olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Bce Inc. BCE
Telephone Communications (No Radiotelephone) · SIC 4813 · Verticală: Telephone Communications (No Radiotelephone) (SIC 4813)
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Bce Inc. (BCE) costa 21,11 USD (+2,78 % într-o zi), cu beta -0,14, interval pe 52 de săptămâni 18,78–26,45 USD.
Date la · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 57,7
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 18,96 – 21,19
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,96 · lățimea benzii 11,1 %
- SMA 50 / 200
- 21,36 / 23,41
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,10 / -0,29
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +6,9 % | −1,1 % | +8,0 pp | — |
| 3 luni | −4,3 % | −0,5 % | −3,9 pp | — |
| 6 luni | −12,9 % | +4,4 % | −17,3 pp | — |
| De la început de an | −11,4 % | +12,3 % | −23,7 pp | — |
| 1 an | −5,3 % | +13,5 % | −18,8 pp | −14,4 % |
| 3 ani | −47,1 % | +76,4 % | −123,5 pp | +20,5 % |
| 5 ani | −58,5 % | +63,7 % | −122,2 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
prețul (USD) și raportarea sunt în monede diferite
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 23,5 mld | 23,8 mld | 22,9 mld | 23,4 mld | 24,2 mld | 24,7 mld | 24,4 mld | 24,5 mld |
| Venituri an/an | +3,3 % | +1,4 % | −3,8 % | +2,5 % | +3,1 % | +2,1 % | −1,1 % | +0,2 % |
| Profit net | 3,0 mld | 3,3 mld | 2,7 mld | 2,9 mld | 2,9 mld | 2,3 mld | 375,0 mil | 6,5 mld |
| Profit net an/an | −2,5 % | +9,4 % | −17,0 % | +7,2 % | +1,2 % | −20,5 % | −83,9 % | +1.637,1 % |
| EPS diluat | indisponibil | indisponibil | 2,76 | 2,99 | 2,98 | 2,28 | 0,18 | 6,79 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | +8,3 % | −0,3 % | −23,5 % | −92,1 % | +3.672,2 % |
| netă % | 12,7 % | 13,7 % | 11,8 % | 12,3 % | 12,1 % | 9,4 % | 1,5 % | 26,6 % |
| Flux de numerar liber | 3,4 mld | 4,0 mld | 3,6 mld | 3,2 mld | 3,2 mld | 3,4 mld | 3,1 mld | 3,3 mld |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- indisponibil CAD
- Datorie financiară
- 34,9 mld CAD
- Datorie netă
- indisponibil CAD
- Capitaluri proprii
- 23,3 mld CAD
- Active totale
- 80,2 mld CAD
- Datorie / capitaluri
- 1,50x
- Lichiditate curentă
- 0,58x
- ROE
- 32,0 %
- ROA
- 8,5 %
- Marja FCF
- 13,5 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (CAD)
Marje
Cont de profit și pierdere · CAD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 22,9 mld | 23,4 mld | 24,2 mld | 24,7 mld | 24,4 mld | 24,5 mld | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 7,0 mld | 7,3 mld | 7,6 mld | 7,9 mld | 7,7 mld | 7,7 mld | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| Profit brut | 15,9 mld ≈ | 16,2 mld ≈ | 16,5 mld ≈ | 16,7 mld ≈ | 16,7 mld ≈ | 16,7 mld ≈ | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026derivat |
| Cercetare și dezvoltare | 47,0 mil | 57,0 mil | 57,0 mil | 90,0 mil | 66,0 mil | 60,0 mil | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 4,4 mld | 4,6 mld | 4,7 mld | 4,9 mld | 5,0 mld | 5,2 mld | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 3,3 mld | 3,9 mld | 3,9 mld | 3,3 mld | 952,0 mil | 7,7 mld | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 792,0 mil | 1,0 mld | 967,0 mil | 996,0 mil | 577,0 mil | 1,2 mld | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| Profit net | 2,7 mld | 2,9 mld | 2,9 mld | 2,3 mld | 375,0 mil | 6,5 mld | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | 2,76 | 2,99 | 2,98 | 2,28 | 0,18 | 6,79 | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 904,4 mil | 906,7 mil | 912,0 mil | 912,2 mil | 912,3 mil | 929,1 mil | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 3,33 | 3,50 | 3,68 | 3,87 | 3,99 | 2,31 | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Venituri − Costul vânzărilor.
- 2023
- 912,2 mil
- 2024
- 912,3 mil
- 2025
- 929,1 mil
SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat
Bilanț · CAD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Creanțe | 3,5 mld | 3,9 mld | 4,1 mld | 4,0 mld | 4,5 mld | 4,5 mld | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| Stocuri | 439,0 mil | 482,0 mil | 656,0 mil | 465,0 mil | 420,0 mil | 389,0 mil | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| Active curente | 5,7 mld | 6,2 mld | 6,5 mld | 7,9 mld | 8,9 mld | 7,4 mld | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 27,5 mld | 28,2 mld | 29,3 mld | — | — | — | SEC (XBRL)· 03 mar. 2023verificat |
| Fond comercial | 10,6 mld | 10,6 mld | 10,9 mld | 10,9 mld | 10,3 mld | 13,2 mld | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 13,1 mld | 15,6 mld | 16,2 mld | 16,6 mld | 16,8 mld | 17,2 mld | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| Active totale | 60,7 mld | 66,8 mld | 69,3 mld | 71,9 mld | 73,5 mld | 80,2 mld | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 3,9 mld | 4,5 mld | 5,2 mld | 4,7 mld | 4,5 mld | 4,4 mld | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 975,0 mil | 990,0 mil | 1,7 mld | 3,2 mld | — | — | SEC (XBRL)· 08 mar. 2024verificat |
| Datorie pe termen lung | 23,9 mld | 27,0 mld | 27,8 mld | 31,1 mld | 32,8 mld | 34,9 mld | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| Datorii curente | 8,3 mld | 9,1 mld | 11,5 mld | 12,1 mld | 14,8 mld | 12,9 mld | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 39,3 mld | 43,8 mld | 46,8 mld | 51,4 mld | 56,1 mld | 56,9 mld | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 21,3 mld | 22,9 mld | 22,5 mld | 20,6 mld | 17,4 mld | 23,3 mld | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 904,4 mil | 909,0 mil | 912,0 mil | 912,3 mil | — | — | SEC (XBRL)· 08 mar. 2024verificat |
- 2023
- 16,6 mld
- 2024
- 16,8 mld
- 2025
- 17,2 mld
SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat
- 2023
- 912,3 mil
- 2024
- —
- 2025
- —
SEC (XBRL)· 08 mar. 2024verificat
Fluxuri de numerar · CAD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 7,8 mld | 8,0 mld | 8,4 mld | 7,9 mld | 7,0 mld | 7,0 mld | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 4,2 mld | 4,9 mld | 5,1 mld | 4,6 mld | 3,9 mld | 3,7 mld | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 3,6 mld ≈ | 3,2 mld ≈ | 3,2 mld ≈ | 3,4 mld ≈ | 3,1 mld ≈ | 3,3 mld ≈ | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -3,5 mld | -7,0 mld | -5,5 mld | -5,8 mld | -4,4 mld | -3,6 mld | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -4,1 mld | -925,0 mil | -3,0 mld | -1,5 mld | -1,8 mld | -4,6 mld | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 263,0 mil | 297,0 mil | 255,0 mil | 223,0 mil | 235,0 mil | 216,0 mil | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 5 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: indisponibil
Prețul și raportarea sunt în monede diferite; indicatorii de piață sunt indisponibili.
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
33 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 26,6 % | 85 (față de colegi) | 19 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 50,6 % | 29 (pe interval fix) | 19 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 0,4 % | 3 (pe interval fix) | 25 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | 31,6 % | 100 (pe interval fix) | 25 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,6x | 0 (pe interval fix) | 13 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere52/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate57/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
BCE INC. (BCE). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 24,5 mld CAD în 2025; creștere an/an 0,2 %; marjă netă 26,6 %; ROE 32,5 %.
Intervalul de valoare estimat este 34,83–71,70 CAD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja netă: 26,6 %
- CAGR EPS 3 ani: 31,6 %
Ce o infirmă
- Conversia profitului în FCF: 50,6 %
- CAGR venituri 3 ani: 0,4 %
- Lichiditatea curentă: 0,6x
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Telephone Communications (No Radiotelephone) (SIC 4813) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 20 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| AMXAmerica Movil Sab De Cv | 1.508,4 mld | 1.107,5 | 6,8 % | 3,2 % | −11,2 % | +8 % / +38 % |
| VZVerizon Communications Inc. | 191,4 mld | 11,8 | 15,4 % | 11,8 % | +2,5 % | +12 % / +20 % |
| TAt&T Inc. | 147,1 mld | 11,8 | 10,5 % | 10,2 % | +2,7 % | −16 % / +32 % |
| LUMNLumen Technologies, Inc. | 4,6 mld | — | — | -5,8 % | −5,4 % | −45 % / +241 % |
| TDSTelephone And Data Systems, Inc. | 4,1 mld | 11,4 | 8,2 % | 33,2 % | −5,3 % | −11 % / +83 % |
| ATEXAnterix Inc. | 1,5 mld | 22,2 | 27,9 % | 933,0 % | +7,8 % | +278 % / +138 % |
| UNITUniti Group Inc. | 1,3 mld | 1,7 | 666,9 % | 30,4 % | +91,5 % | −14 % / −41 % |
| SHENShenandoah Telecommunications Company | 575,2 mil | — | -4,4 % | -10,2 % | +9,1 % | −5 % / −53 % |
| ATNIAtn International, Inc. | 397,3 mil | 2,4 | 32,2 % | 23,2 % | −0,2 % | +22 % / −15 % |
| CXDOCrexendo, Inc. | 174,7 mil | 43,6 | 5,6 % | 4,5 % | +12,0 % | −25 % / +78 % |
| NXPLNextPlat Corp | 21,8 mil | — | -43,1 % | -17,8 % | −17,8 % | +34 % / −47 % |
| IQSTIQSTEL Inc. | 9,0 mil | — | -56,0 % | -2,2 % | +11,9 % | −80 % / −94 % |
| SURGSurgepays, Inc. | 8,2 mil | — | — | -47,9 % | −6,4 % | −92 % / −98 % |
| CTGGQwest Corp | 0 | — | -15,8 % | -40,1 % | −13,8 % | indisponibil / indisponibil |
| TIMBTim S.A. | — | — | 17,1 % | 16,2 % | +4,6 % | −22 % / +3 % |
| TEOTelecom Argentina SA | — | — | -2,4 % | -2,0 % | +53,0 % | −17 % / +26 % |
| BCEBce Inc. | — | — | 32,5 % | 26,6 % | +0,2 % | −5 % / −47 % |
| PHIPLDT Inc. | — | — | 29,3 % | 14,9 % | +2,8 % | −19 % / −22 % |
| KTKT Corporation | — | — | 2,8 % | 1,7 % | +0,4 % | +1 % / +41 % |
| IDTIDT Corporation | — | 24,3 | 25,4 % | 6,7 % | +5,4 % | +69 % / +186 % |
| TKCTurkcell Iletisim Hizmetleri A S | — | — | 10,8 % | 11,7 % | +14,6 % | −15 % / −5 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru BCE din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Analiza calitativă nu este încă scrisă pentru această firmă.
Produse, piață și concurență
Analiza calitativă nu este încă scrisă pentru această firmă.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport curent (emitent străin)28 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)20 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)10 aug. 2026
- Raport curent (emitent străin)06 aug. 2026
- Raport curent (emitent străin)23 iul. 2026
- Raport curent (emitent străin)05 iun. 2026
- Raport curent (emitent străin)28 mai 2026
- Raport curent (emitent străin)07 mai 2026
- Raport curent (emitent străin)07 mai 2026
- Raport curent (emitent străin)22 apr. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.