olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
L3Harris Technologies, Inc. LHX
Search, Detection, Navigation, Guidance, Aeronautical Sys · SIC 3812 · Verticală: Search, Detection, Navigation, Guidance, Aeronautical Sys (SIC 3812)
L3Harris Technologies (NYSE: LHX) este un contractor american de apărare care livrează soluții tehnologice integrate pentru spațiu, aer, uscat, mare și domeniul cibernetic. În anul fiscal 2025 veniturile au fost de 21,865 bn USD, iar backlogul contractual de 38,7 bn USD. În al doilea trimestru din 2026 veniturile au ajuns la 5,881 bn USD, iar compania a crescut ghidajul anual la 23,2–23,7 bn USD.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea L3Harris Technologies, Inc. (LHX) costa 259,74 USD (−6,46 % într-o zi), cu capitalizare 48,4 mld USD, P/E 24,2 pe un EPS diluat de 10,73 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 1,91 %, beta 0,33, interval pe 52 de săptămâni 233,63–378,48 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2027): venituri de 6,1 mld USD (+7,1 % an/an), profit net de 632,0 mil USD (+36,8 % an/an), EPS diluat 3,28 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 52,9
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 224,26 – 283,18
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,60 · lățimea benzii 23,2 %
- SMA 50 / 200
- 250,30 / 303,72
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 7,10 / 4,63
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +9,7 % | −1,1 % | +10,7 pp | — |
| 3 luni | −9,2 % | −0,5 % | −8,8 pp | — |
| 6 luni | −14,1 % | +4,4 % | −18,4 pp | — |
| De la început de an | −11,5 % | +12,3 % | −23,8 pp | — |
| 1 an | −10,8 % | +13,5 % | −24,3 pp | +3,2 % |
| 3 ani | +39,9 % | +76,4 % | −36,5 pp | +74,8 % |
| 5 ani | +16,0 % | +63,7 % | −47,7 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2027 · 02 oct. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 | Q4 '26 | Q1 '27 | Q2 '27 | Q3 '27 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 21,3 mld | 5,1 mld | 5,4 mld | 5,7 mld | 21,9 mld | 5,7 mld | 5,9 mld | 6,1 mld |
| Costul vânzărilor | 15,8 mld | 3,8 mld | 4,1 mld | 4,2 mld | 16,2 mld | 4,3 mld | 4,4 mld | 4,4 mld |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 790,0 mil | 825,0 mil | 764,0 mil | 873,0 mil | 968,0 mil | 750,0 mil | 848,0 mil | 826,0 mil |
| Profit operațional | 1,9 mld | 525,0 mil | 571,0 mil | 621,0 mil | 2,1 mld | 652,0 mil | 654,0 mil | 786,0 mil |
| Amortizare și depreciere | 326,0 mil | 301,0 mil | 303,0 mil | 309,0 mil | 311,0 mil | 282,0 mil | 288,0 mil | 267,0 mil |
| Profit înainte de impozit | 1,6 mld | 459,0 mil | 524,0 mil | 567,0 mil | 1,9 mld | 589,0 mil | 710,0 mil | 743,0 mil |
| Impozit pe profit | 31,0 mil | 73,0 mil | 66,0 mil | 105,0 mil | 82,0 mil | 77,0 mil | 110,0 mil | 111,0 mil |
| Profit net | 453,0 mil | 386,0 mil | 458,0 mil | 462,0 mil | 300,0 mil | 512,0 mil | 600,0 mil | 632,0 mil |
| EPS diluat | 2,38 ≈ | 2,04 | 2,44 | 2,46 | 1,60 ≈ | 2,72 | 3,13 | 3,28 |
| Flux de numerar operațional | 1,1 mld | -42,0 mil | 640,0 mil ≈ | 546,0 mil ≈ | 2,0 mld | -95,0 mil | 879,0 mil ≈ | 1,4 mld ≈ |
| Investiții (capex) | 118,0 mil | 59,0 mil | 88,0 mil ≈ | 119,0 mil ≈ | 158,0 mil | 99,0 mil | 108,0 mil ≈ | 179,0 mil ≈ |
| Dividende plătite | 221,0 mil | 228,0 mil | 225,0 mil ≈ | 225,0 mil ≈ | 225,0 mil | 238,0 mil | 232,0 mil ≈ | 234,0 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | 42,0 mil | 569,0 mil | 253,0 mil ≈ | 176,0 mil ≈ | 156,0 mil | 296,0 mil | 229,0 mil ≈ | 73,0 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 24 din propriul istoric de 34 trimestre (min 18,7, mediană 28,8, max 131,9; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 6,2 mld | 6,8 mld | 12,9 mld | 17,8 mld | 17,1 mld | 19,4 mld | 21,3 mld | indisponibil |
| Venituri an/an | +4,8 % | +10,0 % | +89,0 % | +38,6 % | −4,2 % | +13,8 % | indisponibil | indisponibil |
| Profit net | 699,0 mil | 949,0 mil | 1,3 mld | 1,8 mld | 1,1 mld | 1,2 mld | 1,5 mld | 1,6 mld |
| Profit net an/an | +28,7 % | +35,8 % | +40,5 % | +38,5 % | −42,5 % | +15,5 % | indisponibil | +6,9 % |
| EPS diluat | 5,76 | 7,86 | 7,89 | 9,09 | 5,49 | 6,44 | 7,87 | 8,53 |
| EPS diluat an/an | +32,1 % | +36,5 % | +0,4 % | +15,2 % | −39,6 % | +17,3 % | indisponibil | +8,4 % |
| netă % | 11,3 % | 14,0 % | 10,4 % | 10,4 % | 6,2 % | 6,3 % | 7,0 % | indisponibil |
| Flux de numerar liber | 615,0 mil | 1,0 mld | indisponibil | 2,3 mld | 1,9 mld | 1,6 mld | 2,2 mld | 2,7 mld |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2026 · 02 ian. 2026
- Numerar
- 1,1 mld USD
- Datorie financiară
- 10,4 mld USD
- Datorie netă
- 9,4 mld USD
- Capitaluri proprii
- 19,6 mld USD
- Active totale
- 41,2 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 0,53x
- Lichiditate curentă
- 1,19x
- ROE
- 8,2 %
- ROA
- 3,9 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 12,9 mld | 17,8 mld | 17,1 mld | 19,4 mld | 21,3 mld | — | SEC (XBRL)· 14 feb. 2025verificat |
| Costul vânzărilor | 9,1 mld | 12,4 mld | 12,1 mld | 14,3 mld | 15,8 mld | — | SEC (XBRL)· 14 feb. 2025verificat |
| Profit brut | 3,8 mld ≈ | 5,4 mld ≈ | 4,9 mld ≈ | 5,1 mld ≈ | 5,5 mld ≈ | — | SEC (XBRL)· 14 feb. 2025derivat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 2,5 mld | 3,3 mld | 3,0 mld | 3,3 mld | 3,6 mld | 3,4 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Profit operațional | — | 2,1 mld | 1,1 mld | 1,4 mld | 1,9 mld | 2,1 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | — | 967,0 mil | 938,0 mil | 1,2 mld | 1,3 mld | 1,2 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| EBITDA | — | 3,1 mld ≈ | 2,1 mld ≈ | 2,6 mld ≈ | 3,2 mld ≈ | 3,3 mld ≈ | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 217,0 mil | 270,0 mil | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 01 mar. 2021verificat |
| Profit înainte de impozit | 1,5 mld | 2,3 mld | 1,3 mld | 1,2 mld | 1,6 mld | 1,9 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 146,0 mil | 440,0 mil | 212,0 mil | 23,0 mil | 85,0 mil | 326,0 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Profit net | 1,3 mld | 1,8 mld | 1,1 mld | 1,2 mld | 1,5 mld | 1,6 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | 7,89 | 9,09 | 5,49 | 6,44 | 7,87 | 8,53 | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 169,0 mil | 203,2 mil | 193,5 mil | 190,6 mil | 190,7 mil | 188,4 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | — | 4,08 | 4,48 | 4,56 | 4,64 | 4,80 | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Venituri − Costul vânzărilor; Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 190,6 mil
- 2025
- 190,7 mil
- 2026
- 188,4 mil
SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 824,0 mil | 941,0 mil | 880,0 mil | 560,0 mil | 615,0 mil | 1,1 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Creanțe | 1,2 mld | 1,0 mld | 1,3 mld | 1,2 mld | 1,1 mld | 1,4 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Stocuri | 1,2 mld | 982,0 mil | 1,3 mld | 1,5 mld | 1,3 mld | 1,2 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Active curente | 6,3 mld | 6,4 mld | 6,8 mld | 8,1 mld | 8,2 mld | 8,6 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 2,1 mld | — | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 04 aug. 2020verificat |
| Fond comercial | 20,0 mld | 18,2 mld | 17,3 mld | 20,0 mld | 20,3 mld | 20,0 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 8,5 mld | 6,6 mld | 6,0 mld | 8,5 mld | 7,6 mld | 6,5 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Active totale | 38,3 mld | 34,7 mld | 33,5 mld | 41,7 mld | 42,0 mld | 41,2 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 1,3 mld | 1,8 mld | 1,9 mld | 2,1 mld | 2,0 mld | 2,5 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 3,0 mil | 2,0 mil | 2,0 mil | 1,6 mld | 515,0 mil | 0 | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 6,7 mld | 7,0 mld | 6,2 mld | 11,2 mld | 11,1 mld | 10,4 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Datorii curente | 4,0 mld | 4,6 mld | 5,8 mld | 8,0 mld | 7,6 mld | 7,2 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | — | — | 14,9 mld | 22,9 mld | 22,4 mld | 21,6 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 22,7 mld | 19,3 mld | 18,6 mld | 18,8 mld | 19,6 mld | 19,6 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
- 2023
- 8,5 mld
- 2025
- 7,6 mld
- 2026
- 6,5 mld
SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | — | 2,7 mld | 2,2 mld | 2,1 mld | 2,6 mld | 3,1 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Investiții (capex) | — | 342,0 mil | 252,0 mil | 449,0 mil | 408,0 mil | 424,0 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | — | 2,3 mld ≈ | 1,9 mld ≈ | 1,6 mld ≈ | 2,2 mld ≈ | 2,7 mld ≈ | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | — | 1,4 mld | -250,0 mil | -7,0 mld | -263,0 mil | 407,0 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | — | -4,4 mld | -2,0 mld | 4,6 mld | -2,2 mld | -3,1 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Dividende plătite | — | 817,0 mil | 864,0 mil | 868,0 mil | 886,0 mil | 903,0 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | — | 3,7 mld | 1,1 mld | 518,0 mil | 554,0 mil | 1,2 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -7,0 mld
- 2025
- -263,0 mil
- 2026
- 407,0 mil
SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 68 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 48,4 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Evaluare62
- Randamente70
- Calitate75
- Bilanț și datorie59
- Creștere75
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 63,08 – 473,72 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită
- Colegi: EV/EBITDA408,17 – 473,72 (Mijloc 459,86)3 firme folosite · multiplul median 17,6x · quartile 15,8x – 18,1xDRS, NOC, TDY
- Colegi: P/E218,14 – 297,74 (Mijloc 280,26)5 firme folosite · multiplul median 26,1x · quartile 20,3x – 27,8xCODA, DRS, GRMN, NOC, TDY
- Dividende actualizate (DDM)63,08 – 84,83 (Mijloc 72,35)
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 68/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 12,7 % | 83 (pe interval fix) | 11 % |
| Marja netă · Calitate | 5,2 % | 38 (față de colegi) | 7 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 178,1 % | 100 (pe interval fix) | 7 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 7,7 % | 64 (pe interval fix) | 9 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | 12,8 % | 85 (pe interval fix) | 9 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | 1,6x | 69 (pe interval fix) | 11 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,2x | 33 (pe interval fix) | 4 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 24,2x | 60 (față de colegi) | 11 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | 10,6x | 40 (pe interval fix) | 11 % |
| Randament FCF · Evaluare | 7,5 % | 94 (pe interval fix) | 9 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 3,5 % | 50 (pe interval fix) | 7 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 25,5 % | 100 (pe interval fix) | 4 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie59/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere75/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate75/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente70/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare62/100 · 3/3 factori cu valoare
Memo
L3HARRIS TECHNOLOGIES, INC. (LHX). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-10-02.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 21,3 mld USD în 2025; marjă netă 5,2 %; ROE 10,3 %; datorie netă/EBITDA 1,6x.
Intervalul de valoare estimat este 218,14–297,74 USD pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 280,26 USD, prețul de 259,74 USD lasă un potențial de 7,9 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 7,3 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 68/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- ROIC: 12,7 %
- Conversia profitului în FCF: 178,1 %
- CAGR EPS 3 ani: 12,8 %
- Randament FCF: 7,5 %
- Rata de distribuire (FCF): 25,5 %
Ce o infirmă
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Acoperirea dobânzilor.
Față de mediana verticalei
Search, Detection, Navigation, Guidance, Aeronautical Sys (SIC 3812) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 8 firme
Banda de mărime nu s-a aplicat: ar fi rămas prea puține firme; verticala conține și firme mult mai mici sau mai mari.
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| NOCNorthrop Grumman Corp | 74,6 mld | 16,6 | 26,1 % | 10,4 % | +2,2 % | −8 % / +11 % |
| GRMNGarmin Ltd | 55,7 mld | 27,8 | 22,4 % | 25,6 % | +15,1 % | +48 % / +137 % |
| LHXL3harris Technologies, Inc. | 48,4 mld | 24,2 | 10,3 % | 5,2 % | indisponibil | −11 % / +40 % |
| TDYTeledyne Technologies Inc | 29,1 mld | 28,9 | 9,5 % | 15,8 % | +7,9 % | +27 % / +57 % |
| DRSLeonardo DRS, Inc. | 9,5 mld | 26,1 | 13,2 % | 9,4 % | +12,8 % | +4 % / +93 % |
| NNNextNav Inc. | 1,5 mld | — | -77,9 % | -2.812,5 % | −19,3 % | −38 % / +121 % |
| LUNRIntuitive Machines, Inc. | 835,8 mil | — | — | -26,6 % | −7,9 % | +5 % / +248 % |
| CODACoda Octopus Group, Inc. | 101,4 mil | 20,3 | 8,4 % | 17,6 % | +30,7 % | +2 % / +52 % |
| MINDMind Technology, Inc | 33,6 mil | — | -6,8 % | -6,8 % | −12,6 % | −61 % / −29 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru LHX din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 162,19 Randament total -36 % · Pe an -36 % | 286,30 Randament total 12 % · Pe an 12 % | 430,67 Randament total 68 % · Pe an 68 % |
| 3 ani | 167,75 Randament total -31 % · Pe an -11 % | 332,20 Randament total 35 % · Pe an 10 % | 547,17 Randament total 119 % · Pe an 30 % |
| 5 ani | 173,50 Randament total -25 % · Pe an -6 % | 385,46 Randament total 61 % · Pe an 10 % | 695,20 Randament total 184 % · Pe an 23 % |
- P/E la ieșire± 83,05
- Marja netă± 58,14
- Creșterea anuală a veniturilor± 46,29
- Diluare anuală± 4,88
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 30 iul. 2026; de atunci au apărut 10-Q (29 oct. 2026), 8-K (29 oct. 2026 · rezultate).
Pe scurt
L3Harris Technologies (NYSE: LHX) este un contractor american de apărare care livrează soluții tehnologice integrate pentru spațiu, aer, uscat, mare și domeniul cibernetic. În anul fiscal 2025 veniturile au fost de 21,865 bn USD, iar backlogul contractual de 38,7 bn USD. În al doilea trimestru din 2026 veniturile au ajuns la 5,881 bn USD, iar compania a crescut ghidajul anual la 23,2–23,7 bn USD.
SWOT
Puncte tari
- Compania are o bază largă de clienți guvernamentali, un portofoliu tehnologic diversificat și o capacitate de a acționa ca prim contractor sau subcontractant 1.
- Backlogul record și comenzile puternice din al doilea trimestru din 2026 oferă vizibilitate asupra veniturilor viitoare 3.
- Cash flow-ul liber a crescut în primul semestru, ceea ce sprijină investițiile și distribuirea de dividende 3.
Puncte slabe
- Dependența mare de un singur client, guvernul american, face veniturile sensibile la bugete și la schimbări de prioritate 1.
- Ponderea mare a contractelor cu preț fix poate duce la pierderi în cazul depășirii costurilor 1.
- Cheltuielile de cercetare-dezvoltare finanțate intern au crescut, ceea ce poate apăsa asupra marjelor pe termen scurt 3.
Oportunități
- Creșterea bugetelor de apărare și programele precum scutul antirachetă ar putea genera noi contracte 12.
- Cererea internațională din partea aliaților NATO ar putea crește dacă angajamentele de cheltuieli se traduc în achiziții 12.
- Parteneriatele cu firme de software și AI ar putea extinde capacitățile companiei în sisteme integrate 1.
Amenințări
- Întârzierile bugetare și rezoluțiile provizorii pot amâna finanțarea și recepția contractelor 12.
- Concurența crescută din partea noilor intrați și presiunea asupra prețurilor ar putea reduce marjele 1.
- Tensiunile geopolitice și perturbările lanțurilor de aprovizionare pot afecta costurile și livrările 12.
Riscuri
- Dependența de guvernul SUAridicat
Majoritatea veniturilor provine din clienți guvernamentali, iar reducerea finanțării sau schimbarea priorităților ar putea afecta rezultatele 1.
- Contracte cu preț fixridicat
Depășirea costurilor la programele cu preț fix ar putea reduce profitabilitatea sau genera pierderi 1.
- Audituri și reziliere contractualămediu
Rezultatele negative ale auditurilor sau rezilierile pentru comoditate ar putea duce la rambursări și pierderea contractelor 1.
- Întreruperi în lanțul de aprovizionaremediu
Lipsa componentelor electronice și a materialelor critice ar putea întârzia livrările și crește costurile 12.
- Tarife comercialescăzut
Politicile comerciale și tarifele sunt monitorizate, iar impactul asupra costurilor ar putea deveni semnificativ dacă mediul se înrăutățește 12.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Backlogul record și comenzile solide oferă vizibilitate asupra creșterii veniturilor în următorii ani 3.
- Ghidajul crescut pentru venituri și profit pe acțiune sugerează că execuția operațională rămâne bună 3.
- Poziția în programe strategice de apărare antirachetă și rachete ar putea susține cererea pe termen lung 12.
Ce ar strica teza
- Dependența de bugetul american și întârzierile din procesul legislativ ar putea amâna contractele și veniturile 2.
- Contractele cu preț fix și inflația persistentă ar putea comprima marjele dacă costurile cresc mai repede decât tarifele 1.
- Concurența din partea noilor intrați ar putea reduce câștigurile în licitații și presiunea asupra prețurilor 1.
De urmărit
- Realizarea ghidajului de venituri și profit pe acțiune pentru 20262026
- Evoluția backlogului și a raportului comenzi/vânzăriQ3 2026
- Calendarul bugetului apărării pentru anul fiscal 2027 și rezoluția provizorieQ4 2026
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 30 iul. 2026; de atunci au apărut 10-Q (29 oct. 2026), 8-K (29 oct. 2026 · rezultate).
Afacerea
Modelul de business este flexibil: compania poate acționa ca prim contractor, furnizor comercial sau subcontractant, ceea ce îi permite să colaboreze cu noi intranți în domeniu 1. Strategia își propune creșterea profitabilă, performanța și inovația, iar programul intern LHX NeXt a urmărit eficiența operațională 1. Din trimestrul al doilea din 2026, raportarea se face pe trei segmente, după reorganizarea de la patru segmente 23.
Piața în context
Piața de apărare americană este tot mai competitivă, iar contractele cu licitații multiple și OTA pot reduce barierele de intrare și pot crește presiunea asupra prețurilor 1. Bugetul prezidențial pentru anul fiscal 2027 propune un prag de aproximativ 1,5 trilioane USD pentru apărare, o creștere comparativ cu anul precedent 2. Aliații NATO și-au asumat cheltuieli de 5% din PIB, ceea ce ar putea susține cererea internațională 12.
Concurenții includ BAE Systems, Boeing, General Dynamics, Lockheed Martin, Northrop Grumman, RTX, Thales și firme noi precum Anduril, Ursa Major și Silvus Technologies 1. Cererea rămâne solidă, iar compania ar putea profita dacă finanțarea apărării crește, deși întârzierile bugetare pot amâna contractele 12.
Tendințe
- Reforma achizițiilor apărăriimixt
Noul cadru de achiziții accentuează viteza, flexibilitatea și soluțiile comerciale, ceea ce ar putea deschide oportunități pentru un furnizor flexibil ca L3Harris 1.
- Bugetul apărării SUAvânt din spate
Cererea de buget pentru anul fiscal 2027 indică o creștere amplă, dar continuarea prin rezoluții provizorii ar putea întârzia finanțarea programelor 2.
- Incertitudinea geopolitică și lanțurile de aprovizionarevânt din față
Conflictele globale și întreruperile lanțurilor de aprovizionare, inclusiv deficitul de minerale rare, pot încetini execuția contractelor sau crește costurile 12.
- Contractele cu preț fixvânt din față
Ponderea mare a contractelor cu preț fix expune compania la depășiri de costuri dacă inflația persistă, deși ajustările de preț pot compensa parțial 1.
Poziția concurențială
Compania concurează cu mari contractori tradiționali și cu noi intrați non-tradiționali, unii dispunând de resurse financiare mai mari 1. Avantajul său constă în modelul flexibil și în capacitatea de a colabora cu parteneri precum Palantir, Anduril și Amazon Kuiper 1.
Factorii competitivi principali sunt calitatea, fiabilitatea, capacitățile tehnologice, respectarea termenelor și eficiența costurilor 1. Compania colaborează uneori cu concurenții în alte programe, ceea ce face relația concurențială complexă 1.
- BAE Systems
Mare contractor european de apărare, prezent și pe piața americană, care concurează în programe de sisteme electronice și de misiune.
- Lockheed MartinLMT
Mare contractor american de apărare cu programe în aeronautică, rachete și spațiu, concurent direct în multe segmente.
- Northrop GrummanNOC
Contractor american de apărare activ în sisteme spațiale, aeriene și de ghidare, cu suprapuneri în segmentele companiei.
- Anduril
Companie nou intrată în apărare, cu soluții autonome și sisteme de senzori, considerată un concurent non-tradițional.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Inside L3Harris Technologies (LHX)’s C-HOBS Contract: What the $60M Air Force Award Means for InvestorsYahoo Finance — News · 17 sept. 2026 · EN
- How Is L3Harris Technologies’ Stock Performance Compared to Other Aerospace & Defense StocksYahoo Finance — News · 10 sept. 2026 · EN
- Better Space Stock: AST SpaceMobile vs. L3Harris TechnologiesYahoo Finance — News · 07 sept. 2026 · EN
- L3Harris Technologies (LHX) Declined Despite Reporting Strong ResultsYahoo Finance — News · 02 sept. 2026 · EN
- Are Wall Street Analysts Predicting L3Harris Technologies Stock Will Climb or Sink?Yahoo Finance — News · 24 aug. 2026 · EN
Ultima știre din arhiva noastră e din 17 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 29 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport trimestrial29 oct. 2026
- Raport curent29 oct. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent22 oct. 2026Schimbări în conducere · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent17 aug. 2026Schimbări în conducere · Informare publică (Reg FD) · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial30 iul. 2026
- Raport curent29 iul. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent24 iul. 2026Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
- Raport curent12 mai 2026Vot al acționarilor · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial30 apr. 2026
- Raport curent30 apr. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2026-01-02 · SEC / L3Harris Technologies, Inc. · 12 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-07-03 · SEC / L3Harris Technologies, Inc. · 30 iul. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / L3Harris Technologies, Inc. · 29 iul. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.