olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

IDEX Corporation IEX

Pumps & Pumping Equipment · SIC 3561 · Verticală: Pumps & Pumping Equipment (SIC 3561)

222,60USD−4,75 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

IDEX este un furnizor de soluții aplicate care proiectează pompe, valve, sisteme de dozare, tehnologii de sănătate și științe și echipamente pentru stingerea incendiilor, pentru piețe de nișă. În 2025 a raportat vânzări record de aproximativ 3457,5 milioane USD, iar în trimestrul al doilea din 2026 a crescut ritmul comenzilor, ceea ce atrage atenția asupra cererii din segmentele avansate precum centrele de date și semiconductorii.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea IDEX Corporation (IEX) costa 222,60 USD (−4,75 % într-o zi), cu capitalizare 16,4 mld USD, P/E 30,9 pe un EPS diluat de 7,21 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 1,30 %, beta 0,85, interval pe 52 de săptămâni 161,68–240,52 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 951,7 mil USD (+8,3 % an/an), profit net de 144,1 mil USD (+12,8 % an/an), EPS diluat 1,95 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
16,4 mld USD
acțiuni la 23 oct. 2026
P/E (TTM)
30,9
EPS diluat TTM 7,21 · TTM până la 30 sept. 2026
E/P (TTM)
3,24 %
TTM până la 30 sept. 2026
Randament dividend
1,30 %
DPS 12 luni 2,90
Beta (2 ani)
0,85
Volatilitate (1 an) 22 %
Interval 52 săpt.
161,68240,52

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
37,7
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
226,04 – 242,20
sub banda inferioară · %B -0,21 · lățimea benzii 6,9 %
SMA 50 / 200
230,06 / 216,95
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
0,19 / 1,07
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−5,8 %−5,9 %+0,2 pp—
3 luni−4,8 %−4,6 %−0,1 pp—
6 luni+3,6 %+0,2 %+3,4 pp—
De la început de an+25,1 %+7,4 %+17,7 pp—
1 an+32,3 %+8,2 %+24,1 pp+7,9 %
3 ani+15,0 %+68,4 %−53,4 pp+92,5 %
5 ani−5,1 %+56,5 %−61,6 pp—
Scădere maximă (1 an)
−14,5 %
10 feb. 2026 → 30 mar. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−35,9 %
21 mar. 2024 → 11 aug. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
−1,0 %
S&P 500 +9,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026

Venituri
951,7 mil USD
+8,3 % an/an
Profit net
144,1 mil USD
+12,8 % an/an
EPS diluat
1,95
+14,7 % an/an
netă / operațională
15,1 % / 21,9 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Venituri862,9 mil814,3 mil865,4 mil878,7 mil899,1 mil886,9 mil920,6 mil951,7 mil
Costul vânzărilor495,8 mil445,4 mil473,2 mil488,1 mil512,0 mil488,8 mil493,8 mil522,2 mil
Profit brut367,1 mil368,9 mil392,2 mil390,6 mil387,1 mil398,1 mil426,8 mil429,5 mil
Cheltuieli generale și de vânzare197,9 mil209,4 mil203,6 mil204,7 mil201,1 mil218,3 mil224,1 mil218,1 mil
Profit operațional165,3 mil142,0 mil187,9 mil185,8 mil183,6 mil172,4 mil199,9 mil208,0 mil
Profit înainte de impozit151,2 mil124,5 mil169,9 mil170,5 mil167,7 mil157,0 mil186,1 mil192,7 mil
Impozit pe profit28,0 mil29,1 mil38,8 mil42,8 mil39,4 mil37,1 mil42,7 mil48,7 mil
Profit net123,2 mil95,5 mil131,6 mil127,8 mil128,3 mil120,0 mil143,4 mil144,1 mil
EPS diluat1,62 ≈1,261,741,701,72 ≈1,611,931,95
Flux de numerar operațional172,6 mil105,7 mil161,7 mil ≈203,5 mil ≈209,5 mil103,7 mil200,0 mil ≈239,5 mil ≈
Investiții (capex)15,5 mil14,3 mil14,8 mil ≈14,8 mil ≈19,7 mil17,7 mil23,0 mil ≈25,2 mil ≈
Dividende plătite52,3 mil52,4 mil53,5 mil ≈53,5 mil ≈53,2 mil52,8 mil53,9 mil ≈54,0 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni050,0 mil50,0 mil ≈75,0 mil ≈72,8 mil76,3 mil77,1 mil ≈74,6 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 66 din propriul istoric de 44 trimestre (min 21,1, mediană 29,1, max 41,0; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri2,5 mld2,5 mld2,4 mld2,8 mld3,2 mld3,3 mld3,3 mld3,5 mld
Venituri an/an+8,6 %+0,4 %−5,7 %+17,6 %+15,1 %+2,9 %−0,2 %+5,8 %
Profit net410,6 mil425,5 mil377,8 mil449,4 mil586,9 mil596,1 mil505,0 mil483,2 mil
Profit net an/an+21,7 %+3,6 %−11,2 %+19,0 %+30,6 %+1,6 %−15,3 %−4,3 %
EPS diluat5,295,564,945,887,717,856,646,41
EPS diluat an/an+21,3 %+5,1 %−11,2 %+19,0 %+31,1 %+1,8 %−15,4 %−3,5 %
netă %16,5 %17,1 %16,1 %16,3 %18,4 %18,2 %15,4 %14,0 %
Flux de numerar liber423,3 mil477,2 mil517,7 mil492,6 mil489,4 mil626,8 mil603,0 mil616,8 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
580,0 mil USD
Datorie financiară
1,8 mld USD
Datorie netă
1,2 mld USD
Capitaluri proprii
4,0 mld USD
Active totale
6,9 mld USD
Datorie / capitaluri
0,45x
Lichiditate curentă
2,86x
ROE
12,4 %
ROA
7,1 %
Marja FCF
17,8 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
3,3 mld
2024
3,3 mld
2025
3,5 mld

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
1,8 mld
2024
1,8 mld
2025
1,9 mld

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Profit brut
2023
1,4 mld
2024
1,4 mld
2025
1,5 mld

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2023
68,4 mil
2024
67,4 mil
2025
70,0 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
703,5 mil
2024
758,7 mil
2025
818,8 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
732,5 mil
2024
677,2 mil
2025
699,3 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
152,1 mil
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 22 feb. 2024verificat

EBITDA
2023
884,6 mil ≈
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 22 feb. 2024derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
51,7 mil
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 22 feb. 2024verificat

Profit înainte de impozit
2023
760,3 mil
2024
639,3 mil
2025
632,6 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
164,7 mil
2024
134,7 mil
2025
150,1 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Profit net
2023
596,1 mil
2024
505,0 mil
2025
483,2 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
7,85
2024
6,64
2025
6,41

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
75,9 mil
2024
75,9 mil
2025
75,3 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
2,56
2024
2,76
2025
2,84

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
534,3 mil
2024
620,8 mil
2025
580,0 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Creanțe
2023
419,0 mil
2024
461,0 mil
2025
511,9 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Stocuri
2023
420,8 mil
2024
429,7 mil
2025
479,4 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Active curente
2023
1,4 mld
2024
1,6 mld
2025
1,6 mld

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
430,3 mil
2024
460,4 mil
2025
468,0 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Fond comercial
2023
2,8 mld
2024
3,3 mld
2025
3,4 mld

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
1,0 mld
2024
1,3 mld
2025
1,2 mld

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Active totale
2023
5,9 mld
2024
6,7 mld
2025
6,9 mld

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
600,0 mii
2024
100,7 mil
2025
700,0 mii

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
1,3 mld
2024
1,9 mld
2025
1,8 mld

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
500,3 mil
2024
629,7 mil
2025
575,4 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
2,3 mld
2024
3,0 mld
2025
2,9 mld

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
3,5 mld
2024
3,8 mld
2025
4,0 mld

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
716,7 mil
2024
668,1 mil
2025
680,4 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
89,9 mil
2024
65,1 mil
2025
63,6 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
626,8 mil ≈
2024
603,0 mil ≈
2025
616,8 mil ≈

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-283,8 mil
2024
-1,0 mld
2025
-137,6 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-344,7 mil
2024
465,9 mil
2025
-632,6 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Dividende plătite
2023
190,7 mil
2024
205,3 mil
2025
212,6 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
24,2 mil
2024
0
2025
247,8 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
5,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
2,8 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
8,0 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
3,3 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
-4,3 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
-6,3 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
5,0 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EPS (an/an)
-3,5 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
-6,0 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
5,3 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea FCF (an/an)
2,3 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
44,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
20,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja netă
14,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja FCF
18,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Randamente

ROE
13,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROA
7,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROIC
11,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROCE
12,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (EPS)
40,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (FCF)
32,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Bilanț și datorie

Datoria netă
1,1 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,4x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită

Lichiditate

Lichiditatea curentă
2,8x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea rapidă
1,9x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea imediată
0,9x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
752,7 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Investiții (capex)
85,6 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Fluxul de numerar liber
667,1 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia profitului în FCF
124,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
51 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Zile de stoc (DIO)
93 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
16,4 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
17,5 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Capitalizare / profit net TTM
30,5x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
30,9x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul profitului
3,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
4,1x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/S
4,5x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
22,9x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/Venit
4,8x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
P/FCF
24,5x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randament FCF
4,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randamentul dividendului
1,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
3,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026

Risc

Altman Z
5,49
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 52 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

222,60 USD

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 16,4 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
16,4 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
30,9x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
4,1x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
13,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Marja netă
14,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
5,8 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
1,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Acoperire și prospețime

35/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 sept. 2026
Data ultimului bilanț: 30 sept. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 23 oct. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 28 oct. 2026
verificat 2919derivat 221

Scorul pe grupe

  • Randamente67
  • Creștere12
  • Bilanț și datorie100
  • Evaluare45
  • Calitate72

Interval de valoare estimat

Jos
98,40
USD pe acțiune
Mijloc
108,96
USD pe acțiune
Sus
166,12
USD pe acțiune
Preț: 222,60 USD
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -51,1 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -104,3 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 2 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 37,32 – 282,04 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: P/E159,48 – 282,04 (Mijloc 175,11)
    5 firme folosite · multiplul median 24,3x · quartile 22,1x – 39,1x
    FLS, GGG, GRC, ITT, XYL
  • Dividende actualizate (DDM)37,32 – 50,19 (Mijloc 42,81)
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Pumps & Pumping Equipment (SIC 3561)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 52/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate11,1 %50 (față de colegi)14 %
Marja netă · Calitate14,6 %80 (față de colegi)9 %
Conversia profitului în FCF · Calitate124,5 %100 (pe interval fix)9 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere2,8 %23 (pe interval fix)11 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere-6,0 %0 (pe interval fix)11 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie2,8x100 (pe interval fix)6 %
P/E (TTM) · Evaluare30,9x40 (față de colegi)14 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare4,1 %51 (pe interval fix)11 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente3,1 %45 (pe interval fix)9 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamente32,1 %100 (pe interval fix)6 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere12/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate72/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente67/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Evaluare45/100 · 2/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

IDEX CORP (IEX). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 3,5 mld USD în 2025; creștere an/an 5,8 %; marjă netă 14,6 %; ROE 13,3 %.

Intervalul de valoare estimat este 98,40–166,12 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 108,96 USD, prețul de 222,60 USD lasă un potențial de -51,1 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -104,3 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 52/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: balance. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Marja netă: 14,6 %
  • Conversia profitului în FCF: 124,5 %
  • Lichiditatea curentă: 2,8x
  • Rata de distribuire (FCF): 32,1 %

Ce o infirmă

  • CAGR venituri 3 ani: 2,8 %
  • CAGR EPS 3 ani: -6,0 %
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat
  • Metodele de evaluare diverg

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, EV/EBITDA.

Față de mediana verticalei

Pumps & Pumping Equipment (SIC 3561) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 6 firme

Banda de mărime nu s-a aplicat: ar fi rămas prea puține firme; verticala conține și firme mult mai mici sau mai mari.

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
30,9x
mediana verticalei 24,3x
peste mediană (+27,1 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 14,9x
P/S
4,5x
mediana verticalei 2,5x
peste mediană (+76,5 %)
P/B
4,1x
mediana verticalei 3,9x
la mediană
ROE
13,3 %
mediana verticalei 11,2 %
peste mediană (+19,2 %)
Marja netă
14,6 %
mediana verticalei 10,2 %
peste mediană (+43,5 %)
Marja EBIT
20,9 %
mediana verticalei 15,1 %
peste mediană (+37,9 %)
Venituri an/an
5,8 %
mediana verticalei 5,5 %
la mediană
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 1,4x
Randament dividend
1,3 %
mediana verticalei 1,1 %
peste mediană (+22,9 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
XYLXylem Inc.22,9 mld22,110,1 %11,9 %+5,5 %−29 % / −5 %
ITTItt Inc.17,5 mld40,311,3 %8,1 %+8,5 %+6 % / +81 %
IEXIdex Corp16,4 mld30,913,3 %14,6 %+5,8 %+32 % / +15 %
GGGGraco Inc.10,9 mld21,920,4 %22,4 %+5,8 %−18 % / −16 %
FLSFlowserve Corp9,9 mld39,111,1 %—indisponibil+9 % / +104 %
GRCThe Gorman-Rupp Company1,8 mld24,317,0 %10,2 %+3,4 %+46 % / +116 %
APAmpco-Pittsburgh Corp122,9 mil—-126,3 %-13,8 %+3,8 %+130 % / +114 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru IEX din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
130,90
Randament total -40 % · Pe an -40 %
231,62
Randament total 5 % · Pe an 5 %
349,14
Randament total 58 % · Pe an 58 %
3 ani
122,76
Randament total -42 % · Pe an -17 %
244,80
Randament total 14 % · Pe an 5 %
405,79
Randament total 88 % · Pe an 23 %
5 ani
115,12
Randament total -43 % · Pe an -11 %
258,74
Randament total 23 % · Pe an 4 %
471,62
Randament total 121 % · Pe an 17 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 61,20
  • Marja netă± 42,84
  • Creșterea anuală a veniturilor± 35,75
  • Diluare anuală± 3,60

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 29 iul. 2026; de atunci au apărut 10-Q (28 oct. 2026), 8-K (28 oct. 2026 · rezultate).

Pe scurt

IDEX este un furnizor de soluții aplicate care proiectează pompe, valve, sisteme de dozare, tehnologii de sănătate și științe și echipamente pentru stingerea incendiilor, pentru piețe de nișă. În 2025 a raportat vânzări record de aproximativ 3457,5 milioane USD, iar în trimestrul al doilea din 2026 a crescut ritmul comenzilor, ceea ce atrage atenția asupra cererii din segmentele avansate precum centrele de date și semiconductorii.

SWOT

Puncte tari

  • Portofoliu de nișă cu poziții de lider în multe produse, structură cu autonomie ridicată a businessurilor și capacitate demonstrată de a genera cash flow puternic 1.
  • Disciplină de capital clară, cu returnări consistente către acționari și achiziții integrate în strategia de creștere 1.
  • Rezultate recente solide în trimestrul al doilea din 2026, cu comenzi record și creșteri ale ghidajului financiar 23.

Puncte slabe

  • Expunere la piețe industriale și auto care nu și-au revenit clar, ceea ce limitează volumele în unele segmente 1.
  • Creșterea costurilor cu dobânzile și amortizarea achizițiilor a pus presiune pe rezultatele anului 2025 1.
  • Segmentul FSDP a înregistrat scăderi de volum, în special în afara Statelor Unite 12.

Oportunități

  • Cererea din centrele de date, semiconductori și spațiu și apărare ar putea continua să sprijine creșterea segmentului HST 2.
  • Achizițiile bolt-on ar putea extinde poziția în piețele avansate, dacă integrarea decurge bine 1.

Amenințări

  • Politica comercială și tarifele noi ar putea crește costurile și afecta vânzările pe piețe internaționale 2.
  • Concurenții care adoptă mai rapid inteligența artificială sau tehnologii noi ar putea reduce poziția companiei 1.
  • Riscurile cibernetice și de securitate a datelor ar putea afecta operațiunile și reputația 1.

Riscuri

  • Dependența de piețele industrialemediu

    Dacă cererea din industrie rămâne slabă, volumele din FMT și FSDP ar putea continua să scadă, cu efecte asupra profitabilității 12.

  • Riscuri legate de achizițiimediu

    Achizițiile pot aduce pasive neașteptate și dificultăți de integrare, iar un eșec în execuție ar putea afecta rezultatele financiare 1.

  • Incertitudinea tarifarăridicat

    Noile tarife impuse după decizia Curții Supreme ar putea crește costurile materialelor și ar putea reduce marjele, mai ales în segmentele cu lanțuri de aprovizionare internaționale 2.

  • Securitatea ciberneticămediu

    Atacurile cibernetice și încălcările de date ar putea provoca întreruperi de producție, pierderi financiare și sancțiuni, în condițiile în care cerințele de conformitate cresc 1.

  • Costul materiilor prime și al componentelorscăzut

    Modificările de preț sau disponibilitatea materiilor prime și a componentelor ar putea afecta costurile și marjele companiei, mai ales în contextul întreruperilor din lanțul de aprovizionare 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Creșterea volumelor în segmentul HST, susținută de centrele de date și semiconductori, ar putea continua să îmbunătățească veniturile și marjele companiei 2.
  • Ghidajul de creștere organică și al EPS ajustat pentru 2026 a fost majorat, ceea ce indică o vizibilitate mai bună în a doua jumătate a anului 3.
  • Generarea de cash flow liber și strategia de răscumpărări și dividende ar putea susține randamentul pentru acționari în timp 1.

Ce ar strica teza

  • Piețele industriale și auto nu și-au revenit clar, iar cererea din chimie, energie și agricultură rămâne slabă, ceea ce ar putea limita creșterea segmentelor FMT și FSDP 12.
  • Incertitudinea legată de tarife și de rabaturile către clienți ar putea afecta vânzările și marjele în perioadele următoare 2.
  • Creșterea costurilor cu dobânzile și cu amortizarea achizițiilor a redus deja rezultatele din 2025, iar un nou val de achiziții ar putea accentua această presiune 1.

De urmărit

  • Evoluția cererii din HST, în special din centrele de date și semiconductoriQ3 2026
  • Îndeplinirea ghidajului pentru vânzările organice și EPS ajustat2026
  • Impactul noilor tarife impuse după decizia Curții Supreme asupra marjelorQ3 2026

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 29 iul. 2026; de atunci au apărut 10-Q (28 oct. 2026), 8-K (28 oct. 2026 · rezultate).

Afacerea

Profilul de afaceri este diversificat pe industrii, de la biofarmacie și analize de laborator până la apă uzată, agricultură și combatere a incendiilor, ceea ce reduce dependența de un singur ciclu economic, deși segmentele industriale și auto încă nu și-au revenit clar, conform perspectivei companiei 1.

Segmente

Fluid & Metering Technologies (FMT)

Segmentul produce pompe cu deplasare pozitivă, valve, contoare de debit și sisteme de monitorizare pentru apă, energie și agricultură, cu aproximativ 35% din vânzările segmentelor în 2025 1. Creșterea a fost mai redusă în trimestrul al doilea din 2026, cu o creștere de 2% a vânzărilor, iar cererea din segmentele chimic, energie și agricol a fost mai slabă 2.

Fire & Safety/Diversified Products (FSDP)

Segmentul include pompe pentru stingerea incendiilor, echipamente de salvare, sisteme de dozare a vopselelor și benzi metalice de tip BAND-IT, cu aproximativ 22% din vânzările segmentelor în 2025 1. Pentru 2026, compania se așteaptă la presiuni de termen scurt din cauza slăbiciunii pieței de stingere în afara Statelor Unite, iar vânzările au scăzut ușor în trimestrul al doilea 12.

Piața în context

IDEX activează pe piețe de nișă, unde cererea depinde de nivelul activității industriale, al utilizării capacității și al investițiilor de capital. Compania identifică cererea ridicată din centrele de date, din semiconductori, din domeniul spațial și al apărării, precum și din industria alimentară și farmaceutică ca fiind segmente avansate 1. Piețele industriale și auto încă nu au revenit semnificativ, iar cererea din zona chimică, energetică și agricolă este monitorizată ca slabă 1.

Dinamica pieței este influențată și de politica comercială. Tarifele IEEPA au fost invalidate de Curtea Supremă a SUA în februarie 2026, iar compania a recuperat rambursările aferente, ceea ce a generat și reduceri de vânzări prin rabaturi către clienți 2. Noile tarife impuse în baza altor autorități ar putea afecta în continuare costurile și marjele 2.

Poziția concurențială

Riscurile legate de concurență sunt descrise de companie ca fiind semnificative: concurenții ar putea dezvolta produse superioare sau ar putea adopta mai rapid tehnologii noi, inclusiv inteligența artificială, iar presiunile de preț ar putea reduce marjele 1. Piețele pe care IDEX activează sunt în general competitive, iar menținerea poziției cere investiții continue în producție, inginerie și distribuție 1.

Compania se diferențiază prin soluții specializate pentru aplicații critice și prin autonomia businessurilor sale, dar nivelul de competiție variază de la un segment la altul, iar în pompe, valve și echipamente de dozare concurența este intensă 1.

Știri și depuneri

Din presă

Ultima știre din arhiva noastră e din 22 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 28 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / IDEX Corporation · 19 feb. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / IDEX Corporation · 29 iul. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / IDEX Corporation · 29 iul. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.