olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Shenandoah Telecommunications Company SHEN

Telephone Communications (No Radiotelephone) · SIC 4813 · Verticală: Telephone Communications (No Radiotelephone) (SIC 4813)

10,39USD+3,90 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Shentel furnizează servicii de bandă largă prin rețele de fibră optică și cablu HFC în opt state din estul SUA, cu venituri de 357,854 mii USD în 2025 și un accent strategic pe extinderea FTTH sub brandul Glo Fiber. Compania traversează o perioadă de tranziție, cu sfârșitul fazei de construcție Glo Fiber, presiuni competitive și datorii refinanțate prin titluri securizate.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Shenandoah Telecommunications Company (SHEN) costa 10,39 USD (+3,90 % într-o zi), cu capitalizare 575,2 mil USD, randament al dividendului 1,06 %, beta 0,53, interval pe 52 de săptămâni 9,76–17,10 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 93,9 mil USD (+4,6 % an/an), profit net de -9,2 mil USD, EPS diluat -0,19 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
575,2 mil USD
acțiuni la 22 oct. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -0,77 · TTM până la 30 sept. 2026
E/P (TTM)
-7,39 %
TTM până la 30 sept. 2026
Randament dividend
1,06 %
DPS 12 luni 0,11
Beta (2 ani)
0,53
Volatilitate (1 an) 41 %
Interval 52 săpt.
9,7617,10

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
47,3
neutru
Bollinger (20, 2)
9,54 – 10,98
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,59 · lățimea benzii 14,0 %
SMA 50 / 200
11,23 / 13,43
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,33 / -0,40
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−7,2 %−1,1 %−6,1 pp—
3 luni−20,1 %−0,5 %−19,6 pp—
6 luni−35,9 %+4,4 %−40,3 pp—
De la început de an−10,1 %+12,3 %−22,4 pp—
1 an−10,2 %+13,5 %−23,7 pp−14,4 %
3 ani−58,0 %+76,4 %−134,4 pp+20,5 %
5 ani−63,0 %+63,7 %−126,7 pp—
Scădere maximă (1 an)
−42,9 %
23 apr. 2026 → 21 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−65,8 %
11 nov. 2021 → 21 oct. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−18,0 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026

Venituri
93,9 mil USD
+4,6 % an/an
Profit net
-9,2 mil USD
indisponibil an/an
EPS diluat
-0,19
indisponibil an/an
netă / operațională
-9,8 % / -2,1 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Venituri85,4 mil87,9 mil88,6 mil89,8 mil91,6 mil92,2 mil93,5 mil93,9 mil
Costul vânzărilor33,2 mil33,0 mil32,6 mil32,4 mil32,1 mil31,8 mil32,7 mil32,9 mil
Cheltuieli generale și de vânzare29,0 mil31,0 mil29,7 mil29,8 mil27,7 mil33,4 mil31,0 mil29,2 mil
Profit operațional-5,8 mil-6,1 mil-9,1 mil-7,2 mil-873,0 mii-10,5 mil-1,0 mil-2,0 mil
Amortizare și depreciere27,3 mil29,0 mil34,6 mil ≈34,0 mil ≈32,1 mil34,5 mil30,2 mil ≈33,3 mil ≈
Cheltuieli cu dobânzile4,2 mil4,9 mil6,0 mil6,8 mil7,7 mil9,4 mil9,7 mil10,5 mil
Profit înainte de impozit-8,1 mil-10,3 mil-12,1 mil-12,4 mil-7,1 mil-19,9 mil-10,2 mil-12,2 mil
Impozit pe profit-1,9 mil-1,1 mil-3,0 mil-3,0 mil-1,8 mil-4,1 mil-2,5 mil-3,0 mil
Profit net-2,7 mil-9,1 mil-9,0 mil-9,4 mil-5,4 mil-15,8 mil-7,7 mil-9,2 mil
EPS diluat-0,05 ≈-0,19-0,19-0,20-0,10 ≈-0,31-0,17-0,19
Flux de numerar operațional20,6 mil20,5 mil20,9 mil ≈30,7 mil ≈28,8 mil24,4 mil24,4 mil ≈27,8 mil ≈
Investiții (capex)92,6 mil83,2 mil86,2 mil ≈82,1 mil ≈107,4 mil75,8 mil70,4 mil ≈68,8 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu⚠ 20182019202020212022202320242025
Venituri192,7 mil206,9 mil220,8 mil245,2 mil248,9 mil269,1 mil328,1 mil357,9 mil
Venituri an/an—+7,4 %+6,7 %+11,1 %+1,5 %+8,1 %+21,9 %+9,1 %
Profit net46,6 mil55,5 mil125,7 mil998,8 mil-8,4 mil8,0 mil193,8 mil-32,9 mil
Profit net an/an—+19,1 %+126,4 %+694,8 %−100,8 %indisponibil+2.311,3 %−117,0 %
EPS diluat0,931,112,5119,92-0,170,163,54-0,71
EPS diluat an/an—+19,4 %+126,1 %+693,6 %−100,9 %indisponibil+2.112,5 %−120,1 %
netă %24,2 %26,8 %56,9 %407,3 %-3,4 %3,0 %59,1 %-9,2 %
Flux de numerar liber209,0 mil192,1 mil182,4 mil-411,0 mil-114,1 mil-141,3 mil-256,5 mil-257,9 mil

Seria se rupe înainte de 2018: anii de dinainte vin din rapoartele originale ale emitentului de atunci, anii de după dintr-o depunere ulterioară care a retratat perimetrul (separare, operațiuni întrerupte). Variația an/an peste ruptură nu se afișează.

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
27,3 mil USD
Datorie financiară
628,2 mil USD
Datorie netă
601,0 mil USD
Capitaluri proprii
880,8 mil USD
Active totale
1,9 mld USD
Datorie / capitaluri
0,71x
Lichiditate curentă
0,90x
ROE
-3,7 %
ROA
-1,8 %
Marja FCF
-72,1 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
269,1 mil
2024
328,1 mil
2025
357,9 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
100,9 mil
2024
128,1 mil
2025
130,1 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Profit brut
2023
168,3 mil ≈
2024
199,9 mil ≈
2025
227,7 mil ≈

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026derivat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
99,3 mil
2024
115,2 mil
2025
118,2 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
142,0 mii
2024
-28,6 mil
2025
-23,2 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
62,9 mil
2024
96,9 mil
2025
129,7 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

EBITDA
2023
63,0 mil ≈
2024
68,3 mil ≈
2025
106,4 mil ≈

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
4,2 mil
2024
15,9 mil
2025
25,4 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
1,5 mil
2024
-38,0 mil
2025
-41,9 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
501,0 mii
2024
-9,7 mil
2025
-8,9 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Profit net
2023
8,0 mil
2024
193,8 mil
2025
-32,9 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
0,16
2024
3,54
2025
-0,71

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
50,7 mil
2024
53,7 mil
2025
55,1 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
0,09
2024
0,10
2025
0,11

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
139,3 mil
2024
46,3 mil
2025
27,3 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Creanțe
2023
19,8 mil
2024
29,7 mil
2025
31,5 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Active curente
2023
176,1 mil
2024
94,5 mil
2025
97,4 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
850,3 mil
2024
1,4 mld
2025
1,6 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Fond comercial
2023
—
2024
67,1 mil
2025
67,5 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
81,1 mil
2024
90,7 mil
2025
89,4 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Active totale
2023
1,2 mld
2024
1,7 mld
2025
1,9 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
53,5 mil
2024
57,8 mil
2025
61,4 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
7,1 mil
2024
9,2 mil
2025
0

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
292,8 mil
2024
407,7 mil
2025
628,2 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
98,4 mil
2024
114,6 mil
2025
108,5 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
652,7 mil †
2024
918,6 mil †
2025
880,8 mil †

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
113,8 mil
2024
62,6 mil
2025
101,0 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
255,1 mil
2024
319,1 mil
2025
358,9 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
-141,3 mil ≈
2024
-256,5 mil ≈
2025
-257,9 mil ≈

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-236,7 mil
2024
-339,4 mil
2025
-294,7 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
218,1 mil
2024
183,9 mil
2025
195,6 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Dividende plătite
2023
4,5 mil
2024
5,8 mil
2025
6,4 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 28 feb. 2022verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
9,1 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
12,9 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
10,1 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
-117,0 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
-120,1 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Profitabilitate

Marja brută
65,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBITDA
31,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBIT
-3,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja netă
-10,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja FCF
-58,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Randamente

ROE
-4,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROA
-2,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROIC
-0,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROCE
-0,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
date insuficiente
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Bilanț și datorie

Datoria netă
728,4 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Datorie netă / EBITDA
6,3x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Datorie / capital propriu
0,9x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Acoperirea dobânzilor
-0,4x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
0,7x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
0,2x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
105,4 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Investiții (capex)
322,4 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Fluxul de numerar liber
-217,0 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
91,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
23 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
204 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
575,2 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
1,3 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-7,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
0,7x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/S
1,5x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
11,3x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBIT
indisponibil
date insuficiente
EV/Venit
3,5x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-37,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randamentul dividendului
1,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
1,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neatractiv

Scor: 21 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

score < 40

Preț de închidere

10,39 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 575,2 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
575,2 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
0,7x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
11,3x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROE
-4,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Marja netă
-10,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
9,1 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
1,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Acoperire și prospețime

33/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 sept. 2026
Data ultimului bilanț: 30 sept. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 22 oct. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 28 oct. 2026
verificat 2485derivat 183

Scorul pe grupe

  • Evaluare8
  • Randamente16
  • Calitate20
  • Bilanț și datorie5
  • Creștere100

Interval de valoare estimat

Jos
1,45
USD pe acțiune
Mijloc
1,66
USD pe acțiune
Sus
1,94
USD pe acțiune
Preț: 10,39 USD
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -84,0 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -526,6 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: o singură metodă · 1 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 1,45 – 1,94 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · date insuficiente
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)1,45 – 1,94 (Mijloc 1,66)
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Telephone Communications (No Radiotelephone) (SIC 4813)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neatractiv · Scor 21/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate-0,8 %23 (față de colegi)15 %
Marja netă · Calitate-10,2 %15 (față de colegi)9 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere12,9 %100 (pe interval fix)12 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie6,3x9 (față de colegi)15 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie-0,4x0 (pe interval fix)9 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie0,7x0 (pe interval fix)6 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluare11,3x14 (față de colegi)15 %
Randament FCF · Evaluare-37,7 %0 (pe interval fix)12 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente1,1 %16 (pe interval fix)9 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie5/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate20/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial16/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare8/100 · 2/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Shenandoah Telecommunications Company (SHEN). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 357,9 mil USD în 2025; creștere an/an 9,1 %; marjă netă -10,2 %; ROE -4,4 %; datorie netă/EBITDA 6,3x.

Intervalul de valoare estimat este 1,45–1,94 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 1,66 USD, prețul de 10,39 USD lasă un potențial de -84,0 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -526,6 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 21/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: growth, returns. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • CAGR venituri 3 ani: 12,9 %

Ce o infirmă

  • ROIC: -0,8 %
  • Marja netă: -10,2 %
  • Datorie netă / EBITDA: 6,3x
  • Acoperirea dobânzilor: -0,4x
  • Lichiditatea curentă: 0,7x
  • EV/EBITDA: 11,3x
  • Randament FCF: -37,7 %
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 1,1 %
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, P/E (TTM), Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Telephone Communications (No Radiotelephone) (SIC 4813) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 20 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 11,8x
EV/EBITDA
11,3x
mediana verticalei 3,3x
peste mediană (+236,9 %)
P/S
1,5x
mediana verticalei 0,5x
peste mediană (+186,4 %)
P/B
0,7x
mediana verticalei 1,3x
sub mediană (−49,3 %)
ROE
-4,4 %
mediana verticalei 10,7 %
sub mediană (−140,8 %)
Marja netă
-10,2 %
mediana verticalei 8,4 %
sub mediană (−221,4 %)
Marja EBIT
-3,9 %
mediana verticalei 7,3 %
sub mediană (−153,0 %)
Venituri an/an
9,1 %
mediana verticalei 2,6 %
peste mediană (+247,2 %)
Datorie netă/EBITDA
6,3x
mediana verticalei 0,4x
peste mediană (+1.476,1 %)
Randament dividend
1,1 %
mediana verticalei 0,4 %
peste mediană (+180,9 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
AMXAmerica Movil Sab De Cv1.508,4 mld1.107,56,8 %3,2 %−11,2 %+8 % / +38 %
VZVerizon Communications Inc.191,4 mld11,815,4 %11,8 %+2,5 %+12 % / +20 %
TAt&T Inc.147,1 mld11,810,5 %10,2 %+2,7 %−16 % / +32 %
LUMNLumen Technologies, Inc.4,6 mld——-5,8 %−5,4 %−45 % / +241 %
TDSTelephone And Data Systems, Inc.4,1 mld11,48,2 %33,2 %−5,3 %−11 % / +83 %
ATEXAnterix Inc.1,5 mld22,227,9 %933,0 %+7,8 %+278 % / +138 %
UNITUniti Group Inc.1,3 mld1,7666,9 %30,4 %+91,5 %−14 % / −41 %
SHENShenandoah Telecommunications Company575,2 mil—-4,4 %-10,2 %+9,1 %−10 % / −58 %
ATNIAtn International, Inc.397,3 mil2,432,2 %23,2 %−0,2 %+22 % / −15 %
CXDOCrexendo, Inc.174,7 mil43,65,6 %4,5 %+12,0 %−25 % / +78 %
NXPLNextPlat Corp21,8 mil—-43,1 %-17,8 %−17,8 %+34 % / −47 %
IQSTIQSTEL Inc.9,0 mil—-56,0 %-2,2 %+11,9 %−80 % / −94 %
SURGSurgepays, Inc.8,2 mil——-47,9 %−6,4 %−92 % / −98 %
CTGGQwest Corp0—-15,8 %-40,1 %−13,8 %indisponibil / indisponibil
TIMBTim S.A.——17,1 %16,2 %+4,6 %−22 % / +3 %
TEOTelecom Argentina SA——-2,4 %-2,0 %+53,0 %−17 % / +26 %
BCEBce Inc.——32,5 %26,6 %+0,2 %−10 % / −46 %
PHIPLDT Inc.——29,3 %14,9 %+2,8 %−19 % / −22 %
KTKT Corporation——2,8 %1,7 %+0,4 %+1 % / +41 %
IDTIDT Corporation—24,325,4 %6,7 %+5,4 %+69 % / +186 %
TKCTurkcell Iletisim Hizmetleri A S——10,8 %11,7 %+14,6 %−15 % / −5 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru SHEN din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 29 iul. 2026; de atunci au apărut 8-K (28 oct. 2026 · rezultate), 10-Q (28 oct. 2026).

    Pe scurt

    Shentel furnizează servicii de bandă largă prin rețele de fibră optică și cablu HFC în opt state din estul SUA, cu venituri de 357,854 mii USD în 2025 și un accent strategic pe extinderea FTTH sub brandul Glo Fiber. Compania traversează o perioadă de tranziție, cu sfârșitul fazei de construcție Glo Fiber, presiuni competitive și datorii refinanțate prin titluri securizate.

    SWOT

    Puncte tari

    • Rețea extinsă de fibră și cablu într-o regiune cu densitate bună de clienți, plus un portofoliu comercial de fibră diversificat.
    • Creștere puternică a segmentului Glo Fiber, care a ajuns la o pondere importantă din venituri.
    • Acces la finanțări guvernamentale pentru extinderea rețelei în zone neacoperite.

    Puncte slabe

    • Pierdere netă persistentă și cheltuieli mari cu dobânzile după refinanțare.
    • Declinul abonamentelor video și al liniilor DSL în piețele incumbente.
    • Dimensiune relativ mică față de concurenții naționali, cu putere redusă la negocierea costurilor de programe.

    Oportunități

    • Extinderea FTTH în noi zone greenfield și creșterea penetrării în piețele unde Glo Fiber este deja prezent.
    • Creșterea serviciilor comerciale de fibră, inclusiv pentru clienți enterprise și operatori.
    • Finalizarea obligațiilor de construcție din programele guvernamentale ar putea genera venituri noi.

    Amenințări

    • Intensificarea competiției din partea operatorilor de cablu, a furnizorilor fără fir și a unor concurenți mai mari.
    • Creșterea costurilor de programe și a taxelor de retransmisie pentru televiziune.
    • Modificări de reglementare și incertitudini legate de finanțările publice sau de taxele de utilizare a stâlpilor.

    Riscuri

    • Concurență intensificatăridicat

      Dacă mai mulți operatori construiesc rețele FTTH sau cablu în zonele deservite, clienții ar putea trece la alți furnizori, iar veniturile pe abonat ar putea scădea.

    • Execuția strategiei de expansiuneridicat

      Creșterea depinde de capacitatea de a construi și atrage clienți în zone noi, cu costuri și termene care pot diferi de estimări.

    • Datorii și costuri cu dobânzilemediu

      Structura de finanțare cu titluri securizate și linii de credit cu dobândă variabilă expune compania la creșteri ale costurilor de finanțare.

    • Costuri de programe videomediu

      Creșterea tarifelor pentru programe și retransmisie ar putea afecta marjele, mai ales dacă nu pot fi transferate integral clienților.

    • Reglementare și finanțări publicemediu

      Schimbările de reglementare sau întârzierile în programele guvernamentale ar putea influența calendarul investițiilor și veniturile.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă segmentul Glo Fiber continuă să crească și rata de penetrare se îmbunătățește, veniturile din fibră ar putea compensa declinul din piețele incumbente.
    • Dacă reducerea de personal și finalizarea construcției Glo Fiber reduc cheltuielile, marja EBITDA ajustat ar putea crește.
    • Dacă finanțările guvernamentale sunt valorificate integral, compania ar putea extinde acoperirea fără o creștere proporțională a datoriei.

    Ce ar strica teza

    • Dacă concurența din partea cablului și a furnizorilor fără fir se intensifică, creșterea Glo Fiber ar putea încetini sau ar putea veni cu prețuri mai mici.
    • Dacă declinul abonamentelor video și DSL continuă, veniturile din piețele incumbente ar putea scădea mai mult decât se estimează.
    • Dacă dobânzile rămân ridicate, costurile financiare ar putea menține pierderea netă, chiar și cu un EBITDA ajustat în creștere.

    De urmărit

    • Realizarea ghidajului de venituri și EBITDA ajustat pentru 20262026
    • Numărul de clienți și adăugările nete Glo FiberQ3 2026
    • Evoluția pierderii nete și a costurilor cu dobânzile după refinanțareQ3 2026
    • Finalizarea obligațiilor din programele guvernamentale și încasările de granturi2027

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 29 iul. 2026; de atunci au apărut 8-K (28 oct. 2026 · rezultate), 10-Q (28 oct. 2026).

    Afacerea

    Shentel oferă servicii de bandă largă, video și voce rezidențialilor și clienților comerciali prin rețele de fibră optică și cablu hibrid, acoperind porțiuni din Virginia, Virginia de Vest, Maryland, Pennsylvania, Kentucky, Delaware, Ohio și Indiana 1. Compania deține o rețea regională extinsă de aproximativ 19,000 de mile de rută de fibră, iar la 31 decembrie 2025 servea aproximativ 262,000 de unități generatoare de venit (RGU) 1. Activitatea include și RLEC, care oferă telefonie și DSL în zone rurale din Virginia și Ohio 1.

    Strategia de creștere se bazează pe expansiunea rețelei FTTH Glo Fiber în zone greenfield, pe serviciile comerciale de fibră (Ethernet, dark fiber, servicii gestionate) și pe finanțările guvernamentale pentru extinderea accesului în zone neacoperite 1. În primul semestru din 2026, veniturile din segmentele de fibră au continuat să crească, în timp ce veniturile din piața incumbentă de bandă largă au scăzut 2.

    Din punct de vedere financiar, compania a finanțat o parte din datorii prin titluri securizate în decembrie 2025 și o linie de credit reînnoibilă, iar pierderea netă a rămas o provocare; ghidajul pentru 2026 vizează venituri și EBITDA ajustat în creștere față de 2025 3.

    Segmente

    Rezidențial și SMB - Glo Fiber

    Segmentul Glo Fiber, rețeaua FTTH din piețe greenfield, este cel mai dinamic, cu venituri de 26,289 mii USD în trimestrul al doilea din 2026 și creștere de 32.8% față de anul precedent 3.

    Rezidențial și SMB - Piețe incumbente

    Segmentul din piețele incumbente, bazat pe cablu HFC și pe FTTH în zone deja deservite, a scăzut cu 6.0% în trimestrul al doilea din 2026, din cauza scăderii abonamentelor video și a ARPU pentru date 2.

    Fibră comercială

    Fibra comercială, care include Ethernet, acces dedicat la internet și închirierea de fibră întunecată, a crescut cu 9.8% în trimestrul al doilea din 2026, cu venituri de 21,386 mii USD 2.

    Piața în context

    Piața serviciilor de bandă largă din SUA este competitivă, cu operatori de cablu, furnizori FTTH noi și operatori fără fir care oferă pachete convergente. Pentru Shentel, cererea de conectivitate rapidă și finanțările federale pentru zone neacoperite sunt factori favorabili, în timp ce declinul televiziunii prin cablu și concurența în zonele DSL sunt factori negativi 1.

    Finanțările din programe precum ARPA și programele statale de bandă largă pot deschide noi piețe, dar costurile de construcție și ritmul de finalizare a obligațiilor influențează marjele și fluxul de numerar 1.

    Tendințe

    • Creșterea FTTHmixt

      Extinderea rețelelor de fibră până la domiciliu atrage investiții și abonați noi, dar atrage și competiție crescută, mai ales din partea operatorilor de cablu și a celor fără fir 1.

    • Cord cuttingvânt din față

      Consumatorii migrează de la televiziunea prin cablu spre platforme de streaming, ceea ce reduce numărul de abonați video și veniturile asociate 1.

    • Finanțări guvernamentalevânt din spate

      Programele federale și statale pentru bandă largă susțin construcția în zone neacoperite, dar calendarul de plată depinde de îndeplinirea etapelor 1.

    • Convergența fără fir și fibrăvânt din față

      Oferirea combinată de servicii fără fir și de fibră ar putea consolida segmentul FTTH și ar putea aduce noi concurenți mari în piață 1.

    Poziția concurențială

    În zonele incumbente, Shentel concurează cu companii telefonice locale care oferă DSL, cu operatori de cablu și cu furnizori fără fir. Aproximativ 30% din pasajele incumbente au un concurent de bandă largă prin cablu sau fibră 1.

    În zonele Glo Fiber, aproape toate pasajele se suprapun cu operatori de cablu, iar o parte mică cu rețele FTTH ale companiilor telefonice; în fibra comercială, concurenții sunt mai mari și au resurse superioare 1.

    • ComcastCMCSA

      Operator de cablu care concurează cu serviciile de bandă largă, video și voce ale Shentel în zonele incumbente, conform descrierii din raportul anual.

    • Operatori de cablu regionali

      Operatorii de cablu HFC din zonele deservite concurează direct pentru abonații de bandă largă și video.

    • Companii telefonice locale (ILEC)

      Companiile telefonice cu rețele de cupru și DSL concurează în zonele rurale, iar unele dintre ele fac upgrade cu fibră.

    • Operatori fără fir mari

      Furnizorii fără fir, inclusiv cei care oferă pachete convergente cu fibra, sunt concurenți emergenți în bandă largă.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Depuneri SEC

    Surse

    1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Shenandoah Telecommunications Company · 26 feb. 2026
    2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Shenandoah Telecommunications Company · 29 iul. 2026
    3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Shenandoah Telecommunications Company · 29 iul. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.