olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Ampco-Pittsburgh Corporation AP

Pumps & Pumping Equipment · SIC 3561 · Verticală: Pumps & Pumping Equipment (SIC 3561)

5,95USD−13,89 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Ampco-Pittsburgh produce cilindri forjați și turnați pentru laminoare din industria oțelului și aluminiului, precum și echipamente de procesare a aerului și a lichidelor, inclusiv pompe centrifuge. În 2025 compania a înregistrat pierderi din operațiuni, dar în al doilea trimestru din 2026 comenzile și backlogul au crescut, ceea ce face relevantă evoluția cererii în următoarele trimestre. Vânzările nete au fost de 434,2 milioane USD în exercițiul 2025, iar backlogul a ajuns la 385,4 milioane USD la 30 iunie 2026.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Ampco-Pittsburgh Corporation (AP) costa 5,95 USD (−13,89 % într-o zi), cu capitalizare 122,9 mil USD, randament al dividendului 0,00 %, beta 1,70, interval pe 52 de săptămâni 1,85–12,20 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 102,9 mil USD (−9,0 % an/an), profit net de 1,5 mil USD, EPS diluat 0,07 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
122,9 mil USD
acțiuni la 06 aug. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -2,93 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
-49,23 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
0,00 %
DPS 12 luni 0,00
Beta (2 ani)
1,70
Volatilitate (1 an) 89 %
Interval 52 săpt.
1,8512,20

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
25,9
supravândut (≤ 30)
Bollinger (20, 2)
6,56 – 9,69
sub banda inferioară · %B -0,19 · lățimea benzii 38,5 %
SMA 50 / 200
8,46 / 8,79
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,47 / -0,27
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−36,8 %−5,9 %−30,9 pp—
3 luni−37,3 %−4,6 %−32,7 pp—
6 luni−48,2 %+0,2 %−48,4 pp—
De la început de an+11,6 %+7,4 %+4,2 pp—
1 an+206,7 %+8,2 %+198,5 pp+7,9 %
3 ani+108,0 %+68,4 %+39,6 pp+45,7 %
5 ani+18,5 %+56,5 %−38,0 pp—
Scădere maximă (1 an)
−51,2 %
08 mai 2026 → 05 nov. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−88,6 %
10 mar. 2022 → 01 iul. 2024
Creștere anuală compusă (5 ani)
+3,5 %
S&P 500 +9,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
102,9 mil USD
−9,0 % an/an
Profit net
1,5 mil USD
indisponibil an/an
EPS diluat
0,07
indisponibil an/an
netă / operațională
1,4 % / 4,9 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Venituri96,2 mil100,9 mil104,3 mil113,1 mil108,0 mil108,8 mil108,3 mil102,9 mil
Costul vânzărilor76,4 mil80,2 mil82,1 mil92,0 mil86,7 mil93,5 mil86,8 mil80,7 mil
Cheltuieli generale și de vânzare13,3 mil15,0 mil13,7 mil13,0 mil12,7 mil12,8 mil13,9 mil12,9 mil
Profit operațional1,9 mil5,2 mil3,9 mil-3,1 mil1,1 mil-56,4 mil2,6 mil5,1 mil
Amortizare și depreciere4,6 mil4,7 mil4,6 mil5,4 mil7,1 mil4,7 mil4,3 mil4,2 mil
Cheltuieli cu dobânzile3,0 mil2,9 mil2,7 mil2,8 mil3,0 mil2,8 mil2,7 mil2,8 mil
Profit înainte de impozit-818,0 mii4,2 mil2,0 mil-6,1 mil-1,1 mil-58,1 mil435,0 mii2,8 mil
Impozit pe profit636,0 mii742,0 mii59,0 mii592,0 mii525,0 mii-1,1 mil585,0 mii677,0 mii
Profit net-2,0 mil3,1 mil1,1 mil-7,3 mil-2,2 mil-57,7 mil-867,0 mii1,5 mil
EPS diluat-0,100,16 ≈0,06-0,36-0,11-2,85 ≈-0,040,07
Flux de numerar operațional11,4 mil ≈7,5 mil-5,3 mil-2,3 mil ≈6,3 mil ≈2,7 mil1,6 mil286,0 mii ≈
Investiții (capex)2,9 mil ≈3,8 mil2,2 mil1,5 mil ≈3,0 mil ≈2,8 mil3,4 mil5,7 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri419,4 mil397,9 mil328,5 mil344,9 mil390,2 mil422,3 mil418,3 mil434,2 mil
Venituri an/an+8,9 %−5,1 %−17,4 %+5,0 %+13,1 %+8,2 %−1,0 %+3,8 %
Profit net-69,3 mil-21,0 mil8,0 mil-3,9 mil3,4 mil-39,9 mil438,0 mii-66,1 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibil−148,4 %indisponibil−1.268,9 %indisponibil−15.183,8 %
EPS diluat-5,57-1,670,54-0,200,18-2,040,02-3,28
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibil−137,0 %indisponibil−1.233,3 %indisponibil−16.500,0 %
netă %-16,5 %-5,3 %2,4 %-1,1 %0,9 %-9,5 %0,1 %-15,2 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibil25,2 mil-31,1 mil-43,9 mil-24,1 mil5,8 mil-8,1 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
10,7 mil USD
Datorie financiară
15,7 mil USD
Datorie netă
5,0 mil USD
Capitaluri proprii
48,0 mil USD
Active totale
495,4 mil USD
Datorie / capitaluri
0,33x
Lichiditate curentă
1,84x
ROE
-111,0 %
ROA
-12,9 %
Marja FCF
-1,9 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
422,3 mil
2024
418,3 mil
2025
434,2 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
347,8 mil
2024
336,8 mil
2025
354,2 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Profit brut
2023
74,6 mil ≈
2024
81,5 mil ≈
2025
80,0 mil ≈

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026derivat

Cercetare și dezvoltare
2023
662,0 mii
2024
441,0 mii
2025
494,0 mii

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
50,9 mil
2024
54,9 mil
2025
52,1 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Profit operațional
2023
-34,6 mil
2024
12,2 mil
2025
-54,5 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
17,7 mil
2024
18,6 mil
2025
21,8 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

EBITDA
2023
-16,9 mil ≈
2024
30,8 mil ≈
2025
-32,7 mil ≈

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
9,3 mil
2024
11,6 mil
2025
11,4 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
-39,3 mil
2024
5,0 mil
2025
-63,4 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
-1,2 mil
2024
2,7 mil
2025
120,0 mii

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Profit net
2023
-39,9 mil
2024
438,0 mii
2025
-66,1 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

EPS diluat
2023
-2,04
2024
0,02
2025
-3,28

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
19,6 mil
2024
19,9 mil
2025
20,1 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
7,3 mil
2024
15,4 mil
2025
10,7 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Creanțe
2023
78,9 mil
2024
70,6 mil
2025
79,0 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Stocuri
2023
124,7 mil
2024
116,8 mil
2025
104,4 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Active curente
2023
236,7 mil
2024
236,8 mil
2025
239,6 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
158,7 mil
2024
148,1 mil
2025
129,1 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
4,9 mil
2024
4,3 mil
2025
4,6 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Active totale
2023
565,7 mil
2024
530,9 mil
2025
495,4 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
36,8 mil
2024
36,3 mil
2025
46,3 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
12,3 mil
2024
12,2 mil
2025
15,7 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Datorii curente
2023
116,9 mil
2024
125,2 mil
2025
130,5 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Datorii totale
2023
494,1 mil
2024
459,8 mil
2025
447,4 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Capital propriu
2023
71,6 mil
2024
71,1 mil
2025
48,0 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
-3,7 mil
2024
18,0 mil
2025
1,3 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
20,4 mil
2024
12,2 mil
2025
9,4 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
-24,1 mil ≈
2024
5,8 mil ≈
2025
-8,1 mil ≈

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-19,7 mil
2024
-8,2 mil
2025
-9,2 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
21,7 mil
2024
-1,4 mil
2025
2,2 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
3,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
3,6 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
5,7 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
-547,7 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
-15.183,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
-16.500,0 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
-238,2 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
18,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBITDA
-6,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBIT
-11,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja netă
-13,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja FCF
-0,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Randamente

ROE
-126,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
-11,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
-55,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROCE
-13,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
10,2 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
date insuficiente
Datorie / capital propriu
0,6x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Acoperirea dobânzilor
-4,2x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,8x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea rapidă
1,0x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea imediată
0,1x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
10,9 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Investiții (capex)
14,9 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Fluxul de numerar liber
-4,0 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
date insuficiente

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
73 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de stoc (DIO)
125 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de plată (DPO)
48 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
150 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
122,9 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
133,2 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-49,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
4,0x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
0,3x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
date insuficiente
EV/EBIT
indisponibil
date insuficiente
EV/Venit
0,3x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-3,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randamentul dividendului
0,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

Risc

Altman Z
0,59
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

5,95 USD

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 122,9 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
122,9 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
4,0x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
date insuficiente
ROE
-126,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
-13,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
3,8 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
0,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Acoperire și prospețime

31/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 06 aug. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 11 aug. 2026
verificat 2414derivat 173

Scorul pe grupe

44 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
2,18
USD pe acțiune
Mijloc
2,67
USD pe acțiune
Sus
3,45
USD pe acțiune
Preț: 5,95 USD
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -55,0 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -122,5 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 2 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 1,18 – 5,30 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)3,19 – 5,30 (Mijloc 3,99)
    WACC 8,8 % · FCFF de pornire 5,5 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 74 %
    Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.
    DCF invers: creșterea de pornire implicită de preț (scade liniar spre creșterea terminală, restul ipotezelor fixe): 20,3 %
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)1,18 – 1,59 (Mijloc 1,36)
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Pumps & Pumping Equipment (SIC 3561)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate-55,6 %0 (față de colegi)24 %
Marja netă · Calitate-13,8 %0 (față de colegi)14 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere3,6 %30 (pe interval fix)19 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie-4,2x0 (pe interval fix)14 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,8x81 (pe interval fix)10 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare-3,2 %0 (pe interval fix)19 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie33/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial30/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate0/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

AMPCO-PITTSBURGH CORP (AP). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 434,2 mil USD în 2025; creștere an/an 3,8 %; marjă netă -13,8 %; ROE -126,3 %.

Intervalul de valoare estimat este 2,18–3,45 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 2,67 USD, prețul de 5,95 USD lasă un potențial de -55,0 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -122,5 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Lichiditatea curentă: 1,8x

Ce o infirmă

  • ROIC: -55,6 %
  • Marja netă: -13,8 %
  • Acoperirea dobânzilor: -4,2x
  • Randament FCF: -3,2 %
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat
  • Metodele de evaluare diverg

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Pumps & Pumping Equipment (SIC 3561) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 6 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 27,6x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 14,9x
P/S
0,3x
mediana verticalei 3,4x
sub mediană (−91,5 %)
P/B
4,0x
mediana verticalei 4,0x
la mediană
ROE
-126,3 %
mediana verticalei 12,3 %
sub mediană (−1.126,7 %)
Marja netă
-13,8 %
mediana verticalei 11,9 %
sub mediană (−215,9 %)
Marja EBIT
-11,1 %
mediana verticalei 16,1 %
sub mediană (−168,9 %)
Venituri an/an
3,8 %
mediana verticalei 5,8 %
sub mediană (−34,3 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 1,4x
Randament dividend
0,0 %
mediana verticalei 1,2 %
sub mediană (−100,0 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
XYLXylem Inc.22,9 mld22,110,1 %11,9 %+5,5 %−29 % / −5 %
ITTItt Inc.17,5 mld40,311,3 %8,1 %+8,5 %+6 % / +81 %
IEXIdex Corp16,4 mld30,913,3 %14,6 %+5,8 %+28 % / +10 %
GGGGraco Inc.10,9 mld21,920,4 %22,4 %+5,8 %−18 % / −16 %
FLSFlowserve Corp9,9 mld39,111,1 %—indisponibil+9 % / +104 %
GRCThe Gorman-Rupp Company1,8 mld24,317,0 %10,2 %+3,4 %+46 % / +116 %
APAmpco-Pittsburgh Corp122,9 mil—-126,3 %-13,8 %+3,8 %+207 % / +108 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru AP din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Ampco-Pittsburgh produce cilindri forjați și turnați pentru laminoare din industria oțelului și aluminiului, precum și echipamente de procesare a aerului și a lichidelor, inclusiv pompe centrifuge. În 2025 compania a înregistrat pierderi din operațiuni, dar în al doilea trimestru din 2026 comenzile și backlogul au crescut, ceea ce face relevantă evoluția cererii în următoarele trimestre. Vânzările nete au fost de 434,2 milioane USD în exercițiul 2025 1, iar backlogul a ajuns la 385,4 milioane USD la 30 iunie 2026 3.

    SWOT

    Puncte tari

    • Compania are o poziție recunoscută în nișele industriale pe care le deservește și bariere de intrare semnificative 1.
    • Segmentul ALP are cerere susținută din partea energiei și a apărării și a câștigat cotă de piață 1.
    • Rezultatele din al doilea trimestru 2026 arată îmbunătățirea marjelor și creșterea backlogului 3.

    Puncte slabe

    • Compania a înregistrat o pierdere din operațiuni în 2025, afectată de sarcini de dezconsolidare și de ieșire 1.
    • Datoria netă rămâne ridicată, iar lichiditatea disponibilă este limitată 3.
    • Compania are expunere la procese legate de azbest, a căror sumă finală este incertă 1.

    Oportunități

    • Dacă revenirea cererii din oțel continuă, segmentul FCEP ar putea crește volumele și marjele 3.
    • Relocarea producției în SUA ar putea crește cererea pentru produsele segmentului ALP 1.
    • Creșterea capacității din Suedia ar putea susține eficiența operațiunilor FCEP 3.

    Amenințări

    • Excesul global de capacitate în oțel ar putea presa prețurile și marjele 1.
    • Modificări ale tarifelor ar putea reduce din nou comenzile și cererea 1.
    • Fluctuațiile monedelor și condițiile economice din țările de export ar putea afecta rezultatele 1.

    Riscuri

    • Lichiditate și datoriiridicat

      Compania depinde de facilitatea de credit revolving, limitată la 100 de milioane USD, și de accesul la piețe, iar o deteriorare a profilului de credit ar putea crește costurile de finanțare 1.

    • Procese legate de azbestridicat

      Filialele companiei sunt implicate în numeroase procese pentru expunere la azbest, iar răspunderea finală ar putea depăși estimările actuale 1.

    • Cicluri economicemediu

      Cererea pentru cilindrii și produsele FEP este ciclică, iar o încetinire economică ar putea reduce comenzile și prețurile 1.

    • Expunere valutarămediu

      Veniturile și activele din străinătate sunt exprimate în monede diferite, iar fluctuațiile valutare ar putea afecta rezultatele raportate în dolari 1.

    • Politici comercialemediu

      Tarifele și eventualele represalii ar putea afecta costurile, clienții și volumele, mai ales pentru exporturile din Europa 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Backlogul a crescut în al doilea trimestru 2026 și comenzile au atins un nivel ridicat, ceea ce ar putea sprijini veniturile viitoare 3.
    • Segmentul ALP beneficiază de cerere din energie și apărare, iar dacă această cerere persistă, ar putea susține marjele 1.
    • Ieșirea din operațiunile britanice nerentabile ar putea reduce pierderile recurente în perioadele viitoare 1.

    Ce ar strica teza

    • Compania a avut pierdere din operațiuni în 2025 și datoria netă rămâne ridicată, ceea ce ar putea limita flexibilitatea financiară 13.
    • Excesul de capacitate în industria oțelului ar putea menține prețurile sub presiune, afectând marjele segmentului FCEP 1.
    • Riscurile legate de azbest și de tarife rămân nerezolvate și ar putea genera costuri suplimentare 1.

    De urmărit

    • Evoluția comenzilor și a backlogului în FCEPQ3 2026
    • Marja ajustată EBITDA și evoluția vânzărilor din ALPQ3 2026
    • Evoluția datoriei nete și a lichidității2027

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Compania și-a redus expunerea la activitățile nerentabile: filiala britanică UES-UK a intrat în administrare la 14 octombrie 2025, iar compania nu o mai consolidează 1. Totodată, facilitatea de distribuție de oțel din Ohio a fost închisă, iar AUP a fuzionat în Union Electric Steel Corporation în decembrie 2025 1. Ampco-Pittsburgh raportează acum comenzi și backlog în creștere, cu un al doilea trimestru 2026 mai bun decât cel precedent 3.

    Tendințe

    • Tarife comercialemixt

      Tarifele SUA pe oțel, aluminiu și produse acoperite au afectat costurile și comenzile, dar compania a reușit să transfere cea mai mare parte a costurilor suplimentare către clienți 1. Tarifele au susținut și vânzările produselor FEP 1. Modificări viitoare ar putea însă reduce din nou comenzile 1.

    • Recuperarea cererii de oțelvânt din spate

      În al doilea trimestru 2026 comenzile pentru cilindrii din America de Nord s-au îmbunătățit, pe fondul revenirii piețelor de oțel după nivelurile scăzute din 2025 3. Dacă această tendință se menține, ar putea sprijini volumele în segmentul FCEP.

    • Cererea pentru energie și apărarevânt din spate

      Segmentul ALP beneficiază de cererea crescută pentru energie și programe militare din SUA 1. Comenzile pentru pompe destinate producției de energie și Marinei SUA au contribuit la creșterea backlogului în al doilea trimestru 2026 3.

    • Inflația costurilor de producțievânt din față

      Segmentul ALP se confruntă cu costuri de producție în creștere din cauza inflației, iar compania implementează majorări de prețuri pentru a compensa aceste efecte 1. Dacă majorările nu pot fi păstrate, marjele ar putea fi afectate.

    Poziția concurențială

    Compania afirmă că întâmpină o concurență considerabilă din partea a numeroase firme în ambele segmente, dar consideră că filialele sale sunt participanți semnificativi în nișele pe care le deservesc 1. Concurența se bazează pe calitate, servicii, preț și livrare, iar barierele la intrare sunt semnificative 1. În FCEP, compania concurează cu firme europene, asiatice și din America de Nord și de Sud 1.

    În ALP, compania are mai mulți concurenți majori, iar vânzările se realizează printr-o rețea independentă de birouri din SUA și Canada 1. Bunele rezultate din al doilea trimestru 2026 sugerează că ALP își poate menține poziția, dar presiunea concurențială rămâne prezentă 3.

    • Firme europene și asiatice din producția de cilindri

      Sursa menționează concurenți europeni și asiatici în FCEP, fără a-i numi, deci nu există un ticker american confirmat.

    • Firme nord și sud americane din producția de cilindri

      Compania menționează concurenți din America de Nord și de Sud în segmentul FCEP, fără identificare explicită.

    • Concurenți majori din segmentul ALP

      Sursele indică existența mai multor concurenți majori în segmentul ALP, fără să îi numească.

    • Producători de cilindri turnați și forjați din Asia

      Un grup de producători asiatici este considerat concurent în piețele interne și externe, fără a fi identificat.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Depuneri SEC

    Surse

    1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Ampco-Pittsburgh Corporation · 16 mar. 2026
    2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Ampco-Pittsburgh Corporation · 11 aug. 2026
    3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Ampco-Pittsburgh Corporation · 11 aug. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.