olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
KB Financial Group Inc. KB
Commercial Banks, NEC · SIC 6029 · Verticală: Commercial Banks, NEC (SIC 6029)
KB Financial Group este una dintre cele mai mari grupări financiare din Coreea de Sud, cu Kookmin Bank în centru și o rețea extinsă de filiale și servicii digitale. Grupul își construiește strategia pe servicii financiare integrate pentru clienții de retail și corporativi, într-un context în care creditarea pentru consumatori și firmele mici este sub presiunea datoriilor ridicate și a dobânzilor schimbătoare. Ponderea activelor totale ale grupului este de 798 trilioane KRW la 31 decembrie 2025.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea KB Financial Group Inc. (KB) costa 114,98 USD (+3,65 % într-o zi), cu beta 1,00, interval pe 52 de săptămâni 81,36–132,88 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 43,4
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 109,61 – 124,25
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,37 · lățimea benzii 12,5 %
- SMA 50 / 200
- 122,77 / 111,84
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -2,87 / -2,65
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −7,8 % | −2,0 % | −5,8 pp | — |
| 3 luni | −4,7 % | −2,2 % | −2,6 pp | — |
| 6 luni | +3,7 % | +4,3 % | −0,6 pp | — |
| De la început de an | +33,6 % | +10,6 % | +23,1 pp | — |
| 1 an | +37,4 % | +10,5 % | +26,9 pp | +16,8 % |
| 3 ani | +183,3 % | +73,7 % | +109,6 pp | +123,9 % |
| 5 ani | +148,2 % | +61,7 % | +86,5 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
prețul (USD) și raportarea sunt în monede diferite
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 10.192,2 mld | 10.859,7 mld | 11.431,9 mld | 12.492,6 mld | 14.483,6 mld | 13.780,6 mld | 16.229,1 mld | indisponibil |
| Venituri an/an | +36,9 % | +6,5 % | +5,3 % | +9,3 % | +15,9 % | −4,9 % | +17,8 % | indisponibil |
| Profit net | 3,1 mld | 2,8 mld | 2,9 mld | 3,2 mld | 3,7 mld | 3,5 mld | 3,6 mld | 3,4 mld |
| Profit net an/an | indisponibil | −11,3 % | +4,2 % | +11,0 % | +16,9 % | −6,2 % | +2,9 % | −4,2 % |
| EPS diluat | 7,74 | 6,90 | 7,26 | 8,01 | 9,19 | 8,49 | 8,76 | 8,61 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | −10,9 % | +5,2 % | +10,3 % | +14,7 % | −7,6 % | +3,2 % | −1,7 % |
| netă % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | indisponibil |
| Flux de numerar liber | -4,8 mld | -8,5 mld | 7,6 mld | -11,0 mld | -5,9 mld | 4,3 mld | 2,9 mld | 2,5 mld |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2024 · 31 dec. 2024
- Numerar
- 16,7 mld KRW
- Datorie financiară
- 11.468,9 mld KRW
- Datorie netă
- 11.452,3 mld KRW
- Capitaluri proprii
- 40,5 mld KRW
- Active totale
- 512,8 mld KRW
- Datorie / capitaluri
- 283,36x
- Lichiditate curentă
- indisponibil
- ROE
- 8,6 %
- ROA
- 0,6 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (KRW)
Cont de profit și pierdere · KRW
| Linie | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Profit înainte de impozit | 3,9 mld | 4,4 mld | 5,1 mld | 4,6 mld | 4,8 mld | 4,7 mld | SEC (XBRL)· 25 apr. 2025verificat |
| Profit net | 2,9 mld | 3,2 mld | 3,7 mld | 3,5 mld | 3,6 mld | 3,4 mld | SEC (XBRL)· 25 apr. 2025verificat |
| EPS diluat | 7,26 | 8,01 | 9,19 | 8,49 | 8,76 | 8,61 | SEC (XBRL)· 25 apr. 2025verificat |
| Dividend pe acțiune | 1.966,58 | 2.268,67 | 2.703,60 | 4.014,41 | 3.530,35 | 4.514,92 | SEC (XBRL)· 25 apr. 2025derivat |
Bilanț · KRW
| Linie | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 5,6 mld | 7,3 mld | 20,1 mld | 20,6 mld | 17,5 mld | 16,7 mld | SEC (XBRL)· 25 apr. 2025verificat |
| Active totale | 448,8 mld | 562,3 mld | 560,0 mld | 556,4 mld | 554,4 mld | 512,8 mld | SEC (XBRL)· 25 apr. 2025verificat |
| Datorie pe termen lung | — | 10.566,6 mld | 9.945,1 mld | 9.830,2 mld | 10.301,1 mld | 11.468,9 mld | SEC (XBRL)· 25 apr. 2025verificat |
| Datorii totale | 414,9 mld | 522,3 mld | 519,3 mld | 517,0 mld | 508,8 mld | 472,3 mld | SEC (XBRL)· 25 apr. 2025verificat |
| Capital propriu | 36,0 mld | 36,6 mld | 38,3 mld | 41,9 mld | 39,7 mld | 40,5 mld | SEC (XBRL)· 25 apr. 2025verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 389,6 mil | 389,6 mil | 389,6 mil | 389,6 mil | 378,7 mil | 373,6 mil | SEC (XBRL)· 25 apr. 2025verificat |
- 2022
- 9.830,2 mld
- 2023
- 10.301,1 mld
- 2024
- 11.468,9 mld
SEC (XBRL)· 25 apr. 2025verificat
- 2022
- 389,6 mil
- 2023
- 378,7 mil
- 2024
- 373,6 mil
SEC (XBRL)· 25 apr. 2025verificat
Fluxuri de numerar · KRW
| Linie | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dividende plătite | 766,2 mld | 884,0 mld | 1.053,4 mld | 1.564,2 mld | 1.336,8 mld | 1.686,8 mld | SEC (XBRL)· 25 apr. 2025verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 237,4 mil | 0 | — | — | 442,9 mil | 554,9 mil | SEC (XBRL)· 25 apr. 2025verificat |
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Piață și evaluare
Indicatori bancari
32 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 4 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 36,0 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: indisponibil
Prețul și raportarea sunt în monede diferite; indicatorii de piață sunt indisponibili.
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.
Scorul pe grupe
36 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 36,0 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROE · Calitate | 8,3 % | 11 (față de colegi) | 44 % |
| ROA · Calitate | 0,6 % | 17 (pe interval fix) | 17 % |
| Cost / venit · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă a dobânzii (NIM) · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | 3,0 % | 25 (pe interval fix) | 22 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 9,1 % | 91 (pe interval fix) | 17 % |
| Rata creditelor neperformante · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Costul riscului · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Credite / depozite · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| P/B · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul dividendului · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
- Creștere53/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate12/100 · 2/4 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/1 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
KB Financial Group Inc. (KB). Ultimul exercițiu complet: 2023; date până la 2024-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: creștere an/an 17,8 %; marjă netă 0,0 %; ROE 8,3 %.
Intervalul de valoare estimat este 98,03–127,64 KRW pe acțiune (mediana a 5 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 36,0 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- CAGR venituri 3 ani: 9,1 %
Ce o infirmă
- ROE: 8,3 %
- ROA: 0,6 %
- CAGR EPS 3 ani: 3,0 %
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Cost / venit, Marja netă a dobânzii (NIM), Rata creditelor neperformante, Costul riscului, Credite / depozite, P/B, P/E (TTM), Randamentul dividendului.
Față de mediana verticalei
Commercial Banks, NEC (SIC 6029) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 20 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BCHBank of Chile | 3.989,2 mld | 3,2 | 25.665,4 % | 1.571.522,8 % | −10,7 % | +5 % / +74 % |
| HDBHdfc Bank Limited | 186,2 mld | 23,4 | 9,1 % | 30,8 % | +15,2 % | −34 % / −19 % |
| KBKB Financial Group Inc. | 41,2 mld | 13,4 | 8,3 % | 0,0 % | +17,8 % | +37 % / +183 % |
| NTBThe Bank of N.T. Butterfield & Son Limited | 2,2 mld | 10,1 | 21,4 % | 38,2 % | +4,6 % | +19 % / +100 % |
| BLXForeign Trade Bank Of Latin America, Inc. | 1,9 mld | 9,2 | 16,2 % | 67,8 % | +14,1 % | +14 % / +110 % |
| PGCPeapack Gladstone Financial Corp | 839,4 mil | 16,4 | 7,7 % | 16,4 % | +24,1 % | +75 % / +91 % |
| AVALGrupo Aval Acciones Y Valores S.A. | 30 | 0,1 | — | — | −2,4 % | +3 % / +93 % |
| LYGLloyds Banking Group plc | — | — | 10,0 % | 24,0 % | +7,9 % | +3 % / +141 % |
| RYRoyal Bank Of Canada | — | — | 15,3 % | 30,6 % | +16,1 % | +36 % / +132 % |
| MUFGMitsubishi UFJ Financial Group, Inc. | — | — | 9,1 % | 14,6 % | +9,5 % | +39 % / +156 % |
| BMOBank Of Montreal | — | — | 10,1 % | 24,0 % | +10,6 % | +41 % / +116 % |
| TDToronto Dominion Bank | — | — | 16,9 % | 30,3 % | +18,4 % | +53 % / +110 % |
| INTRINTER & Co, INC. | — | — | 11,1 % | 14,2 % | +34,7 % | −56 % / −25 % |
| SUPVGrupo Supervielle S.A. | — | — | 13,6 % | 12,2 % | −13,9 % | −48 % / +73 % |
| INGIng Groep NV | — | — | 15,6 % | 32,4 % | +21,8 % | +27 % / +133 % |
| BCSBarclays PLC | — | — | 9,6 % | 64,6 % | +3,7 % | +4 % / +228 % |
| NWGNatWest Group plc | — | — | 14,2 % | 19,3 % | +3,1 % | −1 % / +209 % |
| VBNKVersaBank | — | — | 6,1 % | 22,8 % | +11,7 % | +90 % / +193 % |
| CMCanadian Imperial Bank Of Commerce | — | — | 13,7 % | 28,9 % | +13,8 % | +39 % / +190 % |
| BAPCredicorp Ltd | — | — | 16,5 % | 20,0 % | +7,0 % | +40 % / +186 % |
| SANBanco Santander, S.A. | — | — | 12,8 % | — | +0,0 % | +12 % / +194 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru KB din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 28 apr. 2026; de atunci au apărut 6-K (29 oct. 2026), 6-K (28 oct. 2026), 6-K (26 oct. 2026).
Pe scurt
KB Financial Group este una dintre cele mai mari grupări financiare din Coreea de Sud, cu Kookmin Bank în centru și o rețea extinsă de filiale și servicii digitale. Grupul își construiește strategia pe servicii financiare integrate pentru clienții de retail și corporativi, într-un context în care creditarea pentru consumatori și firmele mici este sub presiunea datoriilor ridicate și a dobânzilor schimbătoare 1. Ponderea activelor totale ale grupului este de 798 trilioane KRW la 31 decembrie 2025 1.
SWOT
Puncte tari
- Grupul are o rețea de filiale foarte extinsă și o bază mare de clienți de retail, ceea ce oferă finanțare stabilă și acces comod 1.
- Strategia de holding permite partajarea informațiilor despre clienți și vânzări încrucișate între bancă, carduri, asigurări și investiții 1.
- Poziția de lider în creditarea ipotecară și pe segmentul bancar comercial din Coreea este declarată ca un avantaj competitiv 1.
Puncte slabe
- Expunerea mare la creditul de consum face grupul sensibil la deteriorarea veniturilor gospodăriilor și la creșterea șomajului 1.
- Rata de neperformanță pe cardurile de credit și pe creditele IMM a crescut în ultimii ani, chiar dacă unele indicatori au scăzut recent 1.
- Marja dobânzii s-a redus ușor în 2025, ceea ce indică presiune asupra venitului principal 1.
Oportunități
- Segmentul de clienți cu valoare netă ridicată poate aduce venituri din comisioane și gestionarea averii, dacă strategia declarată reușește 1.
- Digitalizarea și inteligența artificială ar putea reduce costurile și personaliza serviciile pe toate canalele 1.
- Activitatea internațională și platformele din străinătate ar putea extinde baza de venituri, conform strategiei grupului 1.
Amenințări
- Reglementările guvernamentale privind creditele ipotecare și programele de sprijin pentru datornici ar putea reduce dobânzile încasate 1.
- Volatilitatea piețelor globale, a cursului valutar și a tensiunilor geopolitice poate genera pierderi de evaluare și de tranzacționare 1.
- O recesiune economică sau o creștere a șomajului ar putea afecta simultan calitatea creditelor de retail și a celor pentru IMM-uri 1.
Riscuri
- Neperformanța creditelor de retailridicat
Creșterea datoriei consumatorilor ar putea duce la mai multe credite restante, ceea ce ar cere provizioane mai mari și pierderi suplimentare 1.
- Calitatea creditelor pentru IMM-uriridicat
Firmele mici și mijlocii, mai ales cele din segmentul SOHO, sunt sensibile la fluctuațiile economiei și la dificultățile marilor grupuri industriale 1.
- Expunerea la sectoare cu presiunemediu
Grupul are credite pentru finanțarea proiectelor imobiliare și pentru construcții, shipbuilding și transport maritim, sectoare care pot întâmpina dificultăți financiare 1.
- Reglementări și programe guvernamentalemediu
Programele guvernamentale de sprijin pentru datornici ar putea obliga banca să acorde condiții de credit mai favorabile decât cele standard 1.
- Volatilitatea valutară și a piețelormediu
Deprecierea won-ului și schimbările din piețele financiare pot crește costurile de finanțare în valută și pot genera pierderi de evaluare 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă rețeaua de filiale și baza de clienți de retail rămân solide, grupul ar putea menține finanțare stabilă și venituri din mai multe linii de business 1.
- Dacă strategia de clienți cu valoare netă ridicată și vânzările încrucișate reușesc, veniturile din comisioane ar putea crește 1.
- Dacă indicatorii de calitate a creditelor continuă să se îmbunătățească, provizioanele ar putea scădea în perioade viitoare 1.
Ce ar strica teza
- Dacă datoria consumatorilor și neperformanța cresc, grupul ar putea avea nevoie de provizioane mai mari, cu impact negativ asupra profitului 1.
- Dacă marja dobânzii continuă să se comprime, venitul din dobânzi ar putea scădea față de nivelurile recente 1.
- Dacă tensiunile geopolitice și volatilitatea piețelor se accentuează, pierderile de tranzacționare și valutare ar putea afecta rezultatele 1.
De urmărit
- Evoluția ratei de neperformanță pe creditele de retail și pe cardurile de creditQ1 2027
- Marja netă a dobânzii față de nivelul din 20252027
- Efectele reglementărilor privind creditele ipotecare și programele de sprijin2027
- Calitatea creditelor către IMM-uri și sectoarele cu presiunenext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 28 apr. 2026; de atunci au apărut 6-K (29 oct. 2026), 6-K (28 oct. 2026), 6-K (26 oct. 2026).
Afacerea
KB Financial Group Inc. a fost înființată la 29 septembrie 2008 ca societate financiară holding, printr-un transfer de acțiuni prin care deținătorii de acțiuni Kookmin Bank și ai unor filiale i-au cedat aceste acțiuni în schimbul acțiunilor grupului 1. Activitățile subsidiarelor acoperă bancar comercial, carduri de credit, administrarea activelor, asigurări non-viață și de viață, piețe de capital și operațiuni bancare internaționale 1. La 31 decembrie 2025 depozitele consolidate erau de 462 trilioane KRW, iar capitalurile proprii consolidate de 61 trilioane KRW 1. Rețeaua combinată de 771 de filiale și platformele digitale precum KB Star Banking susțin accesul clienților și baza de finanțare a grupului 1.
Grupul spune că rolul său de societate holding îi permite să ofere servicii financiare mai largi, să partajeze informații despre clienți în cadrul grupului și să gestioneze capitalul central 1. Strategia declarată urmărește o poziție de lider financiar în Coreea și o platformă mai puternică în străinătate 1.
Banca mamă Kookmin Bank este principalul vehicul al activităților bancare din grup, iar grupul afirmă că este cea mai mare instituție privată de creditare ipotecară din Coreea 1. Deciziile de risc sunt centralizate, ceea ce ține sub control calitatea portofoliului într-un mediu cu presiuni de datorie 1.
Segmente
Creditare de retail și carduri
Creditele de retail, inclusiv ipotecare și pe valoarea casei, reprezentau 45,2% din portofoliul total de credite împreună cu cardurile la 31 decembrie 2025 1. Grupul arată că ipotecile sunt segmentul său cel mai important din această categorie și că rata de neperformanță a crescut în ultimii ani 1.
Creditare corporativă și IMM-uri
Creditele către întreprinderile mici și mijlocii sunt cea mai mare componentă a portofoliului non-retail și au crescut la 167.873 miliarde KRW la sfârșitul lui 2025 1. Grupul semnalează că un risc deosebit îl reprezintă segmentul SOHO, unde firmele sunt dependente de câțiva clienți sau furnizori 1.
Piața în context
Grupul activează pe piața financiară sud-coreeană, unde concurează cu alte bănci comerciale, companii de credit de consum și instituții nebancare 1. Creșterea rapidă a datoriei consumatorilor din ultimii ani a intensificat concurența pe creditarea de retail, în special pe ipoteci 1.
Dobânda de politică a Băncii Centrale a Coreei a fost redusă la 2,50% în mai 2025, după ce a crescut până la 3,50% între aprilie 2022 și ianuarie 2023 1. Modificările de dobândă influențează venitul net din dobânzi și costul fondurilor, ceea ce face ca marja dobânzii să fie sensibilă la ciclul monetar 1.
Tendințe
- Datorii ridicate ale consumatorilorvânt din față
Datoria consumatorilor a crescut mult în ultimii ani, iar reglementările guvernului privind creditele ipotecare s-au schimbat în mai multe valuri 1. Dacă datoria rămâne ridicată, ar putea crește neperformanța pe portofoliul de retail 1.
- Reducerea dobânzilor de politicămixt
Banca Centrală a redus dobânda de politică din octombrie 2024 până în mai 2025 pentru a sprijini economia 1. Coborârea dobânzilor poate reduce costul fondurilor, dar poate și comprima venitul din dobânzi, dacă marjele scad 1.
- Digitalizarea serviciilor bancarevânt din spate
Grupul investește în platforme digitale, centre de apel și inteligență artificială pentru a oferi servicii la fel de bune în filială și online 1. Dacă aceste canale atrag clienți noi, ar putea sprijini comisioanele și retenția 1.
- Tensiuni geopolitice și valutarevânt din față
Volatilitatea piețelor globale, a cursului won-dolar și a prețurilor activelor financiare poate genera pierderi de tranzacționare și depreciere a investițiilor 1. O deprecierea a won-ului ar putea crește costul împrumuturilor în valută 1.
Poziția concurențială
Grupul este una dintre cele mai mari grupări financiare din Coreea de Sud și afirmă că rețeaua sa de filiale este un avantaj competitiv important 1. Concurența este intensă în creditarea ipotecară și pe IMM-uri, unde mai multe bănci și societăți de credit caută clienți 1.
Sursele analizate nu compară în detaliu poziția grupului cu concurenții săi, deci acest profil nu poate face o evaluare relativă completă 1. Grupul declară însă că filialele, carduri și asigurările sale îi dau un avantaj față de băncile fără structură de holding 1.
- Kookmin Bank (filială bancară proprie)
Filiala bancară principală din grup, cu care grupul își împarte rețeaua și clientela, dar nu este un concurent extern.
- Alte bănci comerciale din Coreea de Sud
Concurează pe creditarea de retail și pe clienții IMM, unde sursele menționează agresivitatea marketingului.
- Companii de credit de consum
Investesc în marketing și concurează pe creditarea pentru consumatori, conform descrierii din raport.
- Instituții financiare nebancare
Menționate în raport ca participanți pe piața de retail, alături de bănci și companii de credit.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Glass Lewis supports Lee Jae-keun's appointment as KB Financial chairmanKorea Times — Business · 02 nov. 2026 · EN
- ISS backs Lee Jae-keun's appointment as KB Financial chairmanKorea Times — Business · 01 nov. 2026 · EN
- Global proxy advisers scrutinize KB Financial's surprise leadership changeKorea Times — Business · 29 sept. 2026 · EN
- KB Financial cans incumbent chairman to tap deputy as new leaderKorea Times — Business · 11 sept. 2026 · EN
- KB Financial picks head of global business as next chairmanKorea Times — Business · 11 sept. 2026 · EN
- KB Financial selects seasoned financier as candidate for next chiefYonhap News (KR, EN) · 11 sept. 2026 · EN
- KB Financial picks Lee Jae-keun as next chairmanKorea Times — Business · 11 sept. 2026 · EN
- KB Financial narrows down chair race to 3 candidatesKorea Times — Business · 27 aug. 2026 · EN
- KB Financial Group faces new uncertainty over leadership succession after tax probe into banking unitKorea Times — Business · 14 aug. 2026 · EN
- KB Financial chief vows to turn 'money move' into opportunitiesKorea Times — Business · 12 iul. 2026 · RO
- Foreigner stakes in KB Financial exceed 80% as chairman seeks 2nd termKorea Times — Business · 19 iun. 2026 · RO
Depuneri SEC
- Raport curent (emitent străin)29 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)29 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)29 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)28 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)26 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)26 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)21 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)15 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)02 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)21 aug. 2026
Surse
- [1] Form 20-F, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / KB Financial Group Inc. · 28 apr. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.