olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

NextNav Inc. NN

Search, Detection, Navigation, Guidance, Aeronautical Sys · SIC 3812 · Verticală: Search, Detection, Navigation, Guidance, Aeronautical Sys (SIC 3812)

8,76USD−11,07 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

NextNav Inc. dezvoltă soluții terestre de poziționare, navigație și sincronizare 3D, destinate să completeze și să rezerve sistemul GPS, bazate pe licențe de spectru în banda de 900 MHz. Compania a înregistrat pierderi nete de 189,3 milioane USD în 2025 și veniturile sunt încă reduse, iar planurile privind rețeaua NextGen depind de o decizie a FCC încă în curs.

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea NextNav Inc. (NN) costa 8,76 USD (−11,07 % într-o zi), cu capitalizare 1,5 mld USD, beta 1,40, interval pe 52 de săptămâni 8,76–23,59 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 1,2 mil USD (−4,3 % an/an), profit net de -33,8 mil USD, EPS diluat -0,24 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
1,5 mld USD
acțiuni la 07 aug. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -1,42 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
-16,21 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
1,40
Volatilitate (1 an) 83 %
Interval 52 săpt.
8,7623,59

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
33,4
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
8,41 – 12,96
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,08 · lățimea benzii 42,7 %
SMA 50 / 200
13,12 / 16,36
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,86 / -0,87
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−34,2 %−2,0 %−32,2 pp—
3 luni−40,9 %−2,2 %−38,7 pp—
6 luni−54,7 %+4,3 %−58,9 pp—
De la început de an−47,4 %+10,6 %−57,9 pp—
1 an−26,9 %+10,5 %−37,3 pp+3,2 %
3 ani+87,2 %+73,7 %+13,5 pp+58,1 %
5 ani−3,1 %+61,7 %−64,8 pp—
Scădere maximă (1 an)
−62,9 %
04 iun. 2026 → 04 nov. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−82,6 %
11 nov. 2021 → 23 mar. 2023
Creștere anuală compusă (5 ani)
−0,6 %
S&P 500 +10,1 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
1,2 mil USD
−4,3 % an/an
Profit net
-33,8 mil USD
indisponibil an/an
EPS diluat
-0,24
indisponibil an/an
netă / operațională
-2.935,2 % / -1.760,8 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Venituri1,6 mil1,9 mil1,5 mil1,2 mil887,0 mii945,0 mii995,0 mii1,2 mil
Costul vânzărilor2,6 mil-7,5 mil2,5 mil2,0 mil2,0 mil1,9 mil2,1 mil2,1 mil
Cercetare și dezvoltare3,5 mil3,9 mil4,0 mil4,8 mil5,2 mil4,9 mil5,9 mil5,5 mil
Cheltuieli generale și de vânzare8,0 mil8,9 mil10,5 mil10,2 mil10,0 mil8,8 mil10,7 mil12,6 mil
Profit operațional-13,9 mil-14,8 mil-17,0 mil-17,2 mil-19,9 mil-16,1 mil-19,3 mil-20,2 mil
Amortizare și depreciere1,3 mil1,3 mil1,5 mil1,4 mil3,5 mil1,4 mil1,5 mil1,3 mil
Cheltuieli cu dobânzile——201,0 mii4,9 mil5,0 mil—5,2 mil4,4 mil
Profit înainte de impozit-13,6 mil-32,2 mil-58,5 mil-63,2 mil529,0 mii-67,9 mil-10,6 mil-33,7 mil
Impozit pe profit26,0 mii35,0 mii58,0 mii42,0 mii46,0 mii52,0 mii56,0 mii60,0 mii
Profit net-13,6 mil-32,3 mil-58,6 mil-63,2 mil483,0 mii-68,0 mil-10,6 mil-33,8 mil
EPS diluat-0,11—-0,45-0,48-0,12—-0,12-0,24
Flux de numerar operațional-6,8 mil ≈-11,9 mil-12,2 mil-13,5 mil ≈-9,0 mil ≈-16,1 mil-10,0 mil-18,0 mil ≈
Investiții (capex)1,0 mii ≈168,0 mii30,0 mii27,0 mii ≈8,0 mii ≈-15,0 mii10,0 mii5,0 mii ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu202020212022202320242025
Venituri569,0 mii763,0 mii3,9 mil3,9 mil5,7 mil4,6 mil
Venituri an/anindisponibil+34,1 %+414,5 %−1,6 %+46,8 %−19,3 %
Profit net-137,3 mil-144,7 mil-40,1 mil-71,7 mil-101,9 mil-189,3 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluatindisponibil-6,73-0,40-0,66-0,84-1,42
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
netă %-24.136,4 %-18.960,2 %-1.021,8 %-1.857,5 %-1.797,1 %-4.138,5 %
Flux de numerar liber-34,8 mil-49,0 mil-40,1 mil-38,2 mil-38,4 mil-50,8 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
44,8 mil USD
Datorie financiară
273,6 mil USD
Datorie netă
228,8 mil USD
Capitaluri proprii
-86,2 mil USD
Active totale
247,0 mil USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
12,71x
ROE
indisponibil
ROA
-92,6 %
Marja FCF
-1.110,8 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
3,9 mil
2024
5,7 mil
2025
4,6 mil

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
2,3 mil
2024
729,0 mii
2025
8,5 mil

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

Profit brut
2023
1,5 mil ≈
2024
4,9 mil ≈
2025
-4,0 mil ≈

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026derivat

Cercetare și dezvoltare
2023
19,5 mil
2024
16,2 mil
2025
19,0 mil

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
30,3 mil
2024
33,5 mil
2025
39,6 mil

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

Profit operațional
2023
-63,5 mil
2024
-60,1 mil
2025
-70,2 mil

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
4,8 mil
2024
5,2 mil
2025
7,8 mil

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

EBITDA
2023
-58,7 mil ≈
2024
-54,9 mil ≈
2025
-62,5 mil ≈

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 23 mar. 2022verificat

Profit înainte de impozit
2023
-71,5 mil
2024
-101,7 mil
2025
-189,1 mil

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
221,0 mii
2024
173,0 mii
2025
198,0 mii

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

Profit net
2023
-71,7 mil
2024
-101,9 mil
2025
-189,3 mil

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

EPS diluat
2023
-0,66
2024
-0,84
2025
-1,42

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
108,0 mil
2024
121,5 mii
2025
132,9 mii

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
81,9 mil
2024
39,3 mil
2025
44,8 mil

SEC (XBRL)· 14 mai 2026verificat

Creanțe
2023
2,3 mil
2024
3,3 mil
2025
2,3 mil

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

Stocuri
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 12 mai 2022verificat

Active curente
2023
91,2 mil
2024
86,0 mil
2025
157,4 mil

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 30 mar. 2023verificat

Fond comercial
2023
18,0 mil
2024
17,0 mil
2025
19,2 mil

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
10,6 mil
2024
9,6 mil
2025
42,2 mil

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

Active totale
2023
162,2 mil
2024
161,7 mil
2025
247,0 mil

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
391,0 mii
2024
858,0 mii
2025
661,0 mii

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
48,4 mil
2024
54,6 mil
2025
273,6 mil

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

Datorii curente
2023
9,8 mil
2024
12,1 mil
2025
12,4 mil

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

Datorii totale
2023
82,1 mil
2024
111,6 mil
2025
333,3 mil

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

Capital propriu
2023
80,1 mil
2024
50,1 mil
2025
-86,2 mil

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
-35,4 mil
2024
-38,0 mil
2025
-50,7 mil

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
2,8 mil
2024
350,0 mii
2025
50,0 mii

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
-38,2 mil ≈
2024
-38,4 mil ≈
2025
-50,8 mil ≈

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
1,1 mil
2024
-39,5 mil
2025
-64,6 mil

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
69,0 mil
2024
35,1 mil
2025
120,5 mil

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 30 mar. 2023verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-19,3 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
5,2 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
51,7 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Profitabilitate

Marja brută
-104,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBITDA
-1.704,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBIT
-1.900,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja netă
-2.812,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja FCF
-1.334,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Randamente

ROE
-77,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
-34,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
-20,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită

Lichiditate

Lichiditatea curentă
25,6x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
6,6x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-53,1 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Investiții (capex)
8,0 mii USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Fluxul de numerar liber
-53,1 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
date insuficiente

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
199 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
58 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
1,5 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-7,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
4,4x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
371,8x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-3,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 4 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

8,76 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 1,5 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
1,5 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
4,4x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-77,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
-2.812,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-19,3 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

33/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 07 aug. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 11 aug. 2026
verificat 831derivat 69

Scorul pe grupe

27 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Search, Detection, Navigation, Guidance, Aeronautical Sys (SIC 3812)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate-2.812,5 %0 (față de colegi)23 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere5,2 %43 (pe interval fix)31 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie25,6x100 (pe interval fix)15 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare-3,6 %0 (pe interval fix)31 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial43/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

NextNav Inc. (NN). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 4,6 mil USD în 2025; creștere an/an -19,3 %; marjă netă -2 812,5 %; ROE -77,9 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Lichiditatea curentă: 25,6x

Ce o infirmă

  • Marja netă: -2 812,5 %
  • Randament FCF: -3,6 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Search, Detection, Navigation, Guidance, Aeronautical Sys (SIC 3812) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 8 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 26,0x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 16,1x
P/S
371,8x
mediana verticalei 2,1x
peste mediană (+17.476,0 %)
P/B
4,4x
mediana verticalei 2,7x
peste mediană (+61,1 %)
ROE
-77,9 %
mediana verticalei 10,3 %
sub mediană (−857,6 %)
Marja netă
-2.812,5 %
mediana verticalei 9,9 %
sub mediană (−28.561,0 %)
Marja EBIT
-1.900,4 %
mediana verticalei 10,7 %
sub mediană (−17.810,5 %)
Venituri an/an
-19,3 %
mediana verticalei 7,9 %
sub mediană (−346,1 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 1,2x
Randament dividend
—
mediana verticalei 1,4 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
NOCNorthrop Grumman Corp78,2 mld17,426,1 %10,4 %+2,2 %−4 % / +16 %
GRMNGarmin Ltd52,3 mld26,122,4 %25,6 %+15,1 %+39 % / +122 %
LHXL3harris Technologies, Inc.51,7 mld25,910,3 %5,2 %indisponibil−0 % / +46 %
TDYTeledyne Technologies Inc30,6 mld30,49,5 %15,8 %+7,9 %+33 % / +65 %
DRSLeonardo DRS, Inc.9,5 mld26,113,2 %9,4 %+12,8 %+4 % / +93 %
NNNextNav Inc.1,5 mld—-77,9 %-2.812,5 %−19,3 %−27 % / +87 %
LUNRIntuitive Machines, Inc.835,8 mil——-26,6 %−7,9 %+5 % / +248 %
CODACoda Octopus Group, Inc.101,4 mil20,38,4 %17,6 %+30,7 %+2 % / +52 %
MINDMind Technology, Inc33,6 mil—-6,8 %-6,8 %−12,6 %−61 % / −29 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru NN din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    NextNav Inc. dezvoltă soluții terestre de poziționare, navigație și sincronizare 3D, destinate să completeze și să rezerve sistemul GPS, bazate pe licențe de spectru în banda de 900 MHz. Compania a înregistrat pierderi nete de 189,3 milioane USD în 2025 și veniturile sunt încă reduse, iar planurile privind rețeaua NextGen depind de o decizie a FCC încă în curs.

    SWOT

    Puncte tari

    • Compania deține licențe de spectru de joasă frecvență și o poziție de lider declarat în PNT complementar, ceea ce îi oferă un avantaj de acces la infrastructură.
    • Parteneriatele existente cu AT&T și Verizon pentru servicii de siguranță publică oferă o bază de clienți și o dovadă de funcționare în rețele reale.
    • Lichiditatea rezultată din conversia notelor și din răscumpărarea warrant-urilor a îmbunătățit semnificativ bilanțul față de sfârșitul anului 2025.

    Puncte slabe

    • Veniturile sunt foarte reduse în raport cu cheltuielile, iar compania raportează pierderi nete constante din anii anteriori.
    • Dependența de terți care integrează tehnologia în dispozitive și aplicații limitează controlul companiei asupra creșterii veniturilor.
    • Veniturile sunt concentrate la câțiva clienți, iar contractele nu conțin angajamente minime de achiziție.

    Oportunități

    • Dacă FCC aprobă modificarea regulilor pentru banda Lower 900 MHz, parteneriatele cu operatori mobili ar putea deschide piețe noi în PNT și bandă largă.
    • Parteneriatele recente cu Safran și cu alte companii de apărare și securitate ar putea extinde utilizarea în infrastructura critică și în sistemele anti-drone.
    • Interesul guvernamental pentru backup la GPS ar putea genera contracte federale, dacă reglementările și programele relevante se concretizează.

    Amenințări

    • Respingerea sau întârzierea cererii de reglementare la FCC ar putea bloca planul NextGen și reduce valoarea spectrului.
    • Opoziția altor utilizatori ai benzii Lower 900 MHz ar putea complica procesul de reglementare și crește incertitudinea.
    • Tehnologiile concurente, precum LEO sau BPS, ar putea câștiga poziții dacă NextNav nu își implementează rapid soluția.

    Riscuri

    • Decizia de reglementare la FCCridicat

      Întreaga strategie NextGen depinde de aprobarea cererii de modificare a regulilor pentru spectru, iar decizia poate întârzia, fi respinsă sau modificată semnificativ.

    • Dependența de partenerimediu

      Veniturile și implementarea rețelei depind de integrarea în dispozitive și de parteneriate cu operatori, pe care compania nu le controlează integral.

    • Tranziția tehnologică la 5G NRmediu

      Compatibilitatea semnalului cu ecosistemul 5G și disponibilitatea echipamentelor pot diferi de estimări, iar întârzierile pot reduce piața serviciilor.

    • Structura de capital și diluareascăzut

      Conversia notelor și exercitarea warrant-urilor au crescut numărul de acțiuni în circulație, iar obținerea de capital suplimentar ar putea diminua acțiunile existente.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă FCC aprobă cererea, compania ar putea deveni un furnizor de referință pentru PNT terestru, cu venituri din parteneriate cu operatori mobili care nu necesită investiții mari din partea sa.
    • Lichiditatea mai ridicată după conversia notelor și răscumpărarea warrant-urilor ar putea oferi companiei timp suplimentar pentru a-și dezvolta tehnologia și parteneriatele.
    • Interesul crescut al guvernelor pentru backup la GPS și parteneriatele cu companii din apărare ar putea accelera adoptarea soluțiilor compania.

    Ce ar strica teza

    • Pierderile nete recurente și veniturile foarte reduse arată că modelul de afaceri nu a demonstrat încă o generare sustenabilă de numerar.
    • Dacă FCC respinge sau modifică cererea, valoarea spectrului și planul NextGen ar putea fi serios afectate, iar compania ar putea rămâne cu cheltuieli fixe ridicate.
    • Tehnologii alternative, precum LEO sau sistemele terestre concurente, ar putea câștiga piața înainte ca NextNav să își finalizeze implementarea.

    De urmărit

    • Decizia FCC privind cererea de modificare a regulilor pentru banda Lower 900 MHz2027
    • Anunțuri privind parteneriate cu operatori mobili pentru NextGennext 10-K
    • Evoluția veniturilor și a pierderilor nete trimestrialeQ1 2027
    • Rezultatele proiectelor pilot cu Safran și Tiami Networks2027

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    NextNav este un furnizor de servicii PNT complementare, care operează o rețea de transmițătoare terestre pe spectru de joasă frecvență, similar funcției sateliților GPS. Activele sale principale sunt licențele FCC care acoperă 12 MHz de spectru de joasă frecvență, inclusiv un bloc contiguu de 8 MHz în banda de 900 MHz, ce acoperă peste 90% din populația SUA. Compania susține că semnalele sale terestre sunt mai puternice și greu de perturbat, putând pătrunde în clădiri și oferind o alternativă sau un backup pentru GPS.

    Soluția istorică Pinnacle folosește senzori barometrici din telefoane pentru a determina altitudinea (axa z), fiind lansată împreună cu AT&T în cadrul FirstNet și utilizată pentru E911 la Verizon. Pinnacle este disponibilă în cele mai mari 105 piețe din SUA și este extinsă în Japonia prin MetCom. Serviciul TerraPoiNT, predecesorul rețelei terestre, este operat direct de companie și este folosit într-un contract cu Departamentul Transporturilor.

    Platforma NextGen propune migrarea semnalelor PNT la standardul 5G NR, astfel încât operatorii de telefonie mobilă să poată integra spectrul optimizat în rețelele lor. Compania urmărește parteneriate cu operatori mobili, care ar acoperi costurile de implementare, iar cererea de reglementare depusă la FCC vizează o configurație națională de 15 MHz pentru PNT și bandă largă 5G.

    Segmente

    Pinnacle (altitudine, axa z)

    Pinnacle oferă informații precise despre altitudine pentru dispozitivele cu senzor barometric și este folosit în principal pentru aplicații de siguranță publică și E911, cu vânzări prin API sau SDK către parteneri precum AT&T și Verizon.

    TerraPoiNT și NextGen

    TerraPoiNT este o rețea terestră dedicată de generația anterioară, iar NextGen, care va înlocui treptat TerraPoiNT, este conceput pe 5G NR și depinde de aprobările FCC și de parteneriatele cu operatori mobili.

    Venituri din servicii și licențe

    Veniturile provin din contracte cu operatori wireless, dezvoltatori de aplicații, contracte guvernamentale și licențierea tehnologiei, fiind încă reduse față de costurile operaționale ale companiei.

    Piața în context

    Piața PNT complementară este limitată de faptul că GPS este gratuit și larg utilizat, iar veniturile suplimentare depind de adoptarea în industrii variate precum telecomunicații, siguranță publică și infrastructură critică. Compania consideră că un rol terestru complementar ar putea deveni important dacă vulnerabilitățile GPS sunt considerate o problemă de securitate națională.

    Cererea de spectru pentru bandă largă 5G poate crește interesul operatorilor pentru banda de joasă frecvență, iar cadrul de reglementare al FCC și procesele interagenții vor determina dacă și când această piață se poate dezvolta.

    Tendințe

    • Vulnerabilitatea GPS și securitatea naționalăvânt din spate

      Evenimentele internaționale recente au evidențiat riscurile de perturbare a GPS, ceea ce ar putea crește interesul guvernelor pentru soluții terestre de backup.

    • Tranziția la 5G NRmixt

      Trecerea la standardul 5G NR ar putea permite integrarea PNT în rețelele mobile existente, dar depinde de compatibilitatea echipamentelor și de aprobările de reglementare.

    • Procesul de reglementare la FCCvânt din față

      Cererea de modificare a regulilor pentru banda Lower 900 MHz este încă în revizuire, iar opoziția altor utilizatori ai benzii ar putea întârzia sau modifica decizia.

    • Presiune asupra costurilor și capitaluluivânt din față

      Pierderile recurente și nevoia de finanțare pentru extinderea rețelei fac ca accesul la capital în condiții favorabile să rămână un factor important.

    Poziția concurențială

    Compania concurează și completează alte tehnologii, precum eLORAN, sistemele LEO, sistemele comerciale de localizare și Broadcast Positioning System bazat pe ATSC 3.0. Multe dintre acestea depind încă de GPS sau nu oferă o sursă independentă de sincronizare.

    Avantajul declarat al NextNav este un calendar mai scurt până la implementare, datorat spectrului licențiat și folosirii infrastructurii 5G, dar acest avantaj depinde de decizia FCC și de parteneriatele cu operatorii.

    • eLORAN

      Versiune modernizată a sistemului radio de navigație terestră, vizat în special pentru maritim și aviație, cu potențial pentru distribuția timpului pe distanțe mari.

    • Sisteme LEO

      Constelații de sateliți pe orbită joasă care oferă servicii de sincronizare cu acoperire globală, dar cu semnale mai slabe pentru utilizări terestre.

    • Sisteme comerciale de localizare

      Soluții bazate pe rețele celulare, crowd-sourcing sau sisteme locale, care completează GPS, dar se bazează de obicei pe GPS sau pe măsurători locale.

    • Broadcast Positioning System

      Sistem terestru de navigație aflat în faza pilot, bazat pe standardul ATSC 3.0 și promovat de asociația radiodifuzorilor din SUA.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Depuneri SEC

    Surse

    1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / NextNav Inc. · 17 mar. 2026
    2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / NextNav Inc. · 11 aug. 2026
    3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / NextNav Inc. · 11 aug. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    NextNav Inc. (NN): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw