olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Coda Octopus Group, Inc. CODA
Search, Detection, Navigation, Guidance, Aeronautical Sys · SIC 3812 · Verticală: Search, Detection, Navigation, Guidance, Aeronautical Sys (SIC 3812)
Coda Octopus Group este un grup care dezvoltă tehnologie sonar 3D în timp real pentru piața subacvatică, pentru operațiuni offshore, apărare și scufundări, completat de o divizie de inginerie pentru apărare și de achiziția PAL în acustică. Pentru grupul cu sediul în Orlando, expunerea la piețele externe și la tarifele SUA rămâne un factor important în perioada recentă, conform raportului 10-K pentru exercițiul 2025 și comunicatului 10-Q pentru trimestrul încheiat la 31 iulie 2026. Ponderea veniturilor din afara SUA a fost de 66,2% în exercițiul 2025 și de 55,3% în trimestrul curent.
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Coda Octopus Group, Inc. (CODA) costa 8,99 USD (−3,12 % într-o zi), cu capitalizare 101,4 mil USD, P/E 20,3 pe un EPS diluat de 0,44 USD în ultimele 12 luni, beta 0,72, interval pe 52 de săptămâni 7,99–16,76 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 7,7 mil USD (+9,2 % an/an), profit net de 1,4 mil USD (+8,3 % an/an), EPS diluat 0,12 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 35,1
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 8,78 – 10,41
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,13 · lățimea benzii 17,0 %
- SMA 50 / 200
- 10,16 / 11,19
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,34 / -0,30
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −17,4 % | −1,1 % | −16,3 pp | — |
| 3 luni | −13,0 % | −0,5 % | −12,5 pp | — |
| 6 luni | −24,6 % | +4,4 % | −29,0 pp | — |
| De la început de an | −3,3 % | +12,3 % | −15,6 pp | — |
| 1 an | −1,5 % | +13,5 % | −15,1 pp | −1,4 % |
| 3 ani | +28,1 % | +76,4 % | −48,3 pp | +74,8 % |
| 5 ani | +5,8 % | +63,7 % | −57,9 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 31 iul. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 5,1 mil | 5,2 mil | 7,0 mil | 7,1 mil | 7,3 mil | 6,7 mil | 6,9 mil | 7,7 mil |
| Costul vânzărilor | 1,8 mil | 1,8 mil | 2,5 mil | 2,2 mil | 2,4 mil | 2,3 mil | 2,3 mil | 2,7 mil |
| Profit brut | 3,3 mil | 3,4 mil | 4,5 mil | 4,8 mil | 4,9 mil | 4,4 mil | 4,6 mil | 5,1 mil |
| Cercetare și dezvoltare | 717,6 mii | 543,1 mii | 690,0 mii | 572,5 mii | 642,2 mii | 606,1 mii | 648,3 mii | 729,2 mii |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 2,3 mil | 2,2 mil | 2,7 mil | 2,9 mil | 2,9 mil | 2,8 mil | 2,1 mil | 2,8 mil |
| Profit operațional | 287,6 mii | 662,0 mii | 1,1 mil | 1,4 mil | 1,4 mil | 1,0 mil | 1,8 mil | 1,5 mil |
| Amortizare și depreciere | 176,1 mii | 205,6 mii | 219,1 mii ≈ | 218,1 mii ≈ | 218,5 mii | 229,3 mii | 189,3 mii ≈ | 227,7 mii ≈ |
| Profit înainte de impozit | 555,9 mii | 934,9 mii | 1,3 mil | 1,5 mil | 1,8 mil | 1,2 mil | 2,1 mil | 1,8 mil |
| Impozit pe profit | 229,7 mii | 21,9 mii | 356,8 mii | 260,8 mii | 742,8 mii | 256,1 mii | 435,8 mii | 401,7 mii |
| Profit net | 326,2 mii | 913,0 mii | 908,8 mii | 1,3 mil | 1,0 mil | 930,7 mii | 1,7 mil | 1,4 mil |
| EPS diluat | 0,03 ≈ | 0,08 | 0,08 | 0,11 | 0,09 ≈ | 0,08 | 0,15 | 0,12 |
| Flux de numerar operațional | 2,0 mil | 641,5 mii | 1,5 mil ≈ | 2,2 mil ≈ | 2,9 mil | 1,5 mil | 570,4 mii ≈ | 1,4 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 47,4 mii | 128,1 mii | 68,2 mii ≈ | 609,0 mii ≈ | 365,3 mii | 82,2 mii | 121,3 mii ≈ | 162,2 mii ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 54 din propriul istoric de 39 trimestre (min 6,1, mediană 19,3, max 180,2; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 18,0 mil | 25,1 mil | 20,0 mil | 21,3 mil | 22,2 mil | 19,4 mil | 20,3 mil | 26,6 mil |
| Venituri an/an | −0,0 % | +39,1 % | −20,0 % | +6,4 % | +4,2 % | −12,9 % | +5,0 % | +30,7 % |
| Profit net | 5,0 mil | 5,2 mil | 3,3 mil | 4,9 mil | 4,3 mil | 3,1 mil | 3,6 mil | 4,1 mil |
| Profit net an/an | +49,4 % | +4,7 % | −36,0 % | +48,0 % | −13,1 % | −27,4 % | +16,7 % | +13,3 % |
| EPS diluat | 0,49 | 0,49 | 0,30 | 0,44 | 0,38 | 0,28 | 0,32 | 0,37 |
| EPS diluat an/an | +36,1 % | 0,0 % | −38,8 % | +46,7 % | −13,6 % | −26,3 % | +14,3 % | +15,6 % |
| netă % | 27,7 % | 20,9 % | 16,7 % | 23,2 % | 19,4 % | 16,1 % | 17,9 % | 15,5 % |
| Flux de numerar liber | 1,9 mil | 4,1 mil | 3,6 mil | 2,4 mil | 6,3 mil | 367,9 mii | 1,9 mil | 6,0 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 oct. 2025
- Numerar
- 28,7 mil USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 58,1 mil USD
- Active totale
- 64,5 mil USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 8,86x
- ROE
- 7,4 %
- ROA
- 6,8 %
- Marja FCF
- 22,7 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 20,0 mil | 21,3 mil | 22,2 mil | 19,4 mil | 20,3 mil | 26,6 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 7,3 mil | 6,6 mil | 7,0 mil | 6,3 mil | 6,1 mil | 8,9 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Profit brut | 12,7 mil | 14,8 mil | 15,2 mil | 13,0 mil | 14,2 mil | 17,7 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 3,2 mil | 3,0 mil | 2,2 mil | 2,1 mil | 2,2 mil | 2,4 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 6,7 mil | 7,9 mil | 7,9 mil | 8,2 mil | 8,3 mil | 10,7 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Profit operațional | 2,8 mil | 3,8 mil | 5,0 mil | 2,7 mil | 3,6 mil | 4,5 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 806,7 mii | 924,1 mii | 678,7 mii | 603,5 mii | 710,1 mii | 861,3 mii | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| EBITDA | 3,6 mil ≈ | 4,8 mil ≈ | 5,7 mil ≈ | 3,3 mil ≈ | 4,3 mil ≈ | 5,4 mil ≈ | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | — | — | 9,7 mii | — | — | — | SEC (XBRL)· 29 ian. 2024verificat |
| Profit înainte de impozit | 3,4 mil | 5,3 mil | 5,1 mil | 3,4 mil | 4,6 mil | 5,5 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 58,2 mii | 305,5 mii | 831,1 mii | 297,1 mii | 965,3 mii | 1,4 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Profit net | 3,3 mil | 4,9 mil | 4,3 mil | 3,1 mil | 3,6 mil | 4,1 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | 0,30 | 0,44 | 0,38 | 0,28 | 0,32 | 0,37 | SEC (XBRL)· 29 ian. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 11,3 mil | 11,3 mil | 11,3 mil | 11,3 mil | 11,3 mil | 11,3 mil | SEC (XBRL)· 29 ian. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 8,2 mil
- 2024
- 8,3 mil
- 2025
- 10,7 mil
SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat
- 2023
- 11,3 mil
- 2024
- 11,3 mil
- 2025
- 11,3 mil
SEC (XBRL)· 29 ian. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 15,1 mil | 17,7 mil | 22,9 mil | 24,4 mil | 22,5 mil | 28,7 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Creanțe | 2,0 mil | 4,2 mil | 2,9 mil | 2,6 mil | 3,5 mil | 3,7 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Stocuri | 9,1 mil | 10,7 mil | 10,0 mil | 11,7 mil | 14,0 mil | 13,6 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Active curente | 27,7 mil | 35,6 mil | 37,0 mil | 40,9 mil | 43,0 mil | 50,0 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 6,1 mil | 6,0 mil | 5,8 mil | 6,9 mil | 7,2 mil | 7,3 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| Fond comercial | 3,4 mil | 3,4 mil | 3,4 mil | 3,4 mil | 3,6 mil | 3,6 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 349,3 mii | 412,3 mii | 442,3 mii | 486,6 mii | 3,7 mil | 3,2 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Active totale | 38,0 mil | 45,5 mil | 46,9 mil | 51,8 mil | 57,5 mil | 64,5 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 1,3 mil | 1,5 mil | 793,2 mii | 1,3 mil | 1,0 mil | 1,4 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 573,1 mii | — | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 28 ian. 2021verificat |
| Datorii curente | 3,4 mil | 4,3 mil | 3,5 mil | 3,3 mil | 3,9 mil | 5,6 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | 3,6 mil | 4,4 mil | 3,5 mil | 3,4 mil | 4,4 mil | 6,4 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 34,4 mil † | 41,0 mil † | 43,4 mil † | 48,4 mil † | 53,1 mil † | 58,1 mil † | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- 486,6 mii
- 2024
- 3,7 mil
- 2025
- 3,2 mil
SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 4,4 mil | 3,3 mil | 6,7 mil | 2,4 mil | 2,5 mil | 7,2 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 835,1 mii | 850,9 mii | 466,5 mii | 2,0 mil | 502,5 mii | 1,2 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 3,6 mil ≈ | 2,4 mil ≈ | 6,3 mil ≈ | 367,9 mii ≈ | 1,9 mil ≈ | 6,0 mil ≈ | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -998,3 mii | -964,2 mii | -556,6 mii | -1,5 mil | -4,4 mil | -1,2 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 162,4 mii | 139,3 mii | -91,9 mii | -18,0 mii | -15,6 mii | — | SEC (XBRL)· 29 ian. 2025verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 101,4 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
52 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 11,34 – 12,40 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/E11,34 – 12,40 (Mijloc 11,91)4 firme folosite · multiplul median 26,9x · quartile 25,6x – 28,0xDRS, GRMN, LHX, TDY
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 17,6 % | 88 (față de colegi) | 12 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 111,1 % | 100 (pe interval fix) | 12 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 6,1 % | 51 (pe interval fix) | 16 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | -0,9 % | 0 (pe interval fix) | 16 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 10,1x | 100 (pe interval fix) | 8 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 20,3x | 80 (față de colegi) | 20 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 5,5 % | 69 (pe interval fix) | 16 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere26/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate94/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare75/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
CODA OCTOPUS GROUP, INC. (CODA). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-07-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 26,6 mil USD în 2025; creștere an/an 30,7 %; marjă netă 17,6 %; ROE 8,4 %.
Intervalul de valoare estimat este 11,34–12,40 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 11,91 USD, prețul de 8,99 USD lasă un potențial de 32,5 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 24,5 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja netă: 17,6 %
- Conversia profitului în FCF: 111,1 %
- Lichiditatea curentă: 10,1x
- P/E (TTM): 20,3x
- Prețul este sub intervalul de valoare estimat
Ce o infirmă
- CAGR EPS 3 ani: -0,9 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Search, Detection, Navigation, Guidance, Aeronautical Sys (SIC 3812) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 8 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| NOCNorthrop Grumman Corp | 74,6 mld | 16,6 | 26,1 % | 10,4 % | +2,2 % | −8 % / +11 % |
| GRMNGarmin Ltd | 55,7 mld | 27,8 | 22,4 % | 25,6 % | +15,1 % | +48 % / +137 % |
| LHXL3harris Technologies, Inc. | 48,4 mld | 24,2 | 10,3 % | 5,2 % | indisponibil | −7 % / +36 % |
| TDYTeledyne Technologies Inc | 29,1 mld | 28,9 | 9,5 % | 15,8 % | +7,9 % | +27 % / +57 % |
| DRSLeonardo DRS, Inc. | 9,5 mld | 26,1 | 13,2 % | 9,4 % | +12,8 % | +4 % / +93 % |
| NNNextNav Inc. | 1,5 mld | — | -77,9 % | -2.812,5 % | −19,3 % | −38 % / +121 % |
| LUNRIntuitive Machines, Inc. | 835,8 mil | — | — | -26,6 % | −7,9 % | +5 % / +248 % |
| CODACoda Octopus Group, Inc. | 101,4 mil | 20,3 | 8,4 % | 17,6 % | +30,7 % | −2 % / +28 % |
| MINDMind Technology, Inc | 33,6 mil | — | -6,8 % | -6,8 % | −12,6 % | −61 % / −29 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru CODA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 5,46 Randament total -39 % · Pe an -39 % | 9,65 Randament total 7 % · Pe an 7 % | 14,52 Randament total 62 % · Pe an 62 % |
| 3 ani | 5,47 Randament total -39 % · Pe an -15 % | 10,86 Randament total 21 % · Pe an 7 % | 17,93 Randament total 99 % · Pe an 26 % |
| 5 ani | 5,49 Randament total -39 % · Pe an -9 % | 12,23 Randament total 36 % · Pe an 6 % | 22,14 Randament total 146 % · Pe an 20 % |
- P/E la ieșire± 2,72
- Marja netă± 1,90
- Creșterea anuală a veniturilor± 1,54
- Diluare anuală± 0,16
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Coda Octopus Group este un grup care dezvoltă tehnologie sonar 3D în timp real pentru piața subacvatică, pentru operațiuni offshore, apărare și scufundări, completat de o divizie de inginerie pentru apărare și de achiziția PAL în acustică. Pentru grupul cu sediul în Orlando, expunerea la piețele externe și la tarifele SUA rămâne un factor important în perioada recentă, conform raportului 10-K pentru exercițiul 2025 și comunicatului 10-Q pentru trimestrul încheiat la 31 iulie 2026. Ponderea veniturilor din afara SUA a fost de 66,2% în exercițiul 2025 1 și de 55,3% în trimestrul curent 2.
SWOT
Puncte tari
- Tehnologie proprietară de sonar 3D în timp real și brevete, cu lansarea NANO Gen care extinde gama de produse.
- Acreditări ISO/IEC 17025 prin PAL și relații vechi cu contractorii principali de apărare.
- Model de venituri recurente în apărare, bazat pe statutul de furnizor preferat pe durata programelor.
Puncte slabe
- Dependență mare de piețele externe și de expunerea valutară față de lira sterlină și coroana daneză.
- Concentrarea veniturilor din apărare la câțiva clienți mari.
- Dificultăți de a recruta specialiști și costuri de operare în creștere din cauza inflației.
Oportunități
- Vehicule subacvatice autonome și programe de apărare noi care ar putea adopta sonarul compact.
- Extinderea DAVD untethered către forțele speciale și marinele străine care au deja început evaluările.
- Sinergii între segmente pentru programe integrate și oferte mai ample.
Amenințări
- Tarife și restricții comerciale care pot crește costurile pentru produsele fabricate în Regatul Unit.
- Restricțiile de export care limitează piața chineză și conflictele care amână contractele.
- Creșterea prețului componentelor electronice din cauza cererii pentru inteligență artificială.
Riscuri
- Expunere valutarăridicat
Cea mai mare parte a veniturilor și activelor este în monede străine, iar mișcările de curs pot modifica rezultatele raportate.
- Tarife în SUAmediu
Produsele fabricate în Regatul Unit și vândute în SUA pot fi afectate de tarife, ceea ce poate reduce marja sau cererea.
- Restricții la exportridicat
Sonarele adânci necesită licență de export, iar refuzul licențelor ar putea limita veniturile din Asia.
- Concentrarea clienților de apăraremediu
O parte importantă a veniturilor provine de la câțiva contractori principali, ceea ce face rezultatele sensibile la deciziile lor.
- Lipsa de personal calificatmediu
Dificultățile de recrutare și rotația ridicată a forței de muncă ar putea încetini execuția proiectelor.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă programele de vehicule subacvatice autonome adoptă sonarul compact, tehnologia proprietară ar putea căpăta o poziție solidă în apărare.
- Modelul de venituri recurente din programele de apărare ar putea stabiliza cifra de afaceri pe termen lung.
- Achiziția PAL ar putea extinde activitatea către piețe medicale și de cercetare cu acreditare recunoscută.
Ce ar strica teza
- Tarifele și restricțiile la export ar putea reduce accesul pe piețele-cheie și crește costurile.
- Expunerea valutară ridicată ar putea modifica rezultatele raportate, chiar dacă activitatea operațională este stabilă.
- Concentrarea clienților și întârzierile în proiecte ar putea face veniturile mai greu de prevăzut.
De urmărit
- Evoluția veniturilor din Orientul Mijlociu și AsiaQ4 2026
- Efectul tarifelor SUA asupra vânzărilor produselor fabricate în Regatul Unit2027
- Stadiul licențelor de export pentru sonarele adâncinext 10-K
- Rezultatele programelor DAVD untethered și contractele cu marinele străine2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Grupul funcționează prin filiale deținute integral, organizate în trei segmente: Marine Technology (denumit și Products Segment sau Core Business), Acoustic Sensors and Materials (PAL) și Defense Engineering Services. Segmentul marin este cel mai important și dezvoltă sonarul volumetric 3D Echoscope®, sistemul de scufundare DAVD și alte produse subacvatice, toate proiectate și fabricate intern 1. PAL, achiziționată la 29 octombrie 2024, furnizează senzori acustici, materiale și servicii de calibrare acreditate ISO/IEC 17025 pentru sectoare medical, subacvatic și de apărare 1. Segmentul de servicii de apărare furnizează subansamble pentru programe majore, precum CIWS al Raytheon și AQS-24 al Northrop Grumman, cu un model de venituri recurente pe durata programelor 1.
Segmente
Marine Technology
Este segmentul de bază și primește majoritatea resurselor. Include sonarul Echoscope®, sistemul DAVD (tethered și untethered) și Voice_HUB_4. Clienții includ furnizori offshore, companii de energie regenerabilă, forțe navale și institute de cercetare, iar produsele sunt vândute direct în SUA, Europa și Orientul Mijlociu, prin agenți în Asia și Africa 1. Echipamentele sunt și închiriate operatorilor offshore 1.
Acoustic Sensors and Materials (PAL)
PAL, bazată în Regatul Unit, este recunoscută în măsurătorile cu ultrasunete și acustică, cu produse orientate spre imagistica medicală și testarea nedistructivă. Este una dintre doar două organizații din Regatul Unit cu acreditarea ISO/IEC 17025 pentru calibrare 1.
Defense Engineering Services
Segmentul proiectează și fabrică subansamble sub formă de furnizor preferat în programe de apărare, cu clienți ca Raytheon, Northrop Grumman, Thales Underwater și BAE Systems. Concentrarea clienților este ridicată, iar contractele pot continua pe durata programelor 1.
Piața în context
Piața de sonar subacvatic și de scufundare servește operațiuni offshore comerciale, apărarea (vehicule subacvatice autonome, contramăsuri împotriva minelor), salvare, dragaj și inspecția podurilor. Gruparea se bazează pe mai mulți factori: cerere din apărare, investiții în energie offshore și comerț internațional. Factorii care limitează accesul sunt restricțiile de export pentru sonarele cu adâncime peste 300 de metri și tarifele SUA, care au afectat o parte a bazei de clienți din Asia și Orientul Mijlociu 12.
Tendințe
- Cerere din apărare pentru vehicule subacvatice autonomevânt din spate
Programele de vehicule subacvatice noi ar putea crește nevoia de sonar 3D compact, iar sonarul NANO Gen ar putea extinde piața către platforme mai mici 1.
- Tarife și politica comercialăvânt din față
Produsele fabricate în Regatul Unit și vândute în SUA sunt supuse tarifelor, ceea ce poate afecta prețul și competitivitatea în piața americană 2.
- Tensiuni geopolitice în Orientul Mijlociu și Asiavânt din față
Conflictul din regiune a încetinit deciziile de cumpărare și proiectele clienților, iar restricțiile la export limitează accesul pe piața chineză 12.
- Finanțarea energiei offshoremixt
Schimbarea politicii de finanțare pentru energia offshore din SUA a redus cererea de închiriere din partea unor clienți europeni, dar tranziția către automatizare ar putea sprijini cererea pe termen lung 1.
Poziția concurențială
Sursele analizate nu identifică concurenți pe nume. Sunt menționate soluții multibeam pentru cartografierea fundului mării, care nu sunt concepute pentru obiecte în mișcare, precum și concurența din piața sonarului de siguranță portuară 13. Disponibilitatea produselor subacvatice occidentale pentru țări terțe este o variabilă de concurență, deoarece restricțiile la export ar putea lăsa spațiu altor furnizori 1.
- Furnizori de sonar multibeam
Tehnologie folosită în principal pentru cartografierea fundului mării, nu pentru imagistica obiectelor în mișcare 1.
- Furnizori de sisteme de securitate portuară subacvatică
Concurență menționată în sectorul securității portuare, unde companii mult mai mari sunt active 3.
- Furnizori chinezi din zona offshore
Sursele indică faptul că China ar putea căuta surse alternative sau să inoveze acolo unde sunt aplicate restricții 1.
- Furnizori de subansamble pentru apărare
Concurența pentru programe de apărare este implicită, dar sursele nu numesc alți furnizori dincolo de partenerii principali 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Coda Octopus (CODA) Just Posted A First-Ever Profit MilestoneYahoo Finance — News · 16 sept. 2026 · EN
- Coda Octopus Group, Inc. Q3 2026 Earnings Call SummaryYahoo Finance — News · 14 sept. 2026 · EN
- Coda Octopus Group Q3 Earnings Call HighlightsYahoo Finance — News · 14 sept. 2026 · EN
- CODA: Rewriting Transformer Blocks as GEMM-Epilogue ProgramsHacker News · 22 mai 2026 · EN
Depuneri SEC
- Raport trimestrial14 sept. 2026
- Raport curent10 sept. 2026Vot al acționarilor
- Convocare AGA (proxy)17 aug. 2026
- Raport curent06 iul. 2026Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial15 iun. 2026
- Raport trimestrial17 mar. 2026
- Raport anual29 ian. 2026
- Raport curent16 sept. 2025Vot al acționarilor
- Raport trimestrial15 sept. 2025
- Convocare AGA (proxy)14 aug. 2025
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-10-31 · SEC / Coda Octopus Group, Inc. · 29 ian. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-07-31 · SEC / Coda Octopus Group, Inc. · 14 sept. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Coda Octopus Group, Inc. · 18 sept. 2008
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.