olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Canadian Imperial Bank of Commerce CM
Commercial Banks, NEC · SIC 6029 · Verticală: Commercial Banks, NEC (SIC 6029)
CIBC este o bancă canadiană care depune la SEC un raport anual pe Formularul 40-F pentru exercițiul fiscal încheiat la 31 octombrie 2025. Documentul arată un emitent cu capital de acțiuni comune larg răspândit și cu o structură de obligațiuni subordonate, aspecte relevante pentru investitorii care urmăresc băncile canadiene listate în Statele Unite.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 02 nov. 2026, acțiunea Canadian Imperial Bank of Commerce (CM) costa 116,99 USD (+0,44 % într-o zi), cu beta 0,60, interval pe 52 de săptămâni 82,96–123,74 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 59,0
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 107,06 – 119,45
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,80 · lățimea benzii 10,9 %
- SMA 50 / 200
- 113,72 / 108,90
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 1,23 / 0,58
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +5,4 % | −2,3 % | +7,7 pp | — |
| 3 luni | −1,9 % | −0,8 % | −1,1 pp | — |
| 6 luni | +6,4 % | +4,7 % | +1,7 pp | — |
| De la început de an | +29,1 % | +10,2 % | +18,9 pp | — |
| 1 an | +41,2 % | +10,3 % | +30,9 pp | +17,0 % |
| 3 ani | +208,6 % | +73,0 % | +135,6 pp | +116,6 % |
| 5 ani | +90,4 % | +61,8 % | +28,6 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
prețul (USD) și raportarea sunt în monede diferite
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 17,8 mld | 18,6 mld | 18,7 mld | 20,0 mld | 21,8 mld | 23,3 mld | 25,6 mld | 29,1 mld |
| Venituri an/an | +9,5 % | +4,4 % | +0,7 % | +6,8 % | +9,1 % | +6,9 % | +9,7 % | +13,8 % |
| Profit net | 5,3 mld | 5,1 mld | 3,8 mld | 6,4 mld | 6,2 mld | 5,0 mld | 7,1 mld | 8,4 mld |
| Profit net an/an | +12,1 % | −3,2 % | −25,6 % | +69,6 % | −3,3 % | −19,6 % | +42,3 % | +18,5 % |
| EPS diluat | 11,65 | 11,19 | 8,22 | 6,96 | 6,68 | 5,17 | 7,28 | 8,57 |
| EPS diluat an/an | +3,6 % | −3,9 % | −26,5 % | −15,3 % | −4,0 % | −22,6 % | +40,8 % | +17,7 % |
| netă % | 29,5 % | 27,4 % | 20,2 % | 32,1 % | 28,5 % | 21,4 % | 27,8 % | 28,9 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 oct. 2025
- Numerar
- 12,4 mld CAD
- Datorie financiară
- indisponibil CAD
- Datorie netă
- indisponibil CAD
- Capitaluri proprii
- 64,4 mld CAD
- Active totale
- 1.116,9 mld CAD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- indisponibil
- ROE
- 13,7 %
- ROA
- 0,8 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (CAD)
Cont de profit și pierdere · CAD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Profit înainte de impozit | 4,9 mld | 8,3 mld | 8,0 mld | 7,0 mld | 9,2 mld | 10,9 mld | SEC (XBRL)· 04 dec. 2025verificat |
| Profit net | 3,8 mld | 6,4 mld | 6,2 mld | 5,0 mld | 7,1 mld | 8,4 mld | SEC (XBRL)· 04 dec. 2025verificat |
| EPS diluat | 8,22 | 6,96 | 6,68 | 5,17 | 7,28 | 8,57 | SEC (XBRL)· 04 dec. 2025verificat |
Bilanț · CAD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 43,5 mld | 34,6 mld | 31,5 mld | 20,8 mld | 8,6 mld | 12,4 mld | SEC (XBRL)· 04 dec. 2025verificat |
| Active totale | 769,6 mld | 837,7 mld | 943,6 mld | 975,7 mld | 1.042,0 mld | 1.116,9 mld | SEC (XBRL)· 04 dec. 2025verificat |
| Datorii totale | — | — | — | — | 983,0 mld | 1.052,5 mld | SEC (XBRL)· 04 dec. 2025verificat |
| Capital propriu | 41,3 mld | 45,8 mld | 50,4 mld | 53,2 mld | 59,0 mld | 64,4 mld | SEC (XBRL)· 04 dec. 2025verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 446,9 mil | 450,8 mil | 906,0 mil | 931,1 mil | 942,3 mil | 926,6 mil | SEC (XBRL)· 04 dec. 2025verificat |
- 2023
- 931,1 mil
- 2024
- 942,3 mil
- 2025
- 926,6 mil
SEC (XBRL)· 04 dec. 2025verificat
Fluxuri de numerar · CAD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Răscumpărări de acțiuni | — | — | 800,0 mil | — | 975,0 mil | 1,4 mld | SEC (XBRL)· 04 dec. 2025verificat |
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Piață și evaluare
Indicatori bancari
32 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 4 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 36,0 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
02 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: indisponibil
Prețul și raportarea sunt în monede diferite; indicatorii de piață sunt indisponibili.
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
36 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 36,0 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROE · Calitate | 13,7 % | 58 (față de colegi) | 44 % |
| ROA · Calitate | 0,8 % | 27 (pe interval fix) | 17 % |
| Cost / venit · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă a dobânzii (NIM) · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | 8,7 % | 72 (pe interval fix) | 22 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 10,1 % | 100 (pe interval fix) | 17 % |
| Rata creditelor neperformante · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Costul riscului · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Credite / depozite · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| P/B · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul dividendului · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
- Creștere84/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate50/100 · 2/4 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/1 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
CANADIAN IMPERIAL BANK OF COMMERCE /CAN/ (CM). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-10-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: creștere an/an 13,8 %; marjă netă 28,9 %; ROE 13,7 %.
Intervalul de valoare estimat este 70,10–105,80 CAD pe acțiune (mediana a 4 metode, acord între metode: ridicat); ipotezele sunt ilustrative. Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 36,0 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- CAGR EPS 3 ani: 8,7 %
- CAGR venituri 3 ani: 10,1 %
Ce o infirmă
- ROA: 0,8 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Cost / venit, Marja netă a dobânzii (NIM), Rata creditelor neperformante, Costul riscului, Credite / depozite, P/B, P/E (TTM), Randamentul dividendului.
Față de mediana verticalei
Commercial Banks, NEC (SIC 6029) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 20 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BCHBank of Chile | 3.820,5 mld | 3,1 | 25.665,4 % | 1.571.522,8 % | −10,7 % | +0 % / +67 % |
| HDBHdfc Bank Limited | 173,7 mld | 21,8 | 9,1 % | 30,8 % | +15,2 % | −38 % / −24 % |
| KBKB Financial Group Inc. | 40,1 mld | 13,0 | 8,3 % | 0,0 % | +17,8 % | +32 % / +178 % |
| NTBThe Bank of N.T. Butterfield & Son Limited | 2,3 mld | 10,3 | 21,4 % | 38,2 % | +4,6 % | +21 % / +103 % |
| BLXForeign Trade Bank Of Latin America, Inc. | 1,9 mld | 9,1 | 16,2 % | 67,8 % | +14,1 % | +13 % / +108 % |
| PGCPeapack Gladstone Financial Corp | 830,4 mil | 16,2 | 7,7 % | 16,4 % | +24,1 % | +73 % / +89 % |
| AVALGrupo Aval Acciones Y Valores S.A. | 30 | 0,1 | — | — | −2,4 % | +4 % / +95 % |
| LYGLloyds Banking Group plc | — | — | 10,0 % | 24,0 % | +7,9 % | −1 % / +130 % |
| INGIng Groep NV | — | — | 15,6 % | 32,4 % | +21,8 % | +21 % / +123 % |
| VBNKVersaBank | — | — | 6,1 % | 22,8 % | +11,7 % | +79 % / +177 % |
| MUFGMitsubishi UFJ Financial Group, Inc. | — | — | 9,1 % | 14,6 % | +9,5 % | +36 % / +150 % |
| BCSBarclays PLC | — | — | 9,6 % | 64,6 % | +3,7 % | −1 % / +213 % |
| TDToronto Dominion Bank | — | — | 16,9 % | 30,3 % | +18,4 % | +49 % / +105 % |
| BAPCredicorp Ltd | — | — | 16,5 % | 20,0 % | +7,0 % | +36 % / +180 % |
| SUPVGrupo Supervielle S.A. | — | — | 13,6 % | 12,2 % | −13,9 % | −46 % / +78 % |
| SANBanco Santander, S.A. | — | — | 12,8 % | — | +0,0 % | +7 % / +179 % |
| CMCanadian Imperial Bank Of Commerce | — | — | 13,7 % | 28,9 % | +13,8 % | +41 % / +209 % |
| RYRoyal Bank Of Canada | — | — | 15,3 % | 30,6 % | +16,1 % | +33 % / +126 % |
| BMOBank Of Montreal | — | — | 10,1 % | 24,0 % | +10,6 % | +37 % / +110 % |
| INTRINTER & Co, INC. | — | — | 11,1 % | 14,2 % | +34,7 % | −56 % / −23 % |
| NWGNatWest Group plc | — | — | 14,2 % | 19,3 % | +3,1 % | −6 % / +195 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru CM din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 04 dec. 2025; de atunci au apărut 6-K (02 nov. 2026), 6-K (30 oct. 2026), 6-K (29 sept. 2026), 6-K (27 aug. 2026).
Pe scurt
CIBC este o bancă canadiană care depune la SEC un raport anual pe Formularul 40-F pentru exercițiul fiscal încheiat la 31 octombrie 2025 1. Documentul arată un emitent cu capital de acțiuni comune larg răspândit și cu o structură de obligațiuni subordonate, aspecte relevante pentru investitorii care urmăresc băncile canadiene listate în Statele Unite.
SWOT
Puncte tari
- Raportare auditată cu control intern eficient și date în format XBRL, ceea ce susține transparența pentru investitorii din Statele Unite 1.
- Structură de capital diversificată, cu acțiuni ordinare și mai multe serii de acțiuni preferențiale și obligațiuni subordonate în monede diferite 1.
- Guvernanță solidă, cu comitet de audit format din membri independenți și cu experți financiari recunoscuți, potrivit declarațiilor din formular 1.
Puncte slabe
- Extrasul depus nu oferă detalii despre veniturile și profitabilitatea pe segmente, ceea ce îngreunează evaluarea independentă din această sursă 1.
- Multe informații esențiale sunt incorporate prin referință din Raportul Anual, deci o analiză completă cere consultarea altor documente 1.
- Structura de capital cu mai multe serii și monede diferite adaugă complexitate pentru investitorii care urmăresc instrumentele individuale 1.
Oportunități
- Actualizarea Codului de Conduită cu reguli privind inteligența artificială ar putea sprijini adoptarea responsabilă a noilor tehnologii în operațiuni 1.
- Alinierea la ghidurile de integritate și securitate ale autorității de reglementare ar putea consolida poziția băncii în relația cu clienții instituționali 1.
- Emiterile de obligațiuni subordonate în mai multe monede ar putea oferi acces la diverse piețe de capital, dacă condițiile sunt favorabile 1.
Amenințări
- Cerințele de reglementare în creștere, inclusiv cele privind integritatea și securitatea, ar putea mări costurile de conformitate 1.
- Schimbările condițiilor de piață ar putea modifica costul emisiunilor de capital și al obligațiunilor subordonate, afectând structura de finanțare 1.
- Riscurile legate de utilizarea inteligenței artificiale, dacă nu sunt gestionate corect, ar putea genera probleme reputaționale sau de conformitate 1.
Riscuri
- Risc de reglementare și conformitatemediu
Cerințele OSFI și ale autorităților din SUA impun standarde stricte, iar nerespectarea lor ar putea atrage sancțiuni și costuri suplimentare 1.
- Risc de piață al instrumentelor de capitalmediu
Costul și accesul la emisiunile de acțiuni preferențiale și obligațiuni LRCN ar putea fluctua în funcție de condițiile pieței de capital 1.
- Risc de raportare și control internscăzut
Orice deficiență în controlul intern asupra raportării financiare ar putea afecta încrederea investitorilor, deși sursa indică un control eficient la 31 octombrie 2025 1.
- Risc operațional și ciberneticmediu
Utilizarea crescândă a inteligenței artificiale și a sistemelor digitale ar putea expune banca la incidente de securitate și la erori operaționale 1.
- Risc de complexitate structuralăscăzut
Structura cu entități consolidate și instrumente în mai multe monede ar putea crea dificultăți de evaluare pentru investitori și supraveghetori 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Raportarea auditată cu control intern eficient și guvernanță solidă oferă o bază de transparență pentru investitorii care urmăresc banca 1.
- Structura diversificată de capital, cu mai multe instrumente și monede, ar putea sprijini flexibilitatea finanțării în medii de piață diferite 1.
- Adaptarea proactivă a codului de conduită la noile reguli privind inteligența artificială și integritatea ar putea reduce riscurile de conformitate pe termen lung 1.
Ce ar strica teza
- Lipsa detaliilor despre segmente în extrasul depus face dificilă evaluarea independentă a profitabilității, dacă nu se consultă Raportul Anual complet 1.
- Presiunea crescândă a reglementării ar putea mări costurile de conformitate și ar putea limita flexibilitatea operațională a băncii 1.
- Complexitatea structurii de capital și dependența de piețele de obligațiuni subordonate ar putea expune banca la fluctuații de cost în condiții dificile 1.
De urmărit
- Evoluția veniturilor și profitabilității pe segmente din analiza conduceriiExercițiul fiscal 2026
- Actualizările Ghidului OSFI privind integritatea și securitatea și impactul asupra costurilor2026
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 04 dec. 2025; de atunci au apărut 6-K (02 nov. 2026), 6-K (30 oct. 2026), 6-K (29 sept. 2026), 6-K (27 aug. 2026).
Afacerea
Documentul depus de CIBC este un raport anual pe Formularul 40-F, care include anexele cu situațiile financiare consolidate auditate pentru exercițiul fiscal încheiat la 31 octombrie 2025, precum și analiza și discutarea conducerii (MD&A) din Raportul Anual 2025 1. Potrivit sursei, banca are în circulație 926.610.598 de acțiuni ordinare la sfârșitul perioadei acoperite de raport 1. Compania este condusă de un președinte și director executiv, care a semnat raportul împreună cu directorul financiar senior 1.
Structura capitalului include mai multe serii de acțiuni preferențiale de clasa A, unele dintre ele deținute de o entitate consolidată, CIBC LRCN Limited Recourse Capital Trust, în legătură cu emiterea de obligațiuni de capital cu recurs limitat (LRCN), care sunt datorii subordonate 1. Aceste instrumente sunt distribuibile deținătorilor de note doar în anumite evenimente, conform documentului 1.
Din punct de vedere al guvernanței, comitetul de audit este format din cinci membri independenți, iar consiliul a stabilit că cel puțin un membru este expert financiar în sensul regulilor SEC 1. Banca a adoptat un Cod de Conduită aplicabil tuturor funcționarilor, administratorilor, angajaților și contractorilor și nu a acordat derogări în exercițiul fiscal 2025 1.
Segmente
Activitatea bancară de retail și comercială
Sursa depusă la SEC nu detaliază în acest extras veniturile pe segmente de business. Informațiile pe segmente se găsesc în analiza și discutarea conducerii din Raportul Anual 2025, incorporat prin referință în formular 1.
Operațiuni de piață de capital și gestiunea averii
Extrasul depus nu prezintă cifre separate pentru această activitate. Anexele B.3(c) și B.3(d) conțin discuția detaliată pe linii de activitate și ar trebui consultate pentru o evaluare completă 1.
Piața în context
Acțiunile CIBC sunt listate pe bursa de la New York, potrivit referinței la listările NYSE din formular 1. Raportul menționează că guvernanța băncii este comparată cu standardele NYSE pentru companiile listate, ceea ce indică o piață țintă din Statele Unite pentru investitorii străini 1.
Piața de referință a băncii este cea canadiană, unde operează ca bancă de depozit, cu obligații reglementate de autoritățile locale, dar extrasul depus nu include date comparative despre cotele de piață sau despre concurență pe această piață 1.
Tendințe
- Adoptarea unor reguli de inteligență artificială în codmixt
Codul de Conduită a fost actualizat cu un subcapitol privind utilizarea sigură și responsabilă a inteligenței artificiale, făcând referire la principiile de IA de încredere ale băncii 1. Această schimbare ar putea reduce riscurile reputaționale și de conformitate în cazul utilizării IA.
- Întărirea cadrului de integritate și securitatemixt
Codul a fost consolidat pentru a se alinia cerințelor din Ghidul OSFI privind integritatea și securitatea, ceea ce arată o presiune de reglementare crescândă asupra băncilor canadiene 1. Costurile de conformitate ar putea crește, dar cadrul poate îmbunătăți încrederea clienților și a investitorilor.
- Interesul de reglementare pentru instrumentele de capitalmixt
Emiterea de obligațiuni subordonate LRCN, în mai multe monede, și structura de acțiuni preferențiale de clasa A arată că banca folosește piețe de capital diversificate pentru a-și susține capitalul de reglementare 1. Un mediu cu rate ridicate ar putea influența costul acestor emisiuni.
- Controlul intern și raportarea digitalăvânt din spate
Banca a raportat un control intern eficient asupra raportării financiare și a depus date în format XBRL interactiv, ceea ce indică standarde ridicate de transparență 1. Extinderea cerințelor de raportare ar putea adăuga costuri administrative.
Poziția concurențială
Extrasul depus la SEC nu identifică în mod explicit concurenții băncii. Pe baza sursei, comparația cu alți emitenți trebuie făcută pe baza datelor din anexele financiare și din analiza conducerii, care nu sunt incluse integral aici 1.
Ca bancă canadiană listată la New York, CIBC se compară cu alte bănci mari din Canada și din Statele Unite care au obligații de raportare similare; sursa nu enumeră însă aceste instituții, deci nu pot fi confirmate din textul dat 1.
- Alte mari bănci canadiene
Sursa nu numește concurenții; grupul include celelalte mari bănci canadiene cu activitate similară, dar aceste nume nu apar în extrasul disponibil.
- Bănci de investiții americane
Concurența din segmentul piețelor de capital nu este detaliată în sursă, iar ticker-ele nu pot fi confirmate din textul dat.
- Bănci regionale americane
Nu sunt menționate în sursă; comparația pe piața de depozite din Statele Unite nu poate fi făcută pe baza acestui extras.
- Emitenți străini de obligațiuni subordonate
Concurența pe piața de capital de reglementare nu este descrisă în extras, deci nu sunt identificați concurenți specifici.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Repo Market Set for Volatility in Late Clearing Push, CIBC SaysBloomberg Markets · 23 oct. 2026 · EN
- CIBC Preps Up to C$1 Billion Limited Recourse Capital Note SaleBloomberg Markets · 19 oct. 2026 · EN
- CIBC (CM) Sees Expansion of Actively Managed ETF Lineup Through Asset Management ArmYahoo Finance — News · 14 sept. 2026 · EN
- CIBC Turns Bullish on Enbridge (ENB) After KKR-Apollo DealYahoo Finance — News · 07 sept. 2026 · EN
- CIBC (CM) Notches A Ninth Straight Quarter Of Double-Digit GrowthYahoo Finance — News · 28 aug. 2026 · EN
- CIBC to Offer SpaceX Access Through Canadian Depositary ReceiptBloomberg Markets · 10 iun. 2026 · EN
Ultima știre din arhiva noastră e din 23 oct. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 02 nov. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport curent (emitent străin)02 nov. 2026
- Raport curent (emitent străin)30 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)29 sept. 2026
- Raport curent (emitent străin)27 aug. 2026
- Raport curent (emitent străin)27 aug. 2026
- Raport curent (emitent străin)27 aug. 2026
- Raport curent (emitent străin)27 aug. 2026
- Raport curent (emitent străin)27 aug. 2026
- Raport curent (emitent străin)20 aug. 2026
- Raport curent (emitent străin)13 iul. 2026
Surse
- [1] Form 40-F, fiscal year ended 2025-10-31 · SEC / Canadian Imperial Bank of Commerce · 04 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.