olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Flowserve Corporation FLS

Pumps & Pumping Equipment · SIC 3561 · Verticală: Pumps & Pumping Equipment (SIC 3561)

81,18USD+0,19 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Flowserve este unul dintre cei mai mari producători mondiali de pompe, valve și servicii aftermarket pentru industriile energetice, chimice, de producere a energiei și generale. În 2026 compania traversează un trimestru solid la comenzi, dar ghidajul de vânzări organice a fost redus din cauza conflictului din Orientul Mijlociu. Backlogul de 3,336.0 milioane USD la 30 iunie 2026 oferă o bază de venituri vizibilă pentru perioada următoare.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Flowserve Corporation (FLS) costa 81,18 USD (+0,19 % într-o zi), cu capitalizare 10,3 mld USD, P/E 40,7 pe un EPS diluat de 1,99 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 1,07 %, beta 1,59, interval pe 52 de săptămâni 64,39–92,04 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 0 USD, profit net de 103,0 mil USD (−53,1 % an/an), EPS diluat 0,81 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
10,3 mld USD
acțiuni la 20 oct. 2026
P/E (TTM)
40,7
EPS diluat TTM 1,99 · TTM până la 30 sept. 2026
E/P (TTM)
2,46 %
TTM până la 30 sept. 2026
Randament dividend
1,07 %
DPS 12 luni 0,87
Beta (2 ani)
1,59
Volatilitate (1 an) 42 %
Interval 52 săpt.
64,3992,04

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
67,5
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
63,95 – 81,81
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,96 · lățimea benzii 24,5 %
SMA 50 / 200
74,32 / 76,43
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
1,73 / 0,27
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+9,3 %−1,1 %+10,4 pp—
3 luni+3,2 %−0,5 %+3,6 pp—
6 luni+10,6 %+4,4 %+6,2 pp—
De la început de an+17,0 %+12,3 %+4,7 pp—
1 an+16,8 %+13,5 %+3,2 pp+21,8 %
3 ani+115,0 %+76,4 %+38,6 pp+50,8 %
5 ani+135,6 %+63,7 %+72,0 pp—
Scădere maximă (1 an)
−30,0 %
25 feb. 2026 → 19 mai 2026
Scădere maximă (5 ani)
−39,0 %
21 ian. 2025 → 08 apr. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
+18,7 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026

Venituri
0 USD
indisponibil an/an
Profit net
103,0 mil USD
−53,1 % an/an
EPS diluat
0,81
−51,5 % an/an
netă / operațională
indisponibil / indisponibil

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Venituri00000000
Costul vânzărilor808,2 mil775,2 mil781,5 mil794,1 mil797,0 mil688,4 mil784,4 mil823,4 mil
Profit brut372,1 mil369,3 mil406,6 mil380,3 mil425,2 mil379,8 mil384,7 mil414,4 mil
Cheltuieli generale și de vânzare252,0 mil243,2 mil265,9 mil305,2 mil247,9 mil263,4 mil266,3 mil281,9 mil
Profit operațional124,7 mil131,9 mil146,6 mil79,3 mil42,2 mil119,4 mil151,4 mil154,6 mil
Amortizare și depreciere22,4 mil24,4 mil23,9 mil24,4 mil22,8 mil24,1 mil24,3 mil38,0 mil
Cheltuieli cu dobânzile20,5 mil19,2 mil20,3 mil18,7 mil19,6 mil20,4 mil25,7 mil26,6 mil
Impozit pe profit22,2 mil17,7 mil15,6 mil93,7 mil28,5 mil21,1 mil17,1 mil15,1 mil
Profit net77,5 mil73,9 mil81,8 mil219,6 mil-29,0 mil81,7 mil99,0 mil103,0 mil
EPS diluat0,59 ≈0,560,621,67-0,23 ≈0,640,770,81
Flux de numerar operațional197,3 mil-49,9 mil154,1 mil ≈401,8 mil ≈-174,0 mii-43,1 mil129,2 mil ≈144,1 mil ≈
Investiții (capex)28,9 mil11,7 mil16,6 mil17,2 mil25,4 mil16,9 mil16,9 mil ≈17,2 mil ≈
Dividende plătite27,6 mil27,6 mil27,6 mil ≈27,5 mil ≈27,0 mil26,7 mil28,1 mil ≈28,0 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni021,1 mil31,7 mil ≈145,1 mil ≈56,9 mil025,0 mil ≈50,0 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 84 din propriul istoric de 37 trimestre (min 15,5, mediană 27,3, max 2.106,5; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri00000000
Venituri an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
Profit net104,5 mil238,8 mil130,4 mil125,9 mil188,7 mil186,7 mil282,8 mil346,2 mil
Profit net an/an+3.840,7 %+128,5 %−45,4 %−3,4 %+49,8 %−1,0 %+51,4 %+22,5 %
EPS diluat0,801,811,000,961,441,422,142,64
EPS diluat an/an+3.900,0 %+126,2 %−44,8 %−4,0 %+50,0 %−1,4 %+50,7 %+23,4 %
netă %indisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
Flux de numerar liber106,8 mil248,4 mil253,1 mil195,2 mil-116,3 mil258,4 mil344,3 mil435,0 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
760,2 mil USD
Datorie financiară
1,6 mld USD
Datorie netă
814,9 mil USD
Capitaluri proprii
2,3 mld USD
Active totale
5,7 mld USD
Datorie / capitaluri
0,70x
Lichiditate curentă
2,03x
ROE
16,1 %
ROA
6,2 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
0
2024
0
2025
0

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
3,0 mld
2024
3,1 mld
2025
3,1 mld

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Profit brut
2023
1,3 mld
2024
1,4 mld
2025
1,6 mld

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2023
48,7 mil
2024
69,9 mil
2025
54,1 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
961,2 mil
2024
978,0 mil
2025
1,1 mld

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
333,6 mil
2024
462,3 mil
2025
399,9 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
83,7 mil
2024
85,6 mil
2025
95,5 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

EBITDA
2023
417,3 mil ≈
2024
547,9 mil ≈
2025
495,4 mil ≈

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
66,9 mil
2024
69,3 mil
2025
77,7 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
223,8 mil
2024
386,2 mil
2025
525,4 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
18,6 mil
2024
84,9 mil
2025
155,6 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Profit net
2023
186,7 mil
2024
282,8 mil
2025
346,2 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
1,42
2024
2,14
2025
2,64

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
131,9 mil
2024
132,4 mil
2025
131,0 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
0,80
2024
0,84
2025
0,84

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
545,7 mil
2024
675,4 mil
2025
760,2 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Creanțe
2023
881,9 mil
2024
976,7 mil
2025
1,0 mld

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Stocuri
2023
879,9 mil
2024
837,3 mil
2025
789,9 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Active curente
2023
2,7 mld
2024
2,9 mld
2025
3,0 mld

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
506,2 mil
2024
539,7 mil
2025
566,8 mil

SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat

Fond comercial
2023
1,2 mld
2024
1,3 mld
2025
1,4 mld

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
122,2 mil
2024
188,6 mil
2025
198,5 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Active totale
2023
5,1 mld
2024
5,5 mld
2025
5,7 mld

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
547,8 mil
2024
545,3 mil
2025
554,2 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
66,2 mil
2024
44,1 mil
2025
49,9 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
1,2 mld
2024
1,5 mld
2025
1,5 mld

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
1,4 mld
2024
1,5 mld
2025
1,5 mld

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
2,0 mld
2024
2,1 mld
2025
2,3 mld

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
325,8 mil
2024
425,3 mil
2025
505,9 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
67,4 mil
2024
81,0 mil
2025
70,9 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
258,4 mil ≈
2024
344,3 mil ≈
2025
435,0 mil ≈

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-68,6 mil
2024
-387,2 mil
2025
-125,2 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-153,0 mil
2024
117,5 mil
2025
-326,9 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Dividende plătite
2023
105,0 mil
2024
110,4 mil
2025
109,6 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
0
2024
20,1 mil
2025
254,9 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EBIT (an/an)
-13,5 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
22,5 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
22,4 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
21,6 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EPS (an/an)
23,4 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
22,4 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
21,4 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea FCF (an/an)
26,3 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
date insuficiente
Marja EBITDA
indisponibil
date insuficiente
Marja EBIT
indisponibil
date insuficiente
Marja netă
indisponibil
date insuficiente
Marja FCF
indisponibil
date insuficiente

Randamente

ROE
11,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROA
4,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROIC
11,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROCE
9,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (EPS)
43,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (FCF)
71,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Bilanț și datorie

Datoria netă
1,3 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Datorie netă / EBITDA
2,3x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Datorie / capital propriu
0,9x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Acoperirea dobânzilor
5,1x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
2,1x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea rapidă
1,5x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea imediată
0,5x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
230,1 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Investiții (capex)
76,4 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Fluxul de numerar liber
153,7 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia profitului în FCF
60,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia EBITDA în numerar
39,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
date insuficiente
Zile de stoc (DIO)
100 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Zile de plată (DPO)
68 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
10,3 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
11,6 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Capitalizare / profit net TTM
40,4x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
40,7x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul profitului
2,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
4,5x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/S
indisponibil
date insuficiente
EV/EBITDA
20,1x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBIT
24,8x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/Venit
indisponibil
date insuficiente
P/FCF
67,0x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randament FCF
1,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randamentul dividendului
1,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
2,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026

Risc

Altman Z
indisponibil
lipsesc date de intrare

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neatractiv

Scor: 44 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

(margin_of_safety <= -0.25 & agreement in ['high', 'medium'])

Preț de închidere

81,18 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 10,3 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
10,3 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
40,7x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
4,5x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
20,1x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROE
11,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Marja netă
indisponibil
date insuficiente
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randamentul dividendului
1,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Acoperire și prospețime

35/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 sept. 2026
Data ultimului bilanț: 30 sept. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 20 oct. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 28 oct. 2026
verificat 3099derivat 220

Scorul pe grupe

  • Evaluare5
  • Randamente48
  • Calitate58
  • Bilanț și datorie61
  • Creștere100

Interval de valoare estimat

Jos
44,77
USD pe acțiune
Mijloc
52,54
USD pe acțiune
Sus
64,66
USD pe acțiune
Preț: 81,18 USD
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -35,3 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -54,5 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: mediu · 3 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 11,04 – 69,73 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDA56,76 – 69,73 (Mijloc 60,05)
    4 firme folosite · multiplul median 15,5x · quartile 14,8x – 17,6x
    GGG, GRC, ITT, XYL
  • Colegi: P/E44,77 – 64,66 (Mijloc 52,54)
    5 firme folosite · multiplul median 26,3x · quartile 22,5x – 32,4x
    GGG, GRC, IEX, ITT, XYL
  • Dividende actualizate (DDM)11,04 – 14,84 (Mijloc 12,66)
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Pumps & Pumping Equipment (SIC 3561)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neatractiv · Scor 44/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate11,8 %67 (față de colegi)12 %
Marja netă · Calitateindisponibilindisponibil—
Conversia profitului în FCF · Calitate60,3 %43 (pe interval fix)7 %
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștere22,4 %100 (pe interval fix)10 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie2,3x49 (pe interval fix)12 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie5,1x55 (pe interval fix)7 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie2,1x100 (pe interval fix)5 %
P/E (TTM) · Evaluare40,7x0 (față de colegi)12 %
EV/EBITDA · Evaluare20,1x0 (pe interval fix)12 %
Randament FCF · Evaluare1,5 %19 (pe interval fix)10 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente2,3 %34 (pe interval fix)7 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamente71,5 %69 (pe interval fix)5 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie61/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate58/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente48/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Evaluare5/100 · 3/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

FLOWSERVE CORP (FLS). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 0 USD în 2025; ROE 11,1 %; datorie netă/EBITDA 2,3x.

Intervalul de valoare estimat este 44,77–64,66 USD pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: mediu); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 52,54 USD, prețul de 81,18 USD lasă un potențial de -35,3 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -54,5 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 44/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: growth. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • CAGR EPS 3 ani: 22,4 %
  • Lichiditatea curentă: 2,1x

Ce o infirmă

  • P/E (TTM): 40,7x
  • EV/EBITDA: 20,1x
  • Randament FCF: 1,5 %
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Marja netă, CAGR venituri 3 ani.

Față de mediana verticalei

Pumps & Pumping Equipment (SIC 3561) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 6 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
40,7x
mediana verticalei 26,3x
peste mediană (+54,5 %)
EV/EBITDA
20,1x
mediana verticalei 15,5x
peste mediană (+30,0 %)
P/S
—
mediana verticalei 3,2x
P/B
4,5x
mediana verticalei 4,3x
la mediană
ROE
11,1 %
mediana verticalei 12,4 %
sub mediană (−10,2 %)
Marja netă
—
mediana verticalei 11,1 %
Marja EBIT
—
mediana verticalei 15,6 %
Venituri an/an
—
mediana verticalei 5,6 %
Datorie netă/EBITDA
2,3x
mediana verticalei 1,3x
peste mediană (+80,3 %)
Randament dividend
1,1 %
mediana verticalei 1,1 %
la mediană

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
XYLXylem Inc.23,2 mld22,310,1 %11,9 %+5,5 %−28 % / −4 %
ITTItt Inc.18,0 mld39,411,5 %8,9 %+8,5 %+9 % / +86 %
IEXIdex Corp17,2 mld32,413,3 %14,6 %+5,8 %+34 % / +16 %
GGGGraco Inc.11,2 mld22,520,4 %22,4 %+5,8 %−15 % / −14 %
FLSFlowserve Corp10,3 mld40,711,1 %—indisponibil+17 % / +115 %
GRCThe Gorman-Rupp Company2,0 mld26,317,0 %10,2 %+3,4 %+59 % / +134 %
APAmpco-Pittsburgh Corp142,8 mil—-126,3 %-13,8 %+3,8 %+167 % / +149 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru FLS din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 29 iul. 2026; de atunci au apărut 8-K (28 oct. 2026 · rezultate), 10-Q (28 oct. 2026).

Pe scurt

Flowserve este unul dintre cei mai mari producători mondiali de pompe, valve și servicii aftermarket pentru industriile energetice, chimice, de producere a energiei și generale. În 2026 compania traversează un trimestru solid la comenzi, dar ghidajul de vânzări organice a fost redus din cauza conflictului din Orientul Mijlociu. Backlogul de 3,336.0 milioane USD la 30 iunie 2026 oferă o bază de venituri vizibilă pentru perioada următoare 23.

SWOT

Puncte tari

  • Compania are un portofoliu cu zeci de branduri recunoscute și o istorie lungă în industria controlului fluxului 1.
  • Baza instalată de echipamente generează venituri aftermarket recurente, cu marje mai ridicate decât afacerea cu echipamente noi 12.
  • Rețeaua globală de QRC-uri și capacitățile de fabricație în mai multe regiuni oferă flexibilitate pentru clienți și lanțul de aprovizionare 1.

Puncte slabe

  • Afacerea depinde de ciclurile de capital și de întreținere ale industriilor energetice și chimice, care pot amâna investițiile în perioade dificile 1.
  • Puterea dolarului și presiunea prețurilor pe piețele externe pot reduce marjele și competitivitatea internațională 1.
  • Reducerea ghidajului de vânzări pentru 2026 arată sensibilitatea companiei la evenimentele geopolitice din anumite regiuni 23.

Oportunități

  • Investițiile în energie nucleară, producerea de energie și securitatea energetică ar putea crea proiecte noi și cerere aftermarket 13.
  • Extinderea RedRaven și a serviciilor de digitizare ar putea crește veniturile din servicii și fideliza clienții 1.
  • Achizițiile recente, precum Trillium și FAMCO, ar putea adăuga capacitate și venituri dacă integrarea reușește 23.

Amenințări

  • Conflictul din Orientul Mijlociu și instabilitatea geopolitică pot afecta activitatea din regiune pe termen scurt 23.
  • Tarifele comerciale și eventualele represalii pot crește costurile și pot încetini comenzile din mai multe țări 12.
  • Concurența puternică și presiunea clienților de a reduce numărul de furnizori pot limita capacitatea de a menține marjele 1.

Riscuri

  • Cerere ciclicămediu

    Clienții pot amâna investițiile de capital și întreținerea în perioade economice slabe, ceea ce ar reduce comenzile și utilizarea capacității 1.

  • Întârzieri în livrarea backloguluimediu

    Dacă fabricile, materiile prime sau forța de muncă nu sunt suficiente, compania ar putea întârzia livrările și ar putea plăti penalități contractuale 1.

  • Conflictul din Orientul Mijlociuridicat

    Instabilitatea din regiune ar putea continua să afecteze afacerea curentă și ghidajul pentru a doua jumătate a anului 23.

  • Tarife și curs de schimbmediu

    Tarifele noi sau modificate și puterea dolarului ar putea reduce competitivitatea pe piețele externe și ar putea afecta marjele 12.

  • Volatilitatea materiilor primemediu

    Prețurile energiei, aliajelor metalice și nichelului sunt volatile și pot afecta marjele operaționale dacă nu pot fi transferate clienților 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Comenzile din al doilea trimestru 2026 au crescut puternic, iar comenzile aftermarket au atins un nivel record, ceea ce sugerează cerere solidă 3.
  • Marjele operaționale s-au extins în ultimele trimestre, iar compania spune că a raportat 14 trimestre consecutive de expansiune a marjei brute ajustate 3.
  • Dacă investițiile în energie, nuclear și producerea de energie continuă, compania ar putea beneficia de un backlog solid și de creșterea aftermarket 13.

Ce ar strica teza

  • Ghidajul de vânzări organice pentru 2026 a fost redus, iar vânzările reportate au scăzut în al doilea trimestru 2026, ceea ce arată presiune pe venituri 23.
  • Afacerea rămâne ciclică, iar clienții din energie și chimie ar putea amâna investițiile dacă condițiile economice se înrăutățesc 1.
  • Tarifele, instabilitatea geopolitică și presiunea competitivă ar putea limita capacitatea companiei de a menține marjele și cota de piață 12.

De urmărit

  • Evoluția conflictului din Orientul Mijlociu și impactul asupra afacerii din regiuneQ3 2026
  • Realizarea ghidajului de vânzări organice și a ghidajului EPS ajustat2026
  • Calendarul și valoarea rambursărilor de tarife IEEPAnext 10-Q
  • Evoluția backlogului și a comenzilor aftermarket față de nivelurile recordQ3 2026

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 29 iul. 2026; de atunci au apărut 8-K (28 oct. 2026 · rezultate), 10-Q (28 oct. 2026).

Afacerea

Flowserve își definește activitatea drept fabricarea și furnizarea de servicii aftermarket pentru sisteme complexe de control al fluxului, adică pompe, valve, garnituri mecanice, automatizări și servicii de instalare, diagnostic și întreținere 1. Compania deservește peste 10,000 de clienți, printre care firme EPC de top, producători de echipamente originale, distribuitori și utilizatori finali 1. Strategia 3D (diversificare, decarbonizare și digitalizare), împreună cu Flowserve Business System, guvernează direcția pe termen lung 1. Rețeaua de QRC-uri a crescut de la 152 la 155 în prima jumătate a lui 2026 12.

Compania raportează două segmente operaționale: Flowserve Pumps Division (FPD), cel mai mare, și Flow Control Division (FCD) 1. Diviziile împărtășesc clienți comuni, cercetare, marketing și lanț de aprovizionare, ceea ce reduce costurile administrative 1. Aftermarket-ul, adică piese, service și soluții de ciclu de viață, este un segment cu marje mai ridicate decât afacerea cu echipamente originale și sprijină stabilitatea veniturilor în perioadele economice dificile 12.

Cererea depinde de investițiile de capital și de cheltuielile de întreținere ale clienților, iar acestea urmează ciclul economic al industriilor deservite 1. Proiectele mari se întind pe până la doi ani, în timp ce comenzile cu ciclu scurt sunt livrate în general în șase luni și sunt mai puțin ciclice 1.

Segmente

Flowserve Pumps Division (FPD)

FPD proiectează și fabrică pompe personalizate, pompe industriale, sisteme de pompare și garnituri mecanice, iar în plus oferă servicii aftermarket printr-o rețea globală de QRC-uri 1. Diviziile fabrică aproximativ 165 de modele active de pompe și aproximativ 175 de modele de garnituri și sisteme de etanșare 1. Brandurile principale includ Worthington, SIHI, Durco și Innomag 1.

Flow Control Division (FCD)

FCD proiectează, fabrică și distribuie un portofoliu larg de valve de izolare, valve de control, automatizări pentru valve și echipamente conexe, în principal la comandă 1. Divizia folosește brandurile din portofoliul companiei, precum Limitorque, Valtek și Argus, și se integrează cu FPD în aplicații comune 12.

Piața în context

În 2025, industriile generale au reprezentat 34% din comenzi, energia 33%, producerea energiei 14% și chimia 19% 1. Piața globală depinde de condițiile economice mondiale, de prețurile materiilor prime și de investițiile în securitate energetică și decarbonizare 1. Compania consideră că investițiile în energie nucleară și în centrele de date ar putea susține cererea pe termen lung 1.

În primul semestru din 2026, Flowserve a raportat comenzi totale de 2,495.7 milioane USD, o creștere de 8.5% față de anul precedent 3. Vânzările reportate au scăzut cu 4.1% în același interval, iar ghidajul pentru 2026 arată o scădere organică de aproximativ 1%, legată de conflictul din Orientul Mijlociu 23.

Tendințe

  • Investiții în energie și securitate energeticăvânt din spate

    Cererea pentru energie, producerea de energie și proiectele nucleare a crescut, iar compania spune că investițiile legate de securitatea energetică ar putea continua 13. Dacă aceste proiecte se vor materializa, ar putea susține comenzile pe termen mediu.

  • Conflictul din Orientul Mijlociuvânt din față

    Conflictul armat din regiune a determinat compania să reducă ghidajul de vânzări organice pentru 2026, deoarece afacerea curentă din regiune ar putea fi afectată în a doua jumătate a anului 23.

  • Tarifele și politica comercialămixt

    Tarifele mai mari și posibilele măsuri noi cresc incertitudinea pentru costuri și prețuri. Compania poate include impactul tarifelor în prețuri, iar rambursările IEEPA sunt încă incerte în calendar și valoare 12.

  • Digitizare și asset healthvânt din spate

    Platforma RedRaven de monitorizare a echipamentelor și diagnosticul avansat extind oferta de servicii și ar putea adăuga valoare pentru clienți și marje pe termen lung 1.

Poziția concurențială

Compania concurează cu competitori mari și bine stabiliți, cu actori regionali și locali, cu replicatori de piese de schimb și cu departamentele interne de întreținere ale clienților 1. Competiția se bazează pe preț, expertiză tehnică, termene de livrare și reputație de calitate 1.

Presiunea competitivă a crescut în segmentele cu creștere lentă și la comenzile de echipamente originale, iar unii clienți reduc numărul de furnizori 1. Puterea dolarului a făcut produsele mai scumpe pe piețele externe, ceea ce ar putea reduce marjele și cota de piață 1.

  • Competitori mari și bine stabiliți la nivel național și global

    Sursa nu numește competitorii individuali, dar menționează companii mari și bine stabilite care concurează pe aceleași produse 1.

  • Actori regionali și locali

    Companii mai mici care concurează pe piețe regionale, mai ales pe piesele standard și pe service 1.

  • Replicatori de piese de schimb

    Furnizori cu costuri mici care reproduc piese de schimb, mai ales în segmentul aftermarket pentru produse standard 1.

  • Departamentele interne de întreținere ale clienților

    Clienții care își întrețin singuri echipamentele reprezintă o alternativă la serviciile furnizorului 1.

Știri și depuneri

Din presă

Ultima știre din arhiva noastră e din 31 aug. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 28 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.

Depuneri SEC

  • Raport trimestrial28 oct. 2026
  • Raport curent28 oct. 2026
    Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
  • Raport curent14 sept. 2026
    Schimbări în conducere · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
  • Raport curent05 aug. 2026
    Schimbări în conducere · Modificarea statutului · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
  • Raport curent29 iul. 2026
    Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
  • Raport trimestrial29 iul. 2026
  • Raport curent30 iun. 2026
    Informare publică (Reg FD)
  • Raport curent28 mai 2026
    Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
  • Raport curent15 mai 2026
    Modificarea statutului · Vot al acționarilor · Situații financiare și anexe
  • Raport curent12 mai 2026
    Acord material · Obligație financiară nouă · Alte evenimente · Situații financiare și anexe

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Flowserve Corporation · 17 feb. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Flowserve Corporation · 29 iul. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Flowserve Corporation · 29 iul. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.