olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
NatWest Group plc NWG
Commercial Banks, NEC · SIC 6029 · Verticală: Commercial Banks, NEC (SIC 6029)
NatWest Group plc este un grup bancar britanic, care oferă servicii de creditare și bancare atât clienților persoane fizice, cât și companiilor, sub un cadru de gestiune a riscului axat pe o creștere mai bine înțeleasă a clienților. Relevanța sa actuală ține de portofoliul de credite, care a ajuns la £429.9bn la finalul anului 2025, și de un cost al riscului de credit controlat, reflectat în cifra de £671 milioane pentru deprecierile din 2025.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea NatWest Group plc (NWG) costa 16,55 USD (+6,91 % într-o zi), cu beta 1,05, interval pe 52 de săptămâni 13,89–19,42 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 44,8
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 15,67 – 18,19
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,35 · lățimea benzii 14,9 %
- SMA 50 / 200
- 17,79 / 17,04
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -0,49 / -0,41
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −5,4 % | −2,0 % | −3,4 pp | — |
| 3 luni | −13,9 % | −2,2 % | −11,7 pp | — |
| 6 luni | +6,0 % | +4,3 % | +1,8 pp | — |
| De la început de an | −5,4 % | +10,6 % | −16,0 pp | — |
| 1 an | +8,6 % | +10,5 % | −1,9 pp | +23,0 % |
| 3 ani | +252,9 % | +73,7 % | +179,2 pp | +123,9 % |
| 5 ani | +162,5 % | +61,7 % | +100,8 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
prețul (USD) și raportarea sunt în monede diferite
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 16,7 mld | 18,2 mld | 13,4 mld | 12,7 mld | 16,6 mld | 25,4 mld | 29,3 mld | 30,2 mld |
| Venituri an/an | +3,7 % | +9,0 % | −26,0 % | −5,5 % | +30,5 % | +53,1 % | +15,5 % | +3,1 % |
| Profit net | 2,2 mld | 3,8 mld | -434,0 mil | 3,3 mld | 3,6 mld | 4,6 mld | 4,8 mld | 5,8 mld |
| Profit net an/an | +42,6 % | +76,7 % | −111,4 % | indisponibil | +8,5 % | +28,8 % | +3,9 % | +21,3 % |
| EPS diluat | 13,40 | 0,26 | -0,07 | 0,27 | 0,34 | 0,48 | 0,53 | 0,67 |
| EPS diluat an/an | +21.169,8 % | −98,1 % | −125,9 % | indisponibil | +23,5 % | +42,0 % | +11,3 % | +26,9 % |
| netă % | 12,9 % | 20,9 % | -3,2 % | 26,1 % | 21,7 % | 18,2 % | 16,4 % | 19,3 % |
| Flux de numerar liber | -7,4 mld | -3,6 mld | 28,7 mld | 52,8 mld | -44,2 mld | -18,2 mld | 1,3 mld | 6,4 mld |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 95,4 mld GBP
- Datorie financiară
- indisponibil GBP
- Datorie netă
- indisponibil GBP
- Capitaluri proprii
- 42,6 mld GBP
- Active totale
- 714,6 mld GBP
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- indisponibil
- ROE
- 14,2 %
- ROA
- 0,8 %
- Marja FCF
- 21,2 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (GBP)
Cont de profit și pierdere · GBP
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Profit înainte de impozit | -553,0 mil | 3,8 mld | 5,1 mld | 6,2 mld | 6,2 mld | 7,7 mld | SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat |
| Profit net | -434,0 mil | 3,3 mld | 3,6 mld | 4,6 mld | 4,8 mld | 5,8 mld | SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | -0,07 | 0,27 | 0,34 | 0,48 | 0,53 | 0,67 | SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat |
Bilanț · GBP
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 139,2 mld | 190,7 mld | 158,4 mld | 118,8 mld | 104,8 mld | 95,4 mld | SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat |
| Active totale | 799,5 mld | 782,0 mld | 720,1 mld | 692,7 mld | 708,0 mld | 714,6 mld | SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | 755,7 mld | 740,2 mld | 683,6 mld | 655,5 mld | 668,6 mld | 671,9 mld | SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 43,8 mld | 41,8 mld | 36,5 mld | 37,2 mld | 39,4 mld | 42,6 mld | SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat |
Fluxuri de numerar · GBP
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dividende plătite | 381,0 mil | 1,0 mld | 3,2 mld | 1,7 mld | 1,8 mld | 2,4 mld | SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 2,0 mil | 1,8 mld | 2,1 mld | 2,4 mld | 2,7 mld | 579,0 mil | SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat |
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Piață și evaluare
Indicatori bancari
32 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 4 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 36,0 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: indisponibil
Prețul și raportarea sunt în monede diferite; indicatorii de piață sunt indisponibili.
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
36 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 36,0 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROE · Calitate | 14,2 % | 63 (față de colegi) | 44 % |
| ROA · Calitate | 0,8 % | 30 (pe interval fix) | 17 % |
| Cost / venit · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă a dobânzii (NIM) · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | 26,1 % | 100 (pe interval fix) | 22 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 22,2 % | 100 (pe interval fix) | 17 % |
| Rata creditelor neperformante · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Costul riscului · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Credite / depozite · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| P/B · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul dividendului · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
- Creștere100/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate54/100 · 2/4 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/1 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
NatWest Group plc (NWG). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: creștere an/an 3,1 %; marjă netă 19,3 %; ROE 14,2 %.
Intervalul de valoare estimat este 4,16–10,02 GBP pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 36,0 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- CAGR EPS 3 ani: 26,1 %
- CAGR venituri 3 ani: 22,2 %
Ce o infirmă
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Cost / venit, Marja netă a dobânzii (NIM), Rata creditelor neperformante, Costul riscului, Credite / depozite, P/B, P/E (TTM), Randamentul dividendului.
Față de mediana verticalei
Commercial Banks, NEC (SIC 6029) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 20 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BCHBank of Chile | 3.989,2 mld | 3,2 | 25.665,4 % | 1.571.522,8 % | −10,7 % | +5 % / +74 % |
| HDBHdfc Bank Limited | 186,2 mld | 23,4 | 9,1 % | 30,8 % | +15,2 % | −34 % / −19 % |
| KBKB Financial Group Inc. | 41,2 mld | 13,4 | 8,3 % | 0,0 % | +17,8 % | +35 % / +185 % |
| NTBThe Bank of N.T. Butterfield & Son Limited | 2,2 mld | 10,1 | 21,4 % | 38,2 % | +4,6 % | +19 % / +100 % |
| BLXForeign Trade Bank Of Latin America, Inc. | 1,9 mld | 9,2 | 16,2 % | 67,8 % | +14,1 % | +14 % / +110 % |
| PGCPeapack Gladstone Financial Corp | 839,4 mil | 16,4 | 7,7 % | 16,4 % | +24,1 % | +75 % / +91 % |
| AVALGrupo Aval Acciones Y Valores S.A. | 30 | 0,1 | — | — | −2,4 % | +3 % / +93 % |
| LYGLloyds Banking Group plc | — | — | 10,0 % | 24,0 % | +7,9 % | +3 % / +141 % |
| RYRoyal Bank Of Canada | — | — | 15,3 % | 30,6 % | +16,1 % | +36 % / +132 % |
| MUFGMitsubishi UFJ Financial Group, Inc. | — | — | 9,1 % | 14,6 % | +9,5 % | +39 % / +156 % |
| BMOBank Of Montreal | — | — | 10,1 % | 24,0 % | +10,6 % | +41 % / +116 % |
| TDToronto Dominion Bank | — | — | 16,9 % | 30,3 % | +18,4 % | +53 % / +110 % |
| INTRINTER & Co, INC. | — | — | 11,1 % | 14,2 % | +34,7 % | −56 % / −25 % |
| SUPVGrupo Supervielle S.A. | — | — | 13,6 % | 12,2 % | −13,9 % | −48 % / +73 % |
| INGIng Groep NV | — | — | 15,6 % | 32,4 % | +21,8 % | +27 % / +133 % |
| BCSBarclays PLC | — | — | 9,6 % | 64,6 % | +3,7 % | +4 % / +228 % |
| NWGNatWest Group plc | — | — | 14,2 % | 19,3 % | +3,1 % | +9 % / +253 % |
| VBNKVersaBank | — | — | 6,1 % | 22,8 % | +11,7 % | +90 % / +193 % |
| CMCanadian Imperial Bank Of Commerce | — | — | 13,7 % | 28,9 % | +13,8 % | +39 % / +190 % |
| BAPCredicorp Ltd | — | — | 16,5 % | 20,0 % | +7,0 % | +40 % / +186 % |
| SANBanco Santander, S.A. | — | — | 12,8 % | — | +0,0 % | +12 % / +194 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru NWG din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 17 feb. 2026; de atunci au apărut 6-K (03 nov. 2026), 6-K (30 oct. 2026).
Pe scurt
NatWest Group plc este un grup bancar britanic, care oferă servicii de creditare și bancare atât clienților persoane fizice, cât și companiilor, sub un cadru de gestiune a riscului axat pe o creștere mai bine înțeleasă a clienților. Relevanța sa actuală ține de portofoliul de credite, care a ajuns la £429.9bn 1 la finalul anului 2025, și de un cost al riscului de credit controlat, reflectat în cifra de £671 milioane 1 pentru deprecierile din 2025.
SWOT
Puncte tari
- Grupul are o structură de guvernanță a riscului bine definită, cu trei linii de apărare, și o gestionare a apetitului pentru risc aprobată anual de Consiliu 1.
- Rezultatele testelor de stres din 2025 arată că grupul a rămas peste pragurile de capital în scenarii severe, ceea ce consolidează credibilitatea sa în fața autorităților 1.
- Acoperirea provizioanelor ECL a rămas stabilă, ceea ce indică o gestionare consecventă a riscului de credit în portofoliul său de împrumuturi 1.
Puncte slabe
- Creșterea portofoliilor nesecurizate din segmentul Personal poate crește expunerea la nerambursări dacă condițiile economice se înrăutățesc 1.
- Modelarea riscului climatic are limite, deoarece tehnicile sunt încă imature și datele sunt incomplete, ceea ce face rezultatele mai incerte 1.
- Dependența de condițiile macroeconomice din Marea Britanie face ca rezultatele grupului să fie sensibile la evoluția economiei interne 1.
Oportunități
- Creșterea cererii organice din segmentul Personal și din cel Non-Personal poate deschide noi oportunități de venituri dacă integrarea achizițiilor reușește 1.
- Simplificarea operațiunilor și gestionarea mai bună a resurselor pot reduce costurile și pot sprijini eficiența grupului în anii următori 1.
- Dezvoltarea capacităților interne de modelare a riscului fizic și de tranziție climatică poate îmbunătăți deciziile de creditare pe termen lung 1.
Amenințări
- Condițiile economice adverse ar putea crește deprecierile și ar putea presa calitatea portofoliului de împrumuturi 1.
- Cerințele de reglementare și rezultatele testelor de stres ale Băncii Angliei pot impune ajustări ale capitalului tampon 1.
- Incertitudinea privind evoluția climei și reacția guvernelor și a piețelor pot afecta evaluarea activelor pe termen lung 1.
Riscuri
- Risc de creditridicat
Clienții sau contrapărțile pot să nu își îndeplinească obligațiile contractuale, ceea ce ar putea crește deprecierile dacă economia se deteriorează 1.
- Riscul portofoliilor nesecurizatemediu
Creșterea împrumuturilor nesecurizate din segmentul Personal poate expune grupul la pierderi mai mari în perioadele de tensiune economică 1.
- Riscul climaticmediu
Modelele climatice sunt încă imature, iar incertitudinea privind evoluția climei poate afecta activele și veniturile pe termen lung 1.
- Risc de reglementare și de capitalmediu
Rezultatele testelor de stres și cerințele de capital tampon pot impune ajustări ale poziției de capital, dacă autoritățile solicită mai mult 1.
- Risc de lichiditatescăzut
Un scenariu de stres idiosincratic sau de piață ar putea afecta finanțarea grupului, motiv pentru care sunt păstrate planuri de redresare și rezoluție 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Stabilitatea acoperirii provizioanelor și reducerea activelor din stadiul 3 sugerează o calitate a creditelor mai bună decât în anii precedenți, dacă tendința se menține 1.
- Rezultatele testelor de stres din 2025 arată că grupul a rămas peste pragurile de capital, ceea ce ar putea sprijini flexibilitatea în distribuirea capitalului 1.
- Creșterea organică a portofoliului și integrarea de noi active ar putea duce la venituri mai mari dacă execuția strategiei rămâne consecventă 1.
Ce ar strica teza
- Creșterea portofoliilor nesecurizate poate aduce riscuri mai mari dacă economia britanică încetinește, iar deprecierile ar putea reveni la niveluri mai ridicate 1.
- Incertitudinea din modelarea riscului climatic ar putea face mai dificilă anticiparea pierderilor pe termen lung pentru activele grupului 1.
- Cerințele de reglementare ar putea impune o întărire a capitalului, ceea ce ar putea limita capacitatea grupului de a returna capital acționarilor 1.
De urmărit
- Evoluția deprecierilor și a ratei de nerambursare din segmentul Personal2026
- Rezultatele următoarelor exerciții de stres ale Băncii Angliei și eventualele ajustări ale capitalului tampon2027
- Progresul integrării portofoliilor achiziționate de la Sainsbury's Bank2026
- Evoluția acoperirii provizioanelor ECL și a activelor din stadiul 3next 20-F
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 17 feb. 2026; de atunci au apărut 6-K (03 nov. 2026), 6-K (30 oct. 2026).
Afacerea
Potrivit raportului anual depus la SEC pe formularul 20-F pentru exercițiul încheiat la 31 decembrie 2025, NatWest Group își desfășoară activitatea prin filiale și entități din Marea Britanie și din alte jurisdicții, iar strategia sa se sprijină pe trei priorități: creștere prin înțelegerea mai bună a clienților, simplificare și o gestionare mai bună a resurselor 1. Cadrul de gestiune a riscului este conceput de funcția independentă de risc și aprobat anual de Consiliul de administrație, care stabilește nivelurile de toleranță prin declarațiile privind apetitul pentru risc 1.
Grupul funcționează după modelul celor trei linii de apărare: prima linie include majoritatea rolurilor din activitățile orientate spre clienți, a doua linie este formată din funcția de risc, iar a treia linie este auditul intern, independent de primele două 1. Această structură urmărește ca riscul să fie gestionat consecvent în întreg grupul și în filialele sale, inclusiv prin planuri de redresare și de rezoluție revizuite de Consiliu și transmise autorității de reglementare 1.
Activitatea de creditare este centrală pentru grup, iar raportul distinge între segmentul Personal, adică împrumuturile către persoane fizice, și segmentul Non-Personal, care include întreprinderile mici și mijlocii, companiile mari, băncile și alte instituții financiare 1. Creșterea din 2025 a venit din cererea organică din segmentul Personal și din achiziția portofoliilor nesecurizate ale Sainsbury's Bank, în timp ce în Non-Personal creșterea a vizat în principal instituțiile financiare și companiile 1.
Segmente
Personal
Segmentul Personal include împrumuturile către persoane fizice. Raportul indică o creștere organică a cererii și integrarea portofoliilor nesecurizate achiziționate de la Sainsbury's Bank, iar cheltuiala cu deprecierile a rămas stabilă, deși a fost influențată de reducerea ajustărilor post-model comparativ cu 2024 1.
Non-Personal
Segmentul Non-Personal acoperă întreprinderile mici și mijlocii, companiile, băncile și alte instituții financiare. Creșterea din 2025 s-a concentrat pe domeniile strategice, iar stadiul 3 al activelor a scăzut ușor datorită unor valori mai mici de nerambursare în acest segment 1.
Piețe și tranzacționare
Raportul descrie și expunerile legate de tranzacționare, de instrumentele de datorie și de finanțarea prin titluri, care sunt monitorizate separat prin teste de stres ale riscului de piață și prin limite de risc aprobate de comitetele de conducere 1.
Piața în context
Raportul descrie grupul ca fiind activ pe piața britanică și pe alte piețe, unde reglementarea bancară, testele de stres efectuate de Banca Angliei și cerințele de capital joacă un rol major în strategie 1. Testul de stres bancar de capital din 2025, rezultatele căruia au fost publicate în decembrie 2025, a arătat că grupul a rămas peste pragurile sale pentru capitalul CET1 și raportul de levier în condiții de stres, fără a fi nevoit să își consolideze poziția de capital 1.
Contextul macroeconomic rămâne un factor important, deoarece calitatea creditelor depinde de evoluția economiei britanice, de nivelul dobânzilor și de comportamentul clienților. Raportul subliniază că estimările privind schimbările climatice și alte scenarii pe termen lung sunt incerte, ceea ce face ca modelarea riscului climatic să fie mai puțin precisă decât planificarea financiară tradițională 1.
Poziția concurențială
Raportul depus la SEC nu identifică în mod explicit concurenții grupului și nu oferă o analiză comparativă a cotei de piață. Poziționarea concurențială poate fi evaluată doar parțial pe baza creșterii portofoliilor și a politicilor de gestionare a riscului descrise în document 1.
Diferențierea grupului în raport cu alte bănci ține, potrivit sursei, de înțelegerea mai bună a clienților și de simplificarea operațiunilor, dar documentul nu cuantifică avantajele față de rivali 1.
- Instituții bancare britanice nenumite în sursă
Raportul 20-F nu numește concurenții grupului, așa că nu se pot atribui simboluri bursiere americane pe baza acestei surse.
- Alte bănci care operează pe piața britanică
Sursa menționează piața britanică și reglementarea Băncii Angliei, dar nu identifică alți participanți concurenți.
- Instituții financiare din segmentul Non-Personal
Grupul își extinde activitatea cu instituțiile financiare și companiile, ceea ce înseamnă că există rivali în acest segment, fără ca raportul să îi nominalizeze.
- Furnizori de servicii financiare nebancare
Sursa nu descrie concurența din partea fintech-urilor sau a furnizorilor nebancari, deci nu există date care să fie preluate din document.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- NatWest orders 13,000 staff back to their desks two days a weekThe Guardian World · 20 oct. 2026 · EN
- NatWest Pulls Back From Dealing US and European Government BondsBloomberg Markets · 08 oct. 2026 · EN
- NatWest (NWG) Looks to America for Growth as UK Banking Competition IntensifiesYahoo Finance — News · 29 aug. 2026 · EN
- NatWest revives US expansion plans after UK ringfencing rule changes – reportYahoo Finance — News · 26 aug. 2026 · EN
- NatWest Names Roose Interim Head of Primary Capital MarketsBloomberg Markets · 03 iun. 2026 · EN
Ultima știre din arhiva noastră e din 20 oct. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 03 nov. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport curent (emitent străin)03 nov. 2026
- Raport curent (emitent străin)30 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)30 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)30 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)30 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)30 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)30 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)23 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)16 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)14 oct. 2026
Surse
- [1] Form 20-F, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / NatWest Group plc · 17 feb. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.