olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Brookfield Infrastructure Corp BIPC
Natural Gas Transmisison & Distribution · SIC 4923 · Verticală: Natural Gas Transmisison & Distribution (SIC 4923)
Brookfield Infrastructure Corp (BIPC) deține active de infrastructură reglementate sau contractate: transport de gaze naturale în Brazilia, distribuție reglementată în Marea Britanie și logistică intermodală globală. Veniturile de aproximativ 3668 milioane USD în 2025 arată stabilitatea fluxurilor de numerar, ceea ce contează pentru investitorii care caută venituri previzibile.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Brookfield Infrastructure Corp (BIPC) costa 38,39 USD (+2,07 % într-o zi), cu capitalizare 1,7 mld USD, beta 0,73, interval pe 52 de săptămâni 34,53–51,00 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 59,4
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 36,42 – 38,26
- peste banda superioară · %B 1,07 · lățimea benzii 4,9 %
- SMA 50 / 200
- 36,93 / 40,89
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 0,26 / 0,15
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +5,6 % | −1,1 % | +6,7 pp | — |
| 3 luni | −4,4 % | −0,5 % | −3,9 pp | — |
| 6 luni | −2,8 % | +4,4 % | −7,2 pp | — |
| De la început de an | −15,4 % | +12,3 % | −27,8 pp | — |
| 1 an | −16,3 % | +13,5 % | −29,8 pp | +4,0 % |
| 3 ani | +25,4 % | +76,4 % | −51,0 pp | +35,8 % |
| 5 ani | −8,2 % | +63,7 % | −71,9 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
EPS indisponibil în depunerile structurate ale emitentului (de ex. un parteneriat raportează pe unitate, nu pe acțiune).
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,6 mld | 1,6 mld | 1,4 mld | 1,6 mld | 1,9 mld | 2,5 mld | 3,7 mld | 3,7 mld |
| Venituri an/an | indisponibil | +3,7 % | −11,7 % | +14,9 % | +14,8 % | +32,7 % | +46,5 % | +0,1 % |
| Profit net | 202,0 mil | 197,0 mil | -552,0 mil | -368,0 mil | 1,1 mld | 111,0 mil | -608,0 mil | -241,0 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | −2,5 % | −380,2 % | indisponibil | indisponibil | −89,9 % | −647,7 % | indisponibil |
| EPS diluat | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | 12,9 % | 12,2 % | -38,6 % | -22,4 % | 58,0 % | 4,4 % | -16,6 % | -6,6 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | 465,0 mil | 340,0 mil | 2,0 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 431,0 mil USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 2,0 mld USD
- Active totale
- 24,0 mld USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 0,38x
- ROE
- -11,4 %
- ROA
- -1,0 %
- Marja FCF
- 0,1 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,4 mld | 1,6 mld | 1,9 mld | 2,5 mld | 3,7 mld | 3,7 mld | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 527,0 mil | 526,0 mil | 542,0 mil | 778,0 mil | 1,4 mld | 1,3 mld | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| Profit brut | 903,0 mil ≈ | 1,1 mld ≈ | 1,3 mld ≈ | 1,7 mld ≈ | 2,3 mld ≈ | 2,3 mld ≈ | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026derivat |
| Profit operațional | 870,0 mil | 1,1 mld | 1,3 mld | 1,7 mld | 2,2 mld | 2,3 mld | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 283,0 mil | 236,0 mil | 211,0 mil | 365,0 mil | 775,0 mil | 668,0 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| EBITDA | 1,2 mld ≈ | 1,3 mld ≈ | 1,5 mld ≈ | 2,0 mld ≈ | 3,0 mld ≈ | 2,9 mld ≈ | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026derivat |
| Profit înainte de impozit | 37,0 mil | 432,0 mil | 1,9 mld | 974,0 mil | 437,0 mil | 1,1 mld | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 269,0 mil | 405,0 mil | 262,0 mil | 368,0 mil | 365,0 mil | 385,0 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| Profit net | -552,0 mil | -368,0 mil | 1,1 mld | 111,0 mil | -608,0 mil | -241,0 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Venituri − Costul vânzărilor; Profit operațional + Amortizare și depreciere.
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 192,0 mil | 469,0 mil | 445,0 mil | 539,0 mil | 674,0 mil | 431,0 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| Creanțe | 394,0 mil | 448,0 mil | 499,0 mil | 939,0 mil | 786,0 mil | 928,0 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| Active curente | 586,0 mil | 2,0 mld | 1,6 mld | 2,8 mld | 4,8 mld | 2,9 mld | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 5,1 mld | 4,8 mld | 4,7 mld | 14,2 mld | 12,6 mld | 14,2 mld | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| Fond comercial | 528,0 mil | 489,0 mil | 518,0 mil | 1,7 mld | 1,6 mld | 1,7 mld | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 2,9 mld | 2,7 mld | 2,8 mld | 3,7 mld | 2,9 mld | 3,1 mld | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| Active totale | 9,3 mld | 10,1 mld | 10,2 mld | 23,9 mld | 23,6 mld | 24,0 mld | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 505,0 mil | 605,0 mil | 781,0 mil | 1,1 mld | 994,0 mil | 1,2 mld | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| Datorii curente | 2,8 mld | 6,2 mld | 4,6 mld | 6,4 mld | 7,6 mld | 7,7 mld | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 9,9 mld | 11,5 mld | 10,5 mld | 19,8 mld | 21,4 mld | 22,0 mld | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | -572,0 mil | -1,4 mld | -361,0 mil | 4,1 mld | 2,2 mld | 2,0 mld | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 45,0 mil | — | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 16 feb. 2021verificat |
- 2023
- 3,7 mld
- 2024
- 2,9 mld
- 2025
- 3,1 mld
SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 730,0 mil | 839,0 mil | 893,0 mil | 1,1 mld | 1,7 mld | 1,6 mld | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | — | — | — | 594,0 mil | 1,4 mld | 1,6 mld | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | — | — | — | 465,0 mil ≈ | 340,0 mil ≈ | 2,0 mil ≈ | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -399,0 mil | 326,0 mil | -1,0 mld | -3,2 mld | -1,1 mld | -612,0 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -317,0 mil | -868,0 mil | -4,0 mil | 2,2 mld | -428,0 mil | -1,3 mld | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -3,2 mld
- 2024
- -1,1 mld
- 2025
- -612,0 mil
SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
Risc
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 4 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 1,7 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
27 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | -6,6 % | 0 (pe interval fix) | 23 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 24,8 % | 100 (pe interval fix) | 31 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,4x | 0 (pe interval fix) | 15 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 0,1 % | 1 (pe interval fix) | 31 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial1/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
BROOKFIELD INFRASTRUCTURE CORPORATION (BIPC). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 3,7 mld USD în 2025; creștere an/an 0,1 %; marjă netă -6,6 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- CAGR venituri 3 ani: 24,8 %
Ce o infirmă
- Marja netă: -6,6 %
- Lichiditatea curentă: 0,4x
- Randament FCF: 0,1 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Natural Gas Transmisison & Distribution (SIC 4923) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 6 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| OKEONEOK, Inc. | 55,9 mld | 13,8 | 17,9 % | 9,4 % | +55,0 % | +22 % / +29 % |
| SWXSouthwest Gas Holdings, Inc. | 6,7 mld | 12,2 | 14,1 % | — | +9,6 % | +11 % / +56 % |
| CPKChesapeake Utilities Corp | 3,4 mld | 22,6 | 9,5 % | 15,1 % | +18,1 % | +2 % / +48 % |
| CTRICenturi Holdings, Inc. | 2,1 mld | 67,1 | 4,0 % | 0,9 % | +13,1 % | −9 % / indisponibil |
| BIPCBrookfield Infrastructure Corporation | 1,7 mld | — | — | -6,6 % | +0,1 % | −16 % / +25 % |
| NEXTNextdecade Corporation | 1,7 mld | 129,9 | 292,6 % | — | indisponibil | +2 % / +25 % |
| RGCORGC Resources, Inc. | 248,3 mil | 17,8 | 11,7 % | 13,1 % | +12,6 % | +6 % / +36 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru BIPC din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 17 mar. 2026; de atunci au apărut 6-K (29 oct. 2026), 6-K (31 aug. 2026), 6-K (28 aug. 2026), 6-K (05 aug. 2026), 6-K (28 iul. 2026), 6-K (22 iul. 2026).
Pe scurt
Brookfield Infrastructure Corp (BIPC) deține active de infrastructură reglementate sau contractate: transport de gaze naturale în Brazilia, distribuție reglementată în Marea Britanie și logistică intermodală globală. Veniturile de aproximativ 3668 milioane USD în 2025 arată stabilitatea fluxurilor de numerar, ceea ce contează pentru investitorii care caută venituri previzibile.
SWOT
Puncte tari
Puncte slabe
Oportunități
- Noul model entry-exit din Brazilia ar putea atrage mai mulți expeditori pe conductele existente 1.
- Construcția conexiunilor noi în Marea Britanie și extinderea produselor complementare pot crește veniturile 1.
- Reciclarea capitalului din active stabilizate ar putea finanța achiziții cu randamente mai mari 1.
Riscuri
- Dependența de reglementaremediu
Tarifele și randamentele sunt stabilite de regulatori, iar revizuirile pot modifica veniturile 1.
- Riscul ratelor de dobândăridicat
Datoria cu rate variabile din Brazilia și costul dividendelor exchangeable pot crește cheltuielile financiare 1.
- Riscul valutarmediu
Rezultatele sunt raportate în dolari, iar cursurile de schimb au influențat negativ venitul net în 2025 1.
- Remăsurarea acțiunilor clasificate ca datoriemediu
Acțiunile exchangeable clasificate ca datorie generează pierderi contabile când prețul la bursă scade, afectând rezultatul net 1.
- Concentrarea geograficăscăzut
Majoritatea activității este în Marea Britanie și Brazilia, ceea ce expune compania la evoluțiile economice din aceste două țări 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă veniturile contractate și indexate la inflație continuă să susțină fluxurile de numerar, politica de dividend ar putea rămâne predictibilă 1.
- Extinderea bazei de active prin investiții și achiziții ar putea susține randamentul total țintit de companie 1.
- Noul cadru entry-exit din Brazilia ar putea atrage mai multă utilizare a conductelor existente 1.
Ce ar strica teza
De urmărit
- Evoluția tarifelor RAB în Brazilia după expirarea primului contract ship-or-pay2026
- Costul dobânzilor pe datoria cu rate variabile din BraziliaQ1 2027
- Utilizarea programului at the market pentru acțiuni exchangeable până la expirare2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 17 mar. 2026; de atunci au apărut 6-K (29 oct. 2026), 6-K (31 aug. 2026), 6-K (28 aug. 2026), 6-K (05 aug. 2026), 6-K (28 iul. 2026), 6-K (22 iul. 2026).
Afacerea
Compania este o filială indirectă a unui mare proprietar și operator diversificat de infrastructură, iar acțiunile sale exchangeable sunt listate la New York Stock Exchange și Toronto Stock Exchange sub simbolul BIPC 1. Activitatea este structurată în trei segmente: transport regulat de gaze naturale în Brazilia, distribuție regulată în Marea Britanie și logistică intermodală globală, toate bazate pe o bază de active reglementată sau pe contracte pe termen lung 1. Veniturile sunt în mare parte reglementate sau contractuale, ceea ce susține stabilitatea dividendului 1.
Segmente
Distribuție reglementată Marea Britanie
Este cel mai mare furnizor independent de conexiuni «ultimul kilometru», cu aproximativ 3,5 milioane de conexiuni de operare, fiind lider în vânzările de conexiuni pentru locuințe noi 1. Tarifele de conexiune sunt ajustate anual la inflație, iar veniturile nu variază semnificativ cu volumul transportat 1.
Piața în context
Activitatea principală se desfășoară în Marea Britanie și Brazilia, dar expunerea acționarilor se extinde la opt piețe prin mecanismul de schimb al acțiunilor, în segmente de utilități, transport, midstream și date 1. Cererea pentru containere este susținută de comerțul containerizat și de descentralizarea lanțurilor de aprovizionare, iar gazul natural este prezentat ca o energie eficientă și cu emisii reduse în Brazilia 1. Piața rămâne însă legată de cadrul de reglementare al fiecărei jurisdicții 1.
Tendințe
- Indexarea la inflațievânt din spate
Veniturile din Brazilia și Marea Britanie cresc odată cu inflația, ceea ce a sprijinit rezultatele din 2025 1. Dacă inflația scade, acest avantaj s-ar putea diminua.
- Creșterea dobânzilorvânt din față
Costurile cu dobânzile au crescut în 2025 din cauza ratelor variabile pe împrumuturile nerecurs din Brazilia și a dividendelor clasificate ca dobândă 1. Un mediu cu dobânzi mai mari ar putea presa marjele.
- Trecerea la regim RAB în Braziliamixt
Contractele ship-or-pay expiră treptat, iar tarifele devin bazate pe RAB între 2026 și 2031 1. Schimbarea ar putea aduce creștere, dar și incertitudine asupra veniturilor viitoare.
- Cererea pentru containeremixt
Comerțul containerizat și descentralizarea lanțurilor de aprovizionare sprijină cererea pentru containere, iar compania se bazează pe investiții disciplinate în flotă 1. Un ciclu de scădere a comerțului ar putea reduce randamentele.
Poziția concurențială
În Marea Britanie, compania concurează cu alți furnizori de conexiuni pentru contracte de construcție, deținere și operare a conexiunilor la locuințe, în șapte linii de produse 1. În logistica intermodală, concurența vine de la alți proprietari și locatori de containere, dar compania se prezintă ca cel mai mare din domeniu 1. Sursele nu identifică concurenți cu tickere specifice.
Avantajele invocate sunt cadrele de franciză și economiile de scară, care ajută la câștigarea de proiecte pentru extinderea bazei de active 1. Dacă aceste avantaje se erodează, poziția competitivă ar putea fi afectată.
- Alți furnizori independenți de conexiuni în Marea Britanie
Concurează pentru contracte de construcție și operare a conexiunilor la locuințe, conform raportului 1.
- Alți proprietari și locatori de containere intermodale
Concurează în leasing de containere pentru marii armatori, conform descrierii din raport 1.
- Operatori de conducte de gaze în Brazilia
Concurează în transportul de gaze prin regimul de autorizare și noile modele de tip entry-exit 1.
- Alți operatori de infrastructură reglementată
Concurează pentru proiecte de extindere a bazei de active, conform surselor 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Brookfield Infrastructure's 2026 Outlook: Digital Data Segment Expansion Drives GrowthYahoo Finance — News · 12 sept. 2026 · EN
Ultima știre din arhiva noastră e din 12 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 29 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport curent (emitent străin)29 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)31 aug. 2026
- Raport curent (emitent străin)28 aug. 2026
- Raport curent (emitent străin)05 aug. 2026
- Raport curent (emitent străin)28 iul. 2026
- Raport curent (emitent străin)22 iul. 2026
- Raport curent (emitent străin)24 iun. 2026
- Raport curent (emitent străin)20 mai 2026
- Raport curent (emitent străin)08 mai 2026
- Raport curent (emitent străin)27 mar. 2026
Surse
- [1] Form 20-F, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Brookfield Infrastructure Corp · 17 mar. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.