olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Barclays PLC BCS

Commercial Banks, NEC · SIC 6029 · Verticală: Commercial Banks, NEC (SIC 6029)

23,70USD+5,80 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Barclays PLC este o bancă universală britanică ce operează cinci divizii, de la retail și corporate până la banca de investiții și cardurile co-branded din SUA. În 2025 a avut venituri de £29.1bn, în timp ce noul său plan pe trei ani pune accent pe randament mai mare și pe o mai mare pondere a activității din Regatul Unit.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Barclays PLC (BCS) costa 23,70 USD (+5,80 % într-o zi), cu beta 1,30, interval pe 52 de săptămâni 20,07–28,56 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
indisponibil
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM 0,42 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
indisponibil
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
1,30
Volatilitate (1 an) 32 %
Interval 52 săpt.
20,0728,56

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
55,1
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
21,77 – 23,53
peste banda superioară · %B 1,10 · lățimea benzii 7,8 %
SMA 50 / 200
24,30 / 24,80
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,38 / -0,59
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+0,5 %−2,0 %+2,5 pp—
3 luni−16,7 %−2,2 %−14,6 pp—
6 luni−1,3 %+4,3 %−5,6 pp—
De la început de an−6,9 %+10,6 %−17,4 pp—
1 an+12,3 %+10,5 %+1,8 pp+23,0 %
3 ani+249,6 %+73,7 %+175,9 pp+123,9 %
5 ani+124,6 %+61,7 %+62,9 pp—
Scădere maximă (1 an)
−27,1 %
03 feb. 2026 → 20 mar. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−50,0 %
14 ian. 2022 → 12 oct. 2022
Creștere anuală compusă (5 ani)
+17,6 %
S&P 500 +10,1 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

prețul (USD) și raportarea sunt în monede diferite

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri8,8 mld9,0 mld8,5 mld9,8 mld9,5 mld10,0 mld10,7 mld11,1 mld
Venituri an/anindisponibil+2,6 %−5,4 %+14,5 %−2,7 %+5,1 %+7,3 %+3,7 %
Profit net2,3 mld3,3 mld2,4 mld7,0 mld5,9 mld5,3 mld6,3 mld7,2 mld
Profit net an/anindisponibil+39,4 %−27,2 %+194,1 %−15,4 %−11,3 %+19,9 %+13,7 %
EPS diluat0,090,140,090,360,300,270,350,42
EPS diluat an/anindisponibil+53,3 %−39,0 %+314,0 %−16,3 %−9,7 %+29,4 %+21,6 %
netă %26,8 %36,4 %28,0 %71,8 %62,4 %52,7 %58,9 %64,6 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
256,5 mld GBP
Datorie financiară
indisponibil GBP
Datorie netă
indisponibil GBP
Capitaluri proprii
78,2 mld GBP
Active totale
indisponibil GBP
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
indisponibil
ROE
9,5 %
ROA
indisponibil
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (GBP)

Cont de profit și pierdere · GBP

Profit înainte de impozit
2023
6,6 mld
2024
8,1 mld
2025
9,1 mld

SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat

Profit net
2023
5,3 mld
2024
6,3 mld
2025
7,2 mld

SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
0,27
2024
0,35
2025
0,42

SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat

Bilanț · GBP

Numerar
2023
248,0 mld
2024
235,6 mld
2025
256,5 mld

SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat

Active totale
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 23 feb. 2022verificat

Datorii totale
2023
1.405,6 mld
2024
1.445,7 mld
2025
1.465,9 mld

SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
71,9 mld
2024
72,5 mld
2025
78,2 mld

SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
15,2 mld
2024
14,4 mld
2025
13,9 mld

SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · GBP

Răscumpărări de acțiuni
2023
4,8 mld
2024
4,5 mld
2025
5,6 mld

SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
3,7 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
5,4 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
5,4 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
13,7 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
6,6 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
24,7 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EPS (an/an)
21,6 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
12,4 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
37,5 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025

Profitabilitate

Marja netă
64,6 %
calculat olivLawFY 2025

Randamente

ROE
9,6 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul profitului
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

Indicatori bancari

Marja netă a dobânzii (NIM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Cost / venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
Credite / depozite
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata creditelor neperformante
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata CET1
indisponibil
lipsesc date de intrare
Costul riscului
indisponibil
lipsesc date de intrare

32 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 3 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 30,0 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

23,70 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: indisponibil

Prețul și raportarea sunt în monede diferite; indicatorii de piață sunt indisponibili.

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
9,6 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
64,6 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
3,7 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Acoperire și prospețime

9/20 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: SEC (XBRL)publicat 10 feb. 2026
verificat 228derivat 1

Scorul pe grupe

30 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Commercial Banks, NEC (SIC 6029)

    Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Date insuficiente

    Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 30,0 % din minimum 60 %

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROE · Calitate9,6 %26 (față de colegi)53 %
    ROA · Calitateindisponibilindisponibil—
    Cost / venit · Calitateindisponibilindisponibil—
    Marja netă a dobânzii (NIM) · Calitateindisponibilindisponibil—
    CAGR EPS 3 ani · Creștere12,4 %100 (pe interval fix)27 %
    CAGR venituri 3 ani · Creștere5,4 %54 (pe interval fix)20 %
    Rata creditelor neperformante · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Costul riscului · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Credite / depozite · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    P/B · Evaluareindisponibilindisponibil—
    P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randamentul dividendului · Randamenteindisponibilindisponibil—

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
    • Creștere80/100 · 2/2 factori cu valoare
    • Calitate· parțial26/100 · 1/4 factori cu valoare
    • Randamente· parțialindisponibil · 0/1 factori cu valoare
    • Evaluare· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    BARCLAYS PLC (BCS). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

    Cifre calculate din situațiile financiare: creștere an/an 3,7 %; marjă netă 64,6 %; ROE 9,6 %.

    Intervalul de valoare estimat este 3,52–5,37 GBP pe acțiune (mediana a 5 metode, acord între metode: mediu); ipotezele sunt ilustrative. Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

    Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 30,0 % din minimum 60 %).

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    • CAGR EPS 3 ani: 12,4 %

    Ce o infirmă

    • ROE: 9,6 %

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROA, Cost / venit, Marja netă a dobânzii (NIM), Rata creditelor neperformante, Costul riscului, Credite / depozite, P/B, P/E (TTM), Randamentul dividendului.

    Față de mediana verticalei

    Commercial Banks, NEC (SIC 6029) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 20 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    —
    mediana verticalei 10,1x
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    P/S
    —
    mediana verticalei 3,7x
    P/B
    —
    mediana verticalei 1,4x
    ROE
    9,6 %
    mediana verticalei 13,6 %
    sub mediană (−29,3 %)
    Marja netă
    64,6 %
    mediana verticalei 24,0 %
    peste mediană (+169,0 %)
    Marja EBIT
    —
    mediana verticalei —
    Venituri an/an
    3,7 %
    mediana verticalei 11,1 %
    sub mediană (−66,4 %)
    Datorie netă/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    Randament dividend
    —
    mediana verticalei 1,1 %

    Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    BCHBank of Chile3.989,2 mld3,225.665,4 %1.571.522,8 %−10,7 %+5 % / +74 %
    HDBHdfc Bank Limited186,2 mld23,49,1 %30,8 %+15,2 %−34 % / −19 %
    KBKB Financial Group Inc.41,2 mld13,48,3 %0,0 %+17,8 %+35 % / +185 %
    NTBThe Bank of N.T. Butterfield & Son Limited2,2 mld10,121,4 %38,2 %+4,6 %+19 % / +100 %
    BLXForeign Trade Bank Of Latin America, Inc.1,9 mld9,216,2 %67,8 %+14,1 %+14 % / +110 %
    PGCPeapack Gladstone Financial Corp839,4 mil16,47,7 %16,4 %+24,1 %+75 % / +91 %
    AVALGrupo Aval Acciones Y Valores S.A.300,1——−2,4 %+3 % / +93 %
    BMOBank Of Montreal——10,1 %24,0 %+10,6 %+41 % / +116 %
    SUPVGrupo Supervielle S.A.——13,6 %12,2 %−13,9 %−48 % / +73 %
    CMCanadian Imperial Bank Of Commerce——13,7 %28,9 %+13,8 %+39 % / +190 %
    BAPCredicorp Ltd——16,5 %20,0 %+7,0 %+40 % / +186 %
    VBNKVersaBank——6,1 %22,8 %+11,7 %+90 % / +193 %
    LYGLloyds Banking Group plc——10,0 %24,0 %+7,9 %+3 % / +141 %
    NWGNatWest Group plc——14,2 %19,3 %+3,1 %−1 % / +209 %
    TDToronto Dominion Bank——16,9 %30,3 %+18,4 %+53 % / +110 %
    INTRINTER & Co, INC.——11,1 %14,2 %+34,7 %−56 % / −25 %
    SANBanco Santander, S.A.——12,8 %—+0,0 %+12 % / +194 %
    MUFGMitsubishi UFJ Financial Group, Inc.——9,1 %14,6 %+9,5 %+39 % / +156 %
    INGIng Groep NV——15,6 %32,4 %+21,8 %+27 % / +133 %
    BCSBarclays PLC——9,6 %64,6 %+3,7 %+12 % / +250 %
    RYRoyal Bank Of Canada——15,3 %30,6 %+16,1 %+36 % / +132 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru BCS din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 10 feb. 2026; de atunci au apărut 6-K (03 nov. 2026), 6-K (02 nov. 2026), 6-K (23 oct. 2026), 6-K (22 oct. 2026).

    Pe scurt

    Barclays PLC este o bancă universală britanică ce operează cinci divizii, de la retail și corporate până la banca de investiții și cardurile co-branded din SUA. În 2025 a avut venituri de £29.1bn, în timp ce noul său plan pe trei ani pune accent pe randament mai mare și pe o mai mare pondere a activității din Regatul Unit 1.

    SWOT

    Puncte tari

    • Banca are o bază diversificată de venituri, cu cinci divizii și o prezență puternică în Regatul Unit 1.
    • Brandul și rețeaua de clienți susțin atragerea și păstrarea clienților pe termen lung 1.
    • Investment Bank este un jucător de top, cu poziții bune în cercetare și în piețele de capital 1.

    Puncte slabe

    • Rentabilitatea Investment Bank rămâne sub nivelul diviziilor de retail și wealth management 1.
    • Costurile operaționale și legacy-ul tehnologic cer investiții continue pentru simplificare 1.
    • Dependența de activitatea de trading face veniturile mai sensibile la volatilitatea pieței 1.

    Oportunități

    • Creșterea creditării în Regatul Unit și integrarea Tesco Bank ar putea deschide noi surse de venit 1.
    • Extinderea în Orientul Mijlociu și Asia poate crește activitatea de wealth management 1.
    • Inteligența artificială poate reduce costurile și îmbunătăți experiența clienților 1.

    Amenințări

    • Tensiunile geopolitice și protecționismul pot reduce volumele de tranzacționare internaționale 1.
    • Amplificarea amenințărilor cibernetice ridică riscul operațional și de reputație 1.
    • Divergența de reglementare între jurisdicții poate complica operațiunile transfrontaliere 1.

    Riscuri

    • Riscul de creditmediu

      Pierderile din credite pot crește dacă economia încetinește, iar banca precizează că urmărește o rată de pierderi sub nivelul de risc acceptat 1.

    • Riscul de piațăridicat

      Volatilitatea pieței poate afecta rezultatele Investment Bank în perioade de instabilitate 1.

    • Riscul ciberneticridicat

      Creșterea amenințărilor cibernetice poate afecta sistemele și încrederea clienților 1.

    • Riscul de reglementaremediu

      Implementarea regulilor de capital și divergența reglementară pot modifica cerințele de capital 1.

    • Riscul de execuțiemediu

      Planul de simplificare și integrarea Tesco Bank depind de execuție operațională și de reducerea costurilor 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă obiectivele de rentabilitate ale planului pe trei ani se realizează, banca ar putea câștiga din tranziția spre venituri mai stabile și din activitatea din Regatul Unit 1.
    • Divizia de wealth management arată o rentabilitate foarte ridicată, ceea ce ar putea sprijini creșterea veniturilor din comisioane 1.
    • Investițiile în tehnologie și AI ar putea reduce costurile și crește eficiența operațională 1.

    Ce ar strica teza

    • Dacă volatilitatea pieței rămâne ridicată, veniturile din Investment Bank ar putea fi inegale 1.
    • Dacă riscurile de credit cresc odată cu încetinirea economică, costurile cu provizioanele ar putea reduce profitul 1.
    • Amânarea regulilor de capital și complexitatea reglementară pot încetini progresul către țintele stabilite 1.

    De urmărit

    • Progresul spre ținta de rentabilitate a capitalului tangibil pentru 20262026
    • Evoluția RWA în Investment Bank față de ținta de 20282028

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 10 feb. 2026; de atunci au apărut 6-K (03 nov. 2026), 6-K (02 nov. 2026), 6-K (23 oct. 2026), 6-K (22 oct. 2026).

    Afacerea

    Barclays își descrie modelul drept unul bancar universal, care leagă între ele activitățile de creditare, economisire, investiții și plăți. Grupul este organizat în cinci zone de business: Barclays UK, Barclays UK Corporate Bank, Barclays Private Bank and Wealth Management, Barclays Investment Bank și Barclays US Consumer Bank 1. Scopul declarat este o bancă mai simplă, mai bine executată și mai echilibrată în distribuția capitalului, cu ținte stabilite până în 2028 1.

    Segmente

    Private Bank and Wealth Management

    Divizia PBWM a avut o rentabilitate a capitalului propriu de 24.3% în 2025, susținută de activitatea digitală Smart Investor și de extinderea în Orientul Mijlociu și Asia 1.

    Tendințe

    • Tensiuni geopolitice și protecționismvânt din față

      Conflictele geopolitice și creșterea protecționismului pot modifica fluxurile comerciale și cererea de finanțare, ceea ce ar putea afecta veniturile din investment banking 1.

    • Adoptarea AIvânt din spate

      Banca investește în AI pentru servicii clienți, productivitate și dezvoltare software, iar partenerii tehnologici includ Amazon Web Services și Microsoft 1. Dacă aceste investiții reduc costurile, ele ar putea sprijini obiectivul de cost-venit 1.

    • Interes pentru active digitale și investițiimixt

      Creșterea interesului pentru investiții digitale și crypto poate sprijini atragerea clienților în platformele de investiții, dar presupune și riscuri noi de conformitate 1.

    Poziția concurențială

    În investment banking, Barclays spune că se află pe locul șase printre băncile de investiții, în competiție cu mari bănci americane și europene 1. În retail și carduri, concurența vine atât din bănci tradiționale, cât și din emitenți de carduri co-branded 1.

    • JPMorgan ChaseJPM

      Menționată printre băncile de referință din analiza Barclays pentru Global Markets și Investment Banking 1.

    • Goldman SachsGS

      Inclusă în grupul de pari folosit de Barclays pentru comparația în Global Markets 1.

    • Morgan StanleyMS

      Menționată în grupul de pari al băncii pentru piețele de capital și advisory 1.

    • UBS

      Bancă europeană inclusă în grupul de referință al Barclays pentru investment banking 1.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Surse

    1. [1] Form 20-F, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Barclays PLC · 10 feb. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    Barclays PLC (BCS): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw