olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

ONEOK, Inc. OKE

Natural Gas Transmisison & Distribution · SIC 4923 · Verticală: Natural Gas Transmisison & Distribution (SIC 4923)

88,60USD−3,63 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

ONEOK este una dintre cele mai mari companii integrate de infrastructură energetică din America de Nord, cu o rețea de conducte de aproximativ 60.000 de mile care transportă gaz natural, LGN-uri, produse rafinate și țiței. Aproximativ 90% din câștigurile consolidate sunt bazate pe taxe, iar în 2026 compania a crescut ghidajul financiar, ceea ce o face relevantă pentru investitorii în energie din SUA.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea ONEOK, Inc. (OKE) costa 88,60 USD (−3,63 % într-o zi), cu capitalizare 55,9 mld USD, P/E 13,8 pe un EPS diluat de 6,44 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 4,79 %, beta 0,50, interval pe 52 de săptămâni 66,27–97,51 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 12,5 mld USD (+44,3 % an/an), profit net de 1,4 mld USD (+43,8 % an/an), EPS diluat 2,13 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
55,9 mld USD
acțiuni la 19 oct. 2026
P/E (TTM)
13,8
EPS diluat TTM 6,44 · TTM până la 30 sept. 2026
E/P (TTM)
7,27 %
TTM până la 30 sept. 2026
Randament dividend
4,79 %
DPS 12 luni 4,24
Beta (2 ani)
0,50
Volatilitate (1 an) 28 %
Interval 52 săpt.
66,2797,51

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
39,2
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
88,60 – 97,64
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,00 · lățimea benzii 9,7 %
SMA 50 / 200
92,73 / 88,98
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
0,32 / 0,73
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+0,0 %−1,1 %+1,1 pp—
3 luni+1,6 %−0,5 %+2,0 pp—
6 luni+3,5 %+4,4 %−0,9 pp—
De la început de an+20,5 %+12,3 %+8,2 pp—
1 an+37,8 %+13,5 %+24,2 pp+2,1 %
3 ani+32,6 %+76,4 %−43,9 pp+35,8 %
5 ani+36,9 %+63,7 %−26,8 pp—
Scădere maximă (1 an)
−12,6 %
08 sept. 2026 → 30 sept. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−45,1 %
22 nov. 2024 → 04 nov. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
+6,5 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026

Venituri
12,5 mld USD
+44,3 % an/an
Profit net
1,4 mld USD
+43,8 % an/an
EPS diluat
2,13
+43,0 % an/an
netă / operațională
10,8 % / 12,6 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Venituri7,0 mld8,0 mld7,9 mld8,6 mld9,1 mld9,6 mld12,0 mld12,5 mld
Costul vânzărilor4,5 mld5,7 mld5,4 mld6,0 mld6,4 mld7,1 mld9,2 mld9,6 mld
Profit operațional1,6 mld1,2 mld1,4 mld1,6 mld1,5 mld1,4 mld1,6 mld1,6 mld
Amortizare și depreciere344,0 mil380,0 mil368,0 mil378,0 mil388,0 mil378,0 mil387,0 mil395,0 mil
Cheltuieli cu dobânzile448,0 mil442,0 mil438,0 mil450,0 mil453,0 mil439,0 mil434,0 mil415,0 mil
Profit înainte de impozit1,3 mld888,0 mil1,1 mld1,2 mld1,3 mld1,0 mld1,3 mld1,4 mld
Impozit pe profit328,0 mil197,0 mil260,0 mil297,0 mil274,0 mil245,0 mil299,0 mil-26,0 mil
Profit net923,0 mil636,0 mil841,0 mil939,0 mil977,0 mil774,0 mil966,0 mil1,4 mld
EPS diluat1,57 ≈1,041,341,491,55 ≈1,231,532,13
Flux de numerar operațional1,6 mld904,0 mil1,5 mld ≈1,6 mld ≈1,5 mld934,0 mil2,1 mld ≈1,4 mld ≈
Investiții (capex)562,0 mil629,0 mil749,0 mil ≈804,0 mil ≈970,0 mil864,0 mil613,0 mil ≈937,0 mil ≈
Dividende plătite579,0 mil643,0 mil644,0 mil ≈648,0 mil ≈648,0 mil674,0 mil674,0 mil ≈674,0 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni159,0 mil30,0 mil0 ≈0 ≈45,0 mil———

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 18 din propriul istoric de 44 trimestre (min 11,4, mediană 19,4, max 40,2; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri12,6 mld10,2 mld8,5 mld16,5 mld22,4 mld17,7 mld21,7 mld33,6 mld
Venituri an/an+3,4 %−19,3 %−16,0 %+93,6 %+35,3 %−21,0 %+22,7 %+55,0 %
Profit net1,2 mld1,3 mld612,8 mil1,5 mld1,7 mld2,7 mld3,0 mld3,4 mld
Profit net an/an+197,0 %+11,0 %−52,1 %+144,8 %+14,8 %+54,4 %+14,1 %+11,8 %
EPS diluat2,783,071,423,353,845,485,175,42
EPS diluat an/an+115,5 %+10,4 %−53,7 %+135,9 %+14,6 %+42,7 %−5,7 %+4,8 %
netă %9,1 %12,6 %7,2 %9,1 %7,7 %15,0 %14,0 %10,1 %
Flux de numerar liber45,2 mil-1,9 mld-296,3 mil1,8 mld1,7 mld2,8 mld2,9 mld2,4 mld

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
78,0 mil USD
Datorie financiară
31,6 mld USD
Datorie netă
31,5 mld USD
Capitaluri proprii
22,6 mld USD
Active totale
66,6 mld USD
Datorie / capitaluri
1,40x
Lichiditate curentă
0,71x
ROE
15,2 %
ROA
5,2 %
Marja FCF
7,3 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
17,7 mld
2024
21,7 mld
2025
33,6 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
11,9 mld
2024
13,3 mld
2025
23,4 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Profit brut
2023
5,7 mld ≈
2024
8,4 mld ≈
2025
10,3 mld ≈

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026derivat

Profit operațional
2023
4,1 mld
2024
5,0 mld
2025
5,7 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
769,0 mil
2024
1,1 mld
2025
1,5 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

EBITDA
2023
4,8 mld ≈
2024
6,1 mld ≈
2025
7,3 mld ≈

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
866,0 mil
2024
1,4 mld
2025
1,8 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
3,5 mld
2024
4,1 mld
2025
4,5 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
838,0 mil
2024
998,0 mil
2025
1,0 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Profit net
2023
2,7 mld
2024
3,0 mld
2025
3,4 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
5,48
2024
5,17
2025
5,42

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
485,4 mil
2024
586,5 mil
2025
625,9 mil

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
3,82
2024
3,96
2025
4,12

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
338,0 mil
2024
733,0 mil
2025
78,0 mil

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Stocuri
2023
639,0 mil
2024
748,0 mil
2025
948,0 mil

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Active curente
2023
3,1 mld
2024
4,2 mld
2025
4,5 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
32,7 mld
2024
45,9 mld
2025
47,9 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Fond comercial
2023
5,0 mld
2024
8,1 mld
2025
8,1 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
1,3 mld
2024
3,0 mld
2025
2,9 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Active totale
2023
44,3 mld
2024
64,1 mld
2025
66,6 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
1,6 mld
2024
2,2 mld
2025
2,8 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
0
2024
0
2025
820,0 mil

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
21,2 mld
2024
31,0 mld
2025
30,8 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
3,5 mld
2024
4,7 mld
2025
6,4 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
16,5 mld
2024
22,1 mld
2025
22,6 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
4,4 mld
2024
4,9 mld
2025
5,6 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
1,6 mld
2024
2,0 mld
2025
3,2 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
2,8 mld ≈
2024
2,9 mld ≈
2025
2,4 mld ≈

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-6,4 mld
2024
-6,6 mld
2025
-3,8 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
2,1 mld
2024
2,1 mld
2025
-2,5 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Dividende plătite
2023
1,8 mld
2024
2,3 mld
2025
2,6 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
0
2024
159,0 mil
2025
75,0 mil

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
55,0 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
14,5 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
31,5 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
15,1 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
11,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
25,4 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
40,8 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EPS (an/an)
4,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
12,2 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
30,7 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea FCF (an/an)
-14,6 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
25,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBITDA
17,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBIT
14,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja netă
9,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja FCF
5,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Randamente

ROE
17,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROA
5,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROIC
9,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROCE
9,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (EPS)
65,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (FCF)
105,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Bilanț și datorie

Datoria netă
26,8 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Datorie netă / EBITDA
3,5x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Datorie / capital propriu
1,2x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Acoperirea dobânzilor
3,5x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
0,8x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea rapidă
0,7x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea imediată
0,0x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
5,9 mld USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Investiții (capex)
3,4 mld USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Fluxul de numerar liber
2,5 mld USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia profitului în FCF
62,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia EBITDA în numerar
77,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
12 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Zile de plată (DPO)
38 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
55,9 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
82,7 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Capitalizare / profit net TTM
13,7x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
13,8x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul profitului
7,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
2,4x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/S
1,3x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
10,8x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBIT
13,5x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/Venit
1,9x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
P/FCF
22,1x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randament FCF
4,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randamentul dividendului
4,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
4,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026

Risc

Altman Z
indisponibil
lipsesc date de intrare

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 58 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

88,60 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 55,9 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
55,9 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
13,8x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
2,4x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
10,8x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROE
17,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Marja netă
9,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
55,0 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
4,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Acoperire și prospețime

32/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 sept. 2026
Data ultimului bilanț: 30 sept. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 19 oct. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 28 oct. 2026
verificat 2908derivat 217

Scorul pe grupe

  • Bilanț și datorie17
  • Evaluare58
  • Calitate75
  • Creștere91
  • Randamente50

Interval de valoare estimat

Jos
93,67
USD pe acțiune
Mijloc
114,16
USD pe acțiune
Sus
145,19
USD pe acțiune
Preț: 88,60 USD
Prețul este sub interval
Potențial până la valoarea centrală: 28,9 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 22,4 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: ridicat · 4 metode folosite · 3 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 54,14 – 217,03 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)81,81 – 171,24 (Mijloc 114,17)
    WACC 7,9 % · FCFF de pornire 4,0 mld USD · ponderea valorii terminale în EV 78 %
    Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.
    DCF invers: creșterea de pornire implicită de preț (scade liniar spre creșterea terminală, restul ipotezelor fixe): 6,4 %
  • Colegi: EV/EBITDA107,27 – 119,14 (Mijloc 114,15)
    3 firme folosite · multiplul median 12,9x · quartile 12,3x – 13,3x
    CPK, RGCO, SWX
  • Colegi: P/E105,54 – 217,03 (Mijloc 129,96)
    4 firme folosite · multiplul median 20,2x · quartile 16,4x – 33,7x
    CPK, CTRI, RGCO, SWX
  • Dividende actualizate (DDM)54,14 – 72,81 (Mijloc 62,10)
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Natural Gas Transmisison & Distribution (SIC 4923)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 58/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate9,0 %100 (față de colegi)10 %
Marja netă · Calitate9,4 %63 (pe interval fix)6 %
Conversia profitului în FCF · Calitate62,2 %46 (pe interval fix)6 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere14,5 %100 (pe interval fix)8 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere12,2 %81 (pe interval fix)8 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie3,5x14 (pe interval fix)10 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie3,5x31 (pe interval fix)6 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie0,8x4 (pe interval fix)4 %
P/E (TTM) · Evaluare13,8x80 (față de colegi)10 %
EV/EBITDA · Evaluare10,8x38 (pe interval fix)10 %
Randament FCF · Evaluare4,5 %57 (pe interval fix)8 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente4,9 %70 (pe interval fix)6 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamente105,6 %21 (pe interval fix)4 %

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie17/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Creștere91/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate75/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente50/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Evaluare58/100 · 3/3 factori cu valoare

Memo

ONEOK, Inc. (OKE). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 33,6 mld USD în 2025; creștere an/an 55,0 %; marjă netă 9,4 %; ROE 17,9 %; datorie netă/EBITDA 3,5x.

Intervalul de valoare estimat este 93,67–145,19 USD pe acțiune (mediana a 4 metode, acord între metode: ridicat); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 114,16 USD, prețul de 88,60 USD lasă un potențial de 28,9 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 22,4 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 58/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • ROIC: 9,0 %
  • CAGR venituri 3 ani: 14,5 %
  • CAGR EPS 3 ani: 12,2 %
  • P/E (TTM): 13,8x
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 4,9 %
  • Prețul este sub intervalul de valoare estimat

Ce o infirmă

  • Datorie netă / EBITDA: 3,5x
  • Lichiditatea curentă: 0,8x
  • Rata de distribuire (FCF): 105,6 %

Față de mediana verticalei

Natural Gas Transmisison & Distribution (SIC 4923) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 6 firme

Banda de mărime nu s-a aplicat: ar fi rămas prea puține firme; verticala conține și firme mult mai mici sau mai mari.

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
13,8x
mediana verticalei 22,6x
sub mediană (−39,1 %)
EV/EBITDA
10,8x
mediana verticalei 12,9x
sub mediană (−16,3 %)
P/S
1,3x
mediana verticalei 1,5x
sub mediană (−11,7 %)
P/B
2,4x
mediana verticalei 2,0x
peste mediană (+17,4 %)
ROE
17,9 %
mediana verticalei 11,7 %
peste mediană (+53,2 %)
Marja netă
9,4 %
mediana verticalei 7,0 %
peste mediană (+35,5 %)
Marja EBIT
14,2 %
mediana verticalei 22,3 %
sub mediană (−36,4 %)
Venituri an/an
55,0 %
mediana verticalei 12,6 %
peste mediană (+335,3 %)
Datorie netă/EBITDA
3,5x
mediana verticalei 4,3x
sub mediană (−18,4 %)
Randament dividend
4,8 %
mediana verticalei 3,2 %
peste mediană (+51,4 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
OKEONEOK, Inc.55,9 mld13,817,9 %9,4 %+55,0 %+38 % / +33 %
SWXSouthwest Gas Holdings, Inc.6,7 mld12,214,1 %—+9,6 %+11 % / +56 %
CPKChesapeake Utilities Corp3,4 mld22,69,5 %15,1 %+18,1 %+2 % / +48 %
CTRICenturi Holdings, Inc.2,1 mld67,14,0 %0,9 %+13,1 %−9 % / indisponibil
BIPCBrookfield Infrastructure Corporation1,7 mld——-6,6 %+0,1 %−16 % / +24 %
NEXTNextdecade Corporation1,7 mld129,9292,6 %—indisponibil+2 % / +25 %
RGCORGC Resources, Inc.248,3 mil17,811,7 %13,1 %+12,6 %+6 % / +36 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru OKE din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
57,77
Randament total -31 % · Pe an -31 %
101,68
Randament total 20 % · Pe an 20 %
152,54
Randament total 79 % · Pe an 79 %
3 ani
67,93
Randament total -10 % · Pe an -3 %
133,37
Randament total 70 % · Pe an 19 %
217,93
Randament total 170 % · Pe an 39 %
5 ani
79,89
Randament total 15 % · Pe an 3 %
174,93
Randament total 134 % · Pe an 19 %
311,35
Randament total 300 % · Pe an 32 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 33,34
  • Marja netă± 23,34
  • Creșterea anuală a veniturilor± 17,48
  • Diluare anuală± 1,96

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 04 aug. 2026; de atunci au apărut 10-Q (28 oct. 2026), 8-K (27 oct. 2026 · rezultate).

Pe scurt

ONEOK este una dintre cele mai mari companii integrate de infrastructură energetică din America de Nord, cu o rețea de conducte de aproximativ 60.000 de mile care transportă gaz natural, LGN-uri, produse rafinate și țiței. Aproximativ 90% din câștigurile consolidate sunt bazate pe taxe 1, iar în 2026 compania a crescut ghidajul financiar, ceea ce o face relevantă pentru investitorii în energie din SUA 3.

SWOT

Puncte tari

  • Compania are o rețea integrată și greu de replicat, cu o pondere mare a veniturilor bazate pe taxe, ceea ce reduce expunerea directă la prețurile mărfurilor 1.
  • Ratingul ESG și recunoașterea de către analiștii de sustenabilitate sprijină accesul la finanțare și încrederea investitorilor 1.
  • Contractele pe termen lung cu clienți de tip investment grade oferă venituri previzibile, inclusiv prin angajamente minime de volum 2.

Puncte slabe

  • Datoria crescută după achiziții și emisiuni de obligațiuni a dus la o creștere a cheltuielilor cu dobânzile, care limitează marja de manevră financiară 1.
  • Segmentele de colectare și de LGN-uri sunt expuse riscului volumetric, deoarece depind de activitatea de foraj și de producția declinantă a sondelor 1.
  • Proiectele mari de capital implică riscuri de execuție și de calendar, iar unele, precum Medford, au fost deja reeșalonate pe faze 2.

Oportunități

  • Creșterea volumelor din Permian și construcția de noi uzine și conducte ar putea extinde baza de clienți și veniturile pe termen lung 1.
  • Terminalele de export de LGN și GPL ar putea conecta producția din SUA cu cererea internațională dacă piețele rămân favorabile 1.
  • Oportunitățile de optimizare și marketing pot capta diferențe de preț între hub-uri și regiuni, ceea ce ar putea spori câștigurile în perioade volatile 2.

Amenințări

  • O perioadă prelungită de prețuri mici la mărfuri ar putea reduce activitatea de foraj și volumele transportate prin infrastructura companiei 1.
  • Dobânzile ridicate și inflația pot crește costul capitalului și al proiectelor, afectând rentabilitatea investițiilor 1.
  • Reglementările de mediu și de siguranță și riscurile operaționale, inclusiv cele cibernetice, pot genera costuri neasigurate integral 1.

Riscuri

  • Risc volumetricridicat

    Dacă activitatea de foraj din regiunile de operare scade semnificativ, volumele de colectare și transport ar putea scădea, cu impact asupra veniturilor 1.

  • Volatilitatea prețurilor mărfurilorridicat

    Prețurile gazului, LGN-urilor și țițeiului pot fluctua puternic, ceea ce ar putea afecta câștigurile și fluxurile de numerar, mai ales unde compania nu își acoperă integral expunerea 1.

  • Îndatorare și costul capitaluluimediu

    Creșterea datoriei și a dobânzilor, inclusiv prin împrumuturi pe termen scurt și un nou credit de tip term loan, ar putea limita flexibilitatea financiară dacă condițiile de finanțare se înrăutățesc 21.

  • Riscuri operaționale și de asiguraremediu

    Incidentele de exploatare, avariile și atacurile cibernetice pot cauza pierderi care nu sunt acoperite integral de asigurări, iar primele de asigurare pot crește 1.

  • Execuția proiectelormediu

    Proiectele mari, precum uzinele și conductele noi, pot întâmpina întârzieri sau depășiri de costuri, iar calendarul lor poate fi modificat 2.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă producția de gaz și LGN-uri din Permian continuă să crească, rețeaua integrată a companiei ar putea genera volume și venituri suplimentare, în special prin proiectele noi de procesare și transport 1.
  • Ponderea mare a veniturilor din taxe și contractele pe termen lung cu clienți solizi ar putea oferi o predictibilitate a câștigurilor mai ridicată decât în alte segmente energetice 21.
  • Ghidajul financiar majorat pentru anul 2026 și dividendul în creștere arată o execuție solidă, care ar putea susține încrederea acționarilor dacă tendința se menține 32.

Ce ar strica teza

  • Dacă prețurile mărfurilor rămân scăzute o perioadă lungă, activitatea de foraj ar putea încetini, iar volumele din segmentele de colectare și procesare ar putea scădea 1.
  • Datoria crescută și cheltuielile cu dobânzile ridicate ar putea reduce capacitatea companiei de a finanța proiecte noi sau de a răscumpăra acțiuni în condiții dificile 12.
  • Dependența de producători și de infrastructura terților ar putea expune compania la întreruperi neprevăzute, care ar putea afecta volumele și veniturile în trimestrele următoare 1.

De urmărit

  • Execuția proiectului Bighorn și a extinderilor din Permian2027
  • Ghidajul de EBITDA ajustat și de profit net pentru 2026rezultatele trimestriale din 2026
  • Finalizarea conductei Greater Denver și a terminalului Texas CityQ3 2026 / early 2028

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 04 aug. 2026; de atunci au apărut 10-Q (28 oct. 2026), 8-K (27 oct. 2026 · rezultate).

Afacerea

ONEOK, Inc. (NYSE: OKE) este o companie de servicii midstream care oferă colectare, procesare, fracționare, transport, depozitare și servicii de export maritim. Compania a extins activitatea prin achiziția EnLink, finalizată în ianuarie 2025, care a fost integrată ca filială deținută integral 1. Veniturile totale pentru exercițiul 2025 au fost de 33,629 miliarde USD, iar EBITDA ajustat de 8,020 miliarde USD 1.

Strategia companiei se concentrează pe siguranță, pe o forță de muncă angajată și pe un model de afaceri sustenabil, cu menținerea unei solidități financiare și a ratingurilor de investment grade. Proiectele de capital cu randament ridicat din regiunile existente, creșterea dividendului și programul de răscumpărare de acțiuni de până la 2,0 miliarde USD sunt priorități declarate 1.

Segmente

Natural Gas Liquids

Segmentul colectează și fracționează LGN-urile în produse pure, pe care le livrează petrochimiei, distribuitorilor de propan și exportatorilor. Capacitatea de fracționare este de 1,2 MMBbl/d, iar în 2025 a fost finalizată extinderea Elk Creek, care a ridicat capacitatea din Rocky Mountain la 575 MBbl/d 1. Terminalul de export Texas City, împreună cu MPLX, este estimat la aproximativ 1,0 miliard USD pentru proiectele comune 1.

Piața în context

Piața în care operează ONEOK este legată de producția de gaz și petrol din bazinele de șist din SUA și de cererea din rafinării și din zonele de consum. Conform raportului trimestrial, tensiunile geopolitice din Orientul Mijlociu au contribuit la un mediu de prețuri volatil în prima jumătate a anului 2026, ceea ce subliniază importanța infrastructurii de energie fiabile 2.

Mediul de prețuri mai constructiv de la sfârșitul primului trimestru din 2026 a sprijinit creșterea ghidajului, dar volumele depind și de activitatea de foraj a producătorilor, care poate fi redusă la prețuri mici 31. Compania se așteaptă ca majoritatea oportunităților de creștere să nu depindă de revenirea prețurilor mărfurilor 1.

Tendințe

  • Creșterea producției din Permianvânt din spate

    Volumele de gaz și LGN-uri din Permian cresc, ceea ce a determinat ONEOK să construiască noi uzine de procesare și conducte de export. Dacă producția continuă să crească, cererea pentru aceste active ar putea susține veniturile pe termen lung 1.

  • Export de LGN și GPLvânt din spate

    Terminalul de export din Texas City și conducta MBTC sunt concepute pentru a răspunde cererii externe de gaz petrolier lichefiat, iar finalizarea lor este așteptată la începutul anului 2028 1. Succesul proiectului depinde de cererea internațională și de capacitatea de execuție.

  • Volatilitatea prețurilor la mărfurivânt din față

    Prețurile gazului, LGN-urilor și țițeiului sunt volatile și pot afecta cantitățile produse de clienți. Realizarea prețurilor mai mici ar putea reduce cererea pentru unele servicii, mai ales în segmentul de colectare și procesare 1.

  • Costuri de capital și dobânzimixt

    Dobânzile mai mari și inflația cresc costurile împrumuturilor și ale proiectelor. Creșterea cheltuielilor financiare a fost deja vizibilă în ultimii ani, ceea ce poate limita flexibilitatea financiară dacă condițiile rămân dificile 12.

Poziția concurențială

ONEOK concurează cu alte companii midstream care operează în aceleași bazine, în special în Permian și Mid-Continent, pentru contracte de colectare, procesare și transport. Sursele analizate nu identifică explicit concurenții, astfel încât rolul lor se bazează pe aria geografică a activității companiei 1.

Avantajul competitiv al ONEOK constă în rețeaua integrată și în contractele pe termen lung cu clienți cu rating ridicat, inclusiv angajamente minime de volum 2. Presiunea concurențială poate crește dacă noi surse de aprovizionare din afara regiunilor de operare sunt dirijate către alte piețe 1.

  • MPLX LP

    partener în joint venture-urile Texas City Logistics și MBTC Pipeline, dar și actor din aceleași regiuni midstream; poziția competitivă nu este detaliată în surse.

  • WhiteWater

    companie care construiește și operează conducta Eiger Express, deci concurează indirect pentru transportul gazului din Permian.

  • Enbridge Inc.

    partener în proiectul Eiger prin joint venture-ul Matterhorn, activ și în transportul de gaz din zona Permian.

  • Operatori de conducte și procesare din Permian

    sursele nu numesc concurenți specifici; astfel de operatori concurează pentru aceleași contracte de procesare și transport.

Știri și depuneri

Din presă

Ultima știre din arhiva noastră e din 08 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 28 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / ONEOK, Inc. · 24 feb. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / ONEOK, Inc. · 04 aug. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / ONEOK, Inc. · 28 apr. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.