olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Alexander's, Inc. ALX

Real Estate Investment Trusts · SIC 6798 · Verticală: Real Estate Investment Trusts (SIC 6798)

249,06USD−0,36 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Alexander's este un REIT care deține și administrează un portofoliu mic de proprietăți imobiliare din New York City, gestionat extern de Vornado. Dependența de chiriașul Bloomberg și de clădirea de la 731 Lexington Avenue rămâne centrală, iar vânzarea proprietății Rego Park I din al doilea trimestru al anului 2026 a generat un câștig contabil considerabil.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Alexander's, Inc. (ALX) costa 249,06 USD (−0,36 % într-o zi), cu capitalizare 1,3 mld USD, P/E 6,7 pe un EPS diluat de 37,22 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 7,23 %, beta 0,38, interval pe 52 de săptămâni 205,15–286,10 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 72,1 mil USD (+34,9 % an/an), profit net de 27,4 mil USD (+359,2 % an/an), EPS diluat 5,33 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
1,3 mld USD
acțiuni la 31 oct. 2026
P/E (TTM)
6,7
EPS diluat TTM 37,22 · TTM până la 30 sept. 2026
E/P (TTM)
14,95 %
TTM până la 30 sept. 2026
Randament dividend
7,23 %
DPS 12 luni 18,00
Beta (2 ani)
0,38
Volatilitate (1 an) 28 %
Interval 52 săpt.
205,15286,10

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
53,3
neutru
Bollinger (20, 2)
230,73 – 256,12
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,72 · lățimea benzii 10,4 %
SMA 50 / 200
248,76 / 251,61
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
0,49 / -0,56
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+1,5 %−5,9 %+7,4 pp—
3 luni−8,7 %−4,6 %−4,1 pp—
6 luni+1,8 %+0,2 %+1,5 pp—
De la început de an+14,3 %+7,4 %+6,9 pp—
1 an+7,0 %+8,2 %−1,2 pp+3,3 %
3 ani+29,1 %+68,4 %−39,3 pp+10,3 %
5 ani−10,8 %+56,5 %−67,3 pp—
Scădere maximă (1 an)
−18,6 %
21 iul. 2026 → 19 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−43,2 %
09 nov. 2021 → 26 mai 2023
Creștere anuală compusă (5 ani)
−2,3 %
S&P 500 +9,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026

Venituri
72,1 mil USD
+34,9 % an/an
Profit net
27,4 mil USD
+359,2 % an/an
EPS diluat
5,33
+359,5 % an/an
netă / operațională
38,0 % / indisponibil

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Venituri55,9 mil54,9 mil51,6 mil53,4 mil53,3 mil53,4 mil54,7 mil72,1 mil
Amortizare și depreciere9,4 mil9,4 mil8,7 mil9,0 mil9,4 mil9,4 mil8,2 mil9,0 mil
Cheltuieli cu dobânzile11,1 mil10,8 mil12,8 mil14,1 mil14,0 mil10,7 mil10,8 mil10,9 mil
Profit net12,3 mil12,3 mil6,1 mil6,0 mil3,8 mil4,7 mil155,4 mil27,4 mil
EPS diluat2,39 ≈2,401,191,160,74 ≈0,9130,245,33
Flux de numerar operațional30,8 mil15,7 mil43,6 mil ≈-9,3 mil ≈23,4 mil6,8 mil6,2 mil ≈16,9 mil ≈
Dividende plătite23,1 mil23,1 mil23,1 mil ≈23,1 mil ≈23,1 mil23,1 mil23,1 mil ≈23,1 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 3 din propriul istoric de 36 trimestre (min 6,6, mediană 25,3, max 59,0; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri232,8 mil226,4 mil199,1 mil206,1 mil205,8 mil225,0 mil226,4 mil213,2 mil
Venituri an/an+1,0 %−2,8 %−12,0 %+3,5 %−0,2 %+9,3 %+0,6 %−5,8 %
Profit net32,8 mil60,1 mil41,9 mil132,9 mil57,6 mil102,4 mil43,4 mil28,2 mil
Profit net an/an−59,2 %+82,9 %−30,2 %+217,0 %−56,6 %+77,7 %−57,6 %−35,0 %
EPS diluatindisponibil11,748,1925,9411,2419,978,465,50
EPS diluat an/anindisponibilindisponibil−30,2 %+216,7 %−56,7 %+77,7 %−57,6 %−35,0 %
netă %14,1 %26,5 %21,1 %64,5 %28,0 %45,5 %19,2 %13,2 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
128,2 mil USD
Datorie financiară
indisponibil USD
Datorie netă
indisponibil USD
Capitaluri proprii
109,2 mil USD
Active totale
1,1 mld USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
indisponibil
ROE
19,7 %
ROA
2,3 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
225,0 mil
2024
226,4 mil
2025
213,2 mil

SEC (XBRL)· 09 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
34,5 mil
2024
37,9 mil
2025
38,1 mil

SEC (XBRL)· 09 feb. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
58,3 mil
2024
62,8 mil
2025
51,6 mil

SEC (XBRL)· 09 feb. 2026verificat

Profit net
2023
102,4 mil
2024
43,4 mil
2025
28,2 mil

SEC (XBRL)· 09 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
19,97
2024
8,46
2025
5,50

SEC (XBRL)· 09 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
5,1 mil
2024
5,1 mil
2025
5,1 mil

SEC (XBRL)· 09 feb. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
18,00
2024
18,00
2025
18,00

SEC (XBRL)· 09 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
531,9 mil
2024
338,5 mil
2025
128,2 mil

SEC (XBRL)· 09 feb. 2026verificat

Active totale
2023
1,4 mld
2024
1,3 mld
2025
1,1 mld

SEC (XBRL)· 09 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
1,2 mld
2024
1,2 mld
2025
1,0 mld

SEC (XBRL)· 09 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
237,7 mil †
2024
176,9 mil †
2025
109,2 mil †

SEC (XBRL)· 09 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
109,1 mil
2024
54,1 mil
2025
73,4 mil

SEC (XBRL)· 09 feb. 2026verificat

Flux de numerar din investiții
2023
321,8 mil
2024
-13,2 mil
2025
-20,8 mil

SEC (XBRL)· 09 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-92,4 mil
2024
-200,0 mil
2025
-254,3 mil

SEC (XBRL)· 09 feb. 2026verificat

Dividende plătite
2023
92,3 mil
2024
92,4 mil
2025
92,4 mil

SEC (XBRL)· 09 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-5,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
1,2 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
1,4 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea profitului net (an/an)
-35,0 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
-21,2 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
-7,6 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EPS (an/an)
-35,0 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
-21,2 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
-7,7 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja netă
81,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
107,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROA
15,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (EPS)
48,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
indisponibil
lipsesc date de intrare

Numerar

Fluxul de numerar operațional
53,3 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
1,3 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
6,7x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
6,7x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul profitului
14,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
5,6x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/S
5,4x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
7,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
7,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026

9 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 56 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

249,06 USD

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 1,3 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
1,3 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
6,7x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
5,6x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
107,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Marja netă
81,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-5,8 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
7,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Acoperire și prospețime

15/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 sept. 2026
Data ultimului bilanț: 30 sept. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 oct. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 02 nov. 2026
verificat 1554derivat 124

Scorul pe grupe

  • Calitate100
  • Randamente86
  • Creștere12
  • Evaluare39

Interval de valoare estimat

Jos
137,88
USD pe acțiune
Mijloc
170,67
USD pe acțiune
Sus
214,03
USD pe acțiune
Preț: 249,06 USD
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -31,5 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -45,9 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 2 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 39,21 – 318,10 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • Valoarea activului net (NAV)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Dividende actualizate (DDM)236,54 – 318,10 (Mijloc 271,32)
  • Colegi: P/B39,21 – 109,95 (Mijloc 70,02)
    27 firme folosite · multiplul median 1,6x · quartile 0,9x – 2,5x
    APLE, CMCT, CTO, DLR, DOC, ESS, EXR, HR, HST, ICR-PA, KIM, KRC, LTC, NNN, O, PLD, PSA, REXR, RITM, SEVN, SLG, STWD, VICI, VMRK, VTR, WELL, WHLR
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Real Estate Investment Trusts (SIC 6798)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 56/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROE · Calitate107,4 %100 (față de colegi)10 %
Marja EBITDA · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere1,2 %12 (pe interval fix)14 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
P/B · Evaluare5,6x13 (față de colegi)31 %
P/E (TTM) · Evaluare6,7x97 (față de colegi)14 %
Randamentul dividendului · Randamente7,2 %82 (față de colegi)24 %
Rata de distribuire (EPS) · Randamente48,4 %100 (pe interval fix)7 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Creștere12/100 · 1/1 factori cu valoare
  • Calitate· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Randamente86/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Evaluare39/100 · 2/2 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

ALEXANDERS INC (ALX). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 213,2 mil USD în 2025; creștere an/an -5,8 %; marjă netă 81,9 %; ROE 107,4 %.

Intervalul de valoare estimat este 137,88–214,03 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 170,67 USD, prețul de 249,06 USD lasă un potențial de -31,5 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -45,9 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 56/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: balance, quality. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • ROE: 107,4 %
  • P/E (TTM): 6,7x
  • Randamentul dividendului: 7,2 %
  • Rata de distribuire (EPS): 48,4 %

Ce o infirmă

  • CAGR venituri 3 ani: 1,2 %
  • P/B: 5,6x
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat
  • Metodele de evaluare diverg

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Marja EBITDA, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor.

Față de mediana verticalei

Real Estate Investment Trusts (SIC 6798) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
6,7x
mediana verticalei 28,6x
sub mediană (−76,6 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 15,2x
P/S
5,4x
mediana verticalei 6,2x
sub mediană (−11,4 %)
P/B
5,6x
mediana verticalei 1,7x
peste mediană (+233,3 %)
ROE
107,4 %
mediana verticalei 6,0 %
peste mediană (+1.687,9 %)
Marja netă
81,9 %
mediana verticalei 12,7 %
peste mediană (+546,5 %)
Marja EBIT
—
mediana verticalei 32,5 %
Venituri an/an
-5,8 %
mediana verticalei 4,5 %
sub mediană (−228,9 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 4,6x
Randament dividend
7,2 %
mediana verticalei 4,0 %
peste mediană (+78,6 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
WELLWelltower Inc.180,0 mld105,14,0 %12,7 %+35,6 %+18 % / +175 %
PLDPrologis, Inc.119,9 mld32,47,1 %42,5 %+7,2 %+0 % / +12 %
EQIXEquinix Inc98,7 mld59,911,5 %16,4 %+5,4 %+32 % / +22 %
AMTAmerican Tower Corporation90,0 mld27,290,6 %30,7 %+5,1 %+7 % / −7 %
PSAPublic Storage63,6 mld34,616,0 %37,8 %+2,7 %+24 % / +32 %
DLRDigital Realty Trust, Inc.61,4 mld45,66,2 %21,7 %+10,0 %+9 % / +26 %
ORealty Income Corporation56,6 mld41,03,6 %22,9 %+9,1 %+3 % / +10 %
VTRVentas, Inc.47,1 mld167,51,9 %4,0 %+18,5 %+10 % / +94 %
CCICrown Castle Inc.38,7 mld47,9—20,1 %−4,4 %−0 % / −22 %
EXRExtra Space Storage Inc.33,4 mld32,67,9 %29,9 %+3,7 %+20 % / +23 %
IRMIron Mountain Inc31,4 mld68,4—6,1 %+12,2 %+22 % / +64 %
VICIVICI Properties Inc.27,8 mld11,68,3 %56,5 %+4,1 %−13 % / −16 %
VMRKVivmark Residential24,5 mld28,68,1 %—+4,8 %+6 % / +15 %
SBACSba Communications Corporation20,2 mld20,8—34,5 %+5,1 %−1 % / −22 %
ESSEssex Property Trust, Inc.17,4 mld41,78,0 %22,7 %+6,4 %+3 % / +27 %
KIMKimco Realty Corporation17,2 mld28,35,8 %27,8 %+5,1 %+24 % / +33 %
HSTHost Hotels & Resorts, Inc.16,9 mld16,515,8 %16,5 %+7,6 %+40 % / +41 %
DOCHealthpeak Properties, Inc.13,9 mld37,04,9 %12,3 %+4,5 %+10 % / +16 %
RHPRyman Hospitality Properties, Inc.9,1 mld31,926,0 %9,9 %+10,2 %+38 % / +31 %
REXRRexford Industrial Realty, Inc.8,1 mld—-5,8 %-47,1 %+7,1 %−8 % / −22 %
NNNNnn REIT, Inc.8,0 mld20,28,9 %40,9 %+6,6 %+0 % / +2 %
HRHealthcare Realty Trust Incorporated6,5 mld—-1,0 %-4,0 %−6,9 %+5 % / +25 %
OUTOUTFRONT Media Inc.5,6 mld22,839,7 %12,7 %+0,0 %+36 % / +155 %
RITMRithm Capital Corp.5,3 mld13,75,8 %8,7 %−6,7 %−18 % / −9 %
STWDStarwood Property Trust, Inc.4,8 mld21,73,5 %11,4 %−5,3 %−30 % / −35 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru ALX din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
143,15
Randament total -37 % · Pe an -37 %
253,50
Randament total 9 % · Pe an 9 %
382,42
Randament total 62 % · Pe an 62 %
3 ani
129,81
Randament total -32 % · Pe an -12 %
259,52
Randament total 27 % · Pe an 8 %
431,14
Randament total 101 % · Pe an 26 %
5 ani
117,72
Randament total -28 % · Pe an -6 %
265,68
Randament total 44 % · Pe an 8 %
486,07
Randament total 145 % · Pe an 20 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 64,88
  • Marja netă± 45,42
  • Creșterea anuală a veniturilor± 38,51
  • Diluare anuală± 3,82

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 03 aug. 2026; de atunci au apărut 10-Q (02 nov. 2026).

Pe scurt

Alexander's este un REIT care deține și administrează un portofoliu mic de proprietăți imobiliare din New York City, gestionat extern de Vornado. Dependența de chiriașul Bloomberg și de clădirea de la 731 Lexington Avenue rămâne centrală, iar vânzarea proprietății Rego Park I din al doilea trimestru al anului 2026 a generat un câștig contabil considerabil 12.

SWOT

Puncte tari

  • Compania are un portofoliu concentrat în New York City, cu clădirea de la 731 Lexington Avenue ocupată de un chiriaș major pe termen lung și management asigurat de o platformă REIT experimentată 1.
  • Ocuparea comercială și rezidențială rămâne la niveluri ridicate, iar vânzarea Rego Park I a adus lichiditate și un profit contabil important 2.
  • Acționarii de referință, inclusiv Vornado, au un interes de lungă durată în succesul companiei, ceea ce oferă stabilitate în strategie 1.

Puncte slabe

  • Dependența de un singur chiriaș, Bloomberg, reprezintă o parte majoră a veniturilor, iar pierderea sau deteriorarea acestuia ar afecta puternic rezultatele 12.
  • Compania nu are angajați proprii și depinde de Vornado pentru management, închirieri și dezvoltare, ceea ce limitează controlul direct asupra operațiunilor 1.
  • Structura de finanțare a clădirii de la 731 Lexington Avenue include un C-Note cu dobândă PIK și un B-Note cu dobândă fixă ridicată, ceea ce poate crește costul total al datoriei 1.

Oportunități

  • Contractul cu Target pe spațiul fostului chiriaș din Rego Park poate susține veniturile pe termen lung dacă se finalizează conform planului 2.
  • Capitalul rămas după vânzarea Rego Park I ar putea fi folosit pentru reducerea datoriei sau pentru noi investiții, dacă conducerea decide astfel 2.
  • Reînnoirea sau relocarea chiriașilor în Rego Park II și reamenajarea spațiilor libere ar putea deschide noi surse de venit 1.

Amenințări

  • Munca hibridă și reducerea spațiului de birouri ar putea determina Bloomberg sau alți chiriași să-și reevalueze nevoile, cu efect negativ asupra veniturilor 1.
  • Concurența comerțului online și problemele financiare ale chiriașilor de retail pot duce la neplăți sau insolvență, afectând fluxul de numerar 1.
  • Riscurile legate de terorism, dezastre naturale și limitele de asigurare pot genera pierderi neacoperite, cu impact material asupra situației financiare 1.

Riscuri

  • Dependența de Bloombergridicat

    Un singur chiriaș generează cea mai mare parte a veniturilor din chirii, iar o deteriorare a situației sale financiare ar putea afecta grav rezultatele companiei 12.

  • Concentrarea geograficăridicat

    Toate proprietățile sunt în New York City, deci orice recesiune locală sau schimbare a pieței imobiliare din oraș ar afecta direct valoarea și veniturile companiei 1.

  • Tendințele din birouri și retailmediu

    Munca hibridă, inteligența artificială și comerțul online pot reduce cererea de spațiu, ceea ce ar putea duce la scăderea ocupării sau a chiriilor 1.

  • Refinanțarea și costul datorieimediu

    Datoria trebuie refinanțată la scadență, iar condițiile pot fi mai puțin favorabile, mai ales pentru structurile cu dobândă PIK și B-Note cu dobândă fixă ridicată 1.

  • Acoperirea prin asigurăriscăzut

    Asigurarea nu acoperă toate pierderile, iar dacă costurile sau condițiile se înrăutățesc, compania ar putea rămâne cu pierderi neasigurate, cu impact asupra situației financiare 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Vânzarea Rego Park I, contractul cu Target și ocuparea ridicată ar putea sprijini veniturile dacă aceste tendințe se mențin 2.
  • Clădirea de la 731 Lexington Avenue are un chiriaș major cu contract extins până în 2040, ceea ce ar putea oferi stabilitate pe termen lung 1.
  • Sprijinul unui acționar de referință cu experiență în REIT-uri și administrarea externă de către Vornado ar putea reduce costurile operaționale și ar putea ajuta la gestionarea activelor 1.

Ce ar strica teza

  • Profitul trimestrial din vânzare nu se repetă, iar FFO-ul de bază a scăzut față de anul precedent, ceea ce ar putea indica presiuni persistente asupra veniturilor recurente 2.
  • Dependența de un singur chiriaș și de o singură clădire poate face rezultatele vulnerabile dacă Bloomberg renegociază sau reduce spațiul închiriat 12.
  • Structurile de finanțare cu dobândă PIK și B-Note cu dobândă fixă ridicată pot încărca datoria pe termen lung și pot limita flexibilitatea financiară 1.

De urmărit

  • Evoluția contractului de închiriere și a abatamentului de chirie cu BloombergQ4 2026
  • Momentul în care contractul cu Target devine operațional și efectul asupra veniturilor din Rego Park2027
  • Utilizarea capitalului rămas după vânzarea Rego Park I și eventualele reduceri de datorienext 10-K
  • Ocuparea comercială și rezidențială față de nivelurile de 94,6% și 97,4% raportate la 30 iunie 2026Q3 2026

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 03 aug. 2026; de atunci au apărut 10-Q (02 nov. 2026).

Afacerea

Alexander's, Inc. (NYSE: ALX) este un real estate investment trust constituit în Delaware, angajat în închirierea, administrarea, dezvoltarea și reamenajarea proprietăților sale, toate situate în New York City 1. La 31 decembrie 2025, compania avea cinci proprietăți cu o suprafață totală de 2.446.000 de picioare pătrate, iar în a doua jumătate a anului 2026 portofoliul a ajuns la patru proprietăți și 2.110.000 de picioare pătrate, după vânzarea Rego Park I 12. Compania nu are angajați proprii pentru management, închirieri sau dezvoltare; acestea sunt asigurate de Vornado Realty Trust, care deține 32,4% din acțiuni 1.

Activitatea de bază este concentrată pe două zone: clădirea de birouri și retail de la 731 Lexington Avenue, de 1.080.000 de picioare pătrate, și centrele comerciale și apartamentele din Queens. Rego Park II, un centru comercial de 606.000 de picioare pătrate ancorat de Costco și Kohl's, include și turnul rezidențial Alexander cu 312 unități 1. Plafonul de expunere la un singur chiriaș este ridicat, iar veniturile depind în mare măsură de ocuparea acestor active 12.

Structura de finanțare s-a schimbat în ultimele perioade: refinanțarea din decembrie 2025 a împrumutului pentru Rego Park II, restructurarea împrumutului pentru partea de retail a clădirii de la 731 Lexington Avenue cu un A-Note, un B-Note și un C-Note cu dobândă PIK, precum și vânzarea Rego Park I 12. Compania a raportat un profit net de 155.362.000 de dolari în trimestrul al doilea din 2026, dar acesta include câștigul din vânzare, iar FFO-ul trimestrial a fost de 15.538.000 de dolari 2.

Segmente

731 Lexington Avenue (birouri și retail)

Este cea mai mare proprietate a companiei și principala sursă de venituri. Bloomberg ocupă întreaga suprafață de birouri, iar magazinul The Home Depot din retail a ieșit din contract la 31 ianuarie 2025, cu o chirie anuală de aproximativ 15.000.000 de dolari 12.

Rego Park II (retail și rezidențial)

Centrul comercial este ancorat de Costco și Kohl's, iar clădirea Alexander cu 312 apartamente se află deasupra acestuia. Chiriașii Burlington și Marshalls s-au mutat aici în 2025 printr-un contract nou pe zece ani, iar în iunie 2026 compania a semnat un contract cu Target pentru un spațiu de 135.000 de picioare pătrate 12.

Flushing și Rego Park I

Clădirea Flushing este subînchiriată și se află pe teren luat în leasing până în 2037. Rego Park I a fost vândut în mai 2026 după ce rămăsese vacant, iar vânzarea a produs un câștig contabil ce domină rezultatul trimestrului 12.

Piața în context

Toate veniturile companiei provin din proprietăți din New York City, deci performanța depinde de economia locală, de piața de birouri, de consumul în retail și de turismul din oraș 1. La 30 iunie 2026, ocuparea comercială era de 94,6%, iar cea rezidențială de 97,4% 2. Riscurile de piață includ munca hibridă, concurența comerțului online și presiunea dobânzilor asupra costului refinanțării 1.

Piața de birouri din Manhattan și cea de retail din Queens sunt influențate de tendințe pe termen lung, precum munca de acasă și folosirea inteligenței artificiale, care pot schimba cererea de spațiu 1. Un contract de închiriere al Bloomberg extins până în februarie 2040 și abatamentul de chirie acordat în 2026 arată cât de mult din piață depinde de un singur chiriaș 12.

Tendințe

  • Munca hibridă și reconfigurarea spațiului de birourivânt din față

    Compania arată că munca de acasă sau flexibilă poate determina chiriașii să reevalueze nevoile de spațiu, ceea ce ar putea afecta veniturile dacă un chiriaș major își reduce suprafața 1.

  • Cerere pentru spații moderne și amenajatemixt

    Chiriașii preferă tot mai mult clădiri moderne cu facilități, ceea ce poate cere investiții de capital semnificative pentru proprietarul clădirii 1.

  • Concurența comerțului online în retailvânt din față

    Creșterea vânzărilor online poate slăbi chiriașii de retail și cererea pentru spațiu comercial, în special în centrele care depind de magazine ancoră 1.

  • Reducerea costului dobânziimixt

    Scăderea ratelor medii ale dobânzii a redus cheltuielile financiare în 2025, cu 11.194.000 de dolari mai puțin față de anul anterior, dar în același timp a redus și veniturile din dobânzi 1.

Poziția concurențială

Compania operează într-un mediu foarte competitiv din New York City, unde concurează cu mulți investitori, proprietari și dezvoltatori imobiliari, unii dispuși să accepte randamente mai mici 1. Factorii determinanți sunt chiriile, facilitățile oferite chiriașilor, atractivitatea locației și calitatea serviciilor 1.

Proprietățile companiei se confruntă cu concurență din partea unor imobile similare din aceeași piață, ceea ce poate limita chiriile pe care le poate pretinde și rezultatele operaționale 1. Compania nu a numit în sursele sale concurenți cotați individual.

  • Vornado Realty TrustVNO

    Societatea-mamă care administrează și dezvoltă proprietățile Alexander's și deține 32,4% din acțiuni, fiind și un concurent direct în piața din New York City 1.

  • Investitori, proprietari și dezvoltatori imobiliari din New York City

    Un număr mare de actori din piață care concurează pe chirii și pe chiriași, unii acceptând randamente mai mici 1.

  • Proprietăți similare din aceeași piață

    Imobile comparabile din zonă care pot reduce nivelul chiriilor pe care compania le poate cere 1.

  • Spații de lucru flexibile și subînchirieri

    Alternative pentru chiriașii de birouri care pot concura cu spațiile tradiționale 1.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Alexander's, Inc. · 09 feb. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Alexander's, Inc. · 03 aug. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.