olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Columbia Sportswear Company COLM
Apparel & Other Finishd Prods of Fabrics & Similar Matl · SIC 2300 · Verticală: Apparel & Other Finishd Prods of Fabrics & Similar Matl (SIC 2300)
Columbia Sportswear proiectează, dezvoltă și distribuie echipament, îmbrăcăminte și încălțăminte pentru outdoor, activ și lifestyle, prin patru branduri, fiind un lider global în domeniu. Interesul pentru companie a crescut deoarece compania își revine după o perioadă dificilă din SUA, iar vânzările nete ale anului fiscal 2025 au fost de 3397.351 milioane USD, în timp ce recuperarea tarifelor IEEPA a schimbat semnificativ rezultatele trimestriale.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Columbia Sportswear Company (COLM) costa 70,93 USD (+1,24 % într-o zi), cu capitalizare 3,6 mld USD, P/E 18,4 pe un EPS diluat de 3,85 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 1,69 %, beta 0,88, interval pe 52 de săptămâni 49,87–71,12 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 614,4 mil USD (+1,5 % an/an), profit net de 26,6 mil USD, EPS diluat 0,52 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 75,9
- supracumpărat (≥ 70)
- Bollinger (20, 2)
- 52,78 – 70,83
- peste banda superioară · %B 1,01 · lățimea benzii 29,2 %
- SMA 50 / 200
- 59,10 / 60,06
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 2,97 / 1,79
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +24,6 % | −1,1 % | +25,7 pp | — |
| 3 luni | +24,0 % | −0,5 % | +24,5 pp | — |
| 6 luni | +11,8 % | +4,4 % | +7,4 pp | — |
| De la început de an | +28,8 % | +12,3 % | +16,4 pp | — |
| 1 an | +41,4 % | +13,5 % | +27,9 pp | +6,7 % |
| 3 ani | −8,6 % | +76,4 % | −85,0 pp | +16,8 % |
| 5 ani | −32,2 % | +63,7 % | −95,9 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 931,8 mil | 1,1 mld | 778,5 mil | 605,2 mil | 943,4 mil | 1,1 mld | 779,0 mil | 614,4 mil |
| Costul vânzărilor | 464,2 mil | 536,0 mil | 382,4 mil | 308,1 mil | 471,6 mil | 518,5 mil | 384,1 mil | 255,9 mil |
| Profit brut | 467,6 mil | 560,5 mil | 396,1 mil | 297,1 mil | 471,8 mil | 551,7 mil | 395,0 mil | 358,4 mil |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 361,2 mil | 430,6 mil | 354,5 mil | 325,6 mil | 380,9 mil | 441,5 mil | 357,1 mil | 332,2 mil |
| Profit operațional | 112,5 mil | 137,3 mil | 46,5 mil | -23,6 mil | 67,4 mil | 116,7 mil | 42,0 mil | 30,9 mil |
| Amortizare și depreciere | 13,0 mil | 13,8 mil | 13,5 mil | 14,5 mil | 14,2 mil | 14,7 mil | 13,7 mil | 13,8 mil |
| Profit înainte de impozit | 119,2 mil | 139,8 mil | 54,9 mil | -16,6 mil | 71,0 mil | 120,3 mil | 47,3 mil | 36,3 mil |
| Impozit pe profit | 29,0 mil | 37,3 mil | 12,6 mil | -6,4 mil | 19,0 mil | 27,2 mil | 13,0 mil | 9,7 mil |
| Profit net | 90,2 mil | 102,6 mil | 42,2 mil | -10,2 mil | 52,0 mil | 93,2 mil | 34,3 mil | 26,6 mil |
| EPS diluat | 1,56 | 1,80 ≈ | 0,75 | -0,19 | 0,95 | 1,73 ≈ | 0,65 | 0,52 |
| Flux de numerar operațional | -185,5 mil ≈ | 567,7 mil | -32,0 mil | -30,8 mil ≈ | -270,6 mil ≈ | 616,3 mil | -77,5 mil | 115,0 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 13,9 mil ≈ | 18,1 mil | 15,6 mil | 14,5 mil ≈ | 16,6 mil ≈ | 19,5 mil | 12,4 mil | 13,4 mil ≈ |
| Dividende plătite | 17,2 mil ≈ | 16,9 mil | 16,6 mil | 16,4 mil ≈ | 16,4 mil ≈ | 16,1 mil | 15,6 mil | 15,4 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | 128,2 mil ≈ | 86,9 mil | 101,4 mil | 30,3 mil ≈ | 40,0 mil ≈ | 29,4 mil | 150,0 mil | 0 ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 31 din propriul istoric de 39 trimestre (min 12,6, mediană 21,1, max 54,3; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 2,8 mld | 3,0 mld | 2,5 mld | 3,1 mld | 3,5 mld | 3,5 mld | 3,4 mld | 3,4 mld |
| Venituri an/an | +13,6 % | +8,6 % | −17,8 % | +25,0 % | +10,8 % | +0,7 % | −3,4 % | +0,9 % |
| Profit net | 268,3 mil | 330,5 mil | 108,0 mil | 354,1 mil | 311,4 mil | 251,4 mil | 223,3 mil | 177,2 mil |
| Profit net an/an | +155,2 % | +23,2 % | −67,3 % | +227,8 % | −12,0 % | −19,3 % | −11,2 % | −20,6 % |
| EPS diluat | 3,81 | 4,83 | 1,62 | 5,33 | 4,95 | 4,09 | 3,82 | 3,24 |
| EPS diluat an/an | +155,7 % | +26,8 % | −66,5 % | +229,0 % | −7,1 % | −17,4 % | −6,6 % | −15,2 % |
| netă % | 9,6 % | 10,9 % | 4,3 % | 11,3 % | 9,0 % | 7,2 % | 6,6 % | 5,2 % |
| Flux de numerar liber | 223,9 mil | 161,9 mil | 247,3 mil | 319,7 mil | -83,7 mil | 581,7 mil | 431,2 mil | 216,7 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 442,0 mil USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 1,7 mld USD
- Active totale
- 2,9 mld USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 2,59x
- ROE
- 10,2 %
- ROA
- 6,0 %
- Marja FCF
- 6,4 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 2,5 mld | 3,1 mld | 3,5 mld | 3,5 mld | 3,4 mld | 3,4 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 1,3 mld | 1,5 mld | 1,8 mld | 1,8 mld | 1,7 mld | 1,7 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Profit brut | 1,2 mld | 1,6 mld | 1,7 mld | 1,7 mld | 1,7 mld | 1,7 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 1,1 mld | 1,2 mld | 1,3 mld | 1,4 mld | 1,4 mld | 1,5 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Profit operațional | 137,0 mil | 450,5 mil | 393,1 mil | 310,3 mil | 270,7 mil | 207,0 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 63,4 mil | 55,9 mil | 54,8 mil | 58,1 mil | 55,9 mil | 56,8 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| EBITDA | 200,5 mil ≈ | 506,4 mil ≈ | 447,9 mil ≈ | 368,3 mil ≈ | 326,7 mil ≈ | 263,9 mil ≈ | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026derivat |
| Profit înainte de impozit | 139,5 mil | 451,5 mil | 397,4 mil | 326,2 mil | 298,2 mil | 229,6 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 31,5 mil | 97,4 mil | 86,0 mil | 74,8 mil | 74,9 mil | 52,4 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Profit net | 108,0 mil | 354,1 mil | 311,4 mil | 251,4 mil | 223,3 mil | 177,2 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | 1,62 | 5,33 | 4,95 | 4,09 | 3,82 | 3,24 | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 66,8 mil | 66,4 mil | 63,0 mil | 61,4 mil | 58,5 mil | 54,8 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,26 | 1,04 | 1,20 | 1,20 | 1,20 | 1,20 | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 61,4 mil
- 2024
- 58,5 mil
- 2025
- 54,8 mil
SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 790,7 mil | 763,4 mil | 430,2 mil | 350,3 mil | 531,9 mil | 442,0 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Creanțe | 452,9 mil | 487,8 mil | 547,6 mil | 423,1 mil | 417,5 mil | 403,2 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Stocuri | 556,5 mil | 645,4 mil | 1,0 mld | 746,3 mil | 690,5 mil | 689,5 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Active curente | 1,9 mld | 2,1 mld | 2,1 mld | 2,0 mld | 2,0 mld | 2,0 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 309,8 mil | 291,1 mil | 291,2 mil | 287,3 mil | 282,9 mil | 279,1 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Fond comercial | 68,6 mil | 68,6 mil | 51,7 mil | 26,7 mil | 26,7 mil | 5,7 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 103,6 mil | 101,9 mil | 81,6 mil | 79,9 mil | 79,2 mil | 71,2 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Active totale | 2,8 mld | 3,1 mld | 3,1 mld | 2,9 mld | 3,0 mld | 2,9 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 206,7 mil | 283,3 mil | 322,5 mil | 235,9 mil | 385,7 mil | 385,6 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | — | 0 | 0 | — | — | — | SEC (XBRL)· 02 nov. 2023verificat |
| Datorii curente | 552,6 mil | 680,4 mil | 738,7 mil | 596,6 mil | 766,5 mil | 760,8 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | 1,0 mld | 1,1 mld | 1,1 mld | 1,0 mld | 1,2 mld | 1,2 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 1,8 mld | 2,0 mld | 1,9 mld | 1,9 mld | 1,8 mld | 1,7 mld † | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- 79,9 mil
- 2024
- 79,2 mil
- 2025
- 71,2 mil
SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 276,1 mil | 354,4 mil | -25,2 mil | 636,3 mil | 491,0 mil | 282,9 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 28,8 mil | 34,7 mil | 58,5 mil | 54,6 mil | 59,8 mil | 66,2 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 247,3 mil ≈ | 319,7 mil ≈ | -83,7 mil ≈ | 581,7 mil ≈ | 431,2 mil ≈ | 216,7 mil ≈ | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -27,2 mil | -163,8 mil | 72,7 mil | -461,8 mil | 87,3 mil | -120,7 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -151,7 mil | -210,9 mil | -360,8 mil | -254,8 mil | -386,2 mil | -267,1 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Dividende plătite | 17,2 mil | 68,6 mil | 75,1 mil | 73,4 mil | 69,7 mil | 65,5 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 132,9 mil | 165,4 mil | 287,4 mil | 184,0 mil | 317,8 mil | 201,1 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -461,8 mil
- 2024
- 87,3 mil
- 2025
- -120,7 mil
SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat
- 2023
- -254,8 mil
- 2024
- -386,2 mil
- 2025
- -267,1 mil
SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 58 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 3,6 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Evaluare65
- Randamente100
- Calitate78
- Bilanț și datorie100
- Creștere0
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 15,77 – 130,57 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/E42,89 – 130,57 (Mijloc 61,27)11 firme folosite · multiplul median 15,9x · quartile 11,1x – 33,9xAS, BRIA, CRI, FIGS, GIII, GIL, JRSH, LEVI, LULU, NCI, SGC
- Dividende actualizate (DDM)15,77 – 21,21 (Mijloc 18,09)
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 58/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 6,0 % | 56 (față de colegi) | 10 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 155,9 % | 100 (pe interval fix) | 10 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | -0,6 % | 0 (pe interval fix) | 13 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | -13,2 % | 0 (pe interval fix) | 13 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 2,5x | 100 (pe interval fix) | 7 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 18,4x | 36 (față de colegi) | 17 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 8,8 % | 100 (pe interval fix) | 13 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 7,8 % | 100 (pe interval fix) | 10 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 19,8 % | 100 (pe interval fix) | 7 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere0/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate78/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente100/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare65/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
COLUMBIA SPORTSWEAR COMPANY (COLM). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 3,4 mld USD în 2025; creștere an/an 0,9 %; marjă netă 6,0 %; ROE 12,7 %.
Intervalul de valoare estimat este 29,33–75,89 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 39,68 USD, prețul de 70,93 USD lasă un potențial de -44,1 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -78,8 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 58/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: balance. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Conversia profitului în FCF: 155,9 %
- Lichiditatea curentă: 2,5x
- Randament FCF: 8,8 %
- Randamentul distribuirilor către acționari: 7,8 %
- Rata de distribuire (FCF): 19,8 %
Ce o infirmă
- CAGR venituri 3 ani: -0,6 %
- CAGR EPS 3 ani: -13,2 %
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, EV/EBITDA.
Față de mediana verticalei
Apparel & Other Finishd Prods of Fabrics & Similar Matl (SIC 2300) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 16 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ASAmer Sports, Inc. | 17,9 mld | 42,2 | 7,9 % | 6,5 % | +26,7 % | −14 % / indisponibil |
| LULUlululemon athletica inc. | 11,8 mld | 9,2 | 30,9 % | 12,8 % | +4,9 % | −39 % / −75 % |
| GILGildan Activewear Inc. | 8,0 mld | 16,6 | 15,9 % | 11,0 % | +10,7 % | −22 % / +19 % |
| COLMColumbia Sportswear Company | 3,6 mld | 18,4 | 12,7 % | 6,0 % | +0,9 % | +41 % / −9 % |
| GIIIG III Apparel Group Ltd | 1,4 mld | 10,8 | 7,7 % | 4,8 % | −7,0 % | +14 % / +15 % |
| CRICarter’s, Inc. | 1,2 mld | 5,5 | 22,9 % | 7,4 % | indisponibil | +5 % / −51 % |
| LEVILevi Strauss & Co | 894,9 mil | 15,9 | 25,8 % | 8,8 % | +4,1 % | +8 % / +54 % |
| SGCSuperior Group Of Companies, Inc. | 224,5 mil | 25,6 | 4,3 % | 1,4 % | +0,1 % | +45 % / +18 % |
| JRSHJerash Holdings (US), Inc. | 73,8 mil | 15,3 | 7,6 % | 2,8 % | +14,0 % | +87 % / +103 % |
| PASWPing An Biomedical Co., Ltd. | 60,1 mil | — | -28,4 % | -37,6 % | indisponibil | +541 % / indisponibil |
| BRIABrilliA Inc | 34,5 mil | 11,5 | 21,5 % | 4,4 % | +15,1 % | −23 % / indisponibil |
| NCINeo-Concept International Group Holdings Limited | 12,8 mil | 63,1 | 0,6 % | 0,2 % | −41,9 % | −93 % / indisponibil |
| GOOSCanada Goose Holdings Inc. | — | — | 19,8 % | 7,0 % | +1,1 % | −36 % / −20 % |
| UAUnder Armour, Inc. | — | — | -29,8 % | -10,0 % | −3,8 % | +26 % / −27 % |
| LANVLanvin Group Holdings Limited | — | — | -200,4 % | -50,3 % | −22,9 % | −60 % / −79 % |
| ZGNErmenegildo Zegna N.V. | — | — | 10,1 % | 5,1 % | −1,5 % | +39 % / +30 % |
| FIGSFIGS, Inc. | 0 | 67,0 | 14,8 % | 8,7 % | +13,6 % | +124 % / +202 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru COLM din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 41,51 Randament total -40 % · Pe an -40 % | 73,58 Randament total 5 % · Pe an 5 % | 111,10 Randament total 59 % · Pe an 59 % |
| 3 ani | 36,23 Randament total -45 % · Pe an -18 % | 72,63 Randament total 8 % · Pe an 2 % | 120,98 Randament total 77 % · Pe an 21 % |
| 5 ani | 31,62 Randament total -50 % · Pe an -13 % | 71,70 Randament total 10 % · Pe an 2 % | 131,74 Randament total 97 % · Pe an 15 % |
- P/E la ieșire± 18,16
- Marja netă± 12,71
- Creșterea anuală a veniturilor± 10,98
- Diluare anuală± 1,07
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 06 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (29 oct. 2026 · rezultate).
Pe scurt
Columbia Sportswear proiectează, dezvoltă și distribuie echipament, îmbrăcăminte și încălțăminte pentru outdoor, activ și lifestyle, prin patru branduri, fiind un lider global în domeniu. Interesul pentru companie a crescut deoarece compania își revine după o perioadă dificilă din SUA, iar vânzările nete ale anului fiscal 2025 au fost de 3397.351 milioane USD 1, în timp ce recuperarea tarifelor IEEPA a schimbat semnificativ rezultatele trimestriale 2.
SWOT
Puncte tari
- Portofoliu de patru branduri cu recunoaștere globală și un bilanț fără datorii la mijlocul anului 2026 3.
- Model de aprovizionare flexibil, bazat pe producători contractuali, fără investiții mari în fabrici 1.
- Prezență internațională solidă, cu vânzări în peste 100 de țări și segmente internaționale care au crescut 13.
Puncte slabe
- Brandul Columbia a fost sub presiune în SUA, iar piața locală a rămas slabă 13.
- Cheltuielile operaționale și de vânzare au crescut, ceea ce a erodat marjele operaționale în 2025 1.
- Dependența de câțiva clienți wholesale mari și de câțiva producători poate crea vulnerabilități la comenzi anulate sau întârziate 1.
Oportunități
- Strategia ACCELERATE poate atrage consumatori mai tineri și poate crește cota de piață dacă tendințele pozitive se mențin 13.
- Încălțămintea Columbia a avut o performanță bună în al doilea trimestru 2026, ceea ce ar putea deschide o direcție de creștere 3.
- Dezvoltarea canalului direct-to-consumer și a comerțului electronic poate îmbunătăți marjele dacă promoțiile sunt controlate 1.
Amenințări
- Tarifele și politica comercială din SUA rămân incerte și pot crește costurile sau reduce cererea 12.
- Conflictele geopolitice pot afecta transportul, aprovizionarea și consumul în a doua jumătate a anului 2026 2.
- Concurența din partea brandurilor athleisure și a retailerilor cu marcă privată poate limita creșterea prețurilor 1.
Riscuri
- Tarife și politică comercialăridicat
Schimbările de tarife pot crește costurile de import și pot afecta cererea consumatorilor din SUA 1.
- Cerere volatilă a consumatorilorridicat
Vânzările depind de consumul discreționar și de vreme, iar o scădere a cererii ar putea reduce veniturile 1.
- Lanț de aprovizionaremediu
Întârzierile producătorilor sau congestia logistică pot întârzia recepția stocurilor pentru sezonul de toamnă 2026 2.
- Clienți wholesale în dificultatemediu
Dificultățile financiare ale retailerilor pot duce la anularea comenzilor și la pierderi de credit 1.
- Depreciere de activescăzut
Companiile pot înregistra depreciere pentru magazine sau branduri care nu performează, așa cum s-a întâmplat în 2025 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă strategia ACCELERATE aduce consumatori tineri în brandul Columbia, creșterea poate deveni mai sustenabilă pe termen lung 13.
- Bilanțul fără împrumuturi și rambursările tarifare ar putea sprijini investițiile și programul de răscumpărare de acțiuni 3.
- Creșterea marjelor după eliminarea promoțiilor excesive ar putea îmbunătăți profitabilitatea operațională pe termen mediu 3.
Ce ar strica teza
- Dacă slăbiciunea din SUA persistă, brandul Columbia ar putea pierde din cota de piață în fața concurenților 13.
- Rambursările tarifare sunt un efect unic, iar fără ele rezultatele ar putea fi mult mai slabe 3.
- Creșterea cheltuielilor de marketing și a costurilor de magazine poate apăsa pe marjele operaționale dacă vânzările nu cresc suficient 1.
De urmărit
- Evoluția vânzărilor din SUA și a comenzilor wholesaleQ3 2026
- Aplicarea și stadiul rambursărilor tarifare IEEPAQ3 2026
- Realizarea ghidajului de vânzări și profit pentru 20262026
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 06 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (29 oct. 2026 · rezultate).
Afacerea
Fondată în 1938 la Portland, Oregon, compania a crescut de la un distribuitor regional de pălării la un jucător global cu brandurile Columbia, SOREL, Mountain Hardwear și prAna 1. Compania nu deține fabrici, ci lucrează cu producători contractuali, majoritatea din afara SUA, iar vânzările sunt concentrate în al treilea și al patrulea trimestru 1. Produsele sunt vândute în 115 de țări, prin canale wholesale și direct-to-consumer, și compania are un bilanț fără împrumuturi la 30 iunie 2026 13.
Segmente
Piața în context
Piața echipamentelor outdoor, activ și lifestyle este foarte competitivă, cu companii mari, branduri locale și retaileri care își produc propriile linii private 1. Cererea depinde de consumul discreționar și de vreme, iar presiunile inflaționiste din SUA și conflictele din Orientul Mijlociu pot modifica cererea în a doua jumătate a anului 2026 12.
Compania vinde în 122 de țări, iar cererea este influențată de vânzările cu amănuntul și de capacitatea clienților wholesale de a rezista economic 2. Brandurile de tip athleisure și noile branduri outdoor au câștigat teren, ceea ce face ca piața să se mute spre stil și versatilitate 1.
Tendințe
- Recuperarea tarifelor IEEPAmixt
Rambursările tarifelor plătite conform IEEPA au umflat profitul din 2026, dar efectul este unic și nu reflectă performanța operațională 23. Dacă rambursările nu se repetă, rezultatele ar putea reveni la un nivel mai redus.
- Strategia ACCELERATEvânt din spate
Brandul Columbia încearcă să atragă consumatori mai tineri prin noi produse și campanii, iar primele semne sunt încurajatoare, în special la încălțăminte 13. Efectul pe termen lung depinde de capacitatea de a schimba percepția din SUA.
- Presiunea macroeconomică și geopoliticăvânt din față
Conflictul din Orientul Mijlociu a crescut costurile de transport și energie, iar consumul discreționar a fost afectat 2. Dacă tensiunile persistă, cererea din a doua jumătate a anului ar putea rămâne slabă.
- Politica comercială SUAvânt din față
Incertitudinea legată de tarifele noi și de politica comercială poate duce la scumpiri și la o cerere mai mică pentru produsele importate 1. Compania urmărește evoluția tarifelor pentru sezoanele următoare.
Poziția concurențială
Concurența include companii mari cu resurse financiare importante, branduri mici cu piețe locale puternice și branduri noi cu prezență directă puternică online 1. Retaileri care sunt și clienți ai companiei concurează prin propriile mărci private 1.
Principalii factori de diferențiere sunt puterea brandului, inovația, calitatea, valoarea și eficiența marketingului 1. Compania spune că noile produse și campaniile pot îmbunătăți poziționarea, dar concurența din segmentul athleisure rămâne intensă 12.
- Companii de îmbrăcăminte outdoor de mari dimensiuni
Concurenți din categoria brandurilor mari de outdoor, menționați în sursă în termeni generali.
- Branduri athleisure și sportive
Brandurile care au câștigat din tendința de casualizare și stil pentru uz zilnic.
- Branduri outdoor emergente cu prezență directă online
Branduri noi cu vânzări direct către consumatori, care concurează în special pe digital.
- Retaileri cu marcă privată
Clienții wholesale care produc și distribuie produse similare sub propriile mărci.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Where U.S. states rank on new housing supply pipelinePhys.org · 05 nov. 2026 · EN
- Oamenii din Anzi par să fi dezvoltat o abilitate genetică neobișnuităSpotMedia.ro · 05 nov. 2026 · RO
- Mother and daughter die after suspected grizzly bear attack in CanadaBBC World News · 04 nov. 2026 · EN
- Multiple injuries reported in bus crash in Canada’s British Columbia: ReportAnadolu Agency (TR, EN) · 04 nov. 2026 · EN
- Mother and daughter both killed in grizzly bear attack, Canadian authorities confirmThe Guardian World · 04 nov. 2026 · EN
- Cine este Abdul El-Sayed, democratul musulman care a câștigat în Michigan: A fost acuzat de legături cu Frăția Musulmană. Scandalurile care au împărțit electoratul - Oficiul de ȘtiriSurge — Google News · 04 nov. 2026 · RO
- Trei români au candidat la alegerile din SUA: Mihaela Pleșa câștigă un nou mandat în Texas, Ionel Roiban pierde în Florida - JurnalulSurge — Google News · 04 nov. 2026 · RO
- La ce ora incepe Black Friday 2026 la eMAGLibertatea.ro · 04 nov. 2026 · RO
- Preprimary education laws and women’s gender attitudes, empowerment and reproductive autonomy in 117 low- and middle-income countriesNature Human Behaviour · 04 nov. 2026 · EN
- One dead and another missing in suspected grizzly bear attack in CanadaThe Guardian World · 03 nov. 2026 · EN
- eMAG a dezvăluit primele prețuri de Black Friday 2026. Bilete la Beach, Please! cu 1 leu și televizoare de la 249 de leiMediafax · 03 nov. 2026 · RO
- Trei români pe buletinele de vot din SUA: candidați în Florida, Texas și Washington D.C. - Cotidianul ROSurge — Google News · 03 nov. 2026 · RO
- District of Columbia live results: 2026 mayoral electionThe Hill · 03 nov. 2026 · EN
- District of Columbia live results: 2026 House delegate electionThe Hill · 03 nov. 2026 · EN
- ALEGERI în SUA! A început votul decisiv pentru Congres! Ce se joacă pentru Trump - A.M. PressSurge — Google News · 03 nov. 2026 · RO
- The dangerous loophole turning U.S. attorney’s offices into political instrumentsThe Hill · 03 nov. 2026 · EN
- Live Alegeri SUA 2026. Rezultatele midterms la ora României: cine câștigă Camera Reprezentanților și Senatul - Realitatea.NETSurge — Google News · 03 nov. 2026 · RO
- Midterms 2026. Cine este Abdul El-Sayed, candidatul din Michigan care ar putea deveni primul senator musulman din istoria SUA - Euronews RomâniaSurge — Google News · 03 nov. 2026 · RO
- Catalogul eMAG de Black Friday 2026. eMAG a anunțat primele reduceri: bilete la Nibiru și Beach, Please! de la 1 leuLibertatea.ro · 03 nov. 2026 · RO
- How “reverse game theory” could keep AI agents in checkMIT Technology Review · 03 nov. 2026 · EN
Depuneri SEC
- Raport curent29 oct. 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial06 aug. 2026
- Raport curent30 iul. 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent16 iun. 2026Schimbări în conducere · Vot al acționarilor · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial07 mai 2026
- Raport curent30 apr. 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)24 apr. 2026
- Raport curent20 mar. 2026Acord material · Încetarea unui acord material · Obligație financiară nouă · Situații financiare și anexe
- Raport anual25 feb. 2026
- Raport curent03 feb. 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Columbia Sportswear Company · 25 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Columbia Sportswear Company · 06 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Columbia Sportswear Company · 30 iul. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.