olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Xylem Inc. XYL
Pumps & Pumping Equipment · SIC 3561 · Verticală: Pumps & Pumping Equipment (SIC 3561)
Xylem Inc. este un grup global de tehnologie a apei, cu venituri de 9.035 milioane USD în 2025 (+5,5%) și o marjă operațională de 13,5%. În trimestrul al doilea 2026 a raportat venituri de 2.336 milioane USD și comenzi de 3.086 milioane USD, în creștere de 42%. Ghidajul pentru 2026 prevede venituri de circa 9,2 miliarde USD.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Xylem Inc. (XYL) costa 101,05 USD (+4,97 % într-o zi), cu capitalizare 23,2 mld USD, P/E 22,3 pe un EPS diluat de 4,52 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 1,67 %, beta 0,80, interval pe 52 de săptămâni 88,23–151,31 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 2,2 mld USD (−3,0 % an/an), profit net de 291,0 mil USD (+28,2 % an/an), EPS diluat 1,25 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 49,9
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 89,14 – 112,86
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,50 · lățimea benzii 23,5 %
- SMA 50 / 200
- 104,11 / 116,63
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -2,44 / -2,18
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −1,3 % | −1,1 % | −0,2 pp | — |
| 3 luni | −17,3 % | −0,5 % | −16,9 pp | — |
| 6 luni | −14,8 % | +4,4 % | −19,2 pp | — |
| De la început de an | −25,8 % | +12,3 % | −38,1 pp | — |
| 1 an | −32,5 % | +13,5 % | −46,0 pp | +24,1 % |
| 3 ani | +4,3 % | +76,4 % | −72,2 pp | +98,9 % |
| 5 ani | −22,9 % | +63,7 % | −86,5 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 2,3 mld | 2,1 mld | 2,3 mld | 2,3 mld | 2,4 mld | 2,1 mld | 2,3 mld | 2,2 mld |
| Costul vânzărilor | 1,4 mld | 1,3 mld | 1,4 mld | 1,4 mld | 1,5 mld | 1,3 mld | 1,4 mld | 1,3 mld |
| Profit brut | 857,0 mil | 768,0 mil | 892,0 mil | 883,0 mil | 932,0 mil | 803,0 mil | 963,0 mil | 907,0 mil |
| Cercetare și dezvoltare | 58,0 mil | 56,0 mil | 58,0 mil | 52,0 mil | 60,0 mil | 56,0 mil | 59,0 mil | 56,0 mil |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 507,0 mil | 460,0 mil | 503,0 mil | 474,0 mil | 486,0 mil | 472,0 mil | 503,0 mil | 458,0 mil |
| Profit operațional | 267,0 mil | 231,0 mil | 305,0 mil | 334,0 mil | 353,0 mil | 244,0 mil | 390,0 mil | 385,0 mil |
| Amortizare și depreciere | 142,0 mil | — | — | — | 143,0 mil | — | — | — |
| Cheltuieli cu dobânzile | 9,0 mil | 8,0 mil | 9,0 mil | 6,0 mil | 6,0 mil | 4,0 mil | 7,0 mil | 21,0 mil |
| Profit înainte de impozit | 375,0 mil | 217,0 mil | 299,0 mil | 297,0 mil | 368,0 mil | 244,0 mil | 364,0 mil | 365,0 mil |
| Impozit pe profit | 49,0 mil | 50,0 mil | 75,0 mil | 71,0 mil | 35,0 mil | 55,0 mil | 103,0 mil | 77,0 mil |
| Profit net | 326,0 mil | 169,0 mil | 226,0 mil | 227,0 mil | 335,0 mil | 193,0 mil | 263,0 mil | 291,0 mil |
| EPS diluat | 1,34 ≈ | 0,69 | 0,93 | 0,93 | 1,37 ≈ | 0,79 | 1,11 | 1,25 |
| Flux de numerar operațional | 575,0 mil | 33,0 mil | 305,0 mil ≈ | 360,0 mil ≈ | 543,0 mil | 108,0 mil | 290,0 mil ≈ | 331,0 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 100,0 mil | 71,0 mil | 98,0 mil ≈ | 79,0 mil ≈ | 83,0 mil | 90,0 mil | 89,0 mil ≈ | 89,0 mil ≈ |
| Dividende plătite | 87,0 mil | 98,0 mil | 98,0 mil ≈ | 97,0 mil ≈ | 98,0 mil | 106,0 mil | 101,0 mil ≈ | 100,0 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | 1,0 mil | 13,0 mil | 0 ≈ | 1,0 mil ≈ | 1,0 mil | 563,0 mil | 680,0 mil ≈ | 337,0 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 7 din propriul istoric de 44 trimestre (min 19,5, mediană 36,3, max 72,7; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 5,2 mld | 5,2 mld | 4,9 mld | 5,2 mld | 5,5 mld | 7,4 mld | 8,6 mld | 9,0 mld |
| Venituri an/an | +10,6 % | +0,8 % | −7,1 % | +6,5 % | +6,3 % | +33,4 % | +16,3 % | +5,5 % |
| Profit net | 549,0 mil | 401,0 mil | 254,0 mil | 427,0 mil | 355,0 mil | 609,0 mil | 890,0 mil | 957,0 mil |
| Profit net an/an | +65,9 % | −27,0 % | −36,7 % | +68,1 % | −16,9 % | +71,5 % | +46,1 % | +7,5 % |
| EPS diluat | 3,03 | 2,21 | 1,40 | 2,35 | 1,96 | 2,79 | 3,65 | 3,92 |
| EPS diluat an/an | +65,6 % | −27,1 % | −36,7 % | +67,9 % | −16,6 % | +42,3 % | +30,8 % | +7,4 % |
| netă % | 10,5 % | 7,6 % | 5,2 % | 8,2 % | 6,4 % | 8,3 % | 10,4 % | 10,6 % |
| Flux de numerar liber | 349,0 mil | 613,0 mil | 641,0 mil | 330,0 mil | 388,0 mil | 566,0 mil | 942,0 mil | 910,0 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 1,5 mld USD
- Datorie financiară
- 1,9 mld USD
- Datorie netă
- 463,0 mil USD
- Capitaluri proprii
- 11,5 mld USD
- Active totale
- 17,6 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 0,17x
- Lichiditate curentă
- 1,63x
- ROE
- 8,6 %
- ROA
- 5,6 %
- Marja FCF
- 10,1 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 4,9 mld | 5,2 mld | 5,5 mld | 7,4 mld | 8,6 mld | 9,0 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 3,0 mld | 3,2 mld | 3,4 mld | 4,6 mld | 5,4 mld | 5,6 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Profit brut | 1,8 mld | 2,0 mld | 2,1 mld | 2,7 mld | 3,2 mld | 3,5 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 187,0 mil | 204,0 mil | 206,0 mil | 232,0 mil | 230,0 mil | 226,0 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 1,1 mld | 1,2 mld | 1,2 mld | 1,8 mld | 1,9 mld | 1,9 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Profit operațional | 367,0 mil | 585,0 mil | 622,0 mil | 652,0 mil | 1,0 mld | 1,2 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 251,0 mil | 245,0 mil | 236,0 mil | 436,0 mil | 562,0 mil | 575,0 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| EBITDA | 618,0 mil ≈ | 830,0 mil ≈ | 858,0 mil ≈ | 1,1 mld ≈ | 1,6 mld ≈ | 1,8 mld ≈ | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 77,0 mil | 76,0 mil | 50,0 mil | 49,0 mil | 44,0 mil | 29,0 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 285,0 mil | 511,0 mil | 440,0 mil | 635,0 mil | 1,1 mld | 1,2 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 31,0 mil | 84,0 mil | 85,0 mil | 26,0 mil | 197,0 mil | 231,0 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Profit net | 254,0 mil | 427,0 mil | 355,0 mil | 609,0 mil | 890,0 mil | 957,0 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | 1,40 | 2,35 | 1,96 | 2,79 | 3,65 | 3,92 | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 181,1 mil | 181,5 mil | 181,0 mil | 218,2 mil | 243,5 mil | 244,0 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 1,04 | 1,12 | 1,20 | 1,32 | 1,44 | 1,60 | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 218,2 mil
- 2024
- 243,5 mil
- 2025
- 244,0 mil
SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 1,9 mld | 1,3 mld | 944,0 mil | 1,0 mld | 1,1 mld | 1,5 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Creanțe | 923,0 mil | 953,0 mil | 1,1 mld | 1,6 mld | 1,7 mld | 1,8 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Stocuri | 558,0 mil | 700,0 mil | 799,0 mil | 1,0 mld | 996,0 mil | 983,0 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Active curente | 3,5 mld | 3,2 mld | 3,0 mld | 3,9 mld | 4,1 mld | 4,6 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 657,0 mil | 644,0 mil | 630,0 mil | 1,2 mld | 1,2 mld | 1,2 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Fond comercial | 2,9 mld | 2,8 mld | 2,7 mld | 7,6 mld | 8,0 mld | 8,3 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 1,1 mld | 1,0 mld | 930,0 mil | 2,5 mld | 2,4 mld | 2,3 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Active totale | 8,8 mld | 8,3 mld | 8,0 mld | 16,1 mld | 16,5 mld | 17,6 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 569,0 mil | 639,0 mil | 723,0 mil | 968,0 mil | 1,0 mld | 1,0 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 600,0 mil | 0 | 0 | 16,0 mil | 38,0 mil | 534,0 mil | SEC (XBRL)· 28 apr. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 2,5 mld | 2,4 mld | 1,9 mld | 2,3 mld | 2,0 mld | 1,4 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Datorii curente | 2,0 mld | 1,4 mld | 1,6 mld | 2,2 mld | 2,3 mld | 2,9 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | 5,8 mld | 5,1 mld | 4,4 mld | 5,9 mld | 5,6 mld | 5,9 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 3,0 mld | 3,2 mld | 3,5 mld | 10,2 mld | 10,6 mld | 11,5 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
- 2023
- 2,5 mld
- 2024
- 2,4 mld
- 2025
- 2,3 mld
SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 824,0 mil | 538,0 mil | 596,0 mil | 837,0 mil | 1,3 mld | 1,2 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 183,0 mil | 208,0 mil | 208,0 mil | 271,0 mil | 321,0 mil | 331,0 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 641,0 mil ≈ | 330,0 mil ≈ | 388,0 mil ≈ | 566,0 mil ≈ | 942,0 mil ≈ | 910,0 mil ≈ | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -169,0 mil | -183,0 mil | -191,0 mil | -628,0 mil | -482,0 mil | -471,0 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 473,0 mil | -855,0 mil | -790,0 mil | -157,0 mil | -615,0 mil | -501,0 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Dividende plătite | 188,0 mil | 203,0 mil | 217,0 mil | 299,0 mil | 350,0 mil | 391,0 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 61,0 mil | 68,0 mil | 52,0 mil | 25,0 mil | 20,0 mil | 15,0 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -628,0 mil
- 2024
- -482,0 mil
- 2025
- -471,0 mil
SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat
- 2023
- -157,0 mil
- 2024
- -615,0 mil
- 2025
- -501,0 mil
SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
Risc
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 72 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 23,2 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Evaluare56
- Randamente100
- Calitate53
- Bilanț și datorie81
- Creștere100
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 21,03 – 178,14 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)63,27 – 105,61 (Mijloc 79,43)WACC 8,8 % · FCFF de pornire 951,3 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 75 %Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.DCF invers: creșterea de pornire implicită de preț (scade liniar spre creșterea terminală, restul ipotezelor fixe): 25,6 %
- Colegi: EV/EBITDA121,67 – 167,04 (Mijloc 141,24)4 firme folosite · multiplul median 17,9x · quartile 15,6x – 21,0xFLS, GGG, GRC, ITT
- Colegi: P/E119,13 – 178,14 (Mijloc 146,61)5 firme folosite · multiplul median 32,4x · quartile 26,3x – 39,4xFLS, GGG, GRC, IEX, ITT
- Dividende actualizate (DDM)21,03 – 28,28 (Mijloc 24,12)
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 72/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 9,0 % | 33 (față de colegi) | 10 % |
| Marja netă · Calitate | 11,9 % | 60 (față de colegi) | 6 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 85,1 % | 79 (pe interval fix) | 6 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 17,8 % | 100 (pe interval fix) | 8 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | 26,0 % | 100 (pe interval fix) | 8 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | 1,1x | 82 (pe interval fix) | 10 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 36,1x | 100 (pe interval fix) | 6 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,4x | 49 (pe interval fix) | 4 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 22,3x | 100 (față de colegi) | 10 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | 13,1x | 17 (pe interval fix) | 10 % |
| Randament FCF · Evaluare | 4,0 % | 50 (pe interval fix) | 8 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 8,6 % | 100 (pe interval fix) | 6 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 44,0 % | 100 (pe interval fix) | 4 % |
Grupele scorului
- Bilanț și datorie81/100 · 3/3 factori cu valoare
- Creștere100/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate53/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente100/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare56/100 · 3/3 factori cu valoare
Memo
Xylem Inc. (XYL). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 9,0 mld USD în 2025; creștere an/an 5,5 %; marjă netă 11,9 %; ROE 10,1 %; datorie netă/EBITDA 1,1x.
Intervalul de valoare estimat este 91,20–136,33 USD pe acțiune (mediana a 4 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 110,33 USD, prețul de 101,05 USD lasă un potențial de 9,2 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 8,4 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 72/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Conversia profitului în FCF: 85,1 %
- CAGR venituri 3 ani: 17,8 %
- CAGR EPS 3 ani: 26,0 %
- Datorie netă / EBITDA: 1,1x
- Acoperirea dobânzilor: 36,1x
- P/E (TTM): 22,3x
- Randamentul distribuirilor către acționari: 8,6 %
- Rata de distribuire (FCF): 44,0 %
Ce o infirmă
- EV/EBITDA: 13,1x
- Metodele de evaluare diverg
Față de mediana verticalei
Pumps & Pumping Equipment (SIC 3561) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 6 firme
Banda de mărime nu s-a aplicat: ar fi rămas prea puține firme; verticala conține și firme mult mai mici sau mai mari.
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| XYLXylem Inc. | 23,2 mld | 22,3 | 10,1 % | 11,9 % | +5,5 % | −32 % / +4 % |
| ITTItt Inc. | 18,0 mld | 39,4 | 11,5 % | 8,9 % | +8,5 % | +9 % / +86 % |
| IEXIdex Corp | 17,2 mld | 32,4 | 13,3 % | 14,6 % | +5,8 % | +34 % / +16 % |
| GGGGraco Inc. | 11,2 mld | 22,5 | 20,4 % | 22,4 % | +5,8 % | −15 % / −14 % |
| FLSFlowserve Corp | 10,3 mld | 40,7 | 11,1 % | — | indisponibil | +14 % / +112 % |
| GRCThe Gorman-Rupp Company | 2,0 mld | 26,3 | 17,0 % | 10,2 % | +3,4 % | +59 % / +134 % |
| APAmpco-Pittsburgh Corp | 142,8 mil | — | -126,3 % | -13,8 % | +3,8 % | +167 % / +149 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru XYL din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 68,90 Randament total -30 % · Pe an -30 % | 121,26 Randament total 22 % · Pe an 22 % | 181,88 Randament total 82 % · Pe an 82 % |
| 3 ani | 81,73 Randament total -14 % · Pe an -5 % | 160,36 Randament total 66 % · Pe an 18 % | 261,91 Randament total 168 % · Pe an 39 % |
| 5 ani | 96,94 Randament total 5 % · Pe an 1 % | 212,08 Randament total 123 % · Pe an 17 % | 377,15 Randament total 291 % · Pe an 31 % |
- P/E la ieșire± 40,09
- Marja netă± 28,06
- Creșterea anuală a veniturilor± 20,93
- Diluare anuală± 2,36
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 28 iul. 2026; de atunci au apărut 10-Q (27 oct. 2026), 8-K (27 oct. 2026 · rezultate).
Pe scurt
Xylem Inc. este un grup global de tehnologie a apei, cu venituri de 9.035 milioane USD în 2025 (+5,5%) și o marjă operațională de 13,5%. În trimestrul al doilea 2026 a raportat venituri de 2.336 milioane USD și comenzi de 3.086 milioane USD, în creștere de 42% 23. Ghidajul pentru 2026 prevede venituri de circa 9,2 miliarde USD 3.
SWOT
Puncte tari
Puncte slabe
Oportunități
Riscuri
- Riscuri geopolitice și comercialeridicat
Tarifele, sancțiunile și conflictele internaționale ar putea crește costurile și întârzia livrările 1.
- Lanț de aprovizionareridicat
Întreruperi în furnizarea de componente, inclusiv cipuri, pot afecta producția 1.
- Securitate ciberneticămediu
Incidentele de securitate pot afecta sistemele și datele companiei și ale clienților 1.
- Concurență și inovațiemediu
Dacă noii concurenți tehnologici câștigă terenul, marjele pot fi presate 1.
- Proiecte mari și garanții de performanțăscăzut
Eșecul în executarea proiectelor mari ar putea genera costuri suplimentare și pretenții 2.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Comenzile au crescut puternic în trimestrul al doilea 2026, iar compania a ridicat ghidajul de venituri și de EPS pentru 2026 23.
- Cererea legată de apă în industrie și infrastructura AI ar putea extinde piața dincolo de utilități 3.
- Baza instalată și veniturile din servicii oferă stabilitate pe termen lung 1.
Ce ar strica teza
De urmărit
- Evoluția comenzilor industriale legate de AIQ3 2026
- Impactul tarifelor asupra costurilor de producție2026
- Evoluția marjei EBITDA ajustate față de ghidajQ4 2026
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 28 iul. 2026; de atunci au apărut 10-Q (27 oct. 2026), 8-K (27 oct. 2026 · rezultate).
Afacerea
Xylem proiectează, fabrică și întreține produse și soluții inginerești pentru ciclul apei, de la livrarea și măsurarea apei potabile până la colectarea și tratarea apelor uzate 1. Compania activează în aproximativ 150 de țări și are aproximativ 22.000 de angajați, cu venituri de 9,0 miliarde USD în 2025 1. Un avantaj al companiei este baza instalată globală, care generează venituri recurente din piese, înlocuiri și servicii 1.
Strategia se bazează pe cinci piloni: orientarea către client, creștere profitabilă, excelență operațională, lideriu în sustenabilitate și o cultură cu impact ridicat 1. Compania urmărește construirea de venituri recurente cu marje ridicate în piețe în creștere, inclusiv în soluții inteligente și servicii 1.
Structura pe segmente include Water Infrastructure, Applied Water, Measurement and Control Solutions și Water Solutions and Services; piețele finale sunt cele municipale (utilități) și industriale 1. Vânzările se realizează prin canale directe, distribuitori independenți și parteneri de canal 1.
Segmente
Piața în context
Tendințe
- Penurie de apă și reglementări mai strictevânt din spate
Cererea de apă, îmbătrânirea infrastructurii și reglementările de mediu sporesc nevoia de echipamente eficiente 1.
- Cerere industrială legată de AIvânt din spate
Creșterea infrastructurii AI ar putea crește importanța apei în semiconductori, energie și minerit 3.
- Tarife și costuri de intrarevânt din față
Tarifele și costurile de componente, energie și logistică pot crește costurile de producție, iar Xylem nu le poate compensa mereu prin prețuri 1.
- Dependența de utilități și bugete publicemixt
Finanțarea proiectelor municipale depinde de bugetele publice, iar întârzierile pot afecta comenzile 1.
Poziția concurențială
Piața apei este extrem de fragmentată, iar Xylem concurează cu numeroase companii pe fiecare segment, fără ca un singur concurent să acopere toate piețele 1. Competiția se bazează pe performanță, prețul ciclului de viață, eficiența energetică și reputația brandului 1.
Noii concurenți din afara industriei, inclusiv firme mari de tehnologie, pot intra pe piață și pot presa prețurile 1. Compania susține că își apără poziția prin rețele de distribuție și inovație 1.
- Companii de pompe și echipamente industriale
Concurenți în segmentele pompelor și tratării apei, enumerați generic în sursă fără nume precise.
- Furnizori de contoare inteligente și rețele
Concurenți în Measurement and Control Solutions, inclusiv noi intrați din tehnologie.
- Distribuitori independenți și firme de servicii
Canale și firme concurente în Applied Water și Water Solutions and Services.
- Firme mari de tehnologie
Noi concurenți non-tradiționali menționați în riscuri, active în digitalizare și AI.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport trimestrial27 oct. 2026
- Raport curent27 oct. 2026Rezultate financiare · Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
- Raport curent29 sept. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent09 sept. 2026Acord material · Încetarea unui acord material · Obligație financiară nouă · Situații financiare și anexe
- Raport curent18 aug. 2026Schimbări în conducere · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent13 aug. 2026Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial28 iul. 2026
- Raport curent28 iul. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent29 mai 2026Acord material · Obligație financiară nouă · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent18 mai 2026Vot al acționarilor
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Xylem Inc. · 25 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Xylem Inc. · 28 iul. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Xylem Inc. · 28 iul. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.