olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Morgan Stanley MS
Security Brokers, Dealers & Flotation Companies · SIC 6211 · Verticală: Security Brokers, Dealers & Flotation Companies (SIC 6211)
Morgan Stanley este un grup global de servicii financiare care oferă bancă de investiții, tranzacționare, gestiunea averilor și gestiunea investițiilor pentru guverne, instituții și persoane fizice. În trimestrul trei din 2026 a raportat venituri nete de 20,3 miliarde de dolari, iar rentabilitatea capitalului tangibil a fost de 22,6%, ceea ce arată că modelul său integrat rămâne solid.
La închiderea din 03 nov. 2026, acțiunea Morgan Stanley (MS) costa 186,09 USD (+0,19 % într-o zi), cu capitalizare 292,3 mld USD, P/E 14,9 pe un EPS diluat de 12,46 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 2,15 %, beta 1,41, interval pe 52 de săptămâni 154,37–228,55 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): profit net de 5,6 mld USD (+57,7 % an/an), EPS diluat 3,46 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 46,0
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 177,73 – 192,67
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,56 · lățimea benzii 8,1 %
- SMA 50 / 200
- 196,94 / 194,29
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -2,62 / -3,80
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −2,2 % | −2,0 % | −0,2 pp | — |
| 3 luni | −14,3 % | −2,2 % | −12,1 pp | — |
| 6 luni | −1,7 % | +4,3 % | −5,9 pp | — |
| De la început de an | +4,8 % | +10,6 % | −5,7 pp | — |
| 1 an | +13,7 % | +10,5 % | +3,2 pp | −16,4 % |
| 3 ani | +144,0 % | +73,7 % | +70,4 pp | +54,2 % |
| 5 ani | +86,5 % | +61,7 % | +24,8 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Amortizare și depreciere | 1,3 mld ≈ | 1,6 mld | 865,0 mil | 1,3 mld ≈ | 1,3 mld ≈ | 1,1 mld | 714,0 mil | 1,2 mld ≈ |
| Profit înainte de impozit | 4,2 mld | 4,9 mld | 5,5 mld | 4,6 mld | 6,0 mld | 5,8 mld | 7,0 mld | 7,3 mld |
| Impozit pe profit | 995,0 mil | 1,2 mld | 1,2 mld | 1,0 mld | 1,4 mld | 1,3 mld | 1,4 mld | 1,7 mld |
| Profit net | 3,2 mld | 3,7 mld | 4,3 mld | 3,5 mld | 4,6 mld | 4,4 mld | 5,6 mld | 5,6 mld |
| EPS diluat | 1,88 | 2,31 ≈ | 2,60 | 2,13 | 2,80 | 2,77 ≈ | 3,43 | 3,46 |
| Flux de numerar operațional | -17,3 mld ≈ | 11,8 mld | -24,0 mld | 11,8 mld ≈ | -3,3 mld ≈ | -2,4 mld | -7,1 mld | -2,7 mld ≈ |
| Dividende plătite | 1,6 mld ≈ | 1,6 mld | 1,6 mld | 1,6 mld ≈ | 1,7 mld ≈ | 1,7 mld | 1,7 mld | 1,7 mld ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 74 din propriul istoric de 43 trimestre (min 7,1, mediană 12,7, max 17,8; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Venituri an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Profit net | 8,7 mld | 9,0 mld | 11,0 mld | 15,0 mld | 11,0 mld | 9,1 mld | 13,4 mld | 16,9 mld |
| Profit net an/an | +43,2 % | +3,4 % | +21,6 % | +36,7 % | −26,6 % | −17,6 % | +47,4 % | +25,9 % |
| EPS diluat | 4,73 | 5,19 | 6,46 | 8,03 | 6,15 | 5,18 | 7,95 | 10,21 |
| EPS diluat an/an | +54,1 % | +9,7 % | +24,5 % | +24,3 % | −23,4 % | −15,8 % | +53,5 % | +28,4 % |
| netă % | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 111,7 mld USD
- Datorie financiară
- 341,7 mld USD
- Datorie netă
- 230,0 mld USD
- Capitaluri proprii
- 112,7 mld USD
- Active totale
- 1.420,3 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 3,03x
- Lichiditate curentă
- indisponibil
- ROE
- 15,5 %
- ROA
- 1,3 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Amortizare și depreciere | 3,8 mld | 4,2 mld | 4,0 mld | 4,3 mld | 5,2 mld | 4,7 mld | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 3,8 mld | 1,4 mld | 12,3 mld | 42,1 mld | — | — | SEC (XBRL)· 22 feb. 2024verificat |
| Profit înainte de impozit | 14,4 mld | 19,7 mld | 14,1 mld | 11,8 mld | 17,6 mld | 22,0 mld | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 3,2 mld | 4,5 mld | 2,9 mld | 2,6 mld | 4,1 mld | 4,9 mld | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Profit net | 11,0 mld | 15,0 mld | 11,0 mld | 9,1 mld | 13,4 mld | 16,9 mld | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | 6,46 | 8,03 | 6,15 | 5,18 | 7,95 | 10,21 | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 1,6 mld | 1,8 mld | 1,7 mld | 1,6 mld | 1,6 mld | 1,6 mld | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 1,40 | 2,10 | 2,95 | 3,25 | 3,55 | 3,85 | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
- 2023
- 1,6 mld
- 2024
- 1,6 mld
- 2025
- 1,6 mld
SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 105,7 mld | 127,7 mld | 128,1 mld | 89,2 mld | 105,4 mld | 111,7 mld | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Fond comercial | 11,6 mld | 16,8 mld | 16,7 mld | 16,7 mld | 16,7 mld | 16,7 mld | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 5,0 mld | 8,4 mld | 7,6 mld | 7,1 mld | 6,5 mld | 6,0 mld | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Active totale | 1.115,9 mld | 1.188,1 mld | 1.180,2 mld | 1.193,7 mld | 1.215,1 mld | 1.420,3 mld | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 24,2 mld | — | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 24 feb. 2022verificat |
| Datorie pe termen lung | 213,4 mld | 227,4 mld | 233,9 mld | 260,5 mld | 284,3 mld | 341,7 mld | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | 1.012,7 mld | 1.081,5 mld | 1.079,0 mld | 1.093,7 mld | 1.109,6 mld | 1.307,6 mld | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 103,1 mld | 106,6 mld | 101,2 mld | 100,0 mld | 105,4 mld | 112,7 mld | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
- 2023
- 7,1 mld
- 2024
- 6,5 mld
- 2025
- 6,0 mld
SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -25,2 mld | 34,0 mld | -6,4 mld | -33,5 mld | 1,4 mld | -17,9 mld | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din investiții | -37,9 mld | -49,9 mld | -11,6 mld | -3,1 mld | -29,5 mld | -46,8 mld | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 83,8 mld | 41,5 mld | 22,7 mld | -2,7 mld | 46,8 mld | 67,8 mld | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Dividende plătite | 2,7 mld | 4,2 mld | 5,4 mld | 5,8 mld | 6,1 mld | 6,6 mld | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
- 2023
- -3,1 mld
- 2024
- -29,5 mld
- 2025
- -46,8 mld
SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 4 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
03 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 292,3 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
33 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 50,59 – 243,27 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: P/E130,22 – 243,27 (Mijloc 175,41)17 firme folosite · multiplul median 14,1x · quartile 10,4x – 19,5xBLK, COHN, ETOR, HOOD, IBKR, JEF, MIAX, MKTX, OPY, PIPR, RJF, SCHW, SEIC, SF, TIGR, VIRT, WT
- Dividende actualizate (DDM)50,59 – 68,04 (Mijloc 58,03)
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 2,1 % | 17 (pe interval fix) | 25 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | 9,2 % | 61 (pe interval fix) | 25 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| P/E (TTM) · Evaluare | 14,9x | 53 (față de colegi) | 31 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 2,3 % | 33 (pe interval fix) | 19 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
- Creștere39/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial33/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial53/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
MORGAN STANLEY (MS). Ultimul exercițiu complet: 2014; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: creștere an/an 5,5 %; ROE 18,0 %.
Intervalul de valoare estimat este 90,41–155,65 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 116,72 USD, prețul de 186,09 USD lasă un potențial de -37,3 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -59,4 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Ce o infirmă
- CAGR venituri 3 ani: 2,1 %
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Marja netă, Conversia profitului în FCF, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, Lichiditatea curentă, EV/EBITDA, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Security Brokers, Dealers & Flotation Companies (SIC 6211) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 29 firme
Banda de mărime nu s-a aplicat: ar fi rămas prea puține firme; verticala conține și firme mult mai mici sau mai mari.
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| MSMorgan Stanley | 292,3 mld | 14,9 | 18,0 % | — | indisponibil | +14 % / +144 % |
| BLKBlackRock, Inc. | 179,9 mld | 28,0 | 12,3 % | 24,1 % | +89,3 % | +11 % / +55 % |
| SCHWSchwab Charles Corp | 154,4 mld | 16,1 | 20,3 % | 38,8 % | +22,0 % | −4 % / +46 % |
| RJFRaymond James Financial, Inc. | 31,1 mld | 14,1 | 18,5 % | 13,6 % | +6,6 % | +3 % / +54 % |
| SEICSei Investments Company | 12,9 mld | 18,9 | 28,9 % | 28,1 % | +8,1 % | +34 % / +85 % |
| FRHCFreedom Holding Corp. | 11,9 mld | 73,8 | 11,2 % | 6,5 % | +9,3 % | +42 % / +129 % |
| JEFJefferies Financial Group Inc. | 10,5 mld | 11,5 | 8,6 % | 7,5 % | +2,9 % | −11 % / +44 % |
| MKTXMarketaxess Holdings Inc | 5,8 mld | 19,5 | 23,3 % | 35,2 % | +3,6 % | +1 % / −31 % |
| SFStifel Financial Corp | 5,1 mld | 10,3 | 16,4 % | 14,3 % | +6,7 % | −10 % / +79 % |
| IBKRInteractive Brokers Group, Inc. | 5,0 mld | 17,1 | 91,3 % | 179,4 % | +23,4 % | +20 % / +300 % |
| PIPRPiper Sandler Companies | 5,0 mld | 6,0 | 23,6 % | 14,5 % | +24,3 % | −16 % / +82 % |
| MIAXMiami International Holdings, Inc. | 3,5 mld | 12,5 | 28,9 % | 19,8 % | +19,6 % | −23 % / indisponibil |
| WTWisdomTree, Inc. | 3,0 mld | 38,2 | 18,7 % | 13,3 % | +15,4 % | +81 % / +208 % |
| JSMNavient Corporation | 1,5 mld | — | -2,0 % | — | −15,6 % | −21 % / −19 % |
| MTCMmtec, Inc. | 534,8 mil | — | -272,7 % | -6.944,3 % | −56,8 % | +97 % / −42 % |
| SIEBSiebert Financial Corp. | 75,2 mil | — | -1,3 % | -1,1 % | +12,3 % | −43 % / −3 % |
| DOMHDominari Holdings Inc. | 39,8 mil | — | -315,4 % | -51,6 % | +487,0 % | −65 % / −28 % |
| LGHLLion Group Holding Ltd. | 34,3 mil | — | -27,4 % | -52,8 % | indisponibil | −100 % / −100 % |
| COHNCohen & Co Inc. | 33,0 mil | 1,9 | 33,3 % | 5,6 % | +246,2 % | −33 % / +66 % |
| AXGSolowin Holdings, Ltd. | 26,5 mil | — | -88,9 % | -47,4 % | +895,0 % | −53 % / −38 % |
| GLXYGalaxy Digital Inc. | 1,4 mii | — | -16,7 % | -0,5 % | +41,8 % | −47 % / indisponibil |
| HOODRobinhood Markets, Inc. | 0 | 40,3 | 21,3 % | 39,0 % | +51,6 % | −32 % / +893 % |
| VIRTVirtu Financial, Inc. | — | 8,7 | 33,6 % | 13,5 % | +26,2 % | +48 % / +195 % |
| TIGRUp Fintech Holding Limited | — | 63,7 | 22,6 % | 28,0 % | +56,3 % | −55 % / −11 % |
| FUTUFutu Holdings Ltd | 0 | 75,9 | 33,3 % | 49,6 % | +67,8 % | −42 % / +82 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru MS din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Morgan Stanley este un grup global de servicii financiare care oferă bancă de investiții, tranzacționare, gestiunea averilor și gestiunea investițiilor pentru guverne, instituții și persoane fizice. În trimestrul trei din 2026 a raportat venituri nete de 20,3 miliarde de dolari, iar rentabilitatea capitalului tangibil a fost de 22,6%, ceea ce arată că modelul său integrat rămâne solid 2.
SWOT
Puncte tari
- Platforma integrată, care conectează bancă de investiții, gestiunea averilor și gestiunea investițiilor, oferă diversificare și acces la un volum mare de active ale clienților 12.
- Rentabilitatea ridicată a capitalului tangibil și o poziție de capital solidă indică disciplină financiară și capacitate de investiții 2.
- Prezența globală în multe centre financiare și o bază largă de angajați oferă avantaje de reputație și de acces la clienți 1.
Puncte slabe
- Veniturile din tranzacționare și din bancă de investiții pot fi volatile, iar activitatea depinde de condițiile pieței 2.
- Costurile de conformitate și restricțiile de reglementare pot reduce flexibilitatea în anumite activități față de concurenții mai puțin reglementați 1.
- Cheltuielile tehnologice și de remunerare cresc odată cu veniturile, ceea ce poate limita marjele dacă creșterea încetinește 2.
Oportunități
- Creșterea fluxurilor nete în gestiunea averilor ar putea extinde veniturile recurente din comisioane 2.
- Activitatea de bancă de investiții poate beneficia de revenirea ofertelor publice și a fuziunilor, dacă condițiile de piață se îmbunătățesc 2.
- Noile tehnologii, inclusiv tokenizarea, ar putea crea produse noi pentru clienți instituționali și de retail 1.
Amenințări
- Concurența din partea firmelor digitale și a platformelor tehnologice poate exercita presiune asupra prețurilor și a cotei de piață 1.
- Modificările regulilor de capital și de lichiditate ar putea afecta costul operațiunilor și capacitatea de distribuire a capitalului 1.
- Tranzacționarea electronică și automatizarea pot reduce veniturile din activitățile tradiționale de tranzacționare 1.
Riscuri
- Risc de reglementareridicat
Firma este supusă unei supravegheri extinse din partea autorităților din SUA și din alte țări, iar schimbările de reglementare pot modifica modelul de activitate 1.
- Risc de concurență pe prețurimediu
Presiunea asupra comisioanelor și apariția unor concurenți digitali pot reduce veniturile în anumite segmente 1.
- Risc de piață și de creditmediu
Veniturile din tranzacționare și creditele acordate pot fi afectate de volatilitatea pieței și de deteriorarea calității portofoliului, așa cum arată provizioanele pentru pierderi din credite din trimestrul trei 2.
- Risc tehnologic și ciberneticmediu
Dependența de sisteme tehnologice complexe și cerințele de protecție a datelor pot genera incidente operaționale sau costuri suplimentare 1.
- Risc de talentscăzut
Atragerea și păstrarea angajaților calificați depind de competitivitatea remunerării, iar costurile de personal pot crește odată cu veniturile 12.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă fluxurile de active în gestiunea averilor și activitatea de bancă de investiții continuă să crească, veniturile recurente și rentabilitatea ar putea rămâne solide 2.
- Platforma integrată, cu poziție de capital puternică, poate permite firmei să profite de noile oportunități din piețele globale 12.
- Disciplina de cheltuieli, vizibilă în eficiența operațională raportată, ar putea susține marjele chiar și într-un mediu competitiv 2.
Ce ar strica teza
- Dacă concurența din partea platformelor digitale și a firmelor tehnologice se intensifică, presiunea asupra prețurilor ar putea reduce veniturile din anumite activități 1.
- Veniturile din tranzacționare sunt sensibile la condițiile de piață, iar o perioadă de volatilitate scăzută ar putea încetini activitatea 2.
- Schimbările de reglementare privind capitalul și lichiditatea pot crește costurile și pot limita flexibilitatea în distribuirea capitalului 1.
De urmărit
- Evoluția veniturilor din gestiunea averilor și a fluxurilor nete de activeQ4 2026
- Dezvoltarea veniturilor din tranzacționare și din bancă de investițiiQ4 2026
- Modificările regulilor privind capitalul și lichiditatea bancară2027
- Depunerea următorului plan de rezoluție, prevăzut pentru iulie 20272027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Morgan Stanley se prezintă ca o firmă globală de servicii financiare care, prin filialele și afiliații săi, consiliază, originează, tranzacționează, administrează și distribuie capital pentru guverne, instituții și persoane fizice 1. Este holding financiar, reglementat de Federal Reserve, iar activitatea este organizată în trei segmente: Institutional Securities, Wealth Management și Investment Management 1. Compania are sediul în zona New York și birouri principale la Londra, Frankfurt, Tokyo și Hong Kong 1.
La 31 decembrie 2025 grupul avea aproximativ 83 de mii de angajați în 42 de țări, ceea ce arată amploarea operațiunilor sale globale 1. Cultura internă, descrisă ca rigoare, modestie și parteneriat, este prezentată ca o parte centrală a strategiei, alături de finanțe solide și creștere 1. Dacă aceste direcții se mențin, compania ar putea continua să își extindă platforma integrată pentru clienți.
Morgan Stanley este supusă unei supravegheri consolidate extinse, inclusiv reguli privind capitalul, lichiditatea și planificarea rezoluției, ceea ce îi influențează structura și ritmul de creștere 1. Comunicarea trimestrială a firmei subliniază și angajamentul față de dividende și răscumpărări de acțiuni, în limitele acestor cerințe 2.
Segmente
Wealth Management
Segmentul a înregistrat venituri nete record de 9,1 miliarde de dolari în trimestrul trei din 2026, cu venituri din administrarea activelor, venituri din dobânzi nete și tranzacții 2. Fluxurile nete de active noi au fost de 232,4 miliarde de dolari, o parte importantă fiind legată de fluxuri asociate ofertelor publice inițiale 2.
Piața în context
Morgan Stanley activează pe piețele financiare globale, unde concurența este intensă atât pentru clienți, cât și pentru cota de piață și talentul uman 1. Activitatea sa depinde de condițiile pieței de capital, de volumul tranzacțiilor și de nivelul ratelor de dobândă, iar în trimestrul trei din 2026 veniturile din activele clienților au susținut rezultatele 2.
Activele administrate de Investment Management și activele clienților din gestiunea averilor oferă un reper al dimensiunii pieței în care compania operează 2. Concurența pe comisioane și sporirea accesului electronic la piețe sunt factori care ar putea limita marjele în timp 1.
Tendințe
- Tranzacționarea electronică și automatizareavânt din față
Executarea electronică a tranzacțiilor și apariția platformelor automatizate exercită presiune asupra veniturilor din activitățile instituționale, iar tendința ar putea continua pe măsură ce mai multe piețe trec la sisteme automatizate 1.
- Creșterea activelor din gestiunea averilorvânt din spate
Fluxurile nete de active și comisioanele din gestiunea averilor au crescut în trimestrul trei din 2026, ceea ce susține veniturile recurente ale firmei 2.
- Inteligența artificială generativă și tokenizareamixt
Noile tehnologii, inclusiv inteligența artificială generativă și tokenizarea, pot schimba concurența și cerințele tehnologice ale clienților, ceea ce ar putea genera atât cheltuieli, cât și oportunități 1.
- Reglementare în schimbaremixt
Reglementările pentru bănci și firme de investiții sunt în revizuire, iar impactul exact asupra capitalului și lichidității rămâne incert 1. Dacă cerințele se modifică, costurile de conformitate și alocarea capitalului ar putea fi afectate.
Poziția concurențială
Morgan Stanley concurează cu bănci comerciale, bănci de investiții globale, bănci regionale, brokeri, bănci private, consilieri de investiții și platforme digitale de investiții 1. Concurența este alimentată și de firme noi din sectorul tehnologic, care oferă servicii similare clienților de retail și instituționali 1.
Presiunea concurențială se manifestă cel mai clar în produsele instituționale cu prețuri standardizate și în fondurile de investiții, unde comisioanele sunt sub presiune 1. Capacitatea firmei de a-și accesa capitalul la costuri competitive, influențată de spread-urile de credit și de rating, rămâne un factor esențial 1.
- Bănci de investiții globale
Concurează cu Morgan Stanley pentru clienți instituționali, mandate de consultanță și activitate de tranzacționare, așa cum este descris în raportul anual 1.
- Bănci comerciale și regionale
Oferă produse de depozit și credit care se suprapun cu gestiunea averilor și cu finanțarea clienților, ceea ce crește concurența pentru depozite 1.
- Platforme digitale de investiții
Atrag clienții de retail prin servicii online cu costuri reduse, un segment în care concurența privind prețurile este intensă 1.
- Administratori de active tradiționali și alternativi
Concurează în gestiunea investițiilor, unde performanța relativă și nivelul comisioanelor influențează atragerea de fonduri 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- An overlooked energy source could solve AI’s power crunch — and these 2 stocks are prime playsMarketWatch — Top Stories · 03 nov. 2026 · EN
- Morgan Stanley Offers $2.3 Billion Debt for Dell Family DealBloomberg Markets · 03 nov. 2026 · EN
- Palantir stock is down 8%. Analysts say bookings growth is to blame.MarketWatch — Top Stories · 03 nov. 2026 · EN
- Is AI a Bubble? Wall Street Titans Say Not Even CloseBloomberg Markets · 03 nov. 2026 · EN
- Рынок акций РФ открылся в основную сессию ростом индексов МосБиржи и РТС на 0,5%Interfax Russia (RU) · 03 nov. 2026 · RU
- Индексы S&P 500 и Nasdaq снизились в понедельник, Dow Jones выросInterfax Russia (RU) · 03 nov. 2026 · RU
- Live: Goldman, Morgan Stanley CEOs to Navigate Markets, AI Trades at HK SummitBloomberg Markets · 03 nov. 2026 · EN
- Digest de seară: pierderile Anthropic se adâncesc, Marvell cumpără Lumentum - InvezzSurge — Google News · 02 nov. 2026 · RO
- Coinbase has been battered over the past month. Morgan Stanley says steer clearCNBC — Top News · 02 nov. 2026 · EN
- Stock Bulls Are Betting on a Bounce After the MidtermsBloomberg Markets · 02 nov. 2026 · EN
- The election will be good news, regardless of outcome, says Morgan Stanley’s chief stock-market strategistMarketWatch — Top Stories · 02 nov. 2026 · EN
- Mike Wilson Says Buy Stock Dip Regardless of Who Wins MidtermsBloomberg Markets · 01 nov. 2026 · EN
- Lockheed’s Yearslong F-35 Deal Drives New Morgan Stanley BullBloomberg Markets · 30 oct. 2026 · EN
- Economist Stephen Roach warns the US and China are in a ‘conflicted co-dependency’South China Morning Post — China · 30 oct. 2026 · EN
- Prospectul de listare a Anthropic conține peste 90 de pagini cu factorii de risc – Un incident catastrofal provocat de propriul AI ar genera pagube greu de acoperit de asigurătoriSpotMedia.ro · 28 oct. 2026 · RO
- Prospectul de listare a Anthropic conține peste 90 de pagini cu factorii de risc – Compania avertizează că un incident catastrofal provocat de propriul AI ar genera pagube greu de acoprit de asigurătoriCursDeGuvernare.ro · 27 oct. 2026 · RO
- Wilson Pinpoints Clearing Events as Buying OpportunitiesBloomberg Markets · 27 oct. 2026 · EN
- Anthropic dezvăluie pierderi de 81B $ înaintea IPO-ului planificat - Traders UnionSurge — Google News · 27 oct. 2026 · RO
- Рынок акций РФ открылся в основную сессию ростом индексов МосБиржи и РТС на 0,2%Interfax Russia (RU) · 27 oct. 2026 · RU
- Anthropic files for IPO, reveals soaring revenue, massive net lossesCGTN — World · 27 oct. 2026 · EN
Depuneri SEC
- Raport curent14 oct. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial04 aug. 2026
- Raport curent15 iul. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent24 iun. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent15 mai 2026Vot al acționarilor
- Raport trimestrial05 mai 2026
- Raport curent15 apr. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)02 apr. 2026
- Raport anual19 feb. 2026
- Raport curent11 feb. 2026Alte evenimente
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Morgan Stanley · 19 feb. 2026
- [2] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Morgan Stanley · 14 oct. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.