18 mai 2021derivat

Flux de numerar din investiții
2019
-17,5 mil
2020
-42,4 mil

esef· 18 mai 2021verificat

Flux de numerar din finanțare
2019
-43,9 mil
2020
-38,8 mil

esef· 18 mai 2021verificat

Dividende plătite
2019
28,9 mil
2020
29,7 mil

esef· 18 mai 2021verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
3,4 %
calculat olivLawFY 2020
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
-30,7 %
calculat olivLawFY 2020
Creșterea profitului net (an/an)
-38,6 %
calculat olivLawFY 2020
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
8,3 %
calculat olivLawFY 2020

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
3,8 %
calculat olivLawFY 2020
Marja netă
2,6 %
calculat olivLawFY 2020
Marja FCF
6,2 %
calculat olivLawFY 2020

Randamente

ROE
8,8 %
calculat olivLawFY 2020 · bilanț la 31 dec. 2020
ROA
3,5 %
calculat olivLawFY 2020 · bilanț la 31 dec. 2020
ROIC
6,1 %
calculat olivLawFY 2020 · bilanț la 31 dec. 2020
ROCE
6,3 %
calculat olivLawFY 2020 · bilanț la 31 dec. 2020
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
65,1 %
calculat olivLawFY 2020

Bilanț și datorie

Datoria netă
184,6 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2020
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
1,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2020
Acoperirea dobânzilor
6,6x
calculat olivLawFY 2020

Lichiditate

Lichiditatea curentă
0,8x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2020
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
0,2x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2020

Numerar

Fluxul de numerar operațional
73,2 mil EUR
calculat olivLawFY 2020
Investiții (capex)
27,6 mil EUR
calculat olivLawFY 2020
Fluxul de numerar liber
45,7 mil EUR
calculat olivLawFY 2020
Conversia profitului în FCF
234,3 %
calculat olivLawFY 2020
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
8 zile
calculat olivLawFY 2020 · bilanț la 31 dec. 2020
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul profitului
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 37,5 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

8,88 EUR

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: indisponibil

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
8,8 %
calculat olivLawFY 2020 · bilanț la 31 dec. 2020
Marja netă
2,6 %
calculat olivLawFY 2020
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
3,4 %
calculat olivLawFY 2020
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Acoperire și prospețime

21/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2020
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2020
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2020
Sursă: esefpublicat 18 mai 2021
verificat 53

Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.

Scorul pe grupe

38 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: P/Eindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · lipsesc date de intrare

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
3,0 %
Prima de risc a pieței
5,5 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
8,5 %
Creștere terminală
2,0 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 37,5 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate6,1 %63 (față de colegi)28 %
Marja netă · Calitate2,6 %44 (față de colegi)17 %
Conversia profitului în FCF · Calitate234,3 %100 (pe interval fix)17 %
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie6,6x79 (pe interval fix)17 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie0,8x2 (pe interval fix)11 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamente65,1 %78 (pe interval fix)11 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie48/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate68/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial78/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Tallinna Kaubamaja Grupp AS (TKM1T.TL). Ultimul exercițiu complet: 2020; date până la 2020-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 741,9 mil EUR în 2020; creștere an/an 3,4 %; marjă netă 2,6 %; ROE 8,8 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 37,5 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Conversia profitului în FCF: 234,3 %
  • Acoperirea dobânzilor: 6,6x
  • Rata de distribuire (FCF): 65,1 %

Ce o infirmă

  • Lichiditatea curentă: 0,8x

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari.

Față de mediana verticalei

Companii listate din Estonia · aceeași țară · comparată cu 9 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 14,1x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei —
P/S
—
mediana verticalei 1,0x
P/B
—
mediana verticalei 0,8x
ROE
8,8 %
mediana verticalei 7,2 %
peste mediană (+21,7 %)
Marja netă
2,6 %
mediana verticalei 10,8 %
sub mediană (−75,8 %)
Marja EBIT
3,8 %
mediana verticalei 4,9 %
sub mediană (−22,7 %)
Venituri an/an
3,4 %
mediana verticalei 2,5 %
peste mediană (+36,7 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei —
Randament dividend
—
mediana verticalei 2,3 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
TAL1T.TLAktsiaselts Tallink Grupp482,6 mil34,62,0 %1,8 %+61,7 %+15 % / −3 %
TSM1T.TLaktsiaselts TALLINNA SADAM327,2 mil17,15,1 %16,0 %+2,5 %−1 % / +7 %
TVE1T.TLAktsiaselts Tallinna Vesi217,4 mil16,411,2 %20,6 %+5,3 %+2 % / +0 %
LVN1T.TLLiven AS38,2 mil70,03,1 %2,0 %−23,8 %indisponibil / indisponibil
SFG1T.TLAktsiaselts Silvano Fashion Group37,2 mil3,820,1 %16,9 %+1,6 %−7 % / −6 %
NCN1T.TLNordecon AS17,1 mil7,07,7 %0,8 %+26,5 %−12 % / −10 %
HPR1T.TLHepsor AS16,5 mil11,87,2 %10,8 %−14,0 %−30 % / −41 %
PRF1T.TLAS PRFoods2,1 mil5,33,8 %1,5 %−53,5 %−9 % / −74 %
PKG1T.TLAS Pro Kapital Grupp——106,4 %69,0 %+216,0 %−47 % / −46 %
TKM1T.TLTallinna Kaubamaja Grupp AS——8,8 %2,6 %+3,4 %−4 % / −10 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru TKM1T.TL din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Tallinna Kaubamaja Grupp este un grup comercial estonian care operează supermarketuri Selver, magazine universale Kaubamaja, comerț cu automobile și alte segmente. Anul 2020 a fost marcat de pandemie, cu creșterea vânzărilor la supermarketuri și scăderea profitului net, ceea ce face ca evoluția retailului alimentar și a comerțului online să conteze mult pentru companie, potrivit raportului anual 1.

SWOT

Puncte tari

  • Rețea extinsă de supermarketuri Selver și acoperire națională a serviciului e-Selver 1.
  • Program de fidelitate cu o bază mare de clienți și o pondere ridicată a cifrei de afaceri atribuită acestora 1.
  • Diversificare pe mai multe segmente, de la alimentar la servicii de securitate 1.

Puncte slabe

  • Segmentul magazinelor universale și al încălțămintei a scăzut semnificativ în 2020 1.
  • Profitabilitatea netă s-a redus, iar marjele sunt subțiri 1.
  • Dependența de livrările producătorilor auto a limitat vânzările din segmentul auto 1.

Oportunități

  • Creșterea comerțului online și a serviciilor de livrare la domiciliu ar putea aduce venituri noi 1.
  • Extinderea producției proprii la Kulinaaria ar putea susține segmentul de produse alimentare 1.
  • Achiziția de servicii de securitate ar putea aduce creștere în segmentul de transport de valori 1.

Amenințări

  • Restricțiile sanitare repetate ar putea afecta din nou vânzările magazinelor fizice 1.
  • Scăderea numărului de turiști și de angajați în centrul orașelor ar putea reduce traficul 1.
  • Competiția globală în comerțul online de modă ar putea presa marjele 1.

Riscuri

  • Pandemiaridicat

    Restricțiile sanitare au închis temporar magazinele de modă și au schimbat consumul, cu efecte asupra veniturilor 1.

  • Scăderea profituluimediu

    Profitul net s-a redus în 2020, iar costurile neobișnuite au influențat rezultatul 1.

  • Lanțul de aprovizionare automediu

    Întreruperile livrărilor producătorilor pot limita vânzările de vehicule noi 1.

  • Declinul centrului orașelormediu

    Scăderea traficului pietonal în centru afectează magazinul central Kaubamaja 1.

  • Depreciere de activescăzut

    Depreciera mărcii ABC King și stocurile excesive din încălțăminte au afectat rezultatul 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Creșterea supermarketurilor și a comerțului online ar putea susține veniturile pe termen mediu, dacă obiceiurile clienților rămân stabile 1.
  • Baza mare de clienți fideli și programul de fidelitate oferă un avantaj de retenție 1.
  • Diversificarea în mai multe segmente reduce dependența de un singur domeniu 1.

Ce ar strica teza

  • Scăderea profitului net și a marjelor arată sensibilitatea rezultatelor la presiunile de cost și la pandemie 1.
  • Magazinele de modă și din centrul orașelor ar putea rămâne sub presiune dacă traficul nu revine 1.
  • Segmentul auto depinde de aprovizionarea producătorilor, ceea ce limitează controlul asupra vânzărilor 1.

De urmărit

  • Evoluția vânzărilor online și a e-Selver2021
  • Revenirea traficului în magazinele Kaubamaja din centru2021
  • Livrările de vehicule noi din segmentul auto2021
  • Finalizarea investițiilor Kulinaaria și efectele asupra producției2021

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Grupul Tallinna Kaubamaja este o companie de retail și comerț din Estonia, cu activități în supermarketuri, magazine universale, comerț cu automobile, încălțăminte și imobiliare. Cifra de afaceri consolidată a fost de 741.9 milioane euro în 2020, în creștere cu 3.4% față de anul precedent, iar profitul net a scăzut la 19.5 milioane euro 1. Grupul gestionează și programul de fidelitate Partnerkaart, cu peste 694.000 de clienți fideli în 2020 1.

Structura grupului include rețeaua Selver, care a adus cea mai mare parte a vânzărilor, dar și Kaubamaja, I.L.U. cosmetice, Viking Security și divizia de automobile. Pandemia a schimbat comportamentul de cumpărare, cu mai puține vizite în centrele orașelor și o cerere mai mare pentru bunuri de larg consum, ceea ce a afectat magazinele de modă 1. Compania a investit și în extinderea producției Kulinaaria OÜ, ca parte a planului de creștere al segmentului alimentar 1.

Profitabilitatea grupului a rămas modestă, cu marjă netă de aproximativ 3% în 2020, ceea ce arată sensibilitatea rezultatelor la costurile neobișnuite și la efectele pandemiei 1. Companiei i-ar putea influența rezultatele viitoare dezvoltarea comerțului online și eficiența operațională a rețelei de magazine 1.

Segmente

Supermarketuri (Selver)

Segmentul supermarketuri a generat 524.4 milioane euro în 2020, în creștere cu 11.7%, inclusiv magazinele ABC Supermarkets achiziționate în primăvară 1. Acest segment reprezintă principalul motor al grupului, iar investițiile în Kulinaaria și în e-Selver au susținut creșterea 1.

Magazine universale (Kaubamaja)

Vânzările magazinelor Kaubamaja au scăzut la 88.1 milioane euro în 2020, cu 14.3% mai puțin, din cauza închiderilor din primăvară și a numărului redus de vizitatori în centrul orașului 1. Magazinul online Kaubamaja a crescut, dar nu a compensat scăderea vânzărilor fizice 1.

Comerț cu automobile

Segmentul auto a înregistrat vânzări de 117.6 milioane euro în 2020, în scădere față de anul precedent, din cauza întreruperilor din lanțul de aprovizionare al producătorilor 1. Veniturile din service și întreținere au susținut parțial rezultatul 1.

Piața în context

Piața de retail din Estonia este mică și concentrată, iar supermarketurile și comerțul online au câștigat teren în 2020, pe fondul restricțiilor și al schimbării obiceiurilor de consum 1. Cota de piață a Viking Security, a treia companie de securitate din Estonia, arată că grupul activează și în servicii complementare 1. Cererea pentru bunuri de larg consum a rămas robustă, în timp ce moda a suferit 1.

Piața auto depinde de livrările producătorilor, iar în 2020 deficitul de stoc a limitat vânzările, ceea ce face segmentul sensibil la lanțurile de aprovizionare externe 1. Piața imobiliară și cea a comerțului de modă au rămas sub presiune din cauza pandemiei 1.

Tendințe

  • Comerț onlinevânt din spate

    Vânzările online ale grupului au crescut puternic în 2020, iar e-Selver a acoperit aproape toată Estonia, ceea ce ar putea susține creșterea pe termen lung dacă clienții rămân fideli acestor canale 1.

  • Schimbarea comportamentului de cumpăraremixt

    Clienții fac mai rar cumpărături, dar cheltuiesc mai mult la fiecare vizită și preferă produsele esențiale, ceea ce favorizează supermarketurile și afectează magazinele de modă 1.

  • Scăderea traficului în centrul orașelorvânt din față

    Numărul vizitatorilor din centrul orașelor a scăzut, din cauza turiștilor puțini și a birourilor goale, ceea ce a afectat direct magazinul Kaubamaja din Tallinn 1.

  • Lanțuri de aprovizionare în industria autovânt din față

    Producătorii auto au avut dificultăți în livrarea vehiculelor noi, iar stocurile au rămas sub nivelul normal pe parcursul anului 2020 1.

Poziția concurențială

Segmentul alimentar concurează cu alte lanțuri de supermarketuri din Estonia, iar comerțul de modă concurează cu platformele online globale, care oferă sortiment și livrare rapidă 1. Avantajul grupului constă în rețeaua fizică și în programul de fidelitate 1.

În comerțul cu automobile, grupul concurează cu importatorii și dealerii din regiune, iar în securitate cu alte companii care oferă servicii de tip cash-in-transit 1. Presiunea competitivă este susținută și de trecerea spre comerțul electronic 1.

  • Lanțuri de supermarketuri din Estonia

    Concurenți direcți în segmentul alimentar, fără listare la bursa din SUA, conform surselor disponibile.

  • Platforme globale de comerț online de modă

    Concurenți pentru clienții de îmbrăcăminte și încălțăminte, cu avantaj de sortiment și viteză de livrare.

  • Importatori și dealeri auto regionali

    Concurență pentru vânzările de vehicule noi și pentru serviciile post-vânzare.

  • Companii de securitate din Estonia

    Concurență pentru servicii de securitate, supraveghere și transport de valori.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Rapoarte anuale (ESEF)

Surse

  1. [1] Annual report, fiscal year ended 2020-12-31 (ESEF) · SEC / Tallinna Kaubamaja Grupp AS · 31 dec. 2020

Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

Tallinna Kaubamaja Grupp AS (TKM1T.TL): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw