olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Southwest Gas Holdings, Inc. SWX

Natural Gas Transmisison & Distribution · SIC 4923 · Verticală: Natural Gas Transmisison & Distribution (SIC 4923)

92,33USD−0,86 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Southwest Gas Holdings este o companie holding care distribuie gaze naturale către clienți rezidențiali, comerciali și industriali din Arizona, Nevada și California, operând ca un distribuitor reglementat. Compania s-a concentrat după deconsolidarea Centuri pe segmentul de distribuție, iar în prezent un proiect de transport major, Great Basin 2028, îi definește agenda de creștere. Aceasta are o bază de clienți de aproximativ 2,3 milioane și o marjă operațională de 1,4 miliarde USD în exercițiul 2025.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Southwest Gas Holdings, Inc. (SWX) costa 92,33 USD (−0,86 % într-o zi), cu capitalizare 6,7 mld USD, P/E 12,2 pe un EPS diluat de 7,55 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 2,71 %, beta 0,23, interval pe 52 de săptămâni 78,83–94,05 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): profit net de 42,1 mil USD, EPS diluat 0,58 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
6,7 mld USD
acțiuni la 31 iul. 2026
P/E (TTM)
12,2
EPS diluat TTM 7,55 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
8,17 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
2,71 %
DPS 12 luni 2,51
Beta (2 ani)
0,23
Volatilitate (1 an) 18 %
Interval 52 săpt.
78,8394,05

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
64,5
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
82,47 – 96,23
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,72 · lățimea benzii 15,4 %
SMA 50 / 200
87,10 / 88,37
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
2,10 / 1,72
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+11,5 %−1,1 %+12,6 pp—
3 luni+1,8 %−0,5 %+2,3 pp—
6 luni+1,7 %+4,4 %−2,7 pp—
De la început de an+15,4 %+12,3 %+3,1 pp—
1 an+12,1 %+13,5 %−1,4 pp+2,1 %
3 ani+50,1 %+76,4 %−26,3 pp+28,7 %
5 ani+29,7 %+63,7 %−33,9 pp—
Scădere maximă (1 an)
−13,5 %
30 apr. 2026 → 24 sept. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−42,6 %
24 mai 2022 → 04 mai 2023
Creștere anuală compusă (5 ani)
+5,3 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
indisponibil USD
indisponibil an/an
Profit net
42,1 mil USD
indisponibil an/an
EPS diluat
0,58
indisponibil an/an
netă / operațională
indisponibil / indisponibil

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Venituri1,1 mld———————
Costul vânzărilor644,9 mil650,0 mil528,6 mil0————
Profit operațional20,1 mil150,5 mil213,7 mil64,5 mil37,0 mil158,7 mil219,3 mil84,3 mil
Amortizare și depreciere74,2 mil82,4 mil93,7 mil68,9 mil79,1 mil89,0 mil99,6 mil77,8 mil
Cheltuieli cu dobânzile53,8 mil144,6 mil72,3 mil71,6 mil49,0 mil———
Profit înainte de impozit-17,1 mil101,7 mil168,5 mil29,2 mil3,4 mil129,8 mil184,6 mil51,6 mil
Impozit pe profit-7,9 mil14,9 mil34,2 mil29,9 mil-803,0 mii60,0 mil46,2 mil9,4 mil
Profit net289,0 mii92,5 mil113,9 mil-40,2 mil262,6 mil103,5 mil138,4 mil42,1 mil
EPS diluat0,001,28 ≈1,58-0,563,631,43 ≈1,910,58
Flux de numerar operațional304,1 mil ≈201,4 mil291,3 mil126,3 mil ≈56,9 mil ≈81,6 mil162,1 mil146,1 mil ≈
Investiții (capex)199,2 mil ≈202,9 mil163,1 mil199,3 mil207,9 mil ≈237,5 mil208,7 mil320,4 mil
Dividende plătite44,5 mil ≈44,3 mil44,5 mil44,6 mil ≈44,7 mil ≈44,7 mil44,8 mil46,7 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 3 din propriul istoric de 35 trimestre (min 11,8, mediană 20,8, max 35,7; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri2,9 mld3,1 mld3,3 mld3,7 mld5,0 mld5,4 mldindisponibilindisponibil
Venituri an/an+13,0 %+8,3 %+5,7 %+11,6 %+34,8 %+9,6 %indisponibilindisponibil
Profit net182,3 mil213,9 mil232,3 mil200,8 mil-203,3 mil150,9 mil198,8 mil439,8 mil
Profit net an/an−6,0 %+17,4 %+8,6 %−13,6 %−201,3 %indisponibil+31,8 %+121,2 %
EPS diluat3,683,944,143,39-3,102,132,766,08
EPS diluat an/an−8,9 %+7,1 %+5,1 %−18,1 %−191,4 %indisponibil+29,6 %+120,3 %
netă %6,3 %6,9 %7,0 %5,5 %-4,1 %2,8 %indisponibilindisponibil
Flux de numerar liber-237,1 mil-437,8 mil-199,0 mil-604,2 mil-452,0 mil-256,7 mil509,2 mil-251,8 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
576,6 mil USD
Datorie financiară
3,4 mld USD
Datorie netă
2,9 mld USD
Capitaluri proprii
4,0 mld USD
Active totale
10,4 mld USD
Datorie / capitaluri
0,87x
Lichiditate curentă
1,28x
ROE
11,5 %
ROA
3,9 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
5,4 mld
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 28 feb. 2024verificat

Costul vânzărilor
2023
2,6 mld
2024
2,4 mld
2025
—

SEC (XBRL)· 26 feb. 2025verificat

Profit brut
2023
2,8 mld ≈
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 28 feb. 2024derivat

Profit operațional
2023
293,0 mil
2024
406,5 mil
2025
473,9 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
295,5 mil
2024
303,1 mil
2025
330,7 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

EBITDA
2023
588,4 mil ≈
2024
709,6 mil ≈
2025
804,6 mil ≈

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
292,3 mil
2024
297,0 mil
2025
—

SEC (XBRL)· 26 feb. 2025verificat

Profit înainte de impozit
2023
169,4 mil
2024
254,1 mil
2025
330,9 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
29,4 mil
2024
33,2 mil
2025
96,0 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Profit net
2023
150,9 mil
2024
198,8 mil
2025
439,8 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
2,13
2024
2,76
2025
6,08

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
71,0 mil
2024
72,0 mil
2025
72,3 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
2,48
2024
2,48
2025
2,48

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
106,5 mil
2024
314,8 mil
2025
576,6 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Creanțe
2023
886,5 mil
2024
203,0 mil
2025
170,6 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Active curente
2023
1,9 mld
2024
1,5 mld
2025
1,2 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Fond comercial
2023
789,7 mil
2024
11,2 mil
2025
11,2 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Active totale
2023
9,3 mld
2024
12,1 mld
2025
10,4 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
346,9 mil
2024
190,9 mil
2025
225,7 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
628,5 mil
2024
680,0 mil
2025
0

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
4,6 mld
2024
3,5 mld
2025
3,4 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
1,7 mld
2024
1,8 mld
2025
929,9 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
3,3 mld
2024
3,7 mld
2025
4,0 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
509,2 mil
2024
1,4 mld
2025
556,1 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
765,9 mil
2024
846,6 mil
2025
807,9 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
-256,7 mil ≈
2024
509,2 mil ≈
2025
-251,8 mil ≈

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
151,0 mil
2024
-921,6 mil
2025
-24,8 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-700,8 mil
2024
-176,3 mil
2025
-318,3 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Dividende plătite
2023
174,6 mil
2024
177,6 mil
2025
178,5 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
9,6 %
calculat olivLawFY 2023
CAGR venituri 3 ani
18,1 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2023
CAGR venituri 5 ani
13,5 %
calculat olivLawFY 2018 → FY 2023
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
-13,4 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2023
CAGR profit net 5 ani
-3,7 %
calculat olivLawFY 2018 → FY 2023
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
-19,9 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2023
CAGR EPS 5 ani
-10,4 %
calculat olivLawFY 2018 → FY 2023
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
14,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
4,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
4,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROCE
5,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
33,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Bilanț și datorie

Datoria netă
3,2 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Datorie netă / EBITDA
3,8x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Datorie / capital propriu
0,9x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Acoperirea dobânzilor
1,5x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,1x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
0,3x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
446,7 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Investiții (capex)
974,5 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Fluxul de numerar liber
-527,8 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia profitului în FCF
-96,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia EBITDA în numerar
52,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
37 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
6,7 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
9,9 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Capitalizare / profit net TTM
12,2x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
12,2x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Randamentul profitului
8,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
1,6x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
11,8x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBIT
19,9x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-7,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randamentul dividendului
2,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
2,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026

Risc

Altman Z
indisponibil
lipsesc date de intrare

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neatractiv

Scor: 31 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

score < 40

Preț de închidere

92,33 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 6,7 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
6,7 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
12,2x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
1,6x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
11,8x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROE
14,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
9,6 %
calculat olivLawFY 2023
Randamentul dividendului
2,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Acoperire și prospețime

29/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2023
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 iul. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 05 aug. 2026
verificat 1525derivat 112

Scorul pe grupe

  • Evaluare46
  • Randamente39
  • Calitate13
  • Bilanț și datorie8
  • Creștere50

Interval de valoare estimat

Jos
93,29
USD pe acțiune
Mijloc
105,53
USD pe acțiune
Sus
110,32
USD pe acțiune
Preț: 92,33 USD
Prețul este sub interval
Potențial până la valoarea centrală: 14,3 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 12,5 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 3 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 32,59 – 254,40 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Colegi: EV/EBITDA93,29 – 110,32 (Mijloc 105,53)
    3 firme folosite · multiplul median 12,9x · quartile 11,8x – 13,3x
    CPK, OKE, RGCO
  • Colegi: P/E126,60 – 254,40 (Mijloc 152,34)
    4 firme folosite · multiplul median 20,2x · quartile 16,8x – 33,7x
    CPK, CTRI, OKE, RGCO
  • Dividende actualizate (DDM)32,59 – 43,83 (Mijloc 37,38)
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Natural Gas Transmisison & Distribution (SIC 4923)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neatractiv · Scor 31/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate4,4 %20 (față de colegi)12 %
Marja netă · Calitateindisponibilindisponibil—
Conversia profitului în FCF · Calitate-96,6 %0 (pe interval fix)7 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere18,1 %100 (pe interval fix)9 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere-19,9 %0 (pe interval fix)9 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie3,8x5 (pe interval fix)12 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie1,5x0 (pe interval fix)7 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,1x26 (pe interval fix)5 %
P/E (TTM) · Evaluare12,2x100 (față de colegi)12 %
EV/EBITDA · Evaluare11,8x30 (pe interval fix)12 %
Randament FCF · Evaluare-7,9 %0 (pe interval fix)9 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente2,7 %39 (pe interval fix)7 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie8/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Creștere50/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate13/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial39/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare46/100 · 3/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Southwest Gas Holdings, Inc. (SWX). Ultimul exercițiu complet: 2023; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 5,4 mld USD în 2023; creștere an/an 9,6 %; ROE 14,1 %; datorie netă/EBITDA 3,8x.

Intervalul de valoare estimat este 93,29–110,32 USD pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 105,53 USD, prețul de 92,33 USD lasă un potențial de 14,3 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 12,5 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 31/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: returns. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • CAGR venituri 3 ani: 18,1 %
  • P/E (TTM): 12,2x
  • Prețul este sub intervalul de valoare estimat

Ce o infirmă

  • ROIC: 4,4 %
  • Conversia profitului în FCF: -96,6 %
  • CAGR EPS 3 ani: -19,9 %
  • Datorie netă / EBITDA: 3,8x
  • Acoperirea dobânzilor: 1,5x
  • Lichiditatea curentă: 1,1x
  • EV/EBITDA: 11,8x
  • Randament FCF: -7,9 %
  • Metodele de evaluare diverg

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Marja netă, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Natural Gas Transmisison & Distribution (SIC 4923) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 6 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
12,2x
mediana verticalei 22,6x
sub mediană (−45,8 %)
EV/EBITDA
11,8x
mediana verticalei 12,9x
sub mediană (−8,8 %)
P/S
—
mediana verticalei 1,3x
P/B
1,6x
mediana verticalei 2,4x
sub mediană (−32,1 %)
ROE
14,1 %
mediana verticalei 11,7 %
peste mediană (+20,3 %)
Marja netă
—
mediana verticalei 9,4 %
Marja EBIT
—
mediana verticalei 17,3 %
Venituri an/an
9,6 %
mediana verticalei 13,1 %
sub mediană (−27,1 %)
Datorie netă/EBITDA
3,8x
mediana verticalei 4,3x
sub mediană (−10,6 %)
Randament dividend
2,7 %
mediana verticalei 4,2 %
sub mediană (−35,4 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
OKEONEOK, Inc.55,9 mld13,817,9 %9,4 %+55,0 %+22 % / +29 %
SWXSouthwest Gas Holdings, Inc.6,7 mld12,214,1 %—+9,6 %+12 % / +50 %
CPKChesapeake Utilities Corp3,4 mld22,69,5 %15,1 %+18,1 %+2 % / +48 %
CTRICenturi Holdings, Inc.2,1 mld67,14,0 %0,9 %+13,1 %−9 % / indisponibil
BIPCBrookfield Infrastructure Corporation1,7 mld——-6,6 %+0,1 %−16 % / +24 %
NEXTNextdecade Corporation1,7 mld129,9292,6 %—indisponibil+2 % / +25 %
RGCORGC Resources, Inc.248,3 mil17,811,7 %13,1 %+12,6 %+6 % / +36 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru SWX din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 05 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (04 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (04 nov. 2026).

Pe scurt

Southwest Gas Holdings este o companie holding care distribuie gaze naturale către clienți rezidențiali, comerciali și industriali din Arizona, Nevada și California, operând ca un distribuitor reglementat. Compania s-a concentrat după deconsolidarea Centuri pe segmentul de distribuție, iar în prezent un proiect de transport major, Great Basin 2028, îi definește agenda de creștere. Aceasta are o bază de clienți de aproximativ 2,3 milioane și o marjă operațională de 1,4 miliarde USD în exercițiul 2025 12.

SWOT

Puncte tari

  • Baza de clienți este mare și diversificată, cu venituri aproape complet reglementate și mecanisme care reduc efectul climei și al volumelor asupra câștigurilor 1.
  • Compania este cel mai mare distribuitor reglementat din Arizona și Nevada, ceea ce îi conferă poziție dominantă în teritoriile sale 1.
  • Bilanțul rămâne solid, cu lichiditate disponibilă ridicată și capacitate de finanțare a investițiilor 2.

Puncte slabe

  • Dependența de decizii tarifare întârziate poate limita recuperarea rapidă a investițiilor în infrastructură 1.
  • Veniturile sunt sezoniere, cu variații mari între trimestre, ceea ce face comparațiile intermediare mai puțin relevante 1.
  • Compania a avut rotație de conducere la nivel executiv în 2025, ceea ce poate încetini executarea planurilor strategice 1.

Oportunități

  • Proiectul Great Basin 2028 ar putea deschide faze suplimentare după 2029, cu interes comercial crescut 3.
  • Creșterea clienților noi și extinderea rețelei ar putea genera o creștere continuă a bazei de active reglementate 1.
  • Mecanismele de investiții accelerate, precum SIM, ar putea accelera recuperarea costurilor de siguranță 3.

Amenințări

  • Reglementările climatice și electrificarea ar putea reduce cererea de gaze naturale pe termen lung 1.
  • Inflația și costurile ridicate ale capitalului pot afecta marjele dacă tarifele nu sunt ajustate în timp util 1.
  • Dificultățile de a obține forță de muncă și materiale ar putea întârzia sau scumpi proiectul Great Basin 1.

Riscuri

  • Dependența de transportul prin conducteridicat

    Întreruperile serviciului de transport interstatal ar putea reduce aprovizionarea, mai ales în sezonul de iarnă 1.

  • Execuția proiectului Great Basin 2028ridicat

    Lipsa forței de muncă și a materialelor ar putea întârzia proiectul sau crește costurile sale peste bugetul estimat 1.

  • Întârzieri tarifaremediu

    Dacă deciziile de reglementare sunt amânate, recuperarea costurilor poate fi întârziată și afecta fluxurile de numerar 1.

  • Inflație și costuri de finanțaremediu

    Creșterea dobânzilor și a costurilor de exploatare ar putea reduce câștigurile dacă tarifele nu compensează diferența 1.

  • Riscuri climatice și incidente operaționalemediu

    Evenimentele meteo extreme sau incidentele de conductă ar putea produce pierderi de venituri și daune care depășesc asigurarea 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă proiectul Great Basin avansează conform planului, compania ar putea beneficia de o bază de active reglementate în creștere și de venituri suplimentare 3.
  • Mecanismele de decuplare și tarifele reglementate oferă o stabilitate a marjei, ceea ce sprijină previzibilitatea câștigurilor 1.
  • Eliminarea Centuri a simplificat structura companiei, iar concentrarea pe distribuție ar putea îmbunătăți claritatea operațională 1.

Ce ar strica teza

  • Dacă deciziile tarifare se întârzie sau sunt mai restrictive, recuperarea investițiilor ar putea fi mai lentă decât se așteaptă piața 1.
  • Politicile climatice ar putea reduce cererea de gaze pe termen lung, ceea ce ar limita creșterea volumelor 1.
  • Costurile proiectului de transport ar putea crește dacă lipsa de forță de muncă sau de materiale persistă 1.

De urmărit

  • Decizia finală a CPUC privind componenta de cost al capitalului din cazul tarifar din CaliforniaAugust 2026
  • Depunerea cererii FERC pentru certificatul proiectului Great Basin 2028later in 2026
  • Rezultatele cazului tarifar general din Nevada și ajustările de plan post-test2026
  • Actualizarea planului de cinci ani și eventuala revizuire a investițiilor și a ghidajuluiFebruary 2027

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 05 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (04 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (04 nov. 2026).

Afacerea

Southwest Gas Holdings, Inc. este o companie holding cu sediul în Las Vegas, al cărei operator principal, Southwest Gas, achiziționează, distribuie și transportă gaze naturale pentru clienții săi 1. După deconsolidarea Centuri în august 2025, activitatea companiei se limitează exclusiv la segmentul de distribuție a gazelor naturale 1. Compania deservește aproximativ 2.293.000 de clienți la 30 iunie 2026, repartizați în Arizona, Nevada și California 2.

Veniturile companiei depind în mare parte de marja operațională, adică veniturile din exploatare minus costul net al gazului vândut, o măsură non-GAAP folosită pentru a analiza performanța într-un mediu reglementat 1. Costul gazului este transferat clienților fără adaos prin mecanisme PGA, astfel încât fluctuațiile sale afectează veniturile, dar nu și marja 1. Sezonalitatea cererii, cu vârf în lunile de iarnă, este atenuată de structuri tarifare decuplate în toate cele trei state 1.

Tarifele sunt stabilite de comisiile de reglementare din Arizona, Nevada și California, iar FERC reglementează facilitățile de transport interstatal ale subsidiarei Great Basin 1. Compania investește constant în infrastructură pentru a susține creșterea populației și sistemul de integritate, iar investițiile de capital au ajuns la 840,2 milioane USD în 2025 1.

Segmente

Distribuție gaze naturale

Acesta este singurul segment raportabil după august 2025 și reunește operațiunile Southwest Gas, cel mai mare distribuitor reglementat de gaze din Arizona și Nevada 1. Marja operațională a segmentului a fost de 1.444,8 milioane USD în exercițiul 2025 1.

Transport interstatal (Great Basin)

Subsidiarele Southwest Gas operează două conducte interstatale reglementate, inclusiv Great Basin, care deservesc părți din Nevada și California 2. Proiectul de extindere 2028 al Great Basin este principalul element de creștere pe termen lung, cu o investiție estimată de aproximativ 2,3 miliarde USD 3.

Piața în context

Piața principală a companiei este distribuția gazelor naturale în Arizona, Nevada și California, unde Southwest Gas este cel mai mare distribuitor reglementat din Arizona și Nevada 1. Clienții rezidențiali și comerciali reprezintă peste 99% din baza de clienți 2. Creșterea bazei provine din construcții noi, iar compania a furnizat gaz unei mari majorități a locuințelor noi din marile zone metropolitane în 2025 1.

Cererea este influențată de climă, de creșterea populației și de concurența energiei electrice, care reprezintă principalul concurent în segmentul rezidențial și comercial mic 1. Din operațiunile din 2025, aproximativ 53% din marja operațională provine din Arizona, 35% din Nevada și 12% din California 1.

Tendințe

  • Proiectul Great Basin 2028vânt din spate

    Contractele ferme au crescut la aproximativ 1 Bcf pe zi, iar compania estimează o marjă anuală de 270-300 milioane USD după punerea în funcțiune, ceea ce ar putea sprijini creșterea bazei de active reglementate 3. Aprobarea FERC rămâne o condiție esențială.

  • Recuperarea investițiilor în infrastructurăvânt din spate

    Aprobarea SIM în Arizona și filtrele tarifare din Nevada permit recuperarea mai rapidă a investițiilor, dacă procesele de reglementare rămân favorabile 3. Întârzierile tarifare pot însă reduce această recuperare.

  • Costul capitalului și inflațiavânt din față

    Dobânzile ridicate și inflația cresc costurile de finanțare și de exploatare, iar dacă tarifele nu compensează aceste costuri, marjele ar putea fi afectate 1. Presiunea crește în perioade în care inflația depășește ajustările tarifare.

  • Politici climatice și electrificaremixt

    Legislația care limitează emisiile sau promovează electrificarea ar putea reduce cererea de gaze naturale sau crește costurile de conformitate, deși efectul rămâne incert 1. Standardele privind energia regenerabilă pot diminua și cererea pentru proiectele de gaz regenerabil 1.

Poziția concurențială

Principalul concurent al companiei este energia electrică, mai ales în încălzirea spațiilor și în nevoile mici ale clienților comerciali, unde alegerea echipamentului se face la instalare 1. Odată aleasă sursa de energie, clienții o păstrează de regulă pe toată durata de viață a echipamentului 1.

Southwest Gas își consolidează poziția prin relațiile cu dezvoltatorii imobiliari și cu autoritățile de reglementare, pentru a include infrastructura de gaz în noile proiecte 1. Compania este fără dependență de un număr mic de clienți majori, ceea ce reduce riscul concentrării 1.

  • Furnizori de energie electrică din zonele deservite

    Concurență directă pentru încălzire și nevoi casnice, mai ales în faza de instalare a echipamentelor noi 1.

  • Operatori de transport și alte conducte interstatale

    Concurează pentru capacitatea de transport și pentru contractele de conducte din regiune, inclusiv prin proiecte alternative 1.

  • Alți distribuitori de gaze din regiune

    Pot concura pentru extinderi de rețea și pentru aprobări tarifare în teritorii adiacente 1.

  • Operatori de depozitare și regazificare

    Oferă servicii de stocare care influențează accesul la surse de aprovizionare și flexibilitatea operațională 1.

Știri și depuneri

Din presă

Ultima știre din arhiva noastră e din 05 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 04 nov. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Southwest Gas Holdings, Inc. · 25 feb. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Southwest Gas Holdings, Inc. · 05 aug. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Southwest Gas Holdings, Inc. · 05 aug. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

Southwest Gas Holdings, Inc. (SWX): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw