olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Miami International Holdings, Inc. MIAX

Security Brokers, Dealers & Flotation Companies · SIC 6211 · Verticală: Security Brokers, Dealers & Flotation Companies (SIC 6211)

34,97USD+3,28 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Miami International Holdings operează burse reglementate de opțiuni, acțiuni, futures și piețe internaționale, bazate pe tehnologie proprie. Compania a raportat un venit net de 141,1 milioane USD în al doilea trimestru din 2026, o creștere de 35% față de anul precedent, în condițiile unei volatilități ridicate pe piața opțiunilor.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Miami International Holdings, Inc. (MIAX) costa 34,97 USD (+3,28 % într-o zi), cu capitalizare 3,5 mld USD, P/E 12,5 pe un EPS diluat de 2,80 USD în ultimele 12 luni, beta 0,44, interval pe 52 de săptămâni 29,55–56,84 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 376,2 mil USD (+10,7 % an/an), profit net de 52,5 mil USD, EPS diluat 0,47 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
3,5 mld USD
acțiuni la 26 oct. 2026
P/E (TTM)
12,5
EPS diluat TTM 2,80 · TTM până la 30 sept. 2026
E/P (TTM)
8,01 %
TTM până la 30 sept. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,44
Volatilitate (1 an) 43 %
Interval 52 săpt.
29,5556,84

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
55,2
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
28,80 – 35,75
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,89 · lățimea benzii 21,5 %
SMA 50 / 200
35,94 / 41,25
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,27 / -0,84
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+1,9 %−2,0 %+3,9 pp—
3 luni−23,9 %−2,2 %−21,7 pp—
6 luni−26,7 %+4,3 %−30,9 pp—
De la început de an−21,2 %+10,6 %−31,8 pp—
1 an−21,1 %+10,5 %−31,6 pp−11,1 %
3 aniindisponibil+73,7 %indisponibil+54,6 %
5 aniindisponibil+61,7 %indisponibil—
Scădere maximă (1 an)
−48,0 %
14 mai 2026 → 13 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−48,0 %
14 mai 2026 → 13 oct. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
indisponibil
S&P 500 +10,1 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026

Venituri
376,2 mil USD
+10,7 % an/an
Profit net
52,5 mil USD
indisponibil an/an
EPS diluat
0,47
indisponibil an/an
netă / operațională
13,9 % / 12,5 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Venituri323,9 mil327,1 mil327,8 mil339,8 mil369,4 mil369,7 mil387,6 mil376,2 mil
Costul vânzărilor242,2 mil235,2 mil223,1 mil230,3 mil244,9 mil241,1 mil246,5 mil245,2 mil
Profit brut81,7 mil91,9 mil104,7 mil109,5 mil124,5 mil128,6 mil141,1 mil131,0 mil
Profit operațional7,2 mil22,3 mil27,3 mil-305,0 mii42,7 mil46,0 mil27,8 mil47,2 mil
Amortizare și depreciere6,3 mil6,2 mil6,9 mil8,2 mil8,0 mil8,1 mil8,8 mil9,5 mil
Cheltuieli cu dobânzile4,4 mil4,4 mil4,9 mil3,4 mil176,0 mii45,0 mii44,0 mii42,0 mii
Profit înainte de impozit3,3 mil-21,2 mil24,7 mil-102,9 mil30,9 mil100,0 mil28,8 mil64,1 mil
Impozit pe profit374,0 mii210,0 mii1,1 mil-810,0 mii922,0 mii-70,2 mil-15,4 mil11,6 mil
Profit net2,9 mil-21,4 mil23,5 mil-102,1 mil29,9 mil170,2 mil44,2 mil52,5 mil
EPS diluat0,04 ≈-0,340,30-1,460,37 ≈1,560,400,47
Flux de numerar operațional39,0 mil11,2 mil55,0 mil ≈54,7 mil ≈47,0 mil60,9 mil122,8 mil ≈23,1 mil ≈
Investiții (capex)6,1 mil4,7 mil12,2 mil ≈1,7 mil ≈4,1 mil11,7 mil16,3 mil ≈1,4 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni318,0 mii1,9 mil0 ≈19,9 mil ≈013,3 mil3,8 mil ≈8,9 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 33 din propriul istoric de 3 trimestre (min 12,0, mediană 42,7, max 50,5; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituri1,0 mld1,1 mld1,4 mld
Venituri an/anindisponibil+9,5 %+19,6 %
Profit net-20,9 mil102,1 mil-70,0 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibil−168,6 %
EPS diluat-0,371,39-1,00
EPS diluat an/anindisponibilindisponibil−171,9 %
netă %-2,0 %9,0 %-5,1 %
Flux de numerar liber-65,4 mil84,7 mil145,0 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
433,6 mil USD
Datorie financiară
1,5 mil USD
Datorie netă
-432,1 mil USD
Capitaluri proprii
881,0 mil USD
Active totale
1,3 mld USD
Datorie / capitaluri
0,00x
Lichiditate curentă
2,54x
ROE
-11,2 %
ROA
-6,3 %
Marja FCF
10,6 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
1,0 mld
2024
1,1 mld
2025
1,4 mld

SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
808,5 mil
2024
864,4 mil
2025
933,5 mil

SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat

Profit brut
2023
232,5 mil
2024
275,6 mil
2025
430,5 mil

SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat

Profit operațional
2023
-2,9 mil
2024
-2,8 mil
2025
92,0 mil

SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
21,0 mil
2024
23,4 mil
2025
29,4 mil

SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat

EBITDA
2023
18,2 mil ≈
2024
20,5 mil ≈
2025
121,3 mil ≈

SEC (XBRL)· 06 mar. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
18,9 mil
2024
14,0 mil
2025
12,9 mil

SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
-22,1 mil
2024
105,1 mil
2025
-68,6 mil

SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
-697,0 mii
2024
3,1 mil
2025
1,5 mil

SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat

Profit net
2023
-20,9 mil
2024
102,1 mil
2025
-70,0 mil

SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat

EPS diluat
2023
-0,37
2024
1,39
2025
-1,00

SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
56,5 mil
2024
74,6 mil
2025
69,8 mil

SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
59,3 mil
2024
150,3 mil
2025
433,6 mil

SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat

Creanțe
2023
—
2024
92,4 mil
2025
98,1 mil

SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat

Active curente
2023
—
2024
572,8 mil
2025
855,2 mil

SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
—
2024
44,5 mil
2025
46,9 mil

SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat

Fond comercial
2023
46,8 mil
2024
46,8 mil
2025
62,2 mil

SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
114,7 mil
2024
114,2 mil
2025
170,8 mil

SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat

Active totale
2023
—
2024
973,7 mil
2025
1,3 mld

SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
—
2024
12,8 mil
2025
8,3 mil

SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
—
2024
4,8 mil
2025
1,5 mil

SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
—
2024
32,3 mil
2025
0

SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat

Datorii curente
2023
—
2024
405,2 mil
2025
337,3 mil

SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat

Datorii totale
2023
—
2024
606,0 mil
2025
378,4 mil

SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat

Capital propriu
2023
163,8 mil
2024
367,6 mil
2025
881,0 mil

SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
-49,2 mil
2024
111,4 mil
2025
167,8 mil

SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
16,2 mil
2024
26,7 mil
2025
22,8 mil

SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
-65,4 mil ≈
2024
84,7 mil ≈
2025
145,0 mil ≈

SEC (XBRL)· 06 mar. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-64,1 mil
2024
-40,6 mil
2025
-101,3 mil

SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-16,6 mil
2024
29,4 mil
2025
214,8 mil

SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
3,3 mil
2024
12,4 mil
2025
21,8 mil

SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
19,6 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
-168,6 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
-171,9 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
71,2 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
34,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBITDA
13,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBIT
10,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja netă
19,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja FCF
14,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Randamente

ROE
28,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROA
20,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROIC
28,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROCE
13,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
-697,3 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Datorie netă / EBITDA
-3,5x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Datorie / capital propriu
0,0x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Acoperirea dobânzilor
533,1x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
3,1x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
1,9x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
253,7 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Investiții (capex)
33,6 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Fluxul de numerar liber
220,1 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia profitului în FCF
74,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia EBITDA în numerar
128,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
24 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
3 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
3,5 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
2,8 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Capitalizare / profit net TTM
11,8x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
12,5x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul profitului
8,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
2,9x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/S
2,3x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
14,1x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBIT
17,1x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/Venit
1,9x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
P/FCF
15,9x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randament FCF
6,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
0,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil atractiv

Scor: 65 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

score >= 65 · margin_of_safety >= 0.15 · agreement in ['high', 'medium']

Preț de închidere

34,97 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 3,5 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
3,5 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
12,5x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
2,9x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
14,1x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROE
28,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Marja netă
19,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
19,6 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

31/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 sept. 2026
Data ultimului bilanț: 30 sept. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 26 oct. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 02 nov. 2026
verificat 344derivat 28

Scorul pe grupe

  • Bilanț și datorie100
  • Evaluare48
  • Calitate71
  • Randamente11

Interval de valoare estimat

Jos
29,27
USD pe acțiune
Mijloc
41,82
USD pe acțiune
Sus
54,68
USD pe acțiune
Preț: 34,97 USD
Prețul este în interval
Potențial până la valoarea centrală: 19,6 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 16,4 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: ridicat · 3 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 20,38 – 62,30 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)43,26 – 62,30 (Mijloc 50,69)
    WACC 9,3 % · FCFF de pornire 220,4 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 74 %
    Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.
    DCF invers: creșterea de pornire implicită de preț (scade liniar spre creșterea terminală, restul ipotezelor fixe): -4,8 %
  • Colegi: EV/EBITDA20,38 – 38,97 (Mijloc 33,19)
    3 firme folosite · multiplul median 13,2x · quartile 6,8x – 16,2x
    BLK, COHN, MKTX
  • Colegi: P/E29,27 – 54,68 (Mijloc 41,82)
    17 firme folosite · multiplul median 14,9x · quartile 10,4x – 19,5x
    BLK, COHN, ETOR, HOOD, IBKR, JEF, MKTX, MS, OPY, PIPR, RJF, SCHW, SEIC, SF, TIGR, VIRT, WT
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Security Brokers, Dealers & Flotation Companies (SIC 6211)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil atractiv · Scor 65/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate28,6 %80 (față de colegi)13 %
Marja netă · Calitate19,8 %65 (față de colegi)8 %
Conversia profitului în FCF · Calitate74,2 %63 (pe interval fix)8 %
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie-3,5x100 (pe interval fix)13 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie533,1x100 (pe interval fix)8 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie3,1x100 (pe interval fix)5 %
P/E (TTM) · Evaluare12,5x63 (față de colegi)13 %
EV/EBITDA · Evaluare14,1x8 (pe interval fix)13 %
Randament FCF · Evaluare6,3 %79 (pe interval fix)11 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente0,7 %11 (pe interval fix)8 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie100/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate71/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial11/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare48/100 · 3/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Miami International Holdings, Inc. (MIAX). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 1,4 mld USD în 2025; creștere an/an 19,6 %; marjă netă 19,8 %; ROE 28,9 %; datorie netă/EBITDA -3,5x.

Intervalul de valoare estimat este 29,27–54,68 USD pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: ridicat); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 41,82 USD, prețul de 34,97 USD lasă un potențial de 19,6 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 16,4 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 65/100, încadrare metodologică: profil atractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: growth, returns. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • ROIC: 28,6 %
  • Datorie netă / EBITDA: -3,5x
  • Acoperirea dobânzilor: 533,1x
  • Lichiditatea curentă: 3,1x
  • Randament FCF: 6,3 %

Ce o infirmă

  • EV/EBITDA: 14,1x
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 0,7 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Security Brokers, Dealers & Flotation Companies (SIC 6211) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 29 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
12,5x
mediana verticalei 16,1x
sub mediană (−22,3 %)
EV/EBITDA
14,1x
mediana verticalei 16,2x
sub mediană (−12,5 %)
P/S
2,3x
mediana verticalei 1,8x
peste mediană (+27,3 %)
P/B
2,9x
mediana verticalei 1,6x
peste mediană (+81,6 %)
ROE
28,9 %
mediana verticalei 18,0 %
peste mediană (+61,1 %)
Marja netă
19,8 %
mediana verticalei 13,4 %
peste mediană (+47,6 %)
Marja EBIT
10,9 %
mediana verticalei 25,8 %
sub mediană (−57,7 %)
Venituri an/an
19,6 %
mediana verticalei 15,4 %
peste mediană (+27,3 %)
Datorie netă/EBITDA
-3,5x
mediana verticalei -0,2x
sub mediană
Randament dividend
—
mediana verticalei 1,9 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
MSMorgan Stanley292,3 mld14,918,0 %—indisponibil+10 % / +135 %
BLKBlackRock, Inc.179,9 mld28,012,3 %24,1 %+89,3 %+11 % / +55 %
SCHWSchwab Charles Corp154,4 mld16,120,3 %38,8 %+22,0 %−4 % / +46 %
RJFRaymond James Financial, Inc.31,1 mld14,118,5 %13,6 %+6,6 %+3 % / +54 %
SEICSei Investments Company12,9 mld18,928,9 %28,1 %+8,1 %+34 % / +85 %
FRHCFreedom Holding Corp.11,9 mld73,811,2 %6,5 %+9,3 %+42 % / +129 %
JEFJefferies Financial Group Inc.10,5 mld11,58,6 %7,5 %+2,9 %−11 % / +44 %
MKTXMarketaxess Holdings Inc5,8 mld19,523,3 %35,2 %+3,6 %+1 % / −31 %
SFStifel Financial Corp5,1 mld10,316,4 %14,3 %+6,7 %−10 % / +79 %
IBKRInteractive Brokers Group, Inc.5,0 mld17,191,3 %179,4 %+23,4 %+20 % / +300 %
PIPRPiper Sandler Companies5,0 mld6,023,6 %14,5 %+24,3 %−16 % / +82 %
MIAXMiami International Holdings, Inc.3,5 mld12,528,9 %19,8 %+19,6 %−21 % / indisponibil
WTWisdomTree, Inc.3,0 mld38,218,7 %13,3 %+15,4 %+81 % / +208 %
JSMNavient Corporation1,5 mld—-2,0 %—−15,6 %−21 % / −19 %
MTCMmtec, Inc.534,8 mil—-272,7 %-6.944,3 %−56,8 %+97 % / −42 %
SIEBSiebert Financial Corp.75,2 mil—-1,3 %-1,1 %+12,3 %−43 % / −3 %
DOMHDominari Holdings Inc.39,8 mil—-315,4 %-51,6 %+487,0 %−65 % / −28 %
LGHLLion Group Holding Ltd.34,3 mil—-27,4 %-52,8 %indisponibil−100 % / −100 %
COHNCohen & Co Inc.33,0 mil1,933,3 %5,6 %+246,2 %−33 % / +66 %
AXGSolowin Holdings, Ltd.26,5 mil—-88,9 %-47,4 %+895,0 %−53 % / −38 %
GLXYGalaxy Digital Inc.1,4 mii—-16,7 %-0,5 %+41,8 %−47 % / indisponibil
HOODRobinhood Markets, Inc.040,321,3 %39,0 %+51,6 %−32 % / +893 %
ETOReToro Group Ltd.—10,41,4 %1,6 %+9,5 %−43 % / indisponibil
NMRNomura America Finance, LLC————+12,7 %+29 % / +138 %
FUTUFutu Holdings Ltd075,933,3 %49,6 %+67,8 %−42 % / +82 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru MIAX din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
24,20
Randament total -31 % · Pe an -31 %
42,60
Randament total 22 % · Pe an 22 %
63,89
Randament total 83 % · Pe an 83 %
3 ani
28,71
Randament total -18 % · Pe an -6 %
56,33
Randament total 61 % · Pe an 17 %
92,01
Randament total 163 % · Pe an 38 %
5 ani
34,06
Randament total -3 % · Pe an -1 %
74,50
Randament total 113 % · Pe an 16 %
132,49
Randament total 279 % · Pe an 31 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 14,08
  • Marja netă± 9,86
  • Creșterea anuală a veniturilor± 7,35
  • Diluare anuală± 0,83

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 07 aug. 2026; de atunci au apărut 10-Q (02 nov. 2026), 8-K (29 oct. 2026 · rezultate).

Pe scurt

Miami International Holdings operează burse reglementate de opțiuni, acțiuni, futures și piețe internaționale, bazate pe tehnologie proprie. Compania a raportat un venit net de 141,1 milioane USD în al doilea trimestru din 2026, o creștere de 35% față de anul precedent, în condițiile unei volatilități ridicate pe piața opțiunilor.

SWOT

Puncte tari

  • Platformă tehnologică proprietară, considerată de companie ca fiind rapidă și fiabilă, cu clienți care o apreciază 1.
  • Poziție solidă pe piața opțiunilor, cu cotă mare și creștere de volum în 2025 și 2026 13.
  • Bilanț fără îndatorare semnificativă la 30 iunie 2026 3.

Puncte slabe

  • Venitul depinde în mare măsură de volumul tranzacțiilor și de compensare, ceea ce face rezultatele sensibile la scăderi de volum 1.
  • Segmentele Futures și Equities au rezultate operaționale negative sau slabe în trimestrul al doilea din 2026 3.
  • Costurile fixe mari pot reduce profitabilitatea dacă veniturile scad 1.

Oportunități

  • Lansarea produselor pe indicii Bloomberg ar putea deschide noi surse de venit 13.
  • Integrarea TISE ar putea extinde activitatea pe piețele europene de listare 1.
  • Cererea de servicii de compensare externalizate ar putea crește activitatea MIAX Futures 1.

Amenințări

  • Scăderea volatilității pieței ar putea reduce volumele pe opțiuni 1.
  • Concurența crescută în compensare și în opțiuni poate reduce cotele de piață 1.
  • Modificările reglementare și riscurile legale ar putea impune costuri suplimentare 13.

Riscuri

  • Dependența de volumul de tranzacționareridicat

    Venitul depinde în principal de taxele de tranzacționare și compensare; scăderi de volum ar putea afecta rezultatele 1.

  • Risc de compensaremediu

    Incapacitatea membrilor de compensare de a-și onora obligațiile ar putea genera pierderi pentru casa de compensare 1.

  • Risc de litigiimediu

    În trimestrul al doilea din 2026 a fost înregistrată o sarcină pentru soluționarea unui litigiu, ceea ce arată expunerea la procese 3.

  • Cheltuieli fixemediu

    Structura de costuri este în mare parte fixă; dacă veniturile scad, profitabilitatea ar putea scădea rapid 1.

  • Risc de proprietate intelectualăscăzut

    Drepturile asupra tehnologiei și licențelor pot fi contestate sau greu de apărat 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă volumele pe opțiuni rămân ridicate și produsele Bloomberg câștigă tracțiune, creșterea veniturilor ar putea continua, iar marjele ar putea rămâne ridicate 13.
  • Structura fără datorii semnificative și numerarul disponibil oferă flexibilitate pentru investiții în produse noi 3.
  • Integrarea TISE și a licențelor internaționale ar putea diversifica sursele de venit față de piața americană 1.

Ce ar strica teza

  • Dacă volatilitatea pieței scade, veniturile din opțiuni ar putea reveni rapid spre niveluri mai mici 1.
  • Segmentele Futures și Equities nu au încă rezultate operaționale pozitive, ceea ce ar putea limita beneficiul diversificării 3.
  • Creșterea cheltuielilor și a sarcinilor excepționale ar putea reduce profitabilitatea dacă veniturile nu le acoperă 3.

De urmărit

  • Evoluția volumelor pe opțiuni și a cotei de piațăQ3 2026
  • Efectul lansării Rothera asupra activității de compensare2026
  • Ghidajul de cheltuieli ajustate pentru 2026Q3 2026
  • Rezultatele produselor Bloomberg pe piața de futuresnext 10-K

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 07 aug. 2026; de atunci au apărut 10-Q (02 nov. 2026), 8-K (29 oct. 2026 · rezultate).

Afacerea

MIAX își definește activitatea ca fiind construirea și operarea unor piețe financiare reglementate, pe mai multe clase de active și zone geografice. Infrastructura se bazează pe tehnologie proprie, iar compania susține că viteza și fiabilitatea platformelor o diferențiază de concurenți. Portofoliul include patru burse de opțiuni în SUA, o bursă de acțiuni, o bursă și casă de compensare de futures, un FCM (Dorman Trading) și piețe internaționale prin Bermuda Stock Exchange și TISE 13. În 2025 volumul de opțiuni multi-listate a atins 2,4 miliarde de contracte, cu 41,1% mai mult decât în 2024 1.

Piața de opțiuni rămâne principalul motor al companiei: în al doilea trimestru din 2026 segmentul Options a generat 124,4 milioane USD din venitul net 3. Compania a vândut în ianuarie 2026 90% din MIAXdx, păstrând 10% din capital, și a transformat-o în Rothera 1. Achiziția TISE, încheiată în iunie 2025, a adus activitate de listare în Europa 1.

Ca structură financiară, compania a avut în 30 iunie 2026 numerar de 660,5 milioane USD și datorii totale de doar 1,5 milioane USD 3. Marja EBITDA ajustată a atins 54% în trimestrul al doilea din 2026 3.

Segmente

Options

Segmentul de opțiuni include MIAX Options, Pearl, Emerald și Sapphire și reprezintă cea mai mare parte a veniturilor. În trimestrul al doilea din 2026 venitul net a crescut cu 34%, până la 124,4 milioane USD 3.

Piața în context

Compania operează în principal pe piața americană a opțiunilor, unde cota sa a fost de 17,1% în 2025 1, iar în trimestrul al doilea din 2026 de 16,5% 3. Volatilitatea ridicată din piețe a sprijinit volumele, dar compania spune că nu poate prezice dacă aceasta va continua în 2026 1.

Pe piața de futures, MIAX Futures rămâne sub 1% din totalul contractelor americane, dar concurența în servicii de compensare crește, iar cererea pentru casele de compensare externe ar putea sprijini activitatea companiei 1.

Tendințe

  • Volatilitatea piețeimixt

    Volatilitatea ridicată din 2025 și 2026 a crescut volumele pe opțiuni și veniturile companiei; dacă volatilitatea scade, volumele ar putea scădea și ele 13.

  • Produse noi Bloombergvânt din spate

    Licența exclusivă cu Bloomberg permite listarea de contracte index pe mai multe burse; lansarea indexului B500 a avut loc în trimestrul al doilea din 2026 13.

  • Costuri de tehnologie și personalvânt din față

    Creșterea cheltuielilor pentru personal, tehnologie și marketing ar putea reduce marja dacă veniturile nu cresc în același ritm 3.

  • Concurența în compensare și AIvânt din față

    Concurența în serviciile de compensare crește, iar lanțurile de aprovizionare afectate de dezvoltarea AI sunt menționate ca risc 1.

Poziția concurențială

Compania își descrie concurenții ca fiind alte burse de opțiuni și acțiuni din SUA și case de compensare, iar riscurile de concurență sunt menționate explicit în factorii de risc 1. Cota de piață a opțiunilor multi-listate depinde de modelele de alocare și de prețuri ale fiecărei burse 1.

În compensarea futures, concurența a crescut, iar casele de compensare cu licență nerestricționată sunt considerate valoroase 1. Comparațiile directe cu concurenții nu sunt cuantificate în sursele analizate.

  • Alte burse americane de opțiuni

    Concurează pentru fluxul de ordine pe opțiunile multi-listate, în special prin modele diferite de alocare și prețuri 1.

  • Case de compensare și FCM-uri

    Concurează pe servicii de compensare pentru futures și opțiuni pe futures, unde cererea de externalizare crește 1.

  • Platforme de acțiuni alternative

    Pearl Equities concurează cu platformele consacrate de acțiuni din SUA, pe care le descrie ca fiind alternative 1.

  • Bursele europene și offshore

    Concurează pe listări internaționale de obligațiuni și fonduri, mai ales prin activitatea TISE și BSX 1.

Știri și depuneri

Din presă

Ultima știre din arhiva noastră e din 27 aug. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 02 nov. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Miami International Holdings, Inc. · 06 mar. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Miami International Holdings, Inc. · 07 aug. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Miami International Holdings, Inc. · 05 aug. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

Miami International Holdings, Inc. (MIAX): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw