olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Canada Goose Holdings Inc. GOOS
Apparel & Other Finishd Prods of Fabrics & Similar Matl · SIC 2300 · Verticală: Apparel & Other Finishd Prods of Fabrics & Similar Matl (SIC 2300)
Canada Goose este un brand canadian de îmbrăcăminte de exterior și lifestyle, cu produse din categoriile outerwear, apparel, încălțăminte și accesorii, vândute în principal direct consumatorilor prin magazine proprii și online. În exercițiul fiscal 2026 veniturile au atins 1528,2 milioane CAD, în timp ce marja brută a rămas aproape de nivelul anterior, ceea ce arată cum a evoluat compania într-un context economic și comercial volatil.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Canada Goose Holdings Inc. (GOOS) costa 8,91 USD (+7,74 % într-o zi), cu beta 1,03, interval pe 52 de săptămâni 7,41–14,37 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 69,4
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 7,64 – 8,59
- peste banda superioară · %B 1,34 · lățimea benzii 11,7 %
- SMA 50 / 200
- 7,90 / 9,93
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 0,13 / 0,07
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +16,9 % | −1,1 % | +18,0 pp | — |
| 3 luni | +1,0 % | −0,5 % | +1,5 pp | — |
| 6 luni | −25,8 % | +4,4 % | −30,2 pp | — |
| De la început de an | −31,2 % | +12,3 % | −43,5 pp | — |
| 1 an | −35,1 % | +13,5 % | −48,6 pp | +10,9 % |
| 3 ani | −14,3 % | +76,4 % | −90,7 pp | +16,8 % |
| 5 ani | −81,5 % | +63,7 % | −145,2 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
prețul (USD) și raportarea sunt în monede diferite
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 591,2 mil | 830,5 mil | 958,1 mil | 903,7 mil | 1,1 mld | 1,2 mld | 1,3 mld | 1,3 mld |
| Venituri an/an | +46,4 % | +40,5 % | +15,4 % | −5,7 % | +21,5 % | +10,8 % | +9,6 % | +1,1 % |
| Profit net | 96,1 mil | 143,6 mil | 148,0 mil | 70,3 mil | 94,6 mil | 72,7 mil | 58,4 mil | 94,8 mil |
| Profit net an/an | +344,9 % | +49,4 % | +3,1 % | −52,5 % | +34,6 % | −23,2 % | −19,7 % | +62,3 % |
| EPS diluat | 0,86 | 1,28 | 1,33 | 0,63 | 0,87 | 0,69 | 0,57 | 0,97 |
| EPS diluat an/an | +309,5 % | +48,8 % | +3,9 % | −52,6 % | +38,1 % | −20,7 % | −17,4 % | +70,2 % |
| netă % | 16,3 % | 17,3 % | 15,4 % | 7,8 % | 8,6 % | 6,0 % | 4,4 % | 7,0 % |
| Flux de numerar liber | 100,1 mil | 43,1 mil | 6,2 mil | 261,7 mil | 117,1 mil | 71,1 mil | 109,7 mil | 274,7 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 30 mar. 2025
- Numerar
- 334,4 mil CAD
- Datorie financiară
- 4,3 mil CAD
- Datorie netă
- -330,1 mil CAD
- Capitaluri proprii
- 556,6 mil CAD
- Active totale
- 1,6 mld CAD
- Datorie / capitaluri
- 0,01x
- Lichiditate curentă
- 2,67x
- ROE
- 19,3 %
- ROA
- 6,1 %
- Marja FCF
- 20,4 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (CAD)
Marje
Cont de profit și pierdere · CAD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 958,1 mil | 903,7 mil | 1,1 mld | 1,2 mld | 1,3 mld | 1,3 mld | SEC (XBRL)· 21 mai 2025verificat |
| Costul vânzărilor | 364,8 mil | 349,7 mil | 364,8 mil | 401,8 mil | 416,4 mil | 405,3 mil | SEC (XBRL)· 21 mai 2025verificat |
| Profit brut | 593,3 mil | 554,0 mil | 733,6 mil | 815,2 mil | 917,4 mil | 943,1 mil | SEC (XBRL)· 21 mai 2025verificat |
| Profit operațional | 187,1 mil | 117,0 mil | 159,5 mil | 147,6 mil | 124,5 mil | 164,1 mil | SEC (XBRL)· 21 mai 2025verificat |
| Amortizare și depreciere | 50,7 mil | 69,8 mil | 88,7 mil | 100,4 mil | 116,2 mil | 121,7 mil | SEC (XBRL)· 21 mai 2025verificat |
| EBITDA | 237,8 mil ≈ | 186,8 mil ≈ | 248,2 mil ≈ | 248,0 mil ≈ | 240,7 mil ≈ | 285,8 mil ≈ | SEC (XBRL)· 21 mai 2025derivat |
| Profit înainte de impozit | 158,7 mil | 86,1 mil | 117,7 mil | 93,5 mil | 75,7 mil | 128,1 mil | SEC (XBRL)· 21 mai 2025verificat |
| Impozit pe profit | 10,7 mil | 15,8 mil | 23,1 mil | 24,6 mil | 17,6 mil | 24,5 mil | SEC (XBRL)· 21 mai 2025verificat |
| Profit net | 148,0 mil | 70,3 mil | 94,6 mil | 72,7 mil | 58,4 mil | 94,8 mil | SEC (XBRL)· 21 mai 2025verificat |
| EPS diluat | 1,33 | 0,63 | 0,87 | 0,69 | 0,57 | 0,97 | SEC (XBRL)· 21 mai 2025verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 111,2 mil | 111,1 mil | 109,2 mil | 105,6 mil | 101,8 mil | 98,1 mil | SEC (XBRL)· 21 mai 2025verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 105,6 mil
- 2024
- 101,8 mil
- 2025
- 98,1 mil
SEC (XBRL)· 21 mai 2025verificat
Bilanț · CAD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 31,7 mil | 477,9 mil | 287,7 mil | 286,5 mil | 144,9 mil | 334,4 mil | SEC (XBRL)· 21 mai 2025verificat |
| Creanțe | 32,3 mil | 40,9 mil | 42,7 mil | 50,9 mil | 70,4 mil | 82,8 mil | SEC (XBRL)· 21 mai 2025verificat |
| Stocuri | 412,3 mil | 342,3 mil | 393,3 mil | 472,6 mil | 445,2 mil | 384,0 mil | SEC (XBRL)· 21 mai 2025verificat |
| Active curente | 531,8 mil | 896,9 mil | 762,3 mil | 863,2 mil | 740,8 mil | 875,2 mil | SEC (XBRL)· 21 mai 2025verificat |
| Imobilizări corporale nete | 115,1 mil | 116,5 mil | 114,2 mil | 156,0 mil | 171,8 mil | 161,6 mil | SEC (XBRL)· 21 mai 2025verificat |
| Fond comercial | 53,1 mil | 53,1 mil | 53,1 mil | 63,9 mil | 70,8 mil | 72,0 mil | SEC (XBRL)· 21 mai 2025verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 131,1 mil | 124,8 mil | 122,2 mil | 135,1 mil | 135,1 mil | 131,9 mil | SEC (XBRL)· 21 mai 2025verificat |
| Active totale | 1,1 mld | 1,5 mld | 1,3 mld | 1,6 mld | 1,5 mld | 1,6 mld | SEC (XBRL)· 21 mai 2025verificat |
| Datorie pe termen scurt | 0 | 0 | 3,8 mil | 27,6 mil | 9,4 mil | 4,3 mil | SEC (XBRL)· 21 mai 2025verificat |
| Datorii curente | 208,9 mil | 262,1 mil | 281,5 mil | 352,4 mil | 332,9 mil | 328,4 mil | SEC (XBRL)· 21 mai 2025verificat |
| Datorii totale | 593,4 mil | 900,9 mil | 912,7 mil | 1,1 mld | 1,1 mld | 1,1 mld | SEC (XBRL)· 21 mai 2025verificat |
| Capital propriu | 497,3 mil | 577,6 mil | 427,9 mil | 477,5 mil | 423,5 mil | 556,6 mil | SEC (XBRL)· 21 mai 2025verificat |
- 2023
- 135,1 mil
- 2024
- 135,1 mil
- 2025
- 131,9 mil
SEC (XBRL)· 21 mai 2025verificat
Fluxuri de numerar · CAD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 51,5 mil | 288,6 mil | 151,6 mil | 116,3 mil | 164,6 mil | 292,4 mil | SEC (XBRL)· 21 mai 2025verificat |
| Investiții (capex) | 45,3 mil | 26,9 mil | 34,5 mil | 45,2 mil | 54,9 mil | 17,7 mil | SEC (XBRL)· 21 mai 2025verificat |
| Flux de numerar liber | 6,2 mil ≈ | 261,7 mil ≈ | 117,1 mil ≈ | 71,1 mil ≈ | 109,7 mil ≈ | 274,7 mil ≈ | SEC (XBRL)· 21 mai 2025derivat |
| Flux de numerar din investiții | -51,3 mil | -26,9 mil | -37,2 mil | -45,3 mil | -72,4 mil | -18,4 mil | SEC (XBRL)· 21 mai 2025verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -58,7 mil | 197,0 mil | -298,2 mil | -80,7 mil | -232,8 mil | -93,6 mil | SEC (XBRL)· 21 mai 2025verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 38,7 mil | 0 | 253,2 mil | 26,7 mil | 141,4 mil | 0 | SEC (XBRL)· 21 mai 2025verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -45,3 mil
- 2024
- -72,4 mil
- 2025
- -18,4 mil
SEC (XBRL)· 21 mai 2025verificat
- 2023
- -80,7 mil
- 2024
- -232,8 mil
- 2025
- -93,6 mil
SEC (XBRL)· 21 mai 2025verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 54,2 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: indisponibil
Prețul și raportarea sunt în monede diferite; indicatorii de piață sunt indisponibili.
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.
Scorul pe grupe
54 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 54,2 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 51,6 % | 100 (față de colegi) | 19 % |
| Marja netă · Calitate | 7,0 % | 69 (față de colegi) | 12 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 289,8 % | 100 (pe interval fix) | 12 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 7,1 % | 59 (pe interval fix) | 15 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | 3,7 % | 25 (pe interval fix) | 15 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | -1,2x | 75 (față de colegi) | 19 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 2,7x | 100 (pe interval fix) | 8 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie82/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere42/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate91/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
CANADA GOOSE HOLDINGS INC. (GOOS). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-03-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 1,3 mld CAD în 2025; creștere an/an 1,1 %; marjă netă 7,0 %; ROE 19,8 %; datorie netă/EBITDA -1,2x.
Intervalul de valoare estimat este 10,61–17,41 CAD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 54,2 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- ROIC: 51,6 %
- Conversia profitului în FCF: 289,8 %
- Datorie netă / EBITDA: -1,2x
- Lichiditatea curentă: 2,7x
Ce o infirmă
- CAGR EPS 3 ani: 3,7 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Apparel & Other Finishd Prods of Fabrics & Similar Matl (SIC 2300) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 16 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ASAmer Sports, Inc. | 17,9 mld | 42,2 | 7,9 % | 6,5 % | +26,7 % | −14 % / indisponibil |
| LULUlululemon athletica inc. | 11,8 mld | 9,2 | 30,9 % | 12,8 % | +4,9 % | −39 % / −75 % |
| GILGildan Activewear Inc. | 8,0 mld | 16,6 | 15,9 % | 11,0 % | +10,7 % | −22 % / +19 % |
| COLMColumbia Sportswear Company | 3,6 mld | 18,4 | 12,7 % | 6,0 % | +0,9 % | +32 % / −9 % |
| GIIIG III Apparel Group Ltd | 1,4 mld | 10,8 | 7,7 % | 4,8 % | −7,0 % | +14 % / +15 % |
| CRICarter’s, Inc. | 1,2 mld | 5,5 | 22,9 % | 7,4 % | indisponibil | +5 % / −51 % |
| LEVILevi Strauss & Co | 894,9 mil | 15,9 | 25,8 % | 8,8 % | +4,1 % | +8 % / +54 % |
| SGCSuperior Group Of Companies, Inc. | 224,5 mil | 25,6 | 4,3 % | 1,4 % | +0,1 % | +45 % / +18 % |
| JRSHJerash Holdings (US), Inc. | 73,8 mil | 15,3 | 7,6 % | 2,8 % | +14,0 % | +87 % / +103 % |
| PASWPing An Biomedical Co., Ltd. | 60,1 mil | — | -28,4 % | -37,6 % | indisponibil | +541 % / indisponibil |
| BRIABrilliA Inc | 34,5 mil | 11,5 | 21,5 % | 4,4 % | +15,1 % | −23 % / indisponibil |
| NCINeo-Concept International Group Holdings Limited | 12,8 mil | 63,1 | 0,6 % | 0,2 % | −41,9 % | −93 % / indisponibil |
| LANVLanvin Group Holdings Limited | — | — | -200,4 % | -50,3 % | −22,9 % | −60 % / −79 % |
| GOOSCanada Goose Holdings Inc. | — | — | 19,8 % | 7,0 % | +1,1 % | −35 % / −14 % |
| UAUnder Armour, Inc. | — | — | -29,8 % | -10,0 % | −3,8 % | +26 % / −27 % |
| FIGSFIGS, Inc. | 0 | 67,0 | 14,8 % | 8,7 % | +13,6 % | +124 % / +202 % |
| ZGNErmenegildo Zegna N.V. | — | — | 10,1 % | 5,1 % | −1,5 % | +39 % / +30 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru GOOS din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 15 mai 2026; de atunci au apărut 6-K (10 sept. 2026), 6-K (10 aug. 2026), 6-K (05 aug. 2026), 6-K (30 iul. 2026), 6-K (06 iul. 2026), 6-K (28 mai 2026).
Pe scurt
Canada Goose este un brand canadian de îmbrăcăminte de exterior și lifestyle, cu produse din categoriile outerwear, apparel, încălțăminte și accesorii, vândute în principal direct consumatorilor prin magazine proprii și online. În exercițiul fiscal 2026 veniturile au atins 1528,2 milioane CAD, în timp ce marja brută a rămas aproape de nivelul anterior, ceea ce arată cum a evoluat compania într-un context economic și comercial volatil.
SWOT
Puncte tari
- Brandul are o istorie lungă, asociată cu protecția împotriva frigului și cu producția canadiană, ceea ce susține o poziționare premium. Controlul vertical al lanțului de aprovizionare permite flexibilitate și marje ridicate.
- Canalul direct către consumator oferă date proprii despre clienți și un control ridicat asupra prețurilor și distribuției. Productivitatea magazinelor este în creștere, ceea ce indică un format de retail eficient.
- Compania menține o lichiditate solidă, cu disponibilități de numerar și capacitate neutilizată pe facilitatea de credit revolving, ceea ce îi oferă o marjă de manevră în perioade de volatilitate.
Puncte slabe
- Profitabilitatea operațională a fost mai scăzută în exercițiul fiscal 2026 comparativ cu anul precedent, iar investițiile în marketing și în magazine noi pot afecta marjele pe termen scurt.
- Dependența de cheltuielile discreționare ale consumatorilor face veniturile sensibile la ciclurile economice. Sezonalitatea afacerii generează și fluctuații ample ale datoriei și capitalului circulant.
- Categoriile noi au marje diferite de cele ale outerwear-ului cu puf, care rămâne cea mai profitabilă linie, iar această schimbare a mixului poate reduce marja brută.
Oportunități
- Extinderea în Asia-Pacific și în alte piețe internaționale, unde compania are deja magazine și prezență online, ar putea susține creșterea dacă cererea locală se menține.
- Diversificarea în apparel, încălțăminte și accesorii poate crește frecvența achizițiilor și relevanța brandului pe tot parcursul anului, dacă produsele noi îndeplinesc standardele companiei.
- Integrarea achizițiilor recente, precum Paola Confectii, ar putea îmbunătăți marjele și controlul asupra materialelor, mai ales pentru tricotaje și produsele fabricate intern.
Amenințări
- O recesiune în principalele piețe ar putea reduce cererea de articole premium și afecta vânzările din magazine și online, în special dacă inflația și dobânzile rămân ridicate.
- Tarifele și tensiunile comerciale pot crește costurile de producție și de transport, iar regulile diferite din fiecare jurisdicție pot complica operațiunile internaționale.
- Conflictele geopolitice și șocurile energetice pot perturba lanțurile de aprovizionare și logistica, ceea ce ar putea afecta disponibilitatea produselor și costurile.
Riscuri
- Încetinirea cheltuielilor discreționareridicat
Veniturile depind de consumatorii care aleg să cumpere produse nenecesare, iar o scădere a încrederii sau a veniturilor disponibile ar putea reduce vânzările semnificativ.
- Expansiunea DTCmediu
Deschiderea de magazine noi și dezvoltarea platformelor online necesită investiții mari, iar magazinele mai puțin profitabile ar putea reduce marjele companiei.
- Protecția branduluimediu
Brandul poate fi afectat de publicitate negativă, produse contrafăcute, distribuție neautorizată sau probleme de muncă, ceea ce ar putea diminua rapid încrederea clienților.
- Risc de tarife și comerțmediu
Măsurile comerciale din Statele Unite, China, Regatul Unit și Uniunea Europeană pot crește prețurile materiilor prime și ale produselor, reducând competitivitatea.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă expansiunea DTC și productivitatea magazinelor continuă să crească, compania ar putea își îmbunătăți marjele și ar putea reduce dependența de canalul wholesale.
- Controlul asupra producției și a lanțului de aprovizionare, inclusiv prin achiziția de producători de tricotaje, ar putea susține calitatea și marjele în categoriile noi.
- Lichiditatea solidă și capacitatea neutilizată de finanțare oferă companiei flexibilitate pentru investiții în marketing și în piețele internaționale.
Ce ar strica teza
- Dacă cererea discreționară slăbește în continuare, veniturile și profitabilitatea operațională ar putea scădea, mai ales în contextul riscului de recesiune.
- Creșterea costurilor de marketing și a investițiilor în magazine ar putea diminua marjele, dacă noile puncte de vânzare nu ating rapid nivelul de productivitate al celor existente.
- Tarifele și tensiunile comerciale ar putea crește costurile de producție, iar companiei i-ar fi greu să transfere toate aceste costuri către clienți fără să-și piardă cererea.
De urmărit
- Evoluția marjei brute și a costurilor de marketing în trimestrele următoareQ1 2027
- Ghidajul privind expansiunea magazinelor permanente și a comerțului electronic2027
- Impactul tarifelor și al tensiunilor comerciale asupra costurilor de producțienext 10-K
- Contribuția achizițiilor recente la marjele și controlul aprovizionării2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 15 mai 2026; de atunci au apărut 6-K (10 sept. 2026), 6-K (10 aug. 2026), 6-K (05 aug. 2026), 6-K (30 iul. 2026), 6-K (06 iul. 2026), 6-K (28 mai 2026).
Afacerea
Fondată în 1957 la Toronto, compania proiectează, produce, comercializează și distribuie produse lifestyle, de la jachete cu puf la îmbrăcăminte, încălțăminte și accesorii, sub brandurile Canada Goose, Snow Goose și Baffin. Producția este concentrată în Canada, unde sunt fabricate majoritatea produselor, inclusiv aproape toate articolele cu puf, iar compania controlează intern designul, ingineria și testarea produselor. Compania a trecut dintr-un model predominant wholesale la unul în care canalul direct către consumator (DTC) a devenit principal, prin magazine proprii și comerț electronic.
La 29 martie 2026, Canada Goose avea 88 de magazine permanente în 16 piețe, la care se adaugă magazine temporare, iar canalul e-Commerce era prezent direct în peste 50 de piețe. Vânzările prin magazinele proprii reprezentau aproximativ 75% din veniturile canalului DTC în exercițiul fiscal 2026, iar cele online aproximativ 25%. Canalul wholesale a fost redus și reconfigurat în exercițiile fiscale 2024 și 2025, pentru a sprijini un brand mai selectiv.
Compania a achiziționat în 2018 Baffin, un producător de încălțăminte pentru condiții extreme, și în 2023 Paola Confectii SRL, un producător de tricotaje de lux, cu scopul de a îmbunătăți marjele și controlul asupra aprovizionării. Compania deține 50% din joint-venture-ul Canada Goose Japan, K.K., care operează în Japonia.
Segmente
Canal direct către consumator (DTC)
Canalul DTC, care include magazinele proprii și comerțul electronic, este principalul motor de creștere al companiei. Magazinele permanente au avut o productivitate medie de 4089 USD pe picior pătrat în exercițiul fiscal 2026, față de 3655 USD în exercițiul precedent, ceea ce indică o evoluție favorabilă a formatului de retail.
Wholesale
Canalul wholesale include magazine multimarcă, retaileri online, distribuitori internaționali și travel retail. Compania l-a redus și l-a poziționat ca un canal complementar, cu partenerii aleși pentru aliniere la poziționarea de lux, iar în exercițiul fiscal 2026 majoritatea veniturilor au venit de la aproximativ un sfert din partenerii tradiționali.
Alte segmente
Segmentul Other include vânzările prin programele friends and family și angajați, precum și veniturile fabricii din România care produce pentru terți. Aceste canale sunt folosite selectiv pentru gestionarea ciclului de viață al produselor și a stocurilor.
Piața în context
Compania operează pe piețe din America de Nord, EMEA și Asia-Pacific. În America de Nord, canalul DTC reprezenta 76% din veniturile regionale în exercițiul fiscal 2026, iar în Asia-Pacific 84%, în timp ce în EMEA ponderea DTC era de 55%, restul venind din wholesale. Expansiunea magazinelor din Asia-Pacific, unde numărul lor a crescut de la 38 la 45 într-un an, este un factor important pentru piețele internaționale.
Tendințe
- Incertitudine macroeconomică și cerere discreționarăvânt din față
Cheltuielile discreționare pentru articole de lux și outerwear sunt sensibile la inflație, dobânzi și încredere în consum. Compania avertizează că un risc de recesiune în mai multe țări rămâne ridicat, ceea ce ar putea reduce traficul în magazine și marja brută dacă aceste condiții persistă.
- Tensiuni comerciale și tarifevânt din față
Tarifele impuse de Statele Unite și modificările relațiilor comerciale cu Canada, China și Regatul Unit creează incertitudine privind costurile materiilor prime și ale produselor finite. Compania monitorizează aceste evoluții, iar impactul lor depinde de scopul și durata măsurilor.
- Extinderea canalului direct și a comerțului electronicvânt din spate
Orientarea spre DTC, cu magazine proprii și platforme online, îi permite companiei să controleze brandul, prețurile și datele clienților. Creșterea productivității pe metru pătrat sugerează că formatul de retail poate susține creșterea, dacă proiectele noi rămân rentabile.
- Diversificarea gamei de produsemixt
Extinderea în categorii precum rainwear, windwear, apparel, încălțăminte și accesorii urmărește ca brandul să fie relevant pe tot parcursul anului. Produsele noi au însă marje diferite și un ciclu de dezvoltare mai lung, ceea ce poate diluă marja brută pe termen scurt.
Poziția concurențială
Compania concurează pe piața îmbrăcămintei de exterior premium și a articolelor lifestyle, unde brandurile trebuie să combine performanța tehnică cu stilul. Compania se diferențiază prin moștenirea canadiană, producția internă și controlul lanțului de aprovizionare, dar concurența pentru clienții de lux și pentru spațiile de retail rămâne intensă.
Pe măsură ce brandul intră în categorii noi și piețe mai largi, poziționarea sa de scarsitate și calitate devine mai greu de menținut. Compania recunoaște că ar putea pierde din atractivitate dacă devine prea disponibilă, iar presiunea concurențială ar putea crește costurile de marketing necesare pentru a-și susține brandul.
- Mărci premium de outerwear și lifestyle din Europa și America de Nord
Concurenții direcți includ alte branduri de outerwear de lux și de performanță, care vizează aceiași clienți pe piețele din care compania își derivă veniturile.
- Branduri de îmbrăcăminte funcțională și outdoor
Acestea concurează pentru cumpărătorii care caută produse tehnice pentru climă rece, mai ales în categoriile rainwear și windwear, unde compania își extinde oferta.
- Retaileri multimarcă și platforme online
Aceștia sunt atât parteneri wholesale, cât și canale prin care clienții compară prețurile și produsele, influențând puterea de negociere a companiei.
- Producători de încălțăminte și accesorii pentru condiții extreme
Acești concurenți sunt relevanți pentru linia Baffin și pentru extinderea companiei în categoria încălțămintei.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Canada Goose (GOOS) Faces an Additional 50% U.S. Tariff on Certain Canadian Apparel Imports. Can Pricing Protect Margins?Yahoo Finance — News · 27 aug. 2026 · EN
- Canada Goose Shares Slide After Wells Fargo DowngradeYahoo Finance — News · 24 aug. 2026 · EN
- Glaucous-winged Gull, Brown Pelican, Snowy Egret, Canada GooseSimon Willison Blog · 18 mai 2026 · EN
Ultima știre din arhiva noastră e din 27 aug. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 10 sept. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport curent (emitent străin)10 sept. 2026
- Raport curent (emitent străin)10 aug. 2026
- Raport curent (emitent străin)05 aug. 2026
- Raport curent (emitent străin)30 iul. 2026
- Raport curent (emitent străin)06 iul. 2026
- Raport curent (emitent străin)28 mai 2026
- Raport anual (emitent străin)15 mai 2026
- Raport curent (emitent străin)14 mai 2026
- Raport curent (emitent străin)05 feb. 2026
- Raport curent (emitent străin)06 nov. 2025
Surse
- [1] Form 20-F, fiscal year ended 2026-03-29 · SEC / Canada Goose Holdings Inc. · 15 mai 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.