olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Centuri Holdings, Inc. CTRI
Natural Gas Transmisison & Distribution · SIC 4923 · Verticală: Natural Gas Transmisison & Distribution (SIC 4923)
Centuri Holdings este o companie nord-americană de servicii de infrastructură energetică, care întreține, modernizează și extinde rețelele de distribuție a gazelor și electricității pentru utilități reglementate. Compania se află acum într-o fază de creștere accelerată, cu venituri trimestriale record în al doilea trimestru din 2026 și un portofoliu de comenzi în expansiune.
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Centuri Holdings, Inc. (CTRI) costa 20,54 USD (−6,55 % într-o zi), cu capitalizare 2,1 mld USD, P/E 67,1 pe un EPS diluat de 0,31 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 73.028,24 %, beta 1,31, interval pe 52 de săptămâni 19,07–41,80 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 962,0 mil USD (+32,9 % an/an), profit net de 6,1 mil USD (−24,3 % an/an), EPS diluat 0,06 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 48,9
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 19,03 – 21,96
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,51 · lățimea benzii 14,3 %
- SMA 50 / 200
- 20,37 / 27,28
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 0,17 / 0,02
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −0,9 % | −1,1 % | +0,2 pp | — |
| 3 luni | −7,6 % | −0,5 % | −7,2 pp | — |
| 6 luni | −50,9 % | +4,4 % | −55,3 pp | — |
| De la început de an | −18,7 % | +12,3 % | −31,0 pp | — |
| 1 an | +4,3 % | +13,5 % | −9,2 pp | +4,0 % |
| 3 ani | indisponibil | +76,4 % | indisponibil | +32,2 % |
| 5 ani | indisponibil | +63,7 % | indisponibil | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 28 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 720,1 mil | 717,1 mil | 550,1 mil | 724,1 mil | 850,0 mil | 858,6 mil | 723,2 mil | 962,0 mil |
| Costul vânzărilor | 644,3 mil | 646,0 mil | 529,8 mil | 656,3 mil | 772,1 mil | 778,1 mil | 687,4 mil | 892,8 mil |
| Profit brut | 75,8 mil | 71,1 mil | 20,3 mil | 67,8 mil | 78,0 mil | 80,5 mil | 35,8 mil | 69,1 mil |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 27,2 mil | 30,8 mil | 26,4 mil | 29,0 mil | 35,0 mil | 36,2 mil | 32,7 mil | 37,2 mil |
| Profit operațional | 41,9 mil | 33,7 mil | -12,7 mil | 32,2 mil | 36,3 mil | 37,1 mil | -4,7 mil | 24,1 mil |
| Profit înainte de impozit | 18,2 mil | 13,3 mil | -31,1 mil | 14,3 mil | 10,0 mil | 21,3 mil | -17,3 mil | 12,3 mil |
| Impozit pe profit | 21,8 mil | 2,9 mil | -13,1 mil | 6,2 mil | 7,9 mil | -9,0 mil | -7,8 mil | 6,2 mil |
| Profit net | -3,7 mil | 10,3 mil | -17,9 mil | 8,1 mil | 2,1 mil | 30,2 mil | -9,5 mil | 6,1 mil |
| EPS diluat | -0,04 | 0,12 ≈ | -0,20 | 0,09 | 0,02 | 0,32 ≈ | -0,09 | 0,06 |
| Flux de numerar operațional | 180,2 mil ≈ | 61,0 mil | 16,7 mil | -27,7 mil ≈ | 5,2 mil ≈ | 83,9 mil | -35,0 mil | 20,0 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 19,5 mil ≈ | 33,2 mil | 24,4 mil | 20,8 mil ≈ | 23,6 mil ≈ | 17,6 mil | 20,2 mil | 27,9 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 0 din propriul istoric de 5 trimestre (min 87,4, mediană 114,6, max 980,3; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 2,9 mld | 2,6 mld | 3,0 mld |
| Venituri an/an | indisponibil | −9,0 % | +13,1 % |
| Profit net | -186,2 mil | -6,7 mil | 22,4 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | -2,60 | -0,08 | 0,25 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | -6,4 % | -0,3 % | 0,8 % |
| Flux de numerar liber | 60,8 mil | 58,9 mil | -8,2 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 28 dec. 2025
- Numerar
- 126,6 mil USD
- Datorie financiară
- 737,6 mil USD
- Datorie netă
- 611,0 mil USD
- Capitaluri proprii
- 873,0 mil USD
- Active totale
- 2,4 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 0,84x
- Lichiditate curentă
- 1,78x
- ROE
- 3,1 %
- ROA
- 1,0 %
- Marja FCF
- -0,3 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 2,9 mld | 2,6 mld | 3,0 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 2,6 mld | 2,4 mld | 2,7 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Profit brut | 273,4 mil | 220,7 mil | 246,6 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 110,3 mil | 107,2 mil | 126,5 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Profit operațional | -77,6 mil | 86,8 mil | 92,8 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -175,0 mil | -3,4 mil | 14,6 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 9,5 mil | 3,5 mil | -8,1 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Profit net | -186,2 mil | -6,7 mil | 22,4 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | -2,60 | -0,08 | 0,25 | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 71,7 mil | 83,3 mil | 90,3 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 15.000,00 | — | — | SEC (XBRL)· 26 feb. 2025verificat |
- 2023
- 110,3 mil
- 2024
- 107,2 mil
- 2025
- 126,5 mil
SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat
- 2023
- 71,7 mil
- 2024
- 83,3 mil
- 2025
- 90,3 mil
SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 33,4 mil | 49,0 mil | 126,6 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Active curente | 682,9 mil | 601,4 mil | 881,4 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 545,4 mil | 511,3 mil | 466,8 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Fond comercial | 375,9 mil | 368,3 mil | 395,7 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 369,0 mil | 340,9 mil | 343,2 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Active totale | 2,2 mld | 2,1 mld | 2,4 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 116,6 mil | 125,7 mil | 193,6 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 42,6 mil | 30,0 mil | 29,5 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 1,1 mld | 843,9 mil | 708,1 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Datorii curente | 420,6 mil | 382,3 mil | 496,4 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | 1,9 mld | 1,5 mld | 1,5 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 226,0 mil † | 555,6 mil † | 873,0 mil † | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- 369,0 mil
- 2024
- 340,9 mil
- 2025
- 343,2 mil
SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 167,5 mil | 158,2 mil | 78,1 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 106,7 mil | 99,3 mil | 86,3 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 60,8 mil ≈ | 58,9 mil ≈ | -8,2 mil ≈ | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -94,9 mil | -89,4 mil | -88,2 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -103,4 mil | -52,6 mil | 88,8 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Dividende plătite | 0 | 0 | — | SEC (XBRL)· 26 feb. 2025verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -94,9 mil
- 2024
- -89,4 mil
- 2025
- -88,2 mil
SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat
- 2023
- -103,4 mil
- 2024
- -52,6 mil
- 2025
- 88,8 mil
SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
Risc
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 45,8 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 2,1 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
46 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 4,10 – 265.086,21 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: P/E4,10 – 5,81 (Mijloc 4,83)4 firme folosite · multiplul median 15,8x · quartile 13,4x – 19,0xCPK, OKE, RGCO, SWX
- Dividende actualizate (DDM)197.115,38 – 265.086,21 (Mijloc 226.102,94)
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 45,8 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 5,2 % | 40 (față de colegi) | 23 % |
| Marja netă · Calitate | 0,9 % | 6 (pe interval fix) | 14 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | -52,7 % | 0 (pe interval fix) | 14 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,8x | 85 (pe interval fix) | 9 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 67,1x | 20 (față de colegi) | 23 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | -0,7 % | 0 (pe interval fix) | 18 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial85/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate20/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare11/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Centuri Holdings, Inc. (CTRI). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-28.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 3,0 mld USD în 2025; creștere an/an 13,1 %; marjă netă 0,9 %; ROE 4,0 %.
Intervalul de valoare estimat este 98 559,74–132 546,01 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 113 053,89 USD, prețul de 20,54 USD lasă un potențial de 550 308,4 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 100,0 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 45,8 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Lichiditatea curentă: 1,8x
- Prețul este sub intervalul de valoare estimat
Ce o infirmă
- Marja netă: 0,9 %
- Conversia profitului în FCF: -52,7 %
- P/E (TTM): 67,1x
- Randament FCF: -0,7 %
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Natural Gas Transmisison & Distribution (SIC 4923) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 6 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| OKEONEOK, Inc. | 55,9 mld | 13,8 | 17,9 % | 9,4 % | +55,0 % | +22 % / +29 % |
| SWXSouthwest Gas Holdings, Inc. | 6,7 mld | 12,2 | 14,1 % | — | +9,6 % | +11 % / +56 % |
| CPKChesapeake Utilities Corp | 3,4 mld | 22,6 | 9,5 % | 15,1 % | +18,1 % | +2 % / +48 % |
| CTRICenturi Holdings, Inc. | 2,1 mld | 67,1 | 4,0 % | 0,9 % | +13,1 % | +4 % / indisponibil |
| BIPCBrookfield Infrastructure Corporation | 1,7 mld | — | — | -6,6 % | +0,1 % | −16 % / +24 % |
| NEXTNextdecade Corporation | 1,7 mld | 129,9 | 292,6 % | — | indisponibil | +2 % / +25 % |
| RGCORGC Resources, Inc. | 248,3 mil | 17,8 | 11,7 % | 13,1 % | +12,6 % | +6 % / +36 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru CTRI din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 12,31 Randament total -40 % · Pe an -40 % | 21,68 Randament total 6 % · Pe an 6 % | 32,54 Randament total 58 % · Pe an 58 % |
| 3 ani | 14,10 Randament total -31 % · Pe an -12 % | 27,73 Randament total 35 % · Pe an 11 % | 45,38 Randament total 121 % · Pe an 30 % |
| 5 ani | 16,15 Randament total -21 % · Pe an -5 % | 35,47 Randament total 73 % · Pe an 12 % | 63,30 Randament total 208 % · Pe an 25 % |
- P/E la ieșire± 6,93
- Marja netă± 4,85
- Creșterea anuală a veniturilor± 3,68
- Diluare anuală± 0,41
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Centuri Holdings este o companie nord-americană de servicii de infrastructură energetică, care întreține, modernizează și extinde rețelele de distribuție a gazelor și electricității pentru utilități reglementate. Compania se află acum într-o fază de creștere accelerată, cu venituri trimestriale record în al doilea trimestru din 2026 și un portofoliu de comenzi în expansiune 3.
SWOT
Puncte tari
- Compania are un portofoliu solid de contracte-cadru pe termen lung și o prezență extinsă în mai multe state și provincii, ceea ce oferă vizibilitate asupra cererii 1.
- Clienții sunt în mare parte utilități cu rating de investiție, ceea ce reduce riscul de neplată și susține relațiile pe termen lung 1.
- Portofoliul de comenzi și proiectele în pipeline au crescut semnificativ în 2026, indicând cerere susținută 3.
Puncte slabe
- Dependența de un număr mic de clienți mari înseamnă că pierderea unui client important ar putea afecta semnificativ rezultatele 1.
- Marjele brute sunt relativ subțiri, iar creșterea costurilor cu combustibilul a redus rentabilitatea în al doilea trimestru din 2026 3.
- Veniturile sunt sezoniere și sensibile la vreme, ceea ce face rezultatele trimestriale volatile 1.
Oportunități
- Achiziția JJ White ar putea adăuga capacități în construcții mecanice și electrice și în lucrări pentru centre de date 3.
- Consolidarea sectorului și externalizarea crescută de către utilități ar putea deschide noi contracte pe termen lung 12.
- Dacă expansiunea în segmentul U.S. Gas aduce marje mai bune, rentabilitatea ar putea crește în a doua jumătate a anului 3.
Amenințări
- Contractele-cadru pot fi reziliate de clienți cu notificare scurtă, iar clienții pot reduce volumele fără angajament minim 1.
- Presiunea competitivă din licitații ar putea forța scăderea prețurilor și a marjelor 1.
- Litigiile legate de contracte, precum cel cu orașul Chicago, pot genera reversări de venituri neprevăzute 2.
Riscuri
- Concentrarea cliențilorridicat
Un număr mic de clienți generează o parte mare a veniturilor, iar reducerea activității cu unul dintre ei ar putea avea efect semnificativ 1.
- Costuri de combustibil și forță de muncămediu
Creșterea costurilor ar putea reduce marjele dacă nu pot fi transferate clienților 23.
- Litigiul cu orașul Chicagomediu
Reversarea veniturilor legate de un contract vechi arată că disputele legale pot afecta rezultatele financiare 2.
- Sezonalitate și vremescăzut
Condițiile meteo extreme pot întârzia proiectele și modifica veniturile dintr-un trimestru în altul 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă cererea pentru modernizarea rețelelor și pentru centrele de date continuă, creșterea veniturilor și a portofoliului de comenzi ar putea susține expansiunea companiei 13.
- Achiziția JJ White și recuperarea marjelor din segmentul U.S. Gas ar putea îmbunătăți rentabilitatea pe termen mediu 3.
- Poziția de furnizor pe termen lung al utilităților, cu contracte-cadru, ar putea oferi vizibilitate asupra veniturilor viitoare 1.
Ce ar strica teza
- Marjele brute rămân sub 8%, iar creșterea costurilor cu combustibilul ar putea limita câștigurile dacă persistă 3.
- Dependența de contracte rezilabile și de câțiva clienți mari ar putea genera volatilitate semnificativă 1.
- Creșterea rapidă prin achiziții și recrutări ar putea aduce riscuri de integrare și de costuri neprevăzute 3.
De urmărit
- Realizarea ghidajului Base Gross Profit pentru 2026next 10-K
- Evoluția marjei brute în a doua jumătate a anului, față de ținta de 9% a companieiQ3 2026
- Integrarea JJ White și contribuția sa la profitul brutQ4 2026
- Raportul book-to-bill și evoluția backloguluiQ1 2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Centuri Holdings, Inc. oferă servicii de întreținere, înlocuire, retrofit și instalare pentru rețele de distribuție a electricității și gazelor naturale, precum și pentru rețele de transport la scară largă, pentru utilități din America de Nord 1. Activitatea se bazează în mare parte pe contracte-cadru de servicii pe termen lung (MSA), care reprezentau aproximativ 78% din venituri în exercițiul fiscal 2025 1. Clienții sunt în principal utilități cu rating de investiție, iar cei mai mari 20 de clienți au generat 65% din venituri în 2025 1.
Compania opereză în 97 de locații din 46 de state americane și șase provincii canadiene 1. Compania s-a desprins de Southwest Gas Holdings, care și-a vândut integral participația până în septembrie 2025, iar acțiunile sunt tranzacționate la NYSE sub simbolul CTRI 12. În noiembrie 2025 a fost achiziționată Connect, un furnizor de servicii electrice din Canada Atlantică, extinzând oferta electrică în Canada 1.
Compania nu este reglementată direct de comisiile de utilități, dar activitatea sa depinde de cheltuielile de capital ale clienților și de cerințele reglementare care le impun programe de înlocuire a infrastructurii 1. Fluctuațiile sezoniere ale vremii influențează veniturile, primul trimestru fiind de obicei cel mai slab 1.
Segmente
U.S. Gas
Segmentul U.S. Gas furnizează servicii de întreținere și înlocuire a rețelelor de gaz pentru distribuitorii locali din Statele Unite și a contribuit cu 489,5 milioane USD la veniturile celui de-al doilea trimestru din 2026 3. Segmentul a fost afectat de o reversare de 9,0 milioane USD legată de un contract vechi cu orașul Chicago 23.
Union Electric
Segmentul Union Electric oferă servicii electrice în piețele sindicalizate, incluzând lucrări industriale și mecanice, și a fost întărit prin achiziția JJ White finalizată în iulie 2026 13.
Non-Union Electric
Segmentul Non-Union Electric deservește piețele nesindicalizate cu servicii recurente de distribuție și transport urban în cadrul MSA 1.
Piața în context
Piața de servicii pentru infrastructura utilităților este descrisă ca o piață cu cerere previzibilă, nediscreționară și reglementată, în creștere datorită înlocuirii rețelelor vechi și a cererii crescânde de energie 1. Companiile precum Centuri câștigă cotă de piață pe măsură ce utilitățile reduc forța de muncă proprie și se bazează tot mai mult pe furnizori externi 12.
Piața rămâne fragmentată regional, cu numeroși furnizori mici, ceea ce oferă oportunități de consolidare, inclusiv achiziții precum JJ White 13.
Tendințe
- Cerere crescută pentru infrastructură și centre de datevânt din spate
Creșterea cererii de energie generată de inteligența artificială și de centrele de date ar putea crește volumul de lucrări pentru companie 13.
- Programe de înlocuire a conductelorvânt din spate
Programele multianuale de înlocuire a rețelelor de gaz, impuse de reglementări federale și statale, susțin cererea previzibilă pentru serviciile companiei 1.
- Creșterea costurilor cu combustibilul și forța de muncăvânt din față
Costurile mai mari ale combustibilului și ale forței de muncă au redus marja brută în trimestrul al doilea din 2026, iar efectul ar putea continua dacă nu pot fi transferate clienților 23.
- Vremea și sezonalitateamixt
Condițiile meteo severe pot întârzia proiectele, dar pot și genera lucrări de restaurare, ceea ce face veniturile imprevizibile de la o perioadă la alta 1.
Poziția concurențială
Compania activează într-un sector foarte competitiv și fragmentat, în care concurează cu numeroși furnizori regionali și locali, dar și cu câțiva competitori naționali 1. Competiția prin licitații poate exercita presiune asupra prețurilor 1.
Diferențierea companiei se bazează pe amprenta geografică, structura contractelor, orientarea spre întreținere și distribuție și lipsa expunerii la proiecte de conducte transcontinentale 1.
- Quanta Services, Inc.PWR
Furnizor național de servicii pentru infrastructura utilităților, numit de companie drept concurent 1.
- MYR Group, Inc.MYRG
Constructor de infrastructură electrică, identificat în sursă drept concurent național 1.
- MasTec, Inc.MTZ
Furnizor de infrastructură pentru energie și telecomunicații, numit ca concurent național 1.
- Primoris Services CorporationPRIM
Companie de construcții și servicii pentru utilități, menționată ca principal concurent 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Investiţie de peste 44 mil. lei pentru realizarea unei mini centuri ocolitoare a ClujuluiZiarul Financiar · 01 sept. 2026 · RO
- Producătorul de centuri de siguranţă Joyson Safety Systems vinde fabrica din Hunedoara. Activitatea se concentrează în hub-ul de la AradMoney.ro · 04 iun. 2026 · RO
Depuneri SEC
- Raport curent12 aug. 2026Schimbări în conducere · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial04 aug. 2026
- Raport curent04 aug. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent22 mai 2026Vot al acționarilor
- Raport trimestrial06 mai 2026
- Raport curent06 mai 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)06 apr. 2026
- Raport curent20 mar. 2026Schimbări în conducere · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport anual26 feb. 2026
- Raport curent25 feb. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-28 · SEC / Centuri Holdings, Inc. · 26 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-28 · SEC / Centuri Holdings, Inc. · 04 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Centuri Holdings, Inc. · 04 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.