olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

América Móvil, S.A.B. de C.V. AMX

Telephone Communications (No Radiotelephone) · SIC 4813 · Verticală: Telephone Communications (No Radiotelephone) (SIC 4813)

25,11USD+0,32 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

América Móvil este cel mai mare furnizor de servicii de telecomunicații din America Latină, cu operațiuni în 23 de țări și o poziție de lider la servicii wireless, fixe, de bandă largă și Pay TV. Compania a raportat pentru 2025 venituri operaționale totale de Ps.943.6 miliarde, într-un context în care investițiile în rețele și 5G rămân centrale.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea América Móvil, S.A.B. de C.V. (AMX) costa 25,11 USD (+0,32 % într-o zi), cu capitalizare 1.513,2 mld USD, P/E 35,4 pe un EPS diluat de 0,71 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 0,10 %, beta 0,39, interval pe 52 de săptămâni 19,89–27,75 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
1.513,2 mld USD
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
35,4
EPS diluat TTM 0,71 · TTM până la 31 dec. 2020
E/P (TTM)
2,83 %
TTM până la 31 dec. 2020
Randament dividend
0,10 %
DPS 12 luni 0,03
Beta (2 ani)
0,39
Volatilitate (1 an) 27 %
Interval 52 săpt.
19,8927,75

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
69,2
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
21,06 – 26,10
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,80 · lățimea benzii 21,4 %
SMA 50 / 200
22,93 / 24,49
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
0,65 / 0,50
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+12,3 %−5,9 %+18,2 pp—
3 luni+5,0 %−4,6 %+9,6 pp—
6 luni−6,1 %+0,2 %−6,4 pp—
De la început de an+21,5 %+7,4 %+14,1 pp—
1 an+9,3 %+8,2 %+1,1 pp−16,1 %
3 ani+44,3 %+68,4 %−24,1 pp+3,3 %
5 ani+35,6 %+56,5 %−21,0 pp—
Scădere maximă (1 an)
−25,3 %
12 iun. 2026 → 01 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−41,6 %
16 mai 2023 → 08 apr. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
+6,3 %
S&P 500 +9,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 60 din propriul istoric de 5 trimestre (min 15,5, mediană 20,5, max 96,7; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20172018201920202021202220232024
Venituri51,6 mld52,7 mld53,5 mld51,0 mld41,6 mld43,5 mld48,3 mld42,9 mld
Venituri an/anindisponibil+2,2 %+1,3 %−4,6 %−18,5 %+4,7 %+11,0 %−11,2 %
Profit net1,5 mld2,7 mld3,6 mld2,3 mld9,5 mld4,2 mld4,8 mld1,4 mld
Profit net an/anindisponibil+80,2 %+34,6 %−34,6 %+306,0 %−56,0 %+13,9 %−71,5 %
EPS diluat0,440,791,030,71indisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluat an/an+238,5 %+79,5 %+30,4 %−31,1 %indisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
netă %2,9 %5,1 %6,7 %4,6 %22,9 %9,7 %9,9 %3,2 %
Flux de numerar liber5,0 mld5,3 mld5,4 mld8,6 mld5,5 mld4,1 mld6,9 mld6,2 mld

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2024 · 31 dec. 2024

Numerar
1,8 mld USD
Datorie financiară
22,9 mld USD
Datorie netă
21,1 mld USD
Capitaluri proprii
21,3 mld USD
Active totale
88,5 mld USD
Datorie / capitaluri
1,07x
Lichiditate curentă
0,72x
ROE
5,9 %
ROA
1,5 %
Marja FCF
14,5 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2022
43,5 mld
2023
48,3 mld
2024
42,9 mld

SEC (XBRL)· 14 mai 2025verificat

Costul vânzărilor
2022
17,0 mld
2023
18,7 mld
2024
16,3 mld

SEC (XBRL)· 14 mai 2025verificat

Profit brut
2022
26,5 mld ≈
2023
29,6 mld ≈
2024
26,5 mld ≈

SEC (XBRL)· 14 mai 2025derivat

Profit operațional
2022
8,8 mld
2023
9,9 mld
2024
8,9 mld

SEC (XBRL)· 14 mai 2025verificat

Amortizare și depreciere
2022
8,2 mld
2023
9,0 mld
2024
8,1 mld

SEC (XBRL)· 14 mai 2025verificat

EBITDA
2022
17,0 mld ≈
2023
18,9 mld ≈
2024
17,0 mld ≈

SEC (XBRL)· 14 mai 2025derivat

Profit înainte de impozit
2022
6,9 mld
2023
6,8 mld
2024
3,1 mld

SEC (XBRL)· 14 mai 2025verificat

Impozit pe profit
2022
2,4 mld
2023
2,0 mld
2024
1,7 mld

SEC (XBRL)· 14 mai 2025verificat

Profit net
2022
4,2 mld
2023
4,8 mld
2024
1,4 mld

SEC (XBRL)· 14 mai 2025verificat

EPS diluat
2022
—
2023
—
2024
—

SEC (XBRL)· 29 apr. 2021verificat

Dividend pe acțiune
2022
—
2023
0,03
2024
0,03

SEC (XBRL)· 14 mai 2025derivat

Bilanț · USD

Numerar
2022
2,0 mld
2023
1,3 mld
2024
1,8 mld

SEC (XBRL)· 14 mai 2025verificat

Creanțe
2022
10,3 mld
2023
12,2 mld
2024
10,9 mld

SEC (XBRL)· 14 mai 2025verificat

Stocuri
2022
1,2 mld
2023
1,1 mld
2024
1,2 mld

SEC (XBRL)· 14 mai 2025verificat

Active curente
2022
18,6 mld
2023
20,1 mld
2024
17,5 mld

SEC (XBRL)· 14 mai 2025verificat

Imobilizări corporale nete
2022
33,9 mld
2023
37,2 mld
2024
35,2 mld

SEC (XBRL)· 14 mai 2025verificat

Fond comercial
2022
7,3 mld
2023
8,6 mld
2024
7,7 mld

SEC (XBRL)· 14 mai 2025verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2022
6,6 mld
2023
7,2 mld
2024
7,0 mld

SEC (XBRL)· 14 mai 2025verificat

Active totale
2022
83,3 mld
2023
92,6 mld
2024
88,5 mld

SEC (XBRL)· 14 mai 2025verificat

Datorii comerciale
2022
9,0 mld
2023
9,6 mld
2024
8,2 mld

SEC (XBRL)· 14 mai 2025verificat

Datorie pe termen scurt
2022
—
2023
—
2024
—

SEC (XBRL)· 30 apr. 2020verificat

Datorie pe termen lung
2022
21,0 mld
2023
20,1 mld
2024
22,9 mld

SEC (XBRL)· 14 mai 2025verificat

Datorii curente
2022
25,2 mld
2023
31,0 mld
2024
24,4 mld

SEC (XBRL)· 14 mai 2025verificat

Datorii totale
2022
60,8 mld
2023
67,6 mld
2024
67,2 mld

SEC (XBRL)· 14 mai 2025verificat

Capital propriu
2022
22,6 mld
2023
25,0 mld
2024
21,3 mld

SEC (XBRL)· 14 mai 2025verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2022
—
2023
62,5 mld
2024
61,0 mld

SEC (XBRL)· 14 mai 2025verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2022
11,6 mld
2023
14,7 mld
2024
11,8 mld

SEC (XBRL)· 14 mai 2025verificat

Investiții (capex)
2022
7,5 mld
2023
7,8 mld
2024
5,6 mld

SEC (XBRL)· 14 mai 2025verificat

Flux de numerar liber
2022
4,1 mld ≈
2023
6,9 mld ≈
2024
6,2 mld ≈

SEC (XBRL)· 14 mai 2025derivat

Flux de numerar din investiții
2022
-7,8 mld
2023
-9,8 mld
2024
-6,4 mld

SEC (XBRL)· 14 mai 2025verificat

Flux de numerar din finanțare
2022
-3,8 mld
2023
-5,0 mld
2024
-5,1 mld

SEC (XBRL)· 14 mai 2025verificat

Dividende plătite
2022
1,5 mld
2023
1,8 mld
2024
1,5 mld

SEC (XBRL)· 14 mai 2025verificat

Răscumpărări de acțiuni
2022
1,3 mld
2023
848,0 mil
2024
1,1 mld

SEC (XBRL)· 14 mai 2025verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-11,2 %
calculat olivLawFY 2024
CAGR venituri 3 ani
1,0 %
calculat olivLawFY 2021 → FY 2024
CAGR venituri 5 ani
-4,3 %
calculat olivLawFY 2019 → FY 2024
Creșterea EBIT (an/an)
-10,5 %
calculat olivLawFY 2024
Creșterea profitului net (an/an)
-71,5 %
calculat olivLawFY 2024
CAGR profit net 3 ani
-47,7 %
calculat olivLawFY 2021 → FY 2024
CAGR profit net 5 ani
-17,6 %
calculat olivLawFY 2019 → FY 2024
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
-10,1 %
calculat olivLawFY 2024

Profitabilitate

Marja brută
61,9 %
calculat olivLawFY 2024
Marja EBITDA
39,6 %
calculat olivLawFY 2024
Marja EBIT
20,7 %
calculat olivLawFY 2024
Marja netă
3,2 %
calculat olivLawFY 2024
Marja FCF
14,5 %
calculat olivLawFY 2024

Randamente

ROE
6,8 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
ROA
1,5 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
ROIC
17,3 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
ROCE
13,9 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
24,6 %
calculat olivLawFY 2024

Bilanț și datorie

Datoria netă
21,1 mld USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
Datorie netă / EBITDA
1,2x
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
Datorie / capital propriu
1,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
0,7x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
Lichiditatea rapidă
0,7x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
Lichiditatea imediată
0,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024

Numerar

Fluxul de numerar operațional
11,8 mld USD
calculat olivLawFY 2024
Investiții (capex)
5,6 mld USD
calculat olivLawFY 2024
Fluxul de numerar liber
6,2 mld USD
calculat olivLawFY 2024
Conversia profitului în FCF
457,3 %
calculat olivLawFY 2024
Conversia EBITDA în numerar
69,5 %
calculat olivLawFY 2024

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
99 zile
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
Zile de stoc (DIO)
26 zile
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
Zile de plată (DPO)
199 zile
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
Ciclul de conversie a numerarului
-75 zile
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
1.513,2 mld USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
Valoarea întreprinderii (EV)
1.534,3 mld USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
Capitalizare / profit net TTM
1.111,0x
calculat olivLawFY 2024
P/E (TTM)
1.111,0x
calculat olivLawFY 2024
Randamentul profitului
0,1 %
calculat olivLawFY 2024
P/B
83,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
P/S
35,3x
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
EV/EBITDA
90,3x
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
EV/EBIT
172,7x
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
EV/Venit
35,8x
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
P/FCF
242,9x
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
Randament FCF
0,4 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
Randamentul dividendului
0,1 %
calculat olivLawFY 2024
Randamentul distribuirilor către acționari
0,2 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neatractiv

Scor: 29 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

score < 40

Preț de închidere

25,11 USD

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 1.513,2 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
1.513,2 mld USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
P/E (TTM)
1.111,0x
calculat olivLawFY 2024
P/B
83,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
EV/EBITDA
90,3x
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
ROE
6,8 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
Marja netă
3,2 %
calculat olivLawFY 2024
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-11,2 %
calculat olivLawFY 2024
Randamentul dividendului
0,1 %
calculat olivLawFY 2024

Acoperire și prospețime

33/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2024
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2024
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2024
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: SEC (XBRL)publicat 28 apr. 2026
verificat 244derivat 2

Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.

Scorul pe grupe

  • Bilanț și datorie19
  • Randamente42
  • Calitate73
  • Creștere9
  • Evaluare1

Interval de valoare estimat

Jos
0,14
USD pe acțiune
Mijloc
0,38
USD pe acțiune
Sus
0,44
USD pe acțiune
Preț: 25,11 USD
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -98,5 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -6.541,6 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 3 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 0,14 – 1,57 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDA0,14 – 1,57 (Mijloc 0,59)
    7 firme folosite · multiplul median 3,3x · quartile 1,7x – 6,8x
    ATNI, LUMN, SHEN, T, TDS, UNIT, VZ
  • Colegi: P/E0,14 – 0,35 (Mijloc 0,27)
    7 firme folosite · multiplul median 11,8x · quartile 6,4x – 15,7x
    ATEX, ATNI, IDT, T, TDS, UNIT, VZ
  • Dividende actualizate (DDM)0,33 – 0,44 (Mijloc 0,38)
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Telephone Communications (No Radiotelephone) (SIC 4813)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neatractiv · Scor 29/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate17,3 %77 (față de colegi)12 %
Marja netă · Calitate3,2 %40 (față de colegi)7 %
Conversia profitului în FCF · Calitate457,3 %100 (pe interval fix)7 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere1,0 %9 (pe interval fix)10 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie1,2x27 (față de colegi)12 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie0,7x0 (pe interval fix)5 %
P/E (TTM) · Evaluare1.111,0x0 (față de colegi)12 %
EV/EBITDA · Evaluare90,3x0 (față de colegi)12 %
Randament FCF · Evaluare0,4 %5 (pe interval fix)10 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente0,2 %3 (pe interval fix)7 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamente24,6 %100 (pe interval fix)5 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie19/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial9/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate73/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente42/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Evaluare1/100 · 3/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

AMERICA MOVIL SAB DE CV/ (AMX). Ultimul exercițiu complet: 2024; date până la 2024-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 42,9 mld USD în 2024; creștere an/an -11,2 %; marjă netă 3,2 %; ROE 6,8 %; datorie netă/EBITDA 1,2x.

Intervalul de valoare estimat este 0,14–0,44 USD pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 0,38 USD, prețul de 25,11 USD lasă un potențial de -98,5 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -6 541,6 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 29/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: growth. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • ROIC: 17,3 %
  • Conversia profitului în FCF: 457,3 %
  • Rata de distribuire (FCF): 24,6 %

Ce o infirmă

  • CAGR venituri 3 ani: 1,0 %
  • Datorie netă / EBITDA: 1,2x
  • Lichiditatea curentă: 0,7x
  • P/E (TTM): 1 111,0x
  • EV/EBITDA: 90,3x
  • Randament FCF: 0,4 %
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 0,2 %
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat
  • Metodele de evaluare diverg

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR EPS 3 ani, Acoperirea dobânzilor.

Față de mediana verticalei

Telephone Communications (No Radiotelephone) (SIC 4813) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 20 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
1.111,0x
mediana verticalei 11,8x
peste mediană (+9.342,4 %)
EV/EBITDA
90,3x
mediana verticalei 3,3x
peste mediană (+2.604,2 %)
P/S
35,3x
mediana verticalei 0,6x
peste mediană (+6.224,3 %)
P/B
83,1x
mediana verticalei 1,2x
peste mediană (+6.839,7 %)
ROE
6,8 %
mediana verticalei 10,7 %
sub mediană (−36,1 %)
Marja netă
3,2 %
mediana verticalei 8,4 %
sub mediană (−62,3 %)
Marja EBIT
20,7 %
mediana verticalei 5,4 %
peste mediană (+283,5 %)
Venituri an/an
-11,2 %
mediana verticalei 2,7 %
sub mediană (−508,2 %)
Datorie netă/EBITDA
1,2x
mediana verticalei 0,4x
peste mediană (+210,6 %)
Randament dividend
0,1 %
mediana verticalei 0,8 %
sub mediană (−87,7 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
AMXAmerica Movil Sab De Cv1.513,2 mld1.111,06,8 %3,2 %−11,2 %+9 % / +44 %
VZVerizon Communications Inc.191,1 mld11,815,4 %11,8 %+2,5 %+12 % / +20 %
TAt&T Inc.147,0 mld11,810,5 %10,2 %+2,7 %−16 % / +32 %
LUMNLumen Technologies, Inc.4,1 mld——-5,8 %−5,4 %−51 % / +204 %
TDSTelephone And Data Systems, Inc.3,7 mld10,38,2 %33,2 %−5,3 %−20 % / +64 %
ATEXAnterix Inc.1,3 mld19,627,9 %933,0 %+7,8 %+233 % / +110 %
UNITUniti Group Inc.1,3 mld1,7666,9 %30,4 %+91,5 %−16 % / −42 %
SHENShenandoah Telecommunications Company538,2 mil—-4,4 %-10,2 %+9,1 %−11 % / −56 %
ATNIAtn International, Inc.409,6 mil2,532,2 %23,2 %−0,2 %+26 % / −13 %
CXDOCrexendo, Inc.165,5 mil41,35,6 %4,5 %+12,0 %−29 % / +69 %
NXPLNextPlat Corp20,6 mil—-43,1 %-17,8 %−17,8 %+26 % / −50 %
SURGSurgepays, Inc.8,6 mil——-47,9 %−6,4 %−92 % / −97 %
IQSTIQSTEL Inc.8,4 mil—-56,0 %-2,2 %+11,9 %−81 % / −94 %
TIMBTim S.A.——17,1 %16,2 %+4,6 %−22 % / +3 %
PHIPLDT Inc.——29,3 %14,9 %+2,8 %−19 % / −21 %
TEOTelecom Argentina SA——-2,4 %-2,0 %+53,0 %−20 % / +22 %
CTGGQwest Corp0—-15,8 %-40,1 %−13,8 %indisponibil / indisponibil
IDTIDT Corporation—23,625,4 %6,7 %+5,4 %+64 % / +179 %
KTKT Corporation——2,8 %1,7 %+0,4 %+0 % / +41 %
BCEBce Inc.——32,5 %26,6 %+0,2 %−6 % / −44 %
TKCTurkcell Iletisim Hizmetleri A S——10,8 %11,7 %+14,6 %−18 % / −8 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru AMX din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
14,33
Randament total -43 % · Pe an -43 %
25,37
Randament total 1 % · Pe an 1 %
38,28
Randament total 52 % · Pe an 52 %
3 ani
12,96
Randament total -48 % · Pe an -20 %
25,91
Randament total 3 % · Pe an 1 %
43,05
Randament total 71 % · Pe an 20 %
5 ani
11,72
Randament total -53 % · Pe an -14 %
26,46
Randament total 5 % · Pe an 1 %
48,42
Randament total 93 % · Pe an 14 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 6,48
  • Marja netă± 4,53
  • Creșterea anuală a veniturilor± 3,85
  • Diluare anuală± 0,38

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 28 apr. 2026; de atunci au apărut 6-K (22 oct. 2026), 6-K (02 oct. 2026), 6-K (23 iul. 2026), 6-K (21 iul. 2026), 6-K (01 iun. 2026), 6-K (29 apr. 2026).

Pe scurt

América Móvil este cel mai mare furnizor de servicii de telecomunicații din America Latină, cu operațiuni în 23 de țări și o poziție de lider la servicii wireless, fixe, de bandă largă și Pay TV. Compania a raportat pentru 2025 venituri operaționale totale de Ps.943.6 miliarde 1, într-un context în care investițiile în rețele și 5G rămân centrale.

SWOT

Puncte tari

  • Poziție de lider în mai multe categorii de servicii în America Latină, cu rețele integrate și o amprentă geografică largă, susținute de mărci puternice și recunoscute pe piață 1.
  • Diversificarea geografică oferă stabilitate fluxurilor de numerar și profitabilității, ceea ce a contribuit la ratinguri de credit solide 1.
  • Rețea proprie extinsă, cu infrastructură de fibră, cabluri submarine, sateliți și centre de date, care oferă un avantaj competitiv de durată 1.

Puncte slabe

  • Dependența de moneda mexicană pentru raportare face ca rezultatele să fie influențate de fluctuațiile de curs față de monedele operaționale 1.
  • Scăderea RGU-urilor de Pay TV și a serviciilor de voce fixă indică o eroziune a unor linii tradiționale de venit 1.
  • Costurile de achiziție, retenție și servicii clienți cresc mai repede decât veniturile în unele segmente, ceea ce reduce marjele 1.

Oportunități

  • Creșterea cererii pentru date și conectivitate ar putea susține veniturile din servicii fixe și mobile dacă rețelele 5G și fibra sunt extinse 1.
  • Retragerea unor concurenți din anumite piețe ar putea oferi spațiu pentru consolidare sau achiziții strategice 1.
  • Serviciile OTT, cloud și soluțiile IT pentru companii ar putea deschide venituri noi față de voce și televiziunea tradițională 1.

Amenințări

  • Concurența intensă și cererea în scădere pentru voce și Pay TV tradițional pot presa prețurile și cota de piață 1.
  • Schimbările de reglementare și instabilitatea economică, politică sau inflaționistă din regiune pot afecta rezultatele 1.
  • Volatilitatea cursurilor de schimb și a piețelor financiare poate genera câștiguri sau pierderi de curs care afectează profitul raportat 1.

Riscuri

  • Intensitatea competițieiridicat

    Presiunea competitivă asupra prețurilor și costurilor de achiziție ar putea reduce marjele și cota de piață 1.

  • Reglementareridicat

    Compania operează într-un sector reglementat, iar schimbările de regulă pot modifica rezultatele și condițiile de activitate 1.

  • Curs de schimbmediu

    Majoritatea datoriei este emisă din Mexic, iar fluctuațiile de curs pot genera câștiguri sau pierderi din diferențe de curs și din instrumentele derivate 1.

  • Instabilitate economicămediu

    Inflația, tarifele și volatilitatea piețelor din regiune pot afecta cererea și costurile operaționale 1.

  • Nevoi mari de investițiimediu

    Cheltuielile de capital ridicate pentru rețele și spectru pot limita fluxul de numerar liber dacă cererea nu crește suficient 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Poziția de lider în mai multe categorii de servicii și rețeaua integrată ar putea sprijini creșterea veniturilor pe termen lung, dacă cererea pentru date continuă 1.
  • Diversificarea geografică și extinderea în Europa ar putea stabiliza fluxurile de numerar și sprijini creșterea 1.
  • Retragerea unor concurenți din regiune ar putea crea oportunități de consolidare și de creștere a cotei de piață 1.

Ce ar strica teza

  • Scăderea cererii pentru voce și Pay TV tradițional ar putea erodă veniturile din liniile vechi mai rapid decât crește segmentul de date 1.
  • Presiunile competitive și costurile ridicate de achiziție și retenție ar putea limita creșterea marjelor 1.
  • Volatilitatea cursurilor și instabilitatea economică din regiune ar putea afecta rezultatele raportate 1.

De urmărit

  • Nivelul investițiilor de capital față de cererea de conectivitate2026
  • Efectele consolidării Claro Chile și evoluția marjelor operaționaleQ1 2027
  • Evoluția concurenței după retragerea Telefónica și rolul Millicom2027

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 28 apr. 2026; de atunci au apărut 6-K (22 oct. 2026), 6-K (02 oct. 2026), 6-K (23 iul. 2026), 6-K (21 iul. 2026), 6-K (01 iun. 2026), 6-K (29 apr. 2026).

Afacerea

Activitatea este organizată în zece segmente raportabile, iar performanța depinde de peisajul competitiv, de reglementare și de condițiile economice din fiecare țară 1. Rezultatele sunt raportate în pesos mexicani, ceea ce face ca fluctuațiile de curs față de moneda euro, dolarul SUA, realul brazilian sau peso-ul columbian să influențeze cifrele consolidate 1.

Piața în context

Cererea pentru servicii de voce tradiționale scade, în timp ce cererea pentru date, rețele de fibră și conectivitate crește, ceea ce modifică mixul de venituri al operatorilor 1. Compania leagă creșterea cheltuielilor de capital de cererea mai mare pentru conectivitate 1. Reglementarea și instabilitatea economică din regiune rămân factori care ar putea influența rezultatele pe termen mediu 1.

Tendințe

  • Creșterea cererii pentru datevânt din spate

    Cererea pentru date pe rețele fixe și mobile, precum și pentru smartphone-uri cu capacități mai mari, susține veniturile din servicii de date și cele din echipamente 1.

  • Declinul voci și al Pay TV tradiționalvânt din față

    Cererea pentru servicii de voce și pentru televiziunea tradițională scade, ceea ce ar putea presa veniturile din aceste linii dacă nu sunt compensate de servicii noi 1.

  • Presiunea costurilor și a competițieimixt

    Creșterea costurilor pentru marketing, achiziția și retenția abonaților, a serviciului clienți și a salariilor pune presiune pe marje, deși programele de economisire atenuează efectul 1.

  • Investiții în rețele și 5Gmixt

    Investițiile de capital mai mari, legate de cererea de conectivitate și de extinderea 5G, pot susține avantajul de rețea, dar cresc amortizarea și povara financiară 1.

Poziția concurențială

Compania concurează cu operatori multinaționali precum AT&T Inc., Telefónica și Millicom, precum și cu furnizori naționali precum Telecom Argentina în Argentina și Telecom Italia în Brazilia 1. Retragerea graduală a Telefónica din unele piețe latino-americane ar putea face ca Millicom să devină al doilea concurent din regiune după amprentă geografică și numărul de abonați 1.

Factorii de competiție includ prețul, notorietatea brandului, oferta de servicii, experiența clientului, acoperirea și calitatea rețelei, precum și disponibilitatea spectrului 1. Efectele concurenței pot include pierderea de cotă de piață și presiune asupra tarifelor 1.

  • AT&T Inc.T

    Operator multinațional de telecomunicații citat ca concurent în servicii wireless, bandă largă și Pay TV.

  • Telefónica

    Operator multinațional care își reorientează strategia și se retrage treptat din unele piețe din America Latină.

  • Millicom

    Operator care ar putea deveni al doilea concurent din America Latină după amprentă geografică și numărul de abonați.

  • Telecom Argentina

    Furnizor național de servicii de telecomunicații pe piața din Argentina.

Știri și depuneri

Din presă

Ultima știre din arhiva noastră e din 30 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 22 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.

Surse

  1. [1] Form 20-F, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / América Móvil, S.A.B. de C.V. · 28 apr. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.